[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2010

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
δεδομενου οτι χαθηκαν φετος απο πολλους πολλα πολυτιμα μορια φρονω οτι οι βασεις θα μεινουν στασιμες (αντε οριακη ανοδος της ταξης μεχρι 100 μορια)
μονο για σχολες που παρουσιαζουν μεγαλη ζητηση αυτο ομως
αναφερομαι για πολυτεχνεια ιατρικες κτλ ,αυτες δηλαδη που καθε χρονο πιανουν ταβανι και οι αποφοιτοι της θετικοτεχνολογικης κανουν κρα να πουν οτι ειναι φοιτητες σ αυτες! μουχαχαχα:devil:

παντως φετος γενικα ο αριθμος αριστουχων ,εικοσαριδων κτλ θα ειναι σαφως πιο περιορισμενος απο περσυ (αυτο δεν οφειλεται κατ αναγκην στην δυσκολια των θεματων αλλα στο μεσο ορο των μαθητων.

Σιγά μην ανέβουν ενώ σε όλα τα μαθήματα μπήκαν λιγότερο βατά θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Γιατί οι καθηγητές δεν είναι τόσο απαιτητικοί όσο στην Αθήνα και 'ετσι τελειώνεις πιο γρήγορα.
Αυτό που λες δε στέκει καθόλου. Οι βάσεις διαμορφώνονται σύμφωνα με τις προτιμήσεις των υποψήφιων φοιτητών και τις διαθέσιμες θέσεις. Προφανώς ο πληθυσμός που αντιστοιχεί στην Αθήνα είναι κατά πολύ μεγαλύτερος σε σχέση με τη Θεσ/νίκη, ειδικά τώρα με την κρίση η μισή Ελλάδα προτιμά να μείνει σε πόλεις που είναι κοντά στις δικές της παρά να ξενιτευθεί. Και η Αθήνα λόγω γεωγραφικής θέσης ικανοποιεί πολύ καλύτερα αυτό το κριτήριο. Όσο για την ελαστικότητα των καθηγητών αμφιβάλλω ότι αυτό το γνωρίζουν (αν ισχύει) οι μαθητές και γι'αυτό επιλέγουν επαρχεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Σε 2ο και 4ο πεδιο οι βασεις θα πεσουν και αρκετα μαλιστα κατα τη γνωμη μου,ειδικα στην περιφερεια.Στο 5ο περιμενω και εκει οριακη πτωση,εκτος απο στρατιωτικες-αστυνομικες λογω μειωσης θεσεων.


(Σορι για το νταμπλ ποστ)

Λοιπον εχω φαει τον κοσμο και δεν μπορω να βρω πουθενα τις βασεις ανα πεδιο!Οτι εχω βρει ειναι οι με φθινουσα σειρα μοριων ή τα εχει ολα μαζι με μια ατυπη σειρα,αλλα για παραδειγμα αυτες που ειναι κοινες στο 2ο και 4ο τις εχει μονο μια φορα,με αποτελεσμα ενω πηγα να εκτυπωσω τις βασεις του 4ου και 5ου να λοιπουν ορισμενες σχολες.Καποιος να βοηθησει?Ειμαι σιγουρος οτι στο σχολειο μας δωσανε χαρτι ακριβως οπως τα ζηταω,αλλα ουτε αυτο δεν μπορω να βρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Γιατί οι καθηγητές δεν είναι τόσο απαιτητικοί όσο στην Αθήνα και 'ετσι τελειώνεις πιο γρήγορα.

LOL, από ποτε οι βάσεις καθορίζονται έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fanis_17

Νεοφερμένος

Ο Fanis_17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Παιδια εχει βγει καμια ανακοινωση που να αναφερει ποτε δινουμε τα αγωνισματα? Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Ανεστη σε ευχαριστω....Το εχω κοιταξει! Ανακοινωθηκε κ στο Υπουργειο Παιδειας.
Φανη και εγω θελω να μαθω ποτε.
Και μια ερωτηση θελω ν κανω,στο μηχανογραφικο εχω δηλωσει ως 1η επιλογη Αστφηλακων και μετα Στρατο. (Ειμαι ΕΠΑΛ γ αυτο εχω φτιαξει ηδη μηχανογραφικα).
Το ερωτημα μου ειναι το εξης:Αθληματα σε ποια σχολη θα δωσω?!?! Αστυφηλακων η Στρατο?!
Και ρωταω επειδη εστειλα την αιτηση για τις στρατιωτικες σχολες στην Αθηνα! Εχω μπερδευτει,οποιος μπερδευτηκε ποιο πολυ ας μου πει να τι ξεκαθαρισουμε λιγο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fanis_17

Νεοφερμένος

Ο Fanis_17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Αθληματα θα δωσεις εκει που εστειλες τα χαρτια..π.χ. ΣΤΥΑ..ετσι νομιζω...εγω παντος εκει τα εστειλα...

Μπορει καποιος να απαντησει στο ερωτημα μου πιο πανω?

Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Ναι ρε συ αλλα η Αστυνομια τωρα προσφατα βγηκε η προκυρηξη!!! Πρωτα θελω Αστυνομια και μετα Στρατο! (Και στο Μηχανογραφικο ετσι ειναι).Που να ρωτησω γμτ :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pandemonium

Νεοφερμένος

Ο Pandemonium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
δεδομενου οτι χαθηκαν φετος απο πολλους πολλα πολυτιμα μορια φρονω οτι οι βασεις θα μεινουν στασιμες (αντε οριακη ανοδος της ταξης μεχρι 100 μορια)
μονο για σχολες που παρουσιαζουν μεγαλη ζητηση αυτο ομως
αναφερομαι για πολυτεχνεια ιατρικες κτλ ,αυτες δηλαδη που καθε χρονο πιανουν ταβανι και οι αποφοιτοι της θετικοτεχνολογικης κανουν κρα να πουν οτι ειναι φοιτητες σ αυτες! μουχαχαχα:devil:

παντως φετος γενικα ο αριθμος αριστουχων ,εικοσαριδων κτλ θα ειναι σαφως πιο περιορισμενος απο περσυ (αυτο δεν οφειλεται κατ αναγκην στην δυσκολια των θεματων αλλα στο μεσο ορο των μαθητων.
Τα θεματα ηταν αντικειμενικα πιο δυσκολα απο περσι.Ξεκολλατε επιτελους οι περσινοι αποφοιτοι.Ο καθενας ευλογει τα γενια tου μου φαινεται και λεει ο,τι του κατεβει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

sakaros

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Παιδες αφηστε τις μλκς οι περσινοι....Δευτερη φορα ξαναδωσα φετος...Αρκετα δυσκολοτερα τα φετινα θεματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pandemonium

Νεοφερμένος

Ο Pandemonium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Παιδες αφηστε τις μλκς οι περσινοι....Δευτερη φορα ξαναδωσα φετος...Αρκετα δυσκολοτερα τα φετινα θεματα...
Παλι καλα που υπαρχουν και αυτοι που ειναι λογικοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Τα θεματα ηταν αντικειμενικα πιο δυσκολα απο περσι.Ξεκολλατε επιτελους οι περσινοι αποφοιτοι.Ο καθενας ευλογει τα γενια tου μου φαινεται και λεει ο,τι του κατεβει.

Παιδες αφηστε τις μλκς οι περσινοι....Δευτερη φορα ξαναδωσα φετος...Αρκετα δυσκολοτερα τα φετινα θεματα...
Δε μπορω παρα να συμφωνησω και με τους δυο σας!! Τουλαχιστον στη δικη μου κατευθυνση (θεωρητικη), τα θεματα ηταν σαφως πιο απαιτητικα απο περυσι και το ιδιο (για να μην πω κι ακομη χειροτερα) ακουσα και διαπιστωσα πως εγινε και με τις αλλες κατευθυνσεις... Το μονο μαθημα, που ισως ηταν πιο απαιτητικο η καλυτερα πιο παραξενο περυσι, ισως ηταν η εκθεση (και να ξεκαθαρισω πως μιλαω για το θεμα της εκθεσης και οχι για τις ασκησεις), αλλα και παλι αυτη ειναι προσωπικη μου αποψη και φυσικα οχι αντικειμενικη!! Οποτε, οπως τα βλεπω τουλαχιστον εγω τα πραγματα, φαινεται πως θα υπαρξει μια σχετικη πτωση σε ολα τα πεδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
λολ,τι παει να πει απαιτιτοι καθηγητες?και πως μπορουμε να συγκρινουμε το επιπεδο γνωσεων που προσφερεται στο ενα και στο αλλο πανεπιστημιο?

και εν τελη ειναι καλο να τελειωνεις με τις μισες γνωσεις?

Το θέμα απ όσο έχω καταλάβει δεν είναι ότι φεύγεις με τις μισές γνώσεις. Δεν ξέρω εάν εκτός Αθηνών αυτό αλλάζει αλλά οι καθηγητές μου μου έλεγαν όλη τη χρονιά να μείνω μακριά από Μαθηματικό/Φυσικό Αθήνας γιατί οι καθηγητές κόβουν αβέρτα. Και δεν κόβουν με δυσκολότερα θέματα αλλά απλώς κόβοντας σου το γραπτό. Λόγω υπερβαλλουσας προσφοράς (μαθηματικών/φυσικών) οι καθηγητές μου μου έλεγαν ότι μέσα από εκεί φροντίζουν να μην βγαίνουν πάνω από 10-20 άτομα το χρόνο.

Εάν αυτό ισχύει, και στη Θεσσαλονίκη είναι διαφορετικά, και το λένε πολλοί καθηγητές στους μαθητές τους, τότε πιστεύω ότι όντως είναι ένας σοβαρός λόγος που επηρεάζει τις προτιμήσεις των μαθητών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,820 μηνύματα.
...έλεος με την φτηνή παραπληροφόρηση! Αν ήταν έτσι Μπάμπη μου, δεν θα τελείωνε κανείς το φυσικομαθηματικό. Αυτοί που χτυπάνε αιωνιότητες είναι αυτοί που έχουν κάψει φλάτζα και σχέση με την σχολή, τα μαθήματα...κτλ και εμφανίζονται παραμονή εξεταστικής σαν πτωχοί συγγενείς και ζητάνε "σημειώσεις" από καμιά φουκαριάρα φοιτήτρια, διότι όλο το εξάμηνο το έξυναν γραμμικώς, ομοιομόρφως συνεχώς και μη φραγμένως...εεεε, σόρρυ (μας) δούλευαν (δηλ., εργάζονταν οι φοιτητές του μόχθου) ήθελα να πω. Υπάρχει και ένα 20% του φυσικομαθηματικού, που το τελειώνει και με βαθμό (είτε είναι Αθήνας είτε είναι επαρχίας) στα 4, 4.5 ή και 5 χρόνια. Οι πλειοψηφικές αιωνιότητες χτυπάνε από 8ετίες μέχρι και 15ετίες ή και ποτέ αποφοίτηση (θέλει κότσια και η νορμάλ αποφοίτηση). Βέβαια, για να μην βγαίνει η λάσπη και "άδικη" βρώμα προς τα έξω, το ότι ένας φοιτητής φυσικομαθηματικού δεν μπορεί να τελείωσει το αργότερο στα 5 έτη, είναι με δική του ελεύθερη επιλογή και όχι με την επιλογή του καθηγητή (εκτός και αν έχεις προηγούμενα μαζί του, οπότε και θα ολοκληρώσει κατά Lebesgue...δηλ., αν δεις πτυχίο σφύρα μου :P). Ας σεβαστούμε παρακαλώ, τις ελεύθερες επιλογές. Ότι δίνεις παίρνεις. Αν διαβάζεις με πρόγραμμα (και όχι οι υπερβολές που ακούγονται) στο φυσικομαθηματικό, θα έχεις πτυχίο στην ώρα σου και με βαθμό (σχετικό αυτό) ας έχεις και τους πιο "ψυχανώμαλους" καθηγητές του πλανήτη. Στο χέρι σου είναι...Μάλιστα είναι και βίτσιο ή και σεξουαλικό φετίχ να θέλεις να τελειώσεις στα 8 και άνω έτη. Πουλάς μούρη στην κοινωνία ότι (τους) δούλεψες σκληρά. :D

Ενώ σε άλλες σχολές, σε κάθε μάθημα σε περνάνε με το χαμόγελο της crest και με δώρο φοιτητικές διακοπές στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα; :D :laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Δεν είπα ότι στις άλλες σε περνάνε. Μετέφερα απλούστατα αυτά που μου έλεγαν και πήρα και τις επιφυλάξεις μου όταν τα έγραψα εδώ. Το συμπέρασμα μου το έβγαλα "Εάν τα παραπάνω ισχύουν, τότε...". Αυτό που μου έλεγαν λοιπόν ήταν να μην πάω φυσικομαθηματικό αθήνα γιατί κόβουν αβέρτα. Δεν είπα ότι στα άλλα σε περνάνε αν είσαι αδιάβαστος, προφανώς, και εγώ δεν βρίσκω το λόγο να κόβομαι σε μαθήματα εάν παρακολουθώ και διαβάζω συστηματικά 2-4 εβδομάδες πριν την εξεταστική, αλλά εμένα μου είχαν δώσει την εντύπωση ότι σε πολλούς καθηγητές για να πάρεις το 5 έπρεπε να γράψεις το 8.

Μακάρι να μου τα λένε λάθος, και αν μου τα λένε πείτε μου πλιζ γιατί το μαθηματικό αθηνών είναι ένα από τα πρώτα μου "θέλω" όσον αφορά τις σχολές, και αν το βάλω λογικά περνάω, αλλά το σοβαρότερο του μειονέκτημα σύμφωνα με τα όσα ξέρω είναι ότι είναι πολύ δυσκολότερο να το τελειώσεις στα 4 χρόνια εν αντιθέσει με άλλες σχολές.

Εγώ δεν παραπληροφορώ κανέναν, αν ξέρω κάτι το λέω, αν πιστέυω κάτι λέω ότι "εγώ πιστεύω" και αν μου έχουν πεί κάτι πάντα κρατάω επιφυλάξεις. Η παραπληροφόρηση στα φροντηστήρια ναι... παίζει άγρια. Το έχω σκεφτεί από την πρώτη στιγμή γιατί αν βγάζεις μόρια που ίσως να μπορούν να σε βάλουν πολυτεχνείο, το φροντιστήριο σε πιέζει προς το πολυτεχνείο για να έχει "επιτυχίες". Λές και αν βγάλω εγώ 18600 το φροντιστήριο θα είναι καλύτερο αν μπώ με αυτά πολυτεχνείο απ' ότι εάν μπώ με αυτά πχ Μαθηματικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,820 μηνύματα.
Έχω βρει και κάποιες σημειώσεις από το μαθηματικό αθήνας που μου χρειάζονται για τα μαθήματα της σχολής, και παρατηρώ ότι σε πολλά μαθήματα είμαστε πάνω κάτω στο ίδιο υψηλό επίπεδο δυσκολίας ή και σε άλλα μαθήματα του μαθηματικού στην αθήνα, είναι πιο εύκολα τα πράγματα από ότι στην επαρχία...

Μπάμπη όντως σε μας, ισχύει σε πολλά μαθήματα να διαβάζεις για βαθμό 10 και να κόβεσαι ή να παίρνεις ένα 5 ή 6. Μάλλον πηγαίνουν οι καθηγητές με την αρχή απόδοσης μιας μηχανής (με συντελεστή απόδοσης το 0.6). :P Αλλά δεν είναι ο κανόνας. Υπάρχουν και μαθήματα που με καλό διάβασμα παίρνεις και βαθμό (από 8 και άνω). Βασικά πιστεύω ότι έχει να κάνει με την φύση του μαθήματος. Τα μαθηματικά είναι εκ φύσεως δύσκολα και "αφηρημένα" με πολύ λεπτές έννοιες. Δεν στεκόμαστε στην επιφάνεια όλων των "μαθηματικοποιημένων" θεμάτων. Οπότε λογικό είναι, να υπάρχει μια δυσκολία κατανόησης και αφομοίωσης. Επίσης πολλά μαθήματα στα Ελληνικά Μαθηματικά Τμήματα, είναι "μεταπτυχιακού" επιπέδου στο εξωτερικού σε καλά Πανεπιστήμια (π.χ. Μ.Ι.Τ., Μπέρκλεϋ,..κτλ) με ότι αυτό συνεπάγεται σε δυσκολία, δυσνόητη πυκνογραμμένη και "αφηρημένη" ύλη, δυσεύρετη ελληνόγλωσση βιβλιογραφία,...κτλ. Επίσης πολλά μαθήματα του Μαθηματικού, έχουν ως συγγράμματα αυτοεκδόσεις-σημειώσεις των ίδιων των καθηγητών, επειδή πολύ απλά, δεν υπάρχει αντίστοιχο ελληνόγλωσσο σύγραμμα που να ικανοποιεί τις απαιτήσεις του x μαθήματος. Δεν έχουν όλοι οι κλάδοι των μαθηματικών (οι πιο σύγχρονοι, όπως μαθηματική φυσική, δυναμικά συστήματα, ορθογώνια πολυώνυμα, διαφορικές εξισώσεις, αριθμητική ανάλυση, στατιστική συμπερασματολογία, οικονομικά μαθηματικά, θεωρία χρονοσειρών,...κτλ) καλή ελληνόγλωσση βιβλιογραφία, οπότε είναι δύσκολο να προταθεί εκτενής ξενόγλωσση βιβλιογραφία για την εξεταστική διαδικασία του κάθε εξαμήνου. Γι' αυτό και ο καθηγητής προσαρμόζει την "ύλη" στο δικό του "σύγγραμμα-σημειώσεις" στα πλαίσια του x μαθήματος.

Φιλικά Μπάμπη, μην έχεις αμφιβολίες για το επίπεδο μαθηματικών αν την επικράτεια Μαθηματικών Τμημάτων. Θα ήταν "επιστημονικά" και "κοινωνικά" άδικο να υπάρχει διαφορετικότητα στην παρεχόμενη μαθηματική γνώση. Η διαφορά ίσως είναι σε θέμα δυσκολίας η οποία έχει να κάνει με τον καθηγητή, το σύγγραμμά του αλλά και με την μαθηματική έμφαση που δίνει το Τμήμα. Στην Αθήνα, έχω ακούσει ότι έχουν καλό τομέα στατιστικής και θεωρητικών μαθηματικών (οπότε δίνουν έμφαση εκεί). Στην Πάτρα, έχουμε καλό τομέα θεωρητικών μαθηματικών και καλό τομέα μαθηματικής (εφαρμοσμένης) ανάλυσης με μαθηματική έμφαση στις άμεσες εφαρμογές της όπως στα υπολογιστικά μαθηματικά, θεωρητική μηχανική, μαθηματική φυσική, διαφορικές εξισώσεις, δυναμικά συστήματα, ορθογώνια πολυώνυμα και πληροφορική. Μάλιστα υπάρχει και χρηματοδοτούμενη έρευνα στα εφαρμοσμένα μαθηματικά (αριθμητική επίλυση εξισώσεων, βιομηχανικά μαθηματικά, θεωρία χάους, μη γραμμικές κυματικές εξισώσεις, ορθογώνια πολυώνυμα, ουράνιος μηχανική, σχετικιστική ηλεκτροδυναμική, μηχανική κοκκώδων υλικών, κβαντική θεωρία πεδίου, υπολογιστική ρευστοδυναμική και μαγνητοϋδροδυναμική,...κτλ) αλλά και στις άλλες μαθηματικές "περιοχές" (θεωρητικά μαθηματικά, δηλ. άλγεβρες και γεωμετρίες, μαθηματικά υπολογιστών και αποφάσεων, υπολογιστική νοημοσύνη,...κτλ). Τώρα αναπτύσσεται και ο τομέας μας Στατιστικής με μελλοντικές "προ-μεταπτυχιακές" συνεργασίες με το Τμ.Ιατρικής του Παν/μιου Πατρών σε θέματα βιοστατιστικής. Παρ' όλο αυτά ο τομέας έχει υπερεπάρκεια μαθηματικών θεμάτων όπως μαθηματική στατιστική, μαθηματική πιθανοθεωρία, επιχειρησιακή έρευνα και γραμμικός προγραμματισμός, θεωρία πληροφοριών και προσομοίωση, θεωρία δειγματοληψίας, οικονομετρία, ανάλυση δεδομένων, στοχαστική χρηματοοικονομία (με έμφαση στον stochastic calculus, θεωρία μέτρου και στις στοχαστικές διαφορικές εξισώσεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Επίσης, μήπως έχετε καμιά ιδέα γιατί η βάση του Μαθηματικού Θεσσαλονίκης είναι πάνω από την αντίστοιχη της Αθήνας??
Ευχαριστώ πολύ εκ των πρωτέρων!!! :)
ο λόγος που καταλαβαίνω εγώ είναι γιατί το επιλέγουν καλύτερου επιπέδου μαθητές...

για να σου δόσω να καταλάβεις η βάση ενός μαθήματος ναι είναι τα μόρια που έβγαλε ο τελευταίος που εισήχθη στη σχολή οπότε καταλαβαίνεις ποιο μαθηματικό θεωρείται καλύτερο...

παιδία εμένα μου φάνηκαν έυκολα τα θέματα χωρις να μπορώ να κρίνω αν ήταν πίο εύκολα τα περυσινά. Αλλά αν ισχύει αυτό που ακούγεται για την έκθεση τότε οι σχολές όλων των σχολών θα έχουν κάποια πτώση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pirloandr

Νεοφερμένος

Ο pirloandr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
φιλε κωστα αθληματα θα τα δωσεις στην αστυνομια(αφου την εβαλες πρωτη)...τελος!φιλε φανη οσον αφορα το ποτε...θα σε ειδοποιησουν ειτε τηλεφωνωντας σε ειτε θα το δεις στο site της αστυνομιας..αλλωστε θα μαθευτει μην τρελαινεσαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Εγω χθες μπηκα στο Site της ΣΤΥΑ και ελεγε τα ονομα ολων οσων θα πανε για τις ΠΚΕ στην Αθηνα!!! Ημερομηνιες,Ομαδες τα παντα! Αλλα και παλι δεν καταλαβα,τα ελεγε μπερδεμενα! Το μονο που καταλαβα ειναι οτι δινω Αθληματα 9 Ιουλιου :worry:
Γιατι ομως δινω στην ΣΤΥΑ αφου θελω Αστυνομια?! Τελοςπαντων να μου πεις το ιδιο ειναι αλλα μου φαινεται παραξενο.
Και ενα φιλο μου ο οποιος δηλωσε πρωτη επιλογη ΣΜΥ τον πηραν τηλεφωνο για το που και ποτε θα παει!
Εμας γιατι δεν καταλαβα?!
Υ.Γ Και κατι αλλο,η προθεσμια για την Αστυνομια ειναι μεχρι τις 11 ετσι δεν ειναι?! Αν κατεθεσεις εκεινη την μερα η την προηγουμενη εχει καμια σημασια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ren a

Νεοφερμένος

Η ren a αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
ρε παιδια τα αθληματα τα δινεις ΟΛΑ σε ΜΙΑ μερα ?????????????????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top