Εκπαιδευτικός σε ΕΠΑΛ καταγγέλει bullying από μαθητές προς τον ίδιο

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.

Το βάλανε στο e-steki (thanks @Πουπουλίνα ), και είπα να το βάλω κι εδώ για ξεχωριστή συζήτηση.

Πάνε πάνω από 15 χρόνια που τελείωσα το ΓΕΛ.
Μα καλά, καμία βελτίωσης ακόμα με τα ΕΠΑΛ;

Ήταν που τους ανοίξανε και την πόρτα στα ΑΕΙ (κάτι χρόνια πριν), μήπως και τραβήξουν λίγο περισσότερο κόσμο της... προκοπής!
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,103 μηνύματα.
Εγκληματικός φταίχτης η μέση ελληνική οικογένεια που βλέπει τα ΕΠΑΛ σαν φυλακές ανηλίκων.

Ο άνθρωπος παραιτήθηκε, ας είναι κάπου καλύτερα στην ζωή του. Υπάρχουν μόνο 15.000 από πίσω του που θα γλείψουν κατουρημένες ποδιές για να τρώνε bullying από 12χρονα για 900€ μηνιαίως.

Οπότε ποιός νοιάζεται ουσιαστικά;
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Απο οτι καταλαβα ο συγκεκριμενος ηταν σε νησι, που πρεπει να υπαρχει πολυ συγκεκριμενη νοοτροπια.
Σε αυτη την περιπτωση δυστυχως δεν υπαρχουν πολλα που μπορει να κανει κανεις..

Δεν ειναι σιγουρα ολα τα επαλ ετσι, ποσο μαλλον τα νυκτερινα που ειναι κολεγια!
 

mickey mouse

Νεοφερμένος

Η Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Έχω χρόνια να γράψω στο forum όμως έλαβα μήνυμα από μητέρα παλιών μου μαθητών στο οποίο με ρωτούσε τη γνώμη μου για το συγκεκριμένο συμβάν οπότε λέω να σας τα πω κι εδώ μιας και άνοιξε αυτή η ενδιαφέρουσα συζήτηση. Να σας ενημερώσω ότι πλέον είμαι συνταξιούχος καθηγήτρια αγγλικής φιλολογίας κι έχω διδάξει σε δικό μου φροντιστήριο περίπου 18 χρόνια και κατόπιν επί άλλα 20 σε δημόσια σχολεία όλων των βαθμίδων από δημοτικό, γυμνάσιο, λύκειο, νυχτερινό γυμνάσιο και λύκειο καταλήγοντας σε ΕΠΑΛ του κέντρου της Αθήνας. Πήγα στα ΕΠΑΛ το 2014 όταν η τότε κυβέρνηση με υπουργό διοικητικής ανασυγκρότησης τον Μητσοτάκη και υπουργό παιδείας τον Αρβανιτόπουλο είχε καταφέρει ένα τεράστιο χτύπημα σε αυτή την βαθμίδα παιδείας με την διαθεσιμότητα 2500 καθηγητών στα τμήματα νοσηλευτικής, βρεφονηπιοκομίας, αισθητικής και γραφιστικών τεχνών τα οποία αποτελούσαν και την "αφρόκρεμα" της ζήτησης από τα παιδιά. Συνεπώς ένας από τους πλέον ευάλωτους μαθητικούς πληθυσμούς χτυπήθηκε και ουσιαστικά διώχθηκε από την δημόσια δωρεάν εκπαίδευση μαζί με συναδέλφους μου μέσα στο καλοκαίρι του 2013. Δεν θα μιλήσω για το πλήγμα στους συναδέλφους μου διότι δεν είναι της παρούσης αλλά παιδιά φτωχών και πολύ φτωχών οικογενειών βρέθηκαν εκτός εκπαιδευτικής κοινότητας διότι δεν υπήρχε γι αυτά η εναλλακτική των ιδιωτικών σχολών. Το 2015 με την αλλαγή της κυβέρνησης το υπουργείο αφού επαναπροσέλαβε τους διωχθέντες καθηγητές άνοιξε πάλι τα τμήματα αυτά τα οποία σας πληροφορώ ότι έχουν τεράστια ζήτηση, ίσως μεγαλύτερη από τους "ψυκτικούς στο Περιστέρι". Έγιναν τότε τεράστια βήματα αναβάθμισης των ΕΠΑΛ και εισέρευσε νέο αίμα καλών μαθητών που θεώρησαν ότι θα έμπαιναν για παράδειγμα πιό καταρτισμένοι σε μια σχολή νοσηλευτικής ή ακόμη και στην ιατρική. Μαθητής μου το 2018 πέρασε στην ιατρική στην Κρήτη και σας διαβεβαιώ πως επρόκειτο για ένα από τα πιο άξια παιδιά που πέρασαν από τα χέρια μου. Ο πρόλογος αυτός έγινε διότι ναι, Scandal στα ΕΠΑΛ υπάρχει πολύς μαθητικός πληθυσμός "της προκοπής" μαζί με άγριους φτωχοδιαβόλους που προσπαθούν μέσα από άθλια περιβάλλοντα να ανέβουν στην επιφάνεια να πάρουν μια ανάσα έστω κι αν η έλλειψη πίστης στον εαυτό τους που τους έχει γίνει δεύτερη φύση σαμποτάρει κάθε τους προσπάθεια. Στο προκείμενο, όπως έγραψα και στη μητέρα/φίλη δεν αμφισβητώ λέξη από όσα λέει ο καθηγητής ούτε για απαράδεκτο bullying που υπέστη ούτε για τα περί απαίτησης για ένα 12 στη βαθμολογία. Οι αναπληρωτές δυστυχώς παίρνουν τα χειρότερα τμήματα που θέλουν να ξεφορτωθούν οι μόνιμοι του σχολείου. Πιστεύω πως οι συνάδελφοι του όφειλαν να τον ενημερώσουν και είμαι πολύ περίεργη να μάθω αν και με ποιο τρόπο πήραν θέση στα περιστατικά ή επικράτησε η γνωστή σε όλους μας κοινωνική αδιαφορία για το τί συμβαίνει δίπλα μας. Η εμπειρία μου λέει πως όσο πιο "αδύναμο " νιώσουν τον καθηγητή τόσο μεγαλώνουν οι αντιδράσεις σε οποιαδήποτε βαθμίδα είτε λέγεται δημοτικό είτε λέγεται νυχτερινό γυμνάσιο, είτε ΕΠΑΛ. Και μια μεγάλη αδυναμία που επέδειξε ο συνάδελφος ήταν ότι ενεπλάκη σε συζητήσεις με τους μαθητές για βαθμούς και απουσίες ως "τιμωρία" πράγμα που σε οποιαδήποτε σχολική βαθμίδα θα αποτελούσε λόγο εξέγερσης ακόμη και των καλύτερων μαθητών. Προφανώς είναι απαράδεκτα όσα περιγράφει ότι υπέστη αλλά επιτάθηκαν λόγω της απειρίας του. Αυτό όμως που μου κάνει μεγάλη εντύπωση είναι ότι δεν περιγράφει τη στάση της διεύθυνσης του σχολείου και του συμβούλου εκπαιδευτικής ευθύνης. Δεν αναφέρει αν έγινε σύλλογος και ποιες αποφάσεις λήφθηκαν. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι τον άφησαν οι συνάδελφοι μόνο του απέναντι σε εξωσχολικούς και απειλές. Από το 2016 προσελήφθησαν ψυχολόγοι στα ΕΠΑΛ στα πλαίσια της αναβάθμισης τους και δεν ξέρω γιατί δεν υπήρξε μια σοβαρή παρέμβαση από αυτή την πλευρά. Όπως είπα ορισμένα, ίσως αρκετά από τα παιδιά στα ΕΠΑΛ είναι όντως παραβατικά και η απειρία του έγινε αφορμή να παιχθεί ένα παιχνίδι δύναμης. Θεωρώ ότι η πανδημία και τα lockdown έκαναν τεράστια ζημιά στην παιδαγωγική διαδικασία. Επίσης θεωρώ ότι το έργο του εκπαιδευτικού δυσχεραίνει συνέχεια όμως το κύριο εμπόδιο δεν είναι τα παιδιά αλλά οι πολιτικές της σημερινής αθλιότερης υπουργού που έχει υπάρξει. Μια τέτοια επιστολή προς το κυβερνητικό επιτελείο είναι ο,τι πρέπει για να αποφασίσουν να φτιάξουν και μια σχολική αστυνομία. Δεν το θεωρώ απίθανο να προταθεί από τις επιτροπές της Κεραμέως. Τα παιδιά όμως θέλουν κίνητρα κι εναλλακτικές που δεν τους δίνονται. Η γενική ατιμωρησία όπως για παράδειγμα του γόνου της 3Ε για το βιασμό της Γεωργίας στη Θεσσαλονίκη, ο ελεύθερος Λιγνάδης, η κοπέλα που "είχε μια φαντασίωση" να την βιάσουν δύο Δελτάδες στο αστυνομικό τμήμα της Ομόνοιας, ο Μίχος που θα την βγάλει καθαρή γιατί θα βγάλουν μαστροπό την Ρομά μάνα ΟΛΑ αυτά φτιάχνουν μια κοινωνία φτωχοδιαβολων που ασκούν τη βία της εξουσίας τους στον πρώτο ανίσχυρο αναπληρωτή που θα πέσει στα χέρια τους.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.

Το βάλανε στο e-steki (thanks @Πουπουλίνα ), και είπα να το βάλω κι εδώ για ξεχωριστή συζήτηση.

Πάνε πάνω από 15 χρόνια που τελείωσα το ΓΕΛ.
Μα καλά, καμία βελτίωσης ακόμα με τα ΕΠΑΛ;

Ήταν που τους ανοίξανε και την πόρτα στα ΑΕΙ (κάτι χρόνια πριν), μήπως και τραβήξουν λίγο περισσότερο κόσμο της... προκοπής!
Τα ΕΠΑΛ δυστυχώς είναι μια αποτυχημένη προσπάθεια εκπαίδευσης παιδιών που ενδιαφέρονται να ασχοληθούν με πιο πρακτικά επαγγέλματα.Δε λέω,υπάρχουν και αξιόλογα παιδιά εκεί μέσα,που δίνουν το παρόν ευτυχώς,αλλά ως επί των πλείστων μιλάμε για παιδιά που έχουν και νιώθουν την ανάγκη να το παίζουν αληταρία αφού "δε τα παίρνουν τα γράμματα" όπως τους είπαν οι γονείς τους και οι εκπαιδευτικοί στο γυμνάσιο.

Στα ΕΠΑΛ του Αιγάλεω,δεν είναι λίγες οι φορές που έχω ακούσει για μαθητές με μπάφο στα χέρια ή και πιο βαριά ναρκωτικά.Όπως και για ξυλίκι με τους καθηγητές τους.Παλιότερα μάλιστα μαθητές αυτών των ΕΠΑΛ λήστεψαν το περίπτερο που βρίσκεται απέναντι από τα Τζαμπο στη Θηβών,έξω από τη Πανεπιστημιούπολη του ΠΑΔΑ.Από την άλλη,στο ΕΠΑΛ Κορυδαλλού,μαθητής μαχαίρωσε άλλον.Εξάλλου δεν είναι τυχαίο το meme,Επαλιώτης starter pack.Σχεδόν όλοι είναι ακριβώς το ίδιο,Glxακι χωρίς σιγαστήρα για να μας τρυπιούνται τα αυτιά,τσιγαράκι και μπάφος,γυαλί πούλμαν,μαύρα ρούχα λες και πάνε σε κηδεία και συμπεριφορά τραμπούκου.Αν είσαι χαμηλών τόνων και πας ΕΠΑΛ,κυριολεκτικά you're fucked up,γιατί αυτοί θα σε αρχίσουν στο δούλεμα και μετά άντε να ξεμπλέξεις.

Το πως θα αλλάξει αυτό,δε το ξέρω,αλλά τόσα χρόνια μετά,δεν έχω ακούσει για καμία βελτίωση.Όσο τα παιδιά νομίζουν οτι μπορούν να κάνουν τέτοιες επιπολαιότητες και να μη δέχονται καμία ποινή,τόσο θα συνεχίσουν αυτά τα παρατράγουδα.
 

mickey mouse

Νεοφερμένος

Η Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Ως επί το πλείστον αληταριά και μπάφοι μπορεί να βρεθούν σε όλα τα σχολεία ακόμη και στην Ελληνική Παιδεία. Σε γενικό λύκειο του κέντρου είχα μαθητές χρυσαυγίτες που έκαναν ντου σε λαϊκή κι έσπασαν το κεφάλι γυναίκας και καταδικάστηκαν σε φυλάκιση. Το είπα ξεκάθαρα υπάρχουν φτωχοδιάβολοι που προσπαθούν να ασκήσουν εξουσία σε ανίσχυρους για να νιώσουν δυνατοί. Όμως πίστεψε με, καμία προσπάθεια εκπαίδευσης δεν είναι άσκοπη αν θέλεις να λέγεσαι εκπαιδευτικός. Έναν μαθητή να κερδίσεις σε όλη σου την καριέρα αξίζει τον κόπο.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,710 μηνύματα.
Δυστυχώς τα επαλ λειτουργούν σαν ένα δοχείο το οποίο συλλέγει έφηβους που προέρχονται από οικογένειες οι οποίες ανήκουν στην βάση της κοινωνικής πυραμίδας. Ενώ η ιδέα της τεχνικής εξειδίκευσης δεν είναι άσχημη, τα επαλ μετατράπηκαν σε φίλτρα που διαχωρίζουν εκείνους που είναι ''διαβαστεροί' και οι γονείς τους μπορούν να δώσουν λεφτά για φροντιστήρια έτσι ώστε το παιδί να περάσει εκεί που θέλει, από τα παιδιά που δεν ''παίρνουν'' τα γράμματα και οι γονείς δεν έχουν για να περάσουν τον μήνα.

Όσοι λένε ότι οι επαλιτες είναι κάτι ουγκανοι ενώ οι γενικοί είναι άγιοι και προκομένοι δεν υπολογίζουν όλα τα παραπάνω.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Ως επί το πλείστον αληταριά και μπάφοι μπορεί να βρεθούν σε όλα τα σχολεία ακόμη και στην Ελληνική Παιδεία. Σε γενικό λύκειο του κέντρου είχα μαθητές χρυσαυγίτες που έκαναν ντου σε λαϊκή κι έσπασαν το κεφάλι γυναίκας και καταδικάστηκαν σε φυλάκιση. Το είπα ξεκάθαρα υπάρχουν φτωχοδιάβολοι που προσπαθούν να ασκήσουν εξουσία σε ανίσχυρους για να νιώσουν δυνατοί. Όμως πίστεψε με, καμία προσπάθεια εκπαίδευσης δεν είναι άσκοπη αν θέλεις να λέγεσαι εκπαιδευτικός. Έναν μαθητή να κερδίσεις σε όλη σου την καριέρα αξίζει τον κόπο.
Φυσικά και δε φταίει το ΕΠΑΛ κάθε αυτό για αυτά τα καλόπαιδα.Φταίνε πρώτον οι γονείς που τα μεγάλωσαν έτσι,και δεύτερον η κοινωνία που τα αφήνει να αλωνίζουν.
Μεγάλωσαν με την αντίληψη ότι μόνο η μαγκιά κλανιά μετράει.Για αυτό και εξάλλου δε διάβασαν ποτέ στη ζωή τους,γιατί "το διάβασμα είναι για τους φλώρους,εμείς εδώ με το τσιγαριλίκι είμαστε μάγκες".Και που θα πάνε αυτά τα παιδιά φυσικά; Στο ΕΠΑΛ.
Τα ΕΠΑΛ θα μπορούσαν να ήταν 1000 φορές καλύτερα και να συναγωνίζονταν τα γενικά λύκεια.Θα μπορούσαν να γίνουν καλύτερα αν σε αυτά πήγαιναν μόνο παιδιά που όντως ήθελαν να μάθουν,και όχι παιδιά που το μόνο που ξέρουν είναι να δημιουργούν καβγάδες,να τσακώνονται και το παίζουν ιστορία.Πάλι καλά υπάρχουν ορισμένα άτομα που όντως ενδιαφέρονται για τη γνώση και προσπαθούν.Στην πλειοψηφία όμως,ειδικά εκεί μέσα,μιλάμε για αληταρία,η οποία με θλίβει πολύ,δε θα το κρύψω.
Ξέρω,ακούγομαι σα θείτσα,αλλά πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω τέτοια παιδιά.Οκ,όλοι/ες κάναμε τις τρέλες μας,ο καθένας με το δικό του τρόπο,αλλά όχι και να φτάνουμε σε σημείο να ξυλοκοπούμε καθηγητές/συμμαθητές ή να κασταστρέφουμε την περιουσία του σχολείου επειδή θέλουμε να το παίξουμε εξουσία.Αυτό παραπάει πλέον.Ας σεβαστούμε λίγο ότι όλα αυτά τα πληρώνουμε έμμεσα μέσω των φόρων που δίνουν οι γονείς μας.

ΥΓ Φυσικά και αυτά γίνονται και στα ΓΕΛ.Αλλά δυστυχώς η πλειονότητα τέτοιων περιστατικών υφίσταται στα ΕΠΑΛ,των οποίων η αξία έχει σπιλωθεί,εξαιτίας όλων αυτών.Και για να μη παρεξηγηθώ,η τεχνική εκπαίδευση δεν είναι σε καμία περίπτωση κατώτερη.Η ιδέα του ΕΠΑΛ είναι ολόσωστη.Όσοι τα επανδρώνουν όμως,δυστυχώς,χαλάνε την αξία και την έννοια της τεχνικής εκπαίδευσης.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Προσωπικά απορώ που υπάρχουν ακόμα εκπαιδευτικοί που διδάσκουν σε ΕΠΑΛ, να μην πω και σε Λύκειο γενικότερα. Να 'ναι καλά οι άνθρωποι.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Φυσικά και θα έχουν και τα ΕΠΑΛ αξιόλογους μαθητές. Ειδικά τα εσπερινά που θα μαζεύουν πιο συνειδητοποιημενούς. Κατά τα άλλα ναι μιλάμε για μια μερίδα μαθητών που είναι να ασχοληθούν με πιο χειρονακτικά επαγγελματα και δεν τους ενδιαφέρει να διαβάσουν, άλλωστε μιλάμε για παιδιά 16 17 και 18 ετων, δε μπορείς να τα αξαναγκασεις να διαβασουν. Δεν ξέρω μήπως να συζητηθεί το ενδεχόμενο να πάψει το λύκειο να είναι υποχρεωτικό όπως παλιά ή αντί για 3 χρόνια υποχρεωτικής λυκειακής εκπαίδευσης να συμπικνωθει σε 1 ακαδημαικο έτος;
Τι τα τραβολωγανε τα παιδιά αφού δεν θέλουν...
 

Deadly_sorrowX

Νεοφερμένος

Η Deadly_sorrowX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Ούσα μαθήτρια επαλ μέχρι πέρυσι θα ήθελα να σας μιλήσω για την προσωπική μου εμπειρία. Είχα επηρεαστεί πάρα πολύ από αυτά που άκουγα. Ότι στα επαλ είναι όλοι αλήτες, ναρκομανής και γενικά υπόκοσμος και λαίλαπα της κοινωνίας. Οπότε ούτε που το σκεφτόμουν το επαλ σαν επιλογή. Έχω φάει bullying όλη μου τη ζωή γιατί πάντα ήμουν λιγότερο ομιλητικη από τα υπόλοιπα παιδιά σε ανησυχητικό βαθμό και πάντα ήμουν μελαγχολική και μόνη μου. (και αυτό οφείλεται στην κατάσταση που βιώνα από μικρή στο σπίτι μου και σε άλλους παράγοντες). Πήγαινα λοιπόν σε γυμνασιο που είναι μαζί με γελ. Στο γυμνάσιο πάλι μια από τα ίδια. Και αφού το έβγαλα γράφτηκα γελ. Επειδή είχα και άριστους βαθμούς από το γυμνάσιο η οικογένεια μου δεν μπορούσε να διανοηθεί πως δεν θα γινόμουν εγώ δικηγόρος η κάτι εξεζητημένο και καλοπληρωμενο ως επάγγελμα και με έστειλαν χωρίς κουβεντα και ενδοιασμό στο γελ από δίπλα. Έκατσα μια εβδομάδα. Οι καθηγητές του γελ ήταν ότι πιο σάπιο μπορείς να γνωρίσεις σε άνθρωπο. Ένιωθαν μια υπέροχη, είχαν μια έπαρση και κάθε μέρα προσπαθούσαν να ξεφτιλίσουν παιδιά που δεν είχαν διαβάσει και τους υπενθυμιζαν πως το λύκειο δεν είναι υποχρεωτικό και πως αν δεν μπορούν να ανταπεξελθουν τότε να πάνε στο επαλ στη γωνια και να βαράνε μύγες και να καταλήξουν να μην κάνουν κάτι σημαντικό στη ζωή τους.
Έτσι λοιπόν επειδη δεν άντεχα την καταπίεση και τον ψυχολογικό πόλεμο άλλαξα και πήγα στο επαλ. Εκεί στην αρχή φοβόμουν γιατί τα παιδιά ήταν έξω καρδιά και εγώ μαυρίλα και πίκρα. Θέλω να αναφέρω επίσης ότι στο επαλ που ήμουν ήταν πάρα πολλά παιδιά με αυτισμό κάτι το οποίο μόνο καλό δεν ήταν. Γιατί τα κορόιδευαν κάποια παιδιά και εκείνα εξαγριωνοντουσαν και ξεσπουσαν σε λάθος άτομα. Ήταν ένα παιδι συγκεκριμένα το οποίο παρενοχλούσε κορίτσια. Και δυστυχώς έτυχε να είναι το πρώτο ατομο που με πλησίασε στην αρχή και επειδή φαινόταν σαν να είχε κάνει χρήση του είπα γειά. Μπαίνω στην τάξη και έκατσε δίπλα μου. Ένα γειά του ειπα και νόμιζε πως είχαμε σχέση. Μου έπιασε το μπούτι και πήγε να με φιλήσει ενώ φεύγαμε, εγώ τον έσπρωξα και την επόμενη μέρα έκανα παράπονο στον διευθυντή και δεν έγινε τίποτα γιατί πολύ απλά έχει πρόβλημα και δεν καταλαβαίνει. Αυτό είναι τόσο συνηθισμένο για εμένα κάθε φορά όπου και να έκανα παράπονα σε καθηγητές ποτέ δεν έκαναν τίποτα.

Πέρα από αυτή την αναποδιά που πραγματικά μακάρι να είχαν δώσει σημασία γιατί αυτός συνέχισε να παρενοχλεί κορίτσια. Αλλά αυτό δεν είναι μόνο πρόβλημα επαλ είναι πρόβλημα που το έχουν τα περισσότερα δημόσια σχολεια. Αυτή η ανεκτικότητα τους και η αδιαφορία τους μας έχει φέρει ως εδώ.

Σε αυτο το επαλ γνώρισα άτομα που είχαν καλοσυνη μέσα τους. Δεν χτυπιοντουσαν να βγουν από πανω όπως τα παιδιά του γενικού. Γνώρισα καθηγητές που δίδασκαν πραγματικά. Δεν παραδιδανε το μάθημα με ταχύτητα φωτός ή αναθέταν ενα σωρό εργασίες για να τελειώνουμε. Κάνανε μάθημα και φρόντιζαν να το καταλάβουν όσοι ενδιαφεροντουσαν.
Εν ολίγοις εκει που θέλω να καταλήξω είναι στο οτι τα επαλ είναι παραμελημένα και τα επαλ ως σύστημα πιστεύω πως είναι πάρα πολύ χρήσιμα. Αυτο που φταίει είναι πως η παιδεία έχει κατακρεουργηθει από κάθε άποψη, ακόμα και τα νηπιαγωγεία. Τα επαλ είναι σχολεια που προσφέρουν τεχνικές και πρακτικές γνώσεις και όχι μια σανίδα σωτηρίας για άτομα που τα υποβαθμίζουν και τα καθιστούν κακόφημα.
Πρέπει να γίνουν πολλές βελτιώσεις στα δημοσια σχολεία και θεωρώ πως κάτι τέτοιο δεν είναι ακατόρθωτο με τα ποσά που εισπράττουν από τους πολίτες τόσο καιρό απλά δεν τους νοιάζει και συνεχίζουν να υπονομεύουν την παιδεία.
 

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,438 μηνύματα.
Δεν θα έπρεπε να υπάρχουν ΕΠΑΛ κατ’εμέ. Και για να το πάω λίγο πιο γενικά και για τις σχολές στις οποίες έχουν πρόσβαση πλέον οι υποψήφιοι μέσω των πανελληνίων εξετάσεων, το θεωρώ extreme να μπορεί να μπει κάποιος σε σχολή πολιτικών μηχανικών με μηδενικό υπόβαθρο στην φυσική και στα μαθηματικά να γράφει 1 (ναι ξέρω περίπτωση, γνωστής μου). Αλλά ok όπως το βλέπει κανείς. Να μην τσουβαλιάζουμε αλλά η πλειοψηφία των μαθητών στα ΕΠΑΛ πάνε είτε για πιο εύκολη εισαγωγή σε σχολές (κάτι το οποίο το ακούω από τους ίδιους κιόλας) ή επειδή δεν διαβάζουν. Προφανώς και είναι παραμελημένα τα ΕΠΑΛ, τι να κάτσεις να πεις; Και σε ποιον;
 

Deadly_sorrowX

Νεοφερμένος

Η Deadly_sorrowX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Γενικά χρησιμοποιούνται απαρχαιωμένες μέθοδοι διδασκαλίας και πολλές υπερβολές και στις δύο πλευρές. Το γενικό είναι παραφορτωμενο με μαθήματα που δεν εξυπηρετούν κάποιο ουσιαστικό σκοπό ακόμα και σε μαθητές οι οποίοι δεν επιθυμούν να ασχοληθούν με αυτά στο μέλλον και τα επαλ από την άλλη υστερούν σε εξειδικευμένες γνώσεις βασικών μαθημάτων και προσφέρουν ένα πιο ανάλαφρο και ελλειπτικό εύρος μαθημάτων που σχετίζονται άμεσα με το ενδιαφέρον του κάθε διδασκόμενου.
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Καίριος παράγοντας για την απαξίωση της επαγγελματικής εκπαίδευσης είναι η αντίληψη της ελληνικής οικογένειας και κοινωνίας πως δουλειά εξασφαλίζει μόνο το πανεπιστημιακό πτυχίο. Ενδεικτικό είναι ότι επί δεκαετίες το 70% των αποφοίτων γυμνασίου συνέχιζε στο γενικό λύκειο (που οδηγούν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις για τα ΑΕΙ) και το 30% σε ΕΠΑΛ. Ετσι, μαθητές με χαμηλές σχολικές επιδόσεις κατευθύνονται στα ΕΠΑΛ, «αφού δεν παίρνουν τα γράμματα, ας μάθουν μια τέχνη», όπως λέγεται. Ποιοτικές μελέτες για το γνωσιακό επίπεδο των μαθητών ΕΠΑΛ δεν υπάρχουν από το υπουργείο Παιδείας. «Εχουμε παιδιά από χαμηλά οικονομικά και κοινωνικά στρώματα, με οικογενειακά προβλήματα, τα οποία τα φέρνουν στο σχολείο. Για να ισορροπήσει το σχολείο απαιτείται δουλειά από τους εκπαιδευτικούς και τους γονείς», παρατηρεί ο κ. Παυσανίας Νταράλας, διευθυντής του Προτύπου ΕΠΑΛ Τρικάλων. «Δεν μπορούν να πληρώσουν χρήματα για φροντιστήρια, δεν έχουν γονείς που μπορούν να τα βοηθήσουν στο σχολείο, ζουν σε υποβαθμισμένες περιοχές, υπάρχουν παιδιά που έχουν νιώσει παραμέληση, που στερούνται τα στοιχειώδη, που δεν έχουν ελπίδα. Ετσι, λειτουργούν διαλυτικά μέσα στην τάξη. Προσέξτε, δεν είναι η πλειονότητα, αλλά ο ρόλος αυτών των παιδιών είναι καθοριστικός», προσθέτει φιλόλογος σε ΕΠΑΛ. Είναι ενδεικτικό, σύμφωνα με πληροφορίες της «Κ», ότι αρκετοί μαθητές των ΕΠΑΛ παίρνουν απολυτήριο (που απαιτεί να έχουν τη βάση απόλυσης) αλλά δεν τους ενδιαφέρει να πάρουν ειδικότητα – κάτι που απαιτεί υψηλότερους βαθμούς.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,298 μηνύματα.
Καλά ρε μάγκες αράχτε με το διαχωρισμό ΕΠΑΛ αληταριά, ΓΕΛ ήσυχα παιδάκια.

Και εμείς που τελειώσαμε Γενικό Λύκειο είδαμε και αποείδαμε από τέτοιες περιπτώσεις. Στις κερκίδες στα διαλείμματα δεν μπορούσες να καθίσεις από τα ντουμάνια χόρτου που έβγαιναν. Βανδαλισμοί, φασαρίες, ιστορίες υπήρχαν και πιστεύω παντού υπάρχουν.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
Καλά ρε μάγκες αράχτε με το διαχωρισμό ΕΠΑΛ αληταριά, ΓΕΛ ήσυχα παιδάκια.

Και εμείς που τελειώσαμε Γενικό Λύκειο είδαμε και αποείδαμε από τέτοιες περιπτώσεις. Στις κερκίδες στα διαλείμματα δεν μπορούσες να καθίσεις από τα ντουμάνια χόρτου που έβγαιναν. Βανδαλισμοί, φασαρίες, ιστορίες υπήρχαν και πιστεύω παντού υπάρχουν.
Σωστό αλλά Γιάννη τα ΕΠΑΛ είναι σε άλλο επίπεδο. Δεν ξέρω αν έχεις περάσει ποτέ από κάποιο, ή έχεις γνωρίσει μαθητές που φοιτούν σε αυτά. Κάποιος πιο πάνω είπε ότι "η ελληνική οικογένεια θεωρεί τα ΕΠΑΛ φυλακές ανηλίκων" και πραγματικά δεν μπορούσε να το περιγράψει καλύτερα.

Φταίμε ως χώρα που το χαρτί του λυκείου έχει καταλήξει...χαρτί υγείας. Σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες αν δεν κάνεις για σχολείο, δεν τελειώνεις το λύκειο (ακόμη και τα ΕΠΑΛ τους) τέλεια και παύλα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,298 μηνύματα.
Σωστό αλλά Γιάννη τα ΕΠΑΛ είναι σε άλλο επίπεδο. Δεν ξέρω αν έχεις περάσει ποτέ από κάποιο, ή έχεις γνωρίσει μαθητές που φοιτούν σε αυτά. Κάποιος πιο πάνω είπε ότι "η ελληνική οικογένεια θεωρεί τα ΕΠΑΛ φυλακές ανηλίκων" και πραγματικά δεν μπορούσε να το περιγράψει καλύτερα.

Φταίμε ως χώρα που το χαρτί του λυκείου έχει καταλήξει...χαρτί υγείας. Σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες αν δεν κάνεις για σχολείο, δεν τελειώνεις το λύκειο (ακόμη και τα ΕΠΑΛ τους) τέλεια και παύλα.
Ο αδερφός μου τελείωσε από ΕΠΑΛ και εννοείται γνώρισα πολλά παιδιά του ΕΠΑΛ. Δεν θα έλεγα ότι όλα τα ΕΠΑΛ είναι το ίδιο πάντως. Γνωρίζω ότι στη Κατερίνη ας πούμε τα ΕΠΑΛ είναι απόλυτα πειθαρχημένα καμμία σχέση με το δικό μου ΓΕΛ στο οποίο ο καθένας έκανε ό,τι ήθελε.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,400 μηνύματα.
Ο αδερφός μου τελείωσε από ΕΠΑΛ και εννοείται γνώρισα πολλά παιδιά του ΕΠΑΛ. Δεν θα έλεγα ότι όλα τα ΕΠΑΛ είναι το ίδιο πάντως. Γνωρίζω ότι στη Κατερίνη ας πούμε τα ΕΠΑΛ είναι απόλυτα πειθαρχημένα καμμία σχέση με το δικό μου ΓΕΛ στο οποίο ο καθένας έκανε ό,τι ήθελε.
Η εξαιρεση στον κανονα
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.

Το βάλανε στο e-steki (thanks @Πουπουλίνα ), και είπα να το βάλω κι εδώ για ξεχωριστή συζήτηση.

Πάνε πάνω από 15 χρόνια που τελείωσα το ΓΕΛ.
Μα καλά, καμία βελτίωσης ακόμα με τα ΕΠΑΛ;

Ήταν που τους ανοίξανε και την πόρτα στα ΑΕΙ (κάτι χρόνια πριν), μήπως και τραβήξουν λίγο περισσότερο κόσμο της... προκοπής!

Πγμαγματικά πέφτω από τα σύννεφα. Πέφτω από το 1981 που έγινε ο εκσυγχρονισμός... :beach:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top