Εισαγωγή στα ΑΕΙ χωρίς εξετάσεις προτείνει ο Γ. Μπαμπινιώτης

Συμφωνείτε με την κατάργηση των Πανελληνίων έτσι όπως τις ξέρουμε?
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Ναι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δε με νοιάζει/δε με πειράζει ότι κι αν γίνει

    Ψήφοι: 0 0.0%

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Και σας ξαναλέω ότι θα υπάρξει υπερκορεσμός...

Δε θα γινει απο τη μια μερα στην αλλη αυτο, φυσικα αν τωρα πεις απο σημερα ολοι θα μπαινουν χωρις τιποτα θα τρεξουν ολοι. Πρεπει να περασει απο αλλα σταδια πρωτα, οπως λεει και ο Μπαμπινιωτης και σε αυτο συμφωνω μαζι του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Ας καταργηθούν πρώτα τα στερεότυπα σχετικά με την εργασία και μετά θα είναι εφικτή και η κατάργηση των πανελληνίων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Τι εννοεις τα στερεοτυπα σχετικα με την εργασια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Εξετάσεις χρειάζονται να δίδονται. Κάθε πανεπιστήμιο κατά τη γνώμη μου, πρέπει να ορίζει 2-3 βασικά μαθήματα τα οποία να δίνει ο υποψήφιος της σχολής για να περάσει. Αλλά αυτές οι εξετάσεις να δίνονται τακτικά. Πχ 2-3 φορές το χρόνο, και με τη δυνατότητα να κρατάει τον βαθμό των μαθημάτων που θέλει ώστε την επόμενη φορά να δίνει το μάθημα στο οποίο απέτυχε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Αυτο. Ετσι κι αλλιως αν μπορεις να μπαινεις σε οποια σχολη θελεις χωρις να αναγκαζεσαι να δηλωσεις καποιες αναλογα με τα μορια που θα βγαλεις θα ειναι πολυ πιο συνειδητη η επιλογη και επισης θα δινονται περισσοτερες ευκαιριες σε αυτους που εχουν τελειωσει χρονια το λυκειο να παρουν ενα πτυχιο που θελουν χωρις να μπαινουν στο τρυπακι των εξετασεων του λυκειου.

Σ' αυτούς είμαι και γω. Έχω δουλειά και μάλιστα με καλό εισόδημα, θα ήθελα να σπουδάσω σε μια συγκεκριμένη σχολή, χωρίς απαραίτητα να με ενδιαφέρει να ασκήσω το επάγγελμα αργότερα.
Απλά γιατί θα ήθελα να αποκτήσω τις γνώσεις.
(μή μου πείτε πάρε βιβλία και διάβασε, θα ήθελα και το πτυχίο)
Μπήκα στη διαδικασία των πανελληνίων πέρυσι, αλλά ήταν λίγο τρελό να διαβάζω λατινικά και αρχαία τη στιγμή που θέλω να μπω διαιτολογία.
Το τέλειο θα ήταν οι εξετάσεις εισαγωγής σε κάθε σχολή να γίνονται όπως οι κατατακτήριες.
Τρία ή και τέσσερα μαθήματα που αφορούν τη σχολή, να δίνεις και να μπαίνεις.
Και αν σε ενδιαφέρει το αντικείμενο και εφ' όσον διαβάζεις, να παίρνεις το πτυχίο σου.
Ξεκάθαρα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Σ' αυτούς είμαι και γω. Έχω δουλειά και μάλιστα με καλό εισόδημα, θα ήθελα να σπουδάσω σε μια συγκεκριμένη σχολή, χωρίς απαραίτητα να με ενδιαφέρει να ασκήσω το επάγγελμα αργότερα.
Απλά γιατί θα ήθελα να αποκτήσω τις γνώσεις.
(μή μου πείτε πάρε βιβλία και διάβασε, θα ήθελα και το πτυχίο)
Μπήκα στη διαδικασία των πανελληνίων πέρυσι, αλλά ήταν λίγο τρελό να διαβάζω λατινικά και αρχαία τη στιγμή που θέλω να μπω διαιτολογία.
Το τέλειο θα ήταν οι εξετάσεις εισαγωγής σε κάθε σχολή να γίνονται όπως οι κατατακτήριες.
Τρία ή και τέσσερα μαθήματα που αφορούν τη σχολή, να δίνεις και να μπαίνεις.
Και αν σε ενδιαφέρει το αντικείμενο και εφ' όσον διαβάζεις, να παίρνεις το πτυχίο σου.
Ξεκάθαρα πράγματα.

Ναι κατι τετοιο. Ή να εχεις ελευθερη προσβαση τον πρωτο χρονο και για να συνεχισεις να πρεπει να περασεις καποια απο τα μαθηματα, για παραδειγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Ναι κατι τετοιο. Ή να εχεις ελευθερη προσβαση τον πρωτο χρονο και για να συνεχισεις να πρεπει να περασεις καποια απο τα μαθηματα, για παραδειγμα.

Ω, αυτό θα ήταν καλύτερο.
Αλλά θα γέμιζαν οι σχολές από ανθρώπους που θα πήγαιναν απλά από περιέργεια.
Πρέπει να κοσκινίζονται με κάποιο τρόπο αυτοί που θα μπαίνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Σ' αυτούς είμαι και γω. Έχω δουλειά και μάλιστα με καλό εισόδημα, θα ήθελα να σπουδάσω σε μια συγκεκριμένη σχολή, χωρίς απαραίτητα να με ενδιαφέρει να ασκήσω το επάγγελμα αργότερα.
Απλά γιατί θα ήθελα να αποκτήσω τις γνώσεις.
(μή μου πείτε πάρε βιβλία και διάβασε, θα ήθελα και το πτυχίο)
Μπήκα στη διαδικασία των πανελληνίων πέρυσι, αλλά ήταν λίγο τρελό να διαβάζω λατινικά και αρχαία τη στιγμή που θέλω να μπω διαιτολογία.
Το τέλειο θα ήταν οι εξετάσεις εισαγωγής σε κάθε σχολή να γίνονται όπως οι κατατακτήριες.
Τρία ή και τέσσερα μαθήματα που αφορούν τη σχολή, να δίνεις και να μπαίνεις.
Και αν σε ενδιαφέρει το αντικείμενο και εφ' όσον διαβάζεις, να παίρνεις το πτυχίο σου.
Ξεκάθαρα πράγματα.

Συμφωνώ. Πάνω κάτω αυτό λέω κι εγώ. Και νομίζω κάτι τέτοιο είχε προτείνει και ο Μπαμπινιώτης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Τι εννοεις τα στερεοτυπα σχετικα με την εργασια;

Ότι το Χ επάγγελμα είναι κατώτερο από το Υ κ.ο.κ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Συμφωνώ. Πάνω κάτω αυτό λέω κι εγώ. Και νομίζω κάτι τέτοιο είχε προτείνει και ο Μπαμπινιώτης.

Από το στόμα του λοιπόν και στου Θεού........εχμ.....της υπουργού Παιδείας ήθελα να πω, τ' αφτί:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
@ Orestes: Αυτη η νοοτροπια ειναι περισσοτερο μεσα στα σχολεια που ειναι τελειως αποκομμενα απο την αγορα εργασιας, οχι οτι δεν υπαρχει και μετα αλλα ειναι πολυ πιο ελατωμμενη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
@ Orestes: Αυτη η νοοτροπια ειναι περισσοτερο μεσα στα σχολεια που ειναι τελειως αποκομμενα απο την αγορα εργασιας, οχι οτι δεν υπαρχει και μετα αλλα ειναι πολυ πιο ελατωμμενη.

Μην το λες... Συναντάται παντού... Αν όχι τόσο στις μεγαλουπόλεις, σίγουρα στην επαρχία όπου κυριαρχούν ακόμα και αναχρονιστικές αντιλήψεις . Το επάγγελμα προσδίδει άλλωστε και κοινωνική καταξίωση,στοιχείο αναντικατάστατο στις μέρες μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αν αλλαξει το συστημα των πανελληνιων θα παμε σε κατι χειροτερο.Αυτη ειναι η αποψη μου.Τουλαχιστον οσοι ειναι στο λυκειο τωρα θα δωσουν πανελληνιες...

Το οτι θα γινουν Πανελλήνιες ειναι σίγουρο μονο για το 2010. Για το 2011 ειναι τα πάντα ανοιχτά, αυτες τις μέρες ολοκληρώνει η επιτροπή το πόρισμα.

Eιναι ποτε δυνατο τα πανεπιστημια να μπορουν να δεχονται ολους τους υποψηφιους;

Ναι, οταν αποκτήσουν ττην οικονομική ευχέρεια. Γιατί προς το παρον δε μπορούν να εξυπηρετήσουν ούτε τους 100-200 φοιτητές που δέχονται κάθε χρόνο. Κι εννοείται οτι σε ενα τέτοιο σενάριο θα υπάρχει τροπος να "ξεκαθαρίζονται" οι πολλοί, δεν κάνουν όλοι για πανεπιστήμιο. Με προπαρασκευαστικό έτος ή κάτι τέτοιο.

Συμφωνώ οτι είναι καλύτερο το τωρινό σύστημα !
Όσο το αλλάζουν , τόσο χειροτερεύει και δυσκολεύει !

Άσε αυτο να το κρίνουν οι ειδικοί επιστήμονες που ασχολούνται με το θέμα, αν δεν έχεις κάποιο τρόπο να το στηρίξεις.

Αφού θέλουν αλλαγές στην κορυφή της πυραμίδας ενώ πρέπει να ξεκινήσουν από κάτω.

Το Δημοτικό δουλεύει ηδη καλύτερα, δεν ειναι ανάγκη να ξεκινάμε πάντα απ'τη γέννηση του Χριστού για να λύσουμε τα προβλήματα. Υπάρχει ένα συγκεκριμένο θέμα που πρέπει να λυθεί.

Αυτο. Ετσι κι αλλιως αν μπορεις να μπαινεις σε οποια σχολη θελεις χωρις να αναγκαζεσαι να δηλωσεις καποιες αναλογα με τα μορια που θα βγαλεις θα ειναι πολυ πιο συνειδητη η επιλογη και επισης θα δινονται περισσοτερες ευκαιριες σε αυτους που εχουν τελειωσει χρονια το λυκειο να παρουν ενα πτυχιο που θελουν χωρις να μπαινουν στο τρυπακι των εξετασεων του λυκειου.
-----------------------------------------


Ναι καπως θα πρεπει αλλα θα πρεπει να ειναι δουλεια του πανεπιστημιου να το κανει αυτο.

Δε νομίζω οτι προς το παρόν έχουν την απαραίτητη διαφάνεια τα πανεπιστήμια για να κάνουν τη δουλειά των Πανελληνίων. Η συνειδητή επιλογή παίζεται, τι σε κάνει να πιστεύεις οτι στην πρώτη χρονιά εφαρμογής του συστήματος η Ιατρική και το Πολυτεχνείο δεν θα δεχτούν από 15 χιλιάδες αιτήσεις;

@ Orestes: Αυτη η νοοτροπια ειναι περισσοτερο μεσα στα σχολεια που ειναι τελειως αποκομμενα απο την αγορα εργασιας, οχι οτι δεν υπαρχει και μετα αλλα ειναι πολυ πιο ελατωμμενη.

Το θεμα ειναι να έχει φυγει η νοοτροπία αυτή όταν καλείσαι να διαλέξεις πανεπιστήμιο. Αν μπεις επηρεασμένος απ'αυτό, τότε σιγουρα έχεις χάσει ενα χρόνο απ'τη ζωή σου τσάμπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δε νομίζω οτι προς το παρόν έχουν την απαραίτητη διαφάνεια τα πανεπιστήμια για να κάνουν τη δουλειά των Πανελληνίων. Η συνειδητή επιλογή παίζεται, τι σε κάνει να πιστεύεις οτι στην πρώτη χρονιά εφαρμογής του συστήματος η Ιατρική και το Πολυτεχνείο δεν θα δεχτούν από 15 χιλιάδες αιτήσεις;

Το θεμα ειναι να έχει φυγει η νοοτροπία αυτή όταν καλείσαι να διαλέξεις πανεπιστήμιο. Αν μπεις επηρεασμένος απ'αυτό, τότε σιγουρα έχεις χάσει ενα χρόνο απ'τη ζωή σου τσάμπα.


Δεν ειπα οτι νομιζω κατι τετοιο ιν φακτ ειπα "Δε θα γινει απο τη μια μερα στην αλλη αυτο, φυσικα αν τωρα πεις απο σημερα ολοι θα μπαινουν χωρις τιποτα θα τρεξουν ολοι. Πρεπει να περασει απο αλλα σταδια πρωτα, οπως λεει και ο Μπαμπινιωτης και σε αυτο συμφωνω μαζι του."

Αν απο πριν εχει γινει το συστημα διαφορετικο απο τωρα, οπου δε θα σε αναγκαζει κανεις να δωσεις εξετασεις πανελληνιες αλλα θα επιλεγεις αν θελεις να δωσεις τις οποιες εξετασεις θα υπαρχουν για την εισαγωγη θα φτασουμε πιο γρηγορα σε αυτο το σταδιο.
Ε τοτε που καλεισαι να διαλεξεις πανεπιστημιο εισαι τελειως ξεκομμενος απο την αγορα εργασιας παρα μονο ακους φημες απο δω κ απο κει και δεν το εχεις ζησει απο μεσα για να δεις τι παιζει με την αγορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Ο Μπαμπινιώτης, μου φαίνεται τα έχει χάσει. Είμαι εγώ το μαθηματικό Αθήνας π.χ. Το κτήρια και τα κονδύλια αντέχουν 200 άτομα. Και κάνουν αιτήσεις 10000. Πώς θα μπουν ελεύθερα; Πάντα θα πρέπει να υπάρχουν αξιοκρατικά κριτήρια και εξετάσεις. Το σωστότερο θα ήταν να επιλέγει ο μαθητής από μια δεξαμενή περίπου 12-15 μαθημάτων, να δώσει σε 6 μαθήματα της αρεσκείας του, πανελλήνιες και το κάθε ΤΜΗΜΑ (όχι σχολή) να έχει δικούς του συντελεστές στάθμισης για το κάθε μάθημα ανάλογα με το αντικείμενο. Τότε λαμβάνεις και την αξιοκράτια υπόψη σου (εξετάσεις) και την αντικειμένικοτητα-διαφορετικότητα στις γνώσεις κάθε μαθητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ο Μπαμπινιώτης, μου φαίνεται τα έχει χάσει. Είμαι εγώ το μαθηματικό Αθήνας π.χ. Το κτήρια και τα κονδύλια αντέχουν 200 άτομα. Και κάνουν αιτήσεις 10000. Πώς θα μπουν ελεύθερα; Πάντα θα πρέπει να υπάρχουν αξιοκρατικά κριτήρια και εξετάσεις. Το σωστότερο θα ήταν να επιλέγει ο μαθητής από μια δεξαμενή περίπου 12-15 μαθημάτων, να δώσει σε 6 μαθήματα της αρεσκείας του, πανελλήνιες και το κάθε ΤΜΗΜΑ (όχι σχολή) να έχει δικούς του συντελεστές στάθμισης για το κάθε μάθημα ανάλογα με το αντικείμενο. Τότε λαμβάνεις και την αξιοκράτια υπόψη σου (εξετάσεις) και την αντικειμένικοτητα-διαφορετικότητα στις γνώσεις κάθε μαθητή.

Ο Μπαμπινιωτης αυτο το θετει ως μελλοντικο στοχο οταν θα εχουν ξεφυγει λιγο ολοι απο την νοοτροπια να μπουν οπου τους παιρνει κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Ο Μπαμπινιωτης αυτο το θετει ως μελλοντικο στοχο οταν θα εχουν ξεφυγει λιγο ολοι απο την νοοτροπια να μπουν οπου τους παιρνει κτλ.

Οκ νομίζω πως τελικά καλά λέω πως οι φιλόλογοι είναι εκτός πραγματικότητας. Για να γράψει κανένα λεξικό καλός είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Οκ νομίζω πως τελικά καλά λέω πως οι φιλόλογοι είναι εκτός πραγματικότητας. Για να γράψει κανένα λεξικό καλός είναι.

Lol :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top