[Ειδικό Μάθημα] Γαλλικά

leftmano

Νεοφερμένος

Ο leftmano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
που θα μπορουσα να κοιταξω τα θεματα που επεσαν??

https://www.minedu.gov.gr/exetaseis/eidika-mathhmata/17-06-11-gallika.html

η επίσημη ιστοσελίδα του Υπ. Παιδείας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Στο Β2. 17. έβαλα serait....

θα μπορούσε να πηγαίνει ή είμαι εντελώς άκυρη????

Και στο Β1. 12. έγραψα το traditionnel με ένα "n". Θα μου το κόψουν όλο??

Παρεπιμπτώντος, δεν είμαι άσχετη με τα γαλλικά, απλά δεν είχα ασχοληθεί τα 2 τελευταία χρονια, και μάλλον στην έκθεση δεν τα πήγα και τόσο καλά :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftmano

Νεοφερμένος

Ο leftmano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Στο Β2. 17. έβαλα serait....

θα μπορούσε να πηγαίνει ή είμαι εντελώς άκυρη????

Και στο Β1. 12. έγραψα το traditionnel με ένα "n". Θα μου το κόψουν όλο??

Παρεπιμπτώντος, δεν είμαι άσχετη με τα γαλλικά, απλά δεν είχα ασχοληθεί τα 2 τελευταία χρονια, και μάλλον στην έκθεση δεν τα πήγα και τόσο καλά :(

καλό μου ακούγεται με το serait. Ετσι κι αλλιώς ο conditionnel είναι παρελθοντικός χρόνος...Οσο για το n νομίζω πως δεν θα πρέπει να σου κόψουν τίποτα...Τι λες για το a ete creee και το est creee ? τι έβαλες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
καλό μου ακούγεται με το serait. Ετσι κι αλλιώς ο conditionnel είναι παρελθοντικός χρόνος...Οσο για το n νομίζω πως δεν θα πρέπει να σου κόψουν τίποτα...Τι λες για το a ete creee και το est creee ? τι έβαλες?
παιδια τα ειδα τα θεματα ασχετα αν δεν εδωσα εγω επειδη ειμαι μικρος ακομα(του χρονου με το καλο),παθητικη φωνη ηθελε παντως!εγω θα εβαζα και θα προτιμουσα το πρωτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evrostoxos

Νεοφερμένος

Η evrostoxos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
νομίζω πως όχι theatral αλλά musical (μιλάει για μουσικό γκρουπ), όχι a ete creee αλλά απλώς est creee (αν και εναλλακτικά μπορεί να ισχύει και το πρώτο εξίσου) και τέλος όχι souhaiterant (δεν υπάρχει κάτι τέτοιο) αλλά souhaitants με s γιατί είναι πληθυντικός. Στα υπόλοιπα συμφωνώ... Κανείς άλλος?



Οσον αφορά το souhaitant είναι participe present (qui souhaitent) και δεν κλείνεται.Οπότε το souhaitant είναι σωστό χωρίς s.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftmano

Νεοφερμένος

Ο leftmano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Οσον αφορά το souhaitant είναι participe present (qui souhaitent) και δεν κλείνεται.Οπότε το souhaitant είναι σωστό χωρίς s.:D

έχεις απόλυτο δίκιο, έτσι είναι ! Επίσης είναι υποχρεωτικά a ete creee γιατί το όλο κείμενο μιλάει για παρελθοντικό χρόνο. Καημένα γαλλικά μου, σας άφησα και με αφήσατε....

Κάπου βρήκα και προτεινόμενες απαντήσεις στα φετινά θέματα....

https://www.kelafas.gr/themata.html?filename=2011/eidika/gallika_2011_a.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

starry_eyed

Δραστήριο μέλος

Η starry_eyed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 416 μηνύματα.
να ρωτησω κατι... στην κατανοηση, το νουμερο 6 γιατι στις προτεινομενες δινει το c (ινδια)? αφου στο κειμενο λεει οτι Dans vingt ans, le
pays le plus peuplé du monde sera l’Inde, qui dépassera l’actuel numéro un : la Chine.
η ερωτηση ειναι ποια ειναι η πολυπληθεστερη ΣΗΜΕΡΑ οχι σε 20 χρονια....:confused::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
η κινα ειναι το σωστο...
απο που ειδες τις προτεινομενες λυσεις?
γιατι με το που δημοσιευονται τα θεματα ο καθενας βιαζεται και βγαζει τα δικα του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

starry_eyed

Δραστήριο μέλος

Η starry_eyed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 416 μηνύματα.
στις προτεινομενες λυσεις του φροντιστηριου που δοθηκαν παραπανω.. λαθος ειναι παντως:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
α οκ...
οπως και αν εχει, καλα αποτελεσματα σε ολους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
έβαλα a ete creee
και στο souhaitant έβαλα s. θα μου το κόψουν όλο ε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evrostoxos

Νεοφερμένος

Η evrostoxos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
να ρωτησω κατι... στην κατανοηση, το νουμερο 6 γιατι στις προτεινομενες δινει το c (ινδια)? αφου στο κειμενο λεει οτι Dans vingt ans, le
pays le plus peuplé du monde sera l’Inde, qui dépassera l’actuel numéro un : la Chine.
η ερωτηση ειναι ποια ειναι η πολυπληθεστερη ΣΗΜΕΡΑ οχι σε 20 χρονια....:confused::hmm:


Η σωστή απάντηση είναι πολύ σωστά η Κίνα!Καλή επιτυχία σε όλους...Άντε να δούμε πότε θα βγουν τα ειδικά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
ρε παιδια τα αποτελεσματα θα βγουν μετα απο την τελικη προθεσμια υποβολης των μηχανογραφικων?ελεοςςςςςς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftmano

Νεοφερμένος

Ο leftmano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
έβαλα a ete creee
και στο souhaitant έβαλα s. θα μου το κόψουν όλο ε??

το a ete creee εκτιμώ πως είναι σωστό. Και πρέπει να είναι σωστό. Όσο για το s , ναι είναι λάθος γιατί το έχεις ως μετοχή με συμφωνία σε αριθμό, ενώ απαιτεί γερούνδιο που δεν κάνει συμφωνία (δηλαδή δεν θέλει s) Ψιλοστριμμένα τα θέματα ή μου φάνηκε? Όχι δύσκολα, απλώς ...στριμμένα.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EleNouzZz

Νεοφερμένος

Η EleNouzZz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
ποιος ειναι για γαλλικη απο εδω?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
ποιος ειναι για γαλλικη απο εδω?????
εγω μαλλον ειμαι για του χρονου !μου αρεσει και θα ηθελα να περασω εκει αλλα εχω μακρυ δρομο ακομα,μια τριτη λυκειου και τις πανελληνιες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukaki

Νεοφερμένος

Η koukaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
εγω μαλλον για γαλλικα φιλολογια με βλεπω...γενικα πως κυμανθηκαν οι βαθμολογιες?γιατι εμενα και μια φιλη μ μας τσεκουρεψαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
γεια σας παιδια...λοιπον επειδη φετος θα δωσω και εγω γαλλικα στισ πανελλαδικες...και θελω να ρωτησω οσους εδωσαν και οσους θα δωσουν... ποιο βιβλιο κανετε στο φροντηστηριο? εχω ακουσει πω δεν υπαρχει βιβλιο γαλλικων για την προετοιμασια πανελλαδικων...ισχυει?? αν ναι..εσεις πως κανετε προετοιμασια?

Merci d'avance!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
γεια σας παιδια...λοιπον επειδη φετος θα δωσω και εγω γαλλικα στισ πανελλαδικες...και θελω να ρωτησω οσους εδωσαν και οσους θα δωσουν... ποιο βιβλιο κανετε στο φροντηστηριο? εχω ακουσει πω δεν υπαρχει βιβλιο γαλλικων για την προετοιμασια πανελλαδικων...ισχυει?? αν ναι..εσεις πως κανετε προετοιμασια?

Merci d'avance!
Περίπου ποιό είναι το επίπεδό σου στα Γαλλικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top