[Ειδικό Μάθημα] Βοήθεια/Απορίες στα Αγγλικά

Ειρήνη Κ.

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα! Θα πάω τρίτη λυκείου και θέλω να επιλέξω ως ειδικό μάθημα τα αγγλικά γιατί θέλω να δηλώσω αγγλική φιλολογία. Το επίπεδό μου είναι Lower. Θέλω λοιπόν να ρωτήσω ποιο είναι το επίπεδο των αγγλικών της τρίτης λυκείου? (ως ειδικό μάθημα παντα) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Καλησπέρα! Θα πάω τρίτη λυκείου και θέλω να επιλέξω ως ειδικό μάθημα τα αγγλικά γιατί θέλω να δηλώσω αγγλική φιλολογία. Το επίπεδό μου είναι Lower. Θέλω λοιπόν να ρωτήσω ποιο είναι το επίπεδο των αγγλικών της τρίτης λυκείου? (ως ειδικό μάθημα παντα) :)
Καλησπερα! Λοιπον,εγω φετος εδωσα αγγλικα. Το επιπεδο των εξετασεων ειναι lower προς advance. Εαν διαβαζεις ολη τη χρονια συστηματικα αλλα οχι υπερβολικα και γραφεις 1-2 εκθεσεις την εβδομαδα θα εισαι οκ. Εγω εχω το lower αλλα δεν διαβασα καθολου παραμονο στο τελος καποιες εκθεσεις και κριτηρια απο προηγουμενες χρονιες και εγραψα 12. Οποτε πιστευω δεν θα δυσκολευτεις ιδιαιτερα.
Καλη επιτυχια ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρήνη Κ.

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Πραγματικά σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Μήπως ξέρεις να μου προτείνεις κάποιο βιβλίο που να περιέχει ασκήσεις? :) Ευχαριστώ και πάλι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasia95

Νεοφερμένος

Η vasia95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Πραγματικά σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Μήπως ξέρεις να μου προτείνεις κάποιο βιβλίο που να περιέχει ασκήσεις? :) Ευχαριστώ και πάλι!!!
γεια σου!!! και εγω εδωσα αγγλικα φετος επειδη στοχευω αγγλικη φιλολογια!!!
λοιπον, το επιπεδο ειναι advance αν και τα θεματα του 10 και του 11 ήταν πολυ πιο ευκολα.... τα 2 τελευταία χρονια εχουν δυσκολεψει νομιζω λιγο...
αν εχεις lower εισαι μια χαρα... με προφ. σκιζεις!!!!!
απο βιβλια πολυ καλο ειναι αυτό από την supercourse ( πρωτη επιλογη )
μετα εχει αλλα 2 ο betsis ( αυτα εκτος απο τεστ εχουν και εισαγωγικη θεωρια και προσθετες ασκησεις)

προσωπικα πιο χρησιμο απο τα τρια μου φανηκε αυτο της supercourse...
ελπιζω να βοηθησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρήνη Κ.

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Αχ ωραία! Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!! Μόλις το πήρα το Lower. Απλά μ' έχει πιάσει ένας μικρός πανικός. Πραγματικά ευχαριστώ και πάλι. Εννοείται πως βοηθήσατε και οι δύο!!!! :) :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasia95

Νεοφερμένος

Η vasia95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Αχ ωραία! Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!! Μόλις το πήρα το Lower. Απλά μ' έχει πιάσει ένας μικρός πανικός. Πραγματικά ευχαριστώ και πάλι. Εννοείται πως βοηθήσατε και οι δύο!!!! :) :) :)
μην αγχωνεσαι ...εξαλλου τα εχεις φρεσκα τα αγγλικα αφου εδινες τωρα εξετασεις !!!! αληθεια ποιο εδωσες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρήνη Κ.

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Το Michigan :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasia95

Νεοφερμένος

Η vasia95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
ωραια καλ επιτυχια σου ευχομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lucas D.Hagg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lucas D.Hagg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Εγω παιδια ειχα παρει το proficiency(michigan και cambridge) πριν 2 χρονια.Φετος εδωσα πανελληνιες και αγγλικα σαν ειδικο μαθημα και στην κυριολεξια δεν επενδυσα ουτε ενα λεπτο διαβασματος για τα αγγλικα.
18.5 εγραψα,αν εχετε proficiency δν θεωρω απαραιτητα τα ιδιαιτερα-απλα μια μερικη ασχολια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρήνη Κ.

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Πραγματικά σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Μήπως ξέρεις να μου προτείνεις κάποιο βιβλίο που να περιέχει ασκήσεις? :) Ευχαριστώ και πάλι!!!
Δεν ξερω καποιο βιβλιο δυστυχως,γιατι δεν διαβασα καθολου ολη την χρονια. Θα ρωτησω την φιλη μου που εδωσε αγγλικα -και διαβαζε- αν ξερει καποιο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VasilisS_!

Νεοφερμένος

Ο VasilisS_! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Παιδιά, καλησπέρα... Δίνω φέτος Πανελλαδικές και ως ειδικό μάθημα έχω τα Αγγλικα, καθώς μία από τις σχολές που θα δηλώσω (μάλλον) είναι η "Διεθνών κι Ευρωπαϊκών Σπουδών"... Ήθελα να ρωτήσω, πότε πρέπει να ξεκινήσω την προετοιμασία ;;; Είναι δύσκολα ;;; Πρέπει να πάω φροντιστήριο ;;; (Έχω Lower Cambridge & Michigan)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Γεια σας και ευχαριστω για το χρονο σας..
Σημερα στο προτζεκτ ο καθηγητης θελησε να μας βοηθησει να κοιταξουμε για τις σχολες που μας εδιαφερουν, και τις οποιες θελουμε να περασουμε του χρονου. Οταν εφτασε η σειρα μου αφου ριξαμε μια ματια σε αυτες που με ενδιαφερουν ο καθηγητης μου ειπε πως για μερικες απο αυτες χρειαζομαι να εξεταστω και στο μαθημα των αγγλικων. Πραγματικα αυτο δεν το γνωριζα και αφου εριξα μια ματια στο ιντερνετ σημερα διαπιστωσα πως τελικα θα δοσω 8 μαθηματα. Τελος παντον αυτο που δεν μπορεσα να βρω πουθενα ειναι πληροφοριες για το τι γινεται με τα Αγγλικα και πως μετραει ο βαθμος κ.τ.λ. Δυστυχως εχω δυο χρονια απο τοτε που πειρα το "Lower" και απο τοτε δεν ασχοληθηκα ξανα με αυτα και για κακη μ τυχη δεν θυμαμαι τπτ και οχι οτι τα πηγαινα ποτε καλα με αυτα.
Αυτο που θα ειθελα απο εσας ειναι καποιες πληροφοριες για την βαθμολογια στις πανελλαδικες εξετασεις στο μαθημα των αγγλικων, πως θα μπορω να εχω προσβασει στη σχολη που επιθυμω δλδ τι ρολο παιζει ο βαθμος ..
Και παλι ευχαριστω και συγνωμη για το μεγαλο κειμενο. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν η σχολή που σε ενδιαφέρει απαιτεί εξέταση σε ειδικό μάθημα, πρέπει οπωσδήποτε να πιάσεις τη βάση σ αυτό δηλαδή 10 στα 20 διαφορετικά δεν μπορείς να είσαι υποψήφιος σ αυτήν τη σχολή. Για τα τμήματα Αγγλικής Φιλολογίας και Μετάφρασης και Διερμηνείας του Ιονίου Παν/μιου τα μόρια που συγκεντρώνεις πολλαπλασιάζονται Χ2 (πχ αν γράψεις 15 τα μόρια που θα συγκεντρώσεις θα είναι 3000). Για τα υπόλοιπα τμήματα (από ότι κατάλαβα εσύ ανήκεις σε αυτήν την περίπτωση) πολλαπλασιάζονται Χ1 (πχ αν γράψεις 15 τα μόρια που θα συγκεντρώσεις θα είναι 1500). ΄Οπως καταλαβαίνεις αν γράψεις πολύ καλά σου δίνει ένα μεγάλο πλεονέκτημα. Θέλει κάποια σχετική προετοιμασία γιατί τα θέματα δεν είναι και τόσο εύκολα. Χαλαρά στην αρχή της Γ Λυκείου και μετά τα Χριστούγεννα πιο εντατικά. Μπορείς να ψάξεις στο ίντερνετ να βρεις παλιότερα θέματα με τις λύσεις τους για να πάρεις μια ιδέα. Βιβλία έχουν αναφερθεί παραπάνω. ΄Οσο για το αν μπορείς να προετοιμαστείς μόνος σου ή αν θα χρειαστείς βοήθεια αυτό εξαρτάται από σένα. Προσωπικά προτιμώ να έχω κάποιον να με καθοδηγεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Λένω σε ευχαριστω που απαντησες αμεσα στις ερωτησεις μου.
Οταν εννοεις πως αν γραψω 15 (*που δεν το νομιζω) παιρνω 1.500 μορια επιπλεον, πχ: αν εγω συγκεντρωσω 12.800 και η σχολη που επιθυμω θελει 13.500 και εγω γραψω 10 και εχω προσβαση στη σχολη επειδη επιασα την βαση αλλα και επειδη προστεθηκαν 1.000 μορια επιπλεον δλδ παω στα 13.800?
Και αν ναι αυτο ισχυει και για σχολες που δεν απαιτουν εξεταση στα αγγλικα?
Κατι ακομα, αν δν γραψω πανω απο την βαση αλλα τα μορια για την σχολη τα εχω και με το παραπανω .. δεν περναω?
Τελος αν δεν γραψω πανω απο την βαση επηρεαζεται ο βαθμος μ για σχολες που δν απαιτουν αυτο το μαθημα η εκει μπορω να εχω προσβαση κανονικα?
Και παλι ευχαριστω .. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
1. Οταν εννοεις πως αν γραψω 15 (*που δεν το νομιζω) παιρνω 1.500 μορια επιπλεον, πχ: αν εγω συγκεντρωσω 12.800 και η σχολη που επιθυμω θελει 13.500 και εγω γραψω 10 και εχω προσβαση στη σχολη επειδη επιασα την βαση αλλα και επειδη προστεθηκαν 1.000 μορια επιπλεον δλδ παω στα 13.800?
2. Και αν ναι αυτο ισχυει και για σχολες που δεν απαιτουν εξεταση στα αγγλικα?
3. Κατι ακομα, αν δν γραψω πανω απο την βαση αλλα τα μορια για την σχολη τα εχω και με το παραπανω .. δεν περναω?
4. Τελος αν δεν γραψω πανω απο την βαση επηρεαζεται ο βαθμος μ για σχολες που δν απαιτουν αυτο το μαθημα η εκει μπορω να εχω προσβαση κανονικα?
1. Ναι.
2. Όχι.
3. Όχι, δεν περνάς. Πρέπει να γράψεις 10+ στο ειδικό, για να εισαχθείς σε σχολές που απαιτούν εξέταση σε ειδικό μάθημα.
4. Όχι, δεν επηρεάζεται ο βαθμός πρόσβασής σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1. Ναι.
2. Όχι.
3. Όχι, δεν περνάς. Πρέπει να γράψεις 10+ στο ειδικό, για να εισαχθείς σε σχολές που απαιτούν εξέταση σε ειδικό μάθημα.
4. Όχι, δεν επηρεάζεται ο βαθμός πρόσβασής σου.

ΣΩΣΤΑ. Πιστεύω πως αν σε ενδιαφέρουν σχολές με ειδικό μάθημα θα πρέπει να του δώσεις ιδιαίτερη σημασία. Αν δεις τα στατιστικά της βαθμολογίας ειδικών μαθημάτων το ποσοστό αυτών που γράφουν άριστα είναι πολύ μικρό. Αν γράψεις καλά θα έχεις μεγάλο πλεονέκτημα και επίσης θα καλύψεις τα μόρια από ένα άλλο μάθημα στο οποίο μπορεί να μην έγραψες όσο θα ήθελες. Χρόνο έχεις και αφού έχεις lower δεν νομίζω να δυσκολευτείς να ανταποκριθείς αν προσπαθήσεις. Επίσης βρες το ενημερωτικό φυλλάδιο του Υπουργείου με το σύστημα πρόσβασης στην Ανώτατη Εκπαίδευση. Θα σου λύσει ό,τι απορίες έχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Παιδια γνωριζει μηπως κανεις κανενα site με τις ασκησεις για το ειδικο μαθημα των αγγλικων η οτιδηποτε ειναι χρησιμο :) ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 824270

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας παιδια! Υπαρχει κανενας που προετοιμαζεται για το ειδικο μαθημα των Αγγλικων;
Ποτε ξεκινησατε την προετοιμασια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στεφανία Ζγ

Νεοφερμένος

Η Στεφανία Ζγ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Γεια σας παιδια! Υπαρχει κανενας που προετοιμαζεται για το ειδικο μαθημα των Αγγλικων;
Ποτε ξεκινησατε την προετοιμασια;

Ξεκίνησα εγώ προετοιμασία την προηγούμενη βδομάδα, ακριβώς με το τέλος των πανελληνίων και έχω κάνει 5 ώρες μέχρι σήμερα, τις 3 πρώτες μόνο γραμματική (θεωρία+εφαρμογή) και τις άλλες 2 έκανα σκελετούς εκθέσεων και κάποια practice tests κυρίως για τις γλωσσολογικές ασκήσεις. Έχω prof αλλά το πήρα πριν 4 χρόνια οπότε ενδέχεται να κάνω άλλες 1-2 ώρες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top