Ειδικότητα ιατρικής στη βόρεια Ευρώπη (Νορβηγία/Ιρλανδία/Φινλανδία...)

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,

Σε 5 έτη τελειώνω την σχολή και ενδιαφέρομαι να κάνω την ειδικότητα μου στο εξωτερικό και συγκεκριμένα σε αυτές τις χώρες που αναφέρω και στον τίτλο.

Αρκετοί θα πουν ότι είναι αρκετά νωρίς όμως αυτές οι χώρες έχουν δύσκολες γλώσσες που με το ζόρι προλαβαίνω να μάθω σε άριστο επίπεδο σε 5 χρόνια. Οπότε ψάχνω από τώρα ποια χώρα να κατευθυνθώ ώστε να μάθω και την γλώσσα της.

Μέχρι στιγμής έχω σκεφτεί την Ιρλανδια που είναι μια ώραια χώρα, με άριστο επίπεδο ζωής και μιλάνε Αγγλικά.
Έπειτα την Νορβηγία και την Φινλανδία που έχουν επίσης ένα άριστο επίπεδο ζωής αλλά η γλώσσα τους, ειδικά της Φινλανδίας είναι αρκετά δύσκολη.

Στο παρελθόν σκεφτόμουν την Γερμανία που έχει εξαίσια πανεπιστημιακά νοσοκομεία αλλά τις τελευταίες δεκαετίες όλοι οι φοιτητες απο τις χώρες τις Ευρώπης όπως και τις βόρειας Αφρικής/Ασίας έχουν ως στόχο να πάνε στη Γερμανία με συνέπεια σε 10 χρόνια οι θέσεις εργασίας να έχουν μειωθεί και να υπάρχει κορεσμός (δική μου γνώμη)

Ποια θα προτείνατε από αυτές τις χώρες αν έχετε πληροφορίες;
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Λόγω γλώσσας, άσε την Φινλανδία. Κοίτα μόνο Δανία, Σουηδία ή Νορβηγία.
Τα 5 χρόνια είναι υπερ αρκετά για να μάθεις μία από αυτές.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Λόγω γλώσσας, άσε την Φινλανδία. Κοίτα μόνο Δανία, Σουηδία ή Νορβηγία.
Τα 5 χρόνια είναι υπερ αρκετά για να μάθεις μία από αυτές.
Από αυτές τις χώρες σκέφτομαι την Νορβηγία, μιας που η Σουηδία έχει το ίδιο πρόβλημα που αναφέρω για την Γερμανία. Για την Δανία ποτέ δεν ενδιαφέρθηκα. (επίσης μου αρέσει αρκετά το περιβάλλον της Νορβηγίας που για μένα είναι ένα +)

Αλλά έχω διαβάσει ότι η Νορβηγία είναι από τις πιο ακριβές χώρες
 
Τελευταία επεξεργασία:

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Από αυτές τις χώρες σκέφτομαι την Νορβηγία, μιας που η Σουηδία έχει το ίδιο πρόβλημα που αναφέρω για την Γερμανία. Για την Δανία ποτέ δεν ενδιαφέρθηκα. (επίσης μου αρέσει αρκετά το περιβάλλον της Νορβηγίας που για μένα είναι ένα +)

Αλλά έχω διαβάσει ότι η Νορβηγία είναι από τις πιο ακριβές χώρες και δεν είναι στη ζώνη Σένγκεν
Η Νορβηγία από πλευράς φύσεως είναι σίγουρα η πιο ωραία από τις 3 και από τις πιο ωραίες του κόσμου. Στην Σενγκεν είναι, δε έχεις πρόβλημα με την μετανάστευση , αλλα όντως είναι η ακριβότερη. Ωστόσο σαν εργαζόμενος, πόσο μάλλον σαν γιατρός, το οικονομικό δεν είναι θέμα.
 

Πα.Κ

Νεοφερμένος

Ο Πα.Κ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Η Γερμανία έχει ακόμη αρκετές ελλείψεις σε ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό. Ειδικά στις επαρχιακές πόλεις. Τη θεωρώ από τις καλύτερες επιλογές για κάποιον που σκέφτεσαι το εξωτερικό. Κάποιες ειδικότητες σίγουρα είναι λιγότερο προσβάσιμες σε σχέση με άλλες, αλλά το γενικό πλαίσιο εκπαίδευσης είναι υψηλό. Υπάρχει οργάνωση και τα νοσοκομεία (πανεπιστημιακά ή μη) διατηρούν τον εκπαιδευτικό τους χαρακτήρα, πράγμα πολύ σημαντικό ειδικά για τις χειρουργικές ειδικότητες.
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Ισχύει ότι η Νορβηγία είναι πανάκριβη, ωστόσο, ειδικά ως γιατρός, δεν θα έχεις οικονομικό θέμα. Οι μισθοί εκει είναι αρκετοί ώστε να ζεις αξιοπρεπως και αν έχεις μια καλή δουλειά μάλιστά, να ζεις ανετα. Η γλώσσα μοιάζει αρκετά με τα σουηδικά και είναι πιο εύκολη από τα φινλανδικά.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Σκεψου σοβαρα να δωσεις usmle για ΗΠΑ. Ειναι λιγο παραπανω μανικι αλλα παταει κατω ολες τις προηγουμενες επιλογες (οικονομικα/εκπαιδευτικα).
Κι ο τελευταιος γιατρος να γινεις που λεει ο λογος στην πιο ευκολη ειδικοτητα, θα πατας στο κεφαλι οικονομικα σχεδον οποιονδηποτε συντονιστη διευθυντη στην Ευρωπη με δεκαετιες εμπειριας.
Τελειωνοντας τη σχολη δεν εχεις τα εκατονταχιλιαρα χρεους που εχουν τα αμερικανακια, οποτε μιλαμε για καθαρο κερδος.

Το να κατσεις να μαθεις μια νεκρη γλωσσα (σουηδικα/φινλανδικα) στα γεραματα ειναι δωρο αδωρο, ενω μπορεις να διαβασεις στα αγγλικα πραγματα ουσιαστικα στην επιστημη σου που θα σου χρειαστουν (και στη σχολη και μετα).
 
Τελευταία επεξεργασία:

PanPan

Νεοφερμένος

Ο PanPan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Και εγώ στην ίδια φάση είμαι! Μπαίνω δεύτερο έτος ιατρική (είναι η δεύτερη σχολή μου) και ψάχνομαι να μάθω κάποια σκανδιναβική γλώσσα! Έχω κάνει αρκετή έρευνα: 1. Ολλανδικά θέλει C1, ωστόσο η διαδικασία είναι χρονοβόρα έχει αρκετά τεστ κτλ για να σε πάρουν και το κυριότερο το 90% των ειδικοτήτων της είναι υπερκορεσμενε, φαντάσου Ελλάδα πριν μια 10ετια που είχες αναμονη 8-9 χρόνια, οπότε δε θα τη συνιστούσα
2.Δανια είναι καλή επιλογή πιο απλή διαδικασία εξίσου υψηλό επίπεδο ζωής,πολύ καλοι μισθοί, για τους κατοίκους ευρωπαϊκής ένωσης δεν είναι υποχρεωτικό να έχεις κάποιο πτυχίο στα Δανικά ωστόσο καλό είναι να έχεις ένα B1 για να έχεις περισσότερες πιθανότητες να σε πάρουν ωστόσο ξανά λέω δεν είναι υποχρεωτικό (έχω φίλο από Κύπρο που πήγε εκει)
3. Σουηδία, νομίζω ότι στα επόμενα χρόνια υπάρχει και εκεί η πιθανότητα πολλές ειδικότητες να κορεσμού, θέλεις c1 σουηδικά! Έχει καλό επίπεδο ζωης, οι μισθοί πολύ καλοί ωστόσο η Δανια-Ολλανδια είναι ένα τσακ παραπάνω.
4. Φιλανδία, θεωρώ ότι είναι καλύτερη επιλογή, το επίπεδο που ζητάν είναι Β1- δηλ το επίπεδο του τεστ είναι τέτοιο, δεν είναι τόσο δύσκολη γλώσσα όσο λένε, έχει αρκετά κενα σε ειδικότητες, οι μισθοι είναι εξίσου καλοί ... επίπεδο Δανία Ολλανδια
5.Νορβηγια, επίσης μια πάρα πολύ καλή επιλογή, το επίπεδο που ζηταν είναι b2, υπάρχουν κάποιες ειδικότητες που είναι φουλ αλλά γενικά έχει κενα, έχει πολύ καλό επίπεδο ζωής, οι μισθοί είναι οι υψηλοτεροι στις βόρειες-σκανδιναβικες χώρες.
Γενικά είμαι ανάμεσα σε νορβηγικά φιλανδική! Γνώμη η πιο ασφαλής επιλογή είναι η Φιλανδία γιατί έχει τα περισσότερα κενα και ανήκει και στην ευρωπαϊκή ένωση.
Για την Νορβηγία, είναι μια πολύ καλή επιλογή,ωστόσο είναι η διαδικασία είναι λίγο δυσνόητη. Το μεγάλο plus είναι ότι αν κάνεις Νορβηγικά καταλαβαίνεις και Σουηδικά και Δανικά καθώς μοιάζουν παρααα πολυυυ και αν κάτι πάει στραβά Νορβηγία το γυρίζεις για Σουηδία και Δανία εύκολα! Όσο για την Αμερική είναι και αυτή μια καλη επιλογη ..θέλει όμως μεγαλύτερη διαδικασία έχει έξοδα άγχος τώρα οι μισθοί είναι σίγουρα καλύτεροι. Αν ψάχνεις για ειδικότητες "παθολογικες" δηλαδή μη χειρουργικές, θα βρεις εύκολα σε όλες τις παραπάνω χώρες
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Θλιβερό που σκέφτεστε να φύγετε αμέσως από την Ελλάδα, αλλά οκευ ο καθένας ότι θέλει..
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Θλιβερό που σκέφτεστε να φύγετε αμέσως από την Ελλάδα, αλλά οκευ ο καθένας ότι θέλει..
Mπορει να θέλει μια ειδικότητα με αναμονή.

Είναι πολύ άσχημο που το σύστημα δεν σε αφήνει να προχωρήσεις και σου λέει αα κάτσε τόσα χρόνια να περιμένεις.

Και οκ εάν θες μια ειδικότητα που έχει αναμονή 3-4 χρόνια και λες θα κάνω στρατό αγροτικό μεταπτυχιακό αλλά εάν θες μια ειδικότητα που έχει παραπάνω χρόνια; Η πλαστική κατά μέσο όρο έχει 8 χρόνια, η δερματολογία παραπάνω. Σε πάει πίσω και επαγγελματικά και οικονομικά
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Mπορει να θέλει μια ειδικότητα με αναμονή.

Είναι πολύ άσχημο που το σύστημα δεν σε αφήνει να προχωρήσεις και σου λέει αα κάτσε τόσα χρόνια να περιμένεις.

Και οκ εάν θες μια ειδικότητα που έχει αναμονή 3-4 χρόνια και λες θα κάνω στρατό αγροτικό μεταπτυχιακό αλλά εάν θες μια ειδικότητα που έχει παραπάνω χρόνια; Η πλαστική κατά μέσο όρο έχει 8 χρόνια, η δερματολογία παραπάνω. Σε πάει πίσω και επαγγελματικά και οικονομικά
Και σε αυτές τις ειδικότητες στο εξωτερικό, τα ίδια σκατά είναι.
Οι ίδιοι οι ντόπιοι εποφθαλμιούν αυτές τις θέσεις, καθότι πιο προσοδοφόρες, επομένως έχουν προτεραιότητα παντού.
Δεν νοείται χώρα του εξωτερικού που να μην έχει προτεραιότητα στην ειδικότητα ο ιθαγενής.
Όλοι οι υπόλοιποι τσιμπάνε από τα αποφάγια (χειρότερη ειδικότητα/χειρότερη τοποθεσία).
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Και σε αυτές τις ειδικότητες στο εξωτερικό, τα ίδια σκατά είναι.
Οι ίδιοι οι ντόπιοι εποφθαλμιούν αυτές τις θέσεις, καθότι πιο προσοδοφόρες, επομένως έχουν προτεραιότητα παντού.
Δεν νοείται χώρα του εξωτερικού που να μην έχει προτεραιότητα στην ειδικότητα ο ιθαγενής.
Όλοι οι υπόλοιποι τσιμπάνε από τα αποφάγια (χειρότερη ειδικότητα/χειρότερη τοποθεσία).

Εάν είναι όμως χώρα που έχει εξετάσεις ειδικότητας; Πιστεύω έχεις παραπανω ελπίδες από ότι να περιμένεις εδώ να μπεις
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Εάν είναι όμως χώρα που έχει εξετάσεις ειδικότητας; Πιστεύω έχεις παραπανω ελπίδες από ότι να περιμένεις εδώ να μπεις
Χώρες με εξετάσεις ειδικότητας: Ισπανία, Γαλλία, ΗΠΑ (θέλει κι άλλα πέρα από εξετάσεις), Βραζιλία.

Ισπανία κανείς δεν την επιλέγει για αυτόν το λόγο.
Σε όλες γενικά τις χώρες που έχουν εξετάσεις γίνεται σφαγή και μένουν κάτι ειδικότητες Θαλασσοθεραπείας, Βιοχημείας.
Όλοι επιλέγουν Γερμανία γιατί είναι η πιο εύκολη για να πας (κι εκεί δυσκολεύει σιγά σιγά) και θέλουν πλαστικές, δερματολογίες και στο τέλος απογοητεύονται και διαλέγουν κάτι άλλο...
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Χώρες με εξετάσεις ειδικότητας: Ισπανία, Γαλλία, ΗΠΑ (θέλει κι άλλα πέρα από εξετάσεις), Βραζιλία.

Ισπανία κανείς δεν την επιλέγει για αυτόν το λόγο.
Όλοι επιλέγουν Γερμανία γιατί είναι η πιο εύκολη για να πας (κι εκεί δυσκολεύει σιγά σιγά) και θέλουν πλαστικές, δερματολογίες και στο τέλος απογοητεύονται και διαλέγουν κάτι άλλο...
Ναι το κλασσικό που έχω δει να κάνουν είναι να πηγαίνουν για άλλη ειδικότητα, συνήθως γενική χειρουργική Γερμανία μέχρι να ανοίξει θέση εδώ.

Εγώ που θέλω πλαστική αποφάσισα ότι η καλύτερη επιλογή είναι να πάρω και πτυχίο οδοντιατρικής για να γίνω γναθοπροσωπικος και στοματικός χειρουργός.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,782 μηνύματα.
Καταρχάς η Ολλανδία δεν είναι σκανδιναβική χώρα........
 

PanPan

Νεοφερμένος

Ο PanPan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Καταρχάς η Ολλανδία δεν είναι σκανδιναβική χώρα........
So what ?!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καταρχάς η Ολλανδία δεν είναι σκανδιναβική χώρα........
Το θέμα συζήτησης είναι άλλο..όχι η γεωγραφια
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,782 μηνύματα.
So what ?!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Το θέμα συζήτησης είναι άλλο..όχι η γεωγραφια
Απλά το παιδί ρώτησε συγκεκριμένα για σκανδιναβικές χώρες. Βέβαια ούτε η Ιρλανδία είναι σκανδιναβική χώρα αλλά τέλος πάντων.
 

PanPan

Νεοφερμένος

Ο PanPan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Ουσιαστικά εννοώ βόρειες- σκανδιναβικες χωρες!
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Σκεψου σοβαρα να δωσεις usmle για ΗΠΑ. Ειναι λιγο παραπανω μανικι αλλα παταει κατω ολες τις προηγουμενες επιλογες (οικονομικα/εκπαιδευτικα).
Κι ο τελευταιος γιατρος να γινεις που λεει ο λογος στην πιο ευκολη ειδικοτητα, θα πατας στο κεφαλι οικονομικα σχεδον οποιονδηποτε συντονιστη διευθυντη στην Ευρωπη με δεκαετιες εμπειριας.
Τελειωνοντας τη σχολη δεν εχεις τα εκατονταχιλιαρα χρεους που εχουν τα αμερικανακια, οποτε μιλαμε για καθαρο κερδος.

Το να κατσεις να μαθεις μια νεκρη γλωσσα (σουηδικα/φινλανδικα) στα γεραματα ειναι δωρο αδωρο, ενω μπορεις να διαβασεις στα αγγλικα πραγματα ουσιαστικα στην επιστημη σου που θα σου χρειαστουν (και στη σχολη και μετα).
Καλησπέρα Ryu!

Σχεδον δυο χρόνια μετά θα ηθελα να σε ρωτησω.

Εχτες ημουν με καποιους φίλους μου και ετσι όπως συζητούσαμε το γεγονος οτι μαθαίνω μια ξένη γλώσσα για να παω στο εξωτερικο, μου είπαν σχετικα με το USMLE.

Σήμερα αρχίσα να σκέφτομαι και να ψάχνω σχετικά με την πιθανότητα της εξέτασης για το USMLE 1 και κατά πόσο με συμφέρει η ιδέα της μετανάστευσης στην Αμερική κι όχι στις βόρειες χώρες.

Όντως ισχύει αυτό που αναφέρεις, μιας που θέλω να κάνω την ειδικότητα μου στο εξωτερικό κι όχι να πάω μετά απο την ειδικότητα, πόσο θα με συμφέρει να παω σε μια χώρα που είναι γνωστή για την ιδιωτική υγεία και παιδεία, όπου το οτιδήποτε που κάνεις είναι πανάκριβω και πρέπει να πάρεις δάνεια σε σύγκριση με χώρες όπως Νορβηγία κτλ ;

Ως περισσοτερο σοφος μελλοντικος συναδελφος, τι θα μου προτεινες (αν γνωριζεις φυσικα)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
@Nick234

Καλησπέρα φίλε. Ελπίζω να είσαι καλα και να προοδεύεις!

Επειδή μου έχει ξανατεθεί το ερώτημα σε προσωπικό μήνυμα, θα σου παραθέσω τις απαντήσεις που ειχα δώσει τότε εδώ για να υπάρχουν και δημόσια.

Είναι το «ζουμί» από την σχετική έρευνα που ειχα κάνει παλιότερα, ως μια (πολύ) γενική κατεύθυνση του τι παίζει με ΗΠΑ, ώστε να κατευθύνεις πιο στοχευμένα την περαιτέρω έρευνα σου.

Χμ, το εαν αξιζει ή οχι το αφηνω στην κριση του καθενος, με την εννοια οτι σε ενα παιδι μπορει να ειναι ανυποφορη η εκει κουλτουρα, καποιο αλλο να κολλαει ευκολα και να θελει να παρει οσα εχει να του δωσει αυτη η χωρα...

Προσωπικα δεν μπορω με τιποτα ευρωπη για διαφορους λογους, αλλα αυτο ειναι δικο μ θεμα :P

Τωρα για το τι χρειαζεται για να δωσεις για εκει, υπαρχει ενα αναλυτικοτατο θεμα στο greekmeds, νομιζω πλεον 2-3 ετων, αλλα γραφονται αναλυτικα το τι θα χρειαστει κανεις και τα βηματα που πρεπει να ακολουθησει.

Επισης πλεον υπαρχουν και σε facebook γκρουπακια για τα usmle (νομιζω κ ελληνικα) αλλα και στο reddit, ορεξη να εχει κανεις να διαβαζει....

Σιγουρα παντως, οσο νωριτερα ξεκινησει η προετοιμασια τοσο το καλυτερο (ακομη κ απο 1ο ετος!), γιατι εκτος απο τις εξετασεις, για τις μεσου-ανταγωνισμου και πανω ειδικοτητες ειναι κρισιμο να γινουν καποια εξαμηνα στις κλινικες εκει ως φοιτητης. Κατι διολου ευκολο να οργανωθει δυστυχως, θελει προετοιμασια κ πολυ ψαξιμο.


Ψάξτο εάν μπορείς, γιατί είναι από τα ποστ που αξίζουν πραγματικά (σ.σ. Το σχετικό ποστ περί οδηγιών για yanks στο greek.

Θα προσπαθήσω να απαντήσω στις ερωτήσεις σου, όσα γνωρίζω...

Όντως το 1ο έτος είναι πολύ εισαγωγικό σε όλες τις ιατρικές. Ένας λόγος που αξίζει να κάνεις προετοιμασία για usmle από νωρίς είναι ότι τα συγγράμματα που θα χρησιμοποιήσεις γι αυτές τις εξετάσεις, αποκρυσταλλώνουν πάρα πολύ καλά την απαιτούμενη γνώση των πρώτων ετών τις ιατρικής.

Γενικά, θα το δεις ότι σε πολλά μαθήματα για την επιτυχία στις εξεταστικές οι καθηγητές ζητούν πολλά ανούσια πράγματα, με μικρή κλινική σημασία, που θα τα ξεχάσεις σε 1 εβδομάδα αφού περάσεις το μάθημα. Η ύλη των usmle θεωρώ ότι κρατάει μια πολύ καλύτερη ισορροπία ανάμεσα στο θεωρητικό και το κλινικό, θα σου δώσει δηλαδή γνώσεις που θα σε συντροφεύσουν ουσιαστικά σε αυτό το ταξίδι. Συν οτι θα σε βοηθήσουν και στις εξετάσεις της σχολής φυσικά.

Σίγουρα το επίπεδο στο 1ο έτος είναι πιο πίσω από αυτά που ζητούνται, αλλά πιστεύω ότι το να αρχίσεις να χτίζεις ιατρική κουλτούρα από τώρα θα είναι ένα καλό εφόδιο, για όταν ξανασυναντήσεις αυτές τις έννοιες στα επόμενα έτη.

Ένας άλλος λόγος όπως σου είπα είναι ότι η ειδικότητα στις ΗΠΑ (μέχρι να πας) είναι μια εξαιρετικά μεγάλη διαδικασία, καθώς εκτός από το κομμάτι των εξετάσεων, για να χτυπήσεις μια μέτρια και πάνω σε θέμα ζήτησης ειδικότητα, χρειάζεται να κάνεις κάποια rotation εκεί, που αποτελεί ένα πολύ μεγάλο φίλτρο για πάρα πολύ κόσμο. Οπότε απαιτείται σχετικά μακροχρόνια έρευνα και σε αυτό το κομμάτι, πέρα από το να συλλέξεις και να μελετήσεις το υλικό των εξετάσεων.

Οικονομικά τώρα, ναι είναι από άλλο πλανήτη. Ως ειδικευόμενος είσαι σε μια μέτρια κατάσταση, αλλά όχι χειρότερη από τον μέσο αμερικανό μη-ιατρό εργαζόμενο.
Ως ειδικός στη συνέχεια, απλά sky is the limit. Ούτε η Ελβετία δεν μπορεί να χτυπήσει τους μισθούς τους ως ειδικός, ακόμη και στις πιο κακοπληρωμένες ειδικότητες.
Ενδεικτικά αναφέρω ότι η πιο "μπας-κλας" ειδικότητα εκεί, Γ.Ι. έχει μέσο μισθό 200.000. Μία "μέτρια", αναισθησιολόγος, EM, Χειρουργική (300-400Κ). Μέσος μισθός αμερικάνου μη-ιατρού γενικά 80.000.
Ακόμη, σε επίπεδο εκπαίδευσης στην ειδικότητα είναι γενικά υποχρεωμένοι να σε εκπαιδεύουν αλλιώς αν φάνε καταγγελίες από ειδικευόμενους, σταματούν να δικαιούνται να έχουν ειδικευόμενους. Καμία σχέση δλδ με το ελληνικό τσίρκο. Συν ότι όλες οι top-edge θεραπείες και τα τελευταία πρωτόκολλα ξεκινούν ως επί το πλείστο εκεί.

Αμόρφωτοι δεν ξέρω αν είναι, πιο πολύ θα έλεγα pampered. Υπάρχουν καταστάσεις για όλα τα γούστα φαντάζομαι, όσο είσαι στο academia όμως δεν θα αποτελεί πρόβλημα.

Εγώ φίλε μου δεν δίνω, είμαι σε ηλικία που μπορώ να πω οτι κουράστηκα πλεον από ανταγωνιστικές εξετάσεις, δεν θα τα βάλω με όλο τον πλανήτη σε αυτή τη φάση, οπότε θα προσπαθήσω για το καλύτερο που μπορώ εδώ πέρα. Ίσως εάν τα φέρει η τύχη και έχω αντοχές, κάποιο fellowship (εξειδίκευση) μετά την ειδικότητα στις ΗΠΑ κάπου στα 40 για να μην μου μείνει το μαράζι :P
Θα ήταν όμως η μοναδική μου στόχευση εάν ήμουν τώρα 18-19-20, ξεκάθαρα.

Προσπάθησε για το καλύτερο που μπορείς, μην χάσεις ευκαιρίες :)

+ 2 ακόμη πράγματα:

Το μεγάλο συν για ειδικοτητα στις ΗΠΑ για έναν ξένο, είναι ότι ξεκινά χωρις το χρέος των αμερικανών.
Για τον ίδιο ακριβώς λόγο, το σύστημα εκεί δεν αφήνει τον μη-αμερικανό υποψήφιο να ξεκινήσει εύκολα μια επικερδή ειδικοτητα μέσης-υψηλής ζήτησης.

Σαν να σου λέει «ώπα φίλε, δεν γίνεται να πας να bypass το κόστος και να μπεις από το παράθυρο», όποτε εάν δεν είσαι exceptional περίπτωση ικανοτήτων και συγκυριων, σε κατευθύνουν σε ειδικότητες που απλά δεν επιλέγουν οι αμερικανοί (παθολογία, γενική ιατρική, πάθαν, νευρολογία, ψυχιατρική).

Οποτε εάν ο στόχος σου είναι να κανείς κάποια από τις παραπάνω ειδικότητες, προσωπικά θεωρώ ότι αξίζει το ρίσκο.

Για τον ίδιο λόγο στη δικιά μου περίπτωση + ότι δεν ειχα κάποιο κονε για εκεί πέρα ώστε να ικανοποιήσω τις απαιτήσεις τους πέρα από τα USMLE, κάπου βάλτωσε το πράγμα.

Τέλος, αλλά πράγματα που πρέπει να ξεκαθαρίσεις κατά το ψάξιμο, είναι οι διάφορες categorical/preliminary θέσεων, διάφορες βίζας j1/hb1. Τα τελευταία χρόνια υπάρχουν ομάδες στο Reddit που τα συζητάνε αυτά….

Καλή επιλογή!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top