Ειδική "αστυνομία" πανεπιστημίων ιδρύει ο Μητσοτάκης

spinalgr1990

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 206 μηνύματα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,727 μηνύματα.
Ο Νόμος και η Τάξις εις τα ΑΕΙ ήτο προεκλογική δέσμευσις του Κυριάκου Μητσοτάκη. Έχουν συμπληρωθεί 2 χρόνια διακυβέρνησης και ούτε καν κοντά δεν είμεθα προς αυτό. Για να ειδούμε τώρα τι θα κάνουν. Ακόμα όμως θεωρώ δύσκολο να επιτύχει όλο αυτό. Αυτοί που θα χάσουν τα προνόμια τους εντός των πανεπιστημίων ( οι κομματικές συμμορίες ) δεν πρόκειται να το αφήσουν να περάσει έτσι αυτό. 400 πανεπιστημιακοί Αστυνόμοι απλά με ρόπαλα δεν είναι τίποτα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Αυτοί που θα χάσουν τα προνόμια τους εντός των πανεπιστημίων ( οι κομματικές συμμορίες ) δεν πρόκειται να το αφήσουν να περάσει έτσι αυτό. 400 πανεπιστημιακοί Αστυνόμοι απλά με ρόπαλα δεν είναι τίποτα.

Διάβασε τι γράφει στο 05.
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Είχε παιχτεί σκηνικό με τύπο που μπήκε πριν από ώρα εξέτασης να μιλήσει και όταν φέραν τα θέματα δεν έφευγε ούτε με αίτηση. Σουρεάλ σκηνικό πρέπει να ομολογήσω, τι με θύμισες. :P
Δεν είναι για γέλια παιδιά, πρέπει εμείς,οι περισσότεροι να μην τους επιτρέπουμε τέτοιες συμπεριφορές
Και όχι να γελάμε και να κάνουμε πλάκα
Θέλω το πανεπιστήμιο που ονειρεύομαι και που μου αξίζει
Οι πενήντα δεν θα ορίζουν το χώρο που ζω
Καλοδεχούμενη η αστυνομία όπως σε όλα τα αμερικανικά πανεπιστήμια
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν είναι για γέλια παιδιά, πρέπει εμείς,οι περισσότεροι να μην τους επιτρέπουμε τέτοιες συμπεριφορές
Και όχι να γελάμε και να κάνουμε πλάκα
Θέλω το πανεπιστήμιο που ονειρεύομαι και που μου αξίζει
Οι πενήντα δεν θα ορίζουν το χώρο που ζω
Καλοδεχούμενη η αστυνομία όπως σε όλα τα αμερικανικά πανεπιστήμια
Μόνο στην Ελλάδα είμαστε πολιτικά όντα, ΧΑ ΧΑ ΧΑ οι οργανώσεις στα πανεπιστήμια υπάρχουν μόνο στην Ελλάδα, είναι το φροντιστήριο για την είσοδο στην πολιτική σκηνή αργότερα
Ότι είναι τά πανεπιστήμια, είναι και τα πολιτικά κόμματα
Άνθρωποι που αρίστευσαν στα μαθήματα αλλά δεν άνοιξαν βιβλίο, δεν περισσεύει καιρός για διάβασμα
Οι περισσότεροι πολιτικοί ήταν δαπιτες,κνιτες και πασπιτες
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν είναι για γέλια παιδιά, πρέπει εμείς,οι περισσότεροι να μην τους επιτρέπουμε τέτοιες συμπεριφορές
Και όχι να γελάμε και να κάνουμε πλάκα
Θέλω το πανεπιστήμιο που ονειρεύομαι και που μου αξίζει
Οι πενήντα δεν θα ορίζουν το χώρο που ζω
Καλοδεχούμενη η αστυνομία όπως σε όλα τα αμερικανικά πανεπιστήμια
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Μόνο στην Ελλάδα είμαστε πολιτικά όντα, ΧΑ ΧΑ ΧΑ οι οργανώσεις στα πανεπιστήμια υπάρχουν μόνο στην Ελλάδα, είναι το φροντιστήριο για την είσοδο στην πολιτική σκηνή αργότερα
Ότι είναι τά πανεπιστήμια, είναι και τα πολιτικά κόμματα
Άνθρωποι που αρίστευσαν στα μαθήματα αλλά δεν άνοιξαν βιβλίο, δεν περισσεύει καιρός για διάβασμα
Οι περισσότεροι πολιτικοί ήταν δαπιτες,κνιτες και πασπιτες
Πρόσφατο παράδειγμα ο νέος αρχηγός του κιναλ
Εγώ θέλω πανεπιστήμιο όπου θα χαίρομαι να μαθαίνω, να ζω και όχι φυτώρια και θερμοκήπια πολιτικών ή μπαχαλακιδων , όχι ότι διαφέρουν ,στην πραγματικότητα είναι συνεργάτες για να μας δουλεύουν και να καθορίζουν τις τύχες και τις ζωές μας
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Τα λυπάμαι τα κακόμοιρα τα παιδιά που βρήκαν αυτή τη δουλειά. Θα κακοπεράσουν μέχρι να καταργηθούν.

1642768611238.png
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Δεν είναι για γέλια παιδιά, πρέπει εμείς,οι περισσότεροι να μην τους επιτρέπουμε τέτοιες συμπεριφορές
Και όχι να γελάμε και να κάνουμε πλάκα
Θέλω το πανεπιστήμιο που ονειρεύομαι και που μου αξίζει
Οι πενήντα δεν θα ορίζουν το χώρο που ζω
Καλοδεχούμενη η αστυνομία όπως σε όλα τα αμερικανικά πανεπιστήμια

Δυστυχώς όμως δεν είμαστε ΗΠΑ. Ή μάλλον δεν θέλουμε έχουμε Αμερικάνικα Πανεπιστήμια. Το πρόβλημα δεν λύνεται με την αστυνομία μόνο. Στην Ελλάδα έχουμε ένα κακό. Δίνουμε έμφαση για τα μάτια του κόσμου, έναν άγνωστο, φως, παντρεύεσαι την Κυριακή που λέει ένα τραγούδι. Φοβάμαι ότι θα μείνουμε σε αυτό και απλά η πολιτική θα έχει πράξει το καθήκον της: διορισμούς ανέργων με ρόλο προσωπικού ασφαλείας. Θυμάμαι κάτι ανάλογο και με τους σχολικούς φύλακες που από τις λίστες του ΟΑΕΔ βρέθηκαν να κάνουν περίπατο μέσα στο προαύλιο την ώρα του διαλείμματος. Μάλιστα μετά ίδρυσαν και σωματείο και έκαναν κινήσεις για μονιμοποίηση κτλ. Τα γνωστά Ελληνικά μας.

Η αλλαγή θα υπήρχε πραγματικά ΑΝ μαζί με το πρόβλημα της φύλαξης του Πανεπιστημιακού χώρου, γίνονταν ριζοσπαστικές αλλαγές και έλεγχοι στο ακαδημαϊκό προσωπικό και κατά πόσο αυτό συμβάλλει στην εξωστρέφεια της επιστημονικής σκέψης ή απλά έχει μετατρέψει το δημόσιο Πανεπιστήμιο σε μια τάξη μετά την 3η λυκείου για ανέργους 18χρονους. Το θέμα είναι τόσο περίπλοκο και μου κάνει εντύπωση ότι πάντα δεν κοιτάμε το πρόβλημα στη βάση του. Συγγνώμη αλλά η κακή ποιότητα διδασκαλίας, η ανυπαρξία οργάνωσης και υποδομών στα Ελληνικά Πανεπιστήμια σχετίζεται κυρίως με την ανεπάρκεια όσων ρυθμίζουν και διαχειρίζονται την κατάσταση αυτή και όχι με την φύλαξη του χώρου. Αγόρασε 100 τούρνικε και πλεξιγκλας ασφαλείας με ειδικά φωτοκύτταρα ...και το μάθημα μετά να συνεχίζει στο ίδιο χάλι. Τι άλλαξε; τίποτα. Σημασία έχει ότι κάνουν κάτι σε δουλειά να βρισκόμαστε και ο κόσμος να νομίζει ότι κάτι αλλάζει.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,727 μηνύματα.
Διάβασε τι γράφει στο 05.
Γενικά μην είμαστε αισιόδοξοι. Αυτά είναι στα χαρτιά. Δεν ξέρω κατά πόσο η ΝΔ θα περάσει τόσο αντιδραστικά μέτρα, ιδίως τώρα που σιγά σιγά πάμε στη προεκλογική περίοδο. Τα πανεπιστήμια είναι ένα πονεμένο κεφάλαιο.

Επίσης δεν είναι όλοι οι μπαχαλάκηδες εξωπανεπιστημιακοί. 400 αστυνόμοι τι ακριβώς θα φρουρούν; Τα κτίρια μέσα; Τον χώρο έξω; Τι; Δεν επαρκεί ούτε στο ελάχιστο. Προβλέπω να πέφτει πολύ ξύλο. Επίσης ας αναρωτηθούμε αν το κράτος πράγματι θέλει να καθαρίσει το πανεπιστήμιο από συμμορίες κουκουλοφόρων. Μη ξεχνάμε ότι οι περισσότεροι εκεί είναι ένα παρακράτος που εξυπηρετούν εκ των έσω σαν πέμπτη φάλαγγα τις κυβερνητικές επιδιώξεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και το βλέπεις αυτό με τις τόσες συλλήψεις κουκουλοφόρων που αφήνονται ελεύθεροι συνέχεια. Αν ήταν τέτοια απειλή δεν θα τους έβαζαν στη φυλακή; Τροφή για σκέψη.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Aπλό ερώτημα: οι κουκουλοφόροι ποιοι είναι; Τι δουλειές κάνουν κανονικά; :hmm:
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Θέλω το πανεπιστήμιο που ονειρεύομαι και που μου αξίζει
Οι πενήντα δεν θα ορίζουν το χώρο που ζω
Καλοδεχούμενη η αστυνομία όπως σε όλα τα αμερικανικά πανεπιστήμια
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Το πανεπιστημιο που ονειρευεσαι Ναλα και που πιστευεις οτι σου αξιζει, ειναι αυτο που ενω καλοδεχεται την οποια ΟΠΠΙ, αναγκαζει ενα αμφιθεατρο να τελειωσει στη 1 ωρα (αντι για 2 που ειχε στο προγραμμα), ενα αλλο να καθυστερησει να ξεκινησει και να τελειωσει στις 12 (αντι για 11)... με αποτελεσμα οσοι ειχαμε κλινικες σε νοσοκομεια εξω απο την πολη ή να πρεπει να διακτινιστουμε ή να χασουμε το μισο μαθημα.
Ολα αυτα ενω το "ξενογλωσσο" τμημα, συνεχισε το μαθημα του ανενοχλητο.
Οποτε εαν θες να γινουμε αμερικη, ετοιμασου να βαλεις πολυ πιο βαθια το χερι στην τσεπη, που και εγω κι εσυ το βαζουμε. Μονο οταν ακουμπας φραγκα σε σεβονται.

...Ή να εχει κοπει η προσβαση στο κυλικειο λογω εργων (καραπαρανομο, σε εκτελεση εργων ειναι υποχρεωμενοι δια νομου να μεριμνουν για ασφαλη διελευση πεζων), οι εργολαβοι να βριζουν στα ισια τους φοιτητες που προσπαθουν να εισελθουν, και οι υπευθυνοι του τμηματος που εκλεισαν τη δουλεια, να σφυριζουν αδιαφορα.

....Ή ολοκληρη η ιατρικη σχολη, για το κυριο κτηριο που γινονται τα μαθηματα, να εχει αφησει ανοικτη.... 1 εισοδο (με ελεγχο προφανως) οποτε φανταζεσαι τα προβληματα που εμφανιζονται.

...Ή η ουρα της λεσχης να εχει φτασει εγνατια.

...Ή το πλεον προσφατο, να μην ανοιγει ρουθουνι που ειδικοτητα πλεον απο ο,τι φαινεται με τις νεες αλλαγες που εξαγγελθηκαν, θα επιλεγεις πλεον με βαθμο πτυχιου. Τη στιγμη που ο μεσος αποφοιτος βουλγαριας που ερχεται για ειδικοτητα στην Ελλαδα, εχει βαθμο πτυχιου >8,5, ενω ο αντιστοιχος εν ελλαδι ειναι γυρω στο 7-7,5.

Αυτα ειναι λιγες απο τις ομορφιες που συναντησα (σάυτην μονο τη σχολη).

Υπαρχει ενα ρητο που λεει "Προσεχε τι ευχεσαι, γιατι θα γινει πραγματικοτητα".
Αφου λοιπον κανεις δεν αντιδρα για τα αποπανω, και η ΟΠΠΙ μαζι με τα τουρνικε ειναι αυτη που στη συνειδηση του κοσμου θα σωσει την κατασταση, λαμβανω οτι ο κοσμος δεν βρισκει πουθενα προβλημα, οποτε προχωραμε με χαμογελο.

Να ειμαστε σιγουροι ομως, οτι στις αυθαιρεσιες που θα ερθουν (οσοι ειχαν την ελαχιστη τριβη με την ΕΛ.ΑΣ το ξερουνε καλα) κανεις δεν θα βρει πουθενα το προβλημα, ωστε να πει οτι κατι παει λαθος. Αρκει που θα χαμογελαμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,727 μηνύματα.
Γενικά ο φοιτητικός συνδικαλισμός και γενικότερα ο συνδικαλισμός δεν είναι διόλου κακό πράγμα. Κρίμα που φτάσαμε σε αυτό το σημείο πια. Καθώς ίσα ίσα είναι εξαιρετικά χρήσιμος για τα πάντα. Το πρόβλημα είναι ότι χάρις των κομματικών παρατάξεων από την "δεξιά" ΔΑΠ έως και τα "αριστερά" ΕΑΑΚ έχει φτάσει ο συνδικαλισμός να συνδέεται με τραμπούκικες συμπεριφορές, φανατισμό, φασαρίες και οξεία τεμπελιτιδα ( το στερεότυπο του κλασικού παραταξιακού που κάνει να βγάλει τη σχολή 50 χρόνια ) και την άσχημη νοοτροπία ότι το Πανεπιστήμιο είναι το τσιφλίκι μας και εμείς κάνουμε ο,τιδήποτε θέλουμε εδώ και αν θέλετε. Ο φοιτητικός σύλλογος πρέπει να παραμείνει ισχυρός και να μάχεται για τα φοιτητικά αιτήματα και δικαιώματα, τα κόμματα και οι ιδεοληψίες πρέπει να ξηλωθούν. Δεν έχουν καμία θέση εκεί και οι παρατάξεις ως τώρα μόνον κακό έχω να δει να κάνουν εκεί. Ας είμαστε ειλικρινείς η αστυνομία μπαίνει για να καταστείλει και να τσακίσει το φοιτητικό κίνημα και όχι την ανομία. Οι κουκουλοφόροι τραμπούκοι είναι του κράτους και θα συνεχίσουν να κυκλοφορούν όσο τους χρειάζονται.

Το ιδανικό θα ήταν Πανεπιστημιακή Αστυνομία που να λογοδοτούσε στις Πρυτανικές Αρχές και όχι εις το κράτος αλλά ούτε και Security ( γιατί και τώρα υπάρχουν Security και δεν γίνεται τίποτα και καταλήψεις γίνονται και ξυλοδαρμοί και τραμπουκισμοί και κακουργήματα όπως φαινόμενα ληστείας, βιασμών κλπ σε πιο σπάνια βάση βέβαια ). Για εμένα το ιδανικό είναι τα πειθαρχικά μέτρα. Σε έπιασαν να έχεις επιτεθεί σε συμφοιτητή σου ενώ δεν ήσουν σε αυτοάμυνα; Επειδή ήταν μπασίστας ή κομμουνιστής ή οτιδήποτε; Τέλος, διαγραφή και ισόβια απαγόρευση εισόδου στους πανεπιστημιακούς χώρους. Μέχρι να γίνουμε επιτέλους άνθρωποι.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,738 μηνύματα.
Δεν είναι για γέλια παιδιά, πρέπει εμείς,οι περισσότεροι να μην τους επιτρέπουμε τέτοιες συμπεριφορές
Και όχι να γελάμε και να κάνουμε πλάκα
Θέλω το πανεπιστήμιο που ονειρεύομαι και που μου αξίζει
Οι πενήντα δεν θα ορίζουν το χώρο που ζω
Καλοδεχούμενη η αστυνομία όπως σε όλα τα αμερικανικά πανεπιστήμια
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Μόνο στην Ελλάδα είμαστε πολιτικά όντα, ΧΑ ΧΑ ΧΑ οι οργανώσεις στα πανεπιστήμια υπάρχουν μόνο στην Ελλάδα, είναι το φροντιστήριο για την είσοδο στην πολιτική σκηνή αργότερα
Ότι είναι τά πανεπιστήμια, είναι και τα πολιτικά κόμματα
Άνθρωποι που αρίστευσαν στα μαθήματα αλλά δεν άνοιξαν βιβλίο, δεν περισσεύει καιρός για διάβασμα
Οι περισσότεροι πολιτικοί ήταν δαπιτες,κνιτες και πασπιτες
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Πρόσφατο παράδειγμα ο νέος αρχηγός του κιναλ
Εγώ θέλω πανεπιστήμιο όπου θα χαίρομαι να μαθαίνω, να ζω και όχι φυτώρια και θερμοκήπια πολιτικών ή μπαχαλακιδων , όχι ότι διαφέρουν ,στην πραγματικότητα είναι συνεργάτες για να μας δουλεύουν και να καθορίζουν τις τύχες και τις ζωές μας
Σε καμία χώρα της Ευρώπης δεν υπάρχει αυτό το σύστημα με τους μπάτσους, υπάρχει φύλαξη η οποία λογοδοτεί στο πανεπιστήμιο. Οι ΗΠΑ είναι άτοπο παράδειγμα γιατί και ο γείτονας μπορεί να κουβαλάει όπλο.

Από αυτά που γράφεις φαίνεται ότι δεν γνωρίζεις τι συμβαίνει στο εξωτερικό, οι φοιτητές στα πανεπιστήμια του εξωτερικού έχουν συνδικαλισμό, κάνουν καταλήψεις και άλλες ενέργειες όπως εδώ (πχ στην Οξφόρδη πέρυσι είχαν κατάληψη για το ζήτημα της δια ζώσης εξεταστικής αν θυμάμαι καλά).

Πολλοί έχετε πέσει θύμα μιας προπαγάνδας η οποία περιγράφει τα ΑΕΙ περιοχές στις οποίες πρέπει να κυκλοφορείς με αλεξίσφαιρο (lol). Άλλα ειναι τα πραγματικά προβλήματα των ΑΕΙ. Το να βάλεις συναγερμό σε ένα σπίτι που καταρρέει δεν λύνει τα προβλήματα (όπως η υποχρηματοδότηση).
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,727 μηνύματα.
Πολλοί έχετε πέσει θύμα μιας προπαγάνδας η οποία περιγράφει τα ΑΕΙ περιοχές στις οποίες πρέπει να κυκλοφορείς με αλεξίσφαιρο (lol). Άλλα ειναι τα πραγματικά προβλήματα των ΑΕΙ. Το να βάλεις συναγερμό σε ένα σπίτι που καταρρέει δεν λύνει τα προβλήματα (όπως η υποχρηματοδότηση).
Ε εντάξει όχι και αλεξίσφαιρο απλά να μωρέ καμία ροπαλιά μπορείς να φας από το πουθενά όπως το ξύλο που έπαιξαν μεταξύ τους ΕΑΑΚιτες και Αναρχικοί έξω από την σχολή μου και έφευγαν με ανοιγμένα τα κεφάλια και οι δύο στο νοσοκομείο. Πάλι καλά που έχουμε τάξη στα πανεπιστήμια. Τέτοιες εικόνες σας αρέσουν;

Όποιος χτυπάει αναίτια τον οποιοδήποτε ή φέρεται με τραμπουκισμό δεν έχει θέση στο πανεπιστήμιο. Διαγραφή και ισόβιος αποκλεισμός να γίνει άνθρωπος. Στα ξένα πανεπιστήμια επίσης υπάρχουν κουκουλοφόροι παρακρατικοί. Παντού υπάρχουν. Ένας καθηγητής μας ( αριστερών πεποιθήσεων μάλιστα ) μας είχε πει ότι στην Αγγλία όταν εργάζονταν του είχαν έρθει από κάτω κουκουλοφόροι από το γραφείο του και τον περίμεναν για αυτό και κάλεσε την ασφάλεια του πανεπιστημίου που δεν ήρθε ποτέ ( και αυτό το χρησιμοποιούσε τέλος πάντων ως επιχείρημα κατά της πανεπιστημιακής Αστυνομίας ).

Επικεντρώνεστε απλά σε ένα πράγμα συγκεκριμένο ( όπως οι σοβαρές ελλείψεις πόρων ) και ξεχνάτε άλλα προβλήματα. Αλλά εντάξει ουσιαστικά τι μας νοιάζει η βία εφόσον προέρχεται από το αριστερό παρακράτος και όχι από το δεξιό; Ε εντάξει εκεί ρίχνει μωρέ ξύλο σε κανένα καθηγητή, κανένα φιλελέ ή κανένα μπασίστα εσείς τι ζόρι τραβάτε; Μετά όμως όταν μαθητές επιτίθενται και δέρνουν αριστερούς έξω από σχολεία πάμε στα " το κράτος δεν κάνει τίποτα ενάντια στους μπασίστες ".
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,738 μηνύματα.
Ε εντάξει όχι και αλεξίσφαιρο απλά να μωρέ καμία ροπαλιά μπορείς να φας από το πουθενά όπως το ξύλο που έπαιξαν μεταξύ τους ΕΑΑΚιτες και Αναρχικοί έξω από την σχολή μου και έφευγαν με ανοιγμένα τα κεφάλια και οι δύο στο νοσοκομείο. Πάλι καλά που έχουμε τάξη στα πανεπιστήμια. Τέτοιες εικόνες σας αρέσουν;

Όποιος χτυπάει αναίτια τον οποιοδήποτε ή φέρεται με τραμπουκισμό δεν έχει θέση στο πανεπιστήμιο. Διαγραφή και ισόβιος αποκλεισμός να γίνει άνθρωπος. Στα ξένα πανεπιστήμια επίσης υπάρχουν κουκουλοφόροι παρακρατικοί. Παντού υπάρχουν. Ένας καθηγητής μας ( αριστερών πεποιθήσεων μάλιστα ) μας είχε πει ότι στην Αγγλία όταν εργάζονταν του είχαν έρθει από κάτω κουκουλοφόροι από το γραφείο του και τον περίμεναν για αυτό και κάλεσε την ασφάλεια του πανεπιστημίου που δεν ήρθε ποτέ ( και αυτό το χρησιμοποιούσε τέλος πάντων ως επιχείρημα κατά της πανεπιστημιακής Αστυνομίας ).

Επικεντρώνεστε απλά σε ένα πράγμα συγκεκριμένο ( όπως οι σοβαρές ελλείψεις πόρων ) και ξεχνάτε άλλα προβλήματα. Αλλά εντάξει ουσιαστικά τι μας νοιάζει η βία εφόσον προέρχεται από το αριστερό παρακράτος και όχι από το δεξιό; Ε εντάξει εκεί ρίχνει μωρέ ξύλο σε κανένα καθηγητή, κανένα φιλελέ ή κανένα μπασίστα εσείς τι ζόρι τραβάτε; Μετά όμως όταν μαθητές επιτίθενται και δέρνουν αριστερούς έξω από σχολεία πάμε στα " το κράτος δεν κάνει τίποτα ενάντια στους μπασίστες ".
Διαφωνώ με την λογική η οποία θέλει τα ΑΕΙ αποστειρωμένα χωρίς άτομα τα οποία επικοινωνούν τις ιδέες τους (εννοείται και όσες ιδέες δεν συμμερίζομαι). Δεν ζούμε σε μια κοινωνία απολιτικ, ''ουδέτερη'', επομένως δεν γίνεται να γίνουν απολιτικ και τα ΑΕΙ. Τα πανεπιστήμια δεν βρίσκονται σε βάσεις του Άρη που δεν τα ακουμπούν τα γήινα προβλήματα όπου υπάρχει μόνο η γνώση και η εξειδίκευση.

Θα μπορούσαν να είναι άλλοι δημόσιοι χώροι στους οποίους τα νεαρά άτομα κοινωνικοποιούνται, έτυχε να είναι τα ΑΕΙ (λογικό είναι όταν περνάς την μισή μέρα εκεί). Δεν συμβαίνει μόνο στην Ελλάδα αυτό (το γνωρίζεις,στο εξωτερικό και αφίσες έχουν και καταλήψεις κάνουν, ο,τι συμβαίνει και εδώ). Σχετικά με το αριστερό παρακράτος, δεν έχω να προσθέσω κάτι, θα δυσκολευτώ να σου αλλάξω γνώμη αν πιστεύεις πως ασφαλίτες και παρακρατικοί γυρνάνε σπίτι τους μετά από μια καταστροφή που έκαναν σε έναν χώρο του ΑΕΙ και διαβάζουν Λένιν ή Μαλατέστα :P

Το νομοσχέδιο Κ-Χ θέλει τα ΑΕΙ να γίνουν χώροι παραγωγής καριεριστών οι οποίοι δεν αμφισβητούν την φιλελε αφήγηση, φέρνει ξανά το πειθαρχικό και δένουν τα χέρια σε όσους θέλουμε να αντιδράσουμε σε αυθαίρετες συμπεριφορές καθηγητών (σαν τον απίστευτο καθηγητή της σεμφε που έκοβε σχεδόν όλους και τελικά μάθαμε ότι είχε θέση σε ιδιωτική σχολή στην οποία τους πέρναγε με καλούς βαθμούς).

Κάτι τελευταίο, η ίδια η αστυνομία δεν είναι ένας ουδέτερος θεσμός ο οποίος ενδιαφέρεται μόνο για την προστασία μας (εδώ γελάμε), πρόκειται για ένα εργαλείο το οποίο εξυπηρετεί την κυρίαρχη πολιτική και οικονομική τάξη.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,727 μηνύματα.
Διαφωνώ με την λογική η οποία θέλει τα ΑΕΙ αποστειρωμένα χωρίς άτομα τα οποία επικοινωνούν τις ιδέες τους (εννοείται και όσες ιδέες δεν συμμερίζομαι). Δεν ζούμε σε μια κοινωνία απολιτικ, ''ουδέτερη'', επομένως δεν γίνεται να γίνουν απολιτικ και τα ΑΕΙ. Τα πανεπιστήμια δεν βρίσκονται σε βάσεις του Άρη που δεν τα ακουμπούν τα γήινα προβλήματα όπου υπάρχει μόνο η γνώση και η εξειδίκευση.

Θα μπορούσαν να είναι άλλοι δημόσιοι χώροι στους οποίους τα νεαρά άτομα κοινωνικοποιούνται, έτυχε να είναι τα ΑΕΙ (λογικό είναι όταν περνάς την μισή μέρα εκεί). Δεν συμβαίνει μόνο στην Ελλάδα αυτό (το γνωρίζεις,στο εξωτερικό και αφίσες έχουν και καταλήψεις κάνουν, ο,τι συμβαίνει και εδώ). Σχετικά με το αριστερό παρακράτος, δεν έχω να προσθέσω κάτι, θα δυσκολευτώ να σου αλλάξω γνώμη αν πιστεύεις πως ασφαλίτες και παρακρατικοί γυρνάνε σπίτι τους μετά από μια καταστροφή που έκαναν σε έναν χώρο του ΑΕΙ και διαβάζουν Λένιν ή Μαλατέστα :P
Δεν είπα ποτέ για απολιτίκ κατάσταση. Το θέμα είναι να μην υπάρχουν κομματικές παραφυάδες εντός του πανεπιστημίου και το κυριότερο βία. Η αριστερά στον δυτικό κόσμο γενικά νομίζει ότι κουβαλάει τον λόγο Του Θεού και όποιος τον αμφισβητεί πρέπει να εξουδετερώνεται. Ποια πολυφωνία; Στο δικό μου πανεπιστήμιο ασούμε όχι πατριωτική παράταξις, ούτε καν τραπεζάκι για τους φιλελέδες της ΔΑΠ-ΝΔΦΚ δεν υπάρχει, από το παράθυρο θα τους πετούσαν. Ξες ότι η κατάστασις είναι προβληματική όταν πολλοί προοδευτικοί, μετριοπαθείς αριστεροί κλπ έχουν αρνητική εικόνα για αυτούς και τους κράζουν. Η πολυφωνία και το άσυλο ιδεών είναι για να έχουμε να λέμε. Μακάρι να συνέβαινε αλλά δεν συμβαίνει. Πες εσύ τίποτα για εθνικές ιδέες εκεί μέσα και την επόμενη φορά θα δεις καμία 10αρια με ρόπαλα και κράνη να σε περιμένουν για να σεβαστούν την πολυφωνία και το άσυλο ιδεών. Αλλά σύμφωνα με μερικά άτομα εδώ μέσα είναι καλό που δεν αρθρώνουν λόγο οι «μπασίστες» στα πανεπιστήμια. Βγάλε συμπεράσματα.

Το νομοσχέδιο Κ-Χ θέλει τα ΑΕΙ να γίνουν χώροι παραγωγής καριεριστών οι οποίοι δεν αμφισβητούν την φιλελε αφήγηση, φέρνει ξανά το πειθαρχικό και δένουν τα χέρια σε όσους θέλουμε να αντιδράσουμε σε αυθαίρετες συμπεριφορές καθηγητών (σαν τον απίστευτο καθηγητή της σεμφε που έκοβε σχεδόν όλους και τελικά μάθαμε ότι είχε θέση σε ιδιωτική σχολή στην οποία τους πέρναγε με καλούς βαθμούς).

Κάτι τελευταίο, η ίδια η αστυνομία δεν είναι ένας ουδέτερος θεσμός ο οποίος ενδιαφέρεται μόνο για την προστασία μας (εδώ γελάμε), πρόκειται για ένα εργαλείο το οποίο εξυπηρετεί την κυρίαρχη πολιτική και οικονομική τάξη.
Δεν διαφωνώ. Ουδέποτε είπα ότι στηρίζω το νομοσχέδιο όπως θέλουν αυτοί να το περάσουν. Για εμένα το πειθαρχικό πρέπει να είναι σε συγκεκριμένες περιπτώσεις μόνον όπως το να συλληφθείς επ'αυτοφώρω να βιαιοπραγείς, να καταστρέφεις δημόσια περιουσία κλπ. Όχι απλά να είσαι αντίθετος εις μίαν κυβερνητική απόφασιν. Γιατί μη λέμε χαζομάρες λίγο πολύ γνωρίζουμε τι κάνουν πολλοί εντός των πανεπιστημίων. Με ξυλοδαρμούς ή λιντσάρισμα καθηγητών ( αφήνω εκτός τη περίπτωση του παιδέρα ), με βιαιοπραγίες σε βάρος φοιτητών ( ακόμα και αριστερών που απλά ανήκουν σε άλλη παράταξη ) κλπ. Όλα αυτά δεν γίνεται να είναι δεκτά. Η Αστυνομία θα έπρεπε να μπει απλά για την οριστική πάταξη αυτών αλλά γνωρίζουμε ότι μπαίνει για τη καταστολή του φοιτητικού κινήματος.

Το πιο αστείο είναι ότι η μόνη αριστερή παράταξις που δεν προκαλεί προβλήματα είναι η ΠΚΣ του ΚΚΕ που γενικά κρατάει μία στάση σοβαρότητος. Αυτοί που προκαλούν τα προβλήματα σε μικρότερο βαθμό είναι οι αριστεριστές ( ΕΑΑΚ ) και εννοείται το παρακράτος, οι γνωστοί άγνωστοι κουκουλοφόροι, θρασύδειλοι που εξυπηρετούν συμφέροντα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Διαφωνώ με την λογική η οποία θέλει τα ΑΕΙ αποστειρωμένα χωρίς άτομα τα οποία επικοινωνούν τις ιδέες τους (εννοείται και όσες ιδέες δεν συμμερίζομαι). Δεν ζούμε σε μια κοινωνία απολιτικ, ''ουδέτερη'', επομένως δεν γίνεται να γίνουν απολιτικ και τα ΑΕΙ. Τα πανεπιστήμια δεν βρίσκονται σε βάσεις του Άρη που δεν τα ακουμπούν τα γήινα προβλήματα όπου υπάρχει μόνο η γνώση και η εξειδίκευση.

Μπορείς λίγο να μας αναλύσεις την θολοκουλτούρικη άποψη περί ΑΕΙ αποστειρωμένων; Τι σημαίνει ιδέα σε ένα Πανεπιστήμιο; Δηλαδή ένα δημόσιο Πανεπιστήμιο της Ελβετίας στο οποίο απαγορεύεται δια νόμου δημοκρατίας ο κομματικός προσιλυτισμός ως διάδοση ιδεών, είναι αποστειρωμένο Πανεπιστήμιο; Δηλαδή εκεί οι άνθρωποι που κοιτάνε τη δουλειά τους είναι αποστειρωμένοι; :hmm:

Στην Ελλάδα με την τόση δημοκρατία της μεταπολίτευσης δεν έχουμε ούτε ένα τεχνολογικό τεκμήριο στο οποίο η ανθρωπότητα να στηρίζει μια βελτίωση του τεχνολογικού πολιτισμού. Η δικαιολογία ποια είναι; Η έλλειψη χρηματοδότησης; Αφού οι ιδέες διακινούνται ελεύθερα...σαν τα sms. Mια ζωή ιδέες θυμάμαι στα Πανεπιστήμιά μας αλλά χωρίς καμία να συνδέεται με το Πανεπιστήμιο και τον ακαδημαϊκό σκοπό του.

Aπό όσο ξέρω ένα οποιοδήποτε μη Ελληνικό Πανεπιστήμιο προσφέρει ένα πολύ δημοκρατικό περιβάλλον μάθησης και έρευνας σε τέτοιο βαθμό που σου ανοίγει η όρεξη για σπουδές και προσωπική εξέλιξη. Δεν είναι τέλειοι. Προβλήματα υπάρχουν, όμως προσπαθούν για το καλύτερο. Η καθαριότητα του χώρου, η χρήση τεχνολογιών σε υποδομές, η οργάνωση και η αξιοπιστία της ακαδημαϊκής κοινότητας παρέχουν ένα δημοκρατικό περιβάλλον μάθησης χωρίς κομματική τοξικότητα και εικόνες βρωμιάς σοβιετικών φυλακών.

Γιατί θα πρέπει τα αυτονόητα να τα συνδέουμε με αστυνομίες και με "άσυλα";
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,738 μηνύματα.
Μπορείς λίγο να μας αναλύσεις την θολοκουλτούρικη άποψη περί ΑΕΙ αποστειρωμένων; Τι σημαίνει ιδέα σε ένα Πανεπιστήμιο; Δηλαδή ένα δημόσιο Πανεπιστήμιο της Ελβετίας στο οποίο απαγορεύεται δια νόμου δημοκρατίας ο κομματικός προσιλυτισμός ως διάδοση ιδεών, είναι αποστειρωμένο Πανεπιστήμιο; Δηλαδή εκεί οι άνθρωποι που κοιτάνε τη δουλειά τους είναι αποστειρωμένοι; :hmm:

Στην Ελλάδα με την τόση δημοκρατία της μεταπολίτευσης δεν έχουμε ούτε ένα τεχνολογικό τεκμήριο στο οποίο η ανθρωπότητα να στηρίζει μια βελτίωση του τεχνολογικού πολιτισμού. Η δικαιολογία ποια είναι; Η έλλειψη χρηματοδότησης; Αφού οι ιδέες διακινούνται ελεύθερα...σαν τα sms. Mια ζωή ιδέες θυμάμαι στα Πανεπιστήμιά μας αλλά χωρίς καμία να συνδέεται με το Πανεπιστήμιο και τον ακαδημαϊκό σκοπό του.

Aπό όσο ξέρω ένα οποιοδήποτε μη Ελληνικό Πανεπιστήμιο προσφέρει ένα πολύ δημοκρατικό περιβάλλον μάθησης και έρευνας σε τέτοιο βαθμό που σου ανοίγει η όρεξη για σπουδές και προσωπική εξέλιξη. Δεν είναι τέλειοι. Προβλήματα υπάρχουν, όμως προσπαθούν για το καλύτερο. Η καθαριότητα του χώρου, η χρήση τεχνολογιών σε υποδομές, η οργάνωση και η αξιοπιστία της ακαδημαϊκής κοινότητας παρέχουν ένα δημοκρατικό περιβάλλον μάθησης χωρίς κομματική τοξικότητα και εικόνες βρωμιάς σοβιετικών φυλακών.

Γιατί θα πρέπει τα αυτονόητα να τα συνδέουμε με αστυνομίες και με "άσυλα";
Προσπερνώντας το ειρωνικό ''θολοκουλτούρικη άποψη'', η άποψη ενός πανεπιστημίου που είναι μηχανή παραγωγής ατόμων τα οποία θα προσαρμοστούν στις ανάγκες της αγοράς, είναι μια φιλελεύθερη σκέψη, επομένως δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε όλοι (όπως εγώ που είμαι αναρχικός). Θα προτιμούσα σε ένα ΑΕΙ να ακούγονται πολλές διαφορετικές φωνές. Είναι περίεργο να ζητάτε ένα ''ουδέτερο'' πανεπιστήμιο στο οποίο μόνο γνώση θα λάβεις όταν τα πάντα γύρω μας είναι χρωματισμένα με ιδεολογία (την φιλελεύθερη-καπιταλιστική οργάνωση των κοινωνιών).

Όπως είχα γράψει πιο πάνω, το να βάλεις συναγερμό σε ένα σπίτι που καταρρέει δεν λύνει τα πραγματικά προβλήματα. Έχουν μεγεθυνθεί χ100 κάποια προβλήματα που υπάρχουν σε όλο τον αστικό χώρο (πχ τα ναρκωτικά) παρουσιάζοντας τα πανεπιστήμια χώρους στα οποία πέφτουν σφαίρες (λολ).

Μου φαίνεται περίεργο που θεωρείτε πως με τους μπάτσους μέσα στα ΑΕΙ (στην Ευρώπη υπάρχει φύλαξη) οι οποίοι θα ''καθαρίσουν'' τους χώρους θα αλλάξουν τα πράγματα προς το καλύτερο, περισσότερο καταστολή θα υπάρχει, ενδεχομένως συγκρούσεις με τους φοιτητές ενώ τα πραγματικά προβλήματα δεν πρόκειται να λυθούν. Δεν είναι η λύση να μπουν οι μπάτσοι στα αει επειδή δεν γουστάρετε να βλέπετε τους κνιτες (ούτε εγώ συμφωνώ μαζί τους αλλά θέλω να ακούγονται).
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Κ ποια λοιπόν θα μπορούσε άραγε να είναι η λύση στο πρόβλημα? Εγώ σε καμία περίπτωση δεν είμαι υπέρ της τοποθέτησης αστυνομικών στα ΑΕΙ. Αν όμως πάνε κ βάλουν σεκιουριταδες, πιστέψτε με, την ίδια μέρα θα τους στείλουν νοσοκομείο.Αναφερομαι προφανώς στα πανεπιστήμια Σαλονίκης κ Αθήνας. Πάτρα, Κρήτη κτλ πάλι θα φάνε ξύλο αλλά κατά τις πρώτες μέρες, μέχρι να συλληφθούν οι πιο ακραίοι.Στην Αθήνα, για να συλληφθούν όλοι οι ακραίοι κατά αυτόν τον τρόπο, θα έχουν πεθάνει κάμποσοι σεκιουριτι.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,727 μηνύματα.
Θα προτιμούσα σε ένα ΑΕΙ να ακούγονται πολλές διαφορετικές φωνές. Είναι περίεργο να ζητάτε ένα ''ουδέτερο'' πανεπιστήμιο στο οποίο μόνο γνώση θα λάβεις όταν τα πάντα γύρω μας είναι χρωματισμένα με ιδεολογία (την φιλελεύθερη-καπιταλιστική οργάνωση των κοινωνιών).
Ναι όλοι θα το προτιμούσαμε αυτό chrisjhon αλλά αυτό πες το σε πολλούς ομοϊδεάτες σου που είναι σε στυλ ¨εΞω οΙ μΠαΣιΣτΕς αΠο τΙΣ σΧοΛεΣ". Το να μη θες τραμπούκους ( γιατί πολλοί ακροδεξιοί όπως και πολλοί ακροαριστεροί όντως είναι τραμπούκοι, παρακράτος δεν είναι μόνον η ακροαριστερά ) είναι λογικό και θεμιτό. Το να μην επιτρέπεις όμως τον συνδικαλισμό σε μερικές ομάδες ανθρώπων επειδή είναι φορείς εθνικών/πατριωτικών ιδεών και τους κρίνεις ως «τραμπούκους» ή «μπασίστες» δεν είναι καθόλου λογικό. Στη τελική αν είναι «επικίνδυνες» οι ιδέες τους θα τους το δείξει έμπρακτα ο/η φοιτητής/τρια που θα τους εξοβελίσει από τη συνείδησιν του. Ουδείς εθέλει ένα «ουδέτερο» πανεπιστήμιο και προσωπικά ούτε θέλω να πνιγούν οι αριστερές φωνές. Θέλω όμως να μην συμπεριφέρονται λες και το πανεπιστήμιο είναι τσιφλίκι τους. Μιλάμε για πολυφωνία όταν καθηγητές έχουν δεχτεί λιντσάρισμα επειδή είναι ξέρω γω φιλελέδες. Όταν βγαίνουν τα ΕΑΑΚ και αναρτούν πανό με φάτσες καθηγητών και από δίπλα «Σκύλος Νο1, Σκύλος Νο2 κλπ»legit περιστατικό της σχολής μου. Όταν τραμπούκιζαν υπεύθυνους τμήματος σε διαδικτυακές σελίδες της σχολής.
Μου φαίνεται περίεργο που θεωρείτε πως με τους μπάτσους μέσα στα ΑΕΙ (στην Ευρώπη υπάρχει φύλαξη) οι οποίοι θα ''καθαρίσουν'' τους χώρους θα αλλάξουν τα πράγματα προς το καλύτερο, περισσότερο καταστολή θα υπάρχει, ενδεχομένως συγκρούσεις με τους φοιτητές ενώ τα πραγματικά προβλήματα δεν πρόκειται να λυθούν. Δεν είναι η λύση να μπουν οι μπάτσοι στα αει επειδή δεν γουστάρετε να βλέπετε τους κνιτες (ούτε εγώ συμφωνώ μαζί τους αλλά θέλω να ακούγονται).
Βασικά δεν τους θέλουμε αλλά δεν υπάρχει και άλλη λύση. Μία πανεπιστημιακή αστυνομία που θα λογοδοτεί στις Πρυτανικές Αρχές είναι το ιδανικό αλλά από ότι κατάλαβα υπάρχουν κωλύματα λόγω γραφειοκρατίας για ένα τέτοιο εγχείρημα. Οι εταιρείες Security πάντως είναι εντελώς ανίκανες για το ο,τιδήποτε γιατί δεν έχουν καμία εξουσία. Επίσης να σε διορθώσω δεν θέλουμε την αστυνομία γιατί δεν γουστάρουμε τους αριστερούς ( οι κνίτες είναι για κάποιο λόγο οι μόνοι με σωστή συμπεριφορά εκεί μέσα, πολεμάνε με τα λόγια και όχι με ρόπαλα και κράνη σε ομάδες των 10 σαν θρασύδειλοι ), θέλουμε την αστυνομία γιατί δεν γουστάρουμε τη βία και το τραμπουκισμό. Τα πανεπιστήμια δεν είναι τσιφλίκι ούτε των ΕΑΑΚ ούτε της ΔΑΠ ούτε κανενός.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Κ ποια λοιπόν θα μπορούσε άραγε να είναι η λύση στο πρόβλημα? Εγώ σε καμία περίπτωση δεν είμαι υπέρ της τοποθέτησης αστυνομικών στα ΑΕΙ. Αν όμως πάνε κ βάλουν σεκιουριταδες, πιστέψτε με, την ίδια μέρα θα τους στείλουν νοσοκομείο.Αναφερομαι προφανώς στα πανεπιστήμια Σαλονίκης κ Αθήνας. Πάτρα, Κρήτη κτλ πάλι θα φάνε ξύλο αλλά κατά τις πρώτες μέρες, μέχρι να συλληφθούν οι πιο ακραίοι.Στην Αθήνα, για να συλληφθούν όλοι οι ακραίοι κατά αυτόν τον τρόπο, θα έχουν πεθάνει κάμποσοι σεκιουριτι.

Ακόμη 6 ετών είσαι και μιλάς για θέματα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης; :hmm: Σε δημόσια Πανεπιστήμια της κεντρικής Ευρώπης μπορεί να έχουν σεκιούριτι φύλακες με διακριτική σήμανση που περιπολούν το δίκτυο κτιρίων του Πανεπιστημιακού campus αλλά:

- οι πόρτες εισόδου των κτιρίων κλειδώνουν μετά τις 8 το βράδυ
- ο φωτισμός κλείνει σταδιακά αυτόματα και μένει ο φωτισμός ασφαλείας που συνήθως συμβάλλει και στην νυχτερινή αρχιτεκτονική φωταγώγηση του χώρου μαζί με ειδικά κόκκινα φωτάκια που αναβοσβήνουν στην κορυφή των πολυόροφων κτιρίων
- κατεβαίνουν μπάρες εισόδου οχημάτων σε διάφορες διαβάσεις προς και από - τον χώρο του campus (σε περίπτωση παραβίασης της απαγόρευσης, ενεργοποιείται συναγερμός και αναλαμβάνει...η αστυνομία μετά έργο)
- oι φύλακες εμφανίζονται συνήθως μετά την πάροδο της ακαδημαϊκής μέρας, δηλαδή, μετά τις 6-7 το απόγευμα και απλά επιτηρούν διακριτικά τον χώρο χωρίς να προκαλούν την αμηχανία των φοιτητών
- υπάρχουν μικρές κάμερες σε κομβικά σημεία για την ασφάλεια όλων
- η ομάδα σεκιούριτι έχει απευθείας γραμμή με την αστυνομία αν και όταν συμβεί κάτι καθώς η αστυνομία μπορεί άνετα να μπει στον χώρο του Πανεπιστημίου χωρίς να υπάρχουν ...παχαλάκηδες!

Το ερώτημα είναι γιατί μόνο στην Ελλάδα έχουμε παρακρατικές οργανώσεις στα Πανεπιστήμια; :-* Ποιον εξυπηρετούν οι θεματοφύλακες του αναρχομπαχαλικού χώρου; Τι σχέση έχουν αυτοί οι μαϊντανοί με την δημόσια εκπαίδευση; Με τη έρευναχαχαχααχαχαχα....γελάνε και οι πέτρες.

Λέτε να ξέρουν καλύτερα οι "ακαδημαϊκοί" ταγοί Πανεπιστημίων μόνο τουλάχιστον 50 χρόνων της Ελλάδας και όχι σε χώρες που έχουν δημόσια Πανεπιστήμια τουλάχιστον 500 ετών;
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,738 μηνύματα.
Ναι όλοι θα το προτιμούσαμε αυτό chrisjhon αλλά αυτό πες το σε πολλούς ομοϊδεάτες σου που είναι σε στυλ ¨εΞω οΙ μΠαΣιΣτΕς αΠο τΙΣ σΧοΛεΣ". Το να μη θες τραμπούκους ( γιατί πολλοί ακροδεξιοί όπως και πολλοί ακροαριστεροί όντως είναι τραμπούκοι, παρακράτος δεν είναι μόνον η ακροαριστερά ) είναι λογικό και θεμιτό. Το να μην επιτρέπεις όμως τον συνδικαλισμό σε μερικές ομάδες ανθρώπων επειδή είναι φορείς εθνικών/πατριωτικών ιδεών και τους κρίνεις ως «τραμπούκους» ή «μπασίστες» δεν είναι καθόλου λογικό. Στη τελική αν είναι «επικίνδυνες» οι ιδέες τους θα τους το δείξει έμπρακτα ο/η φοιτητής/τρια που θα τους εξοβελίσει από τη συνείδησιν του. Ουδείς εθέλει ένα «ουδέτερο» πανεπιστήμιο και προσωπικά ούτε θέλω να πνιγούν οι αριστερές φωνές. Θέλω όμως να μην συμπεριφέρονται λες και το πανεπιστήμιο είναι τσιφλίκι τους. Μιλάμε για πολυφωνία όταν καθηγητές έχουν δεχτεί λιντσάρισμα επειδή είναι ξέρω γω φιλελέδες. Όταν βγαίνουν τα ΕΑΑΚ και αναρτούν πανό με φάτσες καθηγητών και από δίπλα «Σκύλος Νο1, Σκύλος Νο2 κλπ»legit περιστατικό της σχολής μου. Όταν τραμπούκιζαν υπεύθυνους τμήματος σε διαδικτυακές σελίδες της σχολής.

Βασικά δεν τους θέλουμε αλλά δεν υπάρχει και άλλη λύση. Μία πανεπιστημιακή αστυνομία που θα λογοδοτεί στις Πρυτανικές Αρχές είναι το ιδανικό αλλά από ότι κατάλαβα υπάρχουν κωλύματα λόγω γραφειοκρατίας για ένα τέτοιο εγχείρημα. Οι εταιρείες Security πάντως είναι εντελώς ανίκανες για το ο,τιδήποτε γιατί δεν έχουν καμία εξουσία. Επίσης να σε διορθώσω δεν θέλουμε την αστυνομία γιατί δεν γουστάρουμε τους αριστερούς ( οι κνίτες είναι για κάποιο λόγο οι μόνοι με σωστή συμπεριφορά εκεί μέσα, πολεμάνε με τα λόγια και όχι με ρόπαλα και κράνη σε ομάδες των 10 σαν θρασύδειλοι ), θέλουμε την αστυνομία γιατί δεν γουστάρουμε τη βία και το τραμπουκισμό. Τα πανεπιστήμια δεν είναι τσιφλίκι ούτε των ΕΑΑΚ ούτε της ΔΑΠ ούτε κανενός.
Το πρόβλημα με τους δεξιούς είναι πως κάποιοι μπορεί να παρουσιάζονται ως πατριώτες που αγαπάνε τον τόπο τους ενώ κρυφά μπορεί να υποστηρίζουν ιδέες ευγονικής, αμοφοβικές απόψεις και άλλες ωραίες ιδέες. Προσωπικά ούτε εγώ θέλω τέτοια άτομα μέσα στα ΑΕΙ. Σχετικά με την εκπροσώπηση της ΔΑΠ, μου είναι αδιάφορο αν μια συμμορία που παριστάνει το αστικό κόμμα όπως η νδ θα έχει βήμα στα ΑΕΙ όταν η πλειοψηφία των μμε αναπαράγουν τις απόψεις τους. Επίσης δεν μου φαίνεται παράλογο όταν καθηγητές όπως αυτός που σου ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα (αυτός της σεμφε) θα δέχονται αποδοκιμασίες και ειρωνικά σχόλια ενώ ξέρουμε ότι είναι μπλεγμένοι. Θεωρείς ότι δεν θα πρέπει να υπάρχει αντίδραση σε προβληματικές ενέργειες των μελών δεπ;

Θα είχε νόημα η συζήτηση για φύλαξη όταν έχουν λυθεί όλα τα άλλα σημαντικά προβλήματα. Μου φαίνεται παράλογο να συζητάμε για αστυνομία στα αει ενώ δεν υπάρχουν υλικά για να γίνουν τα εργαστήρια. Ειδικά όταν σε καμία χώρα της Ευρώπης δεν εφαρμόζεται το συγκεκριμένο σύστημα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top