Εγγραφές πρωτοετών

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Παίζει να το έχετε αναφέρει ήδη, αλλά ψιλοβαριέμαι να ψάξω. Λοιπόν, εμείς που είμαστε ήδη γραμμένοι σε μία σχολή κάνουμε κανονικά τώρα την εγγραφή μας στην καινούργια και μετά διαγραφόμαστε από την παλιά;
Αυτό ξέρω απλά είπα να το επιβεβαιώσω.
δεν χρειαζεται να κανεις κατι για την διαγραφη .απο την στιγμη που μπαινεις στο eregister , επιλεγεις το 2ο κουτακι ("ειμαι ηδη εγγεγραμμενος σε τμημα και επιθυμω διαγραφη") και μετα τα αναλαμβανει ολα η γραμματεια. απλα στειλε μηπως χρειαζονται δικαιολογητικα ,αν και δεν παιζει. εγω εστειλα και μου ειπαν οτι τα αναλαμβανουν αυτοι ολα
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,478 μηνύματα.
δεν χρειαζεται να κανεις κατι για την διαγραφη .απο την στιγμη που μπαινεις στο eregister , επιλεγεις το 2ο κουτακι ("ειμαι ηδη εγγεγραμμενος σε τμημα και επιθυμω διαγραφη") και μετα τα αναλαμβανει ολα η γραμματεια. απλα στειλε μηπως χρειαζονται δικαιολογητικα ,αν και δεν παιζει. εγω εστειλα και μου ειπαν οτι τα αναλαμβανουν αυτοι ολα
Ναι αυτό για τα δικαιολογητικά έλεγα γιατί ξέρω ότι μερικές γραμματείες ζητάνε υπεύθυνη δήλωση. Σ'ευχαριστώ.
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,799 μηνύματα.
Εμένα πάντως μου ζητούσαν να τους πάω εγώ ο ίδιος το χαρτί που δηλώνει ότι ξεγραφτηκα από το προηγούμενο τμήμα, κι ας είχα πατήσει το κουτάκι που υποτίθεται γίνονται όλα μεταξύ γραμματειών. Οπότε μιλήστε με τις γραμματείες σας, νέες και παλιές.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
ευτυχως εμενα μου ειπαν αυτο εδω (πα.πα)
1662307750154.png
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,588 μηνύματα.
ευτυχως εμενα μου ειπαν αυτο εδω (πα.πα)View attachment 108049
Η δικη σου ειναι κομπιουτεριστικη οποτε ειναι δυσκολο να γυρισει την πλατη σε μια κομπιουτεραιζ διαδικασια
Υπαρχουν σχολες που ζητανε να κανεις εσυ την διαδικασια διαγραφης και να τους πας το χαρτι ( λιγες)
Υπαρχουν σχολες που ζητανε ΥΔ οτι δεν εισαι γραμμενη αλλου ...την υπογραφεις και την δινεις (αρκετες)
Υπαρχουν και σχολες που δεν ζητανε τιποτα.
ε οτι λενε στην ανακοινωση τους πρεπει να το κανουμε.
Εικαζω οτι η σχολη της πακ δεν θα ζητα τιποτα ή το πολυ ΥΔ.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,588 μηνύματα.
αχ μονο που αυτο το μειλ μου το εστειλε η γραμματεια του μαθηματικου. ποσο μπροστα πχια
με το συμπαθειο αλλα η γραμματεια του μαθηματικου σε εχει γραμμενη πλεον .. γιατι της γυρισες την πλατη. τωρα εισαι στα χερια των κομπιουτεραδων που τους λετε ceid
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,588 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,588 μηνύματα.

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,588 μηνύματα.

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,478 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,588 μηνύματα.

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι πως ουτε και εγω καταλαβαινω το λογο που ζητανε ξανα τα ιδια ακριβως δικαιολογητικα και απο κοντα.Ουτως ή αλλως στις περισσοτερες περιπτωσεις οι φοιτητες τα δικαιολογητικα αυτα τα στελνουν με κουριερ,οποτε δεν μιλαμε για καποια ταυτοπρωσοπια,εστω.Ειδικα σε περιπτωσεις που οι εγγραφες αυτες γινοτναι σχεδον 1 μηνα μετα τις ηλεκτρονικες θεωρω οτι ειναι υπεροβλικα κουραστικο για τους νεοεισαχθεντες.

και να ήταν μόνο αυτό το πρόβλημα... :happy:

για δες εδώ:


1u.png

Άρθρο 12 - Στέγαση




Αυτό που διαβάζεις ανήκει στις προϋποθέσεις που θέτει ενα απο τα πανεπιστήμια μας για να κάνεις
αίτημα διαμονής στις φοιτητικές εστίες, του αρέσει να κάνει discrimination διακρίσεις μεταξύ των
φοιτητών του διαχωρίζοντας τους σε ηλικιακές ομάδες αντί να τους αντιμετωπίζει σύμφωνα με τη
ιδιότητα τους δηλαδή σαν Φοιτητές.

Γιατί συμβαίνουν αυτά τα πράγματα? αυτά τα αποφασίζει σύγκλητος?? δηλαδή πολλά μυαλά μαζί?
αυτο το τρόπο βρήκαν να περιορίσουν τις αιτήσεις στις εστίες?


Κάθε διάκριση λόγω φύλου, εθνικότητας, ηλικίας, κλπ είναι κατακριτέα και παράνομη σύμφωνα
με την εθνική αλλά και Ευρωπαϊκή νομοθεσία ΝΟΜΟΣ ΥΠ' ΑΡΙΘ. 3304 ΦΕΚ Α΄ 16/27.01.2005

Πρόλογος του Επιτρόπου Vladimir Špidla: Η Ευρωπαϊκή Νομοθεσία καθιστά παράνομη κάθε διάκριση λόγω θρησκείας και πεποιθήσεων, αναπηρίας, ηλικίας και γενετήσιου προσανατολισμού στους τομείς της απασχόλησης και της κατάρτισης. COUNCIL DIRECTIVE 2000/78/EC of 27 November 2000 https://ec.europa.eu/social/BlobServlet?langId=el&docId=1607&

Μπραβο στο Ελμεπα που υιοθετησε τη μεθοδο των ηλεκτρονικων εγγραφων χωρις να χρειαζονται εντυπα εγγραφα.

Ναι πραγματικά απίστευτο και μπράβο, ειδικά οταν άλλα πανεπιστήμια σε βάζουν να στέλνεις
αδικαιολόγητα μέχρι και έγγραφο ΑΜΚΑ που υπάρχει ήδη πάνω στις αιτήσεις που λαμβάνουν,
τα οποία είπαμε επέχουν θέση υπεύθυνης δήλωσης και έχουν διασταυρωθεί τα στοιχεία με τις βάσεις
στοιχείων των υπουργείων.



@monaxiko brizolaki ορίστε πάρε και και την Πάτρα που βρίσκεσαι και εσυ..
αυτοι τουλάχιστον μπορεί να ζητάνε ΑΜΚΑ αλλά δεν σε βάζουν να τα στείλεις ταχυδρομικώς,
τα καταθέτεις ηλεκτρονικά στην εφαρμογή του πανεπιστημίου! :P





Υ.Γ είμαι καλός στις έρευνες και στις αναζητήσεις?? αν είχα δώσει πανελλήνιες για
νομική λέτε να μπορούσα να κάνω καριέρα?? :happy:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,575 μηνύματα.
Υ.Γ είμαι καλός στις έρευνες και στις αναζητήσεις στα νομικά θέματα?? να δώσω πάλι πανελλήνιες μπας
και περάσω νομική λέτε να μπορούσα να κάνω καριέρα?? :happy:
Σε περιμένουμε!!


Πάντως ωραίο αυτό που αρκετά πανεπιστήμια δίνουν τη δυνατότητα η διαδικασία ολοκλήρωσης της εγγραφής να γίνει ηλεκτρονικά. Από ΕΚΠΑ δεν υπάρχει ακόμα καμία ενημέρωση, αλλά έχω ένα προαίσθημα ότι μάλλον θα περιμένω στην ουρά της Γραμματείας για να καταθέσω τα έντυπα. Είθε να βγω λάθος :lol:
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Σε περιμένουμε!!


Πάντως ωραίο αυτό που αρκετά πανεπιστήμια δίνουν τη δυνατότητα η διαδικασία ολοκλήρωσης της εγγραφής να γίνει ηλεκτρονικά. Από ΕΚΠΑ δεν υπάρχει ακόμα καμία ενημέρωση, αλλά έχω ένα προαίσθημα ότι μάλλον θα περιμένω στην ουρά της Γραμματείας για να καταθέσω τα έντυπα. Είθε να βγω λάθος :lol:

δηλαδή έκανα καλή δουλειά παραπάνω?? παρεμπιπτόντως σου εύχομαι καλή
αρχή στην νομική! :happy::happy:


δεν ξέρω αν αυτό που θα πώ τώρα είναι σωστό..

Λένε το νομοσχέδιο της Κεραμέως έκτρωμα, που σε ενα άθρο που έριξα μια ματιά,
νομίζω αφαιρεί την "απόλυτη εξουσία" απο τους πρυτανεις (το λέω με δικά μου
λόγια δεν θυμάμαι τι ακριβώς προβλέπει το άρθρο).

Αν οι πρυτανεις λειτουργούν ορισμένες φορές αυθαιρετα μη λογαριάζοντας νόμους και
ψηφίσματα και παρά το γεγονός οτι υπάρχει σύγκλιτος, περνάνε ολοι μαζί
τέτοιες αποφάσεις..

τότε μάλλον με κάποια πράγματα του νομοσχεδιου της Κεραμέως (που δεν το εχω διαβάσει
ολο) νομίζω συμφωνώ.. (?) :worry:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top