Εγγραφές πρωτοετών

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Οκτώβριο
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

H|M

Διάσημο μέλος

Ο H|M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,465 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Σήμερα ενημερώθηκα από την γραμματεία του πανεπιστημιακού τμήματος εισαγωγής μου ότι τα μαθήματα ξεκινούν στις 27/09 και συνεπώς οι εγγραφές θα γίνουν νωρίτερα. Το ενοικιαζόμενο διαμέρισμα στην πόλη που πρόκειται να διαμένω δεν είναι έτοιμο ακόμα και δεν μπορώ να υπολογίσω εάν μέχρι και τη μέρα πριν την έναρξη των μαθημάτων θα 'ναι, γιατί μόνο τότε έχω τη δυνατότητα να μεταβώ εκεί (μεταφέροντας συμπράγκαλα). Αυτό που έχω σαν απορία και θα ήθελα να ρωτήσω είναι: Πόσο σημαντικό είναι να είναι παρόν κάποιος την πρώτη μέρα, γιατί υπάρχει περίπτωση λόγω της προαναφερθείσας κατάστασης να λείψω.
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά. Σήμερα ενημερώθηκα από την γραμματεία του πανεπιστημιακού τμήματος εισαγωγής μου ότι τα μαθήματα ξεκινούν στις 27/09 και συνεπώς οι εγγραφές θα γίνουν νωρίτερα. Το ενοικιαζόμενο διαμέρισμα στην πόλη που πρόκειται να διαμένω δεν είναι έτοιμο ακόμα και δεν μπορώ να υπολογίσω εάν μέχρι και τη μέρα πριν την έναρξη των μαθημάτων θα 'ναι, γιατί μόνο τότε έχω τη δυνατότητα να μεταβώ εκεί (μεταφέροντας συμπράγκαλα). Αυτό που έχω σαν απορία και θα ήθελα να ρωτήσω είναι: Πόσο σημαντικό είναι να είναι παρόν κάποιος την πρώτη μέρα, γιατί υπάρχει περίπτωση λόγω της προαναφερθείσας κατάστασης να λείψω.
Γιατί πόσα πράγματα λείπουν από το σπίτι? Εννοώ δεν μπορείς να μείνεις μέχρι να έρθουν όλα?
 

H|M

Διάσημο μέλος

Ο H|M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,465 μηνύματα.
Γιατί πόσα πράγματα λείπουν από το σπίτι? Εννοώ δεν μπορείς να μείνεις μέχρι να έρθουν όλα?
Τα πράγματα δεν με απασχολούν, λίγα είναι δεν έχω πολλά. Το διαμέρισμα για να ολοκληρωθεί χρειάζεται μόνο να περαστούν τα υδραυλικά, οπότε στέγαση έχω για να μείνω. Καμιά πληροφορία για το ερώτημά μου;
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Σήμερα ενημερώθηκα από την γραμματεία του πανεπιστημιακού τμήματος εισαγωγής μου ότι τα μαθήματα ξεκινούν στις 27/09 και συνεπώς οι εγγραφές θα γίνουν νωρίτερα. Το ενοικιαζόμενο διαμέρισμα στην πόλη που πρόκειται να διαμένω δεν είναι έτοιμο ακόμα και δεν μπορώ να υπολογίσω εάν μέχρι και τη μέρα πριν την έναρξη των μαθημάτων θα 'ναι, γιατί μόνο τότε έχω τη δυνατότητα να μεταβώ εκεί (μεταφέροντας συμπράγκαλα). Αυτό που έχω σαν απορία και θα ήθελα να ρωτήσω είναι: Πόσο σημαντικό είναι να είναι παρόν κάποιος την πρώτη μέρα, γιατί υπάρχει περίπτωση λόγω της προαναφερθείσας κατάστασης να λείψω.
Nα παρακολουθείς το site της σχολής σου για το πρόγραμμα μαθημάτων και για τις ανακοινώσεις που θα βγάζει κάθε καθηγητής για την έναρξη του μαθηματός του. Ενδέχεται να ξεκινήσουν μια ή και δυο βδομάδες αργότερα. Επίσης σημαντική είναι η παρουσία σε εργαστήρια γιατί αυτά έχουν υποχρεωτικές παρουσίες και επιτρέπεται περιορισμένος αριθμός απουσιών (1 ή 2 το πολύ νομίζω).
 

ΠαναγιωταΔεμ17

Νεοφερμένος

Η ΠαναγιωταΔεμ17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Δεν εχει ακομα ανακοινωθει κια ποτε θα ανοιξει η πλατφορμα για τις εγγραφες στα πανεπιστημια, το Εκτός Λειτουργίας (minedu.gov.gr) register it minedu και εξακολουθω να αγχωνομαι λιγο παρολο που τσεαρω καθε μερα το site της σχολης που περασα και τσεκαρω και την πλατφορμα να δω αν ανοιξε για να ειμαι σιγουρη τι γινεται. Παρολα αυτα κατι ακουσα οτι θα ανοιξει το 2ο δεκαπενθημερο του μηνα και παρολα αυτα επισης, ακομα νιωθω αγχωμενη.

Οι εγγραφές θα ανακοινωθούν ή στην ιστοσελίδα της σχολής/τμήματος ή στην επίσημη του υπουργείου. Δεν έχει βγει κάτι σίγουρο ακόμη.
Το εχω ψαξει και εγω και εξαιτιας αυτου εχω αγχωθει αλλα ναι, τσεκαρω καθε μερα καλου κακου και τη σελιδα του υπουργειου και του τμηματος που περασα γιατι τα εχουν κανει ολα σαλατα.
 

VasoGrimes

Νεοφερμένος

Η VasoGrimes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Relax guys όλα θα γίνουν! Σε εμάς πέρυσι τούτο τον καιρό ξεκίνησαν οι εγγραφές... :cool: Everything is under control:thumbup:
 

s93060

Νεοφερμένος

Ο s93060 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 96 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
ενταξει , φετος τα κανει γρηγορα, ελπιδοφορο μεχρι στιγμης.
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Τωρα θα κανουμε την εγγραφή στο τμημα που περασαμε ωστοσο αν θελουμε να κανουμε και αναστολη πως ακριβως θα γινει; Μετα τις 24 Σεπτεμβρίου; Θα χρειαστει φυσικη παρουσια φανταζομαι για να γίνει η αναστολη...
 

Fairydust2

Νεοφερμένος

Η Fairydust2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα! Μήπως κάνεις ξέρει για τις εγγραφές αν πατήσεις ότι είσαι ήδη εγγεγραμμένος σου βγάζει 2 επιλογές στο πρώην τμήμα εγγραφής (Π.χ νοσηλευτικη και πρώην τει νοσηλευτικη). Εγώ πιο θα πρέπει να πατήσω που είχα περάσει σε αυτο το τμημα περισυ;
 

TonyMontanaEse

Νεοφερμένος

Ο TonyMontanaEse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Γνωρίζει κάποιος αν η γραμματεία της σχολής που αιτούμαστε διαγραφή στέλνει απευθείας τη βεβαίωση διαγραφής στη νέα σχολή;
 

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Γνωρίζει κάποιος αν η γραμματεία της σχολής που αιτούμαστε διαγραφή στέλνει απευθείας τη βεβαίωση διαγραφής στη νέα σχολή;
Την ίδια απορία έχω και γω. Γνωρίζετε αν πρέπει να επιστρέψουμε το πάσο και τα βιβλία η' ακυρώνεται αυτόματα από τη Γραμματεία;
 

AfroChem

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AfroChem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Την ίδια απορία έχω και γω. Γνωρίζετε αν πρέπει να επιστρέψουμε το πάσο και τα βιβλία η' ακυρώνεται αυτόματα από τη Γραμματεία;

Η δική μου σχολή ζήτησε να τους στείλω ταχυδρομικά μια αίτηση διαγραφής, μια υπεύθυνη δήλωση, το πάσο και τα βιβλία από την Βιβλιοθήκη τους. (Υπήρχαν όλα αυτά τα έγγραφα σε μια ανακοίνωση που ανέβασαν οπότε δείτε τις ανακοινωσεις της σχολής σας). Παράλληλα στην εγγραφή που έκανα σήμερα για τη νέα σχολή αιτήθηκα και ταυτόχρονη διαγραφή από το παλιό μου τμήμα. Καλό θα ήταν να πάρεις ένα τηλέφωνο στη γραμματεία της σχολής σου να σου πουν τι χρειάζονται, γιατί ένας φίλος μου που ήθελε επίσης να διαγραφεί πήρε τηλ και του είπαν ότι απλά θέλουν το πάσο πίσω, τίποτα άλλο και η διαγραφή θα συμβεί αυτόματα όταν θα κάνει την εγγραφή.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Καλησπέρα! Μήπως κάνεις ξέρει για τις εγγραφές αν πατήσεις ότι είσαι ήδη εγγεγραμμένος σου βγάζει 2 επιλογές στο πρώην τμήμα εγγραφής (Π.χ νοσηλευτικη και πρώην τει νοσηλευτικη). Εγώ πιο θα πρέπει να πατήσω που είχα περάσει σε αυτο το τμημα περισυ;
Περυσι δεν υπηρχε ΤΕΙ Νοσηλευτικης , οποτε θα επιλεξεις Νοσηλευτικη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γνωρίζει κάποιος αν η γραμματεία της σχολής που αιτούμαστε διαγραφή στέλνει απευθείας τη βεβαίωση διαγραφής στη νέα σχολή;
Ναι καποια στιγμη στελνει χαρτι διαγραφης στην νεα σχολη. Μερικες τυπικες στο κοινοποιουν και σε σενα στο παλιο πανεπιστημιακο σου εμαιλ ή και προσωπικο εμαιλ αν εχουν κρατησει.
 

ΠαναγιωταΔεμ17

Νεοφερμένος

Η ΠαναγιωταΔεμ17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Καλησπέρα! Μήπως κάνεις ξέρει για τις εγγραφές αν πατήσεις ότι είσαι ήδη εγγεγραμμένος σου βγάζει 2 επιλογές στο πρώην τμήμα εγγραφής (Π.χ νοσηλευτικη και πρώην τει νοσηλευτικη). Εγώ πιο θα πρέπει να πατήσω που είχα περάσει σε αυτο το τμημα περισυ;
απο'τι πιστευω θα πρεπει να πατησεις ναι και συμφωνα με το αρθρο που αναφερεται στο δελτιο εγγραφης σου τελος παντων θα διαγραφεις απο το προηγουμενο τμημα που περασες απο προηγουμενο ετος και θα εγγραφεις στο καινουργιο. Εγω προσωπικα που δεν ημουν ποτε φοιτητρια απο προηγουμενο ετος σε πανεπιστημιο της ελλαδας πατησα οχι οποτε δεν θα υπαρχει για μενα καποιο αιτημα διαγραφης απο προηγουμενο τμημα προηγουμενου ετους αλλα κατευθειαν εγγραφη σε αυτο που περασα. Αν πατησεις οχι δε νομιζω πως θα διατηρηθουν οι εγγραφες σου και στα δυο τμηματα αφου λεγεται το εξης οτι αν πατησεις ναι θα διαγραφεις απο τμημα που περασες απο προηγουμενα ετη και θα πραγματοποιηθει η εγγραφη σου στο νεο τμημα επιτυχιας σου. Ελπζω να καταλαβαινεις το νοημα της απαντησης μου. :-"D
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οταν μου το ειπε κατευθειαν μια φιλη μου ημουν σε φαση αλληλουιαααα εφυγε αλλο ενα αγχος (βεβαια την εκανα τη εγγραφη, δεν ηταν δυσκολο τελικα οσο φανταζομουν)
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Εγώ ξεκινάω μαθήματα φέτος 3/10 ποσο νωρίτερα γίνονται οι εγγραφές συνήθως;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,298 μηνύματα.
Κάθε σχολή το προκαθορίζει αυτό. Σε εμάς θυμάμαι εγγραφή είχαμε κάνει αφού είχαν ξεκινήσει τα μαθήματα κανονικά.
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Κάθε σχολή το προκαθορίζει αυτό. Σε εμάς θυμάμαι εγγραφή είχαμε κάνει αφού είχαν ξεκινήσει τα μαθήματα κανονικά.
Γίνεται αυτό; Στην ΑΣΟΕΕ που έχω περάσει δεν το έχω δει ποτέ να γίνεται αυτό
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top