Εγγραφές πρωτοετών

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,966 μηνύματα.
όχι από τη στιγμή που εγγράφηκες κανονικά πέρσι είσαι ακόμη εγγεγραμμένος




αν θυμάμαι καλά έχεις διαγραφεί ήδη από την προηγούμενη σχολή. Μήπως φταίει αυτό και δεν πρέπει να δηλώσεις ότι έισαι εγγεγραμμένη σε άλλη σχολή αφού έχεις διαγραφεί; Σε κάθε περίπτωση τηλεφώνησε στη γραμματεία της σχολής και επικοινώνησε και με το υπουργείο.


Εμένα μου είπαν ότι ακόμα και αν έχω πάρει χαρτί διαγραφής πρέπει να το δηλώσω ώστε να σταλθεί ο φάκελος φοιτητή.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,454 μηνύματα.
Στο στατιστικό δελτίο, σε περίπτωση που έχει αποβιώσει ο ένας από τους φυσικούς γονείς αλλά έχει γίνει υιοθεσία από το σύζυγο του άλλου φυσικού γονέα, δηλώνουμε τα στοιχεία του φυσικού ή του θετού; Συνήθως σε φορμες και αιτήσεις δηλώνουμε το θετό, γιατί προφανώς εκείνος βρίσκεται εν ζωή, αλλά εδω δίνει τη δυνατότητα δήλωσης και του επαγγέλματος αποβιώσαντος γονέα.
Βάλε ότι θες, πραγματικά δεν έχει καμιά σημασία. Γενικότερα μην κολλάτε σε αυτά δεν πρόκειται να σας χρειαστούν για τις σπουδές σας οπότε μην αγχώνεστε.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Γενικά και κατά τη διάρκεια των σπουδών σας, μικρά πρωτοετά μου <3 , να ρωτάτε την γραμματεία οποιαδήποτε απορία σχετικά με μαθήματα ή κανονισμούς εξεταστικών κλπ γιατί η ραδιο-αρβύλα είναι εθνικό σπορ των φοιτητών όσο και φίλοι να είναι. Ποτέ οι φίλοι και οι γκομενοδουλειές δεν είναι πάνω από τη γραμματεία γιατί η γραμματεία θα σας πρήζει μπάλες σε κάποια μαλακία ή το πολύ πολύ με τους κεραμέως βεβαίως-βεβαίως νόμους μπορεί να βρεθείτε εκτός σπουδών από τη μια μέρα στην άλλη λόγω γραφειοκρατικής πατάτας.

Θα σας πρότεινα να κρατάτε δικό σας χειρόγραφο αρχείο με τα μαθήματα ή να τυπώνετε την δήλωση εξαμήνου με τα περασμένα μαθήματα έτσι σε πιθανό ηλεκτρονικό σφάλμα, να μην βρεθείτε στη θέση να πρέπει να ξαναδώσετε μάθημα που έχετε περάσει επειδή δεν υπάρχει περασμένο στο σύστημα!

Για να δείτε πως λειτουργεί το δημόσιο θα σας πρότεινα να κάνετε τακτικές επισκέψεις στις κατά τόπους ΔΟΥ (ΑΑΔΕ). Αν ξαναβγείτε από εκεί μέσα, θα έχετε ανανεωθεί σαν άνθρωποι γενικότερα. Δερματάκι, κεφάλι καζάνι και κατανόηση της λέξης μαλακίας με το κράτος.
 

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
όχι από τη στιγμή που εγγράφηκες κανονικά πέρσι είσαι ακόμη εγγεγραμμένος




αν θυμάμαι καλά έχεις διαγραφεί ήδη από την προηγούμενη σχολή. Μήπως φταίει αυτό και δεν πρέπει να δηλώσεις ότι έισαι εγγεγραμμένη σε άλλη σχολή αφού έχεις διαγραφεί; Σε κάθε περίπτωση τηλεφώνησε στη γραμματεία της σχολής και επικοινώνησε και με το υπουργείο.


Tο ειχα δοκιμασει και αυτο και εβγαινε σφαλμα, αλλα τελικα μαλλον ειχε καποιο θεμα ο υπολογιστης. Εν τελει την εκανα απο το κινητο και ολα καλα :laugh:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,966 μηνύματα.
Όλα οκ! :thumbup:

Τώρα περιμένουμε για την ταυτοποίηση!
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.

ρενακι 13

Νεοφερμένος

Η ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
καλησπερα σε ολους,να ρωτησω κατι ρε παιδια;Μιας και ειμαι μητερα και πανε πολλα χρονια απο τα δικα μου...ποσο καιρο κανουν να ανοιξουν τα τμηματα για τις ταυτοποιησεις;πηγε σημερα η κορη μου,παιδι απο νησι,κλασικα ετοιμη τσαντα,μεσα ολα τα ''απαραιτητα'' φωτοτυπιες,ηλεκτρονικη εγγραφη,κλπ χαρτια...θα σας ειδοποιησουμε της ειπαν ποτε ξεκιναν οι ταυτοποιησεις...απ το υπουργειο,ευγενεστατη η κορη μου,χαρηκε κι ολας που ειδε αρχικα το πώς θα πηγαινει στη σχολη της...εγω που δεν ειμαι τοσο ευγενεστατη θα το πω κομψα,ετσι κανει καθε φορα το υπουργειο;μεχρι να δωσουν πανελληνιες,αντε να βγουν αποτελεσματα,αντε να βγουν τα μηχανογραφικα,αντε ξανα μανά να βγουν οι εγγραφες,τωρα δλδ τι περιμενουμε;να βγαλει το υπουργειο τι ακριβως;ευχαριστω εκ των προτερων.
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
καλησπερα σε ολους,να ρωτησω κατι ρε παιδια;Μιας και ειμαι μητερα και πανε πολλα χρονια απο τα δικα μου...ποσο καιρο κανουν να ανοιξουν τα τμηματα για τις ταυτοποιησεις;πηγε σημερα η κορη μου,παιδι απο νησι,κλασικα ετοιμη τσαντα,μεσα ολα τα ''απαραιτητα'' φωτοτυπιες,ηλεκτρονικη εγγραφη,κλπ χαρτια...θα σας ειδοποιησουμε της ειπαν ποτε ξεκιναν οι ταυτοποιησεις...απ το υπουργειο,ευγενεστατη η κορη μου,χαρηκε κι ολας που ειδε αρχικα το πώς θα πηγαινει στη σχολη της...εγω που δεν ειμαι τοσο ευγενεστατη θα το πω κομψα,ετσι κανει καθε φορα το υπουργειο;μεχρι να δωσουν πανελληνιες,αντε να βγουν αποτελεσματα,αντε να βγουν τα μηχανογραφικα,αντε ξανα μανά να βγουν οι εγγραφες,τωρα δλδ τι περιμενουμε;να βγαλει το υπουργειο τι ακριβως;ευχαριστω εκ των προτερων.


Το Υπουργείο έχει βγάλει την ηλεκτρονική εγγραφή. Τώρα περιμένετε τη διαδικασία ταυτοποίησης από τα τμηματα των Πανεπιστημίων. Κάποια πανεπιστήμια (συνήθως τα μικρά και οργανωμένα) ανακοινώνουν τη διαδικασία ταυτοποίησης την αμέσως επόμενη μέρα από την εκκίνηση της διαδικασίας ηλεκτρονικών εγγράφων. Κάποια άλλα χρειάζονται περισσότερες μέρες.

Περιμένετε ανακοίνωση από τη γραμματεία του τμήματος.
 

ρενακι 13

Νεοφερμένος

Η ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Το Υπουργείο έχει βγάλει την ηλεκτρονική εγγραφή. Τώρα περιμένετε τη διαδικασία ταυτοποίησης από τα τμηματα των Πανεπιστημίων. Κάποια πανεπιστήμια (συνήθως τα μικρά και οργανωμένα) ανακοινώνουν τη διαδικασία ταυτοποίησης την αμέσως επόμενη μέρα από την εκκίνηση της διαδικασίας ηλεκτρονικών εγγράφων. Κάποια άλλα χρειάζονται περισσότερες μέρες.

Περιμένετε ανακοίνωση από τη γραμματεία του τμήματος.
Η κορη μου εχει περάσει Ρωσική φιλολογια σλάβικων σπουδων στο ΕΚΠΑ...θεωρω οτι ειναι ''μαζεμενο'' τμημα,λιγοι μαθητες δεν δεχονται μεταγραφες.Δηλαδη θα περιμενει ανακοινωση απ τη σελιδα της σχολης;Δεν θα κανει κατι αλλο;
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Η κορη μου εχει περάσει Ρωσική φιλολογια σλάβικων σπουδων στο ΕΚΠΑ...θεωρω οτι ειναι ''μαζεμενο'' τμημα,λιγοι μαθητες δεν δεχονται μεταγραφες.Δηλαδη θα περιμενει ανακοινωση απ τη σελιδα της σχολης;Δεν θα κανει κατι αλλο;


Το μόνο που έχει να κάνει είναι να κοιτάζει την ιστοσελίδα. Τίποτα άλλο. :)
 

Demy25

Νεοφερμένος

Η Demy25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Έχω περάσει σε μια σχολη Αλλά θα ξαναδωσω πανελλήνιες..Θα γραφτώ κανονικά Αλλά δεν θα φοίτησω..υπάρχει κανείς που να ξέρει τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση και αν πρέπει να πάω;
 

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Μπορεις να κανεις την εγγραφη,αλλα μετα να κανεις αιτηση για αναστολη σπουδων(διακοπη φοιτησης).
 

Maria2229

Νεοφερμένος

Η Maria2229 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Αν καποιος έκανε εγγραφή χωρίς ταυτοποιηση μπορει να θεσει την εγγραφη του κατα καποιο τροπο σε επεξεργασια;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,966 μηνύματα.

brijs

Νεοφερμένος

Η brijs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Εγώ πέρασα σε μια σχολή αλλά θα δεν θα παω τουλάχιστον φέτος. Επειδή είναι μακρυά και θέλω να βγάλω το πάσο μου είπαν ότι μπορώ ταχυδρομικά, ξέρετε τι πρέπει να τους στειλω και αν είναι απαραίτητα να παω;
Επίσης στα στοιχεία τρίτου προσώπου έβαλε καταλάθος τα δικά μου,υπάρχει προβλημα;
 

Anna201

Νεοφερμένος

Η Anna201 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Έχω κάποιες απορίες σχετικά με την ταυτοποίηση, τις οποιες δεν διατίθεται η γραμματεία να μου τις λύσει, οπότε ρωτάω εσάς.
1) Ως ενα απο τα δικαιολογητικά μου ζητάνε υπογεγραμμένη την αιτηση εγγραφής. Πρέπει να παω στα κεπ για να μου επικυρώσουν το γνήσιο υπογραφής;
2) Επειδή θα τα στείλω ταχυδρομικά πρέπει να κανω καποια εξουσιοδότηση ή απλά τα βάζω στο φάκελο και τα στέλνω;????
 

Georgegramm

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Έχω κάποιες απορίες σχετικά με την ταυτοποίηση, τις οποιες δεν διατίθεται η γραμματεία να μου τις λύσει, οπότε ρωτάω εσάς.
1) Ως ενα απο τα δικαιολογητικά μου ζητάνε υπογεγραμμένη την αιτηση εγγραφής. Πρέπει να παω στα κεπ για να μου επικυρώσουν το γνήσιο υπογραφής;
2) Επειδή θα τα στείλω ταχυδρομικά πρέπει να κανω καποια εξουσιοδότηση ή απλά τα βάζω στο φάκελο και τα στέλνω;????

Μπορώ να σου απαντήσω στο 2)
Πέρσι τα είχα στείλει ταχυδρομικά χωρίς να κάνω εξουσιοδότηση και δεν υπήρξε πρόβλημα. Δεν ξέρω όμως αν μπορείς να το κάνεις έτσι στη δικία σου σχολή όμως.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
1) Η αίτηση αποστέλλεται ηλεκτρονικά στο ίδρυμα από το Υπουργείο. Η εκ νέου υποβολή της υπογεγγραμένη από τον φοιτητή είναι γραφειοκρατικός πλεονασμός. Επίσης, από τη στιγμή που δεν αναγράφεται ρητώς, ΔΕΝ χρειάζεται θεώρηση του γνησίου της υπογραφής σε ΚΕΠ, παρά ΜΟΝΟ σε υπεύθυνες δηλώσεις.
2) Η ταχυδρομική αποστολή των δικαιολογητικών εγγραφής ΔΕΝ απαιτεί εξουσιοδότηση προς την ταχυμεταφορική ή προς το Τμήμα.

Ελέχξτε προσεχτικά την υπεύθυνη δήλωση επεξεργασίας προσωπικών δεδομένων. Να αναφέρει ρητά ότι παραχωρούνται σε φορείς και υπηρεσίες του Τμήματος/Πανεπιστημίου και όχι γενικά και αόριστα σε τρίτους.
 

Anna201

Νεοφερμένος

Η Anna201 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
1) Η αίτηση αποστέλλεται ηλεκτρονικά στο ίδρυμα από το Υπουργείο. Η εκ νέου υποβολή της υπογεγγραμένη από τον φοιτητή είναι γραφειοκρατικός πλεονασμός. Επίσης, από τη στιγμή που δεν αναγράφεται ρητώς, ΔΕΝ χρειάζεται θεώρηση του γνησίου της υπογραφής σε ΚΕΠ, παρά ΜΟΝΟ σε υπεύθυνες δηλώσεις.
2) Η ταχυδρομική αποστολή των δικαιολογητικών εγγραφής ΔΕΝ απαιτεί εξουσιοδότηση προς την ταχυμεταφορική ή προς το Τμήμα.

Ελέχξτε προσεχτικά την υπεύθυνη δήλωση επεξεργασίας προσωπικών δεδομένων. Να αναφέρει ρητά ότι παραχωρούνται σε φορείς και υπηρεσίες του Τμήματος/Πανεπιστημίου και όχι γενικά και αόριστα σε τρίτους.
Άρα θα υπογράψω μόνο εγώ και ο Θεός βοηθός :P
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!
 

Panagiwtatakii

Νεοφερμένος

Η Panagiwtatakii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Παιδια μια ερώτηση...Έκανα την εγγραφή ηλεκτρονικά κ το στατιστικό ατομικο Δελτίο,θα πρέπει να τα εκτυπώσω και να τα πάω στη σχολή μ;
Πρόκειται για το απθ παιδαγωγικο
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top