Εγγραφές πρωτοετών

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Πραγματικά κι εγώ έχω την ίδια απορία με εσένα, lenaki! Μήπως γνωρίζετε αν υπάρχει τέτοιου είδους "τελετή" στη νομική Αθηνών;



Ε εντάξει βρε συ, πρωτοετείς είμαστε δείξε λίγο έλεος! :laugh:

Από ότι ξέρω από την αδερφή μου που πέρυσι ήταν πρωτοετής είχαν υποδοχή πρωτοετών φοιτητών τον Οκτώβριο.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Υποδοχή δευτεροετών...ν-ετών φοιτητών παίζει;
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,454 μηνύματα.
Παιδιά σοσ...οριστικοποίησα την ηλεκτρονική εγγραφή μου και μολις τώρα συνειδητοποίησα οτι έχω κάνει λάθος στο κινητό τηλέφωνο τρίτου προσώπου, όλα τα άλλα είναι σωστά...τι να κανωωωωω??????
Τίποτα, δεν θα το χρησιμοποιήσουν έτσι και αλλιώς. Από ότι θυμάμαι, θα σου στείλουν τον κωδικό για το πάσο σου κτλ μια φορά μετά από μερικές βδομάδες στο κινητό σου και δεν θα ξαναχρησιμοποιήσουν ποτέ κανένα από τα τηλέφωνα που έχεις βάλει. Τώρα αν θες τόσο πολύ να το διορθώσεις επικοινώνησε με την γραμματεία του τμήματος.

Η ημέρα υποδοχής των πρωτοετών τι είναι; Γίνεται σε όλες τις σχολές; Γιατί βλέπω οτι ανακοινώνουν μερικά τμήματα, ενώ άλλα δεν γράφουν τίποτα σχετικό με τους πρωτοετείς
Η υποδοχή των πρωτοετών είναι βασικά σαν μια ενημέρωση για το τι προσφέρει η σχολή, τα μαθήματα κτλ. Δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο. Μόνο που δεν θα γίνει μάθημα εκείνη την ώρα. Εγώ προσωπικά δεν είχα πάει καν στην δικιά μου.
 

louminis

Νεοφερμένος

Η louminis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης & Διερμηνείας Ιονίου. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Εγώ που δεν θα πηγαίνω στη σχολή αλλά γράφομαι μόνο για το πάσο, αρκεί μόνο αυτή η εγγραφή ή πρέπει να πάω για ταυτοπροσωπία; και αν αρκεί, το πάσο από που θα το πάρω;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Εγώ που δεν θα πηγαίνω στη σχολή αλλά γράφομαι μόνο για το πάσο, αρκεί μόνο αυτή η εγγραφή ή πρέπει να πάω για ταυτοπροσωπία; και αν αρκεί, το πάσο από που θα το πάρω;


Πρέπει να κανείς και ταυτοπροσωπία.Την αίτηση για το πάσο θα την κανείς ηλεκτρονικά και θα το πάρεις από καταστήματα τύπου Vodafone στην περιοχή σου.
 

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Ωραια, για αποριες παιρνουμε οντως το υπουργειο ή τη διευθυνση εξετασεων και πιστοποιησεων που μας λεει στην "βοηθεια"? Γιατι προσπαθω εδω και 5 λεπτα να παρω τηλ και ολο μιλανε.. και στα δυο τηλεφωνα που εχουν :P
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Ωραια, για αποριες παιρνουμε οντως το υπουργειο ή τη διευθυνση εξετασεων και πιστοποιησεων που μας λεει στην "βοηθεια"? Γιατι προσπαθω εδω και 5 λεπτα να παρω τηλ και ολο μιλανε.. και στα δυο τηλεφωνα που εχουν :P


Είναι λόγο της υπομονής.Κανε κι άλλη προσπάθεια!
 

Yiorgosk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος Αγησίλαος Κουφαλιτάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Ωραια, για αποριες παιρνουμε οντως το υπουργειο ή τη διευθυνση εξετασεων και πιστοποιησεων που μας λεει στην "βοηθεια"? Γιατι προσπαθω εδω και 5 λεπτα να παρω τηλ και ολο μιλανε.. και στα δυο τηλεφωνα που εχουν :P


Καλυτερα παρε ολα τα τηλεφωνα, δεν απαντανε σε ολα για καποιο λογο.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ωραια, για αποριες παιρνουμε οντως το υπουργειο ή τη διευθυνση εξετασεων και πιστοποιησεων που μας λεει στην "βοηθεια"? Γιατι προσπαθω εδω και 5 λεπτα να παρω τηλ και ολο μιλανε.. και στα δυο τηλεφωνα που εχουν :P


Στα τηλέφωνα που γράφει στη "Βοήθεια". Μην παίρνετε αλλού γιατί θα φάτε άδικα τον χρόνο σας αφού μάλλον δεν θα ξέρουν να απαντήσουν στις απορίες σας! Το πρόβλημα είναι ότι και στα σωστά τηλέφωνα να πάρετε η πιθανότητα να σας απαντήσουν είναι μικρή αφού χιλιάδες άλλα παιδιά προσπαθούν συγχρόνως με σας να πάρουν τηλέφωνο. Πιστεύω ότι για πραγματικά σοβαρές απορίες θα πρέπει να μπείτε σ΄αυτή τη διαδικασία. Αν είναι κάτι απλό και ευνόητο για το οποίο εσείς δεν είστε και πολύ σίγουροι, δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο!
 

Yiorgosk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος Αγησίλαος Κουφαλιτάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Στα τηλέφωνα που γράφει στη "Βοήθεια". Μην παίρνετε αλλού γιατί θα φάτε άδικα τον χρόνο σας αφού μάλλον δεν θα ξέρουν να απαντήσουν στις απορίες σας! Το πρόβλημα είναι ότι και στα σωστά τηλέφωνα να πάρετε η πιθανότητα να σας απαντήσουν είναι μικρή αφού χιλιάδες άλλα παιδιά προσπαθούν συγχρόνως με σας να πάρουν τηλέφωνο. Πιστεύω ότι για πραγματικά σοβαρές απορίες θα πρέπει να μπείτε σ΄αυτή τη διαδικασία. Αν είναι κάτι απλό και ευνόητο για το οποίο εσείς δεν είστε και πολύ σίγουροι, δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο!

Πραγματικα οπως τα λες..απο εχθες επαιρνα κα απαντησαν σημερα.. παρεπιπτοντως, ειχαν ξεχασει να εισαγουν στην εφαρμογη τις ΑΕΑ, με αποτελεσμα εγω και αρκετοι να μην εχουμε τη δυνατοτητα να τις επιλεξουμε για να διαγραφουμε. Ευτυχως επιλυθηκε.
 

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Απλα να πω οτι εχω δοκιμασει τα παντα και οταν παταω οριστικη υποβολη μου βγαζει συνεχεια οτι υπηρξε σφαλμα στην αποθηκευση των στοιχειων <3
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απλα να πω οτι εχω δοκιμασει τα παντα και οταν παταω οριστικη υποβολη μου βγαζει συνεχεια οτι υπηρξε σφαλμα στην αποθηκευση των στοιχειων <3


Αποκλείεται! Κάτι κάνεις λάθος ή κάτι έχει καταχωρηθεί λάθος! Σβήστα όλα, διάβασε με προσοχή το εγχειρίδιο χρήσης και μπες στην εφαρμογή από την αρχή! Γράφεις σωστά τους κωδικούς σου όπως στο μηχανογραφικό δελτίο;΄Εχεις συμπληρώσει σωστά τον ΑΜΚΑ σου, έχεις πατήσει το κουμπί για την επαλήθευσή του; Μήπως έχεις γράψει κινητό και e-mail και από κάτω που πρέπει να τα ξαναγράψεις για επαλήθευση κάνεις κάποιο λάθος και δεν συμπίπτουν; Μήπως πέρσι είχες περάσει σε άλλη σχολή και δεν έχεις συμπληρώσει τη διαγραφή σου απ΄αυτήν;΄Ελεγξες αν είναι σωστά τα στοιχεία σου στη ΣΥΝΟΨΗ; Τσεκάρισες το κουτάκι που λέει "Αποδέχομαι την ορθότητα των παραπάνω στοιχείων"; Τια να σου πω ...
 

lenaki001

Νεοφερμένος

Η Λένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Στο στατιστικό δελτίο, σε περίπτωση που έχει αποβιώσει ο ένας από τους φυσικούς γονείς αλλά έχει γίνει υιοθεσία από το σύζυγο του άλλου φυσικού γονέα, δηλώνουμε τα στοιχεία του φυσικού ή του θετού; Συνήθως σε φορμες και αιτήσεις δηλώνουμε το θετό, γιατί προφανώς εκείνος βρίσκεται εν ζωή, αλλά εδω δίνει τη δυνατότητα δήλωσης και του επαγγέλματος αποβιώσαντος γονέα.
 

Georgegramm

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Κάτι ψιλοάσχετο, στη σχολή που πέρασα πέρσι δεν είχα πάει ποτέ μου ούτε δήλωνα μαθήματα, ούτε τίποτα. Δεν με είχαν διαγράψει αυτόματα έτσι;
 

idontknow1

Νεοφερμένος

Η idontknow1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Γεια σας! Παιδια sos! Θέλω να πάρω μετεγγραφή από καλαματα στην αθηνα. Ωστόσο μόλις κοίταξα και είδα ότι η σχολή στην αθηνα ξεκινά στις 30. Η εγκύκλιος των μετεγγραφών όμως δεν έχει βγει ακόμη! Θα με δεχτούν? Ή θα χάσω το εξάμηνο?
 

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας! Παιδια sos! Θέλω να πάρω μετεγγραφή από καλαματα στην αθηνα. Ωστόσο μόλις κοίταξα και είδα ότι η σχολή στην αθηνα ξεκινά στις 30. Η εγκύκλιος των μετεγγραφών όμως δεν έχει βγει ακόμη! Θα με δεχτούν? Ή θα χάσω το εξάμηνο?

Η εγκυκλιος για της μετεγγραφες βγαινει ~ τον Οκτωβριο .
Περιπου 2-3 εβδομαδες αργοτερα θα ολοκληρωθει η εγγραφη σου στη νεα σχολη ( αν παρεις την μετεγγραφη ) .

Αν πιστευεις οτι εχεις πολλες πιθανοτητες να παρεις την μετεγγραφη,και να μην χασεις πολυ χρονο απο το εξαμηνο, θα πας οταν ξεκινησει η σχολη μαζί με τους υπολοιπους, και θα μιλησεις με τους καθηγητες ( και υπευθυνους εργαστηριων αν εχεις ) να σε αφησουν να παρακολουθεις κανονικα και να παραδωσεις εργασιες κλπ.
 

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Η μαμά μου δουλεύει στο δημόσιο σε πόστο καθαρισμού και έβαλα την επιλογή που λέει "συλλογή αποριμμάτων" ( ή κάτι τέτοιο :P ) και ο πατέρας μου είναι ελεύθερος επαγγελματίας και έβαλα εργοδότης. Πείτε μου ότι τα έκανα όλα σωστά ❤️
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Αν θέλετε να διορθώσετε πληροφορίες στο στατιστικό δελτίο, επικοινωνήστε με τα e-mail που αναγράφονται στη σελίδα (e.maragkoudakis@statistics.gr και d.promou@statistics.gr), αναφέροντάς τους το ΑΜΚΑ σας και την διόρθωση που θέλετε να γίνει. Εγώ επικοινώνησα και μου απάντησαν ότι θα διορθώσουν το δικό μου θέμα μαζί με τις διορθώσεις που θα κάνουν και για άλλους που έχουν ζητήσει, όταν κλείσει η εφαρμογή. :)
 

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Η μαμά μου δουλεύει στο δημόσιο σε πόστο καθαρισμού και έβαλα την επιλογή που λέει "συλλογή αποριμμάτων" ( ή κάτι τέτοιο :P ) και ο πατέρας μου είναι ελεύθερος επαγγελματίας και έβαλα εργοδότης. Πείτε μου ότι τα έκανα όλα σωστά ❤️


Οτι και να βαλεις στο στατιστικο δεν τρεχει τιποτα!!Μην ανχωνεστε χωρις λογο!!
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Κάτι ψιλοάσχετο, στη σχολή που πέρασα πέρσι δεν είχα πάει ποτέ μου ούτε δήλωνα μαθήματα, ούτε τίποτα. Δεν με είχαν διαγράψει αυτόματα έτσι;


όχι από τη στιγμή που εγγράφηκες κανονικά πέρσι είσαι ακόμη εγγεγραμμένος

Απλα να πω οτι εχω δοκιμασει τα παντα και οταν παταω οριστικη υποβολη μου βγαζει συνεχεια οτι υπηρξε σφαλμα στην αποθηκευση των στοιχειων <3


αν θυμάμαι καλά έχεις διαγραφεί ήδη από την προηγούμενη σχολή. Μήπως φταίει αυτό και δεν πρέπει να δηλώσεις ότι έισαι εγγεγραμμένη σε άλλη σχολή αφού έχεις διαγραφεί; Σε κάθε περίπτωση τηλεφώνησε στη γραμματεία της σχολής και επικοινώνησε και με το υπουργείο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top