Εγγραφές πρωτοετών

Michanikara

Νεοφερμένος

Ο Michanikara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Διαγράφηκα την περασμένη Τετάρτη από την προηγούμενη σχολή κι έχω την βεβαίωση διαγραφής. Τι να συμπληρώσω στην φόρμα των εγγραφών;

γνωρίζει κανείς πώς ακριβώς (και εάν) θα παραδώσουμε πίσω το πάσο που έχουμε απο πέρυσι;

Μου είπαν να το παραδώσω αυτοπροσώπως ή να το στείλω με ταχυδρομική. Προσωπικά το έστειλα συστημένο με ΕΛΤΑ και μου ήρθε επιβεβαίωση e-mail "[ΥΠ.Π.Ε.Θ. - ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ] Ακύρωση Ακαδημαϊκής Ταυτότητας".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Παιδιά, η ανακοίνωση ανέφερε "μεσημέρι της 5ης Σεπτεμβρίου" οπότε υπομονή. :)

Διαγράφηκα την περασμένη Τετάρτη από την προηγούμενη σχολή κι έχω την βεβαίωση διαγραφής. Τι να συμπληρώσω στην φόρμα των εγγραφών;



Μου είπαν να το παραδώσω αυτοπροσώπως ή να το στείλω με ταχυδρομική. Προσωπικά το έστειλα συστημένο με ΕΛΤΑ και μου ήρθε επιβεβαίωση e-mail "[ΥΠ.Π.Ε.Θ. - ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ] Ακύρωση Ακαδημαϊκής Ταυτότητας".

Αφού έγινε επιτυχώς η διαγραφή σου δηλώνεις υπεύθυνα στο σύστημα ότι είσαι μη εγγεγραμμένος σε άλλο Πανεπιστήμιο/ΤΕΙ της χώρας.

το σάιτ δεν έχει ανοίξει ακόμα. όσο για την υπεύθυνη δήλωση που έστειλες καλύτερα πάρε τηλεφωνο στη γραμματεία και ρώτα αν είναι valid ή αν πρέπει να υποβάλεις τη διαγραφή και ηλεκτρονικά (υποθέτω)

γνωρίζει κανείς πώς ακριβώς (και εάν) θα παραδώσουμε πίσω το πάσο που έχουμε απο πέρυσι;

Κανονικά, πρέπει να παραδωθεί.

ρε παιδιά...έχω μπερδευτεί πολύ με τις εγγραφές..
είχα στείλει την προηγούμενη βδομάδα στην σχολή που είχα περάσει πέρσι μια υπεύθυνη δήλωση διαγραφής και το πάσο μου.. από την σχολή μου όμως δεν μου έχουν στείλει τίποτα και καμια βεβαίωση ότι έχω διαγραφεί..
και τώρα πως θα γίνει η διαγραφή ηλεκτρονικά?
α και δεν μπορώ να μπω στο site τους υπουργείου για τις εγγραφές -.-

Πάρε τηλέφωνο στη γραμματεία. Ρώτα αν έχεις διεγραφεί και όλα καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Chiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Η ιστοσελίδα έχει ανοίξει! https://eregister.it.minedu.gov.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TombRaiderLover

Νεοφερμένος

Ο TombRaiderLover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Παιδια στην υπευθυνη δηλωση pdf η ημερομηνια γεννησης δινεται με τη μορφη ΜΜ/ΗΗ/ΕΤΟΣ, αντι για ΗΗ/ΜΜ/ΕΤΟΣ οπως στην εφαρμογη. Μην τρομαξετε πως κατι ειναι λαθος! Και στο εγχειριδιο χρησης ενα ΑΜΚΑ 090271 -> Γεννηση 9 Φλεβαρη 1971 το γραφει ως ημ/νια γεννησης 2/9/1971... Σας το λεω γιατι εγω τρομαξα. (Πως τους ηρθε το αμερικανικο προτυπο; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Εμένα μου λέει λάθος ΑΜΚΑ ενώ το βάζω σωστά :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Όσοι κάναμε μόνο προεγγραφή πέρσι ηλεκτρονικά χωρίς να πάμε στην σχολή, πάλι χρειάζεται να κάνουμε αίτηση διαγραφής από εκείνη την σχολή?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
παιδια εγω που ολοκληρωσα την εγγραφη μου ηλεκτρονικα πρεπει να εκτυπωσω κατι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Εάν έχετε εισαχθεί σε Τμήμα ή Σχολή της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης απο προηγούμενο έτος και είστε ακόμη εγγεγραμμένος ή έχετε ήδη υποβάλλει αίτηση διαγραφής σε αυτό, παρακαλούμε σημειώστε αντίστοιχα την διπλανή επιλογή
έχω διαγραφεί και έχω στην κατοχή μου την βεβαίωση διαγραφής από τη προηγούμενη σχολή μου. Πρέπει να σημειώσω την διπλανή επιλογή που λέει ότι είμαι ήδη εγγεγραμμενος; Μπερδεύτηκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Αφου εχεις υποβαλλει αιτηση διαγραφης τοτε σημειωνεις την αντιστοιχη επιλογη.Τουλαχιστον ετσι πρεπει να ειναι.Δεν ξερω πως ειναι φετος η εφαρμογη ενα printscreen θα βοηθουσε.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Αυτο που κανουμε στο site λεει οτι ειναι ΑΙΤΗΣΗ εγγραφης. Πως γινεται να παρω ΒΕΒΑΙΩΣΗ εγγραφης. Ειναι κατι που θα λαβω αργοτερα; Συμπληρωσα επισης το δελτιο φοιτητη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Chiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 949 μηνύματα.
παιδια εγω που ολοκληρωσα την εγγραφη μου ηλεκτρονικα πρεπει να εκτυπωσω κατι??

κάτω δεξιά πρέπει να γράφει εκτύπωση αίτησης ορ σομθινγκ. μπορείς να το πατήσεις και να κατεβάσεις το αρχείο και το εκτυπώνεις αργότερα ξερωγω. νομίζω όταν πάμε στη σχολή, το παραδίδουμε (ή το στέλνουμε) για να πάρουμε κωδικούς και πάσο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.
Τωρα που εκτυπωσαμε την αιτηση εγγραφης θα πρεπει να παμε απο την σχολη ή θα πρεπει να περιμενουμε καποια ανακοινωση απο την ιδια την σχολη ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charistale

Νεοφερμένος

Η charistale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Παιδιά μου βγάζει αυτό το μήνυμα:

Υπάρχει ασυμφωνία των στοιχείων που αντιστοιχούν στον ΑΜΚΑ που δηλώσατε και των στοιχείων σας από το ΠΣ των Πανελλαδικών Εξετάσεων. Ελέγξτε την ορθότητα του προσωπικού σας ΑΜΚΑ. Σας επισημαίνουμε ότι η διαδικασία ενέχει χαρακτήρα υπεύθυνης δήλωσης με όλες τις συνέπειες και τις κυρώσεις που προβλέπονται σε δήλωση ψευδών στοιχείων. Συνεχίζετε με προσωπική σας ευθύνη. Σας υπενθυμίζουμε ότι επειδή η διαδικασία εμπεριέχει προσωπικά δεδομένα όλα τα στάδια καταγράφονται.

Τι πρέπει να κάνω??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Παιδιά μου βγάζει αυτό το μήνυμα:

Υπάρχει ασυμφωνία των στοιχείων που αντιστοιχούν στον ΑΜΚΑ που δηλώσατε και των στοιχείων σας από το ΠΣ των Πανελλαδικών Εξετάσεων. Ελέγξτε την ορθότητα του προσωπικού σας ΑΜΚΑ. Σας επισημαίνουμε ότι η διαδικασία ενέχει χαρακτήρα υπεύθυνης δήλωσης με όλες τις συνέπειες και τις κυρώσεις που προβλέπονται σε δήλωση ψευδών στοιχείων. Συνεχίζετε με προσωπική σας ευθύνη. Σας υπενθυμίζουμε ότι επειδή η διαδικασία εμπεριέχει προσωπικά δεδομένα όλα τα στάδια καταγράφονται.

Τι πρέπει να κάνω??

Αν συνεχίσει να σ εμφανίζει αυτο το μήνυμα θα πρπ να πας στα ΚΕΠ και να ελέγξεις τα στοιχεία σου , μπορει να υπάρχει κάποιο λάθος και θα πρπ να το διορθώσουν , εγω πέρσι αυτο εκανα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasos007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nasos007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
ρε παιδια στην τελευταια σελιδα πριν την οριστικοποιηση βγαζει λαθος αριθμο ταυτοτητας και κατι περι οικογενειακης μεριδας....
Εχει κανεις αλλος το ιδιο προβλημα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katsaridi

Νεοφερμένος

Η Katsaridi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
ρε παιδια στην τελευταια σελιδα πριν την οριστικοποιηση βγαζει λαθος αριθμο ταυτοτητας και κατι περι οικογενειακης μεριδας....
Εχει κανεις αλλος το ιδιο προβλημα??

Ναι κι εγω το ιδιο θεμα εχω! Πηρα τηλ στα ΚΕΠ και μου ειπαν να παω αυριο για να κανουν ενημερωση των στοιχειων στα αρχεια εθνικου μητρωου ΑΜΚΑ... Δεν καταλαβα ακριβως αλλα για να το λενε, κατι θα ξερουν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
ρε παιδια στην τελευταια σελιδα πριν την οριστικοποιηση βγαζει λαθος αριθμο ταυτοτητας και κατι περι οικογενειακης μεριδας....
Εχει κανεις αλλος το ιδιο προβλημα??

Το ίδιο με τον αδερφό μου και πάτησα καταλάθος οριστικοποίηση γιατί νόμιζα ότι ήταν ΟΚ.
Όταν έκανα και τη δικιά μου κατάλαβα ότι ήθελε την αστυνομική ταυτότητα.

Θα με πάρουν αύριο να μου πουν τι θα γίνει με αυτό.
Μη επικαιροποιημένα στοιχεία...τι να πω!!!
Αναγκαστικά, πρέπει να πας στα ΚΕΠ να κάνεις τροποποίηση των στοιχείων σου. Να βάλουν δηλαδή την αστυνομική σου ταυτότητα και τον αριθμό (την οποία θα έχεις μαζί σου) ώστε να ανανεωθεί η καρτέλα.
Εγώ που πάτησα οριστικοποίηση...ο θεός βοηθός...με την ανοργανωσιά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charistale

Νεοφερμένος

Η charistale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Πήγα στο ΚΕΠ και μου είπαν ότι τα στοιχεία μου είναι σωστά και ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα!!! Δεν ξέρω τι να κάνω!! Να πάρω τηλ στο υπουργείο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Πήγα στο ΚΕΠ και μου είπαν ότι τα στοιχεία μου είναι σωστά και ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα!!! Δεν ξέρω τι να κάνω!! Να πάρω τηλ στο υπουργείο??
good luck with that, επί μισή ώρα έπαιρνα τηλ ώστε να ρωτήσω για την παραπάνω απορία μου, αλλά δεν το σήκωναν ( ναι, χτυπούσε κανονικά )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charistale

Νεοφερμένος

Η charistale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
good luck with that, επί μισή ώρα έπαιρνα τηλ ώστε να ρωτήσω για την παραπάνω απορία μου, αλλά δεν το σήκωναν ( ναι, χτυπούσε κανονικά )

ΤΕΛΕΙΑ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top