Εγγραφές πρωτοετών

somebody!

Νεοφερμένος

Η somebody! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Ναι αλλά είναι για σένα φε θα χρειαστεί να την καταθεσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wonderfullife

Νεοφερμένος

Η wonderfullife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
5 έως 12 Σεπτεμβρίου οι εγγραφές ηλεκτρονικά. (έχει παρατεθεί το λινκ παραπάνω)
Η διαγραφή θα γίνει με αίτηση στο ηλεκτρονικό σύστημα για πρώτη φορά.

Επίσης, για πρώτη φορά δεν είναι προεγγραφή αλλά εγγραφή κανονική.

Άρα, δεν πηγαίνουμε στο πανεπιστήμιο που περάσαμε, δεν στέλνουμε δικαιολογητικά και την αίτηση διαγραφής μπορούμε να την κάνουμε ηλεκτρονικά :)

Οκ. Σε ευχαριστώ και πάλι.:) Πολύ μπέρδεμα η κατάσταση πάντως. Εμένα μου είπαν στη γραμματεία ότι πρέπει να κάνω αίτηση στα ΚΕΠ και ότι μετά θα μου στείλουν τη βεβαίωση...κάτι τέτοιο. Τρεις φορές ρώτησα γιατί τα έλεγε μπερδεμένα. Για αυτό είπα να ρωτήσω τον ειδικό;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mar_gr

Νεοφερμένος

Η mar_gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Στο Πάντειο πως κάνουμε εγγραφή προερχόμενοι απο 10%;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 707 μηνύματα.
κάνοντας ηλεκτρονική διαγραφή πως μπορω να αποστείλω το πάσο στη σχολη ;

Στο Πάντειο πως κάνουμε εγγραφή προερχόμενοι απο 10%;

Ηλεκτρονικά όπως κ οι υπόλοιποι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Ναι αλλά είναι για σένα φε θα χρειαστεί να την καταθεσεις
και οι παλιοι αποφοιτοι θα πάρουμε;
(πανελλ. με το νεο συστημα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Εσείς για καλού και για κακού πάντε και από τις γραματείες να δείτε εάν όλα είναι εντάξει :D
Φίλος πέρσι έστειλε τα χαρτιά του ταχυδρομικά και απάντηση δεν πήρε ποτέ, έπρεπε να πάει να ρωτήσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PantelKalo

Νεοφερμένος

Ο PantelKalo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εγω δεν εχω καταλαβει κατι.
1) περασα σε σωματα ασφαλειας αρα δεν εμπλέκεται η εγγραφη μου με αυτες τις ηλεκτρονικες;
2)δηλαδη εγω δεν μπορω να διαγραφτω ηλεκτρονικα πρεπει να τρεχω στην παλια σχολη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Εγω δεν εχω καταλαβει κατι.
1) περασα σε σωματα ασφαλειας αρα δεν εμπλέκεται η εγγραφη μου με αυτες τις ηλεκτρονικες;
2)δηλαδη εγω δεν μπορω να διαγραφτω ηλεκτρονικα πρεπει να τρεχω στην παλια σχολη;

1)Για τις Στρατιωτικές Σχολές, τις Αστυνομικές Σχολές, τις Σχολές της Πυροσβεστικής Ακαδημίας, τις Ακαδημίες του Εμπορικού Ναυτικού και τις Ανώτερες Σχολές Τουριστικής Εκπαίδευσης, η προθεσμία και η διαδικασία εγγραφής των επιτυχόντων θα καθοριστεί και θα πραγματοποιηθεί από τα αρμόδια Υπουργεία.
2)λογικά θα μπορείς όταν ανοίξει η φόρμα υποβολής για τα ΣΑ
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

δηλαδή από φέτος ,δε θα χρειαστεί να πάμε κατά τις 20~ /9 στη σχολή για τις εγγραφές;
και θα ξεκινάμε κατευθείαν μαθήματα τον οκτώβρη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Νομίζω ότι θα μπορείς να απεγγραφεις από τη σχολή σου απλά για την εγγραφή θα πρέπει να περιμένεις τα σώματα ασφαλείας.

Φέτος, γίνεται ηλεκτρονικά η εγγραφή και δεν χρειάζεται η αποστολή δικαιολογητικων η φυσικής παρουσίας στο πανεπιστήμιο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανασης Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θανασης Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Επειδη εμεινα αρκετο καιρο εκτος του ιντερνετ λογω αναζητησης κατοικιας,για τις εγγραφες εχουμε κατι νεοτερο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Επειδη εμεινα αρκετο καιρο εκτος του ιντερνετ λογω αναζητησης κατοικιας,για τις εγγραφες εχουμε κατι νεοτερο;

Ξεκινάνε την Δευτέρα οι εγγραφές στο https://eregister.it.minedu.gov.gr/ .
Δεν είναι προεγγραφή αλλά ΕΓΓΡΑΦΗ. Άρα, δεν χρειάζεται η φυσική μας παρουσία στο πανεπιστήμιο αλλά ούτε και η αποστολή δικαιολογητικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitrapapaman

Νεοφερμένος

Η Dimitrapapaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! περυσι ήμουν στη Φιλολογια Ρεθυμνο φέτος έδωσα πανελληνιες και πέρασα ιστορία αρχαιολογία Αθηνα! Την βδομάδα αυτη (Τετάρτη θα πάω κρητη και σκεφτομουν να πάω στη γραμματεία να διαγραφτώ για να μπορέσω να εγγραφτω στη νεα σχολή! Τι μου προτείνετε : 1) να πάω κρητη στη γραμματεία αυτοπροσώπως να διαγραφτώ [εχω ακούσει πως γινεται αυθημερόν η διαδικασία] και κατόπιν να κανω εγγραφη στο νέο τμημα δηλώνοντας πως δεν ήμουν προηγουμένως εγγεγραμμένη σε αλλο δηλαδη ως πρωτη φορα επιτυχούσα; ή 2) να μπω στο site για την εγγραφη να δηλώσω τη προηγούμενη μου σχολή; (Είδα πως ταυτοχρονα γινεται και διαγραφή αλλα πως θα σταλεί ηλεκτρονικά στο νέο τμημα + οτι πως και που θα παραδώσω το πασο; αυτο το ηλεκτρονικό με αγχώνει μη τυχον γινει καποια επιπλοκή!)
Επειδη η διαδικασία δεν είναι ξεκάθαρη και η προθεσμία είναι στενή αν γινεται απαντήστε μου! Σας ευχαριστω εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

frunner

Νεοφερμένος

Ο frunner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδια να ρωτησω κατι
Στο δελτιο τυπου στο σαιτ του υπουργειου λεει σε καποιο σημειο προς το τελος
"Οι εγγραφέντες για να έχουν πρόσβαση στις ακαδημαϊκές υπηρεσίες της κάθε Σχολής και Τμήματος, θα πρέπει να επιδείξουν στη Γραμματεία του Τμήματος ή της Σχολής αστυνομική ταυτότητα ή διαβατήριο, προκειμένου να γίνει η ταυτοπροσωπία τους. Σε κάθε περίπτωση, η Γραμματεία δύναται να ζητήσει συμπληρωματικά δικαιολογητικά από τους εγγραφέντες."
Αυτο σημαινει οτι για να παρουμε κωδικους(που χρησιμοποιουνται για να εκδοθει το πασο και για υπηρεσιες της σχολης) θα πρεπει μετα την εγγραφη να παμε στην γραμματεια με ταυτοτητα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew23

Νεοφερμένος

Ο Andrew23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Γνωριζει κανεις αν ειναι απαραιτητο να παρω βεβαιωση συμμετοχης στις πανελλαδικες απο το λυκειο επειδη η διαδικασια τωρα ειναι πληρως ηλεκτρονικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hercret

Νεοφερμένος

Ο Hercret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Γνωριζει κανεις αν ειναι απαραιτητο να παρω βεβαιωση συμμετοχης στις πανελλαδικες απο το λυκειο επειδη η διαδικασια τωρα ειναι πληρως ηλεκτρονικα?

Μπορεί να στην ζητήσουν μετά από την γραμματεία. Πάρε την καλού κακού να την έχεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Παιδια να ρωτησω κατι
Στο δελτιο τυπου στο σαιτ του υπουργειου λεει σε καποιο σημειο προς το τελος
"Οι εγγραφέντες για να έχουν πρόσβαση στις ακαδημαϊκές υπηρεσίες της κάθε Σχολής και Τμήματος, θα πρέπει να επιδείξουν στη Γραμματεία του Τμήματος ή της Σχολής αστυνομική ταυτότητα ή διαβατήριο, προκειμένου να γίνει η ταυτοπροσωπία τους. Σε κάθε περίπτωση, η Γραμματεία δύναται να ζητήσει συμπληρωματικά δικαιολογητικά από τους εγγραφέντες."
Αυτο σημαινει οτι για να παρουμε κωδικους(που χρησιμοποιουνται για να εκδοθει το πασο και για υπηρεσιες της σχολης) θα πρεπει μετα την εγγραφη να παμε στην γραμματεια με ταυτοτητα?

Αν δεν μπορείς να πας στη σχολή, μπορείς να ζητήσεις τους κωδικούς για το πάσο και τις ακαδημαϊκές υπηρεσίες στέλνοντας επικυρωμενο φώτο αντίγραφο της ταυτότητας σου μέσω fax. Είναι προαιρετική η φυσική σου παρουσία.

Γνωριζει κανεις αν ειναι απαραιτητο να παρω βεβαιωση συμμετοχης στις πανελλαδικες απο το λυκειο επειδη η διαδικασια τωρα ειναι πληρως ηλεκτρονικα?

Να την έχεις γιατί μπορεί να σου χρειαστεί.

Γεια σας παιδιά! περυσι ήμουν στη Φιλολογια Ρεθυμνο φέτος έδωσα πανελληνιες και πέρασα ιστορία αρχαιολογία Αθηνα! Την βδομάδα αυτη (Τετάρτη θα πάω κρητη και σκεφτομουν να πάω στη γραμματεία να διαγραφτώ για να μπορέσω να εγγραφτω στη νεα σχολή! Τι μου προτείνετε : 1) να πάω κρητη στη γραμματεία αυτοπροσώπως να διαγραφτώ [εχω ακούσει πως γινεται αυθημερόν η διαδικασία] και κατόπιν να κανω εγγραφη στο νέο τμημα δηλώνοντας πως δεν ήμουν προηγουμένως εγγεγραμμένη σε αλλο δηλαδη ως πρωτη φορα επιτυχούσα; ή 2) να μπω στο site για την εγγραφη να δηλώσω τη προηγούμενη μου σχολή; (Είδα πως ταυτοχρονα γινεται και διαγραφή αλλα πως θα σταλεί ηλεκτρονικά στο νέο τμημα + οτι πως και που θα παραδώσω το πασο; αυτο το ηλεκτρονικό με αγχώνει μη τυχον γινει καποια επιπλοκή!)
Επειδη η διαδικασία δεν είναι ξεκάθαρη και η προθεσμία είναι στενή αν γινεται απαντήστε μου! Σας ευχαριστω εκ των προτέρων!

Η διαγραφή θα μπορεί να γίνει μέσω συστήματος.
Πρώτα λοιπόν κάνεις αίτηση διαγραφής και μετά κάνεις την εγγραφή σου. Λογικά θα δίνονται οδηγίες στο σύστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hercret

Νεοφερμένος

Ο Hercret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Ρε παιδιά τι ώρα θα ανοίξει το σύστημα για τις εγγραφές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katsaridi

Νεοφερμένος

Η Katsaridi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Ρε παιδιά τι ώρα θα ανοίξει το σύστημα για τις εγγραφές;

Όταν ξυπνήσει ο Φίλης :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DevilDaringYou

Νεοφερμένος

Η DevilDaringYou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ρε παιδιά...έχω μπερδευτεί πολύ με τις εγγραφές..
είχα στείλει την προηγούμενη βδομάδα στην σχολή που είχα περάσει πέρσι μια υπεύθυνη δήλωση διαγραφής και το πάσο μου.. από την σχολή μου όμως δεν μου έχουν στείλει τίποτα και καμια βεβαίωση ότι έχω διαγραφεί..
και τώρα πως θα γίνει η διαγραφή ηλεκτρονικά?
α και δεν μπορώ να μπω στο site τους υπουργείου για τις εγγραφές -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Chiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 949 μηνύματα.
ρε παιδιά...έχω μπερδευτεί πολύ με τις εγγραφές..
είχα στείλει την προηγούμενη βδομάδα στην σχολή που είχα περάσει πέρσι μια υπεύθυνη δήλωση διαγραφής και το πάσο μου.. από την σχολή μου όμως δεν μου έχουν στείλει τίποτα και καμια βεβαίωση ότι έχω διαγραφεί..
και τώρα πως θα γίνει η διαγραφή ηλεκτρονικά?
α και δεν μπορώ να μπω στο site τους υπουργείου για τις εγγραφές -.-

το σάιτ δεν έχει ανοίξει ακόμα. όσο για την υπεύθυνη δήλωση που έστειλες καλύτερα πάρε τηλεφωνο στη γραμματεία και ρώτα αν είναι valid ή αν πρέπει να υποβάλεις τη διαγραφή και ηλεκτρονικά (υποθέτω)

γνωρίζει κανείς πώς ακριβώς (και εάν) θα παραδώσουμε πίσω το πάσο που έχουμε απο πέρυσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top