Εγγραφές πρωτοετών

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων ανακοινώνεται ότι η εγγραφή των επιτυχόντων των Πανελλαδικών Εξετάσεων έτους 2018 στις Σχολές και τα Τμήματα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης θα πραγματοποιηθεί κατά το διάστημα από Δευτέρα 10 έως και Δευτέρα 17 Σεπτεμβρίου 2018.

Για την εγγραφή των επιτυχόντων θα λειτουργήσει και φέτος το σύστημα της υποχρεωτικής ηλεκτρονικής εγγραφής χωρίς την αναγκαιότητα κατάθεσης δικαιολογητικών και χωρίς να απαιτείται η μετάβαση των επιτυχόντων στις Σχολές και τα Τμήματα επιτυχίας τους. Με τον τρόπο αυτό οι επιτυχόντες δεν επιβαρύνονται με το πρόσθετο κόστος της μετακίνησης για την εγγραφή τους και με την επιπλέον διαδικασία της συλλογής και αποστολής δικαιολογητικών.

Η διαδικασία εγγραφής στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση θα πραγματοποιείται κατά το ανωτέρω διάστημα με αίτηση των επιτυχόντων για τη Σχολή ή το Τμήμα επιτυχίας τους μέσω ηλεκτρονικής εφαρμογής του Υπουργείου Παιδείας στην ηλεκτρονική διεύθυνση https://eregister.it.minedu.gov.gr, εισάγοντας τον 8ψηψιο κωδικό εξετάσεων υποψηφίου και τον ίδιο κωδικό πρόσβασης (password) που χρησιμοποίησαν για την εισαγωγή τους στην ηλεκτρονική εφαρμογή του Μηχανογραφικού Δελτίου. Η εφαρμογή θα βρίσκεται σε λειτουργία από την Δευτέρα 10 Σεπτεμβρίου, μετά τις 10:00 πμ.

Για την πρόσβαση στην ηλεκτρονική εφαρμογή οι σχολικές μονάδες θα παρέχουν υποστήριξη στους επιτυχόντες όσον αφορά τους κωδικούς πρόσβασης, ενώ μετά την είσοδο στην εφαρμογή θα υπάρχει διαθέσιμο αναλυτικό εγχειρίδιο χρήσης για τη διευκόλυνσή τους, καθώς και συνοπτικές οδηγίες σε κάθε βήμα.

Μέσα από την ηλεκτρονική εφαρμογή οι επιτυχόντες, στην περίπτωση που έχουν εγγραφεί από προηγούμενο έτος σε Σχολή ή Τμήμα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης, θα δηλώνουν τη Σχολή ή το Τμήμα στο οποίο είναι ήδη εγγεγραμμένοι και θα αιτούνται ταυτόχρονα τη διαγραφή τους, προκειμένου να ολοκληρωθεί η εγγραφή στη νέα Σχολή ή στο νέο Τμήμα.

Η αίτηση εγγραφής των επιτυχόντων μέσω της ηλεκτρονικής εφαρμογής του Υπουργείου Παιδείας ενέχει χαρακτήρα Υπεύθυνης Δήλωσης. Οι επιτυχόντες μετά την είσοδο στην εφαρμογή θα καλούνται να συμπληρώσουν τον προσωπικό τους Αριθμό Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισής (ΑΜΚΑ), ο οποίος θα επιβεβαιώνεται μέσω διαλειτουργικότητας με το Εθνικό Μητρώο ΑΜΚΑ.

Οι εγγραφέντες για να έχουν πρόσβαση στις ακαδημαϊκές υπηρεσίες της κάθε Σχολής και Τμήματος, θα πρέπει να επιδείξουν στη Γραμματεία του Τμήματος ή της Σχολής αστυνομική ταυτότητα ή διαβατήριο, προκειμένου να γίνει η ταυτοπροσωπία τους. Σε κάθε περίπτωση, η Γραμματεία δύναται να ζητήσει συμπληρωματικά δικαιολογητικά από τους εγγραφέντες.

Για τις Στρατιωτικές Σχολές, τις Αστυνομικές Σχολές, τις Σχολές της Πυροσβεστικής Ακαδημίας, τις Ακαδημίες του Εμπορικού Ναυτικού και τις Ανώτερες Σχολές Τουριστικής Εκπαίδευσης, η προθεσμία και η διαδικασία εγγραφής των επιτυχόντων θα καθοριστεί και θα πραγματοποιηθεί από τα αρμόδια Υπουργεία.

Επισημαίνεται ότι όλες οι ανωτέρω διαδικασίες εγγραφής ολοκληρώνονται είτε από τους ίδιους τους επιτυχόντες ή από νομίμως εξουσιοδοτημένο από αυτούς πρόσωπο.

Από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων ανακοινώνεται επίσης ότι η εγγραφή των επιτυχόντων με την ειδική κατηγορία των Ελλήνων Πολιτών της Μουσουλμανικής Μειονότητας της Θράκης στις Σχολές και τα Τμήματα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης για το Ακαδημαϊκό έτος 2018-2019, πραγματοποιείται κατά το ίδιο χρονικό διάστημα δηλαδή από Δευτέρα 10 έως και Δευτέρα 17 Σεπτεμβρίου 2018.

Για την ολοκλήρωση της εγγραφής τους, οι εισαχθέντες στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση με την ειδική κατηγορία των Ελλήνων Πολιτών της Μουσουλμανικής Μειονότητας της Θράκης, οφείλουν στο ίδιο διάστημα υποβολής της αίτησης ηλεκτρονικής εγγραφής (10/09 έως 17/09/2018) να αποστείλουν με ταχυμεταφορά (courier) ή να καταθέσουν αυτοπροσώπως στη γραμματεία του Τμήματος / Σχολής επιτυχίας τους τη σχετική βεβαίωση ότι είναι εγγεγραμμένοι στα δημοτολόγια Δήμου του Νομού Ξάνθης, Ροδόπης ή Έβρου. Αν έχουν μετεγγραφεί σε άλλο Δήμο άλλης περιοχής τότε πρέπει να αποστείλουν ή καταθέσουν αυτοπροσώπως, όπως παραπάνω, βεβαίωση του συγκεκριμένου Δήμου από την οποία να προκύπτει ότι μετεγγράφηκαν σ΄ αυτόν, από Δήμο των ανωτέρω Νομών.
https://www.minedu.gov.gr/rss/36888...rafi-epityxonton-stin-tritovathmia-ekpaidefsi
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

serte

Νεοφερμένος

Ο serte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Από το πρωί προσπαθώ να μπω στην εφαρμογή του υπουργείου προκειμένου να υποβάλω την αίτηση εγγραφής αλλά μου αναφέρει ότι ο κωδικός μου είναι λανθασμένος. Κάτι που δεν ισχύει γτ δοκίμασα να συνδεθώ στην εφαρμογή του μηχανογραφικου με τον ίδιο κωδικό και μπήκα κανονικά..
Αντιμετωπισε άλλος παρόμοιο πρόβλημα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophia_b

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία-Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Καλή αρχή σε όλους!

Μια ερώτηση, εφόσον είμαι πτυχιούχος και θέλω να εγγραφώ στο καινούριο τμήμα δεν επιλέγω αυτό το κουτάκι, σωστά;

Εννοώ ότι έχει γίνει ήδη η διαγραφή μου εφόσον δεν είμαι πλέον ενεργή στο παλιό τμήμα.

Ευχαριστώ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Μηπως έγραψες με κεφαλαια καποιο γραμμα ?η στα ελληνικά? ξαναδοκιμάσε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GohanDGeo

Νεοφερμένος

Ο GohanDGeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Καλησπέρα. Τη σελίδα με τα στατιστικά πρέπει να την εκτυπώσω; Αν ναι, σαν να εκτυπώνω ολόκληρη σελίδα από το browser; Πολύ μη-πρακτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

serte

Νεοφερμένος

Ο serte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Δεν κάνω κάπου λάθος.Με τον ίδιο κωδικό που μπήκαμε όταν συμπληρωσαμε το μηχανογραφικο μπαίνουμε και για την εγγραφή. Τεσταρα πριν λίγο των κωδικούς μου στην εφαρμογή για το μηχανογραφικο και μπήκα κανονικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Δεν κάνω κάπου λάθος.Με τον ίδιο κωδικό που μπήκαμε όταν συμπληρωσαμε το μηχανογραφικο μπαίνουμε και για την εγγραφή. Τεσταρα πριν λίγο των κωδικούς μου στην εφαρμογή για το μηχανογραφικο και μπήκα κανονικά


Πάρε τηλέφωνο στο υπουργείο παιδείας άμεσα για να σε ενημερώσουν τι συμβαίνει. Αν και λογικά θα σου πουν να πας στο Λύκειο που έκανες εγγραφή για τις πανελλήνιες, προκειμένου να τον αλλάξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophia_b

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία-Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Καλή αρχή σε όλους!

Μια ερώτηση, εφόσον είμαι πτυχιούχος και θέλω να εγγραφώ στο καινούριο τμήμα δεν επιλέγω αυτό το κουτάκι, σωστά;


Εννοώ ότι έχει γίνει ήδη η διαγραφή μου εφόσον δεν είμαι πλέον ενεργή στο παλιό τμήμα.

Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SweetGirl

Νεοφερμένος

Η SweetGirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Καλησπέρα, έκανα την εγγραφή όλα κομπλέ! Το κόκκινο πλαίσιο που λέει Ατομικό στατιστικό δελτίο Φοιτητή-Σπουδαστή πρέπει να το συμπληρώσω τώρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 576641

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οταν εκανα την εγγραφη εκει που λεει να βαλω στοιχεια επικοινωνιας τριτου προσωπου δεν ειδα οτι ελεγε τριτου προσωπου και εβαλα τα δικα μου. Και τωρα δεν μπορω να το αλλαξω. Τι γινεται; Τι πρεπει να κανω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xopk

Νεοφερμένος

Ο xopk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Οταν εκανα την εγγραφη εκει που λεει να βαλω στοιχεια επικοινωνιας τριτου προσωπου δεν ειδα οτι ελεγε τριτου προσωπου και εβαλα τα δικα μου. Και τωρα δεν μπορω να το αλλαξω. Τι γινεται; Τι πρεπει να κανω;

Μην αγχωνεσαι αυτο το θελει η γραμματεια αν δεν βρισκει εσενα οταν θα πας για την ταυτοπροσωπια στην σχολη θα το διορθωσεις εκει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Καλή αρχή σε όλους!

Μια ερώτηση, εφόσον είμαι πτυχιούχος και θέλω να εγγραφώ στο καινούριο τμήμα δεν επιλέγω αυτό το κουτάκι, σωστά;


Εννοώ ότι έχει γίνει ήδη η διαγραφή μου εφόσον δεν είμαι πλέον ενεργή στο παλιό τμήμα.

Ευχαριστώ!
Αν έχεις πάρει ήδη το πτυχίο σου (δηλαδή αν έχεις ΗΔΗ ορκιστεί) είσαι καλυμένη και δεν επιλέγεις το κουτάκι. Αν ακόμη δεν έχεις ορκιστεί, θεωρείσαι ακόμη φοιτήτρια. Σε αυτή την περίπτωση πάρε τηλέφωνο στο υπουργείο Παιδείας και εξήγησε την κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 233831

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς για τους μη Έλληνες πρέπει να γράψουν το όνομα και επίθετο οπως στο διαβατήριο με λατινικά γράμματα η ελληνικά γράμματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς για τους μη Έλληνες πρέπει να γράψουν το όνομα και επίθετο οπως στο διαβατήριο με λατινικά γράμματα η ελληνικά γράμματα;


εγω με ελληνικα τα εγραψα ολα :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 233831

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο μηχανογραφικο είναι με ελληνικους χαρακτήρες.. Θα πάρω το λύκειο αυριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariannaprl

Νεοφερμένος

Η mariannaprl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
παιδια μια απορια: περσι ειχα περασει σε ενα τμημα στην επαρχια και ειχα γραφτει για να παρω τοπασο αλλα ξαναεδωσα πανελληνιες και περασα σε ενα τμημα εδω στην αθηνα που θελω να παρακολουθησω
ετσι εστειλα αιτηση διαγραφης κλπ κλπ στην πρωτη σχολη(μαζι με το πασο και μια υπευθυνη δηλωση) αλλα δεν ξερω αμα αυτο σημαινει οτι εχω διαγραφτει... βασικα μου στειλανε ενα email που μου λεγανε οτι η ακυρωθηκε η ακαδημαικη μου ταυτοτητα, ομως δεν μου εχει σταλθει βεβαιωση διαγραφης. Να να κανω τικ στο κουτακι που λεει οτι ειμαι εγγεγραμμενη σε αλλη σχολη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 233831

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς για τους μη Έλληνες πρέπει να γράψουν το όνομα και επίθετο οπως στο διαβατήριο με λατινικά γράμματα η ελληνικά γράμματα;
Άκυρο :bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariannaprl

Νεοφερμένος

Η mariannaprl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
παιδια μια απορια: περσι ειχα περασει σε ενα τμημα στην επαρχια και ειχα γραφτει για να παρω τοπασο αλλα ξαναεδωσα πανελληνιες και περασα σε ενα τμημα εδω στην αθηνα που θελω να παρακολουθησω
ετσι εστειλα αιτηση διαγραφης κλπ κλπ στην πρωτη σχολη(μαζι με το πασο και μια υπευθυνη δηλωση) αλλα δεν ξερω αμα αυτο σημαινει οτι εχω διαγραφτει... βασικα μου στειλανε ενα email που μου λεγανε οτι η ακυρωθηκε η ακαδημαικη μου ταυτοτητα, ομως δεν μου εχει σταλθει βεβαιωση διαγραφης. Να να κανω τικ στο κουτακι που λεει οτι ειμαι εγγεγραμμενη σε αλλη σχολη;

α...τελεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
παιδια μια απορια: περσι ειχα περασει σε ενα τμημα στην επαρχια και ειχα γραφτει για να παρω τοπασο αλλα ξαναεδωσα πανελληνιες και περασα σε ενα τμημα εδω στην αθηνα που θελω να παρακολουθησω
ετσι εστειλα αιτηση διαγραφης κλπ κλπ στην πρωτη σχολη(μαζι με το πασο και μια υπευθυνη δηλωση) αλλα δεν ξερω αμα αυτο σημαινει οτι εχω διαγραφτει... βασικα μου στειλανε ενα email που μου λεγανε οτι η ακυρωθηκε η ακαδημαικη μου ταυτοτητα, ομως δεν μου εχει σταλθει βεβαιωση διαγραφης. Να να κανω τικ στο κουτακι που λεει οτι ειμαι εγγεγραμμενη σε αλλη σχολη;
Ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 576641

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα. Τη σελίδα με τα στατιστικά πρέπει να την εκτυπώσω; Αν ναι, σαν να εκτυπώνω ολόκληρη σελίδα από το browser; Πολύ μη-πρακτικό.
Και εγω αυτο αναρωτιεμαι γιατι βλεπω στο σαιτ της σχολης μου οτι ειναι ενα απο τα χαρτια που ζητανε. Αλλα σε παρενθεση λεει 'στην περιπτωση που δεν εχει συμπληρωθει κατα την ηλεκτρονικη εγγραφη στην πλατφορμα του υπουργειου'. Οποτε δεν ειμαι σιγουρη αν πρεπει να το εκτυπωσω και να το εχω μαζι μου οταν παω στη γραμματεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top