Είναι όλα τα πανεπιστήμια ισάξια;

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Είναι εξαιρετικά διασκεδαστικό να βλέπω παιδιά από ΟΠΑ και παπει να λογομαχούν για το ποιος είναι σε καλύτερο πανεπιστήμιο .Εγω εκτιμώ ότι αν πάνε για μια δουλειά στο εξωτερικό με πτυχίο από ΟΠΑ ή παπει ή παδα δεν θα έχει κανένας
καμία τελείως διαφορετική αντιμετώπιση.Οπως είπε ο φίλος από πάνω είτε είχε τελειώσει εκπα ή Πάτρα δεν θα άλλαζε κάτι
Λες και σπουδάζουν στο lse και το Oxford κάνουν μερικοί ....:wall:
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Είδα και εγώ που σπούδασα στο LSE... :P
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είδα και εγώ που σπούδασα στο LSE... :P

΄Ελα τώρα γκρινιάρα!:)
Από ο,τι έχω καταλάβει, μια χαρά προχωράει η καριέρα σου!

(Με είχαν κάνει κι εμένα δεκτή στο LSE αλλά τελικά επέλεξα κάποιο άλλο μεταπτυχιακό, πιο στοχευμένο στο αντικείμενο που ήθελα.)
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
΄Ελα τώρα γκρινιάρα!
Από ο,τι έχω καταλάβει, μια χαρά προχωράει η καριέρα σου!

(Με είχαν κάνει κι εμένα δεκτή στο LSE αλλά τελικά επέλεξα κάποιο άλλο μεταπτυχιακό, πιο στοχευμένο στο αντικείμενο που ήθελα.)

Ναι μωρέ, πλάκα κάνω! :)
και να ξέρετε δύο πράγματα:
1. Στην Αγγλία όταν ακούν ελληνικά πανεπιστήμια είναι πάντα πολύ θετικοί, έχουμε πολύ καλό όνομα
2. Στην Ελλάδα και μόνο που λέω LSE με βλέπουν πιο "ψηλή"...
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Καλησπέρα! Απο γνωστούς και φίλους μου ξερω οτι τμήματα οπως: Φιλολογίες, Παιδαγωγικά Δημοτικής, Ιστορικά Αρχαιολογικά και Τμήματα Πληροφορικής εχουν μεγάλη διαφορα απο πόλη σε πόλη.
Στο τέλος, απ’ όλα το ίδιο βγαίνεις, το χαρτί είναι ισάξιο.
Όμως δεν έχουν όλοι-δυστυχώς- τις ίδιες γνώσεις στο αντικείμενο.
Για παράδειγμα, από περιέργεια και μόνο δείτε το προγραμμα σπουδών του Παιδαγωγικού Δημοτικής Εκπαίδευσης στην Αλεξανδρούπολη και στην Αθήνα και μετά δείτε και τα άλλα. Ε δεν έχουν καμία σχέση. (*δεν λεω οτι δεν ειναι καλα τα αλλα τμήματα , λεω απλα οτι δίνεται ιδιαίτερη έμφαση σε ορισμένα μαθηματα και κλάδους στα συγκεκριμένα τμήματα)
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για το εξωτερικό εκτιμώ ότι αξιολογείται καλύτερα, όταν δουν National University όπως είναι το ΕΚΠΑ και το ΕΜΠ, γιατί όλες σχεδόν οι χώρες έχουν τα "εθνικά" πανεπιστήμια.

Για το εσωτερικό, εξαρτάται πάντα την περίπτωση, λίγη έως καμμία διαφορά νομίζω. Πόσω μάλλον όταν πιάνουμε το ΟΠΑ και το ΕΚΠΑ, ακόμα και μια πολυεθνική που δέχεται εκατοντάδες αιτήσεις, γνωρίζουν ότι στο ΟΠΑ κάνουν καλύτερη δουλειά στις οικονομικές επιστήμες.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Για το εξωτερικό εκτιμώ ότι αξιολογείται καλύτερα, όταν δουν National University όπως είναι το ΕΚΠΑ και το ΕΜΠ, γιατί όλες σχεδόν οι χώρες έχουν τα "εθνικά" πανεπιστήμια.

Για το εσωτερικό, εξαρτάται πάντα την περίπτωση, λίγη έως καμμία διαφορά νομίζω. Πόσω μάλλον όταν πιάνουμε το ΟΠΑ και το ΕΚΠΑ, ακόμα και μια πολυεθνική που δέχεται εκατοντάδες αιτήσεις, γνωρίζουν ότι στο ΟΠΑ κάνουν καλύτερη δουλειά στις οικονομικές επιστήμες.

Για τα υπόλοιπα Πανεπιστήμια νομίζω την ευθύνη την έχει το κράτος μας. Από όσο γνωρίζω από καθηγητές Πανεπιστημίου που ασχολούνταν πολύ με την αριστερή πολιτική της Αχαϊας, το Πανεπιστήμιο Πατρών δεν έχει προβεί σε διαδικασία διεθνοποίησης των πτυχίων του! Έτσι αν φαίνεται σαν ίδρυμα στον χώρο της επιστήμης, αυτό γίνεται τελείως σποραδικά μέσα από κάποιον καθηγητή που κάνει κάποια έρευνα σε συνεργασία με κανένα Δημόκριτο, ΙΤΕ κλπ. Δεν υπάρχει εθνική γραμμή ότι μπορεί οι πτυχιούχοι του να δουλέψουν και στο εξωτερικό.

Τελευταία γίνονται κάποιες ξερές κινήσεις π.χ. το Τμήμα Χημικών Μηχανικών έχει επίσημη ιστοσελίδα μόνο στην Αγγλική γλώσσα χωρίς επιλογή Ελληνικής γλώσσας. Αλλά τέτοιες κινήσεις χωρίς εθνικό πλαίσιο και νέες ιδέες, οδηγούν και πάλι σε έναν πλήρη κύκλο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για μια Ελλάδα των δέκα εκατομμυρίων κατοίκων περίπου, τα μόνα Πανεπιστήμια που υπάρχουν σε Ευρωπαϊκά φόρουμ επιστημών ή κάποιες ερευνητικές αναφορές στο διαδίκτυο είναι το Μετσόβειο και άντε το Καποδιστριακό. Το Πανεπιστήμιο Πατρών ξεκίνησε δυναμικά τη δεκαετία του 70 αλλά στην πορεία, ενσωματώθηκε στην αριστερή κουλτούρα της Πάτρας.

Για το Οικονομικό Πανεπιστήμιο επίσης υπάρχει μια πλασματική εικόνα λόγω ότι αρκετοί πολιτικοί της Ελλάδας έχουν σπουδάσει εκεί και περνάει προς τα έξω για εσωτερική κατανάλωση όμως. Για τα υπόλοιπα Ελληνικά Πανεπιστήμια, η άποψη είναι ότι δεν έχουν καμία διαφορά. Δεν έχουν κάνει κάτι για να αναδειχθούν σαν επιστημονικοί οργανισμοί εκτός ή εντός Ελλάδας. Πείτε μου μια έρευνα που ξέρετε από το Πανεπιστήμιο Αιγαίου που βρήκε εφαρμογή σε κάποια βιομηχανική παραγωγή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Για το Οικονομικό Πανεπιστήμιο επίσης υπάρχει μια πλασματική εικόνα λόγω ότι αρκετοί πολιτικοί της Ελλάδας έχουν σπουδάσει εκεί και περνάει προς τα έξω για εσωτερική κατανάλωση όμως.

Και επειδή διδάσκουν στο ΟΠΑ. :P
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.
καθιστε εσεις και ασχοληθειτε με τις πολεις και τα εκπα,τα οπα,τις πατρες κτλπ!!αν παρεις πτυχιο εχει σημασια και στην ελλαδα μετραει.τωρα τι με νοιαζει εμενα τι σκεφτονται τα αμερικανακια ή τα αγγλακια!!!Δεν φιλοδοξω να γινω καθηγητης πανεπιστημιου,ουτε να τους παρω την δοξα.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
καθιστε εσεις και ασχοληθειτε με τις πολεις και τα εκπα,τα οπα,τις πατρες κτλπ!!αν παρεις πτυχιο εχει σημασια και στην ελλαδα μετραει.τωρα τι με νοιαζει εμενα τι σκεφτονται τα αμερικανακια ή τα αγγλακια!!!Δεν φιλοδοξω να γινω καθηγητης πανεπιστημιου,ουτε να τους παρω την δοξα.
Πτυχίο να 'ναι και ό,τι να 'ναι δηλαδή !
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Επομένως, κάποιος που τελειώνει Παιδαγωγικό ΕΚΠΑ σε σύγκριση με κάποιον του Πανεπιστημίου Αιγαίου είναι ανώτερος μιας και υπάρχει διαφορά περίπου 4000 μόρια στη βάση εισαγωγής...

Αν συγκέντρωσε 18300 και έχασε την Ιατρική για λίγα μόρια και πήγε Βουλγαρία; Τότε υπάρχει διαφορά;
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.
Επομένως, κάποιος που τελειώνει Παιδαγωγικό ΕΚΠΑ σε σύγκριση με κάποιον του Πανεπιστημίου Αιγαίου είναι ανώτερος μιας και υπάρχει διαφορά περίπου 4000 μόρια στη βάση εισαγωγής...

Αν συγκέντρωσε 18300 και έχασε την Ιατρική για λίγα μόρια και πήγε Βουλγαρία; Τότε υπάρχει διαφορά;
σοβαρα συγκρινουμε την ιατρικη με το να μπεις παιδαγωγικο αιγαιου??ιατρικη θρακης 18700 μεσο ορο για να μπεις.ιατρικη αθηνας 19100.διαφορα της πλακας 400 μορια που απλα ειναι καθαρα θεμα τυχης δεν σημαινει δηλαδη οτι ο αλλος ειναι καλυτερος.ισοδυναμοι μαθητες ειναι
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
οτι να ναι να τελειωνεις ιατρικη δεν νομιζω οτι να ναι.
Συγνώμη ιατρική σπουδάζεις εσυ φίλε μου ;
Είχα την εντύπωση ότι σπουδάζεις κάτι προς μαθηματικά-στατιστική από αυτά που απανταγες..... :wacko:
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.
για να μην γελιομαστε χωρις φυσικα να υπαρχουν οι εξαιρεσεις αυτος που βγαζει 18300 και χανει ιατρικη για λιγα μορια παει σε αει ελλαδος και δινει κατατακτηριες οταν βγαλει τη μια σχολη.αυτα τα παιδια εχουν εγωισμο για να δεχτουν να κανουν κατι τετοιο.ενταξει επαναλαμβανω θα υπαρχουν και οι εξαιρεσεις αλλα η πλειοψηφια δεν το κανει
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Από το να πας σε μία σχολή που δεν σε ενδιαφέρει 4-5+ χρόνια με το σκεπτικό να δώσεις κατατακτήριες μετά, ίσως είναι προτιμότερο να δώσεις ξανά πανελλήνιες. Αν κάποιος προτιμάει να πάει στο εξωτερικό να σπουδάσει ιατρική απευθείας παρά να πάει σε κάποια άσχετη με τα ενδιαφέροντά του σχολή ή να δώσει πανελλήνιες πάλι καλώς κι αυτό.

Πάντως, προσωπικά δεν θα έκανα αυτό το πράγμα να πάω σε σχολή που δεν με ενδιαφέρει για να βρεθώ μετά ίσως στην σχολή που μου αρέσει. Χαρά στο κουράγιο κι όλας των ανθρώπων που επιλέγουν το συγκεκριμένο μονοπάτι. Γιατί μιλάμε για σπουδές πολλών ετών..

Να σπουδάσεις κάτι και στην πορεία να συνειδητοποιήσεις ότι σου αρέσει άλλος κλάδος (π.χ. Ιατρική) είναι άλλο θέμα.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
για να μην γελιομαστε χωρις φυσικα να υπαρχουν οι εξαιρεσεις αυτος που βγαζει 18300 και χανει ιατρικη για λιγα μορια παει σε αει ελλαδος και δινει κατατακτηριες οταν βγαλει τη μια σχολη.αυτα τα παιδια εχουν εγωισμο για να δεχτουν να κανουν κατι τετοιο.ενταξει επαναλαμβανω θα υπαρχουν και οι εξαιρεσεις αλλα η πλειοψηφια δεν το κανει

Εσύ δεν έχεις εξεταστική;
Γιατί δεν διαβάζεις;
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top