Είναι όλα τα πανεπιστήμια ισάξια;

Nick234

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nick234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 804 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Θα ήθελα να αναφέρω μια απορία που πάντα είχα. Καταρχάς όλα τα τμήματα λένε ότι είναι τα ίδια και όταν τελειώσεις θα πάρεις το πτυχίο είτε του ΕΚΠΑ, είτε του ΑΠΘ ή ενός άλλου πανεπιστημίου. Όμως γιατί οι περισσότερη προσπαθούν να πουν πιο είναι το καλύτερο. Πέρα από το γεγονός ότι μερικά τμήματα μπορεί να έχουν καλύτερες εγκαταστάσεις, πιο "καλούς" καθηγητές κτλ, στο τέλος οι απόφοιτοι το ίδιο πράγμα θα έχουν σπουδάσει. Όσων αφορά αυτό παρατήρησα για παράδειγμα όσων αφορά τα τμήματα οικονομικών επιστημών ότι του ΕΚΠΑ, το πρώτο τις περισσότερες φορές πανεπιστήμιο στις κατατάξης στην Ελλάδα, για να μπει κάποιος πρέπει να γράψει μόλις 13.000 μόρια σε αυτό το τμήμα και πέρσι 12.500 αν δεν κάνω λάθος, ενώ στο ΟΠΑ 15.000. Δεν περίμενα να είχαν τόση μεγάλη διαφορά. Το ΟΠΑ παρότι που είναι πανεπιστήμιο μόνο οικονομικών στις κατατάξεις δεν φτάνει το ΕΚΠΑ. Στο τέλος αν πάει κάποιος εξωτερικό δεν θα μετρήσουν περισσότερο το πτυχίο αυτουνού που σπούδασε στο ΕΚΠΑ λόγω κατάταξης, ή δίνουν περισσότερη προσοχή κυρίως στους βαθμούς των μαθημάτων;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Στους διορισμούς σε κάθε θέση δημόσιο είναι ισάξια (αν ισχύει κάτι άλλο να με διορθώσετε). Τα ίδια μόρια παίρνεις με πτυχίο φιλολογίας (βαθμός 7) είτε από το ΕΚΠΑ είτε από το ΑΠΘ είτε από το Πανεπιστήμιο Κρήτης.

Σε ιδιωτικές επιχειρήσεις/εταιρείες, στο εξωτερικό σε θέσεις εργασίας, μεταπτυχιακά-διδακτορικά κλπ είναι διαφορετική η αξία τους.

Τα πανεπιστήμια αξιολογούνται/κατατάσσονται με βάση κάποια κριτήρια. Το να έχει ένα πανεπιστήμιο π.χ. Ιατρική Σχολή το ανεβάζει αρκετά στις διεθνείς κατατάξεις (Rankings). Επίσης, παίζει ρόλο τα πόσα χρήματα παίρνει το πανεπιστήμιο από ευρωπαϊκές χρηματοδοτήσεις/κονδύλια. Αν τρέχει ένα πανεπιστήμιο έρευνες 5ετίας με συνολικό προυπολογισμό 1.5εκ, 5 εκ κλπ σαφώς το ανεβάζει στις κατατάξεις. Κάτι ακόμα πολύ σημαντικό είναι η απήχηση των ακαδημαικών του εκάστοτε πανεπιστημίου στην διεθνή επιστημονική και όχι μόνο κοινότητα, οι αναφορές που γίνονται (citations). Αν έχεις ακαδημαικούς που έχουν βραβείο Νομπέλ επίσης δίνει πολλές θέσεις στις διεθνείς κατατάξεις. Η επαγγελματική αποκατάσταση των αποφοίτων παίζει ρόλο, άλλο να τελειώσουν 200 άτομα και να βρει δουλειά εντός 6 μηνών το 80% και άλλο το 40%. Όσο καλύτερη και γρηγορότερη αποκατάσταση τόσο καλύτερο θεωρείται το πανεπιστήμιο. Η διδασκαλία αξιολογείται επίσης, το επίπεδο των φοιτητών. Έχει πολλά ακόμα κριτήρια που λαμβάνονται υπόψη και μάλιστα κάθε λίστα χρησιμοποιεί και διαφορετικά.

Η διαφορά στα μόρια ανάμεσα σε επαρχία και πόλη σίγουρα οφείλεται σε ένα βαθμό στην ζήτηση, είναι περισσότεροι οι υποψήφιοι π.χ. που μένουν Αθήνα, Θεσσαλονίκη άρα στοχεύουν στις πόλεις τους, για να μειώσουν τα έξοδα ,συγκριτικά με αυτούς που μένουν στα νησιά.


Οι 3 πιο γνωστές λίστες κατατάξεων πανεπιστήμιων είναι :

The Academic Ranking of World Universities (ARWU) (η λίστα Σανγκάη)
The QS World University Rankings of the world’s top universities
The Times Higher Education (THE) World University Rankings
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Nα σημειώσουμε ότι πέρα από την αποστειρωμένη άποψη του viedo, υπάρχει και η πιο ρεαλιστική άποψη. Πολλά Τμήματα δεν διαθέτουν αρχεία αποφοίτων. Ούτε επαρκή ερευνητικά στοιχεία. Μπορεί να έχουν καλό πρόγραμμα σπουδών αλλά δεν υπάρχει οργανωμένο management του Τμήματος ή της Κοσμητείας, για να προωθεί τη δουλειά ανά επιστημονικό αντικείμενο του Τμήματος ή της Κοσμητείας όπως γίνεται συνήθως στο εξωτερικό. Κατά τη γνώμη μου, από τη στιγμή που το νομοθετικό πλαίσιο είναι τα ατέρμονα ΦΕΚ, Υπουργικές πράξεις κλπ στα Πανεπιστήμια και η Ελληνική νοοτροπία, δεν έχουν και μεγάλες διαφορές μεταξύ τους.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
ποσες φορες εχουν συζητηθει αυτα τα θεματα!!ακρη δεν προκειται να βγαλεις παντως!!ο καθενας θα λεει οτι το δικο του πανεπιστημιο που τελειωσε ειναι το καλυτερο,ο αλλος θα λεει τα δικα του και ακρη δε θα βγαινει.κατα την αποψη μου σε σχολες τυπου ιατρικης γιατρος βγαινεις απο ολες.σε σχολες τυπου μαθηματικου,φυσικου,χημικου,βιολογικου παλι το ιδιο βγαινεις απο ολες.απο κει και περα ισως στα πολυτεχνεια να παιζει ρολο αν ειναι απο εμπ αν και μπορει να λεω βλακεια.ισως στα πολυτεχνεια να μπορεις να πεις οτι εχει μεγαλυτερη αξια αν και αμφιβαλλω και για αυτο.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
ποσες φορες εχουν συζητηθει αυτα τα θεματα!!ακρη δεν προκειται να βγαλεις παντως!!ο καθενας θα λεει οτι το δικο του πανεπιστημιο που τελειωσε ειναι το καλυτερο,ο αλλος θα λεει τα δικα του και ακρη δε θα βγαινει.κατα την αποψη μου σε σχολες τυπου ιατρικης γιατρος βγαινεις απο ολες.σε σχολες τυπου μαθηματικου,φυσικου,χημικου,βιολογικου παλι το ιδιο βγαινεις απο ολες.απο κει και περα ισως στα πολυτεχνεια να παιζει ρολο αν ειναι απο εμπ αν και μπορει να λεω βλακεια.ισως στα πολυτεχνεια να μπορεις να πεις οτι εχει μεγαλυτερη αξια αν και αμφιβαλλω και για αυτο.

Εννοείται. Απλά τα Ελληνικά Πανεπιστήμια έχουν αμφίβολες πολιτικές αξιολόγησης. Στο εξωτερικό δεν νομίζω να δίνουν άλλη βάση στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων από το Πανεπιστήμιο Πειραιώς. Είναι σαν ένας Έλληνας εργοδότης να αξιολογεί αποφοίτους από το University of Leiden και University of Twente της Ολλανδίας.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Εννοείται. Απλά τα Ελληνικά Πανεπιστήμια έχουν αμφίβολες πολιτικές αξιολόγησης. Στο εξωτερικό δεν νομίζω να δίνουν άλλη βάση στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων από το Πανεπιστήμιο Πειραιώς.
Πολύ σωστό αυτό για την «αξία» των πανεπιστημίων μιας χώρας σε κάποια άλλη, αν δεν πρόκειται βέβαια για πανεπιστήμια με φήμη σε όλες τις χώρες του κόσμου που είναι λίγες δεκάδες τέτοιου είδους πανεπιστήμια. Το να σπουδάσεις στο Tilburg University για την Ολλανδία σίγουρα θα έχει καλύτερη αποδοχή και αντιμετώπιση από το να πας εκεί με πτυχίο από το ΑΠΘ, ή το Πανεπιστήμιο της Ρώμης και αντίστοιχα στην εκάστοτε χώρα.

Βέβαια, υπάρχουν ορισμένα πανεπιστήμια στην Ελλάδα που λίγο πολύ έχουν καλύτερη αντιμετώπιση και στην χώρα μας και έξω (π.χ. το ΕΜΠ) συγκριτικά με άλλα πανεπιστήμια της χώρας μας.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
Πολύ σωστό αυτό για την «αξία» των πανεπιστημίων μιας χώρας σε κάποια άλλη, αν δεν πρόκειται βέβαια για πανεπιστήμια με φήμη σε όλες τις χώρες του κόσμου που είναι λίγες δεκάδες τέτοιου είδους πανεπιστήμια. Το να σπουδάσεις στο Tilburg University για την Ολλανδία σίγουρα θα έχει καλύτερη αποδοχή και αντιμετώπιση από το να πας εκεί με πτυχίο από το ΑΠΘ, ή το Πανεπιστήμιο της Ρώμης και αντίστοιχα στην εκάστοτε χώρα.

Βέβαια, υπάρχουν ορισμένα πανεπιστήμια στην Ελλάδα που λίγο πολύ έχουν καλύτερη αντιμετώπιση και στην χώρα μας και έξω (π.χ. το ΕΜΠ) συγκριτικά με άλλα πανεπιστήμια της χώρας μας.
για αυτο ειπα για το εμπ και μονο.ειναι τοσο θεωρητικες ομως αυτες οι συζητησεις
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Πολύ σωστό αυτό για την «αξία» των πανεπιστημίων μιας χώρας σε κάποια άλλη, αν δεν πρόκειται βέβαια για πανεπιστήμια με φήμη σε όλες τις χώρες του κόσμου που είναι λίγες δεκάδες τέτοιου είδους πανεπιστήμια. Το να σπουδάσεις στο Tilburg University για την Ολλανδία σίγουρα θα έχει καλύτερη αποδοχή και αντιμετώπιση από το να πας εκεί με πτυχίο από το ΑΠΘ, ή το Πανεπιστήμιο της Ρώμης και αντίστοιχα στην εκάστοτε χώρα.

Βέβαια, υπάρχουν ορισμένα πανεπιστήμια στην Ελλάδα που λίγο πολύ έχουν καλύτερη αντιμετώπιση και στην χώρα μας και έξω (π.χ. το ΕΜΠ) συγκριτικά με άλλα πανεπιστήμια της χώρας μας.

Για το ΕΜΠ ίσως από την Αθήνα λόγω των ερευνητικών συνεδρίων που διοργανώνει. Αλλά σκέψου από μια Ελλάδα, με όλη την εσωστρέφεια της Πανεπιστημιακής κοινότητας, να ξέρουν έστω και κάποιοι λίγοι Ευρωπαίοι το ΕΜΠ. Προσωπικά το θεωρώ ως τιμή.

Επειδή ψάχνω για δουλειά αυτή την περίοδο, σε συνεντεύξεις στο εξωτερικό δεν έκαναν κανένα σχόλιο ότι σπούδασα στο Πανεπιστήμιο Πατρών. Το Πανεπιστήμιο Ρώμης έχει πολύ δυνατό όνομα σαν ίδρυμα λόγω Ιταλίας και από όσο ξέρω έχει καλό Τμήμα Μαθηματικών σε Ευρωπαϊκό επίπεδο. Βέβαια οι Έλληνες ποτέ δεν θα πήγαιναν στην Ιταλία για Μαθηματικά λόγω σχετικής ιδεοληπτικής παράδοσης προς την Ιατρική.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
Για το ΕΜΠ ίσως από την Αθήνα λόγω των ερευνητικών συνεδρίων που διοργανώνει. Αλλά σκέψου από μια Ελλάδα, με όλη την εσωστρέφεια της Πανεπιστημιακής κοινότητας, να ξέρουν έστω και κάποιοι λίγοι Ευρωπαίοι το ΕΜΠ. Προσωπικά το θεωρώ ως τιμή.

Επειδή ψάχνω για δουλειά αυτή την περίοδο, σε συνεντεύξεις στο εξωτερικό δεν έκαναν κανένα σχόλιο ότι σπούδασα στο Πανεπιστήμιο Πατρών. Το Πανεπιστήμιο Ρώμης έχει πολύ δυνατό όνομα σαν ίδρυμα λόγω Ιταλίας και από όσο ξέρω έχει καλό Τμήμα Μαθηματικών σε Ευρωπαϊκό επίπεδο. Βέβαια οι Έλληνες ποτέ δεν θα πήγαιναν στην Ιταλία για Μαθηματικά λόγω σχετικής ιδεοληπτικής παράδοσης προς την Ιατρική.
φανταζομαι οταν τους ειπες οτι σπουδασες στην πατρα θα λεγανε οτι κατεβηκες απο τα γκραβαρα?
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
φανταζομαι οταν τους ειπες οτι σπουδασες στην πατρα θα λεγανε οτι κατεβηκες απο τα γκραβαρα?

Απλά δεν κάνουν σχόλιο. Σέβονται ότι απλά είναι ένα Πανεπιστήμιο στην Ελλάδα. Mπορεί να σκέφτονται διάφορα, αλλά δεν μπορώ να τους βοηθήσω..

Τις προάλλες άκουσα από Γερμανο-αμερικανό καθηγητή Πανεπιστημίου στη Γερμανία, ότι έψαξε online λίγο το Πανεπιστήμιο Πατρών σαν ίδρυμα συνολικά και δεν βρήκε επαρκή ερευνητική εικόνα ή κατανοητή βιομηχανική έρευνα.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
σκιζει το πανεπιστημιο της πατρας:dance3:εντυπωσιακο επισης οτι εχει παραπανω αντρες απο γυναικες 52%αντρες....
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ήμουν στο KU Leuven φοιτητής ένα διάστημα και είχα πάει στην Αυστρία και την Γερμανία διακοπές. Μαζί μου είχα τις φοιτητικές ταυτότητες και των δύο πανεπιστήμιών, το ένα της Κύπρου και το άλλο του Βελγίου. Με έλεγξε η αστυνομία, οι υπάλλοι στο αεροδρομίο, στα μουσεία και τα μέρη όπου πήγα και έδειξα φοιτητικές ταυτότητες και τις 2. Το πανεπιστήμιο της Κύπρου δεν το γνώριζαν καθόλου και θυμάμαι την αντίδραση της κοπέλας στην Αυστρία στο Belvedere το Μουσείο όταν της είπα έχω και αυτήν την φοιτητική ταυτότητα του KU Leuven και μου κάνει KU Leuven ok ok, yes this is university.... Το άλλο ούτε καν κατάλαβε ότι ήταν πανεπιστήμιο άσχετα που έγραφε πάνω η ταυτότητα στα αγγλικά το Πανεπιστήμιο :P.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
Ήμουν στο KU Leuven φοιτητής ένα διάστημα και είχα πάει στην Αυστρία και την Γερμανία διακοπές. Μαζί μου είχα τις φοιτητικές ταυτότητες και των δύο πανεπιστήμιών, το ένα της Κύπρου και το άλλο του Βελγίου. Με έλεγξε η αστυνομία, οι υπάλλοι στο αεροδρομίο, στα μουσεία και τα μέρη όπου πήγα και έδειξα φοιτητικές ταυτότητες και τις 2. Το πανεπιστήμιο της Κύπρου δεν το γνώριζαν καθόλου και θυμάμαι την αντίδραση της κοπέλας στην Αυστρία στο Belvedere το Μουσείο όταν της είπα έχω και αυτήν την φοιτητική ταυτότητα του KU Leuven και μου κάνει KU Leuven ok ok, yes this is university.... Το άλλο ούτε καν κατάλαβε ότι ήταν πανεπιστήμιο άσχετα που έγραφε πάνω η ταυτότητα στα αγγλικά το Πανεπιστήμιο :P.
κοινως δεν μας σεβεται κανενας :clapping:
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ήμουν στο KU Leuven φοιτητής ένα διάστημα και είχα πάει στην Αυστρία και την Γερμανία διακοπές. Μαζί μου είχα τις φοιτητικές ταυτότητες και των δύο πανεπιστήμιών, το ένα της Κύπρου και το άλλο του Βελγίου. Με έλεγξε η αστυνομία, οι υπάλλοι στο αεροδρομίο, στα μουσεία και τα μέρη όπου πήγα και έδειξα φοιτητικές ταυτότητες και τις 2. Το πανεπιστήμιο της Κύπρου δεν το γνώριζαν καθόλου και θυμάμαι την αντίδραση της κοπέλας στην Αυστρία στο Belvedere το Μουσείο όταν της είπα έχω και αυτήν την φοιτητική ταυτότητα του KU Leuven και μου κάνει KU Leuven ok ok, yes this is university.... Το άλλο ούτε καν κατάλαβε ότι ήταν πανεπιστήμιο άσχετα που έγραφε πάνω η ταυτότητα στα αγγλικά το Πανεπιστήμιο :P.

Μεγάλο χαστούκι στον ροζ κόσμο πολλών Ελλήνων.. :hehe: :down: Κάποτε η αλήθεια θα πρέπει να λέγεται με το όνομά της. Όπως εμείς δεν ξέρουμε κάποιο επαρχιακό Πανεπιστήμιο της Ισλανδίας, γιατί θα πρέπει να ξέρουν αλλοδαποί την ιδρυτική λαίλαπα Πανεπιστημίων και Τμημάτων της Ελλάδας;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

κοινως δεν μας σεβεται κανενας :clapping:

Σημασία έχει ότι ιδρύθηκε και University of West Attica... :P
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Ήμουν στο KU Leuven φοιτητής ένα διάστημα και είχα πάει στην Αυστρία και την Γερμανία διακοπές. Μαζί μου είχα τις φοιτητικές ταυτότητες και των δύο πανεπιστήμιών, το ένα της Κύπρου και το άλλο του Βελγίου. Με έλεγξε η αστυνομία, οι υπάλλοι στο αεροδρομίο, στα μουσεία και τα μέρη όπου πήγα και έδειξα φοιτητικές ταυτότητες και τις 2. Το πανεπιστήμιο της Κύπρου δεν το γνώριζαν καθόλου και θυμάμαι την αντίδραση της κοπέλας στην Αυστρία στο Belvedere το Μουσείο όταν της είπα έχω και αυτήν την φοιτητική ταυτότητα του KU Leuven και μου κάνει KU Leuven ok ok, yes this is university.... Το άλλο ούτε καν κατάλαβε ότι ήταν πανεπιστήμιο άσχετα που έγραφε πάνω η ταυτότητα στα αγγλικά το Πανεπιστήμιο :P.
Πριν λίγους μήνες που επισκέφθηκα τη Βιέννη, κανένας δεν παραξενεύτηκε με το πάσο από το ΟΠΑ. Ίσως επειδή ο αγγλικός τίτλος είναι πιο μουράτος (Athens University of Economics and Business). :P
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
ενημερωτικά υπάρχει Αthens, USA

Athens, Georgia USA
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πριν λίγους μήνες που επισκέφθηκα τη Βιέννη, κανένας δεν παραξενεύτηκε με το πάσο από το ΟΠΑ. Ίσως επειδή ο αγγλικός τίτλος είναι πιο μουράτος (Athens University of Economics and Business). :P

Mήπως νόμισαν ότι είσαι από την Georgia των ΗΠΑ;
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
ενημερωτικά υπάρχει Αthens, USA

Athens, Georgia USA
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Mήπως νόμισαν ότι είσαι από την Georgia των ΗΠΑ;
Θα ήταν λίγο ανησυχητικό αν οι υπάλληλοι των μουσείων μπέρδευαν τις Athens, ειδικά εφόσον το πάσο φερει το ελληνικό εθνόσημο, τη σημαία της ευρωπαϊκής ένωσης, τους ελληνικούς χαρακτήρες του ονοματος κλπ. :P
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.

Έχει πολλές Αθήνες τελικά :P

Όπως και με τις...Μακεδονίες. :hehe: Δεν είδα κανέναν να φωνάζει για την ονοματοδοσία της Αθήνας σε άλλη περιοχή εκτός Ελλάδας χωρίς εδαφικό προσδιορισμό. :crazy:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

κοινως δεν μας σεβεται κανενας :clapping:

Η Κεραμέως πάντως έχει άλλη γνώμη. Πασχίζουν για την ποιότητα για πολλές δεκαετίες. Βρισκόμαστε ακόμη στο ρήμα πασχίζουμε. Και ο Κούλης είπε ότι έχουμε αξιόλογα Πανεπιστήμια που μπορούν να σπουδάζουν οι Έλληνες αλλά τα δικά του παιδιά και ο ίδιος δεν τα προτίμησαν. :crazy::dizzy2:
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,454 μηνύματα.
Προσωπικά στην Ελλάδα πιστεύω η μεγαλύτερη διαφορά είναι 1) στα μαθήματα στα οποία κάποιες σχολές έχουν την τάση να δίνουν περισσότερη έμφαση σε κάποιο συγκεκριμένο τομέα (π.χ στο τμήμα θεάτρου έχω ακούσει ότι οι διαφορές Αθήνας-Θεσσαλονίκης είναι ότι στο ένα δίνουν μεγαλύτερη έμφαση στο θεωρητικό ενώ στο άλλο στο πρακτικό κομμάτι, κάτι τέτοιο). 2) Στα ερεθίσματα που θα σου δώσει. Επειδή το καθένα έχει διαφορετικούς καθηγητές, εγκαταστάσεις κτλ είναι πιθανόν κάποιο να βοηθήσει περισσότερο τους φοιτητές του να φτάσουν το μέγιστο των δυνατοτήτων τους και να βγάλει απόφοιτους με καλύτερο ακαδημαϊκό επίπεδο. Από εκεί και πέρα δεν θεωρώ ότι έχουν μεγάλη διαφορά, τα ίδια δικαιώματα σου δίνουν ουσιαστικά και ακόμα και η διαφορά στις γνώσεις δεν είναι σε τόσο εμφανή επίπεδο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top