Είναι το σκάκι ανούσιο παιχνίδι;

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Chess has acquired a high reputation as being a means to discipline the mind, because it requires a strong memory and peculiar powers of combination. It is also generally believed that skill in playing it affords evidence of a superior intellect. These opinions, we believe, are exceedingly erroneous. Napoleon the Great, who had a great passion for playing chess, was often beaten by a rough grocer in St. Helena. Neither Shakespeare, Milton, Newton, nor any of the great ones of the earth, acquired proficiency in chess-playing. Those who become the most renowned players seem to have been endowed with a peculiar intuitive faculty for making the right moves, while at the same time they seem to have possessed very ordinary faculties for other purposes. A game of chess does not add a single new fact to the mind; it does not excite a single beautiful thought; nor does it serve a single purpose for polishing and improving the nobler faculties.

Persons engaged in sedentary occupations should never practice this cheerless game; they require outdoor exercises for recreation — not the sort of mental gladiatorship. Those who are engaged in mental pursuits should avoid a chess board as they would an adder’s nest, because chess misdirects and exhausts their intellectual energies. Rather let them dance, sing, play ball, perform gymnastics, roam in the woods or by the seashore, than play chess. It is a game which no man who depends on his trade, business or profession can afford to waste time in practicing; it is an amusement — and a very unprofitable one — which the independently wealthy alone can afford time to lose in its pursuit. As there can be no great proficiency in this intricate game without long-continued practice, which demands a great deal of time, no young man who designs to be useful in the world can prosecute it without danger to his best interests. A young gentleman of our acquaintance, who had become a somewhat skillful player, recently pushed the chess board from him at the end of the game, declaring, “I have wasted too much time upon it already; I cannot afford to do this any longer; this is my last game.” We recommend his resolution to all those who have been foolishly led away by the present chess excitement, as skill in this game is neither a useful nor graceful accomplishment.


Πηγή: Scientific American, 2 Ιουλίου 1859
 
Τελευταία επεξεργασία:

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Το σκάκι είναι καθρέφτης. Αν χρησιμοποιηθεί σωστά είναι και ευχάριστο και χρήσιμο.

Ως έμπειρος σκακιστής, πάντως, που έχει ασχοληθεί εις βἀθος με το παιχνίδι και τη θεωρία του και ως αποτελέσματος έχει αναδειχθεί στους διαδικτυακούς σκακιστικούς κύκλους διαθέτοντας μια ιδιαίτερα υψηλή βαθμολογία (700 ELO στο lichess, 400 στο chess), τέτοια κείμενα με θλίβουν. Προφανώς οι ερευνητές μελέτησαν το παιχνίδι εντελώς επιφανειακά χωρίς να δώσουν προσοχή στις λεπτές σημασιολογικές αποχρώσεις του ιδιαίτερου τρόπου συμπεριφοράς κάθε παίκτη, όπως για παράδειγμα το ιδιοφυές 1. e4, e5 2. Ke2.
 

Petrolhead

Νεοφερμένος

Ο Petrolhead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Η έρευνα που μας παρατίθεται είναι του 1859....πιστεύω σίγουρα θα έχουν υπάρξει από τότε μελέτες που θα αποδεικνύουν τα οφέλη του σκακιού...δε νομίζω τότε να μπορούσαν καν να κάνουν και σωστές μελέτες...
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Το σκάκι είναι καθρέφτης. Αν χρησιμοποιηθεί σωστά είναι και ευχάριστο και χρήσιμο.

Ως έμπειρος σκακιστής, πάντως, που έχει ασχοληθεί εις βἀθος με το παιχνίδι και τη θεωρία του και ως αποτελέσματος έχει αναδειχθεί στους διαδικτυακούς σκακιστικούς κύκλους διαθέτοντας μια ιδιαίτερα υψηλή βαθμολογία (700 ELO στο lichess, 400 στο chess), τέτοια κείμενα με θλίβουν. Προφανώς οι ερευνητές μελέτησαν το παιχνίδι εντελώς επιφανειακά χωρίς να δώσουν προσοχή στις λεπτές σημασιολογικές αποχρώσεις του ιδιαίτερου τρόπου συμπεριφοράς κάθε παίκτη, όπως για παράδειγμα το ιδιοφυές 1. e4, e5 2. Ke2.


Αυτό το 1. e4, e5 2. Ke2. με πέθανε! Σε τελική ανάλυση, Ωλέξανδρος ήταν μπροστάρης στις μάχες του!

Σε άλλα νέα, νομίζω ότι ήταν ένα ευρύτερο ρεύμα της εποχής να θεωρείται το σκάκι «απειλή» για την σκέψη κ.λπ.. Πάντως, παιγνιοθεωρητικά, είναι ό,τι πιο βαρετό υπάρχει μιας και έχεις τέλεια ανάμνηση (ξέρεις όλες τις κινήσεις που παίχτηκαν) και ξέρεις κάθε στιγμή σε ποια φάση του παιχνιδιού είσαι και τι κινήσεις μένουν (το ότι είναι υπερεκθετικά πολλές είναι άλλο θέμα...)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 882291

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό το 1. e4, e5 2. Ke2. με πέθανε! Σε τελική ανάλυση, Ωλέξανδρος ήταν μπροστάρης στις μάχες του!

Σε άλλα νέα, νομίζω ότι ήταν ένα ευρύτερο ρεύμα της εποχής να θεωρείται το σκάκι «απειλή» για την σκέψη κ.λπ.. Πάντως, παιγνιθεωρητικά, είναι ό,τι πιο βαρετό υπάρχει μιας και έχεις τέλεια ανάμνηση (ξέρεις όλες τις κινήσεις που παίχτηκαν) και ξέρεις κάθε στιγμή σε ποια φάση του παιχνιδιού είσαι και τι κινήσεις μένουν (το ότι είναι υπερεκθετικά πολλές είναι άλλο θέμα...)


Λολ,εδώ οι super grandmasters με elo >2700 δεν θυμούνται όλες τις κινήσεις απ'έξω για κάθε άνοιγμα,που υποτίθεται ότι 12 ώρες την ημέρα μελετούν σκάκι,προφανώς το ότι είναι υπερεκθετικά τα πιθανά παιχνίδια μετά απο κάθε διαφορετική κίνηση μετράει,μπορώ να σου δειξώ άπειρες παρτίδες όπου ο ένας παίκτης παίζει την 2η η την 3η προτεινόμενη κίνηση της μηχανής για να δει αν ο αντιπάλος έχει μελετήσει όλες τις πιθανές βαριάντες απ'έξω και αμέσως κάνει positional blunder
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν διαφωνώ ότι το σκάκι είναι πάρα πολύ δύσκολο παιχνίδι και θέλει αφοσίωση και ευφυϊα για να γίνεις καλός, αλλά:
1) Όλα σ'αυτή τη ζωή τ'απαιτούν
2) Παραμένει ένα παιχνίδι. Και το λέω ως άτομο το οποίο ασχολείται με τον κύβο του ρούμπικ πολλά χρόνια (άσχετα αν έχω να πάω σε διαγωνισμό πάρα πολύ καιρό)
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Λολ,εδώ οι super grandmasters με elo >2700 δεν θυμούνται όλες τις κινήσεις απ'έξω για κάθε άνοιγμα,που υποτίθεται ότι 12 ώρες την ημέρα μελετούν σκάκι,προφανώς το ότι είναι υπερεκθετικά τα πιθανά παιχνίδια μετά απο κάθε διαφορετική κίνηση μετράει,μπορώ να σου δειξώ άπειρες παρτίδες όπου ο ένας παίκτης παίζει την 2η η την 3η προτεινόμενη κίνηση της μηχανής για να δει αν ο αντιπάλος έχει μελετήσει όλες τις πιθανές βαριάντες απ'έξω και αμέσως κάνει positional blunder


Ναι, καλέ, το ξέρω, απλά από σκοπιά Θεωρίας Παιγνίων δεν έχει ενδιαφέρον ως μοντέλο/παράδειγμα παιγνίου, δεν είπα ότι είναι εύκολο. Εκεί εξυπηρετούσε το επίρρημα «παιγνιοθεωρητικά».
 

JerryPap

Νεοφερμένος

Ο JerryPap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Το σκάκι απαιτεί πολλή αφοσίωση και προσωπική ενασχόληση, και για να πάς σε υψηλό επίπεδο, και ευφυία και κριτική σκέψη. Όσοι έχουν παίξει αγωνιστικά, θα ξέρουν πως και η διαχείριση του χρόνου είναι πολύ σημαντική. Είναι ένα παιχνίδι με αρκετά οφέλη σε σχέση με άλλα, π.χ. ηλεκτρονικά παιχνιδια.
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Ενώ τα γνωστικά οφέλη του σκακιού είναι ατεκμηρίωτα, ο κίνδυνος «εθισμού» σε αυτό είναι πραγματικός.
Λόγου χάρη, ο διάσημος οικονομολόγος Kenneth Rogoff χρειάστηκε ν' «απεξαρτηθεί» από το σκάκι ώστε να διακριθεί στα οικονομικά.
Απεναντίας, ο νεότερος συνάδελφός του David Smerdon συνδυάζει αρμονικά το σκάκι με την έρευνα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Ενώ τα γνωστικά οφέλη του σκακιού είναι ατεκμηρίωτα, ο κίνδυνος «εθισμού» σε αυτό είναι πραγματικός.
Λόγου χάρη, ο διάσημος οικονομολόγος Kenneth Rogoff χρειάστηκε ν' «απεξαρτηθεί» από το σκάκι ώστε να διακριθεί στα οικονομικά.
Απεναντίας, ο νεότερος συνάδελφός του David Smerdon συνδυάζει αρμονικά το σκάκι με την έρευνα.

Προσδιόρισε τι εννοείς όταν λες "γνωστικά οφέλη". Γιατί, νομίζω, δύσκολα μπορεί να αρνηθεί κανείς ὀτι το σκάκι αφενός καλλιεργεί την πειθαρχία και τη μεθοδολογία στη σκέψη, αφετέρου αποτελεί μια ευχάριστη τουλάχιστον πνευματική άσκηση.

Σχετικά με τον εθισμό, ο καθένας μας μπορεί, με λίγη καλή θέση, να εθιστεί στα πάντα, είτε πρόκειται για σκάκι, είτε για τάβλι, εἰτε για βιβλία, είτε για φιλοσοφία, είτε για άθληση, είτε για μουσική, είτε για οτιδήποτε. Ο κίνδυνος εθισμού, ωστόσο, σε καμία περίπτωση δεν νομιμοποιεί την αποχή από τη συγκεκριμένη δραστηριότητα.
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Προσδιόρισε τι εννοείς όταν λες "γνωστικά οφέλη". Γιατί, νομίζω, δύσκολα μπορεί να αρνηθεί κανείς ὀτι το σκάκι αφενώς καλλιεργεί την πειθαρχία και τη μεθοδολογία στη σκέψη, αφετέρου αποτελεί μια ευχάριστη τουλάχιστον πνευματική άσκηση.

Σχετικά με τον εθισμό, ο καθένας μας μπορεί, με λίγη καλή θέση, να εθιστεί στα πάντα, είτε πρόκειται για σκάκι, είτε για τάβλι, εἰτε για βιβλία, είτε για φιλοσοφία, είτε για άθληση, είτε για μουσική, είτε για οτιδήποτε. Ο κίνδυνος εθισμού, ωστόσο, σε καμία περίπτωση δεν νομιμοποιεί την αποχή από τη συγκεκριμένη δραστηριότητα.

Στην πρώτη περίπτωση, η συγκροτημένη σκέψη αφορά τη σκακιέρα τουλάχιστον. Γιατί να θεωρούμε ότι μεταφέρεται οπωσδήποτε κι εκτός αυτής; Όσο για τους εθισμούς της συμπεριφοράς, μήπως τους έχεις υπεργενικεύσει; Και γιατί να θεωρούμε ότι ο κίνδυνος εθισμού στο σκάκι είναι χαμηλός;
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το σκάκι απαιτεί πολλή αφοσίωση και προσωπική ενασχόληση, και για να πάς σε υψηλό επίπεδο, και ευφυία και κριτική σκέψη. Όσοι έχουν παίξει αγωνιστικά, θα ξέρουν πως και η διαχείριση του χρόνου είναι πολύ σημαντική. Είναι ένα παιχνίδι με αρκετά οφέλη σε σχέση με άλλα, π.χ. ηλεκτρονικά παιχνιδια.


Και τα ηλεκτρονικά παιχνίδια είναι πολύ δύσκολα και ήταν πάρα, ΠΑΡΑ πολύ πιο δύσκολο για τους υπολογιστές να περάσουν τον άνθρωπο σ' αυτά. Δεν είναι "καλύτερο" το σκάκι από αυτά, είναι πολύ παρόμοια πράγματα απλά το σκάκι είναι σε υψηλότερο επίπεδο καθώς παίζεται πολλά χρόνια. Σε γενικές γραμμές, το σκάκι δεν έχει ωφέλη που δικαιολογούν την ενασχόληση μ' αυτό.
 

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Στην πρώτη περίπτωση, η συγκροτημένη σκέψη αφορά τη σκακιέρα τουλάχιστον. Γιατί να θεωρούμε ότι μεταφέρεται οπωσδήποτε κι εκτός αυτής; Όσο για τους εθισμούς της συμπεριφοράς, μήπως τους έχεις υπεργενικεύσει; Και γιατί να θεωρούμε ότι ο κίνδυνος εθισμού στο σκάκι είναι χαμηλός;

Η εμπειρία μας αναφέρει πως, όταν εκτελούμε κάποια δραστηριότητα συνειδητά, με σκοπό να βελτιωθούμε, βελτιώνουμε όχι μόνο την απόδοσή μας στη συγκεκριμένη δραστηριότητα, αλλά επειδή ουσιαστικά ασκούμαστε, καλλιεργούμε και τις σχετικές με την ενέργεια ικανότητες.

Ας πάρουμε για παράδειγμα την οδήγηση. Αν οδηγώ συνειδητά, με σκοπό να βελτιωθώ εντοπίζοντας και διορθώνοντας τα λάθη μου και καλύπτοντας τα αδύνατά μου σημεία, όχι μόνο γίνομαι καλύτερος οδηγός, αλλά ταυτόχρονα βελτιώνω την ικανότητα αντίληψης και τα αντανακλαστικά μου. Αντίστοιχα, όταν γυμνάζομαι και συνεχίζω να κάνω ασκήσεις ενώ είμαι κουρασμένος, δεν αποκτώ μόνο μεγαλύτερα μούσκουλα αλλά καλλιεργώ την πειθαρχία μου. Το ίδιο, φυσικά, συμβαίνει και στο σκάκι. Με την πρακτική εφαρμογή της συγκροτημένης σκέψης, εξασκούμαστε όχι μόνο στην σκακιέρα, αλλά και γενικοτέρα στην ικανότητά μας να αναλύουμε προβλήματα και να κινούμαστε μεθοδικά προς την επίλυσή τους.

Θα συμφωνήσω, βέβαια, ότι αυτή η βελτιώση δεν είναι αυτονόητη, αλλά προϋποθέτει συνειδητή προσπάθεια από τον άνθρωπο. Όπως κάθετι, άλλωστε.

Δεν νομίζω πως υπεργενικεύω. Ο εθισμός και συνακόλουθα η υπερβολή αφορούν όλες τις δραστηριότητες και σχεδόν πάντοτε οδηγούν σε αυτοκαταστροφική συμπεριφορά, γιατί, αφιερώνοντας υπερβολικό χρόνο σε μία συγκεκριμένη δραστηριότητα, στερώ χρόνο από άλλη ή άλλες. Τα παραδείγματα των προσώπων που ανέφερες πριν λίγο αποδεικνύουν ακριβώς αυτό.

Ο κίνδυνος εθισμού στο σκάκι είναι, όπως το βλέπω, πράγματι χαμηλός. Γιατί το σκάκι είναι καθαρά πνευματική δραστηριότητα, δεν κινητοποιεί τις αισθήσεις, οι οποίες είναι πιο επιρρεπείς στον εθισμό, ούτε ενέχει ρίσκο με την προοπτική κέρδους. Νομίζω το γιατί είναι αυτονόητο, αν σκεφτείς για ποιους λόγους συναντάμε πολλούς περισσότερους ανθρώπους εθισμένους σε συγκεκριμένα φαγητά / ποτά, στον τζόγο, στην τηλεόραση / internet / video games, στο πορνό κ.λπ. παρά στα βιβλία, στην άθληση, στη μουσική, ή στο σκάκι.
 

Guest 882291

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν διαφωνώ ότι το σκάκι είναι πάρα πολύ δύσκολο παιχνίδι και θέλει αφοσίωση και ευφυϊα για να γίνεις καλός, αλλά:
1) Όλα σ'αυτή τη ζωή τ'απαιτούν
2) Παραμένει ένα παιχνίδι. Και το λέω ως άτομο το οποίο ασχολείται με τον κύβο του ρούμπικ πολλά χρόνια (άσχετα αν έχω να πάω σε διαγωνισμό πάρα πολύ καιρό)


και εγώ ασχολιόμουν στο παρελθόν με αυτό,έχω μέσους όρους στα 22''
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
και εγώ ασχολιόμουν στο παρελθόν με αυτό,έχω μέσους όρους στα 22''


ωωω να 'τος ο speedcuber χαχα εγώ πλέον είμαι 18''-20'', αλλά το έχω ρίξει τελευταία σε fmc. Μακράν από τα καλύτερα χόμπι για μένα...
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Σοβαρά τώρα; Συγκρίνονται το σκάκι με τον κύβο του Rubik; Το πρώτο είναι ένα απόλυτα εγκεφαλικό παιχνίδι στρατηγικής, ενώ το δεύτερο είναι απλά μια σειρά αλγορίθμων.

 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σοβαρά τώρα; Συγκρίνονται το σκάκι με τον κύβο του Rubik; Το πρώτο είναι ένα απόλυτα εγκεφαλικό παιχνίδι στρατηγικής, ενώ το δεύτερο είναι απλά μια σειρά αλγορίθμων.



Καλά, μάθε εσύ τη σειρά αλγορίθμων, και άμα πέσεις κάτω από 40 δευτερόλεπτα, έλα να μου το πεις...


Οι κανόνες στο σκάκι είναι πανεύκολοι, πόση ώρα σου πήρε να τους μάθεις; Αυτό δε σημαίνει ότι ξέρεις να παίζεις σκάκι. Ε, το ίδιο ισχύει και για τον κύβο...
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σοβαρά τώρα; Συγκρίνονται το σκάκι με τον κύβο του Rubik; Το πρώτο είναι ένα απόλυτα εγκεφαλικό παιχνίδι στρατηγικής, ενώ το δεύτερο είναι απλά μια σειρά αλγορίθμων.


Αυτό το πρόβλημα συνδυαστικής όμως είναι σίγουρα πολύ πιο δύσκολο απ' ό,τι έχεις εσύ ασχοληθεί, just sayan.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
To σκάκι το σέβομαι σαν παιχνίδι για 2 λόγους:
1) Δεν παίζεται με ζάρι.
2) Πέρασαν πολλά χρόνια ώστε να φτιαχτεί ένας αλγόριθμος που να μπορεί να νικήσει pro παίκτες.

Το σκάκι απαιτεί πολλή αφοσίωση και προσωπική ενασχόληση, και για να πάς σε υψηλό επίπεδο, και ευφυία και κριτική σκέψη. Όσοι έχουν παίξει αγωνιστικά, θα ξέρουν πως και η διαχείριση του χρόνου είναι πολύ σημαντική. Είναι ένα παιχνίδι με αρκετά οφέλη σε σχέση με άλλα, π.χ. ηλεκτρονικά παιχνιδια.

Τα videogames είναι η εξέλιξη παιχνιδιών όπως το σκάκι. Μερικά από αυτά είναι πιο δύσκολα και πιο διασκεδαστικά από το σκάκι. StarCraft, Civilization, Age of Empires είναι η συνέχεια του σκακιού και του stratego.

Σοβαρά τώρα; Συγκρίνονται το σκάκι με τον κύβο του Rubik; Το πρώτο είναι ένα απόλυτα εγκεφαλικό παιχνίδι στρατηγικής, ενώ το δεύτερο είναι απλά μια σειρά αλγορίθμων.


Και το σκάκι σειρά αλγορίθμων είναι που εξικοιώνεσαι μαζί τους παίζοντας. Η επανάληψη και οι πολλές ώρες παιχνιδιού μπορεί να σε φέρουν σε καλό επίπεδο. Να νικάς δηλαδή ερασιτέχνες. Οι επαγγελματίες θέλουν μελέτη, πολύωρη καθημεριμή ενασχόληση και συμμετοχή σε τουρνουά με παίκτες αντίστοιχου επιπέδου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
To σκάκι το σέβομαι σαν παιχνίδι για 2 λόγους:
1) Δεν παίζεται με ζάρι.
2) Πέρασαν πολλά χρόνια ώστε να φτιαχτεί ένας αλγόριθμος που να μπορεί να νικήσει pro παίκτες.


Τα παιχνίδια που έχουν ζάρι μπορεί να είναι πολύ πιο δύσκολα από το σκάκι, διότι αυτά τα παιχνίδια δεν είναι ντετερμινιστικά και συνεπώς όχι μόνο πρέπει να κάνεις την καλύτερη δυνατή κίνηση ανά πάσα στιγμή, αλλά πρέπει να κάνεις την μέση δυνατή καλύτερη κίνηση ανά περίπτωση λαμβάνοντας υπόψιν τις διαφορετικές ζαριές του μέλλοντος.


Σε γενικές γραμμές πλέον υπάρχουν πολλά video games που είναι απείρως πιο διασκεδαστικά και ενδιαφέροντα από το σκάκι και καλλιεργούν πάνω κάτω τα ίδια skills.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top