Είναι τα φοιτητικά χρόνια η ωραιότερη περίοδος στη ζωή του ανθρώπου;

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
γιατι ως μαθητης δεν εχεις;;; πολυ περισσοτερες υποχρεωσεις ... καθε μερα 7ωρα και μετα διαβασμα στο σπιτι !!!
οταν εισαι φοιτητης δεν το κανεις αυτο! ;)
και τι από αυτό είναι υποχρέωση και τι ευθύνη?:P
Ξεκάθαρα μαθήτρια Λυκείου ακόμα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για μένα, τα καλύτερα χρόνια ξεκινάνε μετά τις σπουδές και τον στρατό, που θα μπορείς με αξιοπρέπεια να στέκεσαι ολομόναχος στα πόδια σου (γιατί ακόμα και τώρα , παρόλο που καλύπτω με δικά μου έσοδα μεγάλο μέρος των αναγκών μου, δεν αισθάνομαι πολύ καλά απέναντι στους γονείς μου).

Ας δώσω και ενα πεδίο ορισμού στα παραπάνω. Χμμμμ, (25,35) ας πούμε γιατί μετά τα 35 έχεις πολλαπλάσιες ευθύνες (για τον μέσο όρο πάντα...).

Για ποιο λόγο δε νιώθεις καλά απέναντι στους γονείς σου; Δεν το θεωρείς φυσιολογικό να στηρίζεσαι σε αυτούς; Ως γονιός θα κρατούσες διαφορετική πολιτική;:hmm:

Όσον αφορά τις ευθύνες στη φοιτητική ζωή προσωπικά θεωρώ πως καλώς υπάρχουν. Δεν γίνεται να έχεις φτάσει 18 χρονών και να περιμένεις κάποιον να σε πάρει από το χέρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MONTA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MONTA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Οχι βεβαια,πρεπει να πας φοιτητης και να μεινεις μονος σου για να κανεις πραγματα;οχι βεβαια..δεν υπαρχει φοιτητικη ζωη.
(και δεν εχει απεξαρτηθει απτους γονεις και το σπιτι σου απτην στιγμη που ζεις με τα χρηματα τους).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Τι εννοεις με το δεν υπαρχει φοιτητικη ζωη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Τι ορίζουμε ως φοιτητική ζωή; Φοιτητική ζωή κάνουν μόνο όσοι σπουδάζουν σε άλλη πόλη από αυτήν την μόνιμης διαμονής τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
αν θές να τελειώσεις με ενα 5 και στα 7 + χρόνια, ναι η φοιτητική ζωή είναι η καλύτερη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonnY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonnY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Πολύ συχνά συζητάμε για το ποια πόλη έχει την καλύτερη φοιτητική ζωή. Άλλοι λένε πως η Θεσσαλονίκη είναι η καλύτερη φοιτητούπολη. Άλλοι λένε τα Χανιά, τα Γιαννενα, η Πατρα κοκ. Τι σημαίνει καλύτερη φοιτητούπολη? Γενικότερα, τι περιέχει η φοιτητική ζωή? Έχει να κάνει καθαρά με τις κραιπάλες και τα ξενύχτια, ή και με τα μαθηματα? Ακούω λοιπόν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
εχει να κανει καθαρα με τις κραιπαλες... και που υπαρχουν περισσοτερες επιλογες αναφορικα με τις κραιπαλες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Για μένα ειναι λάθος να θεοποιουμε τα φοιτητικά χρόνια... Όλες οι περιόδοι της ζωής ειναι ωραίες , όταν θα αποκτήσεις οικογένεια ή όταν θα ασκείς το επάγγελμα που ονειρεύεσαι...παρά την πίεση ή την έλλειψη χρόνου , άλλωστε η ευτυχία κρύβεται στις μικρές καθημερινές στιγμές!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
γιατι ως μαθητης δεν εχεις;;; πολυ περισσοτερες υποχρεωσεις ... καθε μερα 7ωρα και μετα διαβασμα στο σπιτι !!!
οταν εισαι φοιτητης δεν το κανεις αυτο! ;)

Θα τα αναζητάς αυτά τα χρόνια για αυτό μη τα απορρίπτεις τόσο εύκολα.... την ανεμελιά αυτή δε θα τη ξαναβρείς... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
νομίζω ότι τα φοιτητικά χρόνια είναι πιο ωραία όταν έχεις φίλους. γενικά είμαι της άποψης πως δεν πρέπει να εξαρτώμαστε από τους άλλους, πόσο μάλλον να στηρίζουμε την ευτυχία μας σε αυτούς... αλλά ας μην γελιόμαστε ρε παιδιά... είναι διαφορετικά όταν έχεις την παρέα σου, κάνετε ταξιδάκια, βγαινεται μέχρι αργά κλπ κλπ. είτε είσαι στο πατρικό σου είτε όχι, αλλιώς τα μοναχικά φοιτητικά χρόνια κι αλλιώς με παρέα. γενικότερα βέβαια, αυτό ισχύει σε όλες της περιόδους της ζωής μας αλλά λέμε τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
νομίζω ότι τα φοιτητικά χρόνια είναι πιο ωραία όταν έχεις φίλους. γενικά είμαι της άποψης πως δεν πρέπει να εξαρτώμαστε από τους άλλους, πόσο μάλλον να στηρίζουμε την ευτυχία μας σε αυτούς... αλλά ας μην γελιόμαστε ρε παιδιά... είναι διαφορετικά όταν έχεις την παρέα σου, κάνετε ταξιδάκια, βγαινεται μέχρι αργά κλπ κλπ. είτε είσαι στο πατρικό σου είτε όχι, αλλιώς τα μοναχικά φοιτητικά χρόνια κι αλλιώς με παρέα. γενικότερα βέβαια, αυτό ισχύει σε όλες της περιόδους της ζωής μας αλλά λέμε τώρα.

Συμφωνώ απόλυτα! Η ευτυχία, είτε στο επιπεδο της φιλίας είτε της αγάπης, ειναι άμεσα συνυφασμένη με τους άλλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μετά από 2 χρόνια σχεδόν(:eek:) έχω 3 παρατηρήσεις να κάνω:
-Ακόμα δεν ξέρω την απάντηση ούτε της ερώτησης ούτε της φύσης της(τι είναι τα πιο ωραία χρόνια).
-Μου φαίνεται περίεργο που γράφω ακόμα εδώ.
-Ακόμα βαράω facepalm με την παρεξήγήση του καταφανώς ειρωνικού αρχικού ποστ.
Anyway, ας αναβιώσουμε το θέμα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Εγω πιστευω οτι για μένα ως πρωτοετής ειναι η καλύτερη περίοδος της ζωής μου so far. Πρώτη μου φορά απέκτησα καλούς φίλους, κοινωνικοποιήθηκα αρκετά, ανεξαρτητοποιήθηκα και άρχισα να βλεπω τα πράγματα από διαφορετική σκοπιά. Πλέον εγω αποφασίζω για το μέλλον μου και τις επιλογές μου και ειμαι πολυ περήφανη ! Φυσικά με βοήθησε που σπουδάζω σε αλλη πόλη και βρέθηκα σε πολλούς κύκλους .. :??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Εγω πιστευω οτι για μένα ως πρωτοετής ειναι η καλύτερη περίοδος της ζωής μου so far. Πρώτη μου φορά απέκτησα καλούς φίλους, κοινωνικοποιήθηκα αρκετά, ανεξαρτητοποιήθηκα και άρχισα να βλεπω τα πράγματα από διαφορετική σκοπιά. Πλέον εγω αποφασίζω για το μέλλον μου και τις επιλογές μου και ειμαι πολυ περήφανη ! Φυσικά με βοήθησε που σπουδάζω σε αλλη πόλη και βρέθηκα σε πολλούς κύκλους .. :������

εκτος αν βγαζεις χρηματα μονη σου δεν ανεξαρτητοποιηθηκες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
εκτος αν βγαζεις χρηματα μονη σου δεν ανεξαρτητοποιηθηκες

Ε καταλαβαίνεις πως το εννοω. Οτι πρέπει με τα χρήματα που παίρνω να κανονίζω τη διαβίωση μου, χωρίς να υπάρχει η επιλογή να μου δώσουν παραπανω..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Από άποψης ελευθερίας χρόνου και κινήσεων,κοινωνικοποίησης και διασκέδασης σίγουρα είναι η καλύτερη περίοδος.
Εμένα αυτό που μου λείπει ή μάλλον δεν το έχω γνωρίσει ακόμα,είναι να νιώσω την φοιτητική ζωή με τα στενά πλαίσια του όρου,να εξηγήσω.
Θα ήθελα να δω περισσότερους συμφοιτητές και εν γένει φοιτητές να ασχολούνται πιο ενεργά με το πανεπιστήμιο και το αντικείμενο σπουδών,θα ήθελα το ίδιο το πανεπιστήμιο να προσφέρει περισσότερες ευκαιρίες επιμόρφωσης αλλά και διασκέδασης(εναλλακτικής ίσως),γενικότερα θα ήθελα να δω ένα πιο θερμό κλίμα στην πανεπιστημιακή μου κοινότητα.
Κατά τα άλλα η συγκεκριμένη περίοδος δεν έχει μέτρο σύγκρισης από την διασκέδαση μέχρι την δημιουργικότητα με καμία άλλη απ'όσες έχω ζήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Θα χαρακτηρισθώ αιρετικός αν πω ότι θεωρώ τα μαθητικά μου χρόνια καλύτερα από τα φοιτητικά;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Θα χαρακτηρισθώ αιρετικός αν πω ότι θεωρώ τα μαθητικά μου χρόνια καλύτερα από τα φοιτητικά;


Αν το εξηγήσεις μπορεί και να μην σε λιθοβολήσουμε ως αιρετικό. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Αν το εξηγήσεις μπορεί και να μην σε λιθοβολήσουμε ως αιρετικό.
Θα προσπαθήσω. Πρώτα - πρώτα από όταν ήμουνα μικρό παιδί, οι γονείς μου δεν μου επέβαλλαν ποτέ απολύτως κανέναν περιορισμό. Πέρασα πολύ όμορφα παιδικά χρόνια. Τα μαθητικά μου χρόνια από τα 14 ως τα 18, τα θεωρώ σαν τα καλύτερά μου. Αξέχαστα χρόνια τότε. Το σχολείο, οι φίλοι, οι παρέες, οι πλάκες, η ξενοιασιά, τα όνειρα και φυσικά τα πρώτα ερωτικά σκιρτήματα. Δε λέω, ωραία είναι και τώρα. Όμως, αυτή η αγωνία "πώς να της το πω; και αν πει όχι;", το στομάχι να σφίγγεται και το στήθος να πονάει, το πρώτο φιλί, είναι πράγματα που συμβαίνουν μόνο μια φορά και ύστερα μένουν για πάντα σαν τις οι όμορφες αναμνήσεις. Στα 16 μου έκανα την πρώτη μου σχέση (που κρατάει ακόμα!). Δεν στερήθηκα κάτι για να το έχω απωθημένο. Δεν είχαμε κανέναν "έλεγχο" και διακοπές ακόμα μας άφηναν να πηγαίνουμε μόνοι μας. Οι πιο πολλοί μιλάνε για την καταπίεση του σχολείου και ειδικά των πανελληνίων. Όμως το σχολείο μου άρεσε και το διάβασμα των πανελληνίων δεν με κούρασε, καθώς από τη μια με ευχαριστούσε και από την άλλη, όπως ήταν ρυθμισμένη η ζωή μου, υπήρχε και ο χρόνος για διασκέδαση. Πέρασα στη σχολή που ήθελα. Έκανα νέες φιλίες και γνωριμίες. Τα δύο πρώτα χρόνια έκανα αυτό που λέγεται "φοιτητική ζωή". Σίγουρα δεν ήταν άσκημα, όμως δεν βρήκα και πολλές διαφορές από τα μαθητικά μου χρόνια. Σίγουρα δεν είδα τα χρόνια αυτά σαν πρωτόγνωρη "ελευθερία" και ευκαιρία για "ξεσάλωμα", ίσως γιατί δεν μου έλειπε κάτι από πριν. Επειδή μάλλον τυγχάνω "φύτακλας", το διάβασμά μου σαν φοιτητής δεν ήταν πιο χαλαρό από αυτό των πανελληνίων. Τα τελευταία δύο χρόνια, μάλλον ξέκοψα σε κάποιο βαθμό από τη "φοιτητική ζωή". Μπορώ να πω ότι ζω σαν "ενήλικος", βγαίνουμε με παρέες από τις σχολές μας και από το σχολείο, πηγαίνουμε εκδρομές, ταξίδια και διακοπές. Όμως, επειδή έχουμε στόχους, η μελέτη έχει αυξηθεί αρκετά. Ίσως να φταίει το ότι "σοβαρεύτηκα" πρόωρα, αλλά κάνοντας τη σύγκριση θεωρώ ότι τα καλύτερά μου χρόνια ήταν τα μαθητικά.
(Υ.Γ. Δεν ξέρω κυρία εισαγγελεύ αν σας έπεισα. Αν θέλετε να μου κάνετε διευκρινιστικές ερωτήσεις, είμαι στη διάθεσή σας).


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top