Είναι τα φοιτητικά χρόνια η ωραιότερη περίοδος στη ζωή του ανθρώπου;

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ωραία, όλα αυτά που έγραψες στο πρώτο σου ποστ, εκτός από λέξεις τοποθετημένες στην σειρά τι ήταν ακριβώς? Πώς το ονομάζεις εσύ?

Man, από την στιγμή που ξεκινάς ένα θέμα και βάζεις κάποιες παραμέτρους εσύ (το πόσο θα πιεις, θα απεξαρτηθείς και θα οδηγήσεις μηχανάκι εν προκειμένω), λες την άποψή σου, whether you want it or not. Από την στιγμή που δεν έχεις κάποιο σχόλιο του στυλ "και τώρα που έγραψα αυτές τις πίπες να ξέρετε ότι διαφωνώ", ως τι πρέπει να το θεωρήσω, ως την γνώμη του γείτονα ας πούμε? Εμείς από κάτω συμφωνούμε/διαφωνούμε με αυτά που λες ή προσθέτουμε άλλες παραμέτρους.

p.s. Συζήτηση κάνουμε. Peace πάνω απ' όλα, ε? :D
Συζήτηση κάνουμε σίγουρα αλλά οι περισσότεροι πατήσατε στο θρεντ έχοντας άλλη διάθεση. Θα το ξαναπώ με αυτά που έγραψα δεν εξέφρασα καμία γνώμη δική μου απλά είπα τι ακούγεται. Εννοείται πως αυτά που γραψα είναι πίπες. Η δική μου γνώμη διαφέρει πολύ από αυτο που κατάλαβες. Δε ζήτησα να διαφωνίσετε ή να συμφωνίσετε αλλά απλά να πείτε τη γνώμη σας.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,418 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω ζήσει ακόμα φοιτητική ζωή, αλλά δε νομίζω οτι θα διαφέρει απο τη ζωή που κάνω τώρα.
Δεν ένιωσα ποτέ καταπιεσμένος, ούτε είχα αυστηρούς περιορισμούς, ούτε στερήθηκα κάτι. Δε νομίζω τώρα που θα πάω σε άλλη πόλη να σπουδάσω, θα είναι σαν μια απελευθέρωση. Το γεγονός οτι θα ζω μόνος, δε νομίζω οτι θα με κάνει να νιώσω πιο ελεύθερο. Το ενοίκιο οι γονείς μου θα με πληρώνουν, τα φαγητά μου και τα έξοδά μου επίσης. Ελεύθερος και ανεξάρτητος θα μπορώ να πω οτι είμαι όταν βρω μια δουλειά, και μπορώ με τα λεφτά που βγάζω να σταθώ στα πόδια μου και να μην εξαρτώμαι απο άλλους (πχ γονείς)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
οσοι πιστευουν οτι θα πανε θα σπουδαζουν και θα ξυνονται ολη μερα γελιουντε αν δεν στρθουν στο διαβασμα θα εχουν προβληματα αμεσα χωρις να σημενει οτι δεν υπαρχει ελευτερος χρονος για αλλα πραγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
οσοι πιστευουν οτι θα πανε θα σπουδαζουν και θα ξυνονται ολη μερα γελιουντε αν δεν στρθουν στο διαβασμα θα εχουν προβληματα αμεσα χωρις να σημενει οτι δεν υπαρχει ελευτερος χρονος για αλλα πραγματα
Ε καλα, δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα!!! Στην εξεταστικη να διαβαζεις μονο, παρακολουθωντας συνεχως τα μαθηματα μεσα στο εξαμηνο, ειναι αρκετο στις περισσοτερες σχολες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Ε καλα, δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα!!! Στην εξεταστικη να διαβαζεις μονο, παρακολουθωντας συνεχως τα μαθηματα μεσα στο εξαμηνο, ειναι αρκετο στις περισσοτερες σχολες!!!

οταν εχεις 2 μερες να βγαλεις ενα μαθημα(με μια χ) δεν νομιζω να σε φτασει ο χρονος σε ποιο τμημα περασες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
οταν εχεις 2 μερες να βγαλεις ενα μαθημα(με μια χ) δεν νομιζω να σε φτασει ο χρονος σε ποιο τμημα περασες;
Δεν εννοω εντελως μεσα στην εξεταστικη....Εννοω να ξεκινησεις διαβασμα ενα μηνα νωριτερα για παραδειγμα....
Οσους εχω ρωτησει μου ειπαν οτι φτανει, για να περασεις τα περισσοτερα μαθηματα!!!
Δε ξερω, θα το δω και μονος μου και θα σου πω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Δεν εννοω εντελως μεσα στην εξεταστικη....Εννοω να ξεκινησεις διαβασμα ενα μηνα νωριτερα για παραδειγμα....
Οσους εχω ρωτησει μου ειπαν οτι φτανει, για να περασεις τα περισσοτερα μαθηματα!!!
Δε ξερω, θα το δω και μονος μου και θα σου πω!!!

Σε καποια τμημα ισως να φτανει αλλα σε αλλα θελει ποιο μεθωδικη δουλεια κατα την διαρκεια του εξαμηνου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anomoios

Νεοφερμένος

Ο Anomoios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Για μένα πάντως δεν άλλαξαν και πολλά στη φοιτητική μου ζωή. Ίσως βέβαια παίζει ρόλο ότι έμεινα στην πόλη μου (Αθήνα) και στο σπίτι μου προφανώς. Γενικά οι γονείς μου δε με καταπίεζαν ποτέ ούτε με καταπιέζουν τώρα οπότε ίσως συνετέλεσε και αυτό. Πειραματισμούς του στυλ μεθύσια,κραιπάλες, παρέες, εξόδους τους είχα ήδη δοκιμάσει στα σχολικά μου χρόνια οπότε σχετικά πιο ήρεμος μπορώ να πω ότι είμαι σε αυτόν τον τομέα.

Το μόνο που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ με έχει ενθουσιάσει στη φοιτητική μου ζωή είναι ότι είμαι πολύ πιο ξέγνοιαστος για όλα. Εννοώ, εντάξει στο σχολείο είχες να σκέφτεσαι τα μαθήματα πολύ περισσότερο. Έπρεπε να προσέχεις ακόμα και τη συμπεριφορά σου μέσα στην τάξη και το σχολείο γενικότερα. Τώρα λίγα πράγματα με νοιάζουν και με αγχώνουν.
- Ξυνήχτησα λίγο παραπάνω με φιλαράκια? Στα @@ μου(η παρακολούθηση ευτυχώς δεν είναι υποχρωτική:whistle:).
- Κόπηκα σε ένα μάθημα? Στα @@ μου έχουμε καιρό(πρώτο έτος)
- Άργησα να ξυπνήσω? Στα @@ μου δεν έχω κάποιον καθηγητή/τρομονόμο να μου πει ότι άργησα
Ντάξει αυτά δε συμβαίνουν κάθε μέρα. Απλά αν συμβούν μικρό το κακό.
Αν και αυτά τα παραδείγματα είναι μικρά νιώθω γενικότερα πιο ξέγνοιαστος και λιγότερο αγχωμένος από όλες τις φάσεις της ζωής μου.

Και επειδή όλοι θα πέσετε πάνω μου: "έτσι δε θα πάρεις πτυχίο", "σπουδές έτσι δε γίνονται", "θα τελειώσεις στα 28 χρόνια" σας λέω εκ των προτέρων πως χρωστάω 4 και έχω και αυτή την εξεταστική που τρέχει.

Συνεπώς πιστεύω πως αν κάποιος δεν αλλάξει πόλη δε νομίζω να δει ριζική αλλαγή στη ζωή του. Θα συνεχίσει τα ίδια πράγματα με διευρυμένο κύκλο ατόμων και λίγο διαφορετικές καταστάσεις. Εξαίρεση αποτελούν όπως ειπώθηκε παραπάνω όσοι ίσως ήταν καταπιεσμένοι στα σχολικά τους χρόνια.

Υ.Γ. Εγώ πάντως μηχανάκι πήρα όταν έγινα φοιτητής:tongue:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν εννοω εντελως μεσα στην εξεταστικη....Εννοω να ξεκινησεις διαβασμα ενα μηνα νωριτερα για παραδειγμα....
Οσους εχω ρωτησει μου ειπαν οτι φτανει, για να περασεις τα περισσοτερα μαθηματα!!!
Δε ξερω, θα το δω και μονος μου και θα σου πω!!!


Όποιος νομίζει ότι έτσι θα αποδώσει απλά δεν έχει συνειδητοποιήσει πώς πάει το πράγμα. 2 πράγματα χρειάζονται:

- ανελιπή παρακολούθηση
- να αφιερώνεις πχ κάθε βδομάδα από λίγη ώρα για κάθε μάθημα ώστε να έχεις εμπεδώσει τι έχεις κάνει

και φυσικά να είσαι εντάξει στις όποιες υποχρεώσεις σου.

αν τα κάνεις αυτά στο τέλος για κάθε μάθημα θα θες max 3 μέρες διάβασμα. Είναι τεράστια η διαφορά ανάμεσα στο να ξέρεις τι διαβάζεις, απ το να διαβάζεις ψάχνοντας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
Είναι τεράστια η διαφορά ανάμεσα στο να ξέρεις τι διαβάζεις, απ το να διαβάζεις ψάχνοντας.

Σε πολλά Τμήματα η ίδια η δομή του προγράμματος σπουδών ωθεί στο δεύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Μπορείς επιτέλους να επισκεφθείς ιστοσελίδες λιγάκι πιο πονηρού περιεχομένου
Έλα παραδέξου το.Δεν περίμενες να γίνεις 18 για να το κάνεις αυτό :whistle:

Όποιον μεγαλύτερο και να ρωτήσεις θα σε επιβεβαιώσει με φοβερή σιγουριά πως τα φοιτητικά σου χρόνια θα είναι τα καλύτερα, και μάλιστα μερικοί θα υποστηρίξουν πως μόνο αν κερδίσεις κάποιο "ΛΟΤΟ" θα καταφέρεις να ξαναζήσεις τόσο ωραία!

Συμφωνώ ότι είναι η καλύτερη περίοδος.Δεν αγχώνεσαι για το αν θα περάσεις ένα μάθημα, δεν έχεις την ρουτίνα του σχολείου με το καθημερινό 7ωρο σε συγκεκριμένη ώρα (μπορεί να έχεις παρόλα αυτά και περισσότερες ώρες καμιά μέρα ,αλλά δεν πειράζει), βγαίνεις περισσότερο έξω , κάνεις πολλές παρέες από την σχολή , και τέλος δεν είναι τα μαθήματα της σχολής τόσο ανιαρά ,όσο του σχολείου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνώ ότι είναι η καλύτερη περίοδος.Δεν αγχώνεσαι για το αν θα περάσεις ένα μάθημα, δεν έχεις την ρουτίνα του σχολείου με το καθημερινό 7ωρο σε συγκεκριμένη ώρα (μπορεί να έχεις παρόλα αυτά και περισσότερες ώρες καμιά μέρα ,αλλά δεν πειράζει), βγαίνεις περισσότερο έξω , κάνεις πολλές παρέες από την σχολή , και τέλος δεν είναι τα μαθήματα της σχολής τόσο ανιαρά ,όσο του σχολείου!
Εγώ διαφωνώ. Όχι ως προς τη λογική αλλά ως προς την ιδέα πως μώλις πάρεις πτυχίο αυτόματα θα ζεις λιγότερο καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Εγώ διαφωνώ. Όχι ως προς τη λογική αλλά ως προς την ιδέα πως μώλις πάρεις πτυχίο αυτόματα θα ζεις λιγότερο καλά.
Δεν το έχω ζήσει για να στο πω.Γνωρίζω μόνο την φοιτητική ζωή.Αν πάρω πτυχίο θα ξαναγράψω στο thread ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nektariosmakris

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο νεκτάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Μπορεί να έχεις ευθύνες αλλά όπως και να το κάνουμε είναι τα καλύτερα.
Στα φοιτητικά μου χρόνια:
-όταν πέρασα ένοιωσα ότι ο κόσμος μου ανήκει,δεν φοβόμουν τίποτα.
-έκανα νέους φίλους στη σχολή
-έκανα την πρώτη μου σχέση
-βρήκα ελεύθερο χρόνο να μάθω επιτέλους κιθάρα
-μέθυσα για πρώτη φορά
-ένοιωσα πώς είναι να κυνηγάς να πιάσεις τη βάση σε μάθημα
αυτο με τη βαση μου ακουγετε λιγο περιεργο.πρωτη φορα ε?μπραβο σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
O X I
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
αυτο με τη βαση μου ακουγετε λιγο περιεργο.πρωτη φορα ε?μπραβο σου
τι σου φαίνεται τόσο περίεργο?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ermina.S

Νεοφερμένος

Η Ermina.S αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
θεωρείς ότι ως φοιτητής δεν θα έχεις υποχρεώσεις και ευθύνες?:hmm:


γιατι ως μαθητης δεν εχεις;;; πολυ περισσοτερες υποχρεωσεις ... καθε μερα 7ωρα και μετα διαβασμα στο σπιτι !!!
οταν εισαι φοιτητης δεν το κανεις αυτο! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
γιατι ως μαθητης δεν εχεις;;; πολυ περισσοτερες υποχρεωσεις ... καθε μερα 7ωρα και μετα διαβασμα στο σπιτι !!!
οταν εισαι φοιτητης δεν το κανεις αυτο! ;)
Ξυπνας το πρωι και εχεις ετοιμο καφε απο τη μανα σου, το μεσημερι ετοιμο φαι απο τη μανα σου, καθαρο δωματιο απο τη μανα σου και καθαρο σπιτι απο τη μανα σου....Οταν πας φοιτητης δεν τα εχεις αυτα!!! Να τες οι υποχρεωσεις που λεγαμε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
γιατι ως μαθητης δεν εχεις;;; πολυ περισσοτερες υποχρεωσεις ... καθε μερα 7ωρα και μετα διαβασμα στο σπιτι !!!
οταν εισαι φοιτητης δεν το κανεις αυτο! ;)
Ναι, αβάστακτες οι υποχρεώσεις του σχολείου. Απορώ πως επιβιώσαμε... Έλεος.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
γιατι ως μαθητης δεν εχεις;;; πολυ περισσοτερες υποχρεωσεις ... καθε μερα 7ωρα και μετα διαβασμα στο σπιτι !!!
οταν εισαι φοιτητης δεν το κανεις αυτο! ;)

Θα υποθέσω ότι δεν έχεις πάει φοιτήτρια ακόμα και γι' αυτό τα λες αυτά.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top