Είναι η Θεολογία επιστήμη;

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοια καούρα να ονομαστεί η θεολογία ως επιστήμη. Μήπως βλέπετε τους φυσικούς να πασχίζουν να ονομαστούν θεολόγοι ή θρήσκοι; Γιατί άραγε; Μάλλον επειδή το να ονομστείς επιστήμονας προσδίδει κύρος, ενώ το να ονομαστείς οτιδήποτε άλλο παραπέμπει σε τσαρλατανισμό.
Αν η θεολογία είναι η μελέτη των θρησκειών, δηλαδή της ιστορίας τους και της σχέσης τους με τους διάφορους πολιτισμούς, τότε ας ονομαστεί θρησκειολογία ή Ιστορία των Θρησκειών. Ας είναι, δηλαδή, ένα παρακλάδι της ήδη υπάρχουσας επιστήμης που λέγεται Ιστορία.
Γιατί τέτοια μεγάλη ανάγκη να ονομαστούν οι θεολόγοι ως επιστήμονες; Αν θέλετε την γνώμη μου, οι θεολόγοι (πλή μόνο μερικών) είναι dead weight στην κοινωνία. Δεν παράγουν, κατά 99,99% είναι θρήσκοι που προσκυνούν κάστανα και δεν βοηθούν την κοινωνία σε κάτι ουσιώδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odytheology

Νεοφερμένος

Ο Menandros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοια καούρα να ονομαστεί η θεολογία ως επιστήμη. Μήπως βλέπετε τους φυσικούς να πασχίζουν να ονομαστούν θεολόγοι ή θρήσκοι; Γιατί άραγε; Μάλλον επειδή το να ονομστείς επιστήμονας προσδίδει κύρος, ενώ το να ονομαστείς οτιδήποτε άλλο παραπέμπει σε τσαρλατανισμό.
Αν η θεολογία είναι η μελέτη των θρησκειών, δηλαδή της ιστορίας τους και της σχέσης τους με τους διάφορους πολιτισμούς, τότε ας ονομαστεί θρησκειολογία ή Ιστορία των Θρησκειών. Ας είναι, δηλαδή, ένα παρακλάδι της ήδη υπάρχουσας επιστήμης που λέγεται Ιστορία.
Γιατί τέτοια μεγάλη ανάγκη να ονομαστούν οι θεολόγοι ως επιστήμονες; Αν θέλετε την γνώμη μου, οι θεολόγοι (πλή μόνο μερικών) είναι dead weight στην κοινωνία. Δεν παράγουν, κατά 99,99% είναι θρήσκοι που προσκυνούν κάστανα και δεν βοηθούν την κοινωνία σε κάτι ουσιώδες.

εμμμμμ οχιιιιι απλα μηπως σε πνιγει το δικιο οταν μονο στην ελλαδα σε αντιμετωπιζουν ως ξεχασμενο??? εκτος αυτου δεν ειναι κατι που θελει αποδειξη η επιβεβαιωση, αλλα εχει ηδη ανακυρυχτει ως επιστημη (ανθρωπιστικη) απλα επειδη αν πατε στην αρχη αρχη υπαρχουν ατομα που ρωτανε απο ποτε η θεολογια ειναι επιστημη. αυτο και μονο. απο εκει και περα τσαμπα μιλαμε νομιζω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
εμμμμμ οχιιιιι απλα μηπως σε πνιγει το δικιο οταν μονο στην ελλαδα σε αντιμετωπιζουν ως ξεχασμενο??? εκτος αυτου δεν ειναι κατι που θελει αποδειξη η επιβεβαιωση, αλλα εχει ηδη ανακυρυχτει ως επιστημη (ανθρωπιστικη) απλα επειδη αν πατε στην αρχη αρχη υπαρχουν ατομα που ρωτανε απο ποτε η θεολογια ειναι επιστημη. αυτο και μονο. απο εκει και περα τσαμπα μιλαμε νομιζω:)

Από ποιόν ανακήρυχθηκε ως επιστήμη; Από τον Σύλλογο Ανακήρυξης Επιστημών...;
Φίλε μου, δώσε μας τον ορισμό της Θεολογίας, πες μας τι εννοείς όταν μιλάς για θεολογία, και μετά θα σου πούμε αν την θεωρούμε επιστήμη ή όχι :) Αλλιώς δεν θα καταλήξουμε πουθενά. Δώσε μας, λοιπόν, τον ορισμό σου για την θεολογία, και μετά θα πάρεις την απάντηση σου.

Εγώ, όμως, ξανα ρωτώ. Γιατί σε πνίγει το δίκιο και θες τόσο πολύ να ονομάσεις την θεολογία επιστήμη;
Εμένα μου θυμίζεις τους ομοιπαθητικούς, οι οποίοι θέλουν ντε και καλά να ονομασοτούν επιστήμονες, καθώς γνωρίζουν πως κανείς δεν πρόκειτε να τους πάρει στα σοβαρά.
Περιμένουμε τον ορισμό της θεολογίας. Τι μελετά, με τι ασχολείται κτλ :)

εντι: Τι σήμερον ημέρα, όλοι θέλουν να ονομαστούν επιστήμονες. Ξέρουμε πλέον πως η επιστήμη ωθεί την κοινωνία μποστά, όχι τα μαγικά κάστανα και οι μαγείες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Εχετε πεσει να τον φατε τον ανθρωπο. Φανταζομαι οτι η σχολη της θεολογιας δεν θα μελετα αποκλειστικα τον χριστιανισμό, ουτε θα τον αντιμετωπιζει ως μοναδικη, "σωστη" θρησκεια στην οποια ολοι θα επρεπε να πιστευουμε, μπλα μπλα, όπως μας έλεγαν στο σχολείο. Ουτε πηγαινουν στη σχολή (μόνο) φανατικοί χριστιανοι. Γνωρίζω άτομο άθεο που σπούδασε θεολογία επειδή ήθελε να μάθει περισσότερα πάνω στις θρησκείες, τη φιλοσοφία, και γενικά για τον άνθρωπο. Αν γινεται έρευνα για τις θρησκείες ανα τον κόσμο, για την ανάγκη του ανθρωπου να πιστευει καπου, για ιστορικα στοιχεία που έχουν επίπτωση στη διαμορφωση της θρησκειας ή το πώς η θρησκεία επηρεάζει την ιστορία κτλ κτλ τότε προφανώς και θα έχει ενδιαφέρον, ούτε θα γίνεται προσηλυτισμός. Αν τα πράγματα είναι διαφορετικά τότε συγνώμη, δεν το γνωρίζω, αλλά όσο γίνεται πολύπλευρη έρευνα τότε δεν νομίζω ότι το αντικείμενο αυτό θα ενδιαφέρει μόνο άτομα που "προσκυνούν κάστανα". Και δεν είμαι καν άτομο που ασχολείται με τη θρησκεία, απλά έχω βαρεθεί με την αντιμετώπιση φυσική-πληροφορική πάνω απ'όλα σ'αυτο το φόρουμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Εχετε πεσει να τον φατε τον ανθρωπο. Φανταζομαι οτι η σχολη της θεολογιας δεν θα μελετα αποκλειστικα τον χριστιανισμό, ουτε θα τον αντιμετωπιζει ως μοναδικη, "σωστη" θρησκεια στην οποια ολοι θα επρεπε να πιστευουμε, μπλα μπλα, όπως μας έλεγαν στο σχολείο. Ουτε πηγαινουν στη σχολή (μόνο) φανατικοί χριστιανοι. Γνωρίζω άτομο άθεο που σπούδασε θεολογία επειδή ήθελε να μάθει περισσότερα πάνω στις θρησκείες, τη φιλοσοφία, και γενικά για τον άνθρωπο. Αν γινεται έρευνα για τις θρησκείες ανα τον κόσμο, για την ανάγκη του ανθρωπου να πιστευει καπου, για ιστορικα στοιχεία που έχουν επίπτωση στη διαμορφωση της θρησκειας ή το πώς η θρησκεία επηρεάζει την ιστορία κτλ κτλ τότε προφανώς και θα έχει ενδιαφέρον, ούτε θα γίνεται προσηλυτισμός. Αν τα πράγματα είναι διαφορετικά τότε συγνώμη, δεν το γνωρίζω, αλλά όσο γίνεται πολύπλευρη έρευνα τότε δεν νομίζω ότι το αντικείμενο αυτό θα ενδιαφέρει μόνο άτομα που "προσκυνούν κάστανα". Και δεν είμαι καν άτομο που ασχολείται με τη θρησκεία, απλά έχω βαρεθεί με την αντιμετώπιση φυσική-πληροφορική πάνω απ'όλα σ'αυτο το φόρουμ.


Γιαυτό επιμένω και ζητώ τον ορισμό της Θεολογίας, καθώς και τι ακριβώς συμβαίνει στη σχολή τους.
Όσο για τον άθεο φίλο σου, δεν πιστεύω πως είναι ο κανόνας. Προσωπικά, και επειδή ήμουν από μικρός κοντά στην εκκλησία, έχω δει να πάνε στις θεολογικές σχολές μόνο χριστιανοί. Μάλιστα, άτομα που αργότερα έγιναν παπάδες κτλ.
Οι θεολογικές σχολές είναι όργανα της εκκλησία στην ελλάδα, είτε το γνωρίζουμε είτε όχι. Σας το λέω επειδή το έχω ζήσει. Μερικοί από τους καθηγητές είναι και ιερείς.
Τέλος πάντων, γιαυτό ζητώ τον ορισμό της θεολογίας. Αν θεολογία είναι η ιστορική μελέτη των θρησκειών, τότε ανήκει σε ένα παρακλάδι της Ιστορίας, και δεν χρειάζεται να είναι ξεχωριστή επιστήμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odytheology

Νεοφερμένος

Ο Menandros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Από ποιόν ανακήρυχθηκε ως επιστήμη; Από τον Σύλλογο Ανακήρυξης Επιστημών...;
Φίλε μου, δώσε μας τον ορισμό της Θεολογίας, πες μας τι εννοείς όταν μιλάς για θεολογία, και μετά θα σου πούμε αν την θεωρούμε επιστήμη ή όχι :) Αλλιώς δεν θα καταλήξουμε πουθενά. Δώσε μας, λοιπόν, τον ορισμό σου για την θεολογία, και μετά θα πάρεις την απάντηση σου.

Εγώ, όμως, ξανα ρωτώ. Γιατί σε πνίγει το δίκιο και θες τόσο πολύ να ονομάσεις την θεολογία επιστήμη;
Εμένα μου θυμίζεις τους ομοιπαθητικούς, οι οποίοι θέλουν ντε και καλά να ονομασοτούν επιστήμονες, καθώς γνωρίζουν πως κανείς δεν πρόκειτε να τους πάρει στα σοβαρά.
Περιμένουμε τον ορισμό της θεολογίας. Τι μελετά, με τι ασχολείται κτλ :)

εντι: Τι σήμερον ημέρα, όλοι θέλουν να ονομαστούν επιστήμονες. Ξέρουμε πλέον πως η επιστήμη ωθεί την κοινωνία μποστά, όχι τα μαγικά κάστανα και οι μαγείες....
1ον να σου ξεκαθαρισω πως εγω προσωπικα δεν εχω κανενα απολυτως θεμα με το αν την θεωρεις η οχι επιστημη. 2ον αν φαινομαι καπως πεισματαρης ως προς αυτο το θεμα ειναι επειδη η ιδια η συγκεκριμενη συνομιλια ειναι περι του θεματος αλλα και επειδη το θεωρω αδικο να χαρακτιριζεται ως ψευδοεπιστημη απο ατομα τα οποια δεν δινουν καμια σημασια για την ιδια την θεολογια αλλα και σιγουρα δεν εχουν ιδεα απο το τι διδασκεσαι μεσα σε μια θεολογικη σχολη.

Θεολογια λοιπον ειναι η επιστημη που μελετα τις ακτιστες ενεργειες του θεου και το φαινομενο της θρησκειας ανα τον κοσμο. Ειδικότερα χαρακτηρίζεται ως η λογική και συστηματική μελέτη του Θεού και της σχέσης του με τον κόσμο και η μελέτη που διαπραγματεύεται την ύπαρξη, τη φύση και τις ιδιότητες του Θεού, τις αρχές και την εξουσία του, τα δόγματα που ορίζουν την ορθότητα της πίστης και τα λατρευτικά καθήκοντα προς το Θεό. Επιπλέον μπορεί ως όρος να εκφράζει μια θεολογική θεωρία ή σύστημα ή μία ειδική κατηγορία θεολογικού δόγματος. Ακόμη θεολογία, από τις χαλκηδόνιες εκκλησίες, χαρακτηρίζεται η ιδιαίτερη κατάσταση του ανθρώπου, ο οποίος δεχόμενος την αγιαστική χάρη (φωτισμό) του Αγίου Πνεύματος, εκφράζει με τη μαρτυρία του το λόγο, την επιθυμία ή τη γνώση των ενεργειών (τη δυνατή δηλαδή από τον άνθρωπο κατανόηση) του Θεού.

Θεολόγος μπορεί να χαρακτηριστεί ακαδημαϊκά ο ειδικός στη θεολογία και τη μελέτη των θρησκειών και των θρησκευτικών διδασκαλιών, ο κάτοχος πτυχίου θεολογικής σχολής ή ο μελετητής κλάδων της θεολογίας. Εκκλησιολογικά θεολόγος αποκαλείται αυτός που μεταφέρει το λόγο του Θεού στον κόσμο.

αυτο ειναι ο ορισμος της θεολογιας. Τωρα ειτε την θεωρεις επιστημη ειτε οχι, εμενα αυτο που με νοιαζει ειναι να μην μιλαμε για πραγματα που δεν ξερουμε σαν ιδιοφυιες. και αυτο δεν παει σε εσενα αλλα σε αλλους προλαλησαντες( χωρις καμια εχθρικη διαθεση, απλα φιλικα και συμβουλευτικα εκφραζω την αποψη μου)

Γιαυτό επιμένω και ζητώ τον ορισμό της Θεολογίας, καθώς και τι ακριβώς συμβαίνει στη σχολή τους.
Όσο για τον άθεο φίλο σου, δεν πιστεύω πως είναι ο κανόνας. Προσωπικά, και επειδή ήμουν από μικρός κοντά στην εκκλησία, έχω δει να πάνε στις θεολογικές σχολές μόνο χριστιανοί. Μάλιστα, άτομα που αργότερα έγιναν παπάδες κτλ.
Οι θεολογικές σχολές είναι όργανα της εκκλησία στην ελλάδα, είτε το γνωρίζουμε είτε όχι. Σας το λέω επειδή το έχω ζήσει. Μερικοί από τους καθηγητές είναι και ιερείς.
Τέλος πάντων, γιαυτό ζητώ τον ορισμό της θεολογίας. Αν θεολογία είναι η ιστορική μελέτη των θρησκειών, τότε ανήκει σε ένα παρακλάδι της Ιστορίας, και δεν χρειάζεται να είναι ξεχωριστή επιστήμη.

μην εμπλεκεις την εκκλησια με την θεολογια καθως ετσι περιοριζεις το αντικειμενο της σε εναν κλαδο της. η θεολογια δεν ειναι η επιστημη του χριστιανισμο (αν θες να την ονομασουμε προχειρα ετσι). αντιθετως μελετα ολα τα φαινομενα της θεικης παρουσιας και της θεικης ενεργειας χωρις να βαζει παρωπιδες σε καποιο συγκεκριμενο δογμα. τωρα το αν βγαινουν κληρικοι απο τις θεολογικες μου ακουγεται απολυτα φυσιολογικο καθως οι ανθρωποι υπηρετουν τον θεο και γιαυτο σπουδαζουν στις θεολογικες. ασχετα ομως θεολογια (ως επιστημη) και εκκλησια, πολυ σχετικα στο αντικειμενο τους (δηλ τον θεο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Για τη συζήτηση, να σημειώσουμε ότι τα παλαιά σοβαρά Ευρωπαϊκά Πανεπιστήμια ακόμη και το Πανεπιστήμιο Αθήνας είχαν ιδρυθεί ως Θεολογικές Σχολές ή περιείχαν Θεολογική Σχολή με πρόγραμμα σπουδών σε Θεολογική Μελέτη των Κειμένων, Μαθηματικά, Λογική, Μεταφυσική και Αστρονομία. Ο εικοστός αιώνας χώρισε τις βασικές επιστήμες σε άλλα παρακλάδια και δημιούργησε νέες επιστήμες. Τα παλαιά Πανεπιστήμια της Γερμανίας π.χ. στη Χαϊδελβέργη, είχε ιδρυθεί ως Θεολογική Σχολή της Ρωμαιοκαθολικής πίστης, αν δεν κάνω λάθος. Η χώρα μας λόγω του οθωμανικού και μουσουλμανικού παρελθόντος άργησε και βρέθηκε εκτός εποχής από την εκπαιδευτική ανανέωση που κυριάρχησε στην Ευρώπη τον 16ο και 17ο αιώνα, ώστε μετέπειτα κατά τη νεότερη περίοδο η κοινωνία να ζει με τις νοσταλγίες της Μεγάλης Ιδέας, να αναβιώνει πολέμους με γείτονες εχθρούς χάριν πολιτικού λαϊκισμού, ενώ στην νεοσύστατη ενιαία Γερμανία μελετούσαν Φυσική Φιλοσοφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
2ον αν φαινομαι καπως πεισματαρης ως προς αυτο το θεμα ειναι επειδη η ιδια η συγκεκριμενη συνομιλια ειναι περι του θεματος αλλα και επειδη το θεωρω αδικο να χαρακτιριζεται ως ψευδοεπιστημη απο ατομα τα οποια δεν δινουν καμια σημασια για την ιδια την θεολογια αλλα και σιγουρα δεν εχουν ιδεα απο το τι διδασκεσαι μεσα σε μια θεολογικη σχολη.

Δεν χαρακτήρισα την θεολογία ως ψευδοεπιστήμη, απλώς δεν την θεωρώ επιστήμη.

Θεολογια λοιπον ειναι η επιστημη που μελετα τις ακτιστες ενεργειες του θεου και το φαινομενο της θρησκειας ανα τον κοσμο. Ειδικότερα χαρακτηρίζεται ως η λογική και συστηματική μελέτη του Θεού και της σχέσης του με τον κόσμο και η μελέτη που διαπραγματεύεται την ύπαρξη, τη φύση και τις ιδιότητες του Θεού, τις αρχές και την εξουσία του, τα δόγματα που ορίζουν την ορθότητα της πίστης και τα λατρευτικά καθήκοντα προς το Θεό. Επιπλέον μπορεί ως όρος να εκφράζει μια θεολογική θεωρία ή σύστημα ή μία ειδική κατηγορία θεολογικού δόγματος. Ακόμη θεολογία, από τις χαλκηδόνιες εκκλησίες, χαρακτηρίζεται η ιδιαίτερη κατάσταση του ανθρώπου, ο οποίος δεχόμενος την αγιαστική χάρη (φωτισμό) του Αγίου Πνεύματος, εκφράζει με τη μαρτυρία του το λόγο, την επιθυμία ή τη γνώση των ενεργειών (τη δυνατή δηλαδή από τον άνθρωπο κατανόηση) του Θεού.

Τότε όχι, δεν θεωρώ την θεολογία επιστήμη. Η επιστήμη είναι λευκό, είναι όμορφο πράγμα.
Αν εσύ είσαι θεολόγος και ξεκινάς να μελετάς την "επιστήμη" σου έχοντας ήδη αποδεχτεί εξωφρενικές ιδέες όπως η ύπαρξη του θεού, η ύπαρξη των ενεργειών Αυτού, η ύπαρξη μιας μαγικής φλόγας κτλ κτλ, τότε δεν μπορείς να λέγεσαι επιστήμονας.
Ο Φυσικός, όταν μελετά, δεν έχει εκ των προτέρων αποδεχτεί ως αληθείς τις θεωρίες του. Τις έχει διατυπώσει και προσπαθεί να τις αποδείξει. Εσύ, με τον ορισμό που δίνεις, έχεις ήδη αποδεχτεί όλα αυτά που έγραψα πιο πάνω. Αυτό εγώ προσωπικά δεν μπορώ να το δεχτώ ως επιστήμη. Πες το όπως αλλιώς θες. Όταν λέω "Επιστήμη" θέλω να εννοώ κάτι αγνό, κάτι αληθινό και κάτι όμορφο. Δεν θέλω επιστήμη να σημαίνει ταυτόχρονα μαθηματικά αλλά και ύπαρξη του θεού. Δεν μου ακούγεται σωστό, και νομίζω ότι οι περισσότεροι θα συμφωνούσαν.

Αν μου έλεγες ότι θεολογία είναι η ιστορική μελέτη των θρησκειών και του τρόπου επιρροής τους στην κοινωνικοπολιτική ζωή των λαών, τότε θα έλεγα πως η θεολογία είναι επιστήμη. Αλλά όταν μου λες πως είναι η μελέτη της ύπαρξης του θεού και μιάς μαγικής φλόγας που μας καίει τα μπατζάκια, τότε με συγχωρείς αλλά δεν μπορώ να το δεχτώ.
Ελπίζω να γίνομαι σαφής.


αυτο ειναι ο ορισμος της θεολογιας. Τωρα ειτε την θεωρεις επιστημη ειτε οχι, εμενα αυτο που με νοιαζει ειναι να μην μιλαμε για πραγματα που δεν ξερουμε σαν ιδιοφυιες. και αυτο δεν παει σε εσενα αλλα σε αλλους προλαλησαντες( χωρις καμια εχθρικη διαθεση, απλα φιλικα και συμβουλευτικα εκφραζω την αποψη μου)

Συμφωνώ. Δεν θα πρέπει να το παίζουμε ιδιοφυίες για πράγματα που δεν γνωρίζουμε.

μην εμπλεκεις την εκκλησια με την θεολογια καθως ετσι περιοριζεις το αντικειμενο της σε εναν κλαδο της.

Εμπλέκω την εκκλησία με την θεολογία γιατί ζω στην ελλάδα. Αλλά και να μην ζούσα στην ελλάδα, ο ορισμός που έδωσες είναι στενά συνδεδεμένος με την χριστιανική πίστη.

η θεολογια δεν ειναι η επιστημη του χριστιανισμο (αν θες να την ονομασουμε προχειρα ετσι). αντιθετως μελετα ολα τα φαινομενα της θεικης παρουσιας και της θεικης ενεργειας χωρις να βαζει παρωπιδες σε καποιο συγκεκριμενο δογμα.

Ναι, ωστόσο εσύ είπες πως η θεολογία μελετά την ύπαρξη του θεού και του αγίου πνεύματος. Άρα αμέσως-αμέσως έχεις αποκλήσει τις πολυθειστικές θρησκείες. Επίσης, πόσες θρησκείες αναφέρονται στο άγιο πνεύμα εκτός του χριστιανισμού;

τωρα το αν βγαινουν κληρικοι απο τις θεολογικες μου ακουγεται απολυτα φυσιολογικο καθως οι ανθρωποι υπηρετουν τον θεο και γιαυτο σπουδαζουν στις θεολογικες.

Απαράδεκτο. Κάποιος που υπηρετεί τον θεό, δεν μπορεί να λέγεται επιστήμονας. Κάποιος που υπηρετεί την αλήθεια, μπορεί να λέγεται επιστήμονας.
Αν ο θεολόγος ήταν ιστορικός που ειδικεύεται στην ιστορική εξέλιξη των θρησκειών, τότε θα ήταν επιστήμονας.
Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός. Να είσαι καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odytheology

Νεοφερμένος

Ο Menandros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Δεν χαρακτήρισα την θεολογία ως ψευδοεπιστήμη, απλώς δεν την θεωρώ επιστήμη.



Τότε όχι, δεν θεωρώ την θεολογία επιστήμη. Η επιστήμη είναι λευκό, είναι όμορφο πράγμα.
Αν εσύ είσαι θεολόγος και ξεκινάς να μελετάς την "επιστήμη" σου έχοντας ήδη αποδεχτεί εξωφρενικές ιδέες όπως η ύπαρξη του θεού, η ύπαρξη των ενεργειών Αυτού, η ύπαρξη μιας μαγικής φλόγας κτλ κτλ, τότε δεν μπορείς να λέγεσαι επιστήμονας.
Ο Φυσικός, όταν μελετά, δεν έχει εκ των προτέρων αποδεχτεί ως αληθείς τις θεωρίες του. Τις έχει διατυπώσει και προσπαθεί να τις αποδείξει. Εσύ, με τον ορισμό που δίνεις, έχεις ήδη αποδεχτεί όλα αυτά που έγραψα πιο πάνω. Αυτό εγώ προσωπικά δεν μπορώ να το δεχτώ ως επιστήμη. Πες το όπως αλλιώς θες. Όταν λέω "Επιστήμη" θέλω να εννοώ κάτι αγνό, κάτι αληθινό και κάτι όμορφο. Δεν θέλω επιστήμη να σημαίνει ταυτόχρονα μαθηματικά αλλά και ύπαρξη του θεού. Δεν μου ακούγεται σωστό, και νομίζω ότι οι περισσότεροι θα συμφωνούσαν.

Αν μου έλεγες ότι θεολογία είναι η ιστορική μελέτη των θρησκειών και του τρόπου επιρροής τους στην κοινωνικοπολιτική ζωή των λαών, τότε θα έλεγα πως η θεολογία είναι επιστήμη. Αλλά όταν μου λες πως είναι η μελέτη της ύπαρξης του θεού και μιάς μαγικής φλόγας που μας καίει τα μπατζάκια, τότε με συγχωρείς αλλά δεν μπορώ να το δεχτώ.
Ελπίζω να γίνομαι σαφής.




Συμφωνώ. Δεν θα πρέπει να το παίζουμε ιδιοφυίες για πράγματα που δεν γνωρίζουμε.



Εμπλέκω την εκκλησία με την θεολογία γιατί ζω στην ελλάδα. Αλλά και να μην ζούσα στην ελλάδα, ο ορισμός που έδωσες είναι στενά συνδεδεμένος με την χριστιανική πίστη.



Ναι, ωστόσο εσύ είπες πως η θεολογία μελετά την ύπαρξη του θεού και του αγίου πνεύματος. Άρα αμέσως-αμέσως έχεις αποκλήσει τις πολυθειστικές θρησκείες. Επίσης, πόσες θρησκείες αναφέρονται στο άγιο πνεύμα εκτός του χριστιανισμού;



Απαράδεκτο. Κάποιος που υπηρετεί τον θεό, δεν μπορεί να λέγεται επιστήμονας. Κάποιος που υπηρετεί την αλήθεια, μπορεί να λέγεται επιστήμονας.
Αν ο θεολόγος ήταν ιστορικός που ειδικεύεται στην ιστορική εξέλιξη των θρησκειών, τότε θα ήταν επιστήμονας.
Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός. Να είσαι καλά.[/QUO

δεν μιλησα για αγιο πνευμα με την ενοια αυτη. αναφερθηκα στις χαλκηδονιες εκκλησιες οι οποιες θεωρουσαν θεολογια και τον φωτισμο του ανθρωπου απο τον αγιο πνευμα. αν αυτο περιοριζει στον χριστιανισμο τοτε λαθος μου. αλλα δεν ειναι εδω το θεμα. συμπαιρενω απο ολα οσα λετε πως περιμενετε η θεολογια να αποδειξει την υπαρξη του θεου???? γινεται να αποδειχθει αυτο??? Ο Θεος ειναι ενα ον που δεν μπαινει σε μικροσκοπιο για να τον μελετησεις, αυτο ομως δεν σημαινει πως δεν μπορεις να μελετησεις τις ενεργειες του. Τελος παντων αν λοιπον η θεολογια δεν ειναι επιστημη τι ειναι??? και γιατι ειναι ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΗ σχολη??? (σεβομαι την αποψη σας απλα διαφωνω). Επισης η θεολογια συμπεριλαμβανει την (κοινωνιολογικη μελετη) των αλλων θρησκειων οπως αναφερεστε στο τελος, και ερευναει την εξελιξη των θρησκειων αλλα και τα κοινα σημεια αν υπαρχουν μεταξυ των θρησκειων.
Και εσυ να σαι καλα :):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Δεν χαρακτήρισα την θεολογία ως ψευδοεπιστήμη, απλώς δεν την θεωρώ επιστήμη.



Τότε όχι, δεν θεωρώ την θεολογία επιστήμη. Η επιστήμη είναι λευκό, είναι όμορφο πράγμα.
Αν εσύ είσαι θεολόγος και ξεκινάς να μελετάς την "επιστήμη" σου έχοντας ήδη αποδεχτεί εξωφρενικές ιδέες όπως η ύπαρξη του θεού, η ύπαρξη των ενεργειών Αυτού, η ύπαρξη μιας μαγικής φλόγας κτλ κτλ, τότε δεν μπορείς να λέγεσαι επιστήμονας.
Ο Φυσικός, όταν μελετά, δεν έχει εκ των προτέρων αποδεχτεί ως αληθείς τις θεωρίες του. Τις έχει διατυπώσει και προσπαθεί να τις αποδείξει. Εσύ, με τον ορισμό που δίνεις, έχεις ήδη αποδεχτεί όλα αυτά που έγραψα πιο πάνω. Αυτό εγώ προσωπικά δεν μπορώ να το δεχτώ ως επιστήμη. Πες το όπως αλλιώς θες. Όταν λέω "Επιστήμη" θέλω να εννοώ κάτι αγνό, κάτι αληθινό και κάτι όμορφο. Δεν θέλω επιστήμη να σημαίνει ταυτόχρονα μαθηματικά αλλά και ύπαρξη του θεού. Δεν μου ακούγεται σωστό, και νομίζω ότι οι περισσότεροι θα συμφωνούσαν.

Αν μου έλεγες ότι θεολογία είναι η ιστορική μελέτη των θρησκειών και του τρόπου επιρροής τους στην κοινωνικοπολιτική ζωή των λαών, τότε θα έλεγα πως η θεολογία είναι επιστήμη. Αλλά όταν μου λες πως είναι η μελέτη της ύπαρξης του θεού και μιάς μαγικής φλόγας που μας καίει τα μπατζάκια, τότε με συγχωρείς αλλά δεν μπορώ να το δεχτώ.
Ελπίζω να γίνομαι σαφής.




Συμφωνώ. Δεν θα πρέπει να το παίζουμε ιδιοφυίες για πράγματα που δεν γνωρίζουμε.



Εμπλέκω την εκκλησία με την θεολογία γιατί ζω στην ελλάδα. Αλλά και να μην ζούσα στην ελλάδα, ο ορισμός που έδωσες είναι στενά συνδεδεμένος με την χριστιανική πίστη.



Ναι, ωστόσο εσύ είπες πως η θεολογία μελετά την ύπαρξη του θεού και του αγίου πνεύματος. Άρα αμέσως-αμέσως έχεις αποκλήσει τις πολυθειστικές θρησκείες. Επίσης, πόσες θρησκείες αναφέρονται στο άγιο πνεύμα εκτός του χριστιανισμού;



Απαράδεκτο. Κάποιος που υπηρετεί τον θεό, δεν μπορεί να λέγεται επιστήμονας. Κάποιος που υπηρετεί την αλήθεια, μπορεί να λέγεται επιστήμονας.
Αν ο θεολόγος ήταν ιστορικός που ειδικεύεται στην ιστορική εξέλιξη των θρησκειών, τότε θα ήταν επιστήμονας.
Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός. Να είσαι καλά.
Το ότι δεν αισθάνεσαι κάτι, δεν το κάνει και ανύπαρκτο. Δεν θα προσπαθήσω σε καμία περίπτωση να σου αποδείξω τη παρουσία του Θεού, γιατί δεν το θεωρώ σωστό.
Ωστόσο, δεν μπορείς να λες ότι κάτι δεν θεωρείται επιστήμη επειδή έχει αποδεχτεί μια αλήθεια που εσύ δεν αποδέχεσαι. Η Θεολογία λοιπόν, μελετά τη παρουσία του Θεού, τον τρόπο που επηρεάζει τους ανθρώπους κλπ κλπ. Παρόλα αυτά, γνωρίζω σίγουρα πως η Θεολογία (σε Πανεπιστημιακό επίπεδο τουλάχιστον), μελετά και τη Ψυχολογία του ανθρώπου. Ξέρω δηλαδή ότι κάνουν πολλά Ψυχολογικά μαθήματα όπως και μαθήματα κοινωνικού περιεχομένου.
Τέλος πάντων, εάν λοιπόν το πας έτσι, άσε με να σου πω ότι και τα μαθηματικά λοιπόν δεν είναι επιστήμη.. ειδικά αν σκεφτούμε ότι στα μαθηματικά δεν αποδεικνύονται κάποια πράγματα όπως π.χ. τα αξιώματα.
To αξίωμα ή αρχή στη λογική, είναι μια πρόταση η οποία δεν αποδεικνύεται, αλλά θεωρείται είτε προφανής, ή αποτέλεσμα κάποιας απόφασης. Έτσι, αξίωμα είναι μια λογική πρόταση, της οποίας η αλήθεια θεωρείται δεδομένη και χρησιμεύει ως αρχικό σημείο για την αναγωγή και το συμπέρασμα άλλων αληθών προτάσεων, ανάλογα με τη θεωρία που εφαρμόζεται. Κατευθείαν από τη Βικιπαίδεια :P αλλά και από το σχολικό μου βιβλίο..
Το θέμα είναι ότι τα αξιώματα χρειάζονται είτε αποδεικνύονται, είτε όχι, γιατί χρησιμεύουν στο συμπέρασμα κάποιων άλλων θεωριών, αληθειών ή προτάσεων. Η Άλγεβρα τα χρειάζεται για να προχωρήσει, δεν μπορεί να τα αποδείξει όμως. Απλώς τα αποδέχεται και συνεχίζει την ανάλυση. Όμως, παραμένει επιστήμη..
Έτσι και στη Θεολογία, επειδή λοιπόν δεν μπορούμε να ''αποδείξουμε'' το Θεό, το θεωρούμε προφανές και δεδομένο.
Αυτά λέγονται δόγματα. Ναι, όντως η Θεολογία έχει κάποια δόγματα για να μπορέσει να αναπτυχθεί, έτσι λοιπόν συμβαίνει και στα Μαθηματικά. Χρειάζονται δόγματα (π.χ. Αξιώματα) γιατί χωρίς αυτά δεν μπορεί να προχωρήσει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
συμπαιρενω απο ολα όσα λετε πως περιμενετε η θεολογια να αποδειξει την υπαρξη του θεου???? γινεται να αποδειχθει αυτο???

Όχι, δεν περιμένω τίποτα από την θεολογία. Απλώς σας λέω πως, για παράδειγμα, ο φυσικός όταν κάνει μελέτη ενός φαινομένου (κάτι που είδε) δεν ξεκινά λέγοντας "Ισχύει αυτό το φαινόμενο". Λέει "Έχω μια θεωρία πως μπορεί να ισχύει αυτό το φαινόμενο. Ας το μελετήσω". Αυτό σημαίνει επιστήμη. Ο ορισμός που δώσατε δεν έχει καμία σχέση με αυτή την αγνή επιδίωξη αλήθειας.

Ο Θεος ειναι ενα ον που δεν μπαινει σε μικροσκοπιο για να τον μελετησεις, αυτο ομως δεν σημαινει πως δεν μπορεις να μελετησεις τις ενεργειες του.

Ούτε η βαρύτητα μπαίνει σε μικροσκόπιο αλλά μελετάται. Ποιές είναι οι "ενέργειες" του θεού; Και πως μελετόνται; Είναι δυνατόν να ονομαστεί ΕΠΙΣΤΗΜΗ ένα τέτοιο πράγμα; Η μελέτη των ενεργειών του θεού; Τότε ας ονομαστεί ζωολογία η μελέτη των ιπτάμενων μονόκερων; Πως σας φαίνεται αυτό, είναι λογικό;

Τελος παντων αν λοιπον η θεολογια δεν ειναι επιστημη τι ειναι??? και γιατι ειναι ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΗ σχολη???

Η θεολογία, με βάση των ορισμό που δώσατε, δεν είναι επιστήμη κατά την γνώμη μου. Είναι ότι και η ομοιπαθητική, τα ταρώ και η μελέτη του Ολυμπίου Διός.
Η θεολογία είναι πανεπιστημιακό μάθημα για τον ίδιο λόγο που η αστρολογία είναι πανεπιστημιακό μάθημα.. Ζούμε στην ελλάδα όπου τα συμφέροντα (και δει τα κρατικά) κυβερνούν τα πάντα. Ας μην ξεχνάμε, λοιπόν, πως η εκκλησία έχει τεράστια συμφέροντα και δεν θα μπορούσε να λείπει από το "χορό". Η θεολογία, λοιπόν, είναι πανεπιστημιακό μάθημα γιατί έτσι αποφάσισαν κάποιοι παπάδες και πολιτικοί κάποτε. Αυτό δεν αποτελεί επιχείρημα. Όσο είναι η σχολή αστρολογίας επιστήμη, άλλο τόσο είναι και η θεολογία. Ίσως η αστρολογία να είναι πιό κοντά στην επιστήμη, αφού μαθαίνεις ένα-δύο πράγματα για τα άστρα...

Επισης η θεολογια συμπεριλαμβανει την (κοινωνιολογικη μελετη) των αλλων θρησκειων οπως αναφερεστε στο τελος, και ερευναει την εξελιξη των θρησκειων αλλα και τα κοινα σημεια αν υπαρχουν μεταξυ των θρησκειων.
Εγώ αυτό δεν το είδα στον ορισμό σας. Αλλά και να ήταν στον ορισμό, αυτό δεν αναιρεί όλα τα υπόλοιπα απαράδεκτα πράγματα που υποτίθετε πως εκτελεί ένας θεολόγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Το ότι δεν αισθάνεσαι κάτι, δεν το κάνει και ανύπαρκτο. Δεν θα προσπαθήσω σε καμία περίπτωση να σου αποδείξω τη παρουσία του Θεού, γιατί δεν το θεωρώ σωστό.

Γιώργο, χρησιμοποιείς την ίδια λογική σε όλες της θρησκείες; Δηλαδή, με το ίδιο πάθος που πιστεύεις σε κάποια υπερφυσικά πράγματα, πιστεύεις και στα υπόλοιπα; Δηλαδή, αν σε ρωτούσα "Υπάρχουν οι μονόκεροι;", εσύ θα μου απαντούσες "Ναι, υπάρχουν;". Είπες πως "δεν είναι ανύπαρκτο", άρα είναι υπαρκτό, σωστά;
Τέτοια λανθάνουσα λογική σε αφήνει με κενές αλήθειες.
Ο εγκέφαλος σου, Γιώργο, λειτουργεί πολύ πεισματικά. Ουσιαστικά, κάτι σαν την αδράνεια που επιδρά στο σώμα σου, επιδρά με παρόμοιο τρόπο στον μυαλό σου και στις ιδέες σου ή/και τις πράξεις σου. Έχεις παίξει ποτέ κάποιο παιχνίδι στον υπολογιστή για πολλές μέρες ώστε να το φτάσεις σε υψηλό επίπεδο; Αν το έχεις κάνει αυτό, τότε θα έχεις παρατηρήσει πως είναι δύσκολο να διαγράψεις το παιχνίδι. Σκέφτεσαι "Καλύτερα να το δώσω σε κάποιον φίλο, να μην πάει χαμένο".
Εμένα μου συναίβει πρόσφατα. Ένας φίλος μου μέ παρακαλούσε να συνεχίσω το παιχνίδι του στο Ikariam γιατί δεν άντεχε να το διαγράψει.
Ουσιαστικά, αν διαγράψεις το παιχνίδι, τότε υποσυνείδητα παραδέχεσαι πως ήταν χαμένος χρόνος, και αυτό δεν μπορεί να το δεχτεί ο εγκέφαλός σου.
Εφάρμοσε τα παραπάνω στην θρησκεία. Αν παραδεχτείς πως δεν υπάρχει θεός ή πως δεν υπάρχουν αρκετά στοιχεία ώστε να πιστεύεις στον θεό, τότε ουσιαστικά παραδέχεσαι πως σε όλη σου τη ζωή πίστευες σε κάτι λανθασμένο. Και αυτό ο εγκέφαλος σου δεν μπορεί να το δεχτεί...
Ο δικός σου εγκέφαλος, όπως και ο δικός μου, σε μία προσπάθειας να μην "διαγράψει το παιχνίδι", δηλαδή να μην απορρίψει τον θεό, προσπαθεί με νύχια και με δόντια να δώσει εξηγήσεις στην ύπαρξη του υπερφυσικού. Τα επιχειρήματα που χρησιμοποιείς, κατά κύριο λόγο, δεν έχουν λογική βάση, ωστόσο τα χρησιμοποιείς επειδή ο εγκέφαλός μας είναι... πεισματάρης :P
Λες πως δεν μπορούμε να αποδείξουμε την ύπαρξη του θεού. Δεκτό. Ωστόσο, αυτός δεν είναι ένας σοβαρός λόγος για να πιστεύει κάποιος στον θεό, αφού με την ίδια λογική πρέπει να πιστεύεις σε όλες τις θεότητες, στους μονόκερους, στα Ορκ, στις νεράιδες κ.ο.κ.

Η Θεολογία λοιπόν, μελετά τη παρουσία του Θεού, τον τρόπο που επηρεάζει τους ανθρώπους κλπ κλπ. Παρόλα αυτά, γνωρίζω σίγουρα πως η Θεολογία (σε Πανεπιστημιακό επίπεδο τουλάχιστον), μελετά και τη Ψυχολογία του ανθρώπου.Ξέρω δηλαδή ότι κάνουν πολλά Ψυχολογικά μαθήματα όπως και μαθήματα κοινωνικού περιεχομένου.

Το αν μελετά και την ψυχολογία, δεν έχει σημασία. Από την στιγμή που ο ορισμός του odytheology είναι ο παραπάνω, για μένα η θεολογία δεν μπορεί να λέγεται επιστήμη όση ψυχολογία και να έχει μέσα. Η Ψυχολογία είναι επιστήμη, όχι η θεολογία που περιλαμβάνει Ψυχολογία. ;)


Τέλος πάντων, εάν λοιπόν το πας έτσι, άσε με να σου πω ότι και τα μαθηματικά λοιπόν δεν είναι επιστήμη.. ειδικά αν σκεφτούμε ότι στα μαθηματικά δεν αποδεικνύονται κάποια πράγματα όπως π.χ. τα αξιώματα.
To αξίωμα ή αρχή στη λογική, είναι μια πρόταση η οποία δεν αποδεικνύεται, αλλά θεωρείται είτε προφανής, ή αποτέλεσμα κάποιας απόφασης. Έτσι, αξίωμα είναι μια λογική πρόταση, της οποίας η αλήθεια θεωρείται δεδομένη και χρησιμεύει ως αρχικό σημείο για την αναγωγή και το συμπέρασμα άλλων αληθών προτάσεων, ανάλογα με τη θεωρία που εφαρμόζεται. Κατευθείαν από τη Βικιπαίδεια :P αλλά και από το σχολικό μου βιβλίο..

Υπάρχουν πολλές διαφορές μεταξύ της θρησκείας και των μαθηματικών. Εγώ θα σου αναφέρω μόνο δύο, τις πιο βασικές.
1) Τα μαθηματικά αξιώματα, το λέει και ο ορισμός, είναι ή προφανείς αλήθειες ή αποτέλεσμα απόφασης, η οποία απόφαση είναι η ίδια λογική. Είναι η θρησκεία κάτι τέτοιο; Είναι αυταπόδεικτη αλήθεια; Είναι αποτέλεσμα λογικών αληθειών ή αποφάσεων; Όχι βέβαια. Μήπως η θρησκεία είναι λογική πρόταση; Όχι. Το υπερφυσικό, το μαγικό κτλ, δεν μπορούν να είναι λογικά.

2) Ακόμα και αν είχες δίκιο Γιώργο, και τα μαθηματικά δεν ήταν επιστήμη, το γεγονός παραμένει. Τα μαθηματικά δεν προσυλητίζουν τυφλά τους ανθρώπους. Δεν σε τραβούν κάθε εβδομάδα στην εκκλησία για να προσευχηθείς στον Ευκλείδη π.χ.
Δεν σε κάνουν να περιορίζεις την ζωή σου, ή να προσεύχεσαι. Και το κυριότερο, έχουν αποτέλεσμα. Φαίνεται παντού γύρω μας. Ας είναι τα αξιώματα "αυθαίρετα", τα αποτελέσματα τους δείχνουν πως είναι ορθά. Ουσιαστικά δεν είναι αυθαίρετα, για τους λόγους που εξήγησα στο 1. Τι αποτελέσματα έχει η θρησκεία; Τα διάφορα μαγικά που υποτίθεται πως συμβαίνουν μιά στο τόσο; Τότε τι γίνεται με όλες τις άλλες θρησκείες που έχουν και αυτές μαγικά θαύματα; Ποιά είνι σωστή;
Ή μία το πολύ να είναι σωστή, ή όλοι μας είμαστε ατελή όντα που βλέπουν μαγικά εκεί που δεν υπάρχουν.


Το θέμα είναι ότι τα αξιώματα χρειάζονται είτε αποδεικνύονται, είτε όχι, γιατί χρησιμεύουν στο συμπέρασμα κάποιων άλλων θεωριών, αληθειών ή προτάσεων. Η Άλγεβρα τα χρειάζεται για να προχωρήσει, δεν μπορεί να τα αποδείξει όμως. Απλώς τα αποδέχεται και συνεχίζει την ανάλυση. Όμως, παραμένει επιστήμη..

Ακριβώς. Αποτελέσματα. Δες πιο πάνω, αυτό που μόλις διάβασες :) Επίσης, μην ξεχνάς πως δεν είναι αυθαίρετες αλήθειας, αλλά προφανείς.

Έτσι και στη Θεολογία, επειδή λοιπόν δεν μπορούμε να ''αποδείξουμε'' το Θεό, το θεωρούμε προφανές και δεδομένο.
Αυτά λέγονται δόγματα. Ναι, όντως η Θεολογία έχει κάποια δόγματα για να μπορέσει να αναπτυχθεί, έτσι λοιπόν συμβαίνει και στα Μαθηματικά. Χρειάζονται δόγματα (π.χ. Αξιώματα) γιατί χωρίς αυτά δεν μπορεί να προχωρήσει..

Για ποιό λόγο; Ότι εσύ δεν μπορείς να το αποδείξεις, το θεωρείς δεδομένο και προφανές; Εγώ ξέρω πως ότι δεν μπορείς να αποδείξεις, δεν το πιστεύεις ούτε ζεις σαν να είναι αληθινό.
Επίσης, γιατί αποδέχεσαι την ύπαρξη του θεού σαν να είναι μαθηματικό αξίωμα; ΄Μήπως είναι αυταπόδεικτη αλήθεια;
Ξανά λέω για τρίτη φορά, επειδή κάνει σύκγριση θρησκείας - μαθηματικών, πως τα μαθηματικά:
πρώτον, έχουν ατελείωτα αποτελέσματα για να αποδεικνύουν την αλήθεια τους.
δεύτερον, τα αξιώματα τους πατούν σε λογικές, προφανείς αλήθειες.
Καμία σχέση η θεολογία και τα μαθηματικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odytheology

Νεοφερμένος

Ο Menandros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Όχι, δεν περιμένω τίποτα από την θεολογία. Απλώς σας λέω πως, για παράδειγμα, ο φυσικός όταν κάνει μελέτη ενός φαινομένου (κάτι που είδε) δεν ξεκινά λέγοντας "Ισχύει αυτό το φαινόμενο". Λέει "Έχω μια θεωρία πως μπορεί να ισχύει αυτό το φαινόμενο. Ας το μελετήσω". Αυτό σημαίνει επιστήμη. Ο ορισμός που δώσατε δεν έχει καμία σχέση με αυτή την αγνή επιδίωξη αλήθειας.



Ούτε η βαρύτητα μπαίνει σε μικροσκόπιο αλλά μελετάται. Ποιές είναι οι "ενέργειες" του θεού; Και πως μελετόνται; Είναι δυνατόν να ονομαστεί ΕΠΙΣΤΗΜΗ ένα τέτοιο πράγμα; Η μελέτη των ενεργειών του θεού; Τότε ας ονομαστεί ζωολογία η μελέτη των ιπτάμενων μονόκερων; Πως σας φαίνεται αυτό, είναι λογικό;



Η θεολογία, με βάση των ορισμό που δώσατε, δεν είναι επιστήμη κατά την γνώμη μου. Είναι ότι και η ομοιπαθητική, τα ταρώ και η μελέτη του Ολυμπίου Διός.
Η θεολογία είναι πανεπιστημιακό μάθημα για τον ίδιο λόγο που η αστρολογία είναι πανεπιστημιακό μάθημα.. Ζούμε στην ελλάδα όπου τα συμφέροντα (και δει τα κρατικά) κυβερνούν τα πάντα. Ας μην ξεχνάμε, λοιπόν, πως η εκκλησία έχει τεράστια συμφέροντα και δεν θα μπορούσε να λείπει από το "χορό". Η θεολογία, λοιπόν, είναι πανεπιστημιακό μάθημα γιατί έτσι αποφάσισαν κάποιοι παπάδες και πολιτικοί κάποτε. Αυτό δεν αποτελεί επιχείρημα. Όσο είναι η σχολή αστρολογίας επιστήμη, άλλο τόσο είναι και η θεολογία. Ίσως η αστρολογία να είναι πιό κοντά στην επιστήμη, αφού μαθαίνεις ένα-δύο πράγματα για τα άστρα...


Εγώ αυτό δεν το είδα στον ορισμό σας. Αλλά και να ήταν στον ορισμό, αυτό δεν αναιρεί όλα τα υπόλοιπα απαράδεκτα πράγματα που υποτίθετε πως εκτελεί ένας θεολόγος.

και που ακριβως ειδες την αστρολογια στο πανεπιστημιο??? οι ιδιοι παπαδες ειναι και στο εξωτερικο και τα θετουν αυτα με πολιτικους??? και ποια νομιζεις οτι ειναι η εκκλησια (που την εχετε κανει υπαιτιο για τα παντα) χωρις να εχετε αποδειξεις??? ειναι δυνατον??? ρε φιλε εσυ ομως αυτο περιμενεις να σου αποδειξει η θεολογια, οτι υπαρχει θεος. εκτος αυτου ας παμε σε αυτο που εγραψες στην αρχη. εχουμε μια θεωρια, που ειναι η ταση του ανθρωπου για πιστη στον θεο. ας ερευνησουμε λοιπον γιατι γινεται αυτο και γιατι οι ανθρωποι εναποθετουν εκει τις ελπιδες τους κλπ. επισης πιο πανω μου λες οτι δεν θεωρεις την θεολογια ψευδοεπιστημη και μου την συγκρινεις με ταρω και αστρολογια οι οποιες ειναι ψευδοεπιστημες. :hmm: Αν θες να αμφισβητεις την θεολογια ως επιστημη τοτε καλο θα ηταν (για να μην ειναι παραλογο) να αμφισβητεις και την ιστορια και την φιλολογια και την ψυχολογια και την κοινωνιολογια καθως η θεολογια τις εμπεριεχει ολες αυτες οσο αναφορα στην ερευνα της. και κατι ακομα περνα καμια φορα απο αμφιθετρο της θεολογικης σχολης, ψαξε καλυτερα επι του θεματος και μετα ελα να μιλησουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
και που ακριβως ειδες την αστρολογια στο πανεπιστημιο??? οι ιδιοι παπαδες ειναι και στο εξωτερικο και τα θετουν αυτα με πολιτικους??? και ποια νομιζεις οτι ειναι η εκκλησια (που την εχετε κανει υπαιτιο για τα παντα) χωρις να εχετε αποδειξεις??? ειναι δυνατον??? ρε φιλε εσυ ομως αυτο περιμενεις να σου αποδειξει η θεολογια, οτι υπαρχει θεος. εκτος αυτου ας παμε σε αυτο που εγραψες στην αρχη. εχουμε μια θεωρια, που ειναι η ταση του ανθρωπου για πιστη στον θεο. ας ερευνησουμε λοιπον γιατι γινεται αυτο και γιατι οι ανθρωποι εναποθετουν εκει τις ελπιδες τους κλπ.

https://www.foititikanea.gr/κοινωνια/8417-σχολή-αστρολογίας-με-πιστοποίηση-από-το-υπουργείο-παιδείας

Ξέρω αρκετά καλά τι είναι η εκκλησία. Έχω συγγενείς κληρικούς, έχω πάει σε χριστινική κατασκήνωση και έχω συναντηθεί μερικές φορές με δεσποτάδες. Όλα για το χρήμα γίνονται. Το λένε και οι ίδιοι οι κληρικοί. Στην ελλάδα ζεις.
Ο άνθρωπος δεν έχει τάση να πιστεύει στο θεό. Καμία σχέση.

επισης πιο πανω μου λες οτι δεν θεωρεις την θεολογια ψευδοεπιστημη και μου την συγκρινεις με ταρω και αστρολογια οι οποιες ειναι ψευδοεπιστημες.

Τα ταρώ και η αστρολογία είναι ψευδοεπιστήμες επειδή προσπάθησαν να γίνουν επιστήμες... Αλλά επειδή δεν ήταν επιστήμες, ο κόσμος έπρεπε να τις διαφοροποιήσει. Άρα τις είπε ψευδοεπιστήμες ώστε να επιστραφεί η ισορροπία.

Αν θες να αμφισβητεις την θεολογια ως επιστημη τοτε καλο θα ηταν (για να μην ειναι παραλογο) να αμφισβητεις και την ιστορια και την φιλολογια και την ψυχολογια και την κοινωνιολογια καθως η θεολογια τις εμπεριεχει ολες αυτες οσο αναφορα στην ερευνα της.

Η θεολογία περιέχει και επιστήμες. Αυτό δεν σημαίνει πως είναι επιστήμη.
Δηλαδή, με την δική σου σκέψη, πρέπει να αμφισβητήσουμε την αστρονομία απλά και μόνο επειδή η αστρολογία περιέχει την αστρονομία; Απαράδεκτο.

και κατι ακομα περνα καμια φορα απο αμφιθετρο της θεολογικης σχολης, ψαξε καλυτερα επι του θεματος και μετα ελα να μιλησουμε.
Δεν χρειάζεται να περάσω από το αμφιθέατρο. Μιλώ με βάση τον ορισμό που μου έδωσες πιο πάνω. Επίσης, γνωρίζω τι γίενται στην εκκλησία και την θεολογία στην ελλάδα, δυστυχώς και ευτυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odytheology

Νεοφερμένος

Ο Menandros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
https://www.foititikanea.gr/κοινωνια/8417-σχολή-αστρολογίας-με-πιστοποίηση-από-το-υπουργείο-παιδείας

Ξέρω αρκετά καλά τι είναι η εκκλησία. Έχω συγγενείς κληρικούς, έχω πάει σε χριστινική κατασκήνωση και έχω συναντηθεί μερικές φορές με δεσποτάδες. Όλα για το χρήμα γίνονται. Το λένε και οι ίδιοι οι κληρικοί. Στην ελλάδα ζεις.
Ο άνθρωπος δεν έχει τάση να πιστεύει στο θεό. Καμία σχέση.



Τα ταρώ και η αστρολογία είναι ψευδοεπιστήμες επειδή προσπάθησαν να γίνουν επιστήμες... Αλλά επειδή δεν ήταν επιστήμες, ο κόσμος έπρεπε να τις διαφοροποιήσει. Άρα τις είπε ψευδοεπιστήμες ώστε να επιστραφεί η ισορροπία.



Η θεολογία περιέχει και επιστήμες. Αυτό δεν σημαίνει πως είναι επιστήμη.
Δηλαδή, με την δική σου σκέψη, πρέπει να αμφισβητήσουμε την αστρονομία απλά και μόνο επειδή η αστρολογία περιέχει την αστρονομία; Απαράδεκτο.


Δεν χρειάζεται να περάσω από το αμφιθέατρο. Μιλώ με βάση τον ορισμό που μου έδωσες πιο πάνω. Επίσης, γνωρίζω τι γίενται στην εκκλησία και την θεολογία στην ελλάδα, δυστυχώς και ευτυχώς.

μα γιαυτο σου λεω να περασεις και να ερευνησεις γιατι νομιζεις πως γνωριζεις. το οτι εχεις συγγενεις κληρικους δεν μου λεει απολυτως τιποτα. αυτο δεν σε καθιστα γνωστη των πραγματων καθως η εκκλησια δεν ειναι ο παπας του χωριου π.χ. εκτος αυτου λες οτι ο ανθρωπος δεν εχει ταση να πιστευει στον θεο??? καλα και γιατι μολις ηρθε στην γη αυτο ηταν απο τα πρωτα θεματα που τον απασχολησαν??? δεν μπορεις να αναιρεσεις την θεολογια ως επιστημη επειδη εσυ δεν πιστευεις στον θεοπ.χ. (δεν ξερω τι κανεις, μπορει να πιστευεις πιο πολυ και απο εμενα)γιατι πολυ απλα σου εχω ξαναπει πως η θεολογια μελεταει και το φαινομενο της θρησκειας. απο εκει και περα ολα εχουν ενα λογο που υπαρχουν και γινονται, και αυτο ειναι γιατι εχουν γινει λοιπον αυτα τα πραγματα στον κοσμο??? πχ γιατι ειμαστε εδω και τι κανουμε (φιλοσοφικα ερωτηματα που η θεολογια με βαση τις γραφες απο διαφορες θρησκειες, που καθεμια το ερμηνευει διαφορετικα, καταληγει στο συμπερασμα και στην απαντηση τους).

εν κατακλειδι γιατι συνεχιζουμε ασκοπα αφου επαναλαμβανονται οσα εχουμε ξαναπει και εκτος αυτου δεν καταλαβαινομαστε??? εγω δεν προκειται να σε πεισω οπως και εσυ δεν προκειται να με πεισεις. τσαμπα μιλαμε μου φαινεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
μα γιαυτο σου λεω να περασεις και να ερευνησεις γιατι νομιζεις πως γνωριζεις. το οτι εχεις συγγενεις κληρικους δεν μου λεει απολυτως τιποτα. αυτο δεν σε καθιστα γνωστη των πραγματων καθως η εκκλησια δεν ειναι ο παπας του χωριου π.χ. εκτος αυτου λες οτι ο ανθρωπος δεν εχει ταση να πιστευει στον θεο??? καλα και γιατι μολις ηρθε στην γη αυτο ηταν απο τα πρωτα θεματα που τον απασχολησαν??? δεν μπορεις να αναιρεσεις την θεολογια ως επιστημη επειδη εσυ δεν πιστευεις στον θεοπ.χ. (δεν ξερω τι κανεις, μπορει να πιστευεις πιο πολυ και απο εμενα)γιατι πολυ απλα σου εχω ξαναπει πως η θεολογια μελεταει και το φαινομενο της θρησκειας. απο εκει και περα ολα εχουν ενα λογο που υπαρχουν και γινονται, και αυτο ειναι γιατι εχουν γινει λοιπον αυτα τα πραγματα στον κοσμο??? πχ γιατι ειμαστε εδω και τι κανουμε (φιλοσοφικα ερωτηματα που η θεολογια με βαση τις γραφες απο διαφορες θρησκειες, που καθεμια το ερμηνευει διαφορετικα, καταληγει στο συμπερασμα και στην απαντηση τους).

εν κατακλειδι γιατι συνεχιζουμε ασκοπα αφου επαναλαμβανονται οσα εχουμε ξαναπει και εκτος αυτου δεν καταλαβαινομαστε??? εγω δεν προκειται να σε πεισω οπως και εσυ δεν προκειται να με πεισεις. τσαμπα μιλαμε μου φαινεται

μόλις ήρθε στη γη........; από που ήθρε, από την κήπο της εδέμ; Ο άνθρωπος δεν ήρθε στη γη. Ο άνθρωπος είναι αστερόσκονη, η οποία σε περίοδο δις ετών, εξελίχθηκε και έγινε πολύπλοκη, αρκετά ώστε να ονομαστεί ζωή. Δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να συνεχίσουμε την συζήτηση. Δεν πρόκειται να σε πείσω πως η θεολογία δεν είναι επιστήμη, γιατί το έχεις σπουδάσει αυτό το αντικείμενο. Άρα, το να σε πείσω πως δεν είναι επιστήμη, σημαίνει πως πρέπει να σε πείσω πως έκανες λάθος επιλογές στη ζωή σου. Αυτό ο εγκέφαλος μας δεν μπορεί να το δεκτεί λόγο πείσματος.
Επίσης, απλώς δεν ενδιαφέρομαι να συνομιλήσω άλλο με κάποιον που θεωρεί πως ο άνθρωπος κατέβηκε από τον ουρανό, ή πως αυτό θεωρείτε επιστήμη... Καλή συνέχεια να έχεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odytheology

Νεοφερμένος

Ο Menandros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
μόλις ήρθε στη γη........; από που ήθρε, από την κήπο της εδέμ; Ο άνθρωπος δεν ήρθε στη γη. Ο άνθρωπος είναι αστερόσκονη, η οποία σε περίοδο δις ετών, εξελίχθηκε και έγινε πολύπλοκη, αρκετά ώστε να ονομαστεί ζωή. Δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να συνεχίσουμε την συζήτηση. Δεν πρόκειται να σε πείσω πως η θεολογία δεν είναι επιστήμη, γιατί το έχεις σπουδάσει αυτό το αντικείμενο. Άρα, το να σε πείσω πως δεν είναι επιστήμη, σημαίνει πως πρέπει να σε πείσω πως έκανες λάθος επιλογές στη ζωή σου. Αυτό ο εγκέφαλος μας δεν μπορεί να το δεκτεί λόγο πείσματος.
Επίσης, απλώς δεν ενδιαφέρομαι να συνομιλήσω άλλο με κάποιον που θεωρεί πως ο άνθρωπος κατέβηκε από τον ουρανό, ή πως αυτό θεωρείτε επιστήμη... Καλή συνέχεια να έχεις :)

πρωτον ο ανθρωπος ναι ειναι αστεροσκονη αλλα ποιος βοηθησε την αστεροσκονη να εξελιχθει??? ποιος την εστειλε εδω??? τι υπηρχε πριν απο αυτην??? κοιτα πισω απο την αρχη και θα βρεις τον θεο. σε σεβομαι πραγματικα και σορρυ αν εγινα καπως επιθετικος απλα οταν δεν γνωριζουμε καλα απλα ας το ψαξουμε και μετα να μιλησουμε. για ολους αυτο και πρωτον απο ολους για εμενα. γιαυτο προτεινω να παει καποιος που δεν θεωρει την θεολογια επιστημη απο ενα αμφιθεατρο της θεολογικης και μετα να ερθει να μιλησει. Τελος παντων να εισαι και εσυ καλα και πραγματικα σου ευχομαι επιτυχια σε οτι και αν κανεις!!!:):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
πρωτον ο ανθρωπος ναι ειναι αστεροσκονη αλλα ποιος βοηθησε την αστεροσκονη να εξελιχθει??? ποιος την εστειλε εδω??? τι υπηρχε πριν απο αυτην???

Ο Έρου και οι Άινουρ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θησεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θησεύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Δεν είναι φυσική επιστήμη σίγουρα. Μπορεί ίσως να ενταχθεί στις κοινωνικές καθώς μελετά μια πτυχή της ανθρώπινης συμπεριφοράς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top