4ο Πεδίο Είναι δύσκολο να περάσω στο Τμήμα Λογιστικής και Χρηματοοικονομικών;

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Επειδή είχε γίνει ανάρτηση του συγκεκριμένου μηνύματος σε θέμα που δεν είχε αυτό το περιεχόμενο. Τοποθετώ εδώ στο παρόν θέμα με τίτλο "Λογιστική", μια μικρή άσκηση ή τεστάκι άς το πεί κάποιος, προς όλους τους αποφοίτους Οικονομικών σχολών ή Διοίκησης επιχειρήσεων και τα λοιπά σχετικά, προκειμένου να δεί άν οι γνώσεις του επαρκούν για την επίλυσή του.

Πρόκειται για ένα τιμολογιο πραγματικό για το οποίο ζητείται να γίνει η εγγραφή του, σαν να ήταν στο λογιστήριο εταιρίας.

Πάμε:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Μα καλά ούτε ένας?

Οικονομολόγοι...
Οδήτες?
Λογιστές?

Τί γίνεται σε αυτό το φόρουμ, κανείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Μα καλά ούτε ένας?

Οικονομολόγοι...
Οδήτες?
Λογιστές?

Τί γίνεται σε αυτό το φόρουμ, κανείς?


τι να πεις, γατάκια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Μάλλον θα πρέπει να κάνω πρόσκληση στα Τ.Ε.Ι. Λογιστικής να το λύσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lenbias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο lenbias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Αν και δευτεροετής ας κάνω ένα try.Εαν υποθέσουμε οτί σαν εταιρεία ύδρευσης η παροχή υπηρεσιών ύδρευσης είναι σαν να λέμε οι "πωλήσεις" της εταιρείας αυτής έχουμε : Πελάτες 16
Πωλήσεις 13,53
Τόκοι έσοδα 2,47
Λίγο απλή προσέγγιση αλλά πάω σύμφωνα με αυτά που έχω διδαχτεί οπότε θέλω λίγη επιείκεια :P
(Επειδή δεν μπορώ να το γράψω σωστά χρέωση πελάτες πίστωση τα άλλα 2)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Τουλάχιστον έγινε μια αρχή από τον φίλο. Βασικά το τιμολόγιο είναι έξοδο εταιρίας. Για να καταλάβεις αποτελεί τιμολόγιο που πρέπει να πληρωσθεί από μια Τεχνική εταιρία στην ΕΥΑΘ.

Η σχολή σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lenbias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο lenbias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Λοχρη.Λοιπον εγω το πηρα απο την αποψη της εταιρειας υδρευσης.Αρα θα γινουν αναλογες εγγραφες.Πχ: Εξοδα υδρευσης 13,53
Τοκοι εξοδα 2,47
Καταθεσεις οψεως/ταμειο 16
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Αξίζει πάντως η προσπάθεια... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lenbias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο lenbias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Το γεγονος οτι αργεις να απαντήσεις και δεν βάζεις την απάντηση σημαίνει ότι απλά έχεις πάρει μια λύση και περιμένεις να βάλει κάποιος κατι παρόμοιο.βαλε την απάντηση και θα δούμε αν εχει γίνει λάθος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Το γεγονος οτι αργεις να απαντήσεις και δεν βάζεις την απάντηση σημαίνει ότι απλά έχεις πάρει μια λύση και περιμένεις να βάλει κάποιος κατι παρόμοιο.βαλε την απάντηση και θα δούμε αν εχει γίνει λάθος...

Την απάντηση φίλε μου, την έχουν πεί σε μένα άλλοι, εγώ δεν είμαι σχετικός. Απλά είστε πολλοί εδώ μέσα οι Οικνομολόγοι και θα ήταν ανούσιο να την πούμε τόσο γρήγορα. Μπορεί κάποιος από εσάς να την γράψει. Γενικά απ ότι βλέπω είναι πολύ ελλειπής η δική σου απάντηση, αλλά λογικό είναι. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lenbias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο lenbias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Ρε φίλε μπορείς να κάνεις 1000 παραλλαγές.Μπορώ πχ να μην αναγνωρίσω τους τόκους έξοδα και να βάλω προσαρμογής στο τέλος του έτους.΄Η επίσης να το βάλω σαν απαίτηση και να κάνω άλλη εγγραφή όταν πληρωθεί.Οπότε δεν είναι ανάγκη να μας το παίζεις έξυπνος χωρίς να έχεις ιδέα.Και η παρουσίαση της άσκησης ήταν ελλιπής βεβαίως....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Μα γιατί το χαλάμε τώρα? Ούτε σου την είπα για κάτι και ούτε σε έθιξα. Απλά με τα όσα είδα από τα παιδιά του λογιστηρίου είναι εντελώς λάθος η άσκηση. Το άν είναι εφικτές οι παραλλαγές που λές, άς μας το επιβεβαιώσουν συνάδελφοί σου ή κάποια μέρα ίσως αύριο, ρωτήσω και σου πώ. Υπάρχουν και εδώ μέσα 2-3 άτομα που μπορούν να πούν τί γίνεται. Με τα λίγα που έχω δεί, δεν νομίζω να είναι απολύτως σωστό, το να κάνεις μια εγγραφή με έναν όχι τόσο σωστό τρόπο, ώστε τέλος του έτους να ξανασχολείσαι με αυτήν την συγκεκριμένη γιατί έτσι ήθελες. Πιστεύω ότι στο τέλος έτους παιρνάνε ξεξασμένα τιμολόγια(αυτό το ξέρω 100%) και κάποια πράγματα που ξέφυγαν κατά την διάρκεια του έτους. Τώρα αν εσύ όπως λές εφαρμόσεις την λογική τις περνάω όλες τις εγγραφές όπως να ναι και στο τέλος θα ξανακάνω 2πλή δουλεία, τί να σου πω?

Η εκφώνηση ήταν επαρκής αρκετά και είχε ξανααναρτηθεί στο άλλο θέμα, γι αυτό την είπα πιο περιεκτικά. Επίσης το ότι σκέφτηκες εσύ αρχικά να το δείς από την πλευρά της ΕΥΑΘ και αυτό δεν έστεκε τόσο, γιατί αν ήσουν από την ΕΥΑΘ π.χ. λογιστής για να καταχωρούσες Έσοδο δέν θα είχες ένα τέτοιο Τιμολόγιο μπροστά σου, αλλά το αντίστοιχο μπλόκ Απόδειξης Παροχής(ή τουλάχιστον το ρόζ χαρτάκι που μένει στον προμηθευτή), προφανώς όμως το σύστημα της ΕΥΑΘ είναι μηχανογραφημένο και δεν υπάρχει ροζ χαρτάκι. Αυτό είναι ολοφάνερο ότι αποτελεί Τιμολόγιο καταναλωτή πελάτη.

Περιληπτικά να σου πώ ότι, τα λάθη σου είναι:

  • Αγνοείς το σημαντικότερο το Φ.Π.Α.(Αυτό σημαίνει πρόστιμα εφορίας)
  • Ζήτησα εξ αρχής να γίνει λογιστική εγγραφή σαν να ήταν στο λογιστήριο και όχι σαν σημειώσεις σχολής
  • Και δεν έγγραψες πουθενά λογαριασμούς.

(Αυτά μου είχαν πεί εκείνο το πρωϊνό, οι συνάδελφοι μου στο γραφείο, οι οποίοι είναι στο λογιστήριο, όταν είχε δώσει απάντηση εδώ μέσα ο Chris1993, ο οποίος είχε μια λίγο καλύτερη απάντηση από την δική σου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lenbias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο lenbias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Δεν έγγραψα λέει λογαριασμούς....Καλα άστο δεν έχεις και πολύ ιδέα.Λοιπόν για να τελειώνει το αστείο.Απευθύνεσαι σε φοιτητές και τέτοιες απαντήσεις θα παίρνεις(Σαν σημειώσεις σχολής.Δεν εργαζόμαστε ακόμη).Αυτά μας μαθαίνουν στην Ασοεε οι καθηγητές μας αυτά θα κάνουμε.Όταν πάμε στην δουλειά μας και μας ζητήσουν διαφορετικά πράγματα θα τα κάνουμε."Με τα λίγα που έχω δεί, δεν νομίζω να είναι απολύτως σωστό το να κάνεις μια εγγραφή με έναν όχι τόσο σωστό τρόπο ώστε τέλος του έτους να ξανασχολείσαι με αυτήν την συγκεκριμένη γιατί έτσι ήθελες" Με τα λίγα που έχεις δει....Μάθε οτι υπάρχουν αρκετοί χειρισμοί...Και όσο για το ότι το είδα στην αρχή σαν έσοδο mea culpa,ήταν βιασύνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Είναι ολοφάνερο ότι το θέμα παίρνει άλλη τροπή από αυτή που είχε αρχικά ώς σκοπό. Για να σου δώσω καλύτερη εικόνα το πώς ξεκίνησε η ιδέα της άσκησης. Δέν ξύπνησα κανένα πρωϊνό και δεν είπα ποτέ μέσα μου, τί να κάνω? "Άς βάλω μια άσκηση στους φοιτητές..."

Είχαμε μια μακρά συζήτηση περί σχολών Οικονομικών και ΟΔΕ και Λογιστικής και γενικά όλων των σχετικών και σε κάποια στιγμή, κάποια άτομα του ΟΔΕ υποστήριξαν πώς το ΟΔΕ είναι πρακτικότερο σε σχέση με τα καθαρά Οικονομικά. Ότι ακόμα το ΟΔΕ σε προετοιμάζει σαν επαγγελματία και όχι τόσο ακαδημαϊκά όσο το Οικονομικών επιστημών. Έ έτσι μιας και ήμουν στο γραφείο και είχα στα 2 μέτρα δίπλα μου, τους 2 νεαρούς 25 και 27 χρονών συναδέλφους σου, που δουλεύουν στο λογιστήριο της τεχνικής εταιρίας, σκανάραμε ένα δικό μας τιμολόγιο και το ανεβάσαμε, με σκοπό να δούμε πόσο μπορούν να ανταποκριθούν σε μια τέτοια άσκηση, τα άτομα που μιλούσαν εκείνη τη στιγμή στο φόρουμ.

Τα παιδιά στο λογιστήριο μου είπαν πώς αποτελεί μια καθημερινή εργασία που την κάνουν όλοι σχεδόν οι πρακτικάριοι οικονομικών σχολών και δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο. Είναι πολύ απλή.

Συγκεκριμένα η άσκηση απευθυνόταν ναι μεν σε όλους τους φοιτητές σχετικών σχολών αλλά κυρίως σε συγκεκριμένο χρήστη(Τον Πουλελέ) που είναι απόφοιτος ΟΔΕ και έχει αναφέρει ότι δούλεψε κάποιους μήνες στο Φορολογικό τμήμα κάποιας ελεγκτικής εταιρίας.

Τώρα πιστεύω να έχεις καλύτερη εικόνα. Και να μήν θεωρείς προσβολή το γεγονός ότι η εγγραφή που έκανες δεν έχει καμία σχέση με την πραγματική καταχώρηση. Αυτό το είπαν τα παιδιά δίπλα μου για τον Cris1993, που είχε μια σαφώς καλύτερη εγγραφή από την δική σου, αλλά και πάλι ήταν μακριά από την επαγγελματική δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lenbias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο lenbias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Γενικώς,αναφέρεις τον chris1993 συγκριτικά με μένα και δεν καταλαβαίνω τι θές να κάνεις με αυτό.Το άν είμαι καλός στην λογιστική ή όχι το έχω αποδείξει με τις βαθμάρες που παίρνω στα μαθήματα αυτά.Επιπλέον,σνομπάρεις συνέχεια τις οικονομικές σχολές.Δεν είναι τυχαίο ότι μας προσβάλεις σε σχόλιο της προηγούμενης σελίδας που λές "θα το δώσω σε έναν από τει να το λύσει.Τι ακριβώς θές να πετύχεις δεν μπορώ να καταλάβω."Και να μήν θεωρείς προσβολή το γεγονός ότι η εγγραφή που έκανες δεν έχει καμία σχέση με την πραγματική καταχώρηση" μάθε πρώτα τί είναι λογαριασμός και μετά θα τα πούμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Κακώς το συνεχίζεις φίλε μου και δεν βλέπω τον λόγο. Δέν συγκρίνω κανέναν μαζί σου, απλά αναφέρω ποιοι συμμετείχαν εκείνο το πρωί στην συζήτηση. Αυτός ήταν ο πρώτος και ο μοναδικός που απάντησε.

Πουθενά δεν είπα ότι δεν έχεις βαθμάρες ή το αντίθετο. Τοποθετήθηκε μια άσκηση λογιστικής σε ένα θέμα με τίτλο Λογιστική, όπως ακριβώς μπαίνουν μαθηματικές ασκήσεις σε αντίστοιχα θέματα και απαντάνε οι Μαθηματικοί και κάθε σχετικοί.

Τα δεδομένα τα γνώριζες από την αρχή, έλεγε πραγματική εγγραφή και όχι ακαδημαϊκή, εσύ χωρίς νεύρα τότε μπήκες και απάντησες χωρίς να πείς το οτιδήποτε. Μόλις σου είπα όμως ότι η εγγραφή σου είναι λάθος, τα θυμήθηκες όλα. Μήν νευριάζεις, κανείς δεν είπε ότι είσαι κακός φοιτητής ή το οτιδήποτε.

Επειδή έχω μπροστά μου την εγγραφή όπως μου την είπαν από το λογιστήριο, η οποία κατά 99% είναι σωστη, γιατί άν δεν ήταν τότε μάλλον αυτοί οι 2 δεν θα δούλευαν στην εταιρία :P , οι λογαριασμοί είναι οι αριθμοί που αντιπροσωπεύουν στην "λογιστική γλώσσα = το λογιστικό σχέδιο δηλαδή) την κάθε κατηγορία εξόδων ή εσόδων μιας εταιρίας. Δηλαδή μπροστά από κάθε είδος εξόδου π.χ. Τόκους ή Φ.Π.Α. έχουν γράψει αριθμούς που αντιπροσωπεύουν αυτά τα είδη. Πιστεύω καταλαβαίνεις καλύτερα το τί πρέπει να κάνεις με τους λογαριασμούς, απ' το να στα λέω εγώ.

Υ.γ. Επίσης o Cris1993 ήταν σε live χρόνο, μετρήσαμε 9 λεπτά από την στιγμή που ανέβηκε η άσκηση και την απάντησε προφανώς χωρίς να ψάχνει σε βιβλία ή κάτι σχετικό. Ήταν αφθόρμητος και γρήγορος και τα παιδιά από το λογιστήριο είπαν πώς έκανε καλή προσπάθεια και ας μην ανταποκρινόταν τόσο πολύ στην πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lenbias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο lenbias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Άκου να δείς τους αριθμούς που λές τους λέει το πρόγραμμα το λογιστικό που έχει η εταιρεία.Κανείς δεν τους μαθαίνει απ'έξω απλά για να ξέρεις.Επιπλέον,"Τα δεδομένα τα γνώριζες από την αρχή, έλεγε πραγματική εγγραφή και όχι ακαδημαϊκή, εσύ χωρίς νεύρα τότε μπήκες και απάντησες χωρίς να πείς το οτιδήποτε. Μόλις σου είπα όμως ότι η εγγραφή σου είναι λάθος, τα θυμήθηκες όλα. Μήν νευριάζεις, κανείς δεν είπε ότι είσαι κακός φοιτητής ή το οτιδήποτε." Υπονοείς διάφορα πάλι εδώ.Έκανα το "τραγικό" λάθος μη έχοντας δεί από κοντά τιμολόγια και τα σχετικά να το πάρω από την πλευρά της ευαθ (Και μάλιστα σωστά).Είπαμε mea culpa.Όμως το μετά σκέλος είναι σωστό.Διαχωρίζω τους τόκους από τα έξοδα ύδρευσης και υποθέτω ότι πληρώνεται κατευθείαν.Γι'αυτό λέω ότι θα μπορούσαν να γίνουν και άλλες εγγραφές (Με λογαριασμούς πληρωτέους ας πούμε) αν δεν πληρώνεται η υποχρέωση αμέσως.Γενικά,δεν αρνήσε ότι έχεις κάποιου είδους απέχθεια για μας και δεν ξέρω τον λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Αυτό που έχω να πώ μόνο είναι ότι μπορούμε να δούμε και άλλες λύσεις από συναδέλφους σου και τότε οι ίδιοι θα εξηγήσουν το τί έπραξες σωστά και τί όχι και εσύ αλλά και ο κάθε ενδιαφερόμενος. Χωρίς αυτό να σημαίνει ούτε ότι δεν είσαι καλός φοιτητής ούτε ότι δεν αξίζεις. Είναι μια απλή άσκηση πραγματικών δεδομένων, αν τελικά απαντήσουν Χ άτομα εδώ μέσα σχετικά και έχουν το ίδιο μοτίβο με εσένα στην λύση τους, δεν θα σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι φταίνε σε κάτι.

Απλά θα δείξει έστω και σε μικρή κλίμακα ότι τα Πανεπιστήμια ορθώς-ή λάθος(αυτό δεν το ξέρω), δεν φέρνουν σε επαφή τους φοιτητές τους με πραγματικά εργασιακά δεδομένα. Ο λόγος που ανέφερα την πρόσκληση προς τα Τ.Ε.Ι. είναι ότι ίσως τα Τ.Ε.Ι. ασχολούνται με πραγματικά παραστατικά(τιμολόγια) και έτσι ίσως μπορούν να την λύσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lenbias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο lenbias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Τα νεύρα προέρχονται διότι μας υποτιμάς διαρκώς.Αυτό είναι που με ενοχλεί,όχι το αν θα πώ κάτι σωστά η λάθος που στην τελική δεν είναι ούτε διαγώνισμα ούτε τίποτα.Βλέποντας την απάντηση του chris1993 παρατηρείς ότι το μοτίβο είναι το ίδιο.Απλά αλλάζουν οι χειρισμοί ανάλογα με το πώς το βλέπει ο καθένας.Αυτά μας μαθαίνουν στις σχολές μας ευτυχώς ή δυστυχώς.''Απλά θα δείξει έστω και σε μικρή κλίμακα ότι τα Πανεπιστήμια ορθώς-ή λάθος(αυτό δεν το ξέρω), δεν φέρνουν σε επαφή τους φοιτητές τους με πραγματικά εργασιακά δεδομένα''.Αυτό νομίζω ότι το ξέρουμε ήδη.Δεν υπάρχει εφαρμογή σε πραγματικά δεδομένα ούτε σύνδεση με την αγορά εργασίας.Σαν πολιτικός μηχανικός θα το ξέρεις καλύτερα.Το άν είναι σωστό ή λάθος ίσως εξαρτάται από το πώς βλέπει κανείς τις σπουδές.Κατα την γνώμη μου θα έπρεπε,διότι στην τελική το μεγαλύτερο ποσοστό σε ιδιωτικές επιχειρήσεις θα δουλέψει.Anyways...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Στην ουσία συμφωνήσαμε, αυτό υποστήριξα ότι η δήθεν πρακτικότητα του ΟΔΕ σε σχέση με κάποιο άλλο τμήμα δεν ισχύει. Στην ουσία η φαινομενική τεχνικότητα του(δεδομένο το οποίο προβάλεται από φοιτητές και υποστηρικτές των business majors), δεν υπάρχει, μιας και κανένας είτε από οικονομικών επιστημών είτε από ΟΔΕ, δεν μπορεί να εκτελέσει πραγματικά εργασιακά δεδομένα όσο απλά και αν είναι αυτά.

Το ερώτημα είναι: Άν η τεχνικότητα/πρακτικότητα του ΟΔΕ στην ουσία και την πραγματικότητα δεν υπάρχει... τότε ποιό είναι αυτό το "Ατού", που έχει να προβάλει ένα Business Major σε σχέση με άλλα ποιο Quant και βαριά προπτυχιακά, όπως το Οικονομικής επιστήμης?

Εμένα μου μοιάζει περισσότερο σαν "κρίση ταυτότητας" του ΟΔΕ, που από την μία θέλει να ξεχωρίσει από το Οικονομικό - υποστηρίζοντας μια υποτιθέμενη πρακτικότητα - και από την άλλη δεν δέχεται την ταύτιση με τα Τ.Ε.Ι. γιατί αυτά αποτελούν δήθεν "τεχνικο-πρακτικά" τμήματα.

Δηλαδή σε συζητήσεις με Οικονομολόγους: Λένε εμείς είμαστε πρακτικοί.
Και σε συζητήσεις με τους Τ.Ε.Ι.: Λένε εμείς είμαστε ακαδημαϊκοί-πανεπιστημιακοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top