Είναι γεναιόδωροι οι γονείς σας με το χαρτζιλίκι;

nikolas365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Χμ, δηλαδή 10-15 ευρώ τη μέρα; Κι εντάξει, να πω οτι ησουν στην Αθήνα και μπορούσες να τα χαλάσεις στις μετακινήσεις και τα ξενύχτια, στην Κατερινή βρε παιδί μου που χαλάς 15 ευρώ τη μέρα μαθητης Α' Λυκείου;
Εντάξει, αν τα διαθέτεις εμένα δε μ'ενοχλεί, απλά με ξενίζει λίγο γιατί 450 δεν έκανε ούτε το φροντιστήριό μου στην τρίτη λυκείου. Δεν ξέρω πόσα θα ζητάς όταν πας 25 και χωρίς παρεξήγηση, μου θυμίζει λίγο αυτό ένα σούργελο στη σχολή μου που της έχει πάρει ο μπαμπάς porsche κι έρχεται μ'αυτην κάθε μέρα στη σχολή, έχει πληρώσει και για exclusive θέση πάρκινγκ, 18 χρονών κοπέλα αν κι εντάξει, αυτη ειναι άφταστη περίπτωση...Εμεις κρατάμε τσαντες eastpak κι αυτή louis vuitton και μιλάμε για τη σχολή, δε μιλάμε για τα μπουζούκια...
Ρε παιδία εγώ απλ΄ςω απάντησα στο πόσα μου δίνουν, αλλα αυτό δεν σημαινει οτί τα ξοδεύω και όλα.Εκτος βέβαια αν θέλω να αγοράσω ρουχα και τέτοια, αλλα και πάλι δεν τα ξοδεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τι να πω ,εαν ημουν στην θεση του παιδιου θα λεγα "Σε ευχαριστω για την αδεια" :P


Σχόλιο έκανα φίλε μου, προφανώς ο καθένας κάνει ό,τι θελει και με όποια μέσα διαθέτει, δεν το διαπραγματεύομαι αυτό, ειναι προσωπική ελευθερία. Απλά υπόκειται ο καθένας, επίσης, στον κοινωνικο έλεγχο γιατι εκτος απ τα υποκειμενικα υπαρχουν και καποια αντικειμενικα λογικά όρια...Και μην αρχισεις παλι τις φιλοσοφίες σου, δεν σκοπεύω παλι να καταλήξω στο Μαρξ και στο Levi-Strauss...
-----------------------------------------
Ρε παιδία εγώ απλ΄ςω απάντησα στο πόσα μου δίνουν, αλλα αυτό δεν σημαινει οτί τα ξοδεύω και όλα.Εκτος βέβαια αν θέλω να αγοράσω ρουχα και τέτοια, αλλα και πάλι δεν τα ξοδεύω.


Αν το θέτεις έτσι, σαφώς υπάρχει κάποια λογική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Λίγα,δεν έχω ανάγκη πολλά.Σε κάθε έξοδο μου δίνουν αρκετά αλλά τώρα δεν πολυβγαίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Εγώ τις καθημερινές το πολύ 5?,στη χειρότερη 7? και όχι όλες τις μέρες,με τις μετακινήσεις του αστικού για τη σχολή.Το Σάββατο που θα βγώ ίσως ξοδέψω μέχρι 10-15?.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Εμένα τώρα που ήρθα Κύπρο η μάνα μου ήταν να μου δίνει 500? το μήνα (ενοίκιο της εστίας πληρωμένο από αυτήν). Τώρα μου δίνει γύρω στα 50-60 τη βδομάδα, αν και τώρα μου είπε ότι θα προσπαθήσει να μου δίνει 100 τη βδομάδα. Πάντως βγαίνουν πολύ λίγα λεφτά και ούτε ρούχα ούτε έξοδοι, ίσα ίσα για τα τσιγάρα μου που λέμε. Ελπίζω τώρα που θα μου δίνει παραπάνω να πάρω κανά ρουχάκι, να πάω κανά κλαμπάκι γιατί άντε ρε φίλε, η παρέα μου πάει έξω 1-2 φορές τη βδομάδα κι εγώ το παίζω ξενέρωτος γιατί έχω μείνει με ας πούμε με 1?...

Τσακωθήκαμε πολλές φορές από όταν ήρθα εδώ γιατί μου είχε δώσει 1200? κι εγώ και καλά τα χάλασα σε 2 μήνες. Λες κι είναι πολλά δηλαδή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εμένα μου δίνουν 3? τις καθημερινές και 20? για σαββατοκύριακο !
Αυτά :D Και μου είναι αρκετά !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από mechanicarts:
Εμένα τώρα που ήρθα Κύπρο η μάνα μου ήταν να μου δίνει 500? το μήνα (ενοίκιο της εστίας πληρωμένο από αυτήν). Τώρα μου δίνει γύρω στα 50-60 τη βδομάδα, αν και τώρα μου είπε ότι θα προσπαθήσει να μου δίνει 100 τη βδομάδα. Πάντως βγαίνουν πολύ λίγα λεφτά και ούτε ρούχα ούτε έξοδοι, ίσα ίσα για τα τσιγάρα μου που λέμε. Ελπίζω τώρα που θα μου δίνει παραπάνω να πάρω κανά ρουχάκι, να πάω κανά κλαμπάκι γιατί άντε ρε φίλε, η παρέα μου πάει έξω 1-2 φορές τη βδομάδα κι εγώ το παίζω ξενέρωτος γιατί έχω μείνει με ας πούμε με 1?...

Τσακωθήκαμε πολλές φορές από όταν ήρθα εδώ γιατί μου είχε δώσει 1200? κι εγώ και καλά τα χάλασα σε 2 μήνες. Λες κι είναι πολλά δηλαδή...

Κατηγωρείς την μάνα σου αντι να πας να δουλέψεις;:what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Εμενα μου δινουν 3 ευρω την ημερα, κι ας μην τους ζηταω παντα...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Δεν έχω συγκεκριμένο κασέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Εμένα τώρα που ήρθα Κύπρο η μάνα μου ήταν να μου δίνει 500? το μήνα (ενοίκιο της εστίας πληρωμένο από αυτήν). Τώρα μου δίνει γύρω στα 50-60 τη βδομάδα, αν και τώρα μου είπε ότι θα προσπαθήσει να μου δίνει 100 τη βδομάδα. Πάντως βγαίνουν πολύ λίγα λεφτά και ούτε ρούχα ούτε έξοδοι, ίσα ίσα για τα τσιγάρα μου που λέμε. Ελπίζω τώρα που θα μου δίνει παραπάνω να πάρω κανά ρουχάκι, να πάω κανά κλαμπάκι γιατί άντε ρε φίλε, η παρέα μου πάει έξω 1-2 φορές τη βδομάδα κι εγώ το παίζω ξενέρωτος γιατί έχω μείνει με ας πούμε με 1?...

Τσακωθήκαμε πολλές φορές από όταν ήρθα εδώ γιατί μου είχε δώσει 1200? κι εγώ και καλά τα χάλασα σε 2 μήνες. Λες κι είναι πολλά δηλαδή...

Κάτσε ρε φίλε, ποιός είσαι? Χάλασες 1200 ευρά σε 2 μήνες??? Πώς??? Και βέβαια είναι πολλά. Έχεις ακούσει αυτό το 'γενιά των 700 ευρώ'? Ε, ΙΣΧΥΕΙ.

Και επειδή δεν ξέρω τι παίζει με την εστία (πληρώνουν ενοίκιο στην εστία?) τι εννοείς 500 ευρώ? Με ή χωρίς λογαριασμούς?

------------------

Εγώ δεν έχω standard ποσό, παίρνω από το λογαριασμό όσα χρειάζονται για να βγάλω το μήνα, αλλά συνήθως δεν χαλάω πολλά... κι έχω να αγοράζω και υλικά για μακέτες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω standard ποσό, παίρνω από το λογαριασμό όσα χρειάζονται για να βγάλω το μήνα, αλλά συνήθως δεν χαλάω πολλά... κι έχω να αγοράζω και υλικά για μακέτες...

Κοστίζουν πολύ τα υλικά?Από περιέργεια απλά ρωτάω γιατί δεν ξέρω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Σχετικό είναι αυτό, αλλά αν θες να κάνεις μια καλή μακέτα παρουσίασης, θα πάρεις και χαρτόνι ποιότητας, κι αυτό σημαίνει 8 ευρώ το χαρτόνι 35x50, τιμή Αθήνας πάντα. Εδώ στα Χανιά... κάποια είναι λίγο τσιμπημένα παραπάνω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.

Κάτσε ρε φίλε, ποιός είσαι? Χάλασες 1200 ευρά σε 2 μήνες??? Πώς??? Και βέβαια είναι πολλά. Έχεις ακούσει αυτό το 'γενιά των 700 ευρώ'? Ε, ΙΣΧΥΕΙ.

Και επειδή δεν ξέρω τι παίζει με την εστία (πληρώνουν ενοίκιο στην εστία?) τι εννοείς 500 ευρώ? Με ή χωρίς λογαριασμούς?


Στην εστία εδώ πληρώνεις ενοίκιο 170?. Λογαριασμούς δεν έχει εκτός από το ρεύμα που το πληρώνουμε αν χαλάσουμε πάνω από 40?. Ντάξει ρε φίλε στην αρχή χαλάς πολλά, 600? το μήνα δεν είναι πολλά άμα θες να αγοράσεις τα διάφορα αρχικά.

Έκανα και ένα τραπέζι, αγόρασα και τα υλικά για να φτιάξω ένα επιτραπέζιο παιχνίδι (κοντά 30?) ε, έφυγαν τα γαμ**ένα….


Κατηγωρείς την μάνα σου αντι να πας να δουλέψεις;:what:
Έχω ήδη κάνει 2 interviews για τμήματα του πανεπιστημίου, δε με πήραν, στις υπόλοιπες δουλειές που βρήκα είναι fulltime και εδώ στο πανεπιστήμιο είναι υποχρεωτική η παρουσία όχι όπως στην Ελλάδα που όποιος θέλει πάει.




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Σχετικό είναι αυτό, αλλά αν θες να κάνεις μια καλή μακέτα παρουσίασης, θα πάρεις και χαρτόνι ποιότητας, κι αυτό σημαίνει 8 ευρώ το χαρτόνι 35x50, τιμή Αθήνας πάντα. Εδώ στα Χανιά... κάποια είναι λίγο τσιμπημένα παραπάνω....

Στα Χανιά είναι όλα τσιμπημένα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω σταθερό κασέ. Απλά ο πατέρας μου μου είπε ότι "στο λογαριασμό θα έχεις πάντα χρήματα". Βέβαια, προσπαθώ, όσο γίνεται, να μη τα σπαταλάω χωρίς όμως να στερούμαι τίποτα. Τα περισσότερα φεύγουνε για τους λογαριασμούς, ζήτηνα να ξοδέψω 100-150 ευρώ το μήνα για διασκέδαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary angel

Νεοφερμένος

Η mary angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
δν εχω σταθερο χαρτζιλικι αλλα την ημερα 2-3 euro φευγουν σιγουρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
εμενα τα αφηνουν στο κομοδινο πανω και παιρνω οσα θελω δεν υπαρχει οριο συνηθως, αλλα λογικα πραγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
εγω δεν πηρα ποτε ουτε παιρνω χαρτζιλικι!! ουτε ευρω!!! οταν θελω κατι το ζηταω και παιρνω το ποσο που μου χρειαζεται...(ετσι δεν καταφερνουν να ελεγξουν το ποσο και παιρνω οσα ακριβως θελω!! ;) το κολπο ειναι τζαμι!:no1:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3leni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
με ρωτανε συνηθως πριν βγω αν θελω λεφτα κ αναλογως μου δινουν..ε ενταξει νιωθω κ γουρουνα να ζηταω συνεχεια..δεν ειναι τραπεζες..αλλα γενικα δεν ειχα ποτε προβλημα..μαμα..μπαμπα..σας αγαπαω!:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
με ρωτανε συνηθως πριν βγω αν θελω λεφτα κ αναλογως μου δινουν..ε ενταξει νιωθω κ γουρουνα να ζηταω συνεχεια..δεν ειναι τραπεζες..αλλα γενικα δεν ειχα ποτε προβλημα..μαμα..μπαμπα..σας αγαπαω!:D:P

Και εγώ στην ηλικία σου θα ντρεπόμουν να ζητάω ακόμα σε συχνή βάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top