Είμαι κορίτσι, κάνω για Μηχανικός;

marr12309

Νεοφερμένος

Η marr12309 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Παιδια θα ηθελα να ρωτησω (με ενδιαφερει η γνωμη ολων φυσικα,αλλα κυριως θελω φοιτητων και αποφοιτων του τμηματος) κατα ποσον θα εχω προβληματα αν μπω ηλεκτρολογος μηχανικος στο πολυτεχνειο!η σχολη με ενδιαφερει πολυ,η φυσικη και τα μαθηματικα ειναι τα αγαπημενα μου το θεμα ειναι οτι ακουω για εναν ρατσισμο που υπαρχει στο συγκεκριμενο επαγγελμα!Δεν θελω να αφησω τα ονειρα μου ομως σε περιπτωση που δε βρισκω δουλεια η περιοριζομαι σε δουλειες γραφειου λογω του οτι ειμαι γυναικα θα θελα να το ξανασκεφτω πριν δηλωσω τη σχολη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Κοιτα, δεν ειναι ρατσισμος, ειναι συμπλεγματα κατωτεροτητας απο τους ηπιους φοιτητες (δηλαδη αυτους που δεν ειανι σε σχολη ημμυ ή μαθηματικο).
Μας λενε φυτα επειδη η σχολη ειναι για μαγκες και οποιος την βγαζει πρεπει να διαθετει τα στοιχειωδη @@ [εστω @^8 (8 δεν ειναι; ) στην περιπτωση σου]. Οποτε προσπαθουν να μετριασουν την πικρα τους για την φανερη κατωτεροτητα που υφισταται, τοσο σε επιπεδο γνωσεων οσο και σε επιπεδο νοημοσυνης μεσω κομπλεξικων χαρακτηρισμων.

αυτην ειναι η αποψη μου, δε πιστευω να κανω λαθος.
Ο ρατσισμος ειναι για τους στενομυαλους.

βαλτε μου οσες -1 θελετε ηπιοι

Υ.Γ. αν μιλας για ρατσισμο προς τα θηλυκα τοτε ειναι αλλο θεμα, αλλα δε νομιζω πως σημερα καποιος σοβαρος θα επηρεαστει απο κατι τετοιο, και εαν επηρεαστει θα πει δεν ειναι σοβαρος οποτε καλυτερα για σενα που αποφευγεις εναν τετοιο εργοδοτη (λαβε ακομη υποψιν οτι τα πραγματα σε 5-6 χρονια θα ειναι ακομη καλυτερα για εσας, αφου συνεχως και αυξανεται το ποσοστο γυναικων μηχανικων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,096 μηνύματα.
Την σχολή θα την βγάλεις δεν είναι εκεί το πρόβλημα (από τις δύσκολες σχολές στην ελλάδα ο καθένας ανεξαρτήτως φύλου θα δυσκολευόταν να την βγάλει).
Το πρόβλημα είναι το μετά, η φυση της δουλειάς του μηχανικού η οποία απαιτεί πολλές ώρες εργασάς, μετακινήσεις. Δύσκολα πιστεύω ότι η εταιρίες θα εμπιστευτούν γυναίκες για τέτοιες θέσεις όταν έχουν πολλούς άντρες να διεκδηκούν την ίδια θέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OLSon-X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο OLSon-X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αριστομένης (Μεσσηνία). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
κοιταξε οποιαδηποτε σχολη που θα δεις στο μηχανογραφικο δεν κανει για γυναικες εκτοσ απο λιγες οπως παιδαγωγικα-νηπιαγωγος-αισθητικος και λιγες ακομα.. αυτο συμβαινει διοτι οι γυναικες τις τελευταιες δεκαετιες αρχισαν να κανουν ανδρικα επαγγελματα δλαδη επαγγελματα αλλα σε καποιους κλαδους δεν εχουν ακομα επιβληθει.. οποτε μην κολας σε αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
τις τελευταιες δεκαετιες αρχισαν να κανουν ανδρικα επαγγελματα δλαδη επαγγελματα αλλα σε καποιους κλαδους δεν εχουν ακομα επιβληθει.. οποτε μην κολας σε αυτα.
Αυτό δεν το κατάλαβα.
(δεν ξέρω καν αν βγάζει νόημα:confused:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,096 μηνύματα.
κοιταξε οποιαδηποτε σχολη που θα δεις στο μηχανογραφικο δεν κανει για γυναικες εκτοσ απο λιγες οπως παιδαγωγικα-νηπιαγωγος-αισθητικος και λιγες ακομα.. αυτο συμβαινει διοτι οι γυναικες τις τελευταιες δεκαετιες αρχισαν να κανουν ανδρικα επαγγελματα δλαδη επαγγελματα αλλα σε καποιους κλαδους δεν εχουν ακομα επιβληθει.. οποτε μην κολας σε αυτα.

Όχι δεν είναι μόνο αυτά τα επαγγέλματα μόνο μην λέμε ότι θέλουμε. Θεωρώ μια γυναίκα άνετα θα μπορούσε να γίνει ιατρός μάλιστα δεν είναι και λιγες οι ειδικότητες που έχουν μεγαλύτερη πέραση από τους άντρες και μάλιστα κατέχουν το επικοινωνιακό κομμάτι καλύτερα, αλλά για μηχανικός (ανεξάρτητα από την σχολή) θεωρώ πολύ δύσκολο να αντέξει μια γυναίκα τις συνθήκες εργασίας και τον ανταγωνισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Όχι δεν είναι μόνο αυτά τα επαγγέλματα μόνο μην λέμε ότι θέλουμε. Θεωρώ μια γυναίκα άνετα θα μπορούσε να γίνει ιατρός μάλιστα δεν είναι και λιγες οι ειδικότητες που έχουν μεγαλύτερη πέραση από τους άντρες και μάλιστα κατέχουν το επικοινωνιακό κομμάτι καλύτερα, αλλά για μηχανικός (ανεξάρτητα από την σχολή) θεωρώ πολύ δύσκολο να αντέξει μια γυναίκα τις συνθήκες εργασίας και τον ανταγωνισμό.

Σεξισμός και φαλλοκρατία λέγεται αυτό, φόκο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,096 μηνύματα.
Σεξισμός και φαλλοκρατία λέγεται αυτό, φόκο.
Κοίτα μαν

Δυστυχώς αν ένας εργοδότης ψάχνει να προσλάβει κάποιον θα προτιμήσει έναν άντρα που έχει κάνει το στρατιωτικό του παρά μια γυναίκα που μπορεί να μείνει έγγυος και να αφήσει ξεκρέμαστη την επιχειρηση.

Δεν την έχω εγώ αυτή την λογικη αλλά αυτοί που δίνουν τις δουλειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OLSon-X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο OLSon-X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αριστομένης (Μεσσηνία). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Αυτό δεν το κατάλαβα.
(δεν ξέρω καν αν βγάζει νόημα:confused:)
χεχε τωρα που το βλπω συμφωνω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Το αν θα γίνει κάποιος/α καλός/ή μηχανικός δεν έχει σχέση με το φύλο αλλά με το πόσο αποτελεσματικός/ή και δραστήριος/α είναι στη δουλειά του/της και αυτό ισχύει για όλα τα επαγγέλματα.

Ας πω κι εγώ από την μικρή μου εμπειρία πράγματα που έχω δει. Δυστυχώς υπάρχει ένα τμήμα γυναικών μηχανικών που δεν είναι σοβαρές. Δεν είναι λίγες οι φορές που έχω δει γυναίκα μηχανικό να πηγαίνει στο γιαπί με το δωδεκάποντο και ντυμένη λες και θα πάει στα μπουζούκια. Αυτές τρώνε μεγάλο δούλεμα πίσω από την πλάτη τους αλλά το άσχημο της υπόθεσης είναι ότι πολλοί άνδρες πλέον μηχανικοί το γενικεύουν για όλες τις γυναίκες και βγάζουν το κακό το όνομα. Αυτούς με μία λέξη τους λέω σκατοκουτσομπόληδες. Εκτός από αυτό η γυναίκα μηχανικός έρχεται αντιμέτωπη με μία ανδροκρατούμενη πραγματικότητα. Όλα τα συνεργεία που κατασκευάζουν έργα αποτελούνται από άντρες. Εγώ προσωπικά δεν έχω δει ποτέ γυναίκα εργάτρια σε γιαπί. Οι εργάτες και ο εργολάβος που τους έχει στη δούλεψή του κάνουν πολλές φορές μ******ς και πρέπει ο μηχανικός να τους επιβλέπει μην κάνουν καμιά χοντράδα. Η γυναίκα μηχανικός δύσκολα μπορεί να επιβληθεί σε άντρες και να χώσει καμιά φωνή με αποτέλεσμα να της παίρνουν τον αέρα. Με λίγα λόγια πρέπει να είναι σκληρές σε κάποιο βαθμό και οι περισσότερες γυναίκες μηχανικοί δεν το έχουν αυτό το προσόν, ενώ οι άλλες που το έχουν αντροφέρνουν κάπως χάνοντας την θηλυκότητά τους.

Υπάρχει ακόμα και το θέμα της άδειας εγκυμοσύνης την οποία δικαίως την δικαιούνται οι γυναίκες. Μην ξεχνάμε όμως σε τι εποχές ζούμε. Εγώ καταλαβαίνω και τους εργοδότες οι οποίοι δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να πληρώνουν την υπάλληλό τους για 4 μήνες χωρίς να δουλεύει επειδή έκανε παιδί. Δυστυχώς δεν φταίνε ούτε οι γυναίκες αλλά ούτε και οι εργοδότες, φταίνε άλλοι που κατάντησαν σε αυτά τα χάλια τους εργοδότες αλλά αυτό είναι αλλουνού παππά ευαγγέλιο.

Προσωπικά δεν έχω καμία εμπάθεια και καμία προκατάληψη στις συναδέλφους μου. Απλά παραθέτω αυτά που έχω ζήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eluveitie93

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Καμια σχεση το Μηχανιλικι(ειδικα το ηλεκτρολογικο) με αυτο που εχετε στο μυαλο σας και μιλαω παντα για ΑΕΙ.Δεν θα συναντησεις κανενα απολυτος προβλημα στις σπουδες και στην καριερα σου επειδη εισαι κοπελα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Καμια σχεση το Μηχανιλικι(ειδικα το ηλεκτρολογικο) με αυτο που εχετε στο μυαλο σας και μιλαω παντα για ΑΕΙ.Δεν θα συναντησεις κανενα απολυτος προβλημα στις σπουδες και στην καριερα σου επειδη εισαι κοπελα...

:confused:

Για πάνε ρώτα κανέναν εργοδότη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eluveitie93

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
:confused:

Για πάνε ρώτα κανέναν εργοδότη.
Τι εννοεις?Υπαρχει προκαταληψη στον εργασιακο τομεα?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rea_94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
E... βασικά νομίζω ότι ναι. Κάνεις.
Άμα είσαι καλή δεν θα έχει σημασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marr12309

Νεοφερμένος

Η marr12309 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις!μαλλον οχι ρατσισμος προκαταληψη θα το ελεγα οταν ενας εργοδοτης προτιμα εναν αντρα μονο και μονο επειδη εισαι γυναικα οχι αν εχει δει κατι αρνητικο ας πουμε,μονο για αυτο!και φυσικα το δικο μου προβλημα δεν ειναι ουτε ψυχολογικο ουτε κολλαω στα σχολια που μπορει να ακουσω η την πιεση.το θεμα ειναι να εχεις δουλεια δηλαδη να σε προσλαμβανουν!ειναι πολυ ωραιο να σπουδασεις αυτο που θες αρκει να μπορεις να το ασκησεις!τελος παντων καλα θα κανω να διαβασω πααρα πολυ τωρα ωστε να το δηλωσω πρωτη επιλογη :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Άμα σ' αρέσει προσπάθησέ το και δε θα χάσεις!;);)
Απλά θα χρειαστούμε περισσότερα κότσια και αντοχές ίσως!Αλλά θα κάνουμε αυτό που μας αρέσει!:)
Διάβασμα γρήγορα λοιπόν μελλοντική συναδέλφισσα :P (ελπίζω:redface:) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marr12309

Νεοφερμένος

Η marr12309 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
ναι οταν λεω ρατσισμο εννοω για τις γυναικες οχι γενικα για το επαγγελμα :p το επαγγελμα των μηχανικων γενικα για μενα ειναι απτα κλτρα και πρεπει να χεις και γερο στομαχι απ'οτι εχω καταλαβει !

χαχα και εγω ελπιζω;):)...διαβασμα διαβασμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τι εννοεις?Υπαρχει προκαταληψη στον εργασιακο τομεα?:hmm:

Εξαρτάται από τον εργοδότη. Πολλοί αποφεύγουν να παίρνουν γυναίκες μόνο και μόνο στην περίπτωση που μείνει μια έγκυος. Εξαρτάται από τον εργοδότη καθαρά. Απλά υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Για τις γυναίκες μιλάω κι εγώ ;)
Οι άντρες τι ρατσισμό να φοβηθούν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Κοιτα, δεν ειναι ρατσισμος, ειναι συμπλεγματα κατωτεροτητας απο τους ηπιους φοιτητες (δηλαδη αυτους που δεν ειανι σε σχολη ημμυ ή μαθηματικο).
Μας λενε φυτα επειδη η σχολη ειναι για μαγκες και οποιος την βγαζει πρεπει να διαθετει τα στοιχειωδη @@ [εστω @^8 (8 δεν ειναι; ) στην περιπτωση σου]. Οποτε προσπαθουν να μετριασουν την πικρα τους για την φανερη κατωτεροτητα που υφισταται, τοσο σε επιπεδο γνωσεων οσο και σε επιπεδο νοημοσυνης μεσω κομπλεξικων χαρακτηρισμων.

αυτην ειναι η αποψη μου, δε πιστευω να κανω λαθος.
Ο ρατσισμος ειναι για τους στενομυαλους................
Ευτυχώς που εσύ δεν είσαι ρατσιστής.

Δυστυχώς δε σπουδάζω ΗΜΜΥ ή μαθηματικά, παρά μόνο την ταπεινή και ασήμαντη επιστημονικά φυσική.
Νιώθω την άνοια να με τριγυρίζει.
Έχω ελπίδες γιατρέ μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top