Είμαι και γω της άποψης οτι το Cambridge την εχει δει κάπως με τα πτυχία του!

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Γιατί; απαγορεύεται να συγκρίνεις το Cambridge με το κρατικό;:wow: άμα ξεκινάει να λέει κάτι κάποιος πρέπει να ακουστεί και η απάντηση. όχι να αιωρείται κάτι που δεν ευσταθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
ο τεο ειναι διακοπες, και δεν μιλαω για φορματ. Εννοω οτι τα εξεταστρα ειναι μεγαλα, μερικες φορες η οργανωσει του Συμβουλειου ειναι ΓΤΠ κτλ...
έχεις άδικο πιο λίγα χρήματα είναι από μίσιγκαν:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
όχι μια χαρά είναι...
έχοντας CPE μπορείς να λες ότι ξέρεις αγγλικά με το ECPE δν είναι το ίδιο....:nono:
αν και έχουν την ίδια αξία σν πτυχία....
επειδή είναι λίγο πιο δύσκολα δν μπορούμε να πούμε και κάτι τέτοιο
άλλωστε είναι και πολύ πιο δίκαια διότι έχεις πάαααρα πολύ χρόνο να τους αποδείξεις ότι πραγματικά ξέρεις αγγλικά:iagree:
τι εννοεισ?
-----------------------------------------
έχεις άδικο πιο λίγα χρήματα είναι από μίσιγκαν:nono:
κανεις λαθος... Αλλα και ετσι να ειναι, δν παυουν να ειναι μεγαλα...
-----------------------------------------
Γιατί; απαγορεύεται να συγκρίνεις το Cambridge με το κρατικό;:wow: άμα ξεκινάει να λέει κάτι κάποιος πρέπει να ακουστεί και η απάντηση. όχι να αιωρείται κάτι που δεν ευσταθεί.
το τοπικ μιλαει για το κεμπριτζ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από 1994kc;450294[FONT=Century Gothic:
επιπλέον ρε παιδιά στο Cambridge όλοι λένε πως είναι πολύ μουντοί και αγχωτικοί και έχεις την αίσθηση πως θέλουν να σε κόψουν...

αυτά έχω ακούσει...τώρα δεν ξέρω αν αληθεύουν!


πάντως στην Καστοριά δεν έχουμε καν εξεταστικό κέντρο...
Αντίθετα σ'άλλους φορείς (ΚΠΓ,MICHIGAN,EDEXCEL) γίνεται χαμός από κόσμο...
το Cambridge για όλη τη Δυτική Μακεδονία έχει εξεταστικό κέντρο στην Κοζάνη όπου και πάλι δεν πατάει κανένας δεδομένου του πληθυσμού όλης της Δυτικής Μακεδονίας...
ότι ακούς να μην το πιστεύεις πάντα εχω δώσει 2 φορές όοοοοοοοολα ήταν ΤΕ ΛΕΙ Α....!!!!!!!
ιδικά στο λόουερ πέρασα μια φανταστική μέρα...γιατί αν και όλοι νομίζουν πως είναι κουραστικό πτυχίο δν είναι καθόλου έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
το τοπικ μιλαει για το κεμπριτζ...

Απάντησα σε κάτι που ελέχθη από άλλο χρήστη. Δεν μπορεί να ακούγονται αναλήθειες και να μένουν χωρίς απάντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
ότι ακούς να μην το πιστεύεις πάντα εχω δώσει 2 φορές όοοοοοοοολα ήταν ΤΕ ΛΕΙ Α....!!!!!!!
ιδικά στο λόουερ πέρασα μια φανταστική μέρα...γιατί αν και όλοι νομίζουν πως είναι κουραστικό πτυχίο δν είναι καθόλου έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαλ.
εγω παλι που εδωσα ηταν η χειροτερη μερα της ζωης μου...
-----------------------------------------
Απάντησα σε κάτι που ελέχθη από άλλο χρήστη. Δεν μπορεί να ακούγονται αναλήθειες και να μένουν χωρίς απάντηση.
ωβγ

οκ, τελος ομως ενταξει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
ότι ακούς να μην το πιστεύεις πάντα εχω δώσει 2 φορές όοοοοοοοολα ήταν ΤΕ ΛΕΙ Α....!!!!!!!
ιδικά στο λόουερ πέρασα μια φανταστική μέρα...γιατί αν και όλοι νομίζουν πως είναι κουραστικό πτυχίο δν είναι καθόλου έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαλ.

:no1::no1::no1:
-----------------------------------------
.........εγω πάλι που έδωσα.

Μπορείς να γράφεις και με μικρά γράμματα. πάλι θα σε καταλάβουμε. Και θα είσαι λιγότερο off.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
εγω παλι που εδωσα ηταν η χειροτερη μερα της ζωης μου...
ενταξη
άμα κάτι το πάρεις στραβά λογικό είναι....
και το πιο τελειο το βλέπεις χάλια
αλλά ενταξη σίγουρα εξετάσεις είναι μπορεί κάτι να μην πάει ΚΛ κ.τ.λ.
εμένα πάντως μου άρεσε πολύ και όλοι ήταν πάρα πολύ φιλικοί...:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

librarian

Νεοφερμένος

Η librarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
:no1::no1::no1:
-----------------------------------------


Μπορείς να γράφεις και με μικρά γράμματα. πάλι θα σε καταλάβουμε. Και θα είσαι λιγότερο off.


Χθες συμπτωματικά είχα συζήτηση με φοιτήτρια Αγγλικής Φιλολογιάς και τη ρώτησα για τα πτυχία Αγγλικών και το πρώτο πράγμα που μου είπε είναι να ΜΗΝ δώσω του Cambridge διότι κόβουν με το παραμικρό μόνο και μόνο για πάρουν τα εξέταστρα!
Βέβαια πρέπει να ξέρουμε και το άλλο ότι υπάρχουν τόσο πτυχία Αγγλικών για να πιστοποιήσει κανείς τις γνώσεις του στα Αγγλικά, που ο καθένας διαλέγει και παίρνει ανάλογα με τις ανάγκες του! Δεν είναι όπως παλιά που το Cambridge ήταν το μοναδικό και το είχε μονοπώλιο!:xixi::xixi::xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
τι εννοεισ?

κανεις λαθος... Αλλα και ετσι να ειναι, δν παυουν να ειναι μεγαλα...
εννοώ ότι στο κεμπ. έχεις κοντά 5 ώρες στο λόουερ και 7 στο προφ.
άρα μπορούν πραγματικά να δουν αν έχεις γνώσεις ή όχι...σε αντιθεση με το μισ. που έχεις μόνο 3ις ώρες και όλα μαλτιπλ τσόις....

εσύ κάνεις λάθος πάντα έδινα και τα 2 μισ./κεμπρ. και στο κεμπ. ήταν πιο λίγα...και επιπλέον μια φορά το δίνεις το πτυχίο τι έγινε...εκέι θα κολλήσουμε τώρα...?


Χθες συμπτωματικά είχα συζήτηση με φοιτήτρια Αγγλικής Φιλολογιάς και τη ρώτησα για τα πτυχία Αγγλικών και το πρώτο πράγμα που μου είπε είναι να ΜΗΝ δώσω του Cambridge διότι κόβουν με το παραμικρό μόνο και μόνο για πάρουν τα εξέταστρα!
Βέβαια πρέπει να ξέρουμε και το άλλο ότι υπάρχουν τόσο πτυχία Αγγλικών για να πιστοποιήσει κανείς τις γνώσεις του στα Αγγλικά, που ο καθένας διαλέγει και παίρνει ανάλογα με τις ανάγκες του! Δεν είναι όπως παλιά που το Cambridge ήταν το μοναδικό και το είχε μονοπώλιο!:xixi::xixi::xixi:
μήπως αυτή δν τ έχει....
γιατί αν δν καταφέρνεις κάτι
πολλά βρίσκεις να πεις...:D
εγώ πάλι σου λέω να το δώσεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

librarian

Νεοφερμένος

Η librarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
εννοώ ότι στο κεμπ. έχεις κοντά 5 ώρες στο λόουερ και 7 στο προφ.
άρα μπορούν πραγματικά να δουν αν έχεις γνώσεις ή όχι...σε αντιθεση με το μισ. που έχεις μόνο 3ις ώρες και όλα μαλτιπλ τσόις....

εσύ κάνεις λάθος πάντα έδινα και τα 2 μισ./κεμπρ. και στο κεμπ. ήταν πιο λίγα...και επιπλέον μια φορά το δίνεις το πτυχίο τι έγινε...εκέι θα κολλήσουμε τώρα...?


μήπως αυτή δν τ έχει....
γιατί αν δν καταφέρνεις κάτι
πολλά βρίσκεις να πεις...:D
εγώ πάλι σου λέω να το δώσεις....

Όπως είπα και προηγουμένως υπάρχουν τόσο πτυχία που μπορεί να επιλέξει ο καθένας ανάλογα με τις ανάγκες του. Για παράδειγμα υπάρχει το IELTS το οποίο είναι το Cambridge αλλά είναι γι αυτούς που θέλουν να παν στην Αγγλία για σπουδές κα γι αυτό ισχύει για 2 χρόνια. Αυτό είναι πιο εύκολα τόσο απο το CPE αλλά και το FCE. Προσωπικά δεν θα πήγαινα να δώσω το Cambridge γιατί πιστεύω ότι οι εξετάσεις του είναι εξαντλητικές και ρωτάν εξειδικευμένα πράγματα όπως είναι δύσκολα phrasal verd τα οποία προσωπικά δεν μπορώ να παπαγαλίσω. Γιατί δεν είναι στόχος στην εκμάθηση μιας γλώσσας να ξέρει κανείς όλους τους ιδιωματισμούς! :bye::bye::bye::bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
εννοώ ότι στο κεμπ. έχεις κοντά 5 ώρες στο λόουερ και 7 στο προφ.
άρα μπορούν πραγματικά να δουν αν έχεις γνώσεις ή όχι...σε αντιθεση με το μισ. που έχεις μόνο 3ις ώρες και όλα μαλτιπλ τσόις....

εσύ κάνεις λάθος πάντα έδινα και τα 2 μισ./κεμπρ. και στο κεμπ. ήταν πιο λίγα...και επιπλέον μια φορά το δίνεις το πτυχίο τι έγινε...εκέι θα κολλήσουμε τώρα...?


μήπως αυτή δν τ έχει....
γιατί αν δν καταφέρνεις κάτι
πολλά βρίσκεις να πεις...:D
εγώ πάλι σου λέω να το δώσεις....
μηπως επειδη εσυ το εδωσες, γιαυτο????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
μηπως επειδη εσυ το εδωσες, γιαυτο????
ναι ακριβώς επειδή έδωσα και τα 2 πτυχία μπορώ να κρίνω....:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
ναι ακριβώς επειδή έδωσα και τα 2 πτυχία μπορώ να κρίνω....:bye:
εαν το πας ετσι εγω που εδωσα 4 lower μπορω να κρινω καλυτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
εαν το πας ετσι εγω που εδωσα 4 lower μπορω να κρινω καλυτερα...
ΚΛ
calm down
πιστεύεις κάτι εγώ πιστεύω κάτι άλλο.......
τι να κάνουμε τώρα....
αααα.....ποια λόουερ έδωσες??
τουλάχιστον συμφωνούμε πως τα καλύτερα εβερ είναι το μίσιγκαν/κειμπ. ή και σε αυτό διαφωνούμε....?
άλλωστε ότι και να πούμε εμείς πολλά παιδάκια θα συνεχίσουν να δίνουν αυτό το πτυχίο......
γιατί δν είμαι η μόνη που πιστεύω ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ στο συγκεκριμένο πτυχίο....
Φιλικά;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Εδωσα FCE, ECCE, ISE II, TIE... και νομιζω οτι τα καλυτερα ειναι τα ISE II & ECCE...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
Κεμπριτζαρα και παλι κεμπριτζ:)ολα τα λεφτα για σενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
+φωνώ. Και το επίπεδο είναι πιο δύσκολο από του Michigan όσο και αν κοπανιούνται οι Miciganiotes για το αντίθετο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Προσωπικά έδωσα μόνο cambridge fce αλλά δε σημαίνει ότι δν μπορώ να έχω αποψη και για τα άλλα πτυχία του ίδιου πάντα επιπέδου. Σε σχέση με κάποια άλλα πτυχία είναι δύσκολο αλλά το ζητούμενο είναι να μάθουμε αγγλικά και δεν το διάβασα καθόλου αυτό στα προηγούμενα post. Άσε που το κάνανε ακόμα πιο έυκολο (από πέρσυ το χειμώνα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Εγώ είχα δώσει πριν 3 χρονια(2,5 για την ακρίβεια) FCE & ECCE και φέτος CPE @ ECPE.

Λοιπόν τα πτυχία του Cambridge είναι πιο δύσκολα από του Michigan.Ειναι γεγονός.Το Cambridge έχει το εξης πλεονεκτημα:
1)Προσπαθεί να καταλάβει αν ο μαθητής εχει κατανοησει σε βαθος την αγγλικη γλώσσα

Τα μειονεκτηματα:
1)Η εξεταση κρατάει παρα πολύ ώρα και κουράζεσαι.Κατα τα τη γνωμη μου.Επρεπε να τα εκοβες στην μεση(Π.χ.Το CPE κρατάει κοντά 7 ώρες.Έπρεπε να το εσπαγαν σε 3,5& 3,5)
2)Πράγματι σε κόβουν για το παραμικρό και θέλουν εξέταστρα.Ένας φίλος μου κόπηκε στο CPE για 59,5 και τον είχαν κατεβάσει πολύ στην έκθεση και στο προφορικό.

Αντίθετα το ECCE-ECPE κρατάει πιο λίγο,ειναι πιο εύκολα για τους μαθητες και εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να το πάρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top