ΕΠΑ.Λ. Vs Γενικό Λύκειο

Ποιο θεωρείτε καλύτερο;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 98)
  • Γενικό Λύκειο

  • ΕΠΑΛ

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

katsikaki

Νεοφερμένος

Ο Τασος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σπάρτη (Λακωνία). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Παιδιά πηγαίνω πρώτη λυκείου σε γενικό λύκειο κ μέχρι πριν λίγες μέρες το είχα σαν σίγουρο οτι θα συνεχίσω στο γενικό. Μέχρι που άκουσα για ΕΠΑΛ κ ΤΕΙ. μπορείτε να με ενημερώσετε σχετικά με τις διαφορές αυτών των τριών??? εδω να σας πω οτι με ενδιαφερει η τεχνολογικη κατευθυνση στο γενικο γιατι θελω να ασχολιθω με υπολογιστες. το πιο πιθανον ειναι να ανοιξω μαγαζακι οπου θα επιδιορθωνω υπολογιστες κ τα σχετικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Αν τα πας καλα με τα γραμματα και διαβαζεις το Γενικο Λυκειο ειναι το ιδανικο..και ναι με Τεχνολογικη Κατευθυνση μπορεις να περασεις απο Γενικο και Πληροφορικη ΑΣΟΕ η ακομα και σε ΤΕΙ
Το ΕΠΑΛ ειναι καθαρα γιαυτους που δεν μπορουν γενικα να διαβαζουν ... και θελουν να ειδικευτουν σε ενα συγκεκριμενο τομεα !

Εγω θα σου προτεινα ΓΕΝΙΚΟ ... εχεις πολλες επιλογες !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michaelgr2009

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Michaelgr2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Παιδιά βρίσκομε σε ενα δείλιμα διότι δεν ξέρω για το αν θα πρεπει να πάω ΕΠΑΛ η να συνεχήσω λύκειο.....Λοιπον στο γυμνάσιο έβγαlα 16-17 εκτός απο την 3η γυμνασίου που έβγαλα 15.9....Λοιπόν φέτος διαβάζω κανονικά και πέρνω αρκετά καλους βαθμούς στα διαγονίσματα των θεωρητικων μαθημάτων πχ Ιστορία 18 Αρχαία 16.5 κείμενα 15 Εκθεση έγραψα αρκετά καλά.......Σε ολα αυτά τα πάω καλά εκτος όμως απο φυσική και μαθηματικά που πάντα εκει ήμουν αδύναμος στα μαθηματικά έγραψα 6 και φυσική 6 αλλα και γεωμετρία 4.......Εννοείτε πως αν συνεχήσω θα ακολουθήσω θεωρητική κατεύθηνση και θέλω να μπω σε αστυνομικές σχολές οπου δεν θέλει υψηλά μόρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

choice

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 319 μηνύματα.
αν και δν ξερω πολλα απο οτι 8υμαμαι που μας τα ελεγαν περισυ στα επαλ δινεις και πανελαδικες και παιρνεις και ενα χαρτι για ενα επαγγελμα...ομως δν θα προλαβαινεις να διαβασεις οπως θα επρεπε...οι βαθμοι ειναι πολυ καλοι για τν κατευθυνση που θελεις ειδικα αμα δν κανεις φροντηστιριο...για φυσικη μαθηματικα βαλε καποιον να στα εξηγει (καποιον συμαθητη συμαθητρια εγω αυτο κανω για τα αρχαια και τν βοηθαω στ φυσικη....πιανει) για να παιρνας τσ ταξεις...στς πανελλινιες μετρουν τα μαθηματα επιλογης πιο πολλοι και ο βαθμος προσβασησ απο το γενικο ΜΟ που πρεπει να ειναι το λιγοτερο 10...δν νομιζω πως πρεπει να πας στ επαλ.....λιγη ακομα προσπαθεια θελει
ελπιζω να βοηθησα.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michaelgr2009

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Michaelgr2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Οκ φιλέ μου και εγω αυτό ειχα σκοπό να κάνω !να συνεχήσω δηλαδη λύκειο και οχι δεν κάνω φροντιστήρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tilemaxos

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
κοίταξε... είμαι μαθητής του ΕΠΑΛ και θα σου πω την γνώμη μου από εμένα, Αν θες να πας ΕΠΑΛ δυστυχώς ή ευτυχώς θα πρέπει να πηγαίνεις καλά σε μαθηματικοφυσικες γιατί είναι σαν την τεχνολογική κατεύθυνση του Γενικού Λυκείου. Αν μπορέσεις και βγάζεις ένα μεσαίο βαθμό σε αυτά τα μαθήματα και καλό βαθμό στα μαθήματα ειδικότητας τότε εγώ σου λέω να πας ΕΠΑΛ. Αλλά...
1) Ψάξε να δεις αν σε ενδιαφέρει κάποια ειδικότητα
2) Δες αν έχεις καλό ΕΠΑΛ στην Περιοχή σου

Αστυνομικές σχόλες μέσω τις διαδικασίας με τα 4 μαθήματα (Πανελλήνιες τύπου ΤΕΕ) Μαθηματικά(ΤΕΕ), Έκθεση (Γενικού Λυκείου) και 2 μαθήματα ειδικότητας περνάς εύκολα αν γράψεις καλά σε Αστυνομικές Σχόλες. αλλά αυτά είναι στην Τρίτη Λυκείου. Σκέψου το για ΕΠΑΛ ότι απορίες έχεις εκτός από τα Topic της κατηγορίας του ΕΠΑΛ μπορείς να γράψεις εδω και θα σε βοηθήσω όσο μπορώ

όσο για φροντιστήρια αν δεν θες υπάρχει και ενισχυτική στα περισσότερα σχολεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Αν θες να δουλεψεις σκληρα και εντατικα,τοτε υπαρχει το Εννιαιο Λυκειο.
Αν θες να περασεις απλα το Λυκειο,τοτε υπαρχει το ΕΠΑΛ.

Το Εννιαιο σου δινει περισσοτερες ευκαιριες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tilemaxos

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Αν θες να δουλεψεις σκληρα και εντατικα,τοτε υπαρχει το Εννιαιο Λυκειο.
Αν θες να περασεις απλα το Λυκειο,τοτε υπαρχει το ΕΠΑΛ.

Το Εννιαιο σου δινει περισσοτερες ευκαιριες...


Συγγνώμη εδω θα διαφωνήσω!!!! τις ίδιες ευκαιρίες έχεις και από το ΕΠΑΛ.

Δεν είμαστε ΤΕΕ τέλος αυτά!!!!! Εμείς από το ΕΠΑΛ έχουμε και το ΥΠΕΡ του ΠΤΥΧΙΟΥ ΕΙΔΗΚΟΤΗΤΑΣ συν το Απολυτήριο του Λυκείου ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟ με του ΓΕΝΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ

Συγγνώμη για τα κεφαλαία αλλά κάποια πράγματα πρέπει να τα τονίσουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michaelgr2009

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Michaelgr2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Eπειδή δεν κατάλαβα.....γίνεται δηλαδή να περάσω σε αστυνομικές σχολες μέσω ΕΠΑΛ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tilemaxos

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Eπειδή δεν κατάλαβα.....γίνεται δηλαδή να περάσω σε αστυνομικές σχολες μέσω ΕΠΑΛ?

βέβαια σε ότι σχόλες μπορείς από το Γενικού μπορείς και από το ΕΠΑΛ, μάλιστα μέσω Γενικού δίνεις αναγκαστικά 6 ή 7 μαθήματα από ΕΠΑΛ σε στρατιωτικές- Αστυνομικές σχολές μπορείς να πας και από την διαδικασία τον 4 μαθημάτων που σου είπα και παραπάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SODAW

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SODAW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 921 μηνύματα.
καταρχήν,εσύ θες να πας σε αστυνομική σχολή (από όπου και να πας περνάς )αλλά είναι ανάλογα όπως λένε και μερικοί από πάνω,αν όπως λες τα πας καλά στα θεωριτικά τότε δεν βλέπω τον λόγο να μην συνεχίσεις . αν όμως θες μόνο το απολιτίρειο λυκείου να κάνεις μεταγραφή στο ΕΠΑΛ ότι και να διαλέξεις σήγουρα θα σου βγει σε καλό!!!:no1:
Υ.Σ.:επειδή όμως όλοι εμείς δεν σε γνωρίζουμε προσώπικα (πιο σοφό)θα ήταν να ρωτήσεις και άτομα (φίλους)που σε ξέρουν...:friends:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Το καλύτερο που έχεις ν ακάνεις είναι να το συζητήσεις με ένα καθηγητή σου που να σε ξέρει καλά σαν μαθητή..εμείς μόνο απ τους βαθμούς σου δεν μπορούμε να βγάλουμε ασφαλές συμπέρασμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tilemaxos

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
καταρχήν,εσύ θες να πας σε αστυνομική σχολή (από όπου και να πας περνάς )αλλά είναι ανάλογα όπως λένε και μερικοί από πάνω,αν όπως λες τα πας καλά στα θεωριτικά τότε δεν βλέπω τον λόγο να μην συνεχίσεις . αν όμως θες μόνο το απολιτίρειο λυκείου να κάνεις μεταγραφή στο ΕΠΑΛ ότι και να διαλέξεις σήγουρα θα σου βγει σε καλό!!!:no1:
Υ.Σ.:επειδή όμως όλοι εμείς δεν σε γνωρίζουμε προσώπικα (πιο σοφό)θα ήταν να ρωτήσεις και άτομα (φίλους)που σε ξέρουν...:friends:

Συμφωνώ στο ότι αφού τα πάει καλά στα θεωρητικά μαθήματα ότι καλό θα ήταν να συνεχίσει στο Γενικό Λύκειο χωρίς να αποκλείουμε το ενδεχόμενο να πάει ΕΠΑΛ, επίσης συμφωνώ στο σημείο ότι πρέπει να ρωτήσεις και κάποιο καθηγητή σου πάνω στο θέμα όπως και άλλη μια επιλογή είναι να περάσεις και από το ΕΠΑΛ της περιοχής σου να σου πουν και εκεί

Διαφωνώ κάθετα όμως με το παρακάτω…
αν όμως θες μόνο το απολιτίρειο λυκείου να κάνεις μεταγραφή στο ΕΠΑΛ
Αυτή η προκατάληψη κατανταει εκνευριστική γιατί το ΕΠΑΛ δηλ. είναι μόνο για να πάρεις Απολυτήριο Λυκείου? τις ίδιες προοπτικές μετά το Λύκειο και τα δυο σχολεία εν μέρη (Γιατί το ΕΠΑΛ έχει και κάποια επιπλέον πράγματα) απλά ήθελα να το πω για να μην ακούγονται πράγματα που δεν ισχύουν το σύστημα έχει αλλάξει!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo Killer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo Killer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
δηλαδη εμεις γιατι παμε Γενικο Λυκειο αφου το πτυχιο που θα παρουμε ειναι ισαξιο με εκεινο του ΕΠΑΛ? Εξηγειστε μου λιγο...:what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tilemaxos

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
δηλαδη εμεις γιατι παμε Γενικο Λυκειο αφου το πτυχιο που θα παρουμε ειναι ισαξιο με εκεινο του ΕΠΑΛ? Εξηγειστε μου λιγο...:what:

Γιατί πολύ απλά μπορεί να μην σας ενδιαφέρει κάποια ειδικότητα του ΕΠΑΛ είτε γιατί πολύ απλά δεν είστε ΣΩΣΤΑ ενημερωμένοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Γιατί από το Γενικό Λύκειο προέρχεται το 90% των εισακτέων στα ΑΕΙ και ΤΕΙ της χώρας. Εντελώς αντικειμενικά, ένας 18αρης απόφοιτος Γενικού όχι μόνο δεν είναι ισάξιος με έναν απόφοιτο Τεχνικού, αλλά είναι και κατώτερος. Διότι ο δεύτερος, εκτός από Απολυτήριο Λυκείου (το οποίο είναι universal για κάθε τύπο Λυκείου) έχει επιπλέον δίπλωμα ειδικότητας και άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Το Γενικό Λύκειο απευθύνεται σε όσους θέλουν πανεπιστήμιο και μόνο σ'αυτούς θα έπρεπε να απευθύνεται. Στην αγορά εργασίας εννοείται ότι σε πολύ καλύτερη θέση είναι ο κάτοχος απολυτηρίου τεχνικού, παρά γενικού, εκτός αν κάποιος από τους δύο έχει πτυχίο από ανώτερη βαθμίδα.
Πρακτικά, αν μιλήσουμε για πανεπιστήμιο, δεν υπάρχουν οι ίδιες ευκαιρίες. Χωρίς καμία διάθεση ελιτισμού, το να ανταγωνιστεί ένας μαθητής ΕΠΑΛ έναν μαθητή ΓΕΛ του ίδιου μαθητικού επιπέδου, είναι ανέφικτο. Τουλάχιστον de facto, γιατί στα χαρτιά όλα γίνονται. Ξέρω και την ύλη και το στυλάκι στο ΕΠΑΛ, έχω συγγενείς και ξαδέρφια εκεί κι ακόμη και φέτος, 4 χρόνια νομίζω μετά τη μεταρρύθμιση Γιαννάκου, η διαφορά στο επίπεδο είναι χαώδης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αναλογα το ΕΠΑΛ βεβαια...σε μερικα γινεται μαθημα σε μερικα γινεται χαβαλες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ε, εντάξει, για τον κανόνα λέω. Και γενικά μπορείς να βρεις που γίνεται χαβαλές, αλλά σίγουρα δεν είναι ο κανόνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tilemaxos

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
θα απαντήσω σε δυο μερη στην απαντησει του/της Miv
Γιατί από το Γενικό Λύκειο προέρχεται το 90% των εισακτέων στα ΑΕΙ και ΤΕΙ της χώρας. Εντελώς αντικειμενικά, ένας 18αρης απόφοιτος Γενικού όχι μόνο δεν είναι ισάξιος με έναν απόφοιτο Τεχνικού, αλλά είναι και κατώτερος. Διότι ο δεύτερος, εκτός από Απολυτήριο Λυκείου (το οποίο είναι universal για κάθε τύπο Λυκείου) έχει επιπλέον δίπλωμα ειδικότητας και άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Το Γενικό Λύκειο απευθύνεται σε όσους θέλουν πανεπιστήμιο και μόνο σ'αυτούς θα έπρεπε να απευθύνεται. Στην αγορά εργασίας εννοείται ότι σε πολύ καλύτερη θέση είναι ο κάτοχος απολυτηρίου τεχνικού, παρά γενικού, εκτός αν κάποιος από τους δύο έχει πτυχίο από ανώτερη βαθμίδα.
Αρχικά δεν μπορούμε να θέσουμε ποσοστό εισαγωγής σε ΑΕΙ ακόμα γιατί ή πρώτη Χρόνια του ΕΠΑΛ που θα δώσει Πανελλήνιες είναι η φετινή όποτε δεν υπάρχει αντιπροσωπευτικό ποσοστό για να συγκρίνουμε, χωρίς να θέλω να αποκλείσω αυτό το ποσοστό για δικούς μου λογούς, δεύτερον καλό θα ήταν για να συνηθίζετε και για της επόμενες γενιές και για να μην γίνονται παρεξηγήσεις να λέμε "Επαγγελματικό" και όχι "Τεχνικό" γιατί πρώτον Μιλάμε για δυο διαφορετικά τύπου σχολεία χωρίς ίδια πτυχία και χωρίς ίδια μαθήματα (Εν μέρη) και βέβαια χωρίς ίδιες προδιαγραφές αποκατάστασης στην Αγορά εργασίας.
Πρακτικά, αν μιλήσουμε για πανεπιστήμιο, δεν υπάρχουν οι ίδιες ευκαιρίες. Χωρίς καμία διάθεση ελιτισμού, το να ανταγωνιστεί ένας μαθητής ΕΠΑΛ έναν μαθητή ΓΕΛ του ίδιου μαθητικού επιπέδου, είναι ανέφικτο. Τουλάχιστον de facto, γιατί στα χαρτιά όλα γίνονται. Ξέρω και την ύλη και το στυλάκι στο ΕΠΑΛ, έχω συγγενείς και ξαδέρφια εκεί κι ακόμη και φέτος, 4 χρόνια νομίζω μετά τη μεταρρύθμιση Γιαννάκου, η διαφορά στο επίπεδο είναι χαώδης.
Δυστυχώς υπάρχει ακόμα η λογική που υπήρχε και στα ΤΕΕ όπως και στα σχολεία Παλιότερου τύπου σαν τα ΤΕΕ (δεν θυμάμαι όνομα), Ακόμα και η μαθητές του ΕΠΑΛ (πόσο μάλιστα η μαθητές του ΓΕΛ που δεν μπαίνουν καν στην διαδικασία να ασχοληθούν) δεν έχουν καταλάβει ότι το σύστημα έχει αλλάξει και ότι το ΕΠΑΛ δεν είναι όπως ο ΤΕΕ στο οποίο υπήρχε μια ποιο «Χαλαρή» λογική του Σχολείου (την οποία και δεν μπορώ να ορίσω γιατί ποτέ δεν την είχα) Αλλά όσο ποιο γρήγορα το καταλάβουμε όλοι αυτό τόσο ποιο εύκολα θα περάσει στην νέα γενιά και έτσι θα τελειώσει όλοι αυτή η Προκατάληψη πάνω στην ΔΙΑΦΟΡΑ ΓΕΛ-ΕΠΑΛ.

Η Υλη Φίλε είναι η ίδια και στα δυο σχολεία(στα μαθήματα εννοείτε που είναι κοινά) όπως λέγετε και από το υπουργείο, Τώρα όσο για το Στυλάκι είναι το Στυλάκι που πλασάρετε (όπως και όλα τα Style) και το οποίο μόλις σταματήσει να πλασάρετε θα σταματήσει και να Υπάρχει, Διαφορά επιπέδου δεν υπάρχει ως προς τα Σχολεία πιστεύω αλλά ως προς στους μαθητές όπου αυτό είναι άλλο θέμα

Ε, εντάξει, για τον κανόνα λέω. Και γενικά μπορείς να βρεις που γίνεται χαβαλές, αλλά σίγουρα δεν είναι ο κανόνας.
και ποιος ειναι για εσενα ο κανονας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZIZEL

Νεοφερμένος

Η ZIZEL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ρε παιδια βοηθηστε με...φετος παω πρωτη λυκειου κ μου φαινονται δυσκολα...μεχρι περσυ ημουν αρκετα καλη μαθητρια αλλα τωρα τα εχω παιξει..σκαιφτομαι να παω σε επα.λ αλλα δεν ξερω μημπως μου κλεισει πορτες κ χασω ευκαιριες..του χρονου θα ξεκινησω φροντηστηρια γιατι θελω να περασω σε ΑΕΙ.απο τη μια σκαιφτομαι οτι απο το επα.λ παιρνεις κ πτυχιο κ εχεις τη δυνατοτητα να μπεις σε ΑΕΙ αρα μου φαινεται καλυτερο απο την αλλη ομως ακουω συνεχεια οτι δεν κανουν μαθημα στα επα.λ κ δεν ξερω αν θα με βοηθησει αυτο...εσεις τι λετε???????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top