ΕΠΑ.Λ. Vs Γενικό Λύκειο

Ποιο θεωρείτε καλύτερο;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 98)
  • Γενικό Λύκειο

  • ΕΠΑΛ

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Να σου εξηγησω:)
Οι αλλερετουρ ειναι διακοπτες που εχουν δυο θεσεις ΟΝ
ετσι μπορεις να αναβοσβησεις τα φωτα δυο η περισσοτερα σημεια
υπαρχουν αλλερετουρ μεσαιοι
(τους τοποθετουμε οταν θελουμε να κανουμε χειρισμο απο τρια και πανω σημεια)
και οι ακραιοι που μπαινουν στα ακρα και χρησιμοποιούνται σε ολα τα κυλωματα αλλερετουρ.
Ετσι αν τοποθετησεις φαση και ουδετερο στις δυο επαφες του διακοπτη
εχεις το απολυτο βραχυκυκλωμα
αυτα για τους αλλερετουρ.......
Ειναι δυνατον όμως να τελειωνει την δευτερα
και να μην ξερει οτι στους διακοπτες φωτισμου δεν βαζουμε ποτε ουδετερο?
αφου εστω οτι παει να δουλεψει θα κανει ρεζιλι οχι μονο τον εαυτο του αλλα και τον καθηγητη που εχουμε
και ειναι ο καλυτερος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Ε ενταξει ειναι αισχος αν ειναι κατι το τοσο σοβαρο...Αλλα οταν παει να δουλεψει και αμα δν νομιζω να τον αφησουν καν να αρχισει τη δουλεια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Ε ενταξει ειναι αισχος αν ειναι κατι το τοσο σοβαρο...Αλλα οταν παει να δουλεψει και αμα δν νομιζω να τον αφησουν καν να αρχισει τη δουλεια :P
στην περιπτωση μας εχει γνωστο ηλεκτρολογο και θα παει εκει να δουλεψει
θα φοβασαι να αναψεις το διακοπτη.....
χαχαχα
ανατριχιλα !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Ωχ την εβαψε η Συρος....... :P Απο την Συρο απο τ βλεπω εισαι!! Αστα ν πανε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
χαχαχα!!!!
Σε λιγα χρονια να δεις γελια!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Λες να επεκταθει το φαινομενο........:D ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Πιστευω ναι (αν δεν γινει κατι)
Ελπιζω ομως να μην επεκταθει!!!!
Αλλιως με τετοιες εγκαταστασεις θα καει και η λαρισα και το ποταμι της!!!!!!:D:D:D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sxetlant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Απόστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Πιστευω ναι (αν δεν γινει κατι)
Ελπιζω ομως να μην επεκταθει!!!!
Αλλιως με τετοιες εγκαταστασεις θα καει και η λαρισα και το ποταμια της!!!!!!:D:D:D:D:D:D

Black out όλη η Ευρώπη!!:D:P

Χρόνια πολλα Κώστα για χτες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Θα επεκταθει και παραπερα σου λεω!!! Ευχαριστω ρε Αποστολη :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melody92

Νεοφερμένος

Η melody92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Γιατί από το Γενικό Λύκειο προέρχεται το 90% των εισακτέων στα ΑΕΙ και ΤΕΙ της χώρας. Εντελώς αντικειμενικά, ένας 18αρης απόφοιτος Γενικού όχι μόνο δεν είναι ισάξιος με έναν απόφοιτο Τεχνικού, αλλά είναι και κατώτερος. Διότι ο δεύτερος, εκτός από Απολυτήριο Λυκείου (το οποίο είναι universal για κάθε τύπο Λυκείου) έχει επιπλέον δίπλωμα ειδικότητας και άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Το Γενικό Λύκειο απευθύνεται σε όσους θέλουν πανεπιστήμιο και μόνο σ'αυτούς θα έπρεπε να απευθύνεται. Στην αγορά εργασίας εννοείται ότι σε πολύ καλύτερη θέση είναι ο κάτοχος απολυτηρίου τεχνικού, παρά γενικού, εκτός αν κάποιος από τους δύο έχει πτυχίο από ανώτερη βαθμίδα.
Πρακτικά, αν μιλήσουμε για πανεπιστήμιο, δεν υπάρχουν οι ίδιες ευκαιρίες. Χωρίς καμία διάθεση ελιτισμού, το να ανταγωνιστεί ένας μαθητής ΕΠΑΛ έναν μαθητή ΓΕΛ του ίδιου μαθητικού επιπέδου, είναι ανέφικτο. Τουλάχιστον de facto, γιατί στα χαρτιά όλα γίνονται. Ξέρω και την ύλη και το στυλάκι στο ΕΠΑΛ, έχω συγγενείς και ξαδέρφια εκεί κι ακόμη και φέτος, 4 χρόνια νομίζω μετά τη μεταρρύθμιση Γιαννάκου, η διαφορά στο επίπεδο είναι χαώδης.

Τι λέτε ρε παιδιά?Δηλαδή εμείς του ΓΕΛ είμαστε κορόιδα που μας βγαίνει ο κ****ς τρία χρόνια για να πάρουμε ένα απολυτήριο και να περάσουμε στη σχολή που θέλουμε?Δεν διαφωνώ ότι αντιμετωπίζονται ισάξια αλλά όχι να μας λες και κατώτερους.Και αν ήταν έτσι τότε γτ η πλειοψηφία των μαθητών επιλέγει το Γελ?Να είμαστε λίγο αντικειμενικοί παιδιά στην τελική με την πραγματική έννοια όμως του όρου...

Ειπε ΜΕΓΑΛΗ μ@λ@κι@ το στοματακι σου τωρα αγορι μου.....:ntomata:
Αυτο εχω να πω.Οτι να ειναι λες,Και αμα δεν ξερεις μην μιλας.
-----------------------------------------



Πηγαινε στα προβατα......;)

Απ'οτι βλέπω κοιτάς να σχολιάζεις την γνώμη του παιδιού και ταυτόχρονα λες και βλακείες στο παιδί που ζητάει για γνώμες/απόψεις
:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Κοπελια δεν βγαινει μονο εσας ο πατος 3 χρονια για να γραψετε καλα στις πανελληνιες και να παρετε το Απολυτηριο Λυκειου.......Αυτο ειναι ομως το θεμα,εσεις νομιζετε πως εσεις ειστε ανωτεροι και καλα σαν Σχολειο και σαν μαθητες και μας αντιμετωπιζεται με κατωτεροτητα.Δεν μιλαω μονο για σενα αλλα γενικα. Και το σχολιο μου,ξερω δεν ειναι και απο τα καλυτερα αλλα με ειχε βγαλει απο τα ρουχα εκεινη την μερα και ετσι και εγω του απαντησα αναλογα.Δεν ανοιγουμε απλως το στομα μας (στην προκειμενη περιπτωση γραφουμε) και λεμε ολο χαζομαρες.
Οσον αφορα το σχολιο με τα Προβατα ητανε απλως χιουμορ..Και το ειχε καταλαβει.
Μην εισαι τοσο ψυχρη,χαλαρωσε και λιγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
δν ξέρω για εσάς αλλά στην περιοχή μου η διαφορά (σε επίπεδο μαθητών πάντα μιλάω) μεταξύ γε.λ. και επα.λ. είναι (τουλάχιστον) χαώδης...όποιος μαθητής θέλει να διαβάσει (ασχέτως αν το πράττει) πάει στο γενικό ενώ ο μαθητής που δν δίνει πολύ σημασία στο σχολείο πάει στο επα.λ. Εκτός του ό,τι εκεί (νομίζω πως) έχουν δικαίωμα να κάνουν περισσότερες απουσίες.Οπότε όπως καταλαβαίνετε δν γίνεται μάθημα (της προκοπής τουλάχιστον)..Εκτός του ότι δν έχω ακούσει ποτέ μαθητή να πηγαίνει καλά στις πανελλήνιες από το επα.λ.

ΥΓ: αναφέρομαι πάντα για τα δεδομένα της πόλης μου και φυσικά (για τους κακοπροαίρετους) δν θέλω να προσβάλω κανέναν επαλίτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melody92

Νεοφερμένος

Η melody92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Κοπελια δεν βγαινει μονο εσας ο πατος 3 χρονια για να γραψετε καλα στις πανελληνιες και να παρετε το Απολυτηριο Λυκειου.......Αυτο ειναι ομως το θεμα,εσεις νομιζετε πως εσεις ειστε ανωτεροι και καλα σαν Σχολειο και σαν μαθητες και μας αντιμετωπιζεται με κατωτεροτητα.Δεν μιλαω μονο για σενα αλλα γενικα. Και το σχολιο μου,ξερω δεν ειναι και απο τα καλυτερα αλλα με ειχε βγαλει απο τα ρουχα εκεινη την μερα και ετσι και εγω του απαντησα αναλογα.Δεν ανοιγουμε απλως το στομα μας (στην προκειμενη περιπτωση γραφουμε) και λεμε ολο χαζομαρες.
Οσον αφορα το σχολιο με τα Προβατα ητανε απλως χιουμορ..Και το ειχε καταλαβει.
Μην εισαι τοσο ψυχρη,χαλαρωσε και λιγο.

Σε καμία περίπτωση δεν είπα πως εμείς νομίζουμε ότι είμαστε ανώτεροι.Αν πρόσεξες λέω ότι αντιμετωπίζονται ισάξια και δεν θυμάμαι αν ήσουν εσύ ή κάποιο άλλο παιδί που μας χαρακτηρίζει ως ΚΑΤΩΤΕΡΟΥΣ εμένα αυτό ήταν που με πείραξε.Δεν είπα ποτέ πως εσείς δεν κουράζεστε να διαβάσετε και καλό θα ήταν να κοιτάς τις απαντήσεις προτού προβείς σε κάποια συμπεράσματα, όπως και το γεγονός που με αποκαλείς ψυχρή μη καταλαβαίνοντας το λόγο.Όσο για το χιούμορ επειδή έχεις πει και άλλα τέτοια καλό θα ήταν να όταν κάποιο άτομο ζητά συμβουλές να τις δίνουμε απλόχερα και να μην πολυλογούμε με περιττά πράγματα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
δν ξέρω για εσάς αλλά στην περιοχή μου η διαφορά (σε επίπεδο μαθητών πάντα μιλάω) μεταξύ γε.λ. και επα.λ. είναι (τουλάχιστον) χαώδης...όποιος μαθητής θέλει να διαβάσει (ασχέτως αν το πράττει) πάει στο γενικό ενώ ο μαθητής που δν δίνει πολύ σημασία στο σχολείο πάει στο επα.λ. Εκτός του ό,τι εκεί (νομίζω πως) έχουν δικαίωμα να κάνουν περισσότερες απουσίες.Οπότε όπως καταλαβαίνετε δν γίνεται μάθημα (της προκοπής τουλάχιστον)..Εκτός του ότι δν έχω ακούσει ποτέ μαθητή να πηγαίνει καλά στις πανελλήνιες από το επα.λ.

ΥΓ: αναφέρομαι πάντα για τα δεδομένα της πόλης μου και φυσικά (για τους κακοπροαίρετους) δν θέλω να προσβάλω κανέναν επαλίτη


Αυτό είναι το θέμα...Συνήθως οι "κατώτερου" επιπέδου μαθητές διαλεγουν το ΕΠΑΛ επειδή νομίζουν πώς δέν γίνεται μάθημα και ότι είναι χαλαρά τα πράγματα κτλπ..Υποβαθμίζοντας έτσι το ίδιο το σχολείο αλλά και τους άλλους μαθητές! Δεν αμφιβάλω για το επίπεδο των μαθητών ΓΕΛ-ΕΠΑΛ και δεν είναι μόνο η πόλη σου αλλά και σε άλλες πόλεις κ χωρία αλλα εγ'ω πιστεύω πώς το ΕΠΑΛ είναί παρεξηγμένο.

Αν δεν ήξερες ότι στο ΕΠΑλ πηγαίνουν και καλά όλοι οι άσχετοι αλλά πηγαίναν καλοι μαθητές θα πήγαινες η οχι?????

Σε καμία περίπτωση δεν είπα πως εμείς νομίζουμε ότι είμαστε ανώτεροι.Αν πρόσεξες λέω ότι αντιμετωπίζονται ισάξια και δεν θυμάμαι αν ήσουν εσύ ή κάποιο άλλο παιδί που μας χαρακτηρίζει ως ΚΑΤΩΤΕΡΟΥΣ εμένα αυτό ήταν που με πείραξε.Δεν είπα ποτέ πως εσείς δεν κουράζεστε να διαβάσετε και καλό θα ήταν να κοιτάς τις απαντήσεις προτού προβείς σε κάποια συμπεράσματα, όπως και το γεγονός που με αποκαλείς ψυχρή μη καταλαβαίνοντας το λόγο.Όσο για το χιούμορ επειδή έχεις πει και άλλα τέτοια καλό θα ήταν να όταν κάποιο άτομο ζητά συμβουλές να τις δίνουμε απλόχερα και να μην πολυλογούμε με περιττά πράγματα:)

Δεν είπα εγώ οτι είστε κατώτεροι..Αντιθέτως τα παιδία των ΓΕΛ μας αντιμετωπίζουν ως κατώτερους και αυτή είναι η αλήθεια.
Αυτή τη συζήτηση την έχω κάνει 1000 φόρες απο την στιγμή που πήγα ΕΠΑΛ. . Δεν υπαρχει λογος να καθομαστε και να συζηταμε και να λεμε γιατι το ενα σχολειο δεν ειναι καλυτερο απο το αλλο κτλπ. Εχει καταντησει κουραστικο νομιζω.

Υ.Γ 1ον εχει περασει λιγος καιρος απο τοτε που του απαντησα για το προβατο και 2ον εγω παντα ετσι μιλαω (γενικα ειμαι ατομο που κανει και δεχεται το χιουμορ και αν καποιος παρεξηγηθηκε μπορει απλα να μου το πει). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

melody92

Νεοφερμένος

Η melody92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Αυτό είναι το θέμα...Συνήθως οι "κατώτερου" επιπέδου μαθητές διαλεγουν το ΕΠΑΛ επειδή νομίζουν πώς δέν γίνεται μάθημα και ότι είναι χαλαρά τα πράγματα κτλπ..Υποβαθμίζοντας έτσι το ίδιο το σχολείο αλλά και τους άλλους μαθητές! Δεν αμφιβάλω για το επίπεδο των μαθητών ΓΕΛ-ΕΠΑΛ και δεν είναι μόνο η πόλη σου αλλά και σε άλλες πόλεις κ χωρία αλλα εγ'ω πιστεύω πώς το ΕΠΑΛ είναί παρεξηγμένο.

Αν δεν ήξερες ότι στο ΕΠΑλ πηγαίνουν και καλά όλοι οι άσχετοι αλλά πηγαίναν καλοι μαθητές θα πήγαινες η οχι?????



Δεν είπα εγώ οτι είστε κατώτεροι..Αντιθέτως τα παιδία των ΓΕΛ μας αντιμετωπίζουν ως κατώτερους και αυτή είναι η αλήθεια.
Αυτή τη συζήτηση την έχω κάνει 1000 φόρες απο την στιγμή που πήγα ΕΠΑΛ. Δεν υπαρχει λογος να καθομαστε και να συζηταμε και να λεμε γιατι το ενα σχολειο δεν ειναι καλυτερο απο το αλλο κτλπ. Εχει καταντησει κουραστικο νομιζω.

Υ.Γ 1ον εχει περασει λιγος καιρος απο τοτε που του απαντησα για το προβατο και 2ον εγω παντα ετσι μιλαω (γενικα ειμαι ατομο που κανει και δεχεται το χιουμορ και αν καποιος παρεξηγηθηκε μπορει απλα να μου το πει). :)

Προσωπικά ανέφερα πως τουλάχιστον εγώ τα θεωρώ ισάξια και ο λόγος που απάντησα φαίνεται στο παραπάνω μήνυμα.Και ναι καλό θα ήταν να κλείσει σαν θέμα γιατί από μόνος του ο τίτλος παραπέμπει αλλού ή έστω να αλλάξει ο τίτλος του θέματος.Όσο αφορά αυτό με τα πρόβατα οκ αφού έτσι είναι ο τρόπος σου σορρυ που σε κατέκρινα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Το θεμα μετονομαστηκε σε Διαφορές ΕΠΑ.Λ και Γ.Ε.Λ για να φυγει ο εχθρικος τονος που ειχε. Προφανως τα θεματα δεν κλειδωνονται οποτε μας ερθει, υπαρχουν ατομα που μπορουν να βοηθηθουν πολυ απο αυτες τις συζητησεις, ακομα και εσεις οι ιδιοι να αλλαξετε γνωμη και σταση απεναντι στα ΕΠΑ.Λ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Κακώς που δεν το σκεφτηκα Αλεξανδρα να αλλαξω τον τιτλο...:) ΕΠΑΛ vs ΓΕΛ δεν ηταν και οτι το καλυτερο. Γιαυτο τον λογο γινονται αυτες οι συζητησεις ομως και καλο ειναι να υπαρχει κ η φιλικη "αντιπαρθεση" και να ανταλασουμε γνωμες.
Προσωπικα εγω δεν εχω τιποτα με την melody92,απλως υποστηριζω την γνωμη μου,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melody92

Νεοφερμένος

Η melody92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Κακώς που δεν το σκεφτηκα Αλεξανδρα να αλλαξω τον τιτλο...:) ΕΠΑΛ vs ΓΕΛ δεν ηταν και οτι το καλυτερο. Γιαυτο τον λογο γινονται αυτες οι συζητησεις ομως και καλο ειναι να υπαρχει κ η φιλικη "αντιπαρθεση" και να ανταλασουμε γνωμες.
Προσωπικα εγω δεν εχω τιποτα με την melody92,απλως υποστηριζω την γνωμη μου,

Ακριβώς ούτε εγώ έχω κάτι προσωπικό μαζί σου και απλά ανταλλάσουμε γνώμες και απόοψεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Αν δεν ήξερες ότι στο ΕΠΑλ πηγαίνουν και καλά όλοι οι άσχετοι αλλά πηγαίναν καλοι μαθητές θα πήγαινες η οχι?????
δν μπορώ να σου απαντήσω διότι δν έχω ψάξει καθόλου τις διαφορές μεταξύ των δύο λυκείων αφού ποτέ δν είχα τέτοιο δίλλημα...Μην νομίζεις ότι οι αριστούχοι (μόνο) πάνε στα γε.λ. :P...Είμαι 1000% (όχι δν μου ξέφυγε μηδενικό) πως κάποια παιδιά που φοιτούν σε επα.λ. είναι πολύ καλύτερα (μαθητικά πάντα) από κάποια άλλα που φοιτούν σε γε.λ...Αλλά "κάποια" και σίγουρα αυτά τα "κάποια" είναι η εξαίρεση στον κανόνα...

ΥΓ: εσύ Κώστα, γτ αποφάσισες να φοιτήσεις σε επα.λ. ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Τα ΕΠΑΛ έχουν αναβαθμιστεί καθώς πλέον οι υποψήφιοι των ΕΠΑΛ μπορούν να εισαχθούν και σε ΑΕΙ και σε ΤΕΙ με τους ίδιους όρους που ισχύουν για τους υποψηφίους ΓΕΛ. Όμως σε σχολές του 1ου και του 3ου πεδίου υφίστανται μείωση των μορίων τους με αποτέλεσμα να υφίστανται μείωση των μορίων τους. Αν θυμάμαι καλά το απόλυτο άριστα για τους υποψηφίους ΕΠΑΛ Β στο 1ο πεδίο ειναι 18600 και στο 3ο πεδίο 19200 αντί 20000 με αποτέλεσμα να αποκλείονται εκ των πραγμάτων από τις υψηλόβαθμες σχολές αυτών των πεδίων. Για παράδειγμα αν κάποιος υποψήφιος θέλει να δηλώσει πρώτη επιλογή ιατρική η επιλογή είναι μονόδρομος, ΓΕΛ και μάλιστα θετική κατεύθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top