ΕΠΑ.Λ. Vs Γενικό Λύκειο

Ποιο θεωρείτε καλύτερο;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 98)
  • Γενικό Λύκειο

  • ΕΠΑΛ

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Είναι λιγότερες, ωστόσο, δεν έχει τόσους υποψηφίους και δεν γράφουν όλοι υψηλά. Κάποιος που έχει στόχο να διαβάσει και να γράψει, δεν θα έχει πρόβλημα. Τις βάσεις κοιτάς κυρίως, που είναι χαμηλότερες στις περισσότερες σχολές σε ΕΠΑΛ από ότι σε ΓΕΛ συν του ότι είναι ευκολότερο να γράψεις υψηλά σε ΕΠΑΛ από ΓΕΛ.

Και 5 θέσεις να έχει ένα τμήμα, αν η βάση είναι 12.000 ενώ σε ΓΕΛ έχει 180 θέσεις και η βάση είναι 16.000. Με 12.001+ περνάς σε ΕΠΑΛ ενώ σε ΓΕΛ θα ήθελε 16.001+
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Εφοσον εισαι διατεθημενη να διαβασεις την υλη των εξετάσεων μεχρι να νιωσεις σιγουρη για τον εαυτό σου, πολυ πιθανο να τα καταφερεις, οποτε μην ανησυχεις για τις θεσεις.
Ωστόσο, ειναι στο χερι σου να αποφασισεις που θα πας τελικα, για να ανταπεξελθεις καλυτερα. Καλη επιτυχία 😊
 

Rene2004

Νεοφερμένος

Η Rene2004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο.Εκει που ήμουν σίγουρη ότι θα πήγαινα σε γενικο με όσα έχουν συμβεί έχω μπερδευτεί!Όσα παιδιά που ήξερα και έδιναν πανελλήνιες γράψανε γύρω στα 11.000-12.500 και ένα άτομο 14.000 .Όλοι καλοί και μέτριοι μαθητές!Αυτό με έβαλε σε σκέψεις.Να διαβαζω τόσα χρόνια και να μην ανταμοιβεται ο κόπος μου?Συν τα φροντιστήρια που αν τα υπολογίσει κανείς είναι ένα σημαντικό ποσό.Και αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι κάποια παιδιά των οποίων τα αδέρφια πήγαν σε γενικό και γράψανε γύρω στα 11.000 οι γονείς τους τους προτρέπουν να πάνε ΕΠΑΛ !Έτσι και η θεία μου!Μου λέει πάνε ΕΠΑΛ γιατι ο ξάδερφος μου πέρασε χωρίς διάβασμα εκεί που ηθελε ενώ η ξαδέρφη μου από γενικό έδωσε δύο χρονιές πέρασε στην δεύτερη επιλογή της και μετά έκανε 10% και κατάφερε να περάσει εκεί που θέλει η οποία ήταν και μαθήτρια του 20 !
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Μην μπεις στο τρυπάκι, θα περάσω χωρίς διάβασμα, καθώς αυτό δεν ισχύει. Εκτός και αν αποσκοπείς σε σχολές ελάχιστων χιλιάδων μορίων. Αν πας σε ΕΠΑΛ, θα διαβάσεις για να γράψεις καλά, διαφορετικά έχεις παρόμοια κατάληξη με ΓΕΛ σε θέμα μορίων.

Δεν πάμε ΕΠΑΛ για χαλάρωση όταν θέλουμε να περάσουμε σε καλή σχολή.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Οι πανελλήνιες ειναι συνδυασμός πολλών πραγματων.

Εσενα ποσο εχει η σχολή π θες.
 

Rene2004

Νεοφερμένος

Η Rene2004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Σαφώς έχω σκοπό να διαβάσω όσο θα διάβαζα και στο ΓΕΛ απλά σκέφτομαι ότι κάνοντας το ίδιο διάβασμα ίσως καταφερω να περάσω εκεί που θέλω με μεγαλύτερη ευκολία.Ο κόπος μου θα έχει αποδώσει σε σχέση με παιδιά των ΓΕΛ που διαβάζουν μεν δεν γράφουν καλά δε.Αυτο που με βάζει σε σκεψεις είναι που έχω περισσότερες πιθανότητες να καταφερω να κάνω στην ζωή μου αυτό που θέλω
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στο γενικό η πρώτη επιλογή μου έχει γύρω στα 17.000 και στα ΕΠΑΛ 18.000 ενω η δεύτερη 14.500 γενικό και 12.000 ΕΠΑΛ
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
στο ΕΠΑΛ, έχεις περισσότερες πιθανότητες να επιτυχείς το στόχο σου, διαβάζοντας !
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Αν ο σκοπός είναι οι πανελλήνιες και μόνο προς επιτυχία στο τμήμα επιθυμίας... επειδή μιλάμε για διαγωνισμό μέχρι στιγμής (ήδη το έχουν μυριστεί αρκετοί και υπάρχει στροφή) και ούσα (πολύ) καλή μαθήτρια, όπως λες:
α) αν είναι για ανθρωπιστικών, μόνο ΓΕΛ! (από ΕΠΑΛ δεν γίνεται)
β) αν είναι για θετικών σπουδών, σκέψου το ΚΑΛΑ (προτείνω ΓΕΛ), γιατί από ΕΠΑΛ θα έχεις πρόβλημα στο ΑΕΙ
γ) αν είναι για επιστήμες υγείας (όχι χημικογεωπονικά κ.λπ. θετικοζωής κλάδοι), ζυγαριά γέρνει προς το ΕΠΑΛ
δ) αν είναι για οικονομικά, το ίδιο μού κάνει ΓΕΛ-ΕΠΑΛ... αν είναι για διοίκηση επιχειρήσεων μάλλον ΕΠΑΛ... αν είναι για πληροφορική έχεις μείον τα μαθηματικά και συν το πληροφορικομάθημα από ΕΠΑΛ (έναντι του ΑΕΠΠ) για το μετά στο ΑΕΙ.

Στη γ λυκείου ως καθημερινό διάβασμα, από το ΓΕΛ σε πηλατεύει το δυσκολότερο ασκησεολόγιο των (θετικών) μαθημάτων, που δεν το έχουν τα μαθήματα ειδικότητας των ΕΠΑΛ και το αυτό είναι σε αρκετά λιγότερο βαθμό στα μαθηματικά ΕΠΑΛ (έναντι τα του ΓΕΛ).
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Είμαι η μόνη που παρατήρησε ότι ξεκίνησαν να ασχολούνται με τους πρώτους από το επαλ την χρόνια που απέκτησαν πρόσβαση στα ΑΕΙ; Και πριν θα υπήρχαν παιδιά που έγραφαν 19800. Δεν γινόταν κάποιος λόγος γι αυτούς όμως γιατί έμπαιναν στη νοσηλευτική ας πούμε και οχι στην ιατρική.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Από εδώ το φέρνει η κουβέντα, από εκεί το πάει, πάντα μα πάντα στην Ιατρική θα καταλήξει :P.

Τα ΜΜΕ όπου έχει καλό κοινό ασχολούνται.
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Από εδώ το φέρνει η κουβέντα, από εκεί το πάει, πάντα μα πάντα στην Ιατρική θα καταλήξει :P.

Τα ΜΜΕ όπου έχει καλό κοινό ασχολούνται.
Εεεελα τώρα γίνεσαι προκατειλημμένος! Άμα ήξερα σε ποιες σχολές περνάνε από το δικό σου το πεδίο θα έλεγα γι αυτές! 😂😂😂
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Από πρόπερσι νομίζω μπαίνουν οι των ΕΠΑΛ σε πανεπιστήμια.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά ανακοινώσεις για κάτι θειές που μαγείρευαν διαβαζαν και περνούσαν ιατρική... :P

Υ.Γ. Και πολύ παλιότερα γινόταν, αλλά έδιναν ουσιαστικά τα ίδια μαθήματα με ΓΕΛ (η λεγόμενη κατεύθυνση ΕΠΑΛ Β) και συναγωνίζονταν στην ίδια ποσόστωση. Αλλά ναι δεν γινόταν ούτε λόγος.
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
@Viedo ήδη μαζεύτηκαν τα πρώτα άτομα. έλα σε λίγο θα έρθει και ο Ευκλείδης και όλη μαζί θα μιλάμε για το λειτούργημα του γιατρού!
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Είμαι η μόνη που παρατήρησε ότι ξεκίνησαν να ασχολούνται με τους πρώτους από το επαλ την χρόνια που απέκτησαν πρόσβαση στα ΑΕΙ; Και πριν θα υπήρχαν παιδιά που έγραφαν 19800. Δεν γινόταν κάποιος λόγος γι αυτούς όμως γιατί έμπαιναν στη νοσηλευτική ας πούμε και οχι στην ιατρική.

Να αναφέρουμε, ότι παλαιόθεν τα ΕΠΑΛ (κάποτε ΤΕΛ, μετά κάτι άλλο, μετά κάτι παράλλο, σήμερα ΕΠΑΛ) είχαν πρόσβαση και στα ΑΕΙ-Πανεπιστήμια! Αλλά για να το κάνουν αυτό έπρεπε να δηλώσουν, ότι θα πάρουν στη γ λυκείου απολυτήριο (λυκείου) και όχι πτυχίο (ΕΠΑΛ). Σε αυτή την περίπτωση έκαναν τα μαθήματα του ΕΠΑΛ γ λυκείου και στα μαθήματα "κατεύθυνσης/ειδικότητας", παρακολούθηση στο ΓΕΛ... Και πάλευαν με τις βάσεις του ΓΕΛ αν θυμάμαι καλά (όχι ξεχωριστά ποσοστά όπως στο σήμερα, όλοι με τα ίδια θέματα).

Έτσι, ιστορικά, διάλεγαν το μονοπάτι του πτυχίου ΕΠΑΛ (και αρχικός στόχος βασικά για να πας ΕΠΑΛ αν δεν μιλάμε για το γενικό χαβαλέ), που οδηγούσε στα 20% (ή 25%) προσφερόμενες θέσεις των (κατηργημένων πια) ΤΕΙ (κάποτε με βαθμό πτυχίου ΕΠΑΛ, μόλις "ανακαλύφθηκε" η κομπίνα, με πανελλήνιες ΕΠΑΛ... έκθεση-μαθηματικά-2 μαθήματα ειδικότητας που ξέρετε και σήμερα).
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Να αναφέρουμε, ότι παλαιόθεν τα ΕΠΑΛ (κάποτε ΤΕΛ, μετά κάτι άλλο, μετά κάτι παράλλο, σήμερα ΕΠΑΛ) είχαν πρόσβαση και στα ΑΕΙ-Πανεπιστήμια! Αλλά για να το κάνουν αυτό έπρεπε να δηλώσουν, ότι θα πάρουν στη γ λυκείου απολυτήριο (λυκείου) και όχι πτυχίο (ΕΠΑΛ). Σε αυτή την περίπτωση έκαναν τα μαθήματα του ΕΠΑΛ γ λυκείου και στα μαθήματα "κατεύθυνσης/ειδικότητας", παρακολούθηση στο ΓΕΛ... Και πάλευαν με τις βάσεις του ΓΕΛ αν θυμάμαι καλά (όχι ξεχωριστά ποσοστά όπως στο σήμερα, όλοι με τα ίδια θέματα).

Έτσι, ιστορικά, διάλεγαν το μονοπάτι του πτυχίου ΕΠΑΛ (και αρχικός στόχος βασικά για να πας ΕΠΑΛ αν δεν μιλάμε για το γενικό χαβαλέ), που οδηγούσε στα 20% (ή 25%) προσφερόμενες θέσεις των (κατηργημένων πια) ΤΕΙ (κάποτε με βαθμό πτυχίου ΕΠΑΛ, μόλις "ανακαλύφθηκε" η κομπίνα, με πανελλήνιες ΕΠΑΛ... έκθεση-μαθηματικά-2 μαθήματα ειδικότητας που ξέρετε και σήμερα).
Ναι ναι! Ήταν η επαλ ομάδα β αυτή. Που έδινες κάποια του γελ και 2 ειδικότητας. Νομίζω το 16 ήταν η μόνη χρόνια που δεν είχες πρόσβαση σε γελ παρα μόνο αν ήσουν απόφοιτος και έδινες με την επαλ ομάδα β
 

kristinbacktoschool

Νεοφερμένος

Η kristinbacktoschool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στο γενικό η πρώτη επιλογή μου έχει γύρω στα 17.000 και στα ΕΠΑΛ 18.000 ενω η δεύτερη 14.500 γενικό και 12.000 ΕΠΑΛ

Στο επαλ, με μπόλικο προσωπικό διάβασμα θα καταφέρεις πιο εύκολα να βγάλεις τέτοιο βαθμό από ότι στα Γελ. Αλλά για να ανταπεξελθεις και στο πανεπιστήμιο, θα σου πρότεινα πολύ καλή οργάνωση διαβάσματος στο σπίτι, και αν δεν το έχεις εύκολο μόνη σου, οπωσδήποτε φροντιστήριο. Οχι επειδη είναι απαιτητικές οι πανελλήνιες στα επαλ αλλά επειδή πολλές φορές οι καθηγητές στα επαλ δεν το πολυκουραζουν το μάθημα. Επικεντρώνονται στα ειδικότητας και τα μαθήματα γενικής παιδείας μένουν αδουλευτα. Ίσως είναι κ σε πιο σχολείο θα πέσεις στη τελική αλλά η γενική εικόνα που έχω πάρει από παιδιά που πήγαν είναι αυτη.
 

ada1974

Νεοφερμένος

Η ada1974 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά φέτος θα πάω β λυκείου και ενώ έχω γραφτεί σε γενικό η οικογένειά μου με προτρέπει να πάω στα ΕΠΑΛ γιατί ίσως περάσω πιο εύκολα σε μια σχολή.Στο σημείο αυτό να αναφέρω ότι είμαι καλή μαθήτρια και ότι έχει τομεα στα ΕΠΑΛ που με ενδιαφερει.Δεν ξέρω όμως τι να κανω.!Δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για τα ΕΠΑΛ !Όμως συγγενικό μου πρόσωπο χωρίς διάβασμα τόσα χρόνια έχοντας όμως πολλές δυνατότητες(αν ένας μαθητής θέλει 1 ωρα διάβασμα να κατανοήσει κάτι αυτός κάνει μιση) έγραψε 12.500.Εσεις πιστεύετε ότι θα είναι πιο εύκολα από τα ΕΠΑΛ ?
Στον τομέα υγείας και πρόνοιας θέλεις πάνω από 16.000 μόρια για να περάσεις σε καλή σχολή.Οποτε αν θες αυτόν τον τομέα η άποψη μου είναι να πας Γελ.Αν θες άλλον τομέα καλύτερα να πας ΕΠΑΛ.Οι υποψήφιοι είναι πάρα πολλοί και θέσεις λίγες.Επισης η Ανατομία θέλει υπερβολικό διάβασμα .Δεν είναι τόσο εύκολα τα μαθήματα!
 

Rene2004

Νεοφερμένος

Η Rene2004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις.:):)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πάντως εγώ έχω παρατηρήσει ότι καλοί μαθητές πηγαίνουν στα ΕΠΑΛ για ευκολότερη πρόσβαση στα ΑΕΙ.Και επίσης το γεγονός ότι φέτος ασχολούνται με τις υψηλές φαθμολογιες των αποφοίτων των ΕΠΑΛ
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Αρκετοί πάνε για υψηλόβαθμες σχολές σε ΕΠΑΛ, λόγω του ότι μπορούν να συγκεντρώσουν πιο εύκολα υψηλή βαθμολογία. Στις σχολές αυτές, όμως, πρέπει να πούμε πως υπάρχει αισθητός ανταγωνισμός καθώς και οι βάσεις αν και ΕΠΑΛ είναι στα ύψη. :)
Αξίζει να προσπαθήσεις από ΕΠΑΛ πάντως!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top