ΕΠΑ.Λ. ή να συνεχίσω ΓΕΛ;

chryssoulasup

Νεοφερμένος

Η chryssoulasup αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Κατά τη δική μου τη γνώμη να πας ΕΠΑ.Λ..Ξέρω εκεί πέρα δεν γίνεται μάθημα γιατί και εγώ σε ΕΠΑ.Λ πηγαίνω...;p Καλύτερα να πας ΕΠΑ.Λ που δεν είναι και τόσο δύσκολα όσο στο γενικό αλλά πρέπει να βάλεις στόχο ότι θα διαβάζεις, μη κοιτάς τα άλλα τα παιδιά και σε παρασύρουν στο να μη διαβάζεις..Εσύ με το λίγο που θα διαβάζεις θα βγάλεις έναν καλύτερο μέσο όρο από αυτούς..Πιστεψέ με έτσι έχουν τα πράγματα...;))) 1000 φορές στα ΕΠΑ.Λ παρά στο γενικό..Στην αρχή παραλίγο να κάνω αυτή τη βλακεία, να παω γενικό δηλαδή, αλλά πάλι καλά το μετάνιωσα και πήγα ΕΠΑ.Λ..Είναι κάπως περίεργα τα πράγματα εκεί αλλά θα τα συνηθίσεις με τον καιρό..:))))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Καλωσηρθες στο φορουμ,
απο δω και περα ομως θα πρεπει να γραφεις στα ελληνικα, οπως εγραφε και στους ορους που αποδεχθηκες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AkisGR19

Νεοφερμένος

Ο AkisGR19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Κατά τη δική μου τη γνώμη να πας ΕΠΑ.Λ..Ξέρω εκεί πέρα δεν γίνεται μάθημα γιατί και εγώ σε ΕΠΑ.Λ πηγαίνω...;p Καλύτερα να πας ΕΠΑ.Λ που δεν είναι και τόσο δύσκολα όσο στο γενικό αλλά πρέπει να βάλεις στόχο ότι θα διαβάζεις, μη κοιτάς τα άλλα τα παιδιά και σε παρασύρουν στο να μη διαβάζεις..Εσύ με το λίγο που θα διαβάζεις θα βγάλεις έναν καλύτερο μέσο όρο από αυτούς..Πιστεψέ με έτσι έχουν τα πράγματα...)) 1000 φορές στα ΕΠΑ.Λ παρά στο γενικό..Στην αρχή παραλίγο να κάνω αυτή τη βλακεία, να παω γενικό δηλαδή, αλλά πάλι καλά το μετάνιωσα και πήγα ΕΠΑ.Λ..Είναι κάπως περίεργα τα πράγματα εκεί αλλά θα τα συνηθίσεις με τον καιρό..)))
Mαλλον ΕΠΑΛ θα πάω..ξέρω βέβαια οτι μάθημα συνήθως ΔΕΝ γίνεται αλλά συμφωνώ με αυτό που λές γ τ γενικό λύκειο..καλύτερα αφού θέλω να γίνω μηχανολόγος αυτοκινήτων να μαθαίνω για μηχανές και πως να επισκευάζω βλάβες παρά να μπλέξω με αρχαία, θρησκευτικά και μ@λ@κιες..πιστεύω οτι γενικό πρέπει να πηγαίνουν ΜΟΝΟ όσοι θέλουν κάτι απο θεωρητική ή θετική κατεύθυνση..για την τεχνολογική είναι σκέτη κοροιδία όταν υπάρχει ΕΠΑΛ..βέβαια κάποιες "επιλογές" της τεχνολογικής κατέυθυνσης δεν υπάρχουν σαν τομείς-ειδικότητες στο ΕΠΑΛ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

GiannisED

Νεοφερμένος

Ο GiannisED αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
αποψη μου ειναι να συνεχισεις στο ΓΕΛ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chryssoulasup

Νεοφερμένος

Η chryssoulasup αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Κοίτα πάλι έχει τα ίδια μαθήματα με το γενικό μόνο που δεν έχει αρχαία, πιστεύω πως είναι καλή περίπτωση το ΕΠΑΛ από το γενικό, και εγώ αυτό πιστεύω με τις κατευθύνσεις απ' την άλλη νμζ ότι πρπ να τα πιάνεις κ λίγο τα μαθήματα τ γενικού :P . Οχι μην το λες εμείς φέτος σαν πρώτη λυκείου είχαμε τεχνολογία και ανάπτυξη(τεχνολογία στην ουσία) το οποίο μάθημα το κάνουν στην Γ' λυκείου του γενικού λυκείου.Τα βιβλία είναι ίδια τα μόνο που διαφέρουν είναι η τεχνολογία,η ιστορία και οι αρχές οικονομίας.Στο γενικό σε αυτό το μάθημα δλδ τεχνολογία τους έβαλε εργασία ενώ εμάς μας έδωσε σχεδόν τι θα πέσει στις εξετάσεις.Πίστεψε με αν πας επάλ θα σωθείς ενώ αν πας γενικό την έβαψες.Εγώ αυτό πιστεύω, μια βδομάδα πήγα εκεί και δεν άντεχα είχα τόσο άγχος από αυτά που έλεγαν οι καθηγητές αλλά δεν με σήκωνε και το κλίμα !αλλά είναι καθαρά δικό σου θέμα και εσύ αποφασίζεις ελπζ να επιλέξεις το σωστό για σένα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜαθητήςΕΠΑΛ

Νεοφερμένος

Ο ΜαθητήςΕΠΑΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Αν έχεις αμφιβολίες καλύτερα ΓΕΛ.

Αν ήμουν στην θέση σου θα πήγαινα ΕΠΑΛ ομάδα B καθώς θα κανεις τα μαθήματα που σου αρέσουν,θα μπεις και ΑΕΙ.Aν και τα ΤΕΙ δεν είναι κατωτερα αλλα λέμε αν έχεις κώλυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.

Μια λεπτομερεια πολυ σημαντικη ομως

αλλο το κολλημα και αλλο το κωλυμα

το κολλημα, ειναι εμμονή σε μια ιδεα, συνηθως παραλογη

το κωλυμα, ειναι καθυστερηση(αλλιως παρακωλυση)

Οταν πχ. πηρα τα αποτελεσματα των μαθηματων ειδικοτητας λιγες μερες μετα, μιλαμε για κωλυμα

ενω οταν μια μητερα που πηγε να παρει τους βαθμους του παιδιου της, μου τους εδειξε πριν καν βγαλει τα μορια, και με ρωτησε "με αυτους τους βαθμους περναει σε πανεπιστημιο"??
εγω δεν πολυκαταλαβα αρχικα, και αρχισα να φανταζομαι πως πιστευει (οπως πολλοι) οτι ισχυει ακομα η βαση του 10, ή οτι με τη λεξη πανεπιστημιο εννοει την τριτοβαθμια
Αρχικα απαντησα: "φυσικα, αφου δεν ισχυει πια η βαση του δεκα" , ομως μετα την ρωτησα τι εννοει και μου αποκριθηκε "εννοω: οχι ΤΕΙ"
Στην παραπανω περιπτωση μιλαμε ξεκαθαρα για κολλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

EirhnhAnselmo

Νεοφερμένος

Η EirhnhAnselmo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Βασικά,εφόσον σου αρέσει αυτός ο τομέας θα είναι πιο "εύκολο" να γράψεις καλά στις πανελλήνιες ακριβώς επειδή θα σε ενδιαφέρει σαν μάθημα και θα διαβάζεις..Αν θέλεις να έχεις περισσότερες πιθανότητες καλό θα ήταν να πας β' ομάδα..Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχουν καλοί και κακοί μαθητές,απλά είναι μέχρι κάποιος να βρει αυτό που τον ενδιαφέρει και ποιά είναι η "κλίση" του,όταν τα βρει αυτά σε συνδυασμό με το διάβασμα σίγουρα θα πετύχει κάτι...Αν και εγώ έχω το ίδιο δίλημμα τώρα,να συνεχίσω στη β' ταξη επαλ κ αργότερα με ειδικότητα βοηθών νοσηλευτών ή γελ..Πιστεύω ότι δεν θα μπορώ να ανταπεξέλθω στις απαιτήσεις της θετικής γτ άλγεβρα έγραψα 14,χημεία 15 και φυσική 10...ουφ,αν δεν έχω πεθάνει από το άγχος μέχρι τον Σεπτέμβριο..Πάντως ό,τι και να επιλέξεις σου εύχομαι να πετύχεις αυτά που θέλεις.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AkisGR19

Νεοφερμένος

Ο AkisGR19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Λοιπόν guys...τελικώς θα πάω ΕΠΑΛ τομέα Οχημάτων.Θα είναι πιο εύκολα απο το ΓΕΛ και θα πάρω και πτυχίο ειδικότητας..και όσον αφορά όλα αυτα που άκουγα για χαμηλή ποιότητα στο σχολείο,αμόρφωτα και χαμηλού επιπέδου παιδιά κλπ κλπ πιστεύω οτι αν θέλω κάτι πραγματικά δεν θα με εμποδίσει αυτό...αλλά και πάλι αν δώ οτι κάτι δεν πάει καλά μέχρι τις 15 Οκτώβρη γυρνάω ΓΕΛ..καθίστε όμως να δούμε τι θα γίνει με τα βιβλία..θα τα πάρουμε η μετα απο 200 χρόνια θα ξαναζωντανέψει το κρυφό σχολειο?Anyway σας ευχαριστώ όλους σας για τς γνώμες σας..αν παρόλα αυτά κάποιος θέλει να μου πεί και κάτι άλλο,ελεύθερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
πιστεύω οτι αν θέλω κάτι πραγματικά δεν θα με εμποδίσει αυτό...

Οπως ακριβως το λες ! στην εποχη που ζουμε και που ολοι κολλαμε στην μαζα θεωρω οτι ειναι δυσκολο η πλειοψηφια της ταξης να μην δινει σημασια και εσυ να εισαι προσκολημενος στο μαθημα..Οχι οτι αυτο δεν μπορει να γινεται ή δεν γινεται στα ΓΕΛ απλα ειναι πιο πιθανο να το δεις στα ΕΠΑΛ. Επομενως, ξαναγυριζοντας στα λεγομενα σου , τονιζω οτι μονο αν το θες εσυ θα προχωρισεις !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top