ΕΠΑ.Λ. ή να συνεχίσω ΓΕΛ;

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
λάθος, από ΕΠΑΛ έχεις πρόσβαση και σε ΑΕΙ, αρκεί να πάρεις τον κατάλληλο κύκλο ή κατεύθυνση

α, με πρόλαβαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefania_☭

Νεοφερμένος

Η Στεφανία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Η μητέρα μου δούλευε ως καθηγήτρια στη Σιβιτανίδειο σχολή της Καλλιθέας (ΕΠΑΛ Λύκειο) και τα παιδιά δεν είχαν πρόσβαση σε ΑΕΙ....
Τώρα αν σε κάποια άλλα ΕΠΑΛ υπάρχει πρόσβαση σε ΑΕΙ δεν μπορώ να το γνωρίζω.....
Πάντως η γενική αντίληψη που επικρατεί είναι πως τα ΕΠΑΛ είναι κατώτερα από τα ΓΕΛ... όχι ότι παίζει κανένα ρόλο βέβαια το σχολείο αφού γενικά το Λύκειο είναι μια μάπα και μισή :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Stefania_☭;2537701:
Η μητέρα μου δούλευε ως καθηγήτρια στη Σιβιτανίδειο σχολή της Καλλιθέας (ΕΠΑΛ Λύκειο) και τα παιδιά δεν είχαν πρόσβαση σε ΑΕΙ....
Τώρα αν σε κάποια άλλα ΕΠΑΛ υπάρχει πρόσβαση σε ΑΕΙ δεν μπορώ να το γνωρίζω.....
Πάντως η γενική αντίληψη που επικρατεί είναι πως τα ΕΠΑΛ είναι κατώτερα από τα ΓΕΛ... όχι ότι παίζει κανένα ρόλο βέβαια το σχολείο αφού γενικά το Λύκειο είναι μια μάπα και μισή :P
Μπορεις να περασεις και σε ΑΕΙ το εχω ψαξει πολυ καλα πριν παω και εχω παρει κσι ενα χαρτι απο το σχολειο μου που λεει τι δυνατοτητες εχεις απο τα επαλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AkisGR19

Νεοφερμένος

Ο AkisGR19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Λοιπόν..τελείωσα πριν λίγο καιρό την πρώτη λυκείου με 14..επειδή ασχολούμαι με οχήματα απο μικρή ηλικία τι πιστεύετε πως είναι καλύτερο να κάνω;Να γραφτώ σε ΕΠΑ.Λ. δευτέρα λυκείου σε τομέα Οχημάτων και συνεχίζω στην τρίτη λυκείου στην ειδικότητα Μηχανικών και ηλεκτρολογικών συστημάτων αυτοκινήτου ή να συνεχίσω Γενικό Λύκειο τεχνολογική κατεύθυνση και στην τρίτη λυκείου να επιλέξω κύκλο τεχνολογίας και παραγωγής;To καλό με το ΕΠΑΛ είναι οτι δεν έχει μαθήματα όπως αρχαία κλπ που είναι βαρετά και σου δίνει και πτυχίο ειδικότητας..απο την άλλη όμως απ όσα έχω ακούσει μάθημα ΔΕΝ γίνεται και τα περισσότερα παιδιά είναι χαμηλού επιπέδου και αμόρφωτα.Στο ΓΕ.Λ τώρα και γίνεται μάθημα(λέμε τώρα)και τα παιδιά είναι μορφωμένα και έχουν κάποιο επίπεδο αλλα δν παίρνεις πτυχίο ειδικότητας και αν δν περάσεις πουθενά απο πανελλήνιες..γ@μησέ τα.Τι θεωρείτε καλύτερο απο τα 2?Να παω ΕΠΑΛ για μηχανολόγος η να συνεχίσω γενικό τεχνολογική κατεύθυνση;Περιμένω απόψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aina

Νεοφερμένος

Η aina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Επειδή πηγαίνω ΕΠΑΛ και πήγα και ΓΕΛ θα σου πω ότι και μάθημα γίνεται στα ΕΠΑΛ αρκεί να προσέχεις στη τάξη και να διαβάζεις και οι βαθμοί είναι αξιοκρατικοί. Αν διαβάζεις θα εχεις μέσο όρο καλό, αν οχι τα ίδια με το ΓΕΛ χαρες δε γίνονται πουθενά. Απλά το πλεονέκτημα είναι στο ΕΠΑΛ το πτυχίο, το οποίο θα έχει αξία εαν έχει καλό βαθμο και κυνηγησεις τη δουλειά που σου αρέσει. Μάλιστα μπορείς να δουλεύεις και μετα να δίνεις πανελλήνιες για κάτι ανωτερο. Πρόσεχε μόνο την ομάδα που θα διαλέξεις στο ΕΠΑΛ. Η Β ομάδα σου΄δίνει ακριβώς τα ίδια δικαιώματα με το ΓΕΛ. Επίσης ισότιμο απολυτήριο. Η διαφορά ξέρεις ποιά είναι αυτη τη στιγμή με το υπάρχον σύστημα? Ότι, οι βάσεις είναι αυξημένες απο το ΕΠΑΛ δλδ. αν δώσεις πανελλήνιες απο ΕΠΑΛ θα είναι πχ 1500 σε κάποια σχολή? Απο ΓΕΛ είναι 1400 για την ίδια. Σε συμφαίρει όμως και το βρίσκω δίκαιο. Απο ΕΠΑΛ θα δώσεις 2 μαθήματα ειδικότητας που σημαίνει επειδή σου αρέσει ο τομέας που πας θα σου είναι εύκολο να γραψεις άριστα, στο χερι σου είναι. Απο ΓΕΛ θα δώσεις μόνο τα κλασικά μαθήματα φυσική,χημεία, πληροφορικές κτλ. Αρα απο ΕΠΑΛ έχεις δυνατότητα να περάσεις ποιό ευκολα γιατι η διαφορά στη βάση καλύπτεται απο τα 2 μαθήματα που θα πρέπει να είσαι άριστος και θα είσαι μιας και σε ενδιαφέρει ο τομέας σου.
Συμπερασμα. Ακολουθώντας ΕΠΑΛ συνειδητά και ολοκληρώνοντας τα όλα (πρακτική άσκηση που θα πρέπει να βρεις να κάνεις κάπου μόλις τελειώσεις τη Γ λυκείου ΕΠΑΛ)και αγαπώντας αυτό που θα κάνεις, θα έχεις τελικά ένα πτυχίο με το οποίο θα μπορείς να βγεις να ψάχνεις στην αγορά εργασίας, σύν το γεγονός ότι θα μπορέσεις να δώσεις και σε ανώτερη σχολή κάποια στιγμή(με τη πρακτική αυτή τη φορά κατοχυρωμένη μέσω σχολής).
Απο ΓΕΛ πας απο το κλασικό δρόμο. Τελειώνεις, δουλεύεις όπου βρεις μέχρι να περάσεις σε κάποια σχολή απο την οποία το πλεονέκτημα θα είναι ότι η πρακτική άσκηση γίνεται εντός κι όχι κτυπώντας ξένες πόρτες.
Πρώτα απο όλα αποφάσισε να είσαι απο τους πρώτους σε αυτό που θα κάνεις. Έτσι θα πετύχεις σε όποιο λύκειο κι αν πας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Αν υπάρχει η διάθεση από μέρους σου να διαβάζεις συστηματικά και να καλύψεις τα κενά σου και επιπροσθέτως αν υπάρχει οικονομική δυνατότητα για φροντιστήρια, αν κριθεί απαραίτητο σε κάποιο μάθημα, συνέχισε στο ΓΕ.Λ. Αν αντίθετα θεωρείς ότι δε μπορείς να τα βγάλεις πέρα με τα απαιτητικά μαθήματα του ΓΕ.Λ και ότι αν πας για μηχανολόγος δεν θα αποσπάσαι από τους αδιάφορους γύρω σου, πήγαινε ΕΠΑΛ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AkisGR19

Νεοφερμένος

Ο AkisGR19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Mπορείτε να μου απαντήσετε 2-3 ακόμα ερωτήσεις;
Αν στο ΕΠΑ.Λ. πάρω την ομάδα Α το απολυτήριο μου δεν θα είναι ισότιμο με του ΓΕ.Λ.;Γτ ξέρω οτι όποια ομάδα και αν πάρεις το απολυτήριο είναι ισότιμο του ΓΕ.Λ.
Εκει που λεει οτι πρέπει να κάνω πρακτική άσκηση στο ΕΠΑ.Λ. τι ακριβώς είναι;Οτι αν δν τν κάνω δεν θα πάρω το πτυχίο ειδικότητας;Η είναι για μετά το ΕΠΑ.Λ.;
Τέλος με τα παιδιά τι παίζει;Είναι στο ΕΠΑ.Λ. το 96% όπως λένε κάποιοι αμόρφωτα και χαμηλού επιπέδου ή είναι βλακείες αυτά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aina

Νεοφερμένος

Η aina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Καταρχήν το σύστημα αλλάξε απο φέτος και τα παιδιά που θα πάνε πρώτη λυκείου θα το ακολουθήσουν. Εσύ που θα πάς δευτέρα λυκειου απο ΓΕΛ σε ΕΠΑΛ ίσως που το σκέφτεσαι όπως έγραψες, καταρχήν να ρωτήσεις αν θα συνεχίσεις σε ΕΠΑΛ με το νέο σύστημα, τότε όλα τα παραπάνω που διάβασες άστα.

Αν σε πίανει το παλιό σύστημα (που νομίζω είσαι σε αυτή τη κατηγορία) τότε σου απαντώ για τις ύπόλοιπες ερωτήσεις σου.

1. Όχι δεν είναι ισότιμο ειδικα σε σχέση με πανελλαδικες. Δε μπορείς να δώσεις σε ανωτάτη σχολή που σημαίνει πανεπιστήμιο.

2. Η πρακτική άσκηση γίνεται με το πτυχίο στο χέρι. Πχ νοσηλευτική που πηγαίνω εγώ, ψαχνεις να βρείς νοσοκομείο που θα είναι εγκεκριμένο απο την διεύθυνση υγιεινής που χορηγουν άδειες άσκησης επαγγέλματος. Δε μπορείς να πας να κάνεις πρακτική όπου να'ναι. Αφου κάνεις την πρακτική σου χορηγήται η άδεια άσκησης επαγγέλματος. Η άδεια άσκησης επαγγέλματος κάνει το πτυχίο κάτα κάποιο τρόπο έγκυρο. Μόνο του ένα πτυχίο δε λέει τίποτα στο β.νοσηλευτών που είναι η ειδικότητά μου. Θέλει ψήσιμο στα νοσοκομεία 6μηνο και σε ώρες / βαρδιες κανονικότατα

Σε άλλους τομείς μηχανολογιας κτλ δε ξέρω ακριβώς σε ποιους, γίνεται διαφορετικά. Να ρωτήσεις την ΔΕ (δευτεροβάθμια) της περιοχής σου για να ξέρεις τι γίνεται, ώστε να το κάνεις σωστά.
Επίσης σε άλλους πχ βοηθών ιατρικών εργαστηρίων δε θελει πρακτική. Εδώ πέρνεις το πτυχίο κι είσαι οκ

3. Όσο για τους μαθητες, εφόσον σε ανησυχεί εαν είναι χαμηλού επιπέδου πάει να πει φαίνεσε αποφασισμένος να κάνεις αυτό που σου αρέσει και το ψάχνεις απο παντου. Εσυ αν διαβάζεις ασε τους υπόλοιπους. Παντου υπάρχουν και οι ποιό χαλαροι, αν και χαλαρός είναι αυτος που διαβάζει για μένα και δεν έχει ανχος αν μείνει και καταστρέψει το καλοκαίρι του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AkisGR19

Νεοφερμένος

Ο AkisGR19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Άκου...εγω θα πάω με το τρέχον σύστημα με το οποίο σε ακριβώς 2 χρόνια απο σήμερα θα βγούν οι τελευταίοι απόφοιτοι απο ΕΠΑ.Λ.-ΕΠΑ.Σ.Η τελευταία γενιά αποφοίτων με άλλα λόγια.Απο κεί και πέρα..
1)Το οτι δεν μπορείς απο ΟΜΑΔΑ Α να μπεις σε πανεπιστήμιο το γνωρίζω..αλλά μου λες οτι αν θέλω να έχω απολυτήριο ΙΣΟΤΙΜΟ με αυτό του Γενικόυ Λυκείου πρέπει ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ να επιλέξω ΟΜΑΔΑ Β γιατι αλλιώς θα έχω "υποβαθμισμένο απολυτήριο"?
2)Στον τομέα ΟΧΗΜΑΤΩΝ που λέω εγώ υπάρχουν κάποιες άδειες πχ μηχανοτεχνίτη,φανοποιού κλπ τις οποίες τις αποκτάς με πτυχίο ειδικότητας +1 ή 2 χρόνια προυπηρεσίας ανάλογα με την άδεια..οπότε μιλάς για μετά την ολοκλήρωση της Γ Λυκέιου..
3)Όσον αφορά τα παιδιά έχω ακούσει οτι χειρότερο..έχω ακούσει για παιδιά που δν ξέρουν που παν τα 4(δηλ.δν ξέρουν ορθογραφία,αγγλικά μαθηματικά κλπ),παιδιά με νοητικά προβλήματα κλπ..και γι αυτό ανησυχώ..Ευχαριστώ πάντως για τις μέχρι τώρα πληροφορίες σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜαθητήςΕΠΑΛ

Νεοφερμένος

Ο ΜαθητήςΕΠΑΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Αν ξέρεις ορθογραφία συνέχισε ΓΕ.Λ.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aina

Νεοφερμένος

Η aina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Το απολυτήριο της β΄ομάδας πως είναι ισότιμο με της α΄? Δε θα μπορείς να δώσεις πανελλαδικές. Στη περίπτωσή σου το πτυχίο σε νοιάζει για να εργαστείς σε αυτό που σου αρέσει. Εφόσον το θες πολύ ίσως κάποτε θες να περάσεις σε κάποια ανώτερη σχολή σχετική. Μέχρι τότε κι αν δεν αντεχεις το διάβασμα κι έχεις όρεξη για δουλειά πας την ειδικότητα σου, κάνεις τη πρακτική που πολύ καλά ανέφερες χρειάζεσαι και προϋπηρεσία και τελειώνεις.
Γιατί κολλάς στο επίπεδο των άλλων μαθητων? Μια ζωη μαζι τους θα είσαι? Δε νομίζω να είναι και όλοι όπως γράφεις, αυτο δε το καταλαβαίνω γιατί σε νοιάζει. Μηπως παρασυρεσε? Τότε πανε καλύτερα ΓΕΛ διάβασε πολύ καλά και πέρνα κατευθείαν σαυτό που θελεις, τι να πω! Δική σου η απόφαση, εύχομαι τα καλύτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
αν πας γελ να εχεις στο βαθος του μυαλου σου την πιθανοτητα να σε δουν με κακο ματι οι καθηγητες, αν ειναι φαντασμενοι και παραξενοι......
Επισης νομιζω οτι πιο ευκολα θα μπεις σε μια σχολη απο το ΕΠΑΛ (συνειδητα παντα) απο οτι απο το Γενικο, ειδικα τωρα που οπως φαινεται θα δυσκολεψουν πολυ τα πραγματα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AkisGR19

Νεοφερμένος

Ο AkisGR19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Για τους μαθητές ΔΕΝ ξέρω τίποτα απλά έτσι έχω ακούσει απο άλλους..βέβαια υπάρχει και μια παροιμία που λέει:όπου βλέπεις πολλά κεράσια κράτα μικρό καλάθι..σαφώς και δεν είναι όλα τα παιδιά έτσι αλλά κανείς δεν είναι και τέλειος.
Για το απολυτήριο τώρα ξέρω οτι και απο Α ομάδα δίνεις πανελλήνιες αλλά ΟΧΙ κανονικές(μαζί με το Γενικό Λύκειο)..το μόνο που με ανησυχεί που μου το έχουν πει αρκετοί είναι οτι στην Ομάδα Β δεν συμμετέχουν πολλά παιδιά..αν δεν υπάρχει συμμετοχή τι κάνω?
Εμένα βέβαια με απασχολεί περισσότερο η δουλειά..εγώ θέλω αν πάω ΕΠΑΛ να τελειώσω την ειδικότητα ΟΧΗΜΑΤΩΝ και να γραφτω σε ΙΕΚ ως ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΟΧΗΜΑΤΩΝ αλλά οι γονείς μου λένε καλύτερα να μπω σε ΤΕΙ..δεν ξέρω θα τα σκεφτώ και θα δω τι θα κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AkisGR19

Νεοφερμένος

Ο AkisGR19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
αν πας γελ να εχεις στο βαθος του μυαλου σου την πιθανοτητα να σε δουν με κακο ματι οι καθηγητες, αν ειναι φαντασμενοι και παραξενοι......
Επισης νομιζω οτι πιο ευκολα θα μπεις σε μια σχολη απο το ΕΠΑΛ (συνειδητα παντα) απο οτι απο το Γενικο, ειδικα τωρα που οπως φαινεται θα δυσκολεψουν πολυ τα πραγματα....
Αν συνεχίσω ΓΕΛ γιατί να με δουν με κακό μάτι οι καθηγητές;Αφού στο σχολείο μου με ξέρουν σχεδόν όλοι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Εγω οταν εκανα την αναποδη αλλαγη, την εκανα γιατι το ΓΕΛ ειχε κατι καθηγητες φαντασμενους και παραξενους...

Και πηγα πολυ καλυτερα απο οτι αν θα ημουν στο ΓΕΛ...
Γιατι οι καθηγητες ηταν νέοι, γνωστες και ορεξατοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mike19930

Νεοφερμένος

Ο mike19930 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Το απολυτήριο της β΄ομάδας πως είναι ισότιμο με της α΄? Δε θα μπορείς να δώσεις πανελλαδικές. Στη περίπτωσή σου το πτυχίο σε νοιάζει για να εργαστείς σε αυτό που σου αρέσει. Εφόσον το θες πολύ ίσως κάποτε θες να περάσεις σε κάποια ανώτερη σχολή σχετική. Μέχρι τότε κι αν δεν αντεχεις το διάβασμα κι έχεις όρεξη για δουλειά πας την ειδικότητα σου, κάνεις τη πρακτική που πολύ καλά ανέφερες χρειάζεσαι και προϋπηρεσία και τελειώνεις.
Γιατί κολλάς στο επίπεδο των άλλων μαθητων? Μια ζωη μαζι τους θα είσαι? Δε νομίζω να είναι και όλοι όπως γράφεις, αυτο δε το καταλαβαίνω γιατί σε νοιάζει. Μηπως παρασυρεσε? Τότε πανε καλύτερα ΓΕΛ διάβασε πολύ καλά και πέρνα κατευθείαν σαυτό που θελεις, τι να πω! Δική σου η απόφαση, εύχομαι τα καλύτερα!

τι σχέση έχει κοπέλα μου το ότι δεν δίνεις πανελλαδικές με την ισότητα του απολυτηρίου? Αν θες να ακολουθήσεις κάποια προκύρηξη για το μέλλον έχουν τον ίδιο βαθμό ισότητας,ακόμη και για τις ιδιωτικές επιχειρήσεις.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AkisGR19

Νεοφερμένος

Ο AkisGR19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
τι σχέση έχει κοπέλα μου το ότι δεν δίνεις πανελλαδικές με την ισότητα του απολυτηρίου? Αν θες να ακολουθήσεις κάποια προκύρηξη για το μέλλον έχουν τον ίδιο βαθμό ισότητας,ακόμη και για τις ιδιωτικές επιχειρήσεις.....
Δηλαδή για να καταλάβω γτ μπερδευτηκα λίγο,το απολυτήριο της ομάδας Α είναι σαν και αυτό της ομάδας Β,άρα ισότιμο τ γενικού λυκείου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konman

Νεοφερμένος

Ο konman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια, εχω τελειωσει την πρωτη νυκτερινου Επαλ με 19.1 μεσο ορο.

Ειχα σκοπο να συνεχισω στη δευτερα στο τμημα πληροφορικης, ομως σκεφτομαι και για το γενικο. Να παρω θεωρητικη κατευθυνση με αρχαια και μετα πανελληνιες...... και πανεπιστημιο.

Θα θελα να κατσω επαλ στους υπολογιστες και να παρω πτυχιο, αλλα ο διευθυντης και οι περισσοτεροι καθηγητες μου λενε για γενικο και μετα παιδαγωγικο. :hmm: Ενταξει μ αρεσει το διαβασμα αλλα διαβαζω και πολλα αλλα εκτος σχολειου συν οτι εχω τελειωσει ηδη και μια πενταετη σχολη..
Τι μου προτεινετε;....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
εξαρταται: απο το τι ηδη εχεις τελειωσει
απο το πως εσυ βλεπεις την πορεια του εαυτου σου στα θεωρητικα μαθηματα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Δηλαδή για να καταλάβω γτ μπερδευτηκα λίγο,το απολυτήριο της ομάδας Α είναι σαν και αυτό της ομάδας Β,άρα ισότιμο τ γενικού λυκείου?
Ναι το απολυτηριο ισοτημο ειναι οτι και να κανεις.Ειτε δωσεις πανελληνιες ειτε οχι.

Άκου...εγω θα πάω με το τρέχον σύστημα με το οποίο σε ακριβώς 2 χρόνια απο σήμερα θα βγούν οι τελευταίοι απόφοιτοι απο ΕΠΑ.Λ.-ΕΠΑ.Σ.Η τελευταία γενιά αποφοίτων με άλλα λόγια.Απο κεί και πέρα..
1)Το οτι δεν μπορείς απο ΟΜΑΔΑ Α να μπεις σε πανεπιστήμιο το γνωρίζω..αλλά μου λες οτι αν θέλω να έχω απολυτήριο ΙΣΟΤΙΜΟ με αυτό του Γενικόυ Λυκείου πρέπει ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ να επιλέξω ΟΜΑΔΑ Β γιατι αλλιώς θα έχω "υποβαθμισμένο απολυτήριο"?
2)Στον τομέα ΟΧΗΜΑΤΩΝ που λέω εγώ υπάρχουν κάποιες άδειες πχ μηχανοτεχνίτη,φανοποιού κλπ τις οποίες τις αποκτάς με πτυχίο ειδικότητας +1 ή 2 χρόνια προυπηρεσίας ανάλογα με την άδεια..οπότε μιλάς για μετά την ολοκλήρωση της Γ Λυκέιου..
3)Όσον αφορά τα παιδιά έχω ακούσει οτι χειρότερο..έχω ακούσει για παιδιά που δν ξέρουν που παν τα 4(δηλ.δν ξέρουν ορθογραφία,αγγλικά μαθηματικά κλπ),παιδιά με νοητικά προβλήματα κλπ..και γι αυτό ανησυχώ..Ευχαριστώ πάντως για τις μέχρι τώρα πληροφορίες σου.



Τα παιδια μια χαρα ειναι.Δεν ξερω τι γινεται σε αλλα επαλ παντως στο δικο μου ειναι μια χαρα απο ολες τις αποψεις.Και εξυπνα ειναι και ωρημοτητα εχουν και διαβαζουν.Βεβαια ενταξη οπως σε ολα τα σχολεια υπαρχουν και μαθητες που δεν διαβαζουν.Εαν δεν παρασυρεσε απο τους αλλους ειδικα δεν θα εχεις κανενα προβλημα σε οτι ταξη και να τυχεις και εαν ακομα ειναι ετσι οπως λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top