[ΕΠΑ.Λ] Β' Ομάδα: Δε σχηματίζεται πουθενά τμήμα!

xXeXtremeXx

Νεοφερμένος

Ο xXeXtremeXx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Για σας παιδια ειμαι απο Θεσσαλονικη πηγαινω Γ'λυκειου κ θελω να περασω Α.Ε.I. (T.E.Φ.Α.Α).Ωσπου εφτασε η μερα (καθως πηγενα στο 1ο ΕΠΑΛ Καλαμαριας) που μας εδωσαν τα φιλαδια γ να διαλεξουμε τν ομαδα μας κ το μαθημα επιλογης.Την επομενη μερα μας ιδοποιησαν οτι δν θα γηνει τμημα επιδι διαλεξαν μονο 2 παιδια Β' ομαδα κ μας ειπαν (εμας τους 2) οτι η' θα αλαξουμε ομαδα η' θα αλαξουμε σχολειο:!:..λοιπον καναμε πολλες προσπαθειες γ τν ενταξη του τμηματος αλλα δν γηνοταν τιποτα ισχυριζοντας οτι εχουν εντολη ν μν κανουν τμημα με τοσο λιγα παιδια (που πολυ αμφιβαλω).Ο φιλος μου εγκατελιψε τις προσπαθειες κ αποφασησε ν παει Α'ομαδα.Ετσι κ εγω αναγκαστηκα ν παω σε αλλο ΕΠΑΛ:'(.Ετσι πηγα στα σχολεια του ευκλιδι κ μου ειπαν οτι ειχαν μαζεπσει κ αφτοι 2 παιδια απο το ενα μονο σχολειο κ τους ειπαν οτι δν γηνεται τμημα κ αναγκαστηκαν να πανε Α'ομαδα.τελος παντων σημασια εχει οτι δν με δεχτηκαν σε κανενα απο τα σχολεια.. κ 8ελω ν σημειωσω οτι στν περιοχη μου εχω μονο ενα ΕΠΑΛ κ σε αφτο πηγενω παλι με λεοφοριο..μετα το πιο κοντινο (που ειναι πολυ μακρια απο μενα αλλα τουλαχιστον ειναι ενα λεοφοριο κ δν ταλεπορουμε με αλλαγες) ειναι τα σχολεια του ευκλειδι που ειναι μαζι.Μετα τα αλλα ειναι στν αλλη μερια της πολης κ ενα προς χαλκιδικι τα οποια ειναι 2 ωρες και.. δρομος κ δν ξερω καν πως να πηγενω και το σηγουρο ειναι απο 3 κ πανω λεοφορεια χρειαζονται.Και αντε πειτε οτι γινομαι Superman κ προλαβενω και πηγενω χωρις καθιστερησεις κ τυχενει ν μν αργοπορουν τα αστικα...Αμα μου πουν ομως κ αφτοι οτι δν κανουν τμημα Β'ομαδας που θα με στηλουν μετα :s..
σε αλλη πολη? η' μηπως θελουν να παω σε αλλη χωρα? να υσηχασουν ν μν τους πριζω κιολας.
Και στο κατω κατω τι σΟι εκπεδευτηκους εχουμε που διωχνουν τα παιδια απο τα σχολεια που πραγματηκα ενδιαφερονται κ θελουν ν ακολου8ησουν το ονοιρο τους κ αφτοι οι βλακες βαριουνται να σκωτηστουν λιγο γ να τακτοποιησουν τα τμηματα...

παιδια δν ξερω τι να κανω ειμαι σε απογνωση κ χωρις σχολειο.. συνεχιζω κ πηγενω στο 1ο ΕΠΑΛ καλαμαριας που πηγενα μονο κ μονο γ ν μν περνω απουσιες κ στα μαθηματα τς γενικης παιδιας κανουν διαφορετηκα βιβλια απο αφτα που εχω οποτε οσο περναει ο καιρος αφηνω κ κενα..

συγνωμη γ το μεγαλο topic κ αν σας κουρασα κ ουτε περιμενω καμια φοβερη βοηθεια απλα το εγραψα γ να βρω καπου καμια παριγορια:P κ καμια συμβουλη..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΜΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ:bye:

(γ οτι νεοτερο θα ενημερωσω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sxetlant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Απόστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Πλάκα κάνεις...και στο δικό μου σχολείο πέρυσι 4 παιδιά ήταν!Αφού έτσι κι αλλιώς μόνο μαθηματικά και φυσική είναι διαφορετικά...δεν μπορώ να καταλάβω πια είναι η λογική τους!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Ελεος............:!:Μονο αυτο εχω να πω.Αυτο δεν γινεται,καλα που εχουμε φτασει δλδ!
Στο δικο μου σχολειο στην αρχη διαλεξε ενα παιδι μονο Β ομαδα και ειχαν την υποχρεωση να δημιουργησουν τμημα και ετσι εκαναν.Μετα αντε πηγανε ακομη 2,σιγα το πραγμα.Ηλιθιοι ανθρωποι που υπαρχουν:mad:
Εκανες κανενα παραπονο οι γονεις σου ειπανε τπτ??? Αυτο ειναι αντιπαιδαγωγικό ρε συ.Υποκλεινομαι στο εκπαιδευτικο συστημα της ελλαδας:bravo::bravo::bravo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sxetlant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Απόστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Αν δεν έχει αλλάξει κάτι μέχρι το τέλος της βδομάδας να πάρεις το υπουργείο τηλέφωνο!Μην το αφήσεις έτσι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iliasthes

Νεοφερμένος

Ο iliasthes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Πιθανά η "δικαιολογία" που σου είπαν να είναι αληθινή. Για να φτιαχτεί ένα τμήμα πρέπει να υπάρχει ένας ελάχιστος αριθμός μαθητών. Μερικές φορές η δευτεροβάθμια εγκρίνει την λειτουργία τμημάτων με μικρότερο αριθμό (πχ όταν υπάρχει περίσσευμα εκπαιδευτικών στο συγκεκριμένο σχολείο ή όταν πρόκειται για ένα επαρχιακό σχολείο, που η κοντινότερη εναλλακτική επιλογή είναι πιθανά ακόμα και σε διαφορετικό νομό).

Βέβαια τα παραπάνω δεν σου λύνουν το πρόβλημα, και ούτε θα σε γλιτώσουν από την ταλαιπωρία. Αν ενδιαφέρεστε πραγματικά με τον συμμαθητή σου, μπορείτε να απευθυνθείτε στη Δευτεροβάθμια Διεύθυνση που ανήκει το σχολείο σου και αφού πρόκειται για ΕΠΑΛ, καλύτερα στον υπεύθυνο επαγγελματικής εκπαίδευσης, ίσως αν δούνε οτι ενδιαφέρεστε τόσο πολύ να δώσουνε έγκριση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Απαράδεκτο επικοινώνησε με το υπουργείο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Α μπραβο..! Παρε το υποργειο,βγες στα καναλια (σου δινω και το τηλ αν θες της διαμαντοπουλου :P ) Μην το αφησεις ετσι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Α μπραβο..! Παρε το υποργειο,βγες στα καναλια (σου δινω και το τηλ αν θες της διαμαντοπουλου :P ) Μην το αφησεις ετσι!!!
A μεγάλος πασόκος είσαι ε?και δεν το χα καταλάβει:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Ετσι......:D Π.Α.ΣΟ.Κ σου λεω!!! (Αλλα το τηλ της διαμαντοπουλου μπορω να το βρω) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tilemaxos

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Από όσο ξέρω για να δημιουργηθεί τμήμα χρειάζεται ένας αριθμός μαθητών… με κάθε επιφύλαξη χρειάζονται πάνω από 5 μαθητές… Εγώ πάντως θα απευθυνόμουν στην δευτεροβάθμια σουμπιτος… ααααα και όσο αφορά στην υπουργό παιδείας και κάθε υπουργό κάθε κόμματος… και ο Γιος της/του να είσαι άμα την δεις σφύρα μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Από όσο ξέρω για να δημιουργηθεί τμήμα χρειάζεται ένας αριθμός μαθητών… με κάθε επιφύλαξη χρειάζονται πάνω από 5 μαθητές… Εγώ πάντως θα απευθυνόμουν στην δευτεροβάθμια σουμπιτος… ααααα και όσο αφορά στην υπουργό παιδείας και κάθε υπουργό κάθε κόμματος… και ο Γιος της/του να είσαι άμα την δεις σφύρα μου!
Ετσι νομίζεις:D(αμα είσαι κομματόσκυλο όλα γίνονται...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairamik

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
ρε παιδια τι λετε? στον ευκλείδη συγκεκριμενα στο 7ο ΕΠΑΛ εχει δημιουργηθει τμημα β ομαδας κ λειτουργει κανονικα ακομη και με εναν μαθητη!! (Ακομα κ εαν δηλωσεις διαφορετικο μαθημα επιλογης απο τους αλλους μαθητες βρισκουν καθηγητη κ σου κανει μαθημα κανονικα). και εγω ήθελα στην αρχη να δηλωσω για την β ομαδα,αλλα το μετανιωσα διοτι δεν θα περνουσα εκτος αν διαβαζα ολη μερα καθε μερα... για να δηλωσεις για ττην β ομαδα πρεπει να εχεις τις καταλληλες βασεις οσον αφορα τα πανελλαδικα εξεταζομενα μαθηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
ρε παιδια τι λετε? στον ευκλείδη συγκεκριμενα στο 7ο ΕΠΑΛ εχει δημιουργηθει τμημα β ομαδας κ λειτουργει κανονικα ακομη και με εναν μαθητη!! (Ακομα κ εαν δηλωσεις διαφορετικο μαθημα επιλογης απο τους αλλους μαθητες βρισκουν καθηγητη κ σου κανει μαθημα κανονικα). και εγω ήθελα στην αρχη να δηλωσω για την β ομαδα,αλλα το μετανιωσα διοτι δεν θα περνουσα εκτος αν διαβαζα ολη μερα καθε μερα... για να δηλωσεις για ττην β ομαδα πρεπει να εχεις τις καταλληλες βασεις οσον αφορα τα πανελλαδικα εξεταζομενα μαθηματα.


Σωστο σε βρισκω...σε ολα :no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
ρε παιδια τι λετε? στον ευκλείδη συγκεκριμενα στο 7ο ΕΠΑΛ εχει δημιουργηθει τμημα β ομαδας κ λειτουργει κανονικα ακομη και με εναν μαθητη!! (Ακομα κ εαν δηλωσεις διαφορετικο μαθημα επιλογης απο τους αλλους μαθητες βρισκουν καθηγητη κ σου κανει μαθημα κανονικα). και εγω ήθελα στην αρχη να δηλωσω για την β ομαδα,αλλα το μετανιωσα διοτι δεν θα περνουσα εκτος αν διαβαζα ολη μερα καθε μερα... για να δηλωσεις για ττην β ομαδα πρεπει να εχεις τις καταλληλες βασεις οσον αφορα τα πανελλαδικα εξεταζομενα μαθηματα.


Πολύ καλά έκανες και όπως έχω ξαναπεί σε άλλα topic διαφωνώ με την δημιουργία β ομάδας στα επάλ για τον λόγο που είπες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Πολύ καλά έκανες και όπως έχω ξαναπεί σε άλλα topic διαφωνώ με την δημιουργία β ομάδας στα επάλ για τον λόγο που είπες...

Δεν υπάρχει λόγος για την ύπαρξη Β Ομάδας. Αν θες να διαβάσεις τόσο και να πας ΑΕΙ, τότε για ποιο λόγο δεν πας ενιαίο;

Η Α ομάδα έχει νόημα. Αυτός πρέπει να είναι και ο σκοπός των ΕΠΑΛ. Τεχνολογική εκπαίδευση. Και να μειωθεί ο αριθμός των εισακτέων. Δεν είναι δυνατό άτομα που έγραψαν 10 στα ΕΠΑΛ να περνάνε σε ΤΕΙ, που ήθελε 12-13 στο ενιαίο. Είναι παράλογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Δεν υπάρχει λόγος για την ύπαρξη Β Ομάδας. Αν θες να διαβάσεις τόσο και να πας ΑΕΙ, τότε για ποιο λόγο δεν πας ενιαίο;

Η Α ομάδα έχει νόημα. Αυτός πρέπει να είναι και ο σκοπός των ΕΠΑΛ. Τεχνολογική εκπαίδευση. Και να μειωθεί ο αριθμός των εισακτέων. Δεν είναι δυνατό άτομα που έγραψαν 10 στα ΕΠΑΛ να περνάνε σε ΤΕΙ, που ήθελε 12-13 στο ενιαίο. Είναι παράλογο.

Συνήθως συμβαίνει το αντίθετο από αυτό που λές.Αλλά και πάλι πιστεύω ότι στα ΕΠΑΛ πρέπει να αυξηθεί ο αριθμός των εισακτέων γιατί αυτός είναι και ό σκοπός του ΕΠΑΛ η τεχνολογική εκπαίδευση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Εγω παιδια δεν συμφωνω μαζι σας.....Τωρα υποβιβαζεται το ΕΠΑ.Λ και το λογο τον οποιο εχει δημιουργηθει.Τωρα τι ειναι αυτα που λες βρε statistike "Δεν υπάρχει λόγος για την ύπαρξη Β Ομάδας. Αν θες να διαβάσεις τόσο και να πας ΑΕΙ, τότε για ποιο λόγο δεν πας ενιαίο; " Δηλαδη στο ΕΠΑ.Λ και συγκεκριμενα η Α ομαδα ειναι για αυτους π δεν διαβαζουν? Δεν το νομιζω.
Δεν αντιλεγω οτι τα περισοτερα παιδια ειναι για το χαβαλε αλλα υπαρχουν και εξαιρεσεις τις οποιες πρεπει να σεβαστουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairamik

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Οπως προειπα για να δωσεις τα 6 μαθηματα πρεπει να εχεις τις καταλληλες βασεις. Καταρχας πρεπει τουλαχιστον απο την 2 λυκειου να κανεις τα 6 μαθηματα(τονιζω πως η υλη ειναι διαφορετικη)

Συμπερασμα :κατσε εσυ στην 2 λυκειου στρωσε τον κολο σου και διαβασε... Διαβασε... Παρε καθηγητες να σου κανουν μαθημα στο σπιτι προκειμενου να πιασεις 18.948 μορια, την 3 χρονια δηλωσε για την β ομαδα... Βγαλε τα ματια σου διαβαζοντας και μετα πηγενε να συναγωνιστεις τους μαθητες του γελ... Γιατι να μπεις σε ολη αυτην την διαδικασια προκειμενου να πας στην σχολη που θες; Δηλαδη περιμενεις μεσα σε μια χρονια ενας μαθητης του επαλ να γινει ισαξιος η καλυτερος απο εναν μαθητη του γελ; Ο οποιος μαθητης του γελ διαβαζε επι 3 χρονια. Και γιατι δεν πας στο γελ;Γιατι; Για να μαθεις τεχνη και να σοθ βγουν τα ματια; Για να εχεις extra πτυχιο;

Κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι γελοιο... (με την δικη μου λογικη) δεν βρισκω λογικη σε αυτα που λες. Επισης τα επαλ εχουν το εξης προτέρημα, ενας αποφοιτος της 1 ταξης του επαλ μπορει να παει στην 2 ταξη του γελ. Το ιδιο και με τις υπολοιπες ταξεις. Ενας αποφοιτος της 1 ταξης του γελ μπορει επισης να παει στην 2 επαλ αντιθετως ενα αποφοιτος της 2 ταξης του γελ δεν μπορει να παει στην 3 ταξη του επαλ. Οποτε ερωτω ..Ποιος ο λογος να υπαρχει β ομαδα στα επαλ; Απο την στιγμη που ο μαθητης μπορει ανα πασα στιγμη να φυγει απο το επαλ (και να τους αφησει μονους:'( χαχα συγνωμη παρασυρθηκα) και να παει γελ για να περασει στα αει


Απ οσο ξερω το ποσοστο των μαθητων απο σχολεια επαλ της θεσσαλονικης που περασαν σε αει δινοντας 6 μαθηματα ηταν 0% για το 2009.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristososfp

Νεοφερμένος

Ο xristososfp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
απο οτο ξερω ενας μαθητης του επαλ τελειωνοντας την δευτερα λυκειου δεν μπορει να παει σε γ του γελ...οποτε δν μπορει να φυγει οποτε θελει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Εγω παιδια δεν συμφωνω μαζι σας.....Τωρα υποβιβαζεται το ΕΠΑ.Λ και το λογο τον οποιο εχει δημιουργηθει.Τωρα τι ειναι αυτα που λες βρε statistike "Δεν υπάρχει λόγος για την ύπαρξη Β Ομάδας. Αν θες να διαβάσεις τόσο και να πας ΑΕΙ, τότε για ποιο λόγο δεν πας ενιαίο; " Δηλαδη στο ΕΠΑ.Λ και συγκεκριμενα η Α ομαδα ειναι για αυτους π δεν διαβαζουν? Δεν το νομιζω.
Δεν αντιλεγω οτι τα περισοτερα παιδια ειναι για το χαβαλε αλλα υπαρχουν και εξαιρεσεις τις οποιες πρεπει να σεβαστουμε.

Κοίτα, συμφωνούμε ότι το 60% των μαθητών στο ΕΠΑΛ πάνε για χαβαλέ.

Τα θέματα που δίνετε, στην Α ομάδα, καθώς και η ύλη δεν έχουν καμία σχέση με τα παιδιά του ενιαίου. Και η κοπελιά μου τελείωσε ΕΠΑΛ, και ιδιαίτερα κάνω και ξέρω.

Αυτό που λέω είναι ότι υπάρχουν αστεράκια στα ΕΠΑΛ, που σαφώς και θα πρέπει να περάσουν. Αλλά το να βλέπω να περνάνε σε σχολές παιδιά που έγραψαν με τα θέματα ΕΠΑΛ 10-11 και η βάση για το ενιαίο να είναι 12-13, είναι παράλογο.

Ένας με 12-13 στο ενιαίο ισοδυναμεί με 15-16 από ΕΠΑΛ.

Πέρυσι σχεδόν όποιος έδωσε μπήκε, ανεξαρτήτως βαθμού.

Η Β ομάδα, ουσιαστικά είναι ενιαίο, με 2 μαθήματα διαφορετικά. Αν θες να την ακολουθήσεις, πήγαινε ενιαίο.

Αναβάθμισε την Α ομάδα, με τα κατάλληλα εργαστήρια και καθηγητές, και μην τους αναλώνεις σε μαθήματα του ενιαίου.

Τώρα όλο αυτό, έτσι όπως λειτουργεί είναι μπάχαλο.

Δεν υποβαθμίζεις τα ΕΠΑΛ έτσι, αλλά τους δίνεις την αξία που πράγματι έχουν. Τώρα τα υποβαθμίζεις που πάνε όλοι για το χαβαλέ, και μόλις περάσουν κάπου γελάνε και οι πέτρες.

Εγώ ήμουν πάντα υπέρ της τεχνολογικής-επαγγελματικής εκπαίδευσης. Απλά είμαι λάτρης και της λογικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top