[ΕΠΑ.Λ] Β' Ομάδα: Δε σχηματίζεται πουθενά τμήμα!

xristososfp

Νεοφερμένος

Ο xristososfp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
δεν μπορει να καταλαβω γιατι λετε να καταργηθει η Βομαδα δηλαδη ειναι κακο να παει καποιος σε επαλ και να περασει σε ΑΕΙ????????????????????????????????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
δεν μπορει να καταλαβω γιατι λετε να καταργηθει η Βομαδα δηλαδη ειναι κακο να παει καποιος σε επαλ και να περασει σε ΑΕΙ????????????????????????????????????????

Μα δεν υπάρχει λόγος, αν δώσει τα ίδια μαθήματα, να τρώει χώρο και χρόνο, μαθητών και καθηγητών του ΕΠΑΛ.

Μπορεί να πάει ενιαίο. Το ΕΠΑΛ θα έπρεπε να είναι εστιασμένο σε παιδιά, με λιγότερο επιστημονικό ή θεωρητικό υπόβαθρο, αλλά με μεγαλύτερη τεχνολογική εξειδίκευση, έτσι ώστε όταν εισαχθούν στο ΤΕΙ να είναι έτοιμα να ανταποκριθούν με άνεση στις απαιτήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
******* ειπες τωρα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Agahnim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Agahnim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 145 μηνύματα.
κατα τι γνωμη μου το επαλ β ομαδα ειναι πολυ καλη ιδεα που ομως χρειαζεται ακομα δουλεια...

ειναι ενας συνδιασμος των 2 σχολειων (επαλ α ομαδα και γελ). ειναι ομως περισσοτερο ΓΕΛ αφου εχει περισσοτερα μαθηματα απ αυτο και επισεις εχει τους ιδιους κανονες του ΓΕΛ, τις ιδιες βασεις και τα ιδια δικαιωματα σε σχολες. το λαθος ειναι που λεγεται ΕΠΑΛ αφου στην πραγματικοτιτα ειναι σαν μια εξτρα κατευθηνση του ΓΕΛ. ο μονος λογος πιστευω που βαφτηστικε επαλ και οχι γελ ειναι επειδη στα ΓΕΛ δεν μπορεις να μαθεις τα μαθηματα ειδικοτιτας των ΕΠΑΛ διοτι δεν υπαρχει ο καταλληλος εξωπλησμος..

βαφτηζοντας το ομως επαλ β ομαδα δεν πετυχε το σκοπο του... τα παιδια του ΓΕΛ αδιαφορουν για την υπαρξη αυτου του σχολειου ενω τα παιδια του επαλ ειναι αυτα που ερωτουνται εαν θελουν να ακολουθησουν την Β ομαδα.

κατα τι γνωμη μου θα επρεπε να καταργηθει η τεχνολογικη κατευθηνση των ΓΕΛ απο τι στιγμη που δημιουργιθικε το ΕΠΑΛ ομαδα Β και σου δινει τι δυνατοττιτα να επιλεξεις εσυ τα 2 μαθηματα τις ειδικοτιτας σου.τι θεση λοιπον της τεχνολογικης κατευθηνσης να παρει η ομαδα Β
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Σε σημεια εχεις απολυτο δικιο....Απλα ο λογος που δημιουργηθηκε η Β Ομαδα για να μην υπαρχει και καλα ο υποβιβασμος οτι τα παιδια του ΕΠΑ.Λ αδικουνται,δηλαδη τωρα τους δινονται τα ιδια δικαιωματα με τα παιδια των Γενικου.Απλως στην Β Ομαδα δινεις τα 2 Μαθηματα ειδικοτητας αντι αυτα που δινουν στο Γενικο.
Εχει πολλα πλεονεκτηματα το ΕΠΑ.Λ αλλα δεν θελουνε να τα δουνε.Δυο παραγοντες φταινε γ'αυτο οι Καθηγητες του Γυμνασιου και σαφως οι Γονεις.
Ο υποβιβασμος αυτος υπηρχε απο τα ΤΕΕ. Αφου να φανταστεις οσα παιδια πηγαινανε ΤΕΕ τους θωρουσανε και καλα "Κολοπαιδα" χωρις βεβαια να ειναι.....Μιλαμε για μεγαλο κολημα ετσι??!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agahnim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Agahnim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 145 μηνύματα.
συμφωνο σε ολα οσα λες. ισως να ειναι αυτος ο λογος που δημιουργιθικε η ομαδα β' παρολαυτα ειναι με διαφορά το καλητερο μεσω για τις πανελληνιες και τα πανεπιστιμια.Είναι πραγματικα κριμα που το προτιμουν τοσα λιγα παιδια..

ενας τριτος παραγοντας ειναι αυτος που αναφερετε στις αρχες αυτου του τοπικ.. δηλαδη πολλα επαλ ΔΕΝ φτιαχνουν ομαδα Β επειδη δεν μαζευονται αρκετα παιδια..... και τα παιδια δεν γνωριζουν τα δικαιωματα τους και καταλιγουν να αλλαζουν σχολειο/ομαδα συνεπως και ονειρα.

οσο γι αυτο που λες για τα ΤΕΕ ισχυει φιλε μου! πηγαινα ΤΕΕ 2004 - 2007 και ξερω ακριβως πως ηταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xXeXtremeXx

Νεοφερμένος

Ο xXeXtremeXx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Λιπον... η Β ομαδα δινει "ΚΑΙ" την ευκερια στα παιδια που εκαναν το ΛΑΘΩΣ..και πηγαν ΕΠΑΛ (παρακολοθοντας κατι που δεν τους ανδιαφερει) να περασουν καπου αλλου!
το οποιο λαθος μπορει ν ερθει:1)απο τον λαθος επαγελματικο προσανατολισμο του μαθητη
2)τον κλασικο εκφοβησμο των καθηγητων νομιζοντας οτι τα ΕΠΑΛ/ΤΕΧΝΙΚΑ
ειναι για χαβαλε:"αμα δεν πατε σε τεχνικο λυκειο να περασετε ευκολα...θα
σας αφησουμε στην ιδια ταξη τους περισοτερους"
3)να εχει βρεθει..(λογο διαδοχικων λαθων και κακοτυχιων) σε λαθος ιδικοτητα!!

Αυτα τα παιδια γιατι να χασουν τσαμπα τις χρονιες στους?που κατα 70% δεν φτενε αυτα για την λαθος επιλογη τους!!

Υπηρξα μαθητης και του ΓΕΛ και του ΕΠΑΛ (Α'ΓΕΛ,Β'/Γ'ΕΠΑΛ)!!!
(σημιωση γ το 2.: H Α' και η Β' στα ΕΠΑΛ δν ειναι πιο ευκολες..εχουν τα ιδια ακριβως μαθηματα εκτως απο αρχαια..ισα ισα στην Β' θα ελεγα ειναι πιο δισκολα τα πραγματα γιατι τους φορτονουν και μια ιδικοτητα η οποια αντιστιχει σε 4 μαθηματα+εργαστηρια.Τα πραγματα αλλαζουν στην Γ'μονο!)

Ειχα την κακοτυχια/ευτυχια να υπαρξω θυμα και των 3ων μαζι περιπτωσεων!ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ αλλα ειναι αλιθια!!

ΚΑΙ επισης η δημιουργεια της Β'ομαδας (καθως τα παιδια εχουν το δικαιομα ν περασουν μονο στα ΤΕΗ που εχουν σχεση με την ιδικοτητα τους) δινει την ευκερια ν περασουν στα ΑΕΗ της ιδικοτητας τους!!οι 2 συμαθητες μου ηταν τετοιες περιπτωσεις!εχει πληροφορικη ο ενας και ηλεκτρολογια ο αλλος και διαλεξαν Β'ομαδα για ν περασουν στα αντιστηχα ΑΕΗ!!

οσον αφορα το αρχικο το topic που εκανα επιδη δεν απαντησα....! Οπου πηγα για να βρω μια ακρη ΜΕ ΕΓΡΑΨΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ ΣΤΑ "ΠΕΡΙΦΑΝΑ ΤΟΥΣ"!!! τελικα πηγα σε ενα σχολειο εξω απο την πολη σε ενα χωριο (1:30 ωρα δρομος) με 3 λεοφορεια σινολικα ελιπα 10 ωρες !ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΗΤΕ ΤΙ ΠΕΡΑΣΑ ΦΕΤΟΣ! λογο και προπονησεων για τα ΤΕΦΑΑ οχι μονο δεν ειχα χρονο να ξεκουραστω, αλλα δεν ειχα χρονο ουτε για διαβασμα και ο χρονος μου στον υπνο ηταν πολυ περιορισμενος..προσπαθοντας να τα προλαβω ολα! ΚΑι τους περισοτερους κοντινους μου ανθρωπους φιλους/συγγενεις εχω να τους δω σχεδον 1 σχολικο χρονο! ΑΦΤΑ τα ολιγα.... τωρα γραφω πανελαδικες δν τα παω κ πολυ καλα..Αλλα δν με πειραζει και παρα πολυ αμα δεν περασω φετος,θα περασω του χρονου!!ΦΤΑΝΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΕΛΙΩΣΕΙ Ο ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΜΟΥ!

Και θελω επισης να πω οτι..ΤΟ ΕΚΠΕΔΕΥΤΙΚΟ ΣΥΣΗΣΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΚΑΤΑ...ΣΚΑΤΑΑΑ.ΣΚΑΤΑΑΑΑΑ ΣΚΑΤΑΑΑΑΑΑ ΣΚΑΤΑΑΑΑΑ και οσο πανε το εμπλουτιζουν με τετοιου ιδους βοθρο'ι'δες ουσιες...!!! Αφτη ειναι δυστυχως η γνωμη μου και δεν υπαρχουν πιο "κοσμια" λογια για να την περιγραψω!!

Ευχαριστω ολους/ολες που ενδιαφερθηκανε και απαντησαν στο topic!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

xristososfp

Νεοφερμένος

Ο xristososfp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Απο Β ομαδα σε ολα τα ΑΕΙ δεν μπορεις να περασεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xXeXtremeXx

Νεοφερμένος

Ο xXeXtremeXx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ΝΑΙ σε ολα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristososfp

Νεοφερμένος

Ο xristososfp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
α γιατι ειχες γραψει σε ΑΕΙ τις ειδικοτιτας που εισαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xXeXtremeXx

Νεοφερμένος

Ο xXeXtremeXx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ανεφερα τους λογους για τους οποιους πρεπει να υπαρχει η Β'ομαδα και εχω ζωντανα παραδειγματα!! επιδη.. πολλοι ειπαν οτι δεν καταλαβενουν για πιο λογο την εκαναν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Δεν το εννουσε αρνητικα νομιζω.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Terezoulini

Νεοφερμένος

Η Terezoulini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Λοιπον κ εγω εχω την τυχη να βρισκομαι στον ευκλειδι...(κ πιο συγκεκριμενα στο 8ο ΕΠΑΛ)
ηξερα πως μπορουσα να περασω σε οποια σχολη ηθελα απλα επρεπε να γινει μια ομαδα Β...ενω περσυ ειχαμε μαζευτει παιδια ωστε να γινει τμημα,φετος (3η λυκειου) αποφασισαμε πως με τις βασεις π ειχαμε απο περσυ δε θα μπορουσαμε με τιποτα να ανταγωνιστουμε τα παιδια των γενικων λυκειων π κανουν φροντηστηρια ισως κ απο 1η λυκειου κ ετσι το αφησαμε...αν θελεις τοσο πολυ να περασεις τοτε πηγαινε σε καποιο γενικο λυκειο κ παρακολουθισε μαθηματα ωστε να δωσεις ξανα του χρονου...αλλιως συμβιβασου με την Α ομαδα...
ειναι μεγαλη αδικια αυτο το ξερω...γτ κ εγω ειχα χασει τη γη κατω απο τα ποδια μου οταν εμαθα πως δε θα μπορουσα να περασω σε καποια σχολη στην οποια ηθελα γτ ηταν απο αλλη ειδικοτητα κ επειδη δε θα γινοταν Β ομαδα...
μια συμβουλη γενικοτερα...καλυτερα σε ΕΠΑΛ να πηγαινουν ατομα τα οποια εχουν κατασταλαξει στο τι θελουν να ακολουθησουν στη ζωη τους..
αλλιως ας το παλεψουν στο ενιαιο...!!! (ειμαι κ εγω παθουσα...:/ ) καλυτερα να εχεις περισσοτερες επιλογες παρα να ψαχνεσαι με Α κ Β ομαδες κ ειδικοτητες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Δεν συμφωνω καθολου.................:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agahnim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Agahnim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 145 μηνύματα.
Να ρωτισω κατι ρε παιδια? επειδη ειμαι αποφοιτος ΤΕΕ και δεν γνωριζω 100% τις επιλογές που εχουν οι σημερινοί μαθητες, μπορει καποιο παιδί που τελιωσε την Β ΓΕΛ να διαλεξει την Γ ΕΠΑΛ Β' ομαδας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Terezoulini

Νεοφερμένος

Η Terezoulini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
γνωμη σου....γνωμη μου....
παντως δεν ειναι λιγα τα παιδια τα οποια πηγαν σε ΕΠΑΛ κ το μετανιωσαν...για αυτο κ λεω να εχουν κατασταλαξει στο τι θελουν
οχι οτι καποιος αν δε προσπαθισει,να περασει απο την ομαδα Β,δε θα τα καταφερει....οτι θελουμε μπορουμε να το καταφερουμε...
αλλα το θεμα ειναι ποιος θα παει (ετσι οπωσ ειναι το συστημα ) σε ΕΠΑΛ για να ζοριστει να διαβασει κ να ανταγνωνιστει παιδια του γενικου...!!??!!?
ελαχιστοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Γιατι ρε συ να μην μπορει να συναγωνιστει τα παιδια του ΓΕΝ ???? Δηλαδη δεν καταλαβα,τι ειναι τα παιδια του Γενικου? Επιστημονες? Αλλα οπως ειπες γνωμη σου γνμωμη μου.
Αυτη τη συζητηση την εχω ξανακανει χιλιαδες φορες................Μπορει να μιλαμε για ωρες γ αυτο τ θεμα πιστεψε με.
Αλλα για ακομη μια φορα σου λεω οτι δεν εχεις δικιο :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top