ΕΠΑ.Λ.: Απορίες

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Για να μην πω ψέματα δεν ξέρω πως λειτουργούν τα επαλ ανά την ελλάδα αλλά σε αυτά της περιοχής μου πάει όλη η σαβούρα των μαθητών που δεν ξέρουν να γράψουν μια σωστή προτάση, και το χειρότερο είναι ότι βγαίνουν 10 φορές χειρότεροι. Ίσως ακούγονται κάπως υπερβολικά αυτά και δεν αντιλέγω ότι υπάρχουν στα επαλ παιδιά στα οποία πραγματικά αρέσουν οι συγκεκριμένες ειδικότητες, αλλά αυτά ισχύουν απόλυτα, στην περιοχή μου τουλάχιστον.

Έτσι έχει γίνει επειδή δίνουν εύκολα βαθμούς. Παντού ισχύει αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisk99

Νεοφερμένος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Χμμ μάλιστα, και σε εμάς δεν είναι και τα καλύτερα παιδιά εκεί αλλά όσοι ξέρω είναι πολύ καλοί χαρακτήρες... Γενικά δεν γουστάρω καθόλου τους δήθεν μάγκες
και για αυτό το σκέφτομαι πιο πολύ...
Απλά στο γενικό μου φαίνονται τα μαθηματικά πολύ δύσκολα και δεν ξέρω τι θα γράψω του χρόνου :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Χμμ μάλιστα, και σε εμάς δεν είναι και τα καλύτερα παιδιά εκεί αλλά όσοι ξέρω είναι πολύ καλοί χαρακτήρες... Γενικά δεν γουστάρω καθόλου τους δήθεν μάγκες
και για αυτό το σκέφτομαι πιο πολύ...
Απλά στο γενικό μου φαίνονται τα μαθηματικά πολύ δύσκολα και δεν ξέρω τι θα γράψω του χρόνου :/:

Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι, τα μαθηματικά είναι 1 μάθημα από τα πάρα πολλά, αν δεν τα μπορείς καθόλου και γενικά τα θετικά μαθήματα μπορείς να πας θεωρητική, ή ας πούμε να μην δώσεις πανελλήνιες μαθηματικά..σε κάθε περίπτωση είναι πολύ καλύτερα να είναι κάποιος ένας μέτριος μαθητής του γενικού παρά να πάει επάλ, αυτό πιστεύω εγώ τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τώρα πάω γενικό και είμαι 2α λυκείου, βαθμό συνήθως βγάζω γύρω στο 16.5-17.
Σκέφτομαι σοβαρά να πάω ΕΠΑΛ επειδή δεν κατέχω καθόλου τα μαθηματικά και τη φυσική ενώ θέλω να περάσω πληροφορική (προγραμματισμό).
Το θέμα μου είναι το ότι δεν έχω ιδέα πως δουλεύουν τα ΕΠΑΛ, και δεν ξέρω τι θα συναντήσω εκεί + το ότι είμαι κάπως ντροπαλός και δεν προσαρμόζομαι πολύ εύκολα... :/:
So, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει το σύστημα των ΕΠΑΛ?
Ty

Άκου να δεις φίλε μου, αν θες να σπουδάσεις Πληροφορική (προγραμματισμό) και δεν σου αρέσουν τα μαθηματικά, λυπάμαι που στο λέω αλλά στοχεύεις στο λάθος επάγγελμα. Η πληροφορική είναι θετική επιστήμη και ως θετική επιστήμη είναι άρρηκτα συνδεδεμένη και βασισμένη στα μαθητικά, τα οποία θα τα συναντήσεις και μέσα στη σχολή σου αν με το καλό περάσεις αλλά και αργότερα όταν πας να δουλέψεις σαν προγραμματιστής. Προγραμματιστής που δεν ξέρει μαθηματικά θα είναι στην καλύτερη περίπτωση ένας πολύ μέτριος προγραμματιστής σε όλη την καριέρα του.

Το να πας λοιπόν ΕΠΑΛ για να αποφύγεις να δόσεις μαθηματικά κατεύθυνσης είναι σαν να κοροϊδεύεις τον εαυτό σου και απλά αντί να λύσεις το πρόβλημά σου τώρα το αναβάλεις για μετά που θα γίνει και μεγαλύτερο. (Θέλω να δω πως θα κάνεις στη σχολή λογισμό πολλών μεταβλητών και σύνθετες διαφορικές εξισώσεις όταν δεν μπορείς καν να ανταπεξέλθεις στα μαθηματικά κατεύθυνσης της Γ λυκείου).

Αν σε ενδιαφέρει λοιπόν πραγματικά ο προγραμματισμός και δεν θες απλά να περάσεις για να κάνεις φοιτητική ζωή και μετά να δουλεύεις στο Πλαίσιο, κάτσε και πάρε τα μαθηματικά από την αρχή, άνοιξε βιβλίο δημοτικού αν χρειαστεί, για να καλύψεις τα κενά σου. Τα μαθηματικά είναι ένα πανέμορφο μάθημα και ο μόνος λόγος που δεν τα κατέχεις ή και που ίσως τα μισείς είναι πως έχεις πάρα πολλά κενά από προηγούμενες τάξεις. Anyway το να πας σε ΕΠΑΛ μόνο κακό θα σου κάνει στην μετέπειτα πορεία σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Ο Τυφών το είπε. Δεν είναι τίποτα. Παιδιά που περνάνε τις τάξεις με 9.5 έγραψαν και πέρασαν κάπου, εσύ δεν θα γράψεις?! Όλα καλά θα πάνε ;)

Βάλτο πείσμα και θα τα καταφέρεις, τίποτα δεν είναι εύκολο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnares

Νεοφερμένος

Ο johnnares αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα Αποστόλη, να σου πω την εμπειρία μου μιας και είμαι από ΕΠΑΛ Χαλανδρίου και είχα το ίδιο δίλημμα με εσένα πριν περάσω Πληροφορική στο ΤΕΙ Αθήνας και τελειόφοιτος σήμερα.
Αρχικά να σου πω τα αρνητικά του ΕΠΑΛ μιας είμαι κ εγώ ντροπαλός και χαμηλών τόνων.
Δε θέλω να σε αποθαρρύνω αλλά στο ΕΠΑΛ που πήγαινα εγώ τουλάχιστον, το 90% των παιδιών δεν τους ενδιαφέρει στο ελάχιστο να αποκτήσουν κάποια γνώση και το μόνο που θέλουν είναι να περάσουν καλά και να πάρουν το "χαρτί", δικαίωμά τους δε λέω, αλλά απ'τη στιγμή που θα είσαι η μειονότητα εκεί μη περιμένεις να κάνεις πολλούς φίλους, και πίστεψέ με δεν θέλεις να κάνεις εχθρούς.

Σχετικά με το σύστημα των ΕΠΑΛ (πριν 4 χρόνια) δίναμε 4 μαθήματα: 2 ειδικότητας(Δίκτυα + Προγραμματισμός) και 2 γενικής(Γλώσσα + Μαθηματικά) με τα μαθήματα ειδικότητας να έχουν κοντά στον τριπλάσιο συντελεστή βαρύτητας με τα γενικής.
Οι καθηγητές στα μαθήματα των πανελλαδικών είναι πολύ πρόθυμοι να βοηθήσουν, αλλά στα υπόλοιπα μαθήματα δε γινόταν και πολύ μάθημα, πιο πολύ ώρα προσπαθούσαν να ηρεμήσουν τη τάξη παρά έκαναν μάθημα.

Τώρα είναι ένα ζήτημα τα μαθηματικά του ΕΠΑΛ σε σχέση με του ΓΕΛ, γιατί έχουν(πριν 3-4 χρόνια τουλάχιστον) άλλη ύλη και όντως στο γενικό κάνουν πράγματα που χρειάζονται στα μαθηματικά της σχολής, συγκεκριμένα σε όλες τις σχόλες πληροφορικής θα υπάρχουν τουλάχιστον αυτά τα 2 μαθήματα που περιέχουν μαθηματικά από ΓΕΛ: Μαθηματικά Ι, Πιθανότητες/Στατιστική. Υπήρχαν και άλλα στο παρελθόν αλλά τώρα έχουν γίνει ειδικότητας και μπορείς να τα αποφύγεις.

Με λίγα λόγια αν είσαι μαθητής του 16-17 σε ΓΕΛ θα περάσεις εύκολα από ΕΠΑΛ σε Πληροφορική Αθήνας/Πειραιά, και, κατά την άποψή μου δεν αξίζει να ξεπατωθείς στο ΓΕΛ για όλα αυτά τα μαθήματα(βιολογία, χημεία, αρχαία, κλπ) που δε πρόκειται να χρειαστείς στη σχολή (ή και μετά τη σχολή) μόνο και μόνο για να περάσεις εύκολα αυτά τα 2 των μαθηματικών.. Εγώ προσωπικά δεν το μετάνιωσα ούτε στιγμή και ας έδωσα τα μαθηματικά 3-4 φορές για να τα περάσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisk99

Νεοφερμένος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Άκου να δεις φίλε μου, αν θες να σπουδάσεις Πληροφορική (προγραμματισμό) και δεν σου αρέσουν τα μαθηματικά, λυπάμαι που στο λέω αλλά στοχεύεις στο λάθος επάγγελμα. Η πληροφορική είναι θετική επιστήμη και ως θετική επιστήμη είναι άρρηκτα συνδεδεμένη και βασισμένη στα μαθητικά, τα οποία θα τα συναντήσεις και μέσα στη σχολή σου αν με το καλό περάσεις αλλά και αργότερα όταν πας να δουλέψεις σαν προγραμματιστής. Προγραμματιστής που δεν ξέρει μαθηματικά θα είναι στην καλύτερη περίπτωση ένας πολύ μέτριος προγραμματιστής σε όλη την καριέρα του.

Το να πας λοιπόν ΕΠΑΛ για να αποφύγεις να δόσεις μαθηματικά κατεύθυνσης είναι σαν να κοροϊδεύεις τον εαυτό σου και απλά αντί να λύσεις το πρόβλημά σου τώρα το αναβάλεις για μετά που θα γίνει και μεγαλύτερο. (Θέλω να δω πως θα κάνεις στη σχολή λογισμό πολλών μεταβλητών και σύνθετες διαφορικές εξισώσεις όταν δεν μπορείς καν να ανταπεξέλθεις στα μαθηματικά κατεύθυνσης της Γ λυκείου).

Αν σε ενδιαφέρει λοιπόν πραγματικά ο προγραμματισμός και δεν θες απλά να περάσεις για να κάνεις φοιτητική ζωή και μετά να δουλεύεις στο Πλαίσιο, κάτσε και πάρε τα μαθηματικά από την αρχή, άνοιξε βιβλίο δημοτικού αν χρειαστεί, για να καλύψεις τα κενά σου. Τα μαθηματικά είναι ένα πανέμορφο μάθημα και ο μόνος λόγος που δεν τα κατέχεις ή και που ίσως τα μισείς είναι πως έχεις πάρα πολλά κενά από προηγούμενες τάξεις. Anyway το να πας σε ΕΠΑΛ μόνο κακό θα σου κάνει στην μετέπειτα πορεία σου.

Με προγραμματισμό ασχολούμαι και τώρα λίγο πολύ και γενικά με υπολογιστές για αυτό στοχεύω εκεί... Δεν ξέρω τώρα αν θα σκεφτώ κάτι άλλο, αλλά thanks for the tips :)

Καλησπέρα Αποστόλη, να σου πω την εμπειρία μου μιας και είμαι από ΕΠΑΛ Χαλανδρίου και είχα το ίδιο δίλημμα με εσένα πριν περάσω Πληροφορική στο ΤΕΙ Αθήνας και τελειόφοιτος σήμερα.
Αρχικά να σου πω τα αρνητικά του ΕΠΑΛ μιας είμαι κ εγώ ντροπαλός και χαμηλών τόνων.
Δε θέλω να σε αποθαρρύνω αλλά στο ΕΠΑΛ που πήγαινα εγώ τουλάχιστον, το 90% των παιδιών δεν τους ενδιαφέρει στο ελάχιστο να αποκτήσουν κάποια γνώση και το μόνο που θέλουν είναι να περάσουν καλά και να πάρουν το "χαρτί", δικαίωμά τους δε λέω, αλλά απ'τη στιγμή που θα είσαι η μειονότητα εκεί μη περιμένεις να κάνεις πολλούς φίλους, και πίστεψέ με δεν θέλεις να κάνεις εχθρούς.

Σχετικά με το σύστημα των ΕΠΑΛ (πριν 4 χρόνια) δίναμε 4 μαθήματα: 2 ειδικότητας(Δίκτυα + Προγραμματισμός) και 2 γενικής(Γλώσσα + Μαθηματικά) με τα μαθήματα ειδικότητας να έχουν κοντά στον τριπλάσιο συντελεστή βαρύτητας με τα γενικής.
Οι καθηγητές στα μαθήματα των πανελλαδικών είναι πολύ πρόθυμοι να βοηθήσουν, αλλά στα υπόλοιπα μαθήματα δε γινόταν και πολύ μάθημα, πιο πολύ ώρα προσπαθούσαν να ηρεμήσουν τη τάξη παρά έκαναν μάθημα.

Τώρα είναι ένα ζήτημα τα μαθηματικά του ΕΠΑΛ σε σχέση με του ΓΕΛ, γιατί έχουν(πριν 3-4 χρόνια τουλάχιστον) άλλη ύλη και όντως στο γενικό κάνουν πράγματα που χρειάζονται στα μαθηματικά της σχολής, συγκεκριμένα σε όλες τις σχόλες πληροφορικής θα υπάρχουν τουλάχιστον αυτά τα 2 μαθήματα που περιέχουν μαθηματικά από ΓΕΛ: Μαθηματικά Ι, Πιθανότητες/Στατιστική. Υπήρχαν και άλλα στο παρελθόν αλλά τώρα έχουν γίνει ειδικότητας και μπορείς να τα αποφύγεις.

Με λίγα λόγια αν είσαι μαθητής του 16-17 σε ΓΕΛ θα περάσεις εύκολα από ΕΠΑΛ σε Πληροφορική Αθήνας/Πειραιά, και, κατά την άποψή μου δεν αξίζει να ξεπατωθείς στο ΓΕΛ για όλα αυτά τα μαθήματα(βιολογία, χημεία, αρχαία, κλπ) που δε πρόκειται να χρειαστείς στη σχολή (ή και μετά τη σχολή) μόνο και μόνο για να περάσεις εύκολα αυτά τα 2 των μαθηματικών.. Εγώ προσωπικά δεν το μετάνιωσα ούτε στιγμή και ας έδωσα τα μαθηματικά 3-4 φορές για να τα περάσω!

Ευχαριστώ, θα το σκεφτώ περισσότερο :) Πάντως αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι το τι παιδιά θα συναντήσω εκεί...

Thanks και από τους υπόλοιπους για τις γνώμες τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Ένα μικρό σχόλιο κι από εμένα.
Στο δικό μου τμήμα τα 8 από τα 25 μαθήματα κορμού είναι καθαρά μαθηματικά.
Μαθηματικά υπάρχουν επίσης και στο μάθημα της Φυσικής, των Δομών δεδομένων κι ενδεχομένως και σε άλλα μαθήματα του 3ου έτους. Δεν είναι και λίγα, δεν νομίζεις ; Εγώ πάντως, τώρα που το συειδητοποιώ, μου φαίνονται πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnares

Νεοφερμένος

Ο johnnares αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Νίκο μάλλον πηγαίνεις σε ΑΕΙ, εκεί όντως κάνουν περισσότερα μαθηματικά, εγώ αναφερόμουν στα ΤΕΙ. Πάντως και στα ΤΕΙ υπάρχουν κάποια ακόμη μαθηματικά όπως Γραμμική Άλγεβρα και Διακριτά μαθηματικά, αλλά αυτά ΔΕΝ απαιτούν γνώσεις ΓΕΛ. Φαντάζομαι στα ΑΕΙ κάνουν και στα υπόλοιπα μαθήματα κάνουν ασκήσεις που περιέχουν δύσκολα μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spinalgr1990

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιο ανώτατο όριο ηλικίας για εγγραφή στα ΕΠΑΛ και στα ΕΠΑΣ ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jim_Pap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Παιδια για να παω ΤΕΙ Οχηματων πρεπει αναγκαστικα να βγαλω επαλ? Μπορω απο γελ να παω καπου που να εχει σχεση με αυτοκινητα η ιεκ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Παιδια για να παω ΤΕΙ Οχηματων πρεπει αναγκαστικα να βγαλω επαλ? Μπορω απο γελ να παω καπου που να εχει σχεση με αυτοκινητα η ιεκ?
Αν μπαίνεις με πανελλήνιες, σαφώς και μπορείς να μπεις από ΓΕΛ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Παιδια για να παω ΤΕΙ Οχηματων πρεπει αναγκαστικα να βγαλω επαλ? Μπορω απο γελ να παω καπου που να εχει σχεση με αυτοκινητα η ιεκ?

Καλύτερα και ναι μπορείς να πας από ΓΕΛ γιατί τα μαθήματα μέσα στην σχολή είναι γενικού λυκείου και όχι ειδικότητας.
ΙΕΚ μην σκέφτεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιο ανώτατο όριο ηλικίας για εγγραφή στα ΕΠΑΛ και στα ΕΠΑΣ ;
οχι κανενα
Παιδια για να παω ΤΕΙ Οχηματων πρεπει αναγκαστικα να βγαλω επαλ? Μπορω απο γελ να παω καπου που να εχει σχεση με αυτοκινητα η ιεκ?
οχι μπορεις και απο γελ .Σχολη με αναλογο καπως αντικειμενο ειναι το ΤΕΙ μηχανολογιας. Απο ιεκ κοιτα μονο προς τα ιδιωτικα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρια_1993

Νεοφερμένος

Η Μαρια_1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
καλησπερα σας... :) μετα απο 4 χρονια αποχης θελω να ξανα δωσω παννελαδικες για να περασω στο ΤΕΙ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ..
με το καινουριο συστημα πως γινεται? και τι μαθηματα πρεπει να δωσω??
εχω τελειωσει επαλ δομικων εργων με δεσμευει αυτο???

ευχαριστω εκ των προτερων!!!! :D :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggeluska

Νεοφερμένος

Ο aggeluska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
καλησπερα σας... :) μετα απο 4 χρονια αποχης θελω να ξανα δωσω παννελαδικες για να περασω στο ΤΕΙ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ..
με το καινουριο συστημα πως γινεται? και τι μαθηματα πρεπει να δωσω??
εχω τελειωσει επαλ δομικων εργων με δεσμευει αυτο???

ευχαριστω εκ των προτερων!!!! :D :)

Γεια σου , μπορεις να αλλαξεις κλαδο και απο δομικων έργων να πας υγειας πρόνοιας. Πρεπεθ να δωσεις μαθηματικά εκθεση και δυο ειδικότητας. Τωρα ποια ειναι τα ειδικότητας δεν ξερω. Αν επιλέξεις να δωσεις με το παλιο σύστημα θα δωσεις μαθηματικα Ι , αν δώσεις με το νεο συστημα θα δωσεις τα μαθηματικα που δινουν κι στο γενικο λυκειο. Γνωμη μου ειναι εφοσον δεν θες να σπουδάσεις κατι που εχει πολλα μαθηματικα (π.χ μηχανικός) ,καλυτερα θα ηταν να εδινες με το παλιο συστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αγγελος1234545

Νεοφερμένος

Ο αγγελος1234545 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλημερα ειμαι αποφοιτος επαλ το 2014 του χρονου λεω να δωσω ξανα πανεληνιες απλα εχω το δικαιωμα? στην ιδια ειδικοτητα θελω να δωσω για δασοπονιας δραμας απλος παω και σε ιεκ και δεν ξερω αμα τ χρονου να το σταματισω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggeluska

Νεοφερμένος

Ο aggeluska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Ναι μπορεις να δωσεις οσες φορες θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αγγελος1234545

Νεοφερμένος

Ο αγγελος1234545 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Με το νεο συστημα του επαλ τι γινετε δεν μπορω να καταλαναω εχουν αλαξει τα μαθηματα? Εγω αμα σαν αποφοιτος θελω μα δωσω μ ετο νεο συστημα θα πρεπει να διαβασω αλλα μαθηατα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggeluska

Νεοφερμένος

Ο aggeluska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Δεν διάβασες κανενα μηνυμα πριν ρωτήσεις ετσι; το μονο που αλλαζει στο νεο συστημα ειναι τα μαθηματικά. Δίνεις μαθηματικα ενιαιου λυκείου και οχι μαθηματικα επαλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top