ΕΠΑ.Λ.: Απορίες

Nira

Νεοφερμένος

Η Nira αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ναι,κι εγω αυτό ήξερα,οτι δινεις και σε ΑΕΙ.οπλοτε απο ο,τι καταλαβα πανελληνιες απο ενιαιο ειναι μονοδρομος.ευχαριστω παιδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nana27

Νεοφερμένος

Η nana27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σας!!:)
θα ήθελα να μάθω τι γνώμη έχετε για το Επάλ σταυρούπολης; π.χ για το κτίριο,τους μαθητές. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koknikos

Νεοφερμένος

Ο koknikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα σε ολη την παρεα.Θελω να κανω μια ερωτηση η γυναικα μου εχει τελειωσει Ε.Π.Λ κλαδου κοινωνικης προνοιας και δεν εκανε (γιατι δεν υπηρχε) το προσθετο εξαμμηνο την πτυχιακης καταρτισης με απποτελεσμα το πτυχιο που εχει να λογιζεται σαν απολυτηριο λυκειου. ΓΡΑΦΤΗΚΕ στην τρεχουσα χρονια στο επαλ κλαδο βοηθου βρεφονηπιοκομου και αφου τελειωσει αυτη την χρονια κανοντασ μονο μαθηματα ειδικοτητας πρεπει να κανει και αλλο εναν χρονο..Μας ειπανε οτι μπορει στο τελος της τρεχουσας περιοδου να κανει --- μεταγραΦη---- σε δημοσιο ΙΕΚ στο 3 + 4 εξαμμηνο ? παρακαλω απαντηστε εαν γνωριζεται κατι ..Τμημα υπαρχει στην περιοχη μου ...στο ιδιωτικο ιεκ ρωτησα και μου ειπαν οτι την δεχονται αλλα δεν υαρχει τμημα.ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
δεν κατάλαβα τι ακριβώς ψάχνεις... :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαργαριτα Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαργαριτα Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Μας ειπανε οτι μπορει στο τελος της τρεχουσας περιοδου να κανει --- μεταγραΦη---- σε δημοσιο ΙΕΚ στο 3 + 4 εξαμμηνο ? παρακαλω απαντηστε εαν γνωριζεται κατι ..Τμημα υπαρχει στην περιοχη μου ...στο ιδιωτικο ιεκ ρωτησα και μου ειπαν οτι την δεχονται αλλα δεν υαρχει τμημα.ευχαριστω εκ των προτερων.

Mπορει να γραφτει απευθειας στο 3 εξαμηνο δημοσιου Ιεκ ιδιας ειδικοτητας,αν παρει πτυχιο ειδικοτητας απο το Επαλ ή ακομα και μονο με το απολυτηριο λυκειου της....Αν δηλωσει αλλη ειδικοτητα στο ιεκ,πρεπει να αρχισει απο το 1 εξαμηνο..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi_Arv

Νεοφερμένος

Η Evi_Arv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους..Είναι νέο μέλος και θα ήθελα να σας πώ τους προβληματισμούς μου..Είμαι 25 χρονών ,δυστυώς δεν έιχα τελέιώσει το Λύκειο (Τ.Ε.Ε τότε) είχα πάει μέχρι την 1η τάξη και ύστερα το άσησα για οικογενειακούς σοβαρούς λόγους ..Αποφάσισα λοιπόν πως πο΄τε δεν είναι αργά..Για αρχή είχα σκεφτει να πάω σε κάποιο ΙΕΚ μετά όμως που το ξανα σκέφτηκα αποφάσισα για πολλούς λόγους να ξεκινήσω το σχολείο κανονικά..Πήρα κάποια τηλέφωνα σε ορισμένα σχολεία και με ενημέρωσαν (τηλεφωνικά) πως μπορώ να ξεκινήσω απο τη 2η Λυκείου ...Αφού όμως πήγα απο κοντά να συζητηθεί το θέμα άλλαξαν τα λεγόμενα τους και με ενημέρωσαν πως λογό του οτι τα ΤΕΕ έχουν γίνει πλέον ΕΠΑΛ θα πρέπει να ξεκινήσω απο την αρχή απο την πρώτη λυκείου...Οπότε μπορείτε να καταλάβετα πως κόπηκαν τα φτερά μου ..Δεν ξέρω αλλα μου φαίνοντ τα 3 αυτά χρόνια σαν βουνό..θέλω πολύ να προσπαθήσω όμως ...Να δώσω μια δεύτερη ευκαιρία στον εαυτό μου...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Για αρχή Evi_Arv χαλάρωσε γιατί σε βλέπω πολύ αγχωμένη.
Ας τα πάρουμε λίγο από την αρχή, για να δούμε αν μπορούμε να σε βοηθήσουμε.
Είσαι 25 χρονών, φοίτησες κανονικά στη πρώτη λυκείου σε ΤΕΕ και μετά σταμάτησες, οπότε από αυτό καταλαβαίνεις πως όντως δεν μπορείς να "πηδήξεις" την πρώτη τάξη γιατί ουσιαστικά τα ΤΕΕ ήταν κάτι τελείως διαφορετικό από τα ΕΠΑΛ ή τα Ενιαία λύκεια.
Από την άλλη εξήγησε μας γιατί θέλεις να πας πάλι λύκειο, θέλεις απλώς να πάρεις απολυτήριο ή έχεις βάλει στόχο κάποια σχολή; Απέχεις από το διάβασμα και από αυτή τη καθημερινή "ρουτίνα" του σχολείου 9 χρόνια σχεδόν, πιστεύεις πως θα τα καταφέρεις; Θα μπορέσεις να φρεσκάρεις αυτά που έκανες στο γυμνάσιο;
Αν θέλεις απλώς να πάρεις απολυτήριο, πάνε καλύτερα σε ΕΠΑΛ, διάλεξε μια ειδικότητα που σε ενδιαφέρει ώστε να πάρεις και ένα πτυχίο μαζί. Αν αλλάξεις γνώμη έχεις την δυνατότητα να δώσεις και πανελλαδικές, οπότε πάλι κερδισμένη θα είσαι.

Έχω να σου προτείνω κι άλλες εναλλακτικές, απλά πρώτα πες μας ποιοι είναι οι στόχοι σου, τι σε ενδιαφέρει να κάνεις, πόσο κόπο, ώρες και διάβασμα μπορείς να αφιερώσεις ώστε να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi_Arv

Νεοφερμένος

Η Evi_Arv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Για αρχή Evi_Arv χαλάρωσε γιατί σε βλέπω πολύ αγχωμένη.
Ας τα πάρουμε λίγο από την αρχή, για να δούμε αν μπορούμε να σε βοηθήσουμε.
Είσαι 25 χρονών, φοίτησες κανονικά στη πρώτη λυκείου σε ΤΕΕ και μετά σταμάτησες, οπότε από αυτό καταλαβαίνεις πως όντως δεν μπορείς να "πηδήξεις" την πρώτη τάξη γιατί ουσιαστικά τα ΤΕΕ ήταν κάτι τελείως διαφορετικό από τα ΕΠΑΛ ή τα Ενιαία λύκεια.
Από την άλλη εξήγησε μας γιατί θέλεις να πας πάλι λύκειο, θέλεις απλώς να πάρεις απολυτήριο ή έχεις βάλει στόχο κάποια σχολή; Απέχεις από το διάβασμα και από αυτή τη καθημερινή "ρουτίνα" του σχολείου 9 χρόνια σχεδόν, πιστεύεις πως θα τα καταφέρεις; Θα μπορέσεις να φρεσκάρεις αυτά που έκανες στο γυμνάσιο;
Αν θέλεις απλώς να πάρεις απολυτήριο, πάνε καλύτερα σε ΕΠΑΛ, διάλεξε μια ειδικότητα που σε ενδιαφέρει ώστε να πάρεις και ένα πτυχίο μαζί. Αν αλλάξεις γνώμη έχεις την δυνατότητα να δώσεις και πανελλαδικές, οπότε πάλι κερδισμένη θα είσαι.

Έχω να σου προτείνω κι άλλες εναλλακτικές, απλά πρώτα πες μας ποιοι είναι οι στόχοι σου, τι σε ενδιαφέρει να κάνεις, πόσο κόπο, ώρες και διάβασμα μπορείς να αφιερώσεις ώστε να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε :)

Καλησπέρα ZoeXal και ευχαριστώ πολύ που ανταποκρίθηκες . Η αλήθεια είναι πως όντως είμαι πάρα πολύ αγχωμένη γιατί μετά απο τόσα χρόνια αποχής πήρα την απόφαση να τελειώσω το Λύκειο διότι θεωρώ πως το απολυτήριο Λυκείου το οποίο δεν έχω μου έχει κλέισει πολλές πόρτες αρχικά και δευτερευόντος θεωρώ πως είναι υποχρέωση μου να το έχω! Τώρα μου δίνεται η ευκαιρία,ο ελεύθερος χρόνος και η διάθεση για να τα καταφέρω! Οι στόχοι μου αρχικά ήταν Στρατιωτικές σχολές και Αστυνομία ,αυτό όμως που με προβληματίζει είναι πως απο την στιγμή που πρέπει ν επαναλάβω την 1η τάξη πλέον δεν θα με πιάνει ηλικιακά (εκτός αν δώσω σε προκύρηξη) ! Όταν πήγαινα ΤΕΕ η ειδικότητα μου ήταν στο νοσηλευτικό κομμάτι άρα και τώρα στο ΕΠΑΛ θ κολουθήσω το ίδιο γιατί είναι και κατι που μου αρέσει μέτα τις παραπάνω σχολές που έγραψα!! Όσο για τις ώρες ,τον κόπο και την διάθεση έχω πολλά αποθέματα!! Επίσης έχω και μεγάλη στήριξη μιας και ο αρραβωνιαστικός μου με ωθεί και αυτός εξίσου που η αλήθεια είναι πως την χρειάζομαι πολύ μετά την απόφαση που πήρα!! Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και την πολύτιμη βοήθεια και στήριξη σου!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Κοίτα, καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο να κάνεις 3 τάξεις, αλλά σκέψου ότι δεν είναι πολύ αργά. Αν δεν πας τώρα μπορεί να χρειαστεί να πας μετά απο 10-15 χρόνια και τότε θα είναι ακόμα πιο δύσκολα για σένα. Αν δεν μπορείς να πας σε πρωινο σχολείο υπάρχουν και τα αντίστοιχα εσπερινα επαλ και γελ όπου σε θεματα απουσιων κτλ ειναι πιο χαλαρα τα πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi_Arv

Νεοφερμένος

Η Evi_Arv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Κοίτα, καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο να κάνεις 3 τάξεις, αλλά σκέψου ότι δεν είναι πολύ αργά. Αν δεν πας τώρα μπορεί να χρειαστεί να πας μετά απο 10-15 χρόνια και τότε θα είναι ακόμα πιο δύσκολα για σένα. Αν δεν μπορείς να πας σε πρωινο σχολείο υπάρχουν και τα αντίστοιχα εσπερινα επαλ και γελ όπου σε θεματα απουσιων κτλ ειναι πιο χαλαρα τα πραγματα.

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω σκοπό για απουσίες κτλ ,αφου θα το κάνω θα το κάνω σωστά..:) Έχεις δίκιο πάντως ,τώρα έιναι η κατάλληλη στιγμή για να το ξεκινήσω που δεν υπάρχουν υποχρεώσεις! Με αγχωνει λίγο το θέμα και της ηλικίας βέβαια ( που θα είμαι μεγαλύτερη απο τους υπολοίπους αλλα όπως λένε κ όλοι κάθε αρχή και δύσκολη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως δεν έχω σκοπό για απουσίες κτλ ,αφου θα το κάνω θα το κάνω σωστά..:) Έχεις δίκιο πάντως ,τώρα έιναι η κατάλληλη στιγμή για να το ξεκινήσω που δεν υπάρχουν υποχρεώσεις! Με αγχωνει λίγο το θέμα και της ηλικίας βέβαια ( που θα είμαι μεγαλύτερη απο τους υπολοίπους αλλα όπως λένε κ όλοι κάθε αρχή και δύσκολη..

Να μην σε αγχώνει καθόλου η ηλικία, άκους εκεί, τι κολλήματα είναι αυτά; Εγώ πέρσι στη τάξη μου είχα μια 28χρονή κοπελίτσα, μητέρα 2 παιδιών παρακαλώ, σύζυγο ΚΑΙ εργαζόμενη, πραγματικά απορούσαμε με τις αντοχές και το πως κατάφερνε να είναι κυριολεκτικά με το σπαθί της το 20άρι της τάξης! Πέτυχε και στις πανελλαδικές αλλά νομίζω λόγο οικογένειας δεν κατάφερε να πάει :/

Νυχτερινό δε θα σου το πρότεινα, έχω την εντύπωση (δεν είμαι 100% σίγουρη) ότι εκεί κάνεις 4 χρόνια, οπότε δεν νομίζω πως σε συμφέρει... γνώμη μου πάνε σε ΕΠΑΛ, έχει αρκετές ειδικότητες υγείας και πρόνοιας και από τη στιγμή που είναι κάτι που σε ενδιαφέρει θα το απολαύσεις περισσότερο το σχολείο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi_Arv

Νεοφερμένος

Η Evi_Arv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Να μην σε αγχώνει καθόλου η ηλικία, άκους εκεί, τι κολλήματα είναι αυτά; Εγώ πέρσι στη τάξη μου είχα μια 28χρονή κοπελίτσα, μητέρα 2 παιδιών παρακαλώ, σύζυγο ΚΑΙ εργαζόμενη, πραγματικά απορούσαμε με τις αντοχές και το πως κατάφερνε να είναι κυριολεκτικά με το σπαθί της το 20άρι της τάξης! Πέτυχε και στις πανελλαδικές αλλά νομίζω λόγο οικογένειας δεν κατάφερε να πάει :/

Νυχτερινό δε θα σου το πρότεινα, έχω την εντύπωση (δεν είμαι 100% σίγουρη) ότι εκεί κάνεις 4 χρόνια, οπότε δεν νομίζω πως σε συμφέρει... γνώμη μου πάνε σε ΕΠΑΛ, έχει αρκετές ειδικότητες υγείας και πρόνοιας και από τη στιγμή που είναι κάτι που σε ενδιαφέρει θα το απολαύσεις περισσότερο το σχολείο ;)


Έχεις απόλυτο δίκιο! Δουλειά δεν έχω ,παιδιά δεν έχω ,οι υποχρεώσεις είναι ελάχιστες (ακόμα τουλάχιστον ) ;) Οπότε δεν έχω κανένα λόγο να μη το κάνω γι'αυτό και το αποφάσησα και με τις δικές σας συμβουλές μου το κάνατε ακόμα πιο εύκολο! Όσο για το νυχτερινό όντως είναι 4 χρόνια και γι'αυτο δεν μπήκα στην διαδικασία να το σκεφτώ ! Το ΕΠΑΛ είναι η καλύτερη λύση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga z

Νεοφερμένος

Η olga z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
για να αποκτήσω πτυχίο από ΕΠΑΛ πρέπει να γράψω σε κάθε μάθημα ειδικότητας πάνω από οχτώ στις εξετάσεις???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
για να αποκτήσω πτυχίο από ΕΠΑΛ πρέπει να γράψω σε κάθε μάθημα ειδικότητας πάνω από οχτώ στις εξετάσεις???
Από που το άκουσες αυτό;:confused: Απ'ο,τι ξέρω δε νομιζω να ισχυει κατι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

olga z

Νεοφερμένος

Η olga z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μηπως γνωριζεις πως μπορω να το αποκτησω; Πρεπει να βγαλω υψηλο μεσο ορο;

Πως μπορω να αποκτησω πτυχιο απο επαλ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Bingo95

Νεοφερμένος

Ο Bingo95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Επιλέγοντας από το γυμνάσιο επαγγελματικό λύκειο και γενικό λύκειο πας στο επαγγελματικό!Φτάνοντας τρίτη και έχοντας κάνει την ειδικότητα στην δευτέρα(ανάλογα με την επιλογή σου)είτε δίνεις πανελλήνιες είτε δίνεις ενδοσχολικά.Με την αποφοίτησή σου από το επαγγελματικό λύκειο,αναλόγως με τους προφορικούς βαθμούς σου(α' και β' τετραμήνου και εξετάσεων)σου χορηγείτε πτυχίο ειδικότητας γ' επιπέδου και απολυτήριο λυκείου εισάξιο του γενικού λυκείου!Για να βγάλεις το οποιασδήποτε μορφής λυκείου θέλεις πρέπει ο γενικός μέσος όρος σου να είναι ψηλότερος από 9.5!Αν μπορείς να μου πεις τι βαθμούς είχες στα τετράμηνα μπορώ να βοηθήσω παραπάνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga z

Νεοφερμένος

Η olga z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Επιλέγοντας από το γυμνάσιο επαγγελματικό λύκειο και γενικό λύκειο πας στο επαγγελματικό!Φτάνοντας τρίτη και έχοντας κάνει την ειδικότητα στην δευτέρα(ανάλογα με την επιλογή σου)είτε δίνεις πανελλήνιες είτε δίνεις ενδοσχολικά.Με την αποφοίτησή σου από το επαγγελματικό λύκειο,αναλόγως με τους προφορικούς βαθμούς σου(α' και β' τετραμήνου και εξετάσεων)σου χορηγείτε πτυχίο ειδικότητας γ' επιπέδου και απολυτήριο λυκείου εισάξιο του γενικού λυκείου!Για να βγάλεις το οποιασδήποτε μορφής λυκείου θέλεις πρέπει ο γενικός μέσος όρος σου να είναι ψηλότερος από 9.5!Αν μπορείς να μου πεις τι βαθμούς είχες στα τετράμηνα μπορώ να βοηθήσω παραπάνω!

Σε ευχαριστω πολυ... Γνωριζω οτι πρεπει να εχεις μεσο ορο ψηλοτερο απο 9,5 αλλα καποιοι νγνωστοι μου εχουν πει οτι πρεπει στα μα8ηματα ειδικοτητας να γραψεις πανω απο 8 αλλα δεν ξερω αν ισχυει μηπως γνωριζεις;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Bingo95

Νεοφερμένος

Ο Bingo95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια.Να μην σου πω καλύτερα ότι σε όλα τα λύκεια νομίζω ότι είναι έτσι γιατί δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Akis18

Νεοφερμένος

Ο Akis18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα!Πριν λίγο καιρό τελείωσα την Β Οχημάτων σε ΕΠΑΛ και τώρα ετοιμάζομαι για την Γ Οχημάτων.Από όσο ξέρω η φετινή τρίτη λυκείου που τελείωσε έκανε 3 μαθήματα γενικής παιδείας(Ν.Ε.Γλώσσα,Μαθηματικά,Φυσική),1 μάθημα επιλογής(Μαθηματικά και στοιχεία στατιστικής ή Αρχές οικονομικής θεωρίας ή Νεότερη ελληνική ιστορία ή Βιολογία ή Διαχείριση φυσικών πόρων)και τα μαθήματα ειδικότητας(στη δική μου περίπτωση Στοιχεία μηχανών,Μηχανές εσωτερικής καύσης ΙΙ,Συστήματα αυτοκινήτου ΙΙ,Τεχνολογία ελέγχων και διαγνώσεων).Όταν όμως πήγαιναν δευτέρα λυκείου ακολουθούσαν άλλο πρόγραμμα(δεν έκαναν project που κάναμε εμείς,έκαναν 2 ώρες αγγλικά αντί για 1,3 ώρες φυσική αντί για 2 και δεν έκαναν υποστήριξη σε μαθηματικά/Ν.Ε.Γλώσσα).Εμείς που θα πάμε φέτος τρίτη λυκείου θα πάμε σύμφωνα με το παλιό σύστημα που πήγε η τρίτη λυκείου που τελείωσε πριν λίγες μέρες η με τροποποιημένο πρόγραμμα?Ξέρει κανείς?Και πότε θα μάθουμε αν είναι?Κάτι άκουσα τις προάλλες οτι μέχρι 16 Ιουλίου θα έχουν ανακοινωθεί κάποιες αλλαγές αλλά δεν ξέρω τπτ άλλο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

γεωργια2912

Νεοφερμένος

Η γεωργια2912 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
γεια σας παιδια εχω μια ερωτηση ειμαι σε επαλ τομεα πληροφορικης μπορω να περασω απο αυτον στο πανεπιστημιο για χημεια???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top