ΕΠΑ.Λ.: Απορίες

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Καλησπέρα και από εμένα. Έχω τελειώσει ΕΠΑΛ (Νοσιλευτική) και έδωσα πανελλήνιες αλλά δεν πέρασα εκεί που ήθελα...Λόγο..πολλών υποχρεώσεων δεν θα μπορέσω να δώσω πανελλήνιες εφέτος . Σκέφτομαι να δώσω στην σχολική περίοδο 2014-2015...αλλά όμως επειδή πρόσφατα καταργήθηκε η Νοσηλευτική από όλα τα ΕΠΑΛ θα μπορώ να δώσω παννελλήνιες?

Ομάδα Α ή Β ήσουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νώτα

Νεοφερμένος

Η Νώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ομάδα Α
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BartMan

Νεοφερμένος

Ο BartMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας , επειδη εχω μπερδευτει λιγακι...
Εγω ειμαι αποφοιτος με Ομαδα Α' και θελω να ξαναδωσω με Ομαδα Β' , αυτο το οποιο θελω να μαθω ειναι πως υπολογιζω τον βαθμο προσβασης σε μαθηματα που δεν εχω προφορικο βαθμο απο τη Γ' ταξη του ΕΠΑΛ (π.χ Μαθηματικα και Φυσική Κατευθυνσης)

Μαλλον θα παω απο 1ο πεδιο ...

Ξερω π.χ οτι για να υπολογισω ενα μαθημα ειδικοτητας κανω το εξης :

ο βαθμός πρόσβασης του μαθήματος (ΒΠΜ) συνυπολογίζεται από τον προσαρμοσμένο προφορικό βαθμό και το γραπτό βαθμό και με το μαθηματικό τύπο : (προφορικός βαθμός x0,3) + (γραπτός βαθμός x0,7)

Αλλα τι γινεται σε μαθημα το οποιο δεν ειχα προφορικο βαθμο στο 4μηνο ; θα υπολογιστει μονο οτι εγραψα στις εξετασεις ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι;Παει ενας ξαδερφος μου επαλ β λυκειου και λερι του χρονου να παρει β ομαδσ ωστε να περασει στην.σχολη ηλεκτρολογων μηχανικων και μηχανικων υπολογιστων γινεται να περασει σε αυτη την σχολη αν επιλεξει β ομαδα η υπαρχουν περιορισμοι;
-------------------------------
Γνωριζει κανεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Erosod

Νεοφερμένος

Ο Erosod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ισχύει οτι ολα τα επαλ θα κλείσουν? :verymad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Μπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Το βιβλίο της ΑΟΘ για Γ Λυκείου (Ενιαίου Λυκείου - Τεχνολογική) είναι αυτό εδώ σωστά;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mythik52

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Δεν ειναι μονο για Τεχνολογικη... Για ολες τις κατευθυνσεις ειναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ultras96

Νεοφερμένος

Ο Ultras96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Παιδες εχει κανεις καποιο βοηθημα για τα Συστηματα Εκπομπης και Ληψης(Ηλεκτρονικες Επικοινωνιες)? Εκεινο το βιβλιο του σχολειου ειναι εντελως κακογραμμενο σε πολλα σημεια και χρειαζομαι βοηθεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Εικόνα9.jpg
    Εικόνα9.jpg
    11.5 KB · Εμφανίσεις: 122

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Γεια σας!!
Ξερετε αμα υπαρχει ακομη στο επαλ ο τομεας υγειας-προνειας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary_lou thess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mary_lou thess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 263 μηνύματα.
Γεια σας!!
Ξερετε αμα υπαρχει ακομη στο επαλ ο τομεας υγειας-προνειας?

νομιζω πως δεν εχεις το δικαιωμα να το δηλωσεις( εαν εισαι β λυκειου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Πρωτη λυκειου,ειμαι.Αμα παω τωρα σε επαλ δεν μπορω να τον επιλεξω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Οι ειδικοτητες του τομεα υγειας και προνοιας λειτουργουν για τελευταια χρονια φετος για αυτους που πανε τριτη για να μην τους αφησουν ξεκρεμαστους αλλα εκλεισε τελειως ο τομεας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexandros Kapp

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα μήπως ξέρει κανείς για το Τεχνικό Σχέδιο στην Πρώτη Λυκείου αν μπορείς να μείνεις μετεξεταστέος, κι αν ναι τι προϋποθέσεις απαιτούνται για να μην μείνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

davecjd

Νεοφερμένος

Ο davecjd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά. Εχω μια απορία. Ξαδερφάκι μου ήταν σε επαλ διοίκηση επιχειρήσεων και καταργήθηκε ενώ είχε κάνει μόνο την Α τάξη. τώρα η οικογένεια μετακομίζει μόνιμα αγγλία. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο που μπορεί να ακολουθήσει ώστε να συνεχίσει ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ultras96

Νεοφερμένος

Ο Ultras96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
αν ειχε κανει την Α λυκειου μονο δεν ειχε επιλεξει τομεα ακομα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paryzz19

Νεοφερμένος

Ο Paryzz19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Γεια σας,Καταρχήν είμαι 15 ετών και στο σχολικό έτος που μας έρχεται θα πάω στο γενικό λύκειο.Διάβασα κάποια πράγματα για το ΕΠΑ.Λ και ενδιαφέρομαι να φοιτήσω εκεί από την δευτέρα λυκείου.Αφού διάβασα,ρώτησα καθηγητές και σχετικούς δεν πήρα μια ξεκάθαρη απάντηση..Ο ένας μου είπε πως το χειρότερο ΓΕΛ είναι 10 φορές καλύτερο από το καλύτερο ΕΠΑΛ..Ο άλλος μου είπε πως είναι πολύ καλό σχολείο..Τέλος πάντων..Εγώ θα σας πω τις απορίες μου και εσείς εάν ξέρετε απαντήστε μου.(Μπορεί να υπάρχει σχετικό topic σαν αυτό που φτιάχνω τώρα αλλά βαριέμαι να ψάχνω).ΛΟΙΠΟΝΝ..
Απορία νούμερο 1: Το απολυτήριο του ΕΠΑ.Λ είναι ισότιμο με του γενικού;
Απορία νούμερο 2: Τα μαθήματα γενικής παιδείας που διδάσκονται στο ΕΠΑ.Λ δίνουν επαρκή γνώση στα μαθήματα αυτά όπως στο γενικό;
Απορία νούμερο 3: Μπορώ να εισαχθώ στο Πολυτεχνείο και γενικά σε Πολυτεχνικές σχολές μέσο ΕΠΑ.Λ ;
Απορία νούμερο 4: Έχω ακούσει πως στην ώρα του μαθήματος γίνεται του "Κουτρούλη ο γάμος" μέσα στην τάξη,εγώ που θέλω να δουλέψω,να διαβάσω και να μάθω δεν θα μπορέσω να αντεπεξέλθω και να αποδώσω;

Αυτά για αρχή,ελπίζω να μη σας κούρασα!! :redface: :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαργαριτα Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαργαριτα Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Θα σου απαντησω,αυτα που ξερω ..
1) Ναι,ειναι ισοτιμο το απολυτηριο του Επαλ με του Γελ.. Και παιρνεις και αλλο ενα χαρτι της ειδικοτητας,οπου λογιζεσαι βοηθος...Ειναι πτυχιο βαθμου 3..
2) Ναι ειναι επαρκη..Αλλα αν δε θες απο επαλ α διαλεγεις επαλ β και κανεις τα ιδια μαθηματα με του γελ..
3) Απο ομαδα επαλ α οχι(δινουν 4 μαθηματα μονο για Τει),αλλα απο ομαδα επαλ β ναι.γιατι δινεις τα ιδια μαθηματα με του γενικου συν τα δυο ειδικοτητας και μπορεις να περασεις και σε πανεπιστημιο και υποθετω και πολυτεχνειο..
4) Και στο Γελ γινονται αυτα..Ειναι αναλογα,που θα πας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Paryzz19

Νεοφερμένος

Ο Paryzz19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ.. Το πτυχίο που θα πάρω μπορώ να το αναβαθμισω; Αν ναι με ποιον τρόπο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαργαριτα Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαργαριτα Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Για το πτυχιο της ειδικοτητας; Για αυτο δεν ειμαι σιγουρη..Αλλα νομιζω πως θα προσθεσουν αλλη μια ταξη,για οσους θελουν να κανουν το πτυχιο βαθμου 4, απο 3 που ειναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top