ΕΠΑ.Λ.: Απορίες

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
δεν γινεται να μπεις χωρις να πιασεις τη βαση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
αμα πιασεις τη βαση εννοειται πως θα εισαι στη σχολη :P Βλακειες ειναι αυτα για να αποτρεπουν τα παιδια να μην πανε στην Α ομαδα του ΕΠΑΛ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
αμα πιασεις τη βαση εννοειται πως θα εισαι στη σχολη :P Βλακειες ειναι αυτα για να αποτρεπουν τα παιδια να μην πανε στην Α ομαδα του ΕΠΑΛ..

ποιος αποτρεπει τα παιδια??? θα ηθελες να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannisED

Νεοφερμένος

Ο GiannisED αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
2 εισακτεοι απο εσπερινα επα.λ ομαδας Α πανελλαδικως :/:
Εχω απελπιστει... και δεν παιζει να με δεχτουν παλι στο ημερησιο επα.λ που ειμουνα ειναι αρκετα αργα.
Μαλλον την εκανα την βλακεια και μια χρονια θα παει τελειως ασκοπα...
Νομιζω πως προλαβαινεις να αλλαξεις ξερω πως μεχρι τελη οκτωβρη ισχυουν
οι μετεγγραφες ισως και αρχες νοεμβρη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Οχι ρε μη λες βλακειες.....
Πολυ λιγοι εχουν δυνατοτητα να περασουν στη σχολη που θελουν μονο με δυο μαθηματα...
Εγω ειμαι της αποψης να μελετησει αυτα τα δυο, γιατι ειμαι σιγουρος πως εχει την δυνατοτητα γιατι τα θεματα ειναι αρκετα απλα(δηλ δεν ειναι συνθετα, οχι οτι ειναι απαραιτητα ευκολα για ολους....) και θα τα καταφερει!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
ποιος αποτρεπει τα παιδια??? θα ηθελες να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος???

καθηγητες των γελ..οταν ελεγα πως θα παω επαλ μου λεγαν πως περνουν λιγα ατομα απο επαλ τι να πας να κανεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
καθηγητες των γελ..οταν ελεγα πως θα παω επαλ μου λεγαν πως περνουν λιγα ατομα απο επαλ τι να πας να κανεις..

Οποιος τα λεει αυτα πρεπει να χανει πετρελαια απο παντου....:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga sokuridu

Νεοφερμένος

Η olga sokuridu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδια παω επαλ με ειδικοτητα βοηθος βρεφοκομου , μηπως ξερετε αμα γινεται να απο την α ομαδα να περασω σε τεει ασχετο απο τα επαγγελματα της υγειας κ πρωνιας ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Οχι! για αυτο ακριβως το σκοπο δημιουργηθηκε η ομαδα β....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haris321

Νεοφερμένος

Ο haris321 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.
Χρειάζομαι κάποια σχετική βοήθεια με το θέμα των επαλ και των πανελληνίων.
Δεν πρόκειται για μένα αλλά για την αδελφή μου. είναι στην β λυκείου στο επαλ
Και θέλει να γίνει μικροβιολόγος (η βοηθός μικροβιολόγου δεν ξέρω πως ονομάζεται ακριβώς)
Τι πρέπει να κάνει ακριβώς ώστε να περάσει σε κάποιο ΤΕΙ του χρόνου μέσω πανελληνίων?
Είναι στην επιλογή της από ότι μου λέει αν θα δώσει πανελλήνιες η όχι.
Λέει ότι αν δεν δώσει θα έχει ένα χαρτί(το απολυτήριο λογικά) το όποιο θα τις επιτρέπει να γίνει βοηθός μικροβιολόγου αλλά χωρίς να μπορεί να ανοίξει το δικό της ιατρείο αργότερα χωρίς κάποιον γιατρό.
Το θέμα είναι να περάσει μέσω πανελληνίων και από εκεί να μπορεί να έχει περισσότερα προνόμια με το περάς των σπουδών της στο τεχνολογικό ίδρυμα
Αναζητώ λοιπόν να μου πείτε ακριβώς ποια πορεία πρέπει να ακολουθητέε σε Β και Γ ΛΥΚΕΙΟΥ ώστε να γίνει αυτό που προανέφερα.(ΤΕΙ μικροβιολογίας)

Ακόμη αν είναι εύκολο να μου πείτε ποια ΤΕΙ είναι διαθέσιμα στην τριτοβάθμια
Και ποιες ήταν οι βάσεις για αυτά για ετος 2011..θα είμαι υπόχρεος!

Με εκτίμηση,
Haris321
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Καλημερα Harris321 και καλοσηρθες στην παρεα μας
Οι σχολες που εχει δικαιωμα ενας αποφοιτος τομεα υγειας και προνειας να δηλωσει ειναι οι εξης (βρισκονται στη σελιδα 6)
https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2011/mhxanografiko_epala_110614.pdf
Η κοντινοτερη σχολη σε αυτο που θελει η αδερφησου ειναι οι σχολες "Ιατρικων εργαστηριων" οπως λεγονται και υπαρχουν στην Ελλαδα τρεις τετοιες(Αθηνα, Θασ/νικη, Λαρισα) επισης υπαρχουν και 8 τμηματα νοσηλευτικης πανελλαδικα....
Για να περασει σε αυτες τις σχολες πρεπει να δωσει πανελληνιες μεσα απο καποια ειδικοτητα του τομεα υγειας και προνειας
Τις περσινες βασεις για τα τει μπορεις να τις βρεις εδω
https://results.minedu.gov.gr/ επιλεγοντας "Βαθμολογία 1ου και τελευταίου εισαγoμένου ανά Σχολή και Τμήμα 2011"
θα ξεζιπαρει το ζιπ που θα κατεβασει και θα ανοιξει το αρχειο ΕΠΑΛ-Η.xls
Υπαρχουν συο βαθμοι σε καθε σχολη, ο βαθμος πρωτου και φυσικα ο βαθμος τελευταιου(ευρεως διαδεδομενος και ως "βαση")

Ελπιζω να σε καλυψα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haris321

Νεοφερμένος

Ο haris321 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
καλησπέρα challnger και ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και για όλες τις πληροφορίες.η αλήθεια είναι πως βρίσκομαι στο φόρουμ αρκετό καιρό, αλλά τώρα ενεργοποιήθηκα..(επίσης να διευκρινίσω ότι δεν είμαι μαθητής β λυκείου όπως και λέει στις πληροφορίες μου,αλλά φοιτητής)..
τις σχολές τις είδα όλες και η πληροφορία για το τι είναι πιο κοντά στην μικροβιολογία ήταν εξίσου πολυτιμη.
πάραυτα να ρωτήσω κάτι άλλο. οι βάσεις που είδα στο εξελ είναι σχετικά μικρές.ο τρόπος που βγαίνουν είναι ίδιος με το ΓΕΛ?
εννοώντας υπάρχουν στα 4 μαθήματα πανελλαδικώς εξεταζόμενα, κάποια με συντελεστή που δίνουν περισσότερα μόρια ?πως βγαίνουν γενικότερα τα μόρια?
επίσης αν θέλω κάποια σχολή που απαιτεί ειδικό μάθημα θα πρέπει να το δώσει παρόλο που είναι στο επαλ?
σε/σας κουράζω αλλά ο σχολικός επαγγελματικός προσανατολισμός δυστυχώς στην Ελλάδα λείπει στο έπακρον! κάποιος πρέπει να ενδιαφερθεί να ενημερώσει την αδελφή μου! αφού το ίδιο της το σχολειό αδιαφορεί....

με εκτίμηση,
haris321
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Γεια και παλι, οσον αφορα τις πληροφοριες σου μπορεις να τις αλλαξεις απο το "επεξεργασια προφιλ"

οι βασεις βγαινουν ως εξης:
Βαθμος μαθηματος = Βαθμος α βαθμολογητη+Βαθμος β βαθμολογητη(μεγιστο 200 μορια)
Εκθεση*1,5 (μεγιστο 300 μορια)
Μαθηματικα*1,5(μεγιστο 300 μορια)
Μαθ ειδικοτητας Ι*3,5(μεγιστο 700 μορια)
Μαθ ειδικοτητας ΙΙ*3,5(μεγιστο 700 μορια)
Αρα το συνολο των μοριων ειναι το μεγιστο 2000

Γενικα απο οσο ξερω δεν υπαρχουν σχολες στον τομεα αυτον που να θελουν ειδικο μαθημα, στον τομεα γραφικων τεχνων υπαρχουν αλλα για τον τομεα Υγειας και προνοιας δεν ξερω κατι τετοιο
(εκτος αν θελει αστυνομια που εκει ειναι αλλο καπελο...)

Οσον αφορα τον ΣΕΠ εχεις δικιο, αλλα νομιζω πως και η ιδια αδιαφορει, αφου βαζει εσενα να ψαξεις....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haris321

Νεοφερμένος

Ο haris321 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
καλησπέρα.. κατατοπίστηκα για μόρια και ειδικά μαθήματα. όλα υπέροχα και σε ευχαριστώ..(αστυνομία δεν θέλει)
κάποιες ερωτήσεις ακόμα.
είδα τις ειδικότητες σε ένα σιτε του τομέα υγείας και πρόνοιας και είναι οι εξής:
Ειδικότητα: ΒΟΗΘΩΝ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΩΝ

  • Στοιχεία Ανατομίας - Φυσιολογίας ΙΙ
  • Αγωγή Προσχολικής Ηλικίας
Ειδικότητα: ΒΟΗΘΩΝ ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΚΑΙ ΒΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ

  • Στοιχεία Ανατομίας - Φυσιολογίας ΙΙ
  • Στοιχεία Αιματολογίας - Αιμοδοσίας
Ειδικότητα: ΒΟΗΘΩΝ ΝΟΣΗΛΕΥΤΩΝ

  • Στοιχεία Ανατομίας - Φυσιολογίας ΙΙ
  • Στοιχεία Παθολογίας
θα διαλέξει λοιπόν μια από αυτές τις 3 ειδικότητες και θα δώσει πανελλαδικά τα μαθήματα.
εάν καταλήξει ότι θέλει την σχολή ιατρικών εργαστηριών ΤΕΙ Αθηνάς τότε πρέπει να επιλέξει την ειδικότητα 2? τι θέλω να πω με αυτό?
ότι η κάθε σχολή απαιτεί κάποια ειδικότητα συγκεκριμένη? ή οποιανανε ειδικότητα βάζει σε οποιανανε σχολή του τομέα της? και αν όχι η κάθε ειδικότητα τι σχολές βάζει?
το ρωτώ διότι η βάση για τα ιατρικά εργαστήρια είναι αρκετά υψηλή σύμφωνα με τα στοιχειά που βρήκα

2011:1624 μόρια
2010:1749
2009!1611
κυμαίνετε σε υψηλά επίπεδα οπότε αν έχει την επιλογή οποιασδήποτε ειδικότητας, τότε να επιλέξει την πιο εύκολη για αυτήν.

τέλος τα μαθηματικά που αναφέρεις πιο πάνω είναι σίγουρα(ή έχεις επίλογή να πάρεις κάποιο άλλο ''γενικής'' που λέγαμε κάποτε στο ΓΕΛ(?),όπως και η έκθεση?


Δεν αδιαφορεί φίλε μου(αν μου επιτρέπεις να σε αποκαλώ ετσι) …απλώς αν δεν πας φροντιστήριο στην σημερινή εκπαίδευση δεν ξέρεις που πάνε τα τέσσερα μετά συγχωρήσεως! Στο σχολειό κάνεις δεν κάνει πλέον λειτούργημα.. μόνο επάγγελμα.. τα πράγματα είναι αισχρά με ελάχιστες εξαιρέσεις…βλέπεις πόσα πράγματα σε ρωτώ.. πίστεψε με.. και να έχει την θέληση να τα μάθει, κάνεις δεν ενδιαφέρεται!


Με εκτίμηση,
haris321
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
ολες οι ειδικοτητες ανηκουν στον τομεα Υ-Π και εχει προσβαση σε ολες τις σχολες που σου προανεφερα-γυρω στις 30 πρεπει να ειναι,
οποτε ας διαλεξει αυτη που ειτε θεωρει πως της ταιριαζει καλυτερα ή που θεωρει πως τα μαθηματα στα οποια εξεταζεται πανελλαδικα ειναι ποιο ευκολα γι αυτην,
(αυτο εξαρταται και απο το τι ειδικοτητες λειτουργουν στο σχολειο της)

τέλος τα μαθηματικά που αναφέρεις πιο πάνω είναι σίγουρα(ή έχεις επίλογή να πάρεις κάποιο άλλο ''γενικής'' που λέγαμε κάποτε στο ΓΕΛ(?),όπως και η έκθεση?
εκθεση και μαθηματικα δινεις σε καθε περιπτωση


Δεν αδιαφορεί φίλε μου(αν μου επιτρέπεις να σε αποκαλώ ετσι) …απλώς αν δεν πας φροντιστήριο στην σημερινή εκπαίδευση δεν ξέρεις που πάνε τα τέσσερα μετά συγχωρήσεως! Στο σχολειό κάνεις δεν κάνει πλέον λειτούργημα.. μόνο επάγγελμα.. τα πράγματα είναι αισχρά με ελάχιστες εξαιρέσεις…βλέπεις πόσα πράγματα σε ρωτώ.. πίστεψε με.. και να έχει την θέληση να τα μάθει, κάνεις δεν ενδιαφέρεται!
σωστος εισαι, αλλα δεν καταλαβαινω γιατι κανεις το μεσαζοντα και δεν φτιαχνεις στην αδερφη σου ενα account να μας ρωτησει η ιδια...
Εγω παντως σε καθε περιπτωση, και εφοσον μπορω θα σου απανταω στις ερωτησεις σου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
μπορεις να μπεις σε οποιοδηποτε τει του τομεα υγειας προνειας.δεν εχει σημασια αν θα διαλεξεις την ειδικοτητα ιατρικων εργαστηριων.οτι χρειαστεις μπορεις να μου πεις γιατι ειμαι σε επαλ με τομεα υγειας προνειας και θα ακολουθησω νοσηλευτικη.τα μαθηματα μεχρι στιγμης μου φαινονται πολυ ευκολα και ενδιαφερον(σε σχεση με αλλα ανουσια που θα εκανα στο γενικο λυκειο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis95P

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Εχω ανοιξει και δικο μου τοπικ αλλα το ρωταω και απο εδω.Ξερουμε αν τελικως τα επαλ οπως και οι επας αντικατασταθουν απο το τεχνολογικο λυκειο του χρονου η θα συνεχισουν να λειτουργουν οπως σημερα?Και αν τελικως λειτουργησει το τεχνολογικο,ποτε θα το μαθουμε και ποτε επισης θα μαθουμε τι τομεις/ειδικοτητες θα εχει?Ευχαριστω πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
Εχω ανοιξει και δικο μου τοπικ αλλα το ρωταω και απο εδω.Ξερουμε αν τελικως τα επαλ οπως και οι επας αντικατασταθουν απο το τεχνολογικο λυκειο του χρονου η θα συνεχισουν να λειτουργουν οπως σημερα?Και αν τελικως λειτουργησει το τεχνολογικο,ποτε θα το μαθουμε και ποτε επισης θα μαθουμε τι τομεις/ειδικοτητες θα εχει?Ευχαριστω πολυ.
αυτο νομιζω δε μπορει να στο απαντησει πραγματικα κανεις.στο επαλ ΔΕΝ εχει εφαρμοστει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis95P

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
αυτο νομιζω δε μπορει να στο απαντησει πραγματικα κανεις.στο επαλ ΔΕΝ εχει εφαρμοστει.
Τι εννοεις δηλαδη λεγοντας στο επαλ ΔΕΝ εχει εφαρμοστει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
Τι εννοεις δηλαδη λεγοντας στο επαλ ΔΕΝ εχει εφαρμοστει?

οτι δεν εχει εφαρμοστει το (νεο) τεχνολογικο λυκειο στην α λυκειου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top