Δύσκολο το Cambridge CPE;

fayy_22

Νεοφερμένος

Η cornflake girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Ακουω απο πολλους οτι τ cpe ειναι δυσκολο για ν τ παρει κανεις..παρολα αυτα κατα τν γνωμη μου τπτ δν ειναι ακατορθωτο..αλλα μολις παω ν προτεινω στν καθηγητρια μου ν κανουμε και ενα τεστ απο cpe ουτε που τ συζηταει και προετοιμασια κανουμε κατευθειαν ecpe χωρις ν εχουμε κανει και απο αλλα πτυχια για ν δουμε που εχει κλιση ο καθενας..θελω ν δωσω τν μαιο και θ ηθελα ν δοκιμασω λιγο κ απο cpe..εσεις τι λετε? ειναι τοσο δυσκολο τ cpe...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Όταν έδωσα εγώ (May 2008 αν θυμάμαι καλά:P) το' χα περάσει με σχετική ευκολία. Δηλαδή για να φτάσεις σε επίπεδο να προετοιμάζεσαι για CPE πρέπει να έχεις αρκετές ικανότητες στα αγγλικά. Περισσότερο εξοικείωση πιστεύω χρειάζεται. Δε σου ζητάνε κάτι ακατόρθωτο, απλά τεστάρουν κατά πόσο έχεις εντρυφήσει μέσα στη γλώσσα. Ούτε τότε ούτε τώρα έχω ΤΡΟΜΕΡΕΣ γνώσεις στα αγγλικά, ένα B όμως το χτύπησα και για το μαμημένο το reading θα' χα πάρει Α...:P

Οπότε εγώ λέω ότι αξίζει την προσπάθεια. Είναι βαρβάτο χαρτί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Τιποτα το τραγικο.Το χω περασει και γω και απλα εξασκηση θελει και αρκετο διαβασμα.Εχεις καλο background στα αγγλικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Το CPE χρειάζεται γερές και σταθερές βάσεις από τις προηγούμενες τάξεις. Αν σε κάθε τάξη (από junior έως CAE) έχεις καταφέρει να αριστεύσεις, το CPE θα σου φανεί κάτι παραπάνω από εύκολο. Προσωπικά, ούτε στο FCE διάβαζα λεξιλόγιο (το πήρα με Α) ούτε στο CPE διαβάζω (τα πηγαίνω πάρα πολύ καλα στα past papers). Απλά χρειάζεται απόλυτη συγκέντρωση όταν γράφεις, οργάνωση, και βάσεις. Και βέβαια, θέλει και την ανάλογη εξάσκηση στο μάθημα. Γι αυτό δεν προτιμώ φροντιστήρια. Τα περισσότερα (όχι όλα) διδάσκουν απλά μία μέθοδο. Εγώ προτιμώ να κάνω και να ξανακάνω διάφορα parts, για να εξοικιωθώ πλήρως, ωστέ να είμαι σε θέση να παίρνω το 60%+ της άσκησης.

TIP: Πολύ σημαντικό είναι να εκμεταλλευτείς τα παρτ στα οποία πιστεύεις ότι είσαι καλή. Για παράδειγμα, εγώ ήμουν πάντα καλός listening & speaking. Στο FCE έδωσα τον καλύτερό μου εαυτό σε αυτά και πήρα 18-20/20 και στα υπόλοιπα ένα good.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomologos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο oikonomologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 237 μηνύματα.
εγω εχω ακουσει οτι στην αθηνα το δινουν καθε εξεταστικη 10-12 ατομα.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
εγω εχω ακουσει οτι στην αθηνα το δινουν καθε εξεταστικη 10-12 ατομα.......

Πέρσι έδωσα στην Αθήνα, στο Μέγαρο και είμασταν 300 άτομα :) Εννοείται ήμουν η μικρότερη :P
Δεν είναι δύσκολο, απλά είναι διαφορετικό και θέλει διάβασμα. Και εγώ το έχασα για 59 , αλλά φέτος το πάλεψα, διάβασα πολύ και το πήρα (μου έκανε μάθημα η μητέρα μου στο σπίτι τόσα χρόνια). Φέτος έδωσα στη Χαλκίδα γιατί δεν έχουμε κέντρο εδώ, μαζί με άλλα 8 άτομα.

Γενικά μόνο τέτοια ακούγονται για το cpe, απλά θέλει να διαβάσεις. Το michigan το έχουν πάρει και παιδιά που δε μπορούν να αρθρώσουν ούτε πρόταση (και τα ξέρω μάλιστα), τα οποία απλά έτυχε να το πάρουν. Στο cpe δεν είναι έτσι, δεν το παίρνεις επειδή είσαι τυχερός και έβαλες τυχαία το a b c d.

fay είσαι Γ λυκείου και δίνεις αγγλικά τώρα; Γιατί εμένα μου λέγανε να πασχίσω να το πάρω πριν τη Γ, για να μην το έχω αμανάτι το proficiency

polorst και εγώ βάσεις είχα άψογες, δίγλωσση (στο σπίτι αγγλικά μιλάμε) είμαι αλλά αν δε διαβάσεις πάρα πολύ στην προετοιμασία, δε γίνεται τίποτα. Δεν είναι εύκολο το cpe αλλά δεν είναι και ακατόρθωτο. Τα past papers τα έσκιζα, αλλά επί της ουσίας απαιτείται και μια ωριμότητα σκέψης. Εγώ φέτος το κατάλαβα. Έκανα τη σύγκριση όταν έδινα στην Α λυκείου με τη Β λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
εγω εχω ακουσει οτι στην αθηνα το δινουν καθε εξεταστικη 10-12 ατομα.......

Καμίαα σχέση. Εκατοντάδες υποψήφιοι, ειδικά στην Αθήνα, το δίνουν.

Το michigan το έχουν πάρει και παιδιά που δε μπορούν να αρθρώσουν ούτε πρόταση (και τα ξέρω μάλιστα), τα οποία απλά έτυχε να το πάρουν. Στο cpe δεν είναι έτσι, δεν το παίρνεις επειδή είσαι τυχερός και έβαλες τυχαία το a b c d.

Συμφωνώ. Είναι ο "εύκολος δρόμος" το michigan. Το 80% αυτών που έχουν πάρει το CPE, αν δώσει ECPE θα το πάρει. Το 90% αυτών που έχουν πάρει το ECPE, αν δώσει CPE δεν θα το πάρει. Τo CPE είναι πτυχίο γλωσσομάθειας και όχι πτυχίο τύχης. Αν στο ECPE πρέπει να επιλέξεις 1 από 4 επιλογές, στο CPE (ειδικά στις ασκήσεις με τα κενά) πρέπει να επιλέξεις 1 από 10.000+ επιλογές (λέξεις τις αγγλικής που οφείλει να ξέρει ένας χρήστης επιπέδου Γ2). Πολλά βασικά στοιχεία λείπουν από το ECPE (Π.χ. περίληψη, πιο σύνθετες ασκήσεις γραμματικής και πολλά άλλα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomologos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο oikonomologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 237 μηνύματα.
οκ...παραπληροφορηση τοτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Επίσης έχει και λογοτεχνικό λεξιλόγιο στο reading, γι'αυτό και το reading είναι το κατεξοχήν δυσκολότερο part.
Γενικά τα φροντιστήριο θέλουν άψε σβήσε πράματα. Να το δώσεις με τη μία,να το πάρεις και τέλος. Πολλά δίνουν το michigan για να λέει μετά ότι το φροντιστήριο είναι καλό και έχει μαμάτους καθηγητές και τέτοια. Στην τάξη μου όλοι έχουν δώσει ecpe και μόνο εγώ cpe. (όλοι πήγαιναν στο φροντιστήριο το μουράτο που έχει επιτυχίες και εγώ που δεν είχα πάει ποτέ, έδωσα το άλλο).

κορόιδεμα που είχα φάει γιατί δεν το πήρα με τη πρώτη όπως κάτι άλλα τζιμάνια... (από αυτά που λένε what did you done?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Επίσης έχει και λογοτεχνικό λεξιλόγιο στο reading, γι'αυτό και το reading είναι το κατεξοχήν δυσκολότερο part.

Εύκολο η δύσκολο, είναι υποκειμενικό για τον καθένα. Προσωπικά, διαβάζω εδώ και 10 χρόνια αγγλικά κείμενα (εννοείται σε διαφορετικό επίπεδο κάθε χρόνο, άρχισα με βιβλία του style "What's your name" και διαβάζω τώρα κανονικά λογοτεχνικά βιβλία) και το Reading μου φαίνεται από τα πιο εύκολα κομμάτια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomologos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο oikonomologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 237 μηνύματα.
what did you done?
δεν μου φαινεται κατι το λαθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Εύκολο η δύσκολο, είναι υποκειμενικό για τον καθένα. Προσωπικά, διαβάζω εδώ και 10 χρόνια αγγλικά κείμενα (εννοείται σε διαφορετικό επίπεδο κάθε χρόνο, άρχισα με βιβλία του style "What's your name" και διαβάζω τώρα κανονικά λογοτεχνικά βιβλία) και το Reading μου φαίνεται από τα πιο εύκολα κομμάτια.

Να διαβάζεις αγγλική λογοτεχνία, βοηθάει απίστευτα. Εγώ έχω διαβάσει όλα της jane austin :P τα ρομάντζα, αλλά βοήθησε πολύ. Επίσης μη γελάς, αλλά επειδή και οι αγγλικές ταινίες βοηθούν πολύ στην προφορά. Εγώ έβλεπα ταινίες εποχής αγγλικές με μόνο καθαρά oxford προφορά, οι οποίες κυριολεκτικά μου έλυσαν τη γλώσσα. Γιατί να πω ότι και η προφορά βαθμολογείται. Πόσο μου τη δίνει το I χεβ , που λένε όλα τα παιδιάααα :P:P:P:P:P:P:P:P looool , κάποιος να τους πει ότι λέγεται άι ΧΑΒ :p (aka i have)

what did you done?
δεν μου φαινεται κατι το λαθος



ελπίζω να κάνεις πλάκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.

Γιατί έβαλες done? :P Do βάζουμε, αφού έχεις το did μπροστά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomologos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο oikonomologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Γιατί έβαλες done? :P Do βάζουμε, αφού έχεις το did μπροστά :P
το ξερω βρε:D:D:D:D:D:D:Dgvr ειμαι καλος!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Ακουω απο πολλους οτι τ cpe ειναι δυσκολο για ν τ παρει κανεις..παρολα αυτα κατα τν γνωμη μου τπτ δν ειναι ακατορθωτο..αλλα μολις παω ν προτεινω στν καθηγητρια μου ν κανουμε και ενα τεστ απο cpe ουτε που τ συζηταει και προετοιμασια κανουμε κατευθειαν ecpe χωρις ν εχουμε κανει και απο αλλα πτυχια για ν δουμε που εχει κλιση ο καθενας..θελω ν δωσω τν μαιο και θ ηθελα ν δοκιμασω λιγο κ απο cpe..εσεις τι λετε? ειναι τοσο δυσκολο τ cpe...?

Άμα θες να το δώσεις και έχεις όρεξη, να το δώσεις. Προετοιμάσου όμως για αρκετό διάβασμα και πρέπει να έχεις καλή υποδομή από τα προηγούμενα χρόνια. Το φροντιστήριo που πήγαινα γενικά προετοιμάζει για ECCE και ECPE και από το τμήμα μου μόνο εγώ ήθελα να δώσω και CPE (το έβλεπα σαν πρόκληση και θεωρώ ότι είναι πολύ ισχυρό χαρτί). Έτσι, για το CPE έκανα μόνος την προετοιμασία με κάτι βιβλία, practice tests και past papers που βρήκα στο Ιντερνετ και με ένα άλλο βιβλίο που αγόρασα. Στην αρχή, μού φαινόταν παλούκι και έλεγα: Κάτσε να δώσω μόνο ECPE που θέλω κιόλας και Cambridge τρομάρα μου:P. Με εξάσκηση και επιμονή όμως στο τέλος δικαιώθηκα. Και να σημειώσω ότι το έδωσα ένα χρόνο μετά αφού πήρα το lower. Γενικά πάντως ελάχιστα πρέπει να είναι τα φροντιστήρια που προσανατολίζουν τους μαθητές τους από μόνα τους προς το CPE, καθώς προτιμούν το πιο προσιτό για το μέσο μαθητή ECPE.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fayy_22

Νεοφερμένος

Η cornflake girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Πέρσι έδωσα στην Αθήνα, στο Μέγαρο και είμασταν 300 άτομα :) Εννοείται ήμουν η μικρότερη :P
Δεν είναι δύσκολο, απλά είναι διαφορετικό και θέλει διάβασμα. Και εγώ το έχασα για 59 , αλλά φέτος το πάλεψα, διάβασα πολύ και το πήρα (μου έκανε μάθημα η μητέρα μου στο σπίτι τόσα χρόνια). Φέτος έδωσα στη Χαλκίδα γιατί δεν έχουμε κέντρο εδώ, μαζί με άλλα 8 άτομα.

Γενικά μόνο τέτοια ακούγονται για το cpe, απλά θέλει να διαβάσεις. Το michigan το έχουν πάρει και παιδιά που δε μπορούν να αρθρώσουν ούτε πρόταση (και τα ξέρω μάλιστα), τα οποία απλά έτυχε να το πάρουν. Στο cpe δεν είναι έτσι, δεν το παίρνεις επειδή είσαι τυχερός και έβαλες τυχαία το a b c d.

fay είσαι Γ λυκείου και δίνεις αγγλικά τώρα; Γιατί εμένα μου λέγανε να πασχίσω να το πάρω πριν τη Γ, για να μην το έχω αμανάτι το proficiency

polorst και εγώ βάσεις είχα άψογες, δίγλωσση (στο σπίτι αγγλικά μιλάμε) είμαι αλλά αν δε διαβάσεις πάρα πολύ στην προετοιμασία, δε γίνεται τίποτα. Δεν είναι εύκολο το cpe αλλά δεν είναι και ακατόρθωτο. Τα past papers τα έσκιζα, αλλά επί της ουσίας απαιτείται και μια ωριμότητα σκέψης. Εγώ φέτος το κατάλαβα. Έκανα τη σύγκριση όταν έδινα στην Α λυκείου με τη Β λυκείου.


βασικα παω γ γυμνασιου,περυσι εδωσα για fce και τ πηρα αρκετα ευκολα μπορω ν πω..γενικα τ αγγλικα μου αρεσουν πολυ και ολα τ χρονια ημουν αριστη..για αυτο θελω ν δοκιμασω ενα πτυχιο που στηριζεται αποκλειστικα στς γνωσεις μου πανω στν γλωσσα και οχι στν τυχη..μηπως ειμαι μικρη γ ν δοκιμασω ν τ δωσω...?

Άμα θες να το δώσεις και έχεις όρεξη, να το δώσεις. Προετοιμάσου όμως για αρκετό διάβασμα και πρέπει να έχεις καλή υποδομή από τα προηγούμενα χρόνια. Το φροντιστήριo που πήγαινα γενικά προετοιμάζει για ECCE και ECPE και από το τμήμα μου μόνο εγώ ήθελα να δώσω και CPE (το έβλεπα σαν πρόκληση και θεωρώ ότι είναι πολύ ισχυρό χαρτί). Έτσι, για το CPE έκανα μόνος την προετοιμασία με κάτι βιβλία, practice tests και past papers που βρήκα στο Ιντερνετ και με ένα άλλο βιβλίο που αγόρασα. Στην αρχή, μού φαινόταν παλούκι και έλεγα: Κάτσε να δώσω μόνο ECPE που θέλω κιόλας και Cambridge τρομάρα μου:P. Με εξάσκηση και επιμονή όμως στο τέλος δικαιώθηκα. Και να σημειώσω ότι το έδωσα ένα χρόνο μετά αφού πήρα το lower. Γενικά πάντως ελάχιστα πρέπει να είναι τα φροντιστήρια που προσανατολίζουν τους μαθητές τους από μόνα τους προς το CPE, καθώς προτιμούν το πιο προσιτό για το μέσο μαθητή ECPE.


αυτο ειναι που μου τν σπαει πιο πολυ απο ολα..οτι ειναι αυτονοητο οτι θα δωσεις για michigan!
λες και δν υπαρχουν αλλες εναλλακτικες..! ασε που αυτα που ακουω απο τν περιγυρο μου για τ cpe ειναι τελειως αποθαρρυντικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
βασικα παω γ γυμνασιου,περυσι εδωσα για fce και τ πηρα αρκετα ευκολα μπορω ν πω..γενικα τ αγγλικα μου αρεσουν πολυ και ολα τ χρονια ημουν αριστη..για αυτο θελω ν δοκιμασω ενα πτυχιο που στηριζεται αποκλειστικα στς γνωσεις μου πανω στν γλωσσα και οχι στν τυχη..μηπως ειμαι μικρη γ ν δοκιμασω ν τ δωσω...?

και εγω γ ημουν αλλα το πηρα :D Ειναι δυσκολο αλλα μπορεις να τα καταφερεις. Κανε εστω και μονη σου ενα τεστ για να δεισ και μην ξεχνασ οτι θα βελτιωθεισ και λιγο.Δεν μου αρεσαν ποτε τα αγγλικα αλλα ειναι κατι υποχρεωτικο για το μελλον και αφου λεσ οτι σου αρεσουν τα αγγλικα θα το περασεις.Η καθηγητρια σου μαλλον πιστευει πως δεν μπορει να σε προετοιμασει γι αυτο δεν το συζηταει.πληροφοριακα εδωσα αυτο το μαιο και ημασταν 5 παιδια ( ημουν η μικροτερη) αλλα περασαμε ολοι.Και προσπαθησε να γραφτεισ στο χασ τησ θεσσαλονικης ,οι εξεταστεσ ειναι πιο φιλικοι!Εξαλλου και εγω δεν τα παω καθολου καλα με την τυχη :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
βασικα παω γ γυμνασιου,περυσι εδωσα για fce και τ πηρα αρκετα ευκολα μπορω ν πω..γενικα τ αγγλικα μου αρεσουν πολυ και ολα τ χρονια ημουν αριστη..για αυτο θελω ν δοκιμασω ενα πιστοποιητικό που στηριζεται αποκλειστικα στς γνωσεις μου πανω στν γλωσσα και οχι στν τυχη..μηπως ειμαι μικρη γ ν δοκιμασω ν τ δωσω...?

ooops συγνώμη λάθος, είδα Γ και διάβασα Γ λυκείου χαχαχα

Κοίτα και εγώ πρώτη φορά έδωσα Α λυκείου το cpe, κόπηκα (λογικό) . Δεν είναι μόνο θέμα γνώσεων. Δεν ξέρω αν συμφωνούν και οι άλλοι, αλλά εμένα μου φάνηκε ότι ήμουν πολύ "μικρή και ανώριμη" για το συγκεκριμένο πιστοποιητικό. Συνειδητοποίησα ότι το αντιμετώπησα με άλλη ωριμότητα εκείνη την ώρα και ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικά φέτος.

Γενικά τα φροντιστήρια πιέζουν να το δώσεις πιο νωρίς. Κανονικά οι οδηγίες προς τους καθηγητές αγγλικών είναι αφού τελειώσεις το lower, να κάνεις άλλα 4 χρόνια προετοιμασία αν θες μετά proficiency. Όχι τα πατ κιουτ των ελλήνων φροντιστών οι οποία σε εκβιάζουν για να μάθεις λέξεις. Εγώ θα πρότεινα να έδινες το advanced το CAE δηλαδη (εφόσον έχεις την οικονομική δυνατότητα).

Στο λέω από την προσωπική μου εμπειρία. Και εγώ έλεγα τότε ότι αφού ξέρω αγγλικά θα τα καταφέρω και ας είμαι μικρή.
Πχ στο speaking, σε ρωτάνε στο part 4 ερωτήσεις γενικού περιεχομένου, εμένα μου έπεσε την πρώτη φορά quote! Δηλαδή τα λόγια κάποιου συγγραφέα να τα σχολιάσω. Εννοείται ότι παιδί 15μισι χρονών ήμουν, δεν είχα και την κρίση που έχω τώρα. Εννοείται ότι λόγω speaking κόπηκα γιατί απλούστατα δεν έδωσα την απάντηση που θα ήταν αντάξια ενός ανθρώπου που θεωρείται ότι μπορεί να ανταπεξέλθει γλωσσικά ΚΑΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ στα πάντα! (γιατί αυτό είναι το proficiency, πως Ό,ΤΙ και να δεις μπορείς να το αντιμετώπεις - εδώ έχεις δικαίωμα να διδάξεις κιόλας).

Γι'αυτό μιλάω για ωριμότητα. Άλλη φορά που έδωσα, έπεσα στην οικονομική κρίση και την κρίση ηθικής και αξιών.Εδώ μας ρώτησαν για το ΔΝΤ! Ένα παιδί που δεν έχει άποψη ούτε κρίση για τέτοια θέματα (εύλογα και δικαιολογημένα για ένα μέσο 15χρονο) πώς θα ανταπεξέλθει σε ερωτήσεις που απαιτούν μία ωριμότητα και μια ενασχόληση με πράγματα εκτός του βιβλίου;

Δεν εννοώ φυσικά ότι δεν έχεις κρίση ή άποψη για σοβαρά θέματα, αλλά όπως και να το κάνουμε αλλιώς σκέφτεσαι στα 15 αλλιώς στα 17.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Παιδια μου καλα ειναι πιστοποιητικο και ΟΧΙ πτυχιο.Πτυχιο παιρνεις απο ανωτατα ιδρυματα μετα απο την προβλεπομενη φοιτηση.

Εμενα με ειχαν ρωτησει για την κριση αξιων και τις αξιες που περνα η οικογενεια στο παιδι.Υψηλο επιπεδο αλλα μοναδικη εμπειρια εξετασης ομολογω.Δεν παει ευρω χαμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top