Δυσλεξία

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
[τελευταίο offtopic προς τον looser]

Διαφώνησες (;) μαζί μου στο οτι η δυσλεξία δεν είναι διανοητικό πρόβλημα, άρα φαντάζομαι εγώ έπρεπε να χω πει το αντίθετο. Πάντως με παραξενεύει γιατί στα στα post που έκανα, συμφωνώ με το statement που μου χωσες.

Έπειτα το "ακόμα και αν" ή "έστω ότι" δεν συνεπάγεται οτι η πρόταση που ακολουθεί είναι αληθής. Ούτε δίνει κάποια πιθανότητα απο μόνο του στο να ισχύει η πρόταση. Κοινώς, δεν είναι το "μπορεί".

Τέσπα, δεν έχει νόημα να συζητάει κανείς μαζί σου και να προσπαθεί να βγάλει άκρη απο αυτά που λες.

[/τελευταίο offtopic προς τον looser]

Den00l4.

Κάποιες ικανότητες μπορούν να αναπτυχθούν και απο ανάγκη και όχι απαραίτητα επειδή σχετίζονται με την κατάσταση σου, αυτό που είπε η Κρου. Όταν έχεις μια παραπάνω δυσκολία σε σχέση με τους άλλους, δίνεις παραπάνω προσπάθεια σε άλλα πράγματα για να καλύψουν το έλλειμα σου. Αλλα αυτό δεν είναι απαραίτητο να βελτιώσει τα πράγματα, όπως γράφει και στο site που παρέθεσες den00l4, αυτό μπορεί να τα κάνει και χειρότερα.

Όσο και για αυτό με το εκπαιδευτικό μοντέλο. Σίγουρα, θα μπορούσε η ανθρώπινη γνώση να παράγεται σύμφωνα με την υπόθεση οτι όλοι οι άνθρωποι είναι δυσλεκτικοί. Τότε θα ήταν πιθανότατα οι μη δυσλεκτικοί που θα χαν το πρόβλημα, το ίδιο με τους κουφούς/τυφλούς/διανοητικά καθυστερημένους κτλ.

Αλλα δυστυχώς η ανθρώπινη γνώση έχει παραχθεί με βάση τον κανόνα (που στην περίπτωση είναι οι μη δυσλεκτικοί) και ορισμένα πράγματα δεν γίνεται να αποτυπωθούν τελείως οπτικοακουστικά (μαθηματικοί τύποι λχ). Την παραπάνω δυσκολία την έχουν δυστυχώς οι δυσλεκτικοί. Αλλα τι να πούνε και οι άλλες ομάδες, οι κουφοί ή οι τυφλοί ή (λέω εγώ τώρα) άτομα με συναισθησία;

Άν ο άνθρωπος δεν είχε μάτια, τότε ο πρώτος που θα γεννιότανε με μάτια θα είχε πρόβλημα προσαρμογής, γιατί τα πάντα θα υποθέτανε οτι ο άνθρωπος δεν έχει μάτια.

Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις, αλλα ακόμα και να ήταν - όπως λέει και σε μια εφημερίδα που είδα στο site που έδωσες - δώρο η δυσλεξία, θα ήταν κατα πάσα πιθανότητα, άδωρον. Αυτό μόνο που μπορεί να γίνει (θέλω να πιστεύω και οτι γίνεται) είναι να γίνεται προσπάθεια η προσαρμογή των ατόμων αυτών στην διαδικασία μάθησης όπως έχει καθιερωθεί, να είναι αρκετά ομαλή (όσο πιο ομαλή γίνεται, τέσπα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
[τελευταίο offtopic προς τον looser]

Διαφώνησες (;) μαζί μου στο οτι η δυσλεξία δεν είναι διανοητικό πρόβλημα, άρα φαντάζομαι εγώ έπρεπε να χω πει το αντίθετο. Πάντως με παραξενεύει γιατί στα στα post που έκανα, συμφωνώ με το statement που μου χωσες.

Έπειτα το "ακόμα και αν" ή "έστω ότι" δεν συνεπάγεται οτι η πρόταση που ακολουθεί είναι αληθής. Ούτε δίνει κάποια πιθανότητα απο μόνο του στο να ισχύει η πρόταση. Κοινώς, δεν είναι το "μπορεί".

Τέσπα, δεν έχει νόημα να συζητάει κανείς μαζί σου και να προσπαθεί να βγάλει άκρη απο αυτά που λες.

[/τελευταίο offtopic προς τον looser]
Ξερω πολυ καλα οτι το ακομα και αν δεν συνεπαγεται οτι η προταση ειναι αληθης ,αν διαβασεις τι ειπα θα δεις οτι μιλησα για τροπο που χρησιμοποιηθηκε , μου εδωσε την εντυπωση πως εκανες λογο για πιθανες αλήθειες.Οι αλλοι δυο μια χαρα καταλαβαν τι ηθελα να πω , μιλα τους , ξαναδιαβασε τι ειπα και οταν βγαλεις μια ακρη , διοτι σε βλεπω λιγακι μπερδεμενο , σκεψου την επομενη κινηση σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Οκ με νίκησες. Σταμάτα το trollάρισμα τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.
Δεν είναι και πολυ σοβαρό πρόβλημα νομίζω .
Και ο einstein ήταν δυσλεκτικος . Αυτοί που είναι δεν συνδιάζουν τις σκέψεις τους με εικόνες και λέξεις και ετσι σκεφτονται πιο γρήγορα (ή κάτι τέτοιο)
Τωρα ντάξει αν είσαι δυσλεκτικος δεν σημαίνει πως είσαι και einstein ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Οκ με νίκησες. Σταμάτα το trollάρισμα τώρα.
Δεν βρισκομαστε σε πεδιο σε μαχης
Εγω ποτε δεν βγηκα εκτος θεματος , το μονο trolling που κανω ειναι αυτο του ψαρεματος -- > "Trolling is a method of fishing where one or more fishing lines, baited with lures or bait fish, are drawn through the water".
Χαλαρωσε.

PGeorge4 , o einstein δεν ητανε δυσλεκτικος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

irenegate7

Νεοφερμένος

Η ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
σιγουρα ειναι μειονεκτημα αλλα οχι κατι τραγικο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.

indrilgon

Νεοφερμένος

Η indrilgon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Πιστευετε πως η δυσλεξια ειναι πλεονεκτημα η μειωνεκτημα για καποιον ανθρπωπο??
Γενικα τη πιστευετε πως ειναι ???
Και ποια ειναι η γνωμη σας για την αντιμετωπιση της???
Είμαι δυσλεκτική, δεν ξέρω αν είναι μειονέκτημα ή πλεονέκτημα. Δεν με ενδιαφέρει για να είμαι ειλικρινείς. Ενταξι μπερδέψω το αριστερά δεξιά και να είμαι τρομερά ανορθόγραφη. Στον προφορικό λόγο δεν έχω κάποιο πρόβλημα αντίθετος.
Μεταξύ μας είμαι και λίγο περήφανη για αυτό. Και πραγματικά δεν θα το άλλαζα και μπορούσα. Μου αρέσει ο τρόπος που βλέπω τον κόσμο , από το 1,56 μισό μου και με την δυσλεξία μου.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toxotis1991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
παιδια εγω προσοπικα ειμαι δισλεκτικος δεν το θεορω μιονεκιμα αλλα πολα παιδια για τον λογο οτι κανω παρα πολα ορθογραφικα λαθοι με δουλευαν στην αρχη το ειχα παρει καπος μετα ομως αρχισα να μην τους δινω σιμασια.Το πλεονεκτιμα ενος δισλεκτικου ειναι οτι στις πανελινιες δινει προφορικα και εγω προσοπικα πιστευω πως ειναι αρκετα πιο ευκολο απο οτι τα γραπτα.Αλλα πιστευω πως ενα παιδι με δισλεξια μπορει να την ξεπερασει βοιθονταστον οι καθηγητες του αλλα και οι σιμαθητες του με τον τροπο τους παντα.Αν τον χλεβαζουν και τον κοροιδευουν ομως τοτε δεν προκιτε να το ξεπερασει ποτε αυτο!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
παιδια εγω προσοπικα ειμαι δισλεκτικος δεν το θεορω μιονεκιμα αλλα πολα παιδια για τον λογο οτι κανω παρα πολα ορθογραφικα λαθοι με δουλευαν στην αρχη το ειχα παρει καπος μετα ομως αρχισα να μην τους δινω σιμασια.Το πλεονεκτιμα ενος δισλεκτικου ειναι οτι στις πανελινιες δινει προφορικα και εγω προσοπικα πιστευω πως ειναι αρκετα πιο ευκολο απο οτι τα γραπτα.Αλλα πιστευω πως ενα παιδι με δισλεξια μπορει να την ξεπερασει βοιθονταστον οι καθηγητες του αλλα και οι σιμαθητες του με τον τροπο τους παντα.Αν τον χλεβαζουν και τον κοροιδευουν ομως τοτε δεν προκιτε να το ξεπερασει ποτε αυτο!!!!

Στα μαθηματικά και την φυσική πχ,πώς σε εξετάζουν προφορικά?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

indrilgon

Νεοφερμένος

Η indrilgon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Στα μαθηματικά και την φυσική πχ,πώς σε εξετάζουν προφορικά?:)
Κάθεσαι κανονικά γράφεις (παίρνεις και έξτρα χρόνο αν χρειαστείς ) Και μετά πας και εξηγείς ένα ένα τα θέματα στους εξεταστές βήμα βήμα. Εγώ έτσι είδα λάθη που είχα κάνει που ήταν ανόητα. Ακόμα καταλαβαίνουν πιο εύκολα οι καθηγητές ποιοι έχουν διαβάσει και ποιοι όχι. Παίζει ρολό και αυτό.
-----------------------------------------
παιδια εγω προσοπικα ειμαι δισλεκτικος δεν το θεορω μιονεκιμα αλλα πολα παιδια για τον λογο οτι κανω παρα πολα ορθογραφικα λαθοι με δουλευαν στην αρχη το ειχα παρει καπος μετα ομως αρχισα να μην τους δινω σιμασια.Το πλεονεκτιμα ενος δισλεκτικου ειναι οτι στις πανελινιες δινει προφορικα και εγω προσοπικα πιστευω πως ειναι αρκετα πιο ευκολο απο οτι τα γραπτα.Αλλα πιστευω πως ενα παιδι με δισλεξια μπορει να την ξεπερασει βοιθονταστον οι καθηγητες του αλλα και οι σιμαθητες του με τον τροπο τους παντα.Αν τον χλεβαζουν και τον κοροιδευουν ομως τοτε δεν προκιτε να το ξεπερασει ποτε αυτο!!!!
Κοίτα και εγώ είμαι τρομερά ανορθόγραφη αλλά ποτέ κανείς δεν με κορόιδεψε. Μήπως τους αφήνεις περιθώρια να το κάνουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toxotis1991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Κοίτα και εγώ είμαι τρομερά ανορθόγραφη αλλά ποτέ κανείς δεν με κορόιδεψε. Μήπως τους αφήνεις περιθώρια να το κάνουν;


Μαλον ειμαι πολυ ανεκτικος αυτο θες να πεις????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

indrilgon

Νεοφερμένος

Η indrilgon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Μαλον ειμαι πολυ ανεκτικος αυτο θες να πεις????
Και αυτό.:) Ο μόνος ανορθόγραφος είσαι δηλαδή? Έλεος…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toxotis1991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Και αυτό.:) Ο μόνος ανορθόγραφος είσαι δηλαδή? Έλεος…

σε σχεση με τα παιδια της ταξης μου ναι διστιχος!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Κάθεσαι κανονικά γράφεις (παίρνεις και έξτρα χρόνο αν χρειαστείς ) Και μετά πας και εξηγείς ένα ένα τα θέματα στους εξεταστές βήμα βήμα. Εγώ έτσι είδα λάθη που είχα κάνει που ήταν ανόητα. Ακόμα καταλαβαίνουν πιο εύκολα οι καθηγητές ποιοι έχουν διαβάσει και ποιοι όχι. Παίζει ρολό και αυτό.
-----------------------------------------

Κοίτα και εγώ είμαι τρομερά ανορθόγραφη αλλά ποτέ κανείς δεν με κορόιδεψε. Μήπως τους αφήνεις περιθώρια να το κάνουν;

Εξήγησε μου τι απο τα παραπάνω δεν είναι ορθογραφημένο :P

Τοξότη, αποκλείεται.
Βλέπεις εδώ στο ischool τι γίνεται. Τουλάχιστον τα δικά σου κείμενα διαβάζονται (τις προτάσεις τις αρχίζεις με κεφαλαίο γράμμα και τελειώνεις με τελεία)
Καλύτερα ανορθόγραφος, παρά να γράφεις greeklish.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

indrilgon

Νεοφερμένος

Η indrilgon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Εξήγησε μου τι απο τα παραπάνω δεν είναι ορθογραφημένο :P
Γράφω στο word κάνω ορθογραφικό, και μετά αντιγραφή και επικόλληση. Απλά πράγματα. :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toxotis1991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Γράφω στο word κάνω ορθογραφικό, και μετά αντιγραφή και επικόλληση. Απλά πράγματα. :P:P:P

Παλι και εγω ετσι το εκανα αλλα χαλασε το word μου:'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Το φόρουμ έχει ειδικό ελεγκτή για την ορθογραφία, στον αναλυτικό επεξεργαστή κειμένου;).

Επίσης, αν έχεις firefox μπορείς να κατεβάσεις κάποιο built-in ορθογραφικό λεξικό. Τώρα, με Opera δεν ξέρω αν έχει, αλλά δε μου έχει χρειαστεί. Ούτε και με ΙΕ ξέρω, δε χρησιμοποιούσα ποτέ μου:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
off topic είσαι μεγάλε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fffppp

Νεοφερμένος

Η Φωτεινη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιστιαία (Εύβοια). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Βασικα τα παιδια που εχουν δυσλεξια ειναι και τα πιο εξυπνα... ειναι συμπτωση που ειχε ο Αιν σταιν? :xixi::xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top