Δυσκολία σχολών

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Έχω και εγώ έναν πολύ καλό μου φίλο στο Φυσικό και συμφωνώ ότι είναι μακράν το δυσκολότερο τμήμα Πανεπιστημίου που έχει ιδρυθεί ποτέ. Αυτό φαίνεται, εξάλλου, και από την βαρύνουσα σημασία που έχει στην καθημερινότητα όλων μας η κατανόηση και εφαρμογή των Φυσικών Νόμων.

Θα διαφωνήσω κάθετα ωστόσο ως προς το Νο2, σχολές ΕΜΠ και γενικότερα τις Πολυτεχνικές σχολές. Έχοντας φάει τα νιάτα μου στα έδρανα της Πολυτεχνικής και έχοντας κατανοήσει σε βάθος την έννοια του μηχανικού, οφείλω να ομολογήσω ότι είναι από τις ευκολότερες σχολές που μπορεί να επιλέξει κάποιος. Για αυτό, εξάλλου, οι περισσότερες έχουν τόσο υψηλή βάση: Οι τελειόφοιτοι μαθητές μαλώνουν για το ποιος θα πρωτομπεί σε αυτές, ώστε να εξασκεί μετά ένα εύκολο και κυρίως ξεκούραστο επάγγελμα. Επομένως, όχι, δεν είναι τόσο ψηλά στη λίστα, όσο την κατατάσσεις φίλτατε. :)

Μπορει οντως να μην ειναι για Νο2 αλλα οχι και απο τις ευκολοτερες...Νταξει ειπαμε μην τα παρα λεμε.Μπορει να σου φαινονται ευκολες επειδη εχεις τελειωσει πολυτεχνειο,αλλα αυτο συμβαινει επειδη πολυ απλα εχεις τελειωσει,αρα εχεις εξασκηθει εχεις διαβασει κλπ.Ισχυει ομως το ιδιο πραγμα για εναν νεο που εχει μολις μπηκε στο πολυτεχνειο;
Παντως δεν διαφωνω σιγουρα θα μπορουσε να ειναι χαμηλοτερα στην καταταξη,ομως οχι και πολυ κατω μεσα στην πρωτη 10αδα ανετα μπαινει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Ναι αν ομως θεωρήσεις τις Πολυτεχνικες από τις ευκολότερες σχολές τότε οι παιδαγωγικές και τα προσχολικής τι ειναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Ναι αν ομως θεωρήσεις τις Πολυτεχνικες από τις ευκολότερες σχολές τότε οι παιδαγωγικές και τα προσχολικής τι ειναι;

Πάντως όχι σχολές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.

Guest 237551

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας συμφορουμίτες,

Προς Θεού, δεν είχα σκοπό να υποτιμήσω καμία σχολή, ίσα ίσα που είμαι της άποψης ότι όλες οι Σχολές, έχουν τη δυσκολία τους. Άλλες λιγότερο και άλλες περισσότερο. Δεν μπαίνουν σε ζυγαριά. Η λίστα που έφτιαξα, είναι καθαρά προσωπική άποψη, με βάση κάποια στοιχεία που έχω συλλέξει από το διαδίκτυο, αλλά και συζητήσεις που έχω κάνει με πρώην φοιτητές αντίστοιχων σχολών :)

Προσωπικά είμαι έχω αποφοιτήσει από το Φυσικό Αθήνας από το 2010 και πλέον φοιτώ στο τμήμα Ιατρικής Πάτρας μετά από κατατακτήριες που έδωσα πριν από 5 χρόνια.

Το Φυσικό με δυσκόλεψε πολύ, σε αντίθεση με την Ιατρική που μου φαίνεται αρκετά εύκολη. Ωστόσο επαναλαμβάνω, ότι αυτό είναι καθαρά προσωπική εκτίμηση.

Φιλικά,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
φυσικο,μαθηματικο,χημεια,φαρμακευτικες αυτα ειναι ζορικα πραγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Προσωπικά είμαι έχω αποφοιτήσει από το Φυσικό Αθήνας από το 2010 και πλέον φοιτώ στο τμήμα Ιατρικής Πάτρας μετά από κατατακτήριες που έδωσα πριν από 5 χρόνια.
,

Προσωπικά θεωρώ την ιατρική από τις πιο εύκολες σχολές παρόλο που μερικοί την ταυτίζουν με υψηλού βαθμού δυσκολία ενώ άλλοι πιστεύουν ότι ο φοιτητής ιατρικής διαβάζει όλη την ημέρα, δεν έχει προσωπική ζωή. είναι φυτό με λίγα λόγια, επίσης πολλοί ταυτίζουν τους φοιτητές ιατρικής με υψηλό ΙQ (πράγμα που δεν ισχύει σε καμία περίπτωση).

Οι φοιτητές ιατρικής μη έχοντας εμπειριά από άλλες σχολές θεωρούν την σχολή δύσκολη οπότε μπαίνουν πολλοι΄από αυτούς στην φιλοσοφιά ότι η ιατρική ειναι η πιο δύσκολη σχολη.

Θεωρώ την πρώτη σχολή μου νοσηλευτκή ΕΚΠΑ πιο δύσκολη ουσιαστικά απο την ιατρική, ο λόγος που είναι εύκολη είναι οτι οι καθηγητές είναι αρκετά επιοικεις στις εξετάσεις (πράγμα που με νευρίαζε) αν όμως ασχοληθεί κάποιος σοβαρά με την νοσηλευτική ΕΚΠΑ θεωρώ πως βγαίνεις πιο ολοκληρωμένος σε ιατρικές γνώσεις από μία ιατρική.

Θεωρώ πως στην ιατρική όποιο Πανεπιστήμιο και να πας δεν μαθαίνεις παρά κάτι στοιχειώδη πράγματα αφού ο όγκος ειναι τοσος μεγάλος που είναι αδύνατο να τον αποστηθίσεις και για όσους έχουν αυτή την δυνατότητα είναι αδύνατο να τον κατανοήσουν.

Για αυτό ανεξάρτητα από την ιατρική που έχεις τελειώσει είτε είναι Αθηνας είτε πρώην Ανατολικού μπλουκ μπορείς να γίνεις καλός ιατρός. Αυτό εξαρτάται από που θα δουλέψεις, που θα κάνεις αγροτικό (όπου εκεί θα πάρεις τις βασικές γνώσεις ) που υποτίθεται και κυρίως που θα κάνεις ειδικότητα. Αν κάνεις ειδικότητα σε λάθος μέρος και με 10 να έχεις βγάλεις την ιατρική Αθηνών καλός ιατρος δε γινεσαι.

Όμως ο ιατρός δε μαθαίνει στο Πανεπιστήμιο αλλά συνέχεια οπότε αυτή η μάθηση την καθιστούν το επάγγελμα με το περισσότερο διάβασμα αφού δεν αρκεί να έχεις γνώσεις παθοφυσιολογίας αλλά και επικαιρωμένες γνώσεις. Επίσης ο ιατρός έχει άμεση ευθύνη στο τι κάνει, στο τι δίνει , στο τι λέει πράγμα που αυξάνει ακόμα περισσοτερο τις δυσκολία της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 237551

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
fockos, όντας πλέον φοιτητής της Ιατρικής δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου.

Παλαιότερα, είχα και εγώ την εντύπωση, ότι το επίπεδο δυσκολίας (κυρίως) στην κατανόηση, θα ήταν σε αρκετά υψηλό επίπεδο, κάτι που (ευτυχώς) δεν ισχύει, μιας και δεν θα άντεχα και άλλο μαρτύριο (βλέπε Φυσικό).

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, (ίσως) να μην υπάρχει πιο δύσκολο τμήμα από το Φυσικό. Απαιτεί υπομονή, επιμονή, αρκετό διάβασμα και....γερά στομάχια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατέχων

Νεοφερμένος

Ο Γατέχων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Σπάρτη (Λακωνία). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
fockos, όντας πλέον φοιτητής της Ιατρικής δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου.

Παλαιότερα, είχα και εγώ την εντύπωση, ότι το επίπεδο δυσκολίας (κυρίως) στην κατανόηση, θα ήταν σε αρκετά υψηλό επίπεδο, κάτι που (ευτυχώς) δεν ισχύει, μιας και δεν θα άντεχα και άλλο μαρτύριο (βλέπε Φυσικό).

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, (ίσως) να μην υπάρχει πιο δύσκολο τμήμα από το Φυσικό. Απαιτεί υπομονή, επιμονή, αρκετό διάβασμα και....γερά στομάχια!

Ώστε έτσι, καλό κουράγιο λοιπόν στους μελλοντικούς συναδέλφους μου... Τώρα εξηγείται αυτό που μου έλεγε συνάδελφος 2-3 χρόνια μετά την αποφοίτησή μου πως τα μαθήματα του φυσικού έχουν γίνει παλούκια.Πάντως το 6,55 το έβγαλα με αρκετή δόση...τουρισμού,άλλες εποχές παίδες..να σκεφτείτε ότι στο Δημοτικό τρώγαμε και ξύλο...μην μας αδικείτε λοιπόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Μπορει οντως να μην ειναι για Νο2 αλλα οχι και απο τις ευκολοτερες...Νταξει ειπαμε μην τα παρα λεμε.Μπορει να σου φαινονται ευκολες επειδη εχεις τελειωσει πολυτεχνειο,αλλα αυτο συμβαινει επειδη πολυ απλα εχεις τελειωσει,αρα εχεις εξασκηθει εχεις διαβασει κλπ.Ισχυει ομως το ιδιο πραγμα για εναν νεο που εχει μολις μπηκε στο πολυτεχνειο;
Παντως δεν διαφωνω σιγουρα θα μπορουσε να ειναι χαμηλοτερα στην καταταξη,ομως οχι και πολυ κατω μεσα στην πρωτη 10αδα ανετα μπαινει

4ο έτος είμαι, φέτος διάλεξα κατεύθυνση. Έχω 1,5 χρόνο ακόμα για πτυχίο.

Και δεν καταλαβαίνω, τι διαφορά έχει η σχολή για κάποιον που τώρα μπήκε και κάποιον που τώρα τελειώνει? Ο ανηγμένος βαθμός δυσκολίας είναι ο ίδιος. Προφανώς η Εδαφομηχανική και τα Μέταλλα είναι πιο δύσκολα από τα Μαθηματικά και την Εισαγωγή στη Στατική, για αυτό και δεν διδάσκονται στην αρχή.
Το Πολυτεχνείο είναι εύκολο. Σκέψου, τα μισά μαθήματα τα δίνεις με ανοιχτά βιβλία και σημειώσεις. Το μόνο που χρειάζεται να κουβαλάς στις εξετάσεις είναι τον "τρόπο σκέψης". Και αυτόν τον αποκτάς διαβάζοντας. Οπότε, κάποιος που ασχολείται σοβαρά με τη σχολή του (και δεν διαβάζει 2 μέρες πριν πάει να δώσει μάθημα) θα τελειώσει πολύ πιο άνετα μια Πολυτεχνική Σχολή. Αυτός που δεν έχει επαφή με το αντικείμενο και τον βλέπει η σχολή του μόνο όταν δίνει μάθημα, ναι, θα τα βρει μπαστούνια και ίσως θα ήταν καλύτερα να είχε πάει κάπου αλλού. Για αυτόν, όντως, είναι πάρα πολύ δύσκολη σχολή, ίσως το Νο2 να τον αδικεί κιόλας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Γεια σας συμφορουμίτες,

Προς Θεού, δεν είχα σκοπό να υποτιμήσω καμία σχολή, ίσα ίσα που είμαι της άποψης ότι όλες οι Σχολές, έχουν τη δυσκολία τους. Άλλες λιγότερο και άλλες περισσότερο. Δεν μπαίνουν σε ζυγαριά. Η λίστα που έφτιαξα, είναι καθαρά προσωπική άποψη, με βάση κάποια στοιχεία που έχω συλλέξει από το διαδίκτυο, αλλά και συζητήσεις που έχω κάνει με πρώην φοιτητές αντίστοιχων σχολών :)

Προσωπικά είμαι έχω αποφοιτήσει από το Φυσικό Αθήνας από το 2010 και πλέον φοιτώ στο τμήμα Ιατρικής Πάτρας μετά από κατατακτήριες που έδωσα πριν από 5 χρόνια.

Το Φυσικό με δυσκόλεψε πολύ, σε αντίθεση με την Ιατρική που μου φαίνεται αρκετά εύκολη. Ωστόσο επαναλαμβάνω, ότι αυτό είναι καθαρά προσωπική εκτίμηση.

Φιλικά,
γεια σου chris επειδή με ενδιαφέρουν και οι 2 σχολες απο ποιά άποψη εύκολο εννοείς??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νομάρχης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νομάρχης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Το Πολυτεχνείο είναι εύκολο. Σκέψου, τα μισά μαθήματα τα δίνεις με ανοιχτά βιβλία και σημειώσεις. Το μόνο που χρειάζεται να κουβαλάς στις εξετάσεις είναι τον "τρόπο σκέψης". Και αυτόν τον αποκτάς διαβάζοντας. Οπότε, κάποιος που ασχολείται σοβαρά με τη σχολή του (και δεν διαβάζει 2 μέρες πριν πάει να δώσει μάθημα) θα τελειώσει πολύ πιο άνετα μια Πολυτεχνική Σχολή. Αυτός που δεν έχει επαφή με το αντικείμενο και τον βλέπει η σχολή του μόνο όταν δίνει μάθημα, ναι, θα τα βρει μπαστούνια και ίσως θα ήταν καλύτερα να είχε πάει κάπου αλλού. Για αυτόν, όντως, είναι πάρα πολύ δύσκολη σχολή, ίσως το Νο2 να τον αδικεί κιόλας...

Με αυτή τη λογική, όλες οι σχολές του κόσμου δεν μπορούν να θεωρηθούν εύκολες;:redface::redface:

Σίγουρα η δυσκολία είναι υποκειμενική και όταν ενδιαφέρει κάποιον ένα μάθημα περισσότερο από κάποιον άλλον, εννοείται πως στον έναν θα φανεί πιο εύκολο, ενώ ο άλλος θα τα βρει μπαστούνια. Αλλά ως (σχεδόν) απόφοιτος Bachelor μηχανολογίας από πολύ γνωστό γερμανικό πολυτεχνείο μπορώ να πω πως εδώ επικρατεί η γενική άποψη πως οι πολυτεχνικές σχολές είναι γενικά μέσα στις δυσκολότερες. Και δεν το λέω αυτό επειδή ο ίδιος δεν τα πήγα καλά (λογικά το πτυχίο μου θα το πάρω με άριστα), αλλά μέσω αυτής της σχολής έγινα από ένα αγχώδες, ντροπαλό και κακομαθημένο αγόρι ένας ψύχραιμος, ώριμος και θαρραλέος άνδρας, έμαθα να διαχειρίζομαι το χρόνο μου και να συνδυάζω αποτελεσματική μελέτη με ερευνητικές και κοινωνικές δραστηριότητες κ. α. Προ παντώς, όμως, έμαθα να αντιμετωπίζω αποτυχίες (είτε απορρίψεις από εταιρείες για πρακτική ή για κάποιο event ή από ιδρύματα υποτροφιών, είτε μέτριους βαθμούς σε μαθήματα) πολύ πιο ώριμα και ψύχραιμα, να προσπαθώ να βελτιώσω τις δικές μου αδυναμίες και όχι να ρίχνω το φταίξιμο στον καθηγητή.

Παρότι είμαι σε πολυτεχνική σχολή, είμαι σίγουρος πως σχολές όπως το Μαθηματικό ή το Φυσικό είναι πιο απαιτητικές (κυρίως επειδή στη σχολή μου μπορείς να περάσεις τα περισσότερα μαθήματα χωρίς ιδιαίτερα βαθιά κατανόηση - όχι βέβαια με καλό βαθμό - ενώ σε εκείνες τις σχολές χωρίς κατανόηση απλά δεν έχεις ελπίδες). Αλλά σε σχέση με Οικονομικά, Φιλοσοφική ή (ακόμα και) Ιατρική, πιστεύω πως ο βαθμός δυσκολίας είναι σαφώς ανώτερος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Πολυτεχνείο από πολυτεχνείο διαφέρει, ιατρική από ιατρική διαφέρει.

Η σχολή που έβγαλα εγώ είναι σχολή που έμπαιναν άτομα που έβγαλα πάνω από 19000 στις πανελλαδικές και οι μισοί στο πρώτο έτος είχαν χάσει τη μπάλα και έφευγαν με το 10% για άλλες σχολές π.χ. Ιατρική Αθήνας και χτυπούσαν βαθμούς από το πρώτο έτος. Πάρα πολλές ώρες παρακολούθησης, πολύ δουλειά για το σπίτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 237551

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
γεια σου chris επειδή με ενδιαφέρουν και οι 2 σχολες απο ποιά άποψη εύκολο εννοείς??


Γεια σου.

Εάν ενδιαφέρεσαι ΚΑΙ για το Φυσικό, οφείλω να σε ενημερώσω από τώρα, ότι δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση. Παρουσιάζει αυξημένο επίπεδο δυσκολίας και όπως έχω γράψει και σε προηγούμενα μηνύματά μου, κατά την ταπεινή μου άποψη, ίσως είναι και το δυσκολότερο τμήμα που υπάρχει.

Εάν αγαπάς τη Φυσική ή πιστεύεις ότι μπορείς να την αγαπήσεις και έχεις όλη την καλή διάθεση να "ματώσεις" για να αποφοιτήσεις, τότε οφείλω επίσης να σε ενημερώσω, ότι το ταξίδι ναι μεν θα είναι μεγάλο, ωστόσο όταν φτάσεις στο "τέλος του δρόμου", θα νιώσεις μεγάλη ικανοποίηση και περηφάνια για το γεγονός ότι οι κόποι σου, έπιασαν τόπο.

Τώρα όσον αφορά το τμήμα της Ιατρικής και δη της Πάτρας (για τα υπόλοιπα δε μπορώ να γνωρίζω), είμαι σχεδόν βέβαιος, ότι με στοιχειώδες διάβασμα, αλλά και στοιχειώδη παρακολούθηση, μπορεί κάλλιστα κάποιος-α, να φέρει σε πέρας τη Σχολή και να βγάλει και έναν αξιοπρεπέστατο βαθμό.

Αυτά περιληπτικά. Δεν ξέρω τι ακριβώς σε ενδιαφέρει και αν σε βοήθησα κάπως. Εάν όχι, τότε γίνε λίγο πιο συγκεκριμένη, για να σου δώσω και πιο συγκεκριμένες απαντήσεις.

Φιλικά,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Θα διαφωνήσω κάθετα ωστόσο ως προς το Νο2, σχολές ΕΜΠ και γενικότερα τις Πολυτεχνικές σχολές. Έχοντας φάει τα νιάτα μου στα έδρανα της Πολυτεχνικής και έχοντας κατανοήσει σε βάθος την έννοια του μηχανικού, οφείλω να ομολογήσω ότι είναι από τις ευκολότερες σχολές που μπορεί να επιλέξει κάποιος. Για αυτό, εξάλλου, οι περισσότερες έχουν τόσο υψηλή βάση: Οι τελειόφοιτοι μαθητές μαλώνουν για το ποιος θα πρωτομπεί σε αυτές, ώστε να εξασκεί μετά ένα εύκολο και κυρίως ξεκούραστο επάγγελμα. Επομένως, όχι, δεν είναι τόσο ψηλά στη λίστα, όσο την κατατάσσεις φίλτατε. :)

Πολύ παράξενη λογική. Καταρχάς, δεν είναι όλες οι πολυτεχνικές σχολές ίδιες. Άλλες είναι δύσκολες και άλλες όχι τόσο. Κατά δεύτερον, τι πάει να πει από τις ευκολότερες σχολές; Με ποιες τις συγκρίνεις; Πχ με πληροφορική, οικονομικά, φιλολογικά, παραϊατρικά; Είσαι σίγουρος ότι είναι από τις ευκολότερες σχολές; Τέλος, οι άριστοι στην Ελλάδα θέλουν να μπουν σε αυτές τις σχολές επειδή αυτές προσέφεραν μέχρι και πριν τα χρόνια της κρίσης την καλύτερη αποκατάσταση και των καλύτερο μισθό. Σε καμιά περίπτωση επειδή ήταν ευκολότερες σχολές. Δεν έχω ακούσει ποτέ κάποιον να λέει "χμμ ναι θα πάω να σπουδάσω ημμυ επειδή είναι πανεύκολη σχολή και πανεύκολο το επάγγελμα του". Βασικά πρώτη φορά από εσένα διαβάζω κάτι τέτοιο. Να μου έλεγες τεφαα να σου έλεγα οκ. Αλλά σχολές μηχανικής; Μιλώντας για τη σχολή μου, που είναι ημμυ, θεωρώ ότι αδιαμφισβήτητα είναι από τις δυσκολότερες σχολές. Τουλάχιστον από τους λυκειακούς μου φίλους που έχουν σπουδάσει σε πολλά διαφορετικά τμήματα έχουμε βγάλει αυτό το συμπέρασμα. Για πολιτικούς μηχανικούς δεν ξέρω. Πολλοί ηλεκτρολόγοι πάνε πολιτικοί με 10% πάντως επειδή τη θεωρούν πιο εύκολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Πολύ παράξενη λογική. Καταρχάς, δεν είναι όλες οι πολυτεχνικές σχολές ίδιες. Άλλες είναι δύσκολες και άλλες όχι τόσο. Κατά δεύτερον, τι πάει να πει από τις ευκολότερες σχολές; Με ποιες τις συγκρίνεις; Πχ με πληροφορική, οικονομικά, φιλολογικά, παραϊατρικά; Είσαι σίγουρος ότι είναι από τις ευκολότερες σχολές; Τέλος, οι άριστοι στην Ελλάδα θέλουν να μπουν σε αυτές τις σχολές επειδή αυτές προσέφεραν μέχρι και πριν τα χρόνια της κρίσης την καλύτερη αποκατάσταση και των καλύτερο μισθό. Σε καμιά περίπτωση επειδή ήταν ευκολότερες σχολές. Δεν έχω ακούσει ποτέ κάποιον να λέει "χμμ ναι θα πάω να σπουδάσω ημμυ επειδή είναι πανεύκολη σχολή και πανεύκολο το επάγγελμα του". Βασικά πρώτη φορά από εσένα διαβάζω κάτι τέτοιο. Να μου έλεγες τεφαα να σου έλεγα οκ. Αλλά σχολές μηχανικής; Μιλώντας για τη σχολή μου, που είναι ημμυ, θεωρώ ότι αδιαμφισβήτητα είναι από τις δυσκολότερες σχολές. Τουλάχιστον από τους λυκειακούς μου φίλους που έχουν σπουδάσει σε πολλά διαφορετικά τμήματα έχουμε βγάλει αυτό το συμπέρασμα. Για πολιτικούς μηχανικούς δεν ξέρω. Πολλοί ηλεκτρολόγοι πάνε πολιτικοί με 10% πάντως επειδή τη θεωρούν πιο εύκολη.

Ρε γιάννη, σοβαρά τώρα. Ανοίγει ο άλλος ο τυχάρπαστος συζήτηση με τις 10 δυσκολότερες σχολές, γράφει για λίστα της πλάκας και εξαφανίζεται. Πραγματικά πιστεύεις ότι υπάρχει περίπτωση να καθήσω να του απαντήσω σοβαρά?
23 Νοεμβρίου έδινα πρόοδο Εδαφομηχανική 1, προχθές έδινα Μέταλλα 2 και 21 Δεκεμβρίου έχω πάλι Εδαφομηχανική 1. 3 Πρόοδοι σε 1 μήνα και σε μαθήματα πούτσα. Από τη στιγμή που μπήκε ο Νοέμβρης με έχει πάει τρένο. Το κεφάλι μου έχει γίνει καζάνι (και δεν μιλάω καν για τον κάθε τυχαίο να μπαίνει μέσα και να μου βγάλει ανακοίνωση για τη Μάνδρα και το Νομοσχέδιο για τις Απεργίες). Και το θέμα είναι ότι ούτε Χριστούγεννα παίζει ξεκούραση, γιατί έχω να πιάσω όλα τα υπόλοιπα μαθήματα.

Το Πολυτεχνείο σε παίρνει 1ο έτος λέγοντας γλυκόλογα, σου χαιδεύει λίγο τον πισινούλη στο 2ο και μετά σε στήνει στα 4 μέχρι να πάρεις πτυχίο. Αλλά τι σημασία έχει αν το Παιδαγωγικο νομίζει ότι είναι πιο δύσκολο ή η ΝΟΠΕ ή η ΣΘΕ?
Θες φίλε μου να μου πεις πως έχεις διαλέξει την top δύσκολη σχολή? Κανένα πρόβλημα, εγώ εδώ να σε ακούσω είμαι, γιατί εμένα η σχολή μου είναι πανεύκολη και έχω όλο τον χρόνο του κόσμου στη διάθεσή μου. Απλώς, μην διακόπτεις την ιστορία του πόσο γαμάτα πέρασες την Παρασκευή το βράδυ στο club, τελείωσε την και μετά συνεχίζουμε...

Ο κάθε φοιτητής της οποιαδήποτε σχολής πάντα θα νομίζει ότι η δική του είναι η πιο δύσκολη που υπάρχει. Σου κοστίζει λιγότερο να συμφωνήσεις μαζί του, παρά να του αποδείξεις ότι έχει άδικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Ήταν meta τρολλάρισμα τελικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πολύ μπροστά, δεν το είδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νομάρχης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νομάρχης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Ομολογώ πως κι εγώ τρολλαρα. Ας μιλήσουμε λοιπόν σοβαρά, κάνω την αρχή ανεβάζοντας τη δίκη μου λίστα:

1. Παιδαγωγικό
2. Νηπιαγωγών
3. Φιλοσοφική
4. Κοινωνιολογία
5. Πολιτικών Επιστημών
6. Διατροφολογια
7. Θεολογία
8. Δημοσιογραφία
9. Διοίκηση Επιχειρήσεων
10. Οικονομικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Bad one.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top