Δυσκολία σχολών

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Χαλάρωσε μικρούλη, έχεις ακόμα πολύ διάβασμα μπροστά σου. Μέχρι τότε θα έχεις αναθεωρήσει και το όνομά σου. Προς το παρόν η μόνη φράση που μου'ρχεται στο νού είναι: "Η φλυαρία, είναι η τέχνη να μη λες τίποτα και να μην αφήνεις τίποτα που να μη το πεις".

Καλά απογεύματα... :hmm:

Υ.Γ. με το επόμενο μήνυμά σου, είμαι σίγουρος πως θα τρέμουν τα κόκαλα του John Keynes και του Milton Friedman. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

GeorgeRtr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GeorgeRtr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Χαλάρωσε μικρούλη, έχεις ακόμα πολύ διάβασμα μπροστά σου. Μέχρι τότε θα έχεις αναθεωρήσει και το όνομά σου.

Δεν ξέρεις μεγαλούλη τι διάβασμα έχω κάνει στην οικονομία πρίν μπω όμως. Αυτό δεν ξέρεις. Και αν το πρωτοετής σε κάνει να γελάς όταν θα τελειώσω θα σε κάνει να κλαις.

Cheers
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Δεν ξέρεις μεγαλούλη τι διάβασμα έχω κάνει στην οικονομία πρίν μπω όμως. Αυτό δεν ξέρεις. Και αν το πρωτοετής σε κάνει να γελάς όταν θα τελειώσω θα σε κάνει να κλαις.

Cheers
Why so serious?
-------
Λείπει κι ένα άτομο να πει ότι το παιδαγωγικό είναι η πιο δύσκολη σχολή...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeRtr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GeorgeRtr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Why so serious?
-------
Λείπει κι ένα άτομο να πει ότι το παιδαγωγικό είναι η πιο δύσκολη σχολή...:P

Εάν έβλεπες όλο τον ειρμό της συζήτησης σε αυτά που αναφέρα δεν αναφέρω για δυσκολία σχολής πιάσε το πρώτο μου quote πάνω so you can understand. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Δεν ξέρεις μεγαλούλη τι διάβασμα έχω κάνει στην οικονομία πρίν μπω όμως. Αυτό δεν ξέρεις. Και αν το πρωτοετής σε κάνει να γελάς όταν θα τελειώσω θα σε κάνει να κλαις.

Cheers
Απλα ευχομαι η προσγειωση σου να μην ειναι τοσο αποτομη οσο φαινεται οτι θα ειναι.
Ολα συσχετιζονται,τιποτα δεν ειναι αυτο που στην υπαρξη του οφειλονται ολα τα υπολοιπα,εξαιρεση δεν αποτελουν τα οικονομικα.Η δουλεια ενος οικονομολογου ειναι το ιδιο σημαντικη με αυτη ενος μηχανικου,πολιτικου,μαθηματικου και οποιουδηποτε αλλου επαγγελματια.
Ξεκαβαλα σιγα σιγα,και εγω οικονομικα σπουδαζω και στο λεω αλλα δεν ειναι κακο που και που να ειμαστε ''ταπεινοι'' σε καποια πραγματα και να παταμε στο εδαφος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeRtr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GeorgeRtr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Απλα ευχομαι η προσγειωση σου να μην ειναι τοσο αποτομη οσο φαινεται οτι θα ειναι.
Ολα συσχετιζονται,τιποτα δεν ειναι αυτο που στην υπαρξη του οφειλονται ολα τα υπολοιπα,εξαιρεση δεν αποτελουν τα οικονομικα.Η δουλεια ενος οικονομολογου ειναι το ιδιο σημαντικη με αυτη ενος μηχανικου,πολιτικου,μαθηματικου και οποιουδηποτε αλλου επαγγελματια.
Ξεκαβαλα σιγα σιγα,και εγω οικονομικα σπουδαζω και στο λεω αλλα δεν ειναι κακο που και που να ειμαστε ''ταπεινοι'' σε καποια πραγματα και να παταμε στο εδαφος.

Δουλειά του οικονομολόγου είναι ο συνεχής αγώνας για εξασφάλιση υψηλού βιοτικού επιπέδου. Οποιαδήποτε άλλην ασχολία δεν τον κάνει παρά ένα συνηθισμένο και άλλοτε αποτυχημένο μη οικονομολόγο. Αυτή είναι η άποψή μου και γι'αυτό θα δώσω μάχη εγώ προσωπικώς. Επίσης δεν υποβίβασα κανένα επάγγελμα και καμία σχολή όλα παίζουν ένα ρόλο στο οικονομικό σύστημα.

Υστερόγραφο1 : Για τις προσγειώσεις και τις απογειώσεις να απευθυνθείς σε πιλότους όχι σε εμένα. Εγώ είμαι εδώ να σου απαντήσω και να κάνω διάλογο με επιχειρήματα δυστυχώς όμως υπάρχει τεράστια δυσκολία συνεννόησης οπότε και δεν θα το συνεχίσω, δεν έχει νόημα.

Υστερόγραφο2 : Για τον κύριο Giorgos Pamak που ύπουλα κάνει edit τα post του πολύ αργότερα αφού του απαντήσω, ξέχασες τον Smith πιπέρι στο στόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Δουλειά του οικονομολόγου είναι ο συνεχής αγώνας για εξασφάλιση υψηλού βιοτικού επιπέδου. Οποιαδήποτε άλλην ασχολία δεν τον κάνει παρά ένα συνηθισμένο και άλλοτε αποτυχημένο μη οικονομολόγο. Αυτή είναι η άποψή μου και γι'αυτό θα δώσω μάχη εγώ προσωπικώς. Επίσης δεν υποβίβασα κανένα επάγγελμα και καμία σχολή όλα παίζουν ένα ρόλο στο οικονομικό σύστημα.
Οταν λοιπον γινεις ενας πετυχημενος οικονομολογος και μου εξασφαλιζεις με τις αποφασεις σου και τις δρασεις σου το δικαωμα μου να ζω σαν ανθρωπος μιλα οσο θες,πολλοι ειναι οι πρωτοετεις που νομιζουν οτι αφου μπηκαν σε μια σχολη ειναι ηδη τοπ στον τομεα τους,αν ηταν ετσι...
Ειδαμε και σε κοινωνιες που το κεφαλαιο υπαρχει και αυτοι οι λαμπροι οικονομολογοι κανουν σωστα την δουλεια τους ποσο ανθρωπινα ζει ο κοσμος,μακαρι να ηταν η ευρεση χρηματων μεσω οικονομικων αποφασεων το μονο προβλημα που μας απασχολουσε σημερα φιλε Γιωργο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Δουλειά του οικονομολόγου είναι ο συνεχής αγώνας για εξασφάλιση υψηλού βιοτικού επιπέδου........
Αυτό κάνουν και οι οικονομολόγοι της τρόϊκας.
Εργάζονται με αυταπάρνηση μέρα και νύχτα για την προκοπή και ευημερία του Ελληνικού λαού, για την εξασφάλιση ενός υψηλού βιοτικού επιπέδου.
Ανάλογη δουλειά κάνουν και οι οικονομολόγοι συνεργάτες του Σόρος. Παλεύουν για την ευημερία των ανθρώπων σε όλο τον κόσμο.
Λίγη σεμνότητα δε βλάπτει:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
τελικά πού καταλήξατε;
ποια σχολή είναι η δυσκωλότερη όλων; :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
τελικά πού καταλήξατε;
ποια σχολή είναι η δυσκωλότερη όλων; :eek:

Εφαρμοσμενη Ιατρικη ΕΜΠ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Οταν λοιπον γινεις ενας πετυχημενος οικονομολογος και μου εξασφαλιζεις με τις αποφασεις σου και τις δρασεις σου το δικαωμα μου να ζω σαν ανθρωπος μιλα οσο θες,πολλοι ειναι οι πρωτοετεις που νομιζουν οτι αφου μπηκαν σε μια σχολη ειναι ηδη τοπ στον τομεα τους,αν ηταν ετσι...
Ειδαμε και σε κοινωνιες που το κεφαλαιο υπαρχει και αυτοι οι λαμπροι οικονομολογοι κανουν σωστα την δουλεια τους ποσο ανθρωπινα ζει ο κοσμος,μακαρι να ηταν η ευρεση χρηματων μεσω οικονομικων αποφασεων το μονο προβλημα που μας απασχολουσε σημερα φιλε Γιωργο.

Τελικά πρόκειται για νοήμον νέο συνάδελφο(βλ. Sail Beg). Αν και αρχικά παρεξηγημένος, αναθεωρώ. Βλέποντας φίλε Sail τους περισσότερους εξ'υμών των Οικονομικών και "εδώ μέσα" αλλά και "εκεί έξω", διαπιστώνεις το τεράστιο "Gap" που υπάρχει. Χάσμα Ιδεών συγκεκριμένα... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ενα περίεργο πράγμα τα παλιά τα χρόνια που η οικονομία πήγαινε καλά και όλοι τρώγανε έστω με δανεικά οι οικονομικές σχολές ήταν δευτεροκλασάτη επιλογή,τώρα με την κρίση που δεν υπάρχει σάλιο γίναν και της μόδας!

μην με πεί κανείς είναι επειδή υπάρχει ενδιαφέρον για τα αίτια κ.λοιπός πρόλογος;)

παντως όντως στην αμερική τουλάχιστον οι οικονομικές σχολές συγκεντρώνουν υψηλό ενδιαφέρον

άλλωστε σε επίπεδο οικονομετρίας ,αλλά και με τα διάφορα χρηματοπιστωτικά εργαλεία είναι βέβαια η πιο δυσνόητη(απο τις πιο εστω) και δύσκολη επιστήμη,συχνά ούτε καν οι "εφευρέτες" των εργαλείων δεν γνωρίζουν τι στην ευχή σημαίνουν όλα αυτά τα μοντέλα και τα μαθηματικά που τα υποστηρίζουν..
επίσης είναι επιστήμη που επηρέασε και επηρεάζει δραματικά τα πεπραγμένα του κόσμου,περισσότερο από κάθε άλλη....

με ενοχλεί ωστόσο που δεν διδάσκεται η σοσιαλιστική οικονομία στα πανεπιστήμια παράλληλα με τις άλλες θεωρίες...

τώρα για τους φοιτητές των σχολών ,ήρεμα δεν σημαίνει επειδή μπήκατε σε μια οικονομική σχολή πως θα μας "κυβερνάτε" σε δέκα χρόνια,ίσως οι αριστούχοι μεταξύ σας,αν και πάλι αβέβαιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Ενημερωτικά η Οικονομετρία θέλει άψογη Γραμμική Άλγεβρα και Μαθηματική Στατιστική (εκτιμητές, ελέγχους και δειγματικές κατανομές). Έχω απορία πως ένας φοιτητής (πρώην μαθητής της θεωρητικής) θα μπει στο νόημα των ανώτερων Μαθηματικών, όταν επιλέγει να σπουδάσει Οικονομικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Ενημερωτικά η Οικονομετρία θέλει άψογη Γραμμική Άλγεβρα και Μαθηματική Στατιστική (εκτιμητές, ελέγχους και δειγματικές κατανομές). Έχω απορία πως ένας φοιτητής (πρώην μαθητής της θεωρητικής) θα μπει στο νόημα των ανώτερων Μαθηματικών, όταν επιλέγει να σπουδάσει Οικονομικά;

Γιατί ποιος είπε ότι θα μπει στο νόημα?
Όπως επίσης δεν θα μπουν στο νόημα και το 70% των συμφοιτητών σου.
Όσο για την πρώτη πρόταση, αγγίζει τα όρια της γραφικότητας.
Απ'την άλλη πάλι, πότε και πού γνώρισες την Οικονομετρία εσύ? Πέραν κάποιου "προλογικού" μαθήματος και αυτό ίσως...?

Δηλαδή αν αύριο κάποιο Π.Δ. ορίσει ότι θα μπορούν να μπουν στο Μαθηματικό και απόφοιτοι θεωρητικής, θα σημαίνει ότι στο Μαθηματικό πλέον δεν διδάσκονται μαθηματικά? Ένας απόφοιτος θεωρητικής σε Οικονομικό τμήμα θα αναγκαστεί να πάρει 1 Στατιστική, 1 Μαθηματικά και 1 Οικονομετρία και στην συνέχεια θα γεμίσει το πτυχίο του με όλα τα θεωρητικά, τουλάχιστον στο έτος μου οι περισσότεροι θεωρητικοί αυτό κάναν. Δηλαδή για ποιον λόγο φέρνεις σαν αρνητικό παράδειγμα αυτήν την κατηγορία φοιτητών και δεν λές το αντίθετο για παιδιά που κάνουν 4 Οικονομετρίες, άλλα 3 οικονομετρικά μαθήματα, 3 Οικονομικά Μαθηματικά 3 Στατιστικές και επιχειρησιακά μαθήματα, στις αντίστοιχες κατευθύνσεις?

Τέλος ποιος σου είπε, γιατί μάλλον από φήμη θα το λες(μή έχοντας φοιτήσει σε σχετικό τμήμα), ότι μαθαίνεις καλύτερα την "απαιτούμενη" αλγεβρική ύλη ενός Οικονομολόγου? Ευτυχώς μας χρησιμεύουν μόνο το 30% ίσως και λιγότερο από το πρόγραμμα σπουδών σας για να κάνουμε την εργασία μας. Ούτε σας ανταγωνιζόμαστε για το υπόλοιπο 70% και ούτε προσωπικά έχω χρόνο και όρεξη να ασχοληθώ με αυτό το 70%. Εσένα που σ'έρεσε προφανώς, επιλέγοντας μαθηματικό τμήμα, σου δίνω μια συμβουλή μονάχα. Μακάρι να μπορέσεις να εφαρμόσεις αυτό το 70% που σε διαφοροποιεί από εμάς στην εργασιακή σου πορεία και να μην κολλήσεις σε αυτό το μασημένο(από πολλές σχολές) 30%. Γιατί αν μείνεις σε αυτή την λογική μαύρα τα μαντάτα φίλε μου.

Υ.Γ. Η προσωπική χαρά και ευτυχία μου είναι, ότι αν η διδακτέα ύλη της σχολής μου στον κλάδο που δραστηριοποιούμαι, εκφράζεται με ποσοστά. Τότε στην εργασία μου έχω υπερεξαντλήσει την αυτή ύλη κατά πολύ. Η απόσβεση του χρόνου που έκατσα στα έδρανα σχολών, σεμιναρίων, μεταπτυχιακών κ.α. συμβαίνει καθημερινά, μέσω της εργασίας μου. Πες μου όμως πότε εσύ(εννοώντας τον μέσο φοιτητή Μαθηματικού) θα καταφέρεις να εφαρμόσεις, όχι το 100%, αλλά έστω και το 50% των όσων έμαθες στην σχολή σου και δεν θα αναλωθείς στον κύκλο της μέσης εκπαίδευσης? Έ?
Τί να το κάνω να έχω διδαχθεί 1.000.000 πράγματα τα οποία δεν θα μπορέσεις ποτέ να τα δείς να συμβαίνουν μπροστά σου, σε πραγματικές συνθήκες εργασίας. Είναι σαν την περίπτωση ατόμου, που διαβάζει από το πρωί μέχρι το βράδυ τα πάντα για το sex, νομίζει ότι είναι ο πλέον ειδικός και στην πραγματικότητα δεν έχει έρθει ποτέ σε σεξουαλική επαφή. Το τρελό είναι, ότι θα υπάρξουν άτομα που θα στραφούν να ζητήσουν τις συμβουλές του... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Γιατί πάντα έχεις άποψη για όλα και βγάζεις "νοκ άουτ" τον συνομιλητή σου με άσχημο τρόπο, προσβάλλοντάς τον εν τέλει. Σεβαστή η γνώμη σου άλλα άκουσε και μια άλλη γνώμη. Αυτό επιτάσσει ο δημοκρατικός διάλογος. Γιατί να διεκδικήσω κομμάτι εργασίας οικονομολόγου; Οικονομολόγος είμαι; Οικονομολόγος wanna be είμαι (όπως κάποιοι); Πώς ξέρεις ότι δεν εφαρμόζω την αποκτηθείσα γνώση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Γιατί να διεκδικήσω κομμάτι εργασίας οικονομολόγου; Οικονομολόγος είμαι; Οικονομολόγος wanna be είμαι (όπως κάποιοι); Πώς ξέρεις ότι δεν εφαρμόζω την αποκτηθείσα γνώση;

Δεν ξέρω εσύ να μου πεις, από τα γραφόμενά σου αυτό καταλαβαίνω. Προσωπικά ποτέ δεν είχα κόλλημα να με αποκαλέσουν Οικονομολόγο, ο τίτλος είναι ανούσιος αν δεν το εξασκείς στην καθημερινότητά σου. Είσαι οικονομολόγος, οκ το δηλώνεις, αλλά πού? Μπροστά από μια εφημερίδα πρωινή, κάνοντας τον καμπόσο σε κάποιο καφενείο? Οπότε δεν συγκινούμε καθόλου με τέτοιους τίτλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Δεν ξέρω εσύ να μου πεις, από τα γραφόμενά σου αυτό καταλαβαίνω. Προσωπικά ποτέ δεν είχα κόλλημα να με αποκαλέσουν Οικονομολόγο, ο τίτλος είναι ανούσιος αν δεν το εξασκείς στην καθημερινότητά σου. Είσαι οικονομολόγος, οκ το δηλώνεις, αλλά πού? Μπροστά από μια εφημερίδα πρωινή κάνοντας τον καμπόσο σε κάποιο καφενείο? Οπότε δεν συγκινούμε καθόλου με τέτοιους τίτλους.

Έχεις μεγάλη ιδέα για τον εαυτό σου και μάλιστα την αυτοπροβάλεις με άσχημο και κομπλεξικό τρόπο. Μακάρι να μην δεις ποτέ το άσχημο πρόσωπο της ζωής. Δυστυχώς ένα πράγμα που δεν διδάσκει το Πανεπιστήμιο είναι η αξιοπρέπεια και το ήθος. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Έχεις μεγάλη ιδέα για τον εαυτό σου και μάλιστα την αυτοπροβάλεις με άσχημο και κομπλεξικό τρόπο. Μακάρι να μην δεις ποτέ το άσχημο πρόσωπο της ζωής. Δυστυχώς ένα πράγμα που δεν διδάσκει το Πανεπιστήμιο είναι η αξιοπρέπεια και το ήθος. :/:

Λυπάμαι πραγματικά που ΚΑΙ εσύ ξ'έπεσες στον βωμό μιας ηλεκτρονικής δήθεν λογομαχίας. Αν δεν δεις την κατάσταση χαλαρά, πάντα θα θεωρείς ότι σε προσβάλει ο συνομιλητής σου. Για εξάσκηση αυτής της διαλογικής λογικής, σου συνιστώ να εφαρμόσεις την τακτική εκπαίδευσης ασφαλιστικών υπαλλήλων, "της απαντήσεως δια μέσω της ερώτησης..." ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeRtr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GeorgeRtr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Δεν ξέρω εσύ να μου πεις, από τα γραφόμενά σου αυτό καταλαβαίνω. Προσωπικά ποτέ δεν είχα κόλλημα να με αποκαλέσουν Οικονομολόγο, ο τίτλος είναι ανούσιος αν δεν το εξασκείς στην καθημερινότητά σου. Είσαι οικονομολόγος, οκ το δηλώνεις, αλλά πού? Μπροστά από μια εφημερίδα πρωινή, κάνοντας τον καμπόσο σε κάποιο καφενείο? Οπότε δεν συγκινούμε καθόλου με τέτοιους τίτλους.

Θα μπορούσες να κάνεις και επιστημονικές δημοσιεύσεις και ακόμη και να γράψεις και βιβλίο. Θα μπορούσες να συμμετέχεις σε lobby οικονομολόγων και να καλλιεργείς ακόμη περισσότερο τις γνώσεις σου. Αμφιβάλλω όμως αν με τόσο κόμπλεξ σε δεχόταν κάποιος... Ο τραπεζίτης ο οποίος δουλεύει στην τράπεζα ως ταμίας πως το εξασκεί το επάγγελμά του και τι παραπάνω έχει ας πούμε ; Σου είπα και πριν αν είχα την δυνατότητα θα έτρωγες γερό αλλά δεν την έχω you are lucky :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Ο τραπεζίτης ο οποίος δουλεύει στην τράπεζα ως ταμίας πως το εξασκεί το επάγγελμά του και τι παραπάνω έχει ας πούμε ;

Ο τραπεζίτης που δουλεύει ως ταμίας? :P
Πες μου μόνο όταν τον βρεις αυτόν, ποιος είναι, ώστε να το μάθουμε. Να δω τον Προβόπουλο και τον Σάλλα στον κισέ και τί στον κόσμο... :hmm:
Τόσες ώρες διαβάσματος της "Οικονομίας" και ακόμα συγχέουμε έννοιες? Απαράδεκτο... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top