Δυσκολία σχολών

GeorgeRtr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GeorgeRtr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Ο τραπεζίτης που δουλεύει ως ταμίας? :P
Πες μου μόνο όταν τον βρεις αυτόν, ποιος είναι, ώστε να το μάθουμε. Να δω τον Προβόπουλο και τον Σάλλα στον κισέ και τί στον κόσμο... :hmm:

'Aσε τον Προβόπουλο και τον Σάλα και πιάσε τον υπάλληλο που κάθε μέρα πάει στο γραφείο της διπλανής τράπεζας και το μόνο που κάνει είναι να βάζει σφραγίδες και υπογραφές στις αναλήψεις και τις καταθέσεις που κάνουν οι πελάτες των αφεντικών που είπες. Αναφέρομαι στο δυναμικό των τραπεζών ηλίθιε όχι στους γενικούς διευθυντές.

Τόσες ώρες διαβάσματος της "Οικονομίας" και ακόμα συγχέουμε έννοιες? Απαράδεκτο...
Δεν συγχέω έννοιες απλά το μυαλό σου είναι σαν ξεχαρβανιασμένο κονσερβοκούτι από τη μισαλλοδοξία σου ούτε να διαβάσεις δεν μπορείς. Διαβάζεις ό,τι θες εσύ και όχι ό,τι είναι γραμμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Αναφέρομαι στο δυναμικό των τραπεζών ηλίθιε όχι στους γενικούς διευθυντές.

Η φράση μου θυμίζει την γνωστή ατάκα του Μπίλ Κλίντον του 1992 "Είναι η Οικονομία ηλίθιε". Να υποθέσω πως η συγκεκριμένη φράση συνέπεσε με τα γενέθλιά σου? (1992):hmm:

Ε αυτοί κύριε Οικονομολόγε μου, ΔΕΝ λέγονται "Τραπεζίτες", μάλλον τους λένε "Τραπεζικούς υπαλλήλους"... Σαν λέξεις, υπάρχουν ακόμα και οι ακόλουθες: Τραπέζι, Τραπεζαρία, Τραπεζομάντηλο... πρόσεξε στο επόμενο Quiz: Fill in the blanks να βάλεις τη σωστή λέξη... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Why so serious?
-------
Λείπει κι ένα άτομο να πει ότι το παιδαγωγικό είναι η πιο δύσκολη σχολή...:P

χαχα Με πληγώνεις.... μπάι δε γούει η πρακτική εξάσκηση είναι το πιο δύσκολο πάρτ της σχολής! Δε μπορείς να τα κάνεις εύκολα να σε προσέξουν τα παιδάκια πρέπει να το έχεις και αν δεν το έχεις να το αποκτήσεις!!Είναι αυτό που λέμε δεν πα να γνωρίζεις τα πάντα...άντε πάνε να τα διδάξεις κιόλας ..εκεί σε θέλω! Τελοσπάντων θεωρητικά δεν είναι δυσκολη πρακτικά είναι που αλλάζει το πράγμα!Άλλωστε πιστεύω πως όλοι αυτοί που ''καυχιούνται'' ότι η σχολή τους είναι δύσκολη...(τραβάτε με κι ας κλαίω δηλαδή)...ίσως νιώθουν την ανάγκη να θεωρηθούν έξυπνοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
χαχα Με πληγώνεις.... μπάι δε γούει η πρακτική εξάσκηση είναι το πιο δύσκολο πάρτ της σχολής! Δε μπορείς να τα κάνεις εύκολα να σε προσέξουν τα παιδάκια πρέπει να το έχεις και αν δεν το έχεις να το αποκτήσεις!!Είναι αυτό που λέμε δεν πα να γνωρίζεις τα πάντα...άντε πάνε να τα διδάξεις κιόλας ..εκεί σε θέλω! Τελοσπάντων θεωρητικά δεν είναι δυσκολη πρακτικά είναι που αλλάζει το πράγμα!Άλλωστε πιστεύω πως όλοι αυτοί που ''καυχιούνται'' ότι η σχολή τους είναι δύσκολη...(τραβάτε με κι ας κλαίω δηλαδή)...ίσως νιώθουν την ανάγκη να θεωρηθούν έξυπνοι!
Για να το γράψω ορθότερα...
"Λείπει ένα συγκεκριμένο άτομο να πει ότι το παιδαγωγικό είναι η πιο δύσκολη σχολή...:P"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Άλλωστε πιστεύω πως όλοι αυτοί που ''καυχιούνται'' ότι η σχολή τους είναι δύσκολη...(τραβάτε με κι ας κλαίω δηλαδή)...ίσως νιώθουν την ανάγκη να θεωρηθούν έξυπνοι!

ίσως, αφού δεν μπορούν άλλο να νιώθουν χαζοί όταν η προσπάθειά τους δεν είναι αρκετή...
Και αυτό συμβαίνει συχνά.Να δεις γιατί......α!λόγω αυτής της δυσκολίας που λέγαμε!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Γιατί ποιος είπε ότι θα μπει στο νόημα?
Όπως επίσης δεν θα μπουν στο νόημα και το 70% των συμφοιτητών σου.
Όσο για την πρώτη πρόταση, αγγίζει τα όρια της γραφικότητας.
Απ'την άλλη πάλι, πότε και πού γνώρισες την Οικονομετρία εσύ? Πέραν κάποιου "προλογικού" μαθήματος και αυτό ίσως...?

Δηλαδή αν αύριο κάποιο Π.Δ. ορίσει ότι θα μπορούν να μπουν στο Μαθηματικό και απόφοιτοι θεωρητικής, θα σημαίνει ότι στο Μαθηματικό πλέον δεν διδάσκονται μαθηματικά? Ένας απόφοιτος θεωρητικής σε Οικονομικό τμήμα θα αναγκαστεί να πάρει 1 Στατιστική, 1 Μαθηματικά και 1 Οικονομετρία και στην συνέχεια θα γεμίσει το πτυχίο του με όλα τα θεωρητικά, τουλάχιστον στο έτος μου οι περισσότεροι θεωρητικοί αυτό κάναν. Δηλαδή για ποιον λόγο φέρνεις σαν αρνητικό παράδειγμα αυτήν την κατηγορία φοιτητών και δεν λές το αντίθετο για παιδιά που κάνουν 4 Οικονομετρίες, άλλα 3 οικονομετρικά μαθήματα, 3 Οικονομικά Μαθηματικά 3 Στατιστικές και επιχειρησιακά μαθήματα, στις αντίστοιχες κατευθύνσεις?

Τέλος ποιος σου είπε, γιατί μάλλον από φήμη θα το λες(μή έχοντας φοιτήσει σε σχετικό τμήμα), ότι μαθαίνεις καλύτερα την "απαιτούμενη" αλγεβρική ύλη ενός Οικονομολόγου? Ευτυχώς μας χρησιμεύουν μόνο το 30% ίσως και λιγότερο από το πρόγραμμα σπουδών σας για να κάνουμε την εργασία μας. Ούτε σας ανταγωνιζόμαστε για το υπόλοιπο 70% και ούτε προσωπικά έχω χρόνο και όρεξη να ασχοληθώ με αυτό το 70%. Εσένα που σ'έρεσε προφανώς, επιλέγοντας μαθηματικό τμήμα, σου δίνω μια συμβουλή μονάχα. Μακάρι να μπορέσεις να εφαρμόσεις αυτό το 70% που σε διαφοροποιεί από εμάς στην εργασιακή σου πορεία και να μην κολλήσεις σε αυτό το μασημένο(από πολλές σχολές) 30%. Γιατί αν μείνεις σε αυτή την λογική μαύρα τα μαντάτα φίλε μου.

Υ.Γ. Η προσωπική χαρά και ευτυχία μου είναι, ότι αν η διδακτέα ύλη της σχολής μου στον κλάδο που δραστηριοποιούμαι, εκφράζεται με ποσοστά. Τότε στην εργασία μου έχω υπερεξαντλήσει την αυτή ύλη κατά πολύ. Η απόσβεση του χρόνου που έκατσα στα έδρανα σχολών, σεμιναρίων, μεταπτυχιακών κ.α. συμβαίνει καθημερινά, μέσω της εργασίας μου. Πες μου όμως πότε εσύ(εννοώντας τον μέσο φοιτητή Μαθηματικού) θα καταφέρεις να εφαρμόσεις, όχι το 100%, αλλά έστω και το 50% των όσων έμαθες στην σχολή σου και δεν θα αναλωθείς στον κύκλο της μέσης εκπαίδευσης? Έ?
Τί να το κάνω να έχω διδαχθεί 1.000.000 πράγματα τα οποία δεν θα μπορέσεις ποτέ να τα δείς να συμβαίνουν μπροστά σου, σε πραγματικές συνθήκες εργασίας. Είναι σαν την περίπτωση ατόμου, που διαβάζει από το πρωί μέχρι το βράδυ τα πάντα για το sex, νομίζει ότι είναι ο πλέον ειδικός και στην πραγματικότητα δεν έχει έρθει ποτέ σε σεξουαλική επαφή. Το τρελό είναι, ότι θα υπάρξουν άτομα που θα στραφούν να ζητήσουν τις συμβουλές του... ;)

Γιατί τόση απέχθεια προς το Τμήμα Μαθηματικών; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NicolasM

Νεοφερμένος

Ο NicolasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Οικονομετρία; Αποτυχημένη απόδοση του econometry, οικονομομετρία θα έπρεπε να είναι, αλλιώς κόβεται το δεύτερο συνθετικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Το "μέτρο" (-μετρία) υποδηλώνει την στατιστική (πιθανοθεωρητικό μέτρο) που εμπεριέχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Μορφωμένα άτομα και ακόμα λένε για το ποιου η σχολή είναι δυσκολότερη και χρησιμότερη..Ούτε οι θειάδες στα χωριά :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NicolasM

Νεοφερμένος

Ο NicolasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Το "μέτρο" (-μετρία) υποδηλώνει την στατιστική (πιθανοθεωρητικό μέτρο) που εμπεριέχει.

οικ-
νομ-
μετρ-
Έπρεπε να υπάρχουν δύο μ στην λέξη, αυτό λέω απλώς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Μορφωμένα άτομα και ακόμα λένε για το ποιου η σχολή είναι δυσκολότερη και χρησιμότερη..Ούτε οι θειάδες στα χωριά :whistle:

Το "μορφωμένος" έχει πολλές ερμηνείες. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Τουλάχιστον σε γνωστικά πλαίσια :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Τουλάχιστον σε γνωστικά πλαίσια :whistle:

Τα γνωστικά είναι αμφιλεγόμενα, επειδή κανείς δεν ξέρει πόσο μαθαίνει ο άλλος, τι μαθαίνει, τι δεν μαθαίνει,...κλπ. Τα κοινωνικά πλαίσια είναι θέμα γενικότερης παιδείας που δεν νομίζω ότι είναι μέλημα της σημερινής Ελληνικής οικογένειας ή/ και του σχολείου. Οι δυο θεσμοί εμμένουν σε ανούσιες λεπτομέρειες. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Και πάλι..Ως "επιστήμονες" (και καλά :p ) έχουμε την δική μας κρίση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xlapatsas1982

Νεοφερμένος

Ο Σαρδανάπαλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Ρε άντε πάτε για κανά καφέ να δείτε κανά άνθρωπο μόνο κάθεστε και ασχολείστε με μ*@*@*ς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Λοιπον, καθε σχολη εχει την δυσκολια της. Παρολα αυτα φυσικο-μαθηματικα αποτελουν τις πιο δυσκολες εκ των αλλων κατα την γνωμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Όποιος έχει τη πιο δύσκολη σχολή τι κερδίζει??!!!:P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeRtr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GeorgeRtr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Όποιος έχει τη πιο δύσκολη σχολή τι κερδίζει??!!!:P:P:P:P

A cookie 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Μορφωμένα άτομα και ακόμα λένε για το ποιου η σχολή είναι δυσκολότερη και χρησιμότερη..Ούτε οι θειάδες στα χωριά :whistle:

Μάλλον είναι παρα-μορφωμενοι οι συμφοιτητες,γιαυτο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top