Δυσκολία κατανόησης των Μαθηματικών

mitis

Νεοφερμένος

Η mitis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Ξεκινάμε από μια παραδοχή και ελπίζω όλοι να συμφωνούμε σε αυτό.
Τα μαθηματικά είναι τρόπος σκέψης και για να τα μάθεις χρειάζεται καθοδήγηση. Δεν μαθαίνονται με ανάγνωση και αποστήθιση.
Εκεί που νομίζεις ότι ξέρεις κάτι, έρχεται κάποιος με μια μικρή παραλλαγή αυτού που νομίζεις ότι ξέρεις και στο ανατρέπει.
Σε εσένα, για λόγους που δεν εξετάζουμε εδώ, έχει αποτύχει η καθοδήγηση.
Η λύση λοιπόν είναι να σε βάλει γρήγορα κάποιος στο πνεύμα και μετά, να μην τα αφήσεις.
Επειδή ξέρω ότι στη πραγματικότητα αυτά που σου λείπουν είναι απλά, σου προτείνω τον γρήγορο δρόμο

Φάση 1 Ιδιαίτερο - να κερδίσεις άμεσα το χαμένο έδαφος (1 μήνα εντατικά - Όχι παραπάνω).
Φάση 2 Μετακινείσαι στο 1ο θρανίο (αν δεν είσαι ήδη)
Φάση 3 Δεν επιτρέπεις να ξανασυμβεί αυτό το πρόβλημα. Συμμετέχεις ενεργά στο μάθημα και γίνεσαι η 5η στους 4 που ήδη προσέχουν. Αντάλλαξε και απόψεις για το μάθημα με τους <σπασίκλες> και άσε τους υπόλοιπους στη μαυρίλα τους. Εσύ αναγνώρισες το πρόβλημα και γιαυτό έχεις την ευκαιρία να το λύσεις.
Φάση 4 Μόλις κερδίσεις τα παραπάνω, βρίσκεις έναν μπαμπά που ξέρει καλά, μια μαμά, ένα ξάδελφο, ή αν αισθάνεσαι δυνατή από μόνη σου με ένα σχολικό βοήθημα (όχι λυσάρι) και διαβάζεις κάθε φορά το μάθημα που θα σου παραδώσει ο καθηγητής σου. Αυτό βοηθάει απίστευτα στο να εμπεδώσεις στην τάξη μέσα και χωρίς άλλη βοήθεια, το θέμα. Να είσαι 1 σελίδα μπροστά όχι παραπάνω. Ζήτησε τη συνεργασία του καθηγητή σου σε αυτό. Δεν του κοστίζει τίποτα να συνεργαστεί λέγοντάς σου το πως θα προχωρήσει.

Για την υπόλοιπη καριέρα σου σαν μαθήτρια, διαβάζεις την θεωρία, όλα τα παραδείγματα του βιβλίου, κάνεις τις ασκήσεις κατανόησης και λύνεις ΟΛΕΣ τις ασκήσεις του κεφαλαίου. Ειδικά για τα βιβλία της Β και Γ τάξης, έχω να σου πω ότι καμιά άσκηση δεν είναι επανάληψη κάποιας άλλης. Κάθε μια έχει να σου διδάξει κάτι, να σε κάνει να δεις από μια διαφορετική σκοπιά και να αντιμετωπίσεις μια λεπτομέρεια που δεν φανταζόσουν.
Να ευχαριστιέσαι όταν την πατάς στα μαθηματικά γιατί τότε διδάσκεσαι το τι είχες καταλάβει λάθος. Έτσι σιγά σιγά εκπαιδεύεται το μυαλό να σκέπτεται πιο "μαθηματικά".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Ξεκινάμε από μια παραδοχή και ελπίζω όλοι να συμφωνούμε σε αυτό.
Τα μαθηματικά είναι τρόπος σκέψης και για να τα μάθεις χρειάζεται καθοδήγηση. Δεν μαθαίνονται με ανάγνωση και αποστήθιση.
Εκεί που νομίζεις ότι ξέρεις κάτι, έρχεται κάποιος με μια μικρή παραλλαγή αυτού που νομίζεις ότι ξέρεις και στο ανατρέπει.
Σε εσένα, για λόγους που δεν εξετάζουμε εδώ, έχει αποτύχει η καθοδήγηση.
Η λύση λοιπόν είναι να σε βάλει γρήγορα κάποιος στο πνεύμα και μετά, να μην τα αφήσεις.
Επειδή ξέρω ότι στη πραγματικότητα αυτά που σου λείπουν είναι απλά, σου προτείνω τον γρήγορο δρόμο

Φάση 1 Ιδιαίτερο - να κερδίσεις άμεσα το χαμένο έδαφος (1 μήνα εντατικά - Όχι παραπάνω).
Φάση 2 Μετακινείσαι στο 1ο θρανίο (αν δεν είσαι ήδη)
Φάση 3 Δεν επιτρέπεις να ξανασυμβεί αυτό το πρόβλημα. Συμμετέχεις ενεργά στο μάθημα και γίνεσαι η 5η στους 4 που ήδη προσέχουν. Αντάλλαξε και απόψεις για το μάθημα με τους <σπασίκλες> και άσε τους υπόλοιπους στη μαυρίλα τους. Εσύ αναγνώρισες το πρόβλημα και γιαυτό έχεις την ευκαιρία να το λύσεις.
Φάση 4 Μόλις κερδίσεις τα παραπάνω, βρίσκεις έναν μπαμπά που ξέρει καλά, μια μαμά, ένα ξάδελφο, ή αν αισθάνεσαι δυνατή από μόνη σου με ένα σχολικό βοήθημα (όχι λυσάρι) και διαβάζεις κάθε φορά το μάθημα που θα σου παραδώσει ο καθηγητής σου. Αυτό βοηθάει απίστευτα στο να εμπεδώσεις στην τάξη μέσα και χωρίς άλλη βοήθεια, το θέμα. Να είσαι 1 σελίδα μπροστά όχι παραπάνω. Ζήτησε τη συνεργασία του καθηγητή σου σε αυτό. Δεν του κοστίζει τίποτα να συνεργαστεί λέγοντάς σου το πως θα προχωρήσει.

Για την υπόλοιπη καριέρα σου σαν μαθήτρια, διαβάζεις την θεωρία, όλα τα παραδείγματα του βιβλίου, κάνεις τις ασκήσεις κατανόησης και λύνεις ΟΛΕΣ τις ασκήσεις του κεφαλαίου. Ειδικά για τα βιβλία της Β και Γ τάξης, έχω να σου πω ότι καμιά άσκηση δεν είναι επανάληψη κάποιας άλλης. Κάθε μια έχει να σου διδάξει κάτι, να σε κάνει να δεις από μια διαφορετική σκοπιά και να αντιμετωπίσεις μια λεπτομέρεια που δεν φανταζόσουν.
Να ευχαριστιέσαι όταν την πατάς στα μαθηματικά γιατί τότε διδάσκεσαι το τι είχες καταλάβει λάθος. Έτσι σιγά σιγά εκπαιδεύεται το μυαλό να σκέπτεται πιο "μαθηματικά".

Ευχαριστώ πολύ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Ναι, στα ιδιαιτερα συμφωνω κι εγω οτι ειναι καλυτερα απο το φροντηστηριο, αλλά άλλο ρωταω: Εδω οι μισοι μου λενε οτι μονο με ιδιαιτερα γινεται δουλεια, και οι αλλοι μισοι λενε οτι δεν χρειαζεται και οτι ειναι αχρηστο απο το γυμνασιο. Δεκτες ολες οι αποψεις βεβαια, αλλα εγω μια θα πρεπει να ακολουθησω! Δεν με βοηθατε λιγο παραπανω στο ΠΟΙΑ θα ειναι αυτη?
Εσύ ξέρεις τον εαυτό σου καλύτερα από τον καθένα, αν νομίζεις ότι μπορείς να πιεστείς λίγο και να δουλέψεις με συνέπεια μόνη σου μέσα από ένα καλό βοήθημα έχει καλώς, αν θέλεις κάποιον να σε καθοδηγεί και να είναι συνέχεια πάνω από το κεφάλι σου και να σου λύνει απορίες και έχεις και την οικονομική δυνατότητα κάνε κάνα μήνα ιδιαίτερο να καλύψεις τα κενά. Το σημαντικό είνα ότι συνειδητοποίησες το πρόβλημα και αυτό είναι το πρώτο βήμα για να το ξεπεράσεις. Μικρή είσαι ακόμα χρόνο έχεις άπλετο δεν χρειάζεσαι να αγχώνεσαι απλά κάλυψε σιγά σιγά τα κενά σου με όποιο τρόπο νομίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mic97

Νεοφερμένος

Ο mic97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Αν καποιος μας ρωτησει σε ποιο μαθημα δυσκολευόμαστε οι περισσοτεροι θα απαντησουν στα μαθηματικα...Αληθεια τι πιστευετε..? το να είναι καποιος καλος στα μαθηματικα είναι θέμα διαβάσματος ή ικανότητας? Μπορεί ένας μαθητής που ναι μεν τα καταλαβαίνει αλλα αδυνατεί να λύσει πιο ''τσιμπημένες'' ασκησεις να γράψει καλα αν διαβασει??Ποιο πιστεύετε οτι είναι το πιο δύσκολο κομμάτι των μαθηματικών στο λύκειο?
Προσωπικά πιστεύω οτι υπάρουν μαθητες οι οποιοι '' το 'χουν'' και αλλοι που πρεπει να καταβαλουν τη διπλασια προσπαθεια για να φτάσουν το επιθυμητό αποτέλεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Ετσι ειναι... Ολοι μπορουν να γραψουν!! Αλλοι με περισσοτερη και αλλοι με λιγοτερη προσπαθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Τα μαθηματικά του σχολείου είναι θέμα διαβάσματος και όχι νοημοσύνης. Το απόλυτο άριστα (20) μπορεί να το πάρει ένας μαθητής μέτριας νοημοσύνης, ένας ευφυής μαθητής και ένας ιδιοφυής μαθητής. Είναι θέμα εξάσκησης και δεξιοτήτων που αποκτούνται από την επίλυση ασκήσεων.

Η διαφορά είναι ότι ένας μαθητής μέτριας νοημοσύνης πρέπει να προσπαθήσει περισσότερο από έναν ευφυή μαθητή και ο ευφυής μαθητής περισσότερο από μία ιδιοφυία για να πάρει το 20. Μπορούν όμως και οι 3 μαθητές να το πάρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mic97

Νεοφερμένος

Ο mic97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
ποιο κομματι θεωρείτε οτι ειναι το ποιο απαιτητικο στα μαθηματικα του λυκείου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
ποιο κομματι θεωρείτε οτι ειναι το ποιο απαιτητικο στα μαθηματικα του λυκείου?

Για ποια τάξη μιλάς; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Ολα μπορουν να γινουν το ιδιο δυσκολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeRtr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GeorgeRtr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
ποιο κομματι θεωρείτε οτι ειναι το ποιο απαιτητικο στα μαθηματικα του λυκείου?

Διαφορικός λογισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Παράξενο θέμα ανοίγω... :worry:

Δεν αναφέρομαι στην δυσκολία κατανόησης των μαθηματικών, ούτε στην αντιπάθεια προς αυτά.. Αναφέρομαι στον φόβο για τα μαθηματικά... Ναι, τώρα ακούγομαι σαν τον μαθηματικό μου που βγαζει πάνω από 10 φορές την ημέρα διάγνωση "Το πρόβλημά σου είναι ότι φοβάσαι τα μαθηματικά:mad::mad::mad:" και πάντα τον έκραζα για τις βλακείες που λέει, αλλά τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να τον καταλαβαίνω λίγο...

Εμένα προσωπικά, τα μαθηματικά ως επιστήμη μου αρέσουν πάρα πολύ.. Με γοητεύουν κατά κάποιο τρόπο, η ορθολογικότητά τους, οι αποδείξεις τους, ο τρόπος με τον οποίο συνδέονται πράγματα φαινομενικά ασύνδετα, η ταύτιση τους με την "αληθινή ζωή"...
Το πρόβλημα είναι όταν πάω να τα εφαρμόσω... Θα έχετε σίγουρα συναντήσει ανθρώπους που συναντάνε μία εξίσωση και είναι του στυλ "ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ?? :eek::eek::eek:", και τις περισσότερες φορές προκαλούν γέλιο... Ε, εγώ είμαι 3 φορές χειρότερη... :redface: Με τρομάζει το γεγονός ότι, πρέπει να κάνεις τόσες πολλές πράξεις με τόσους πολλούς αριθμους, και, αν έστω και ένας από αυτούς είναι λάθος, έχεις χάσει όλη την άσκηση... Με τρομάζει η περιπλοκότητά τους, οι εκατομμύριες διαφορετικές λύσεις για έναν κανόνα, και μιλάω για τα μαθηματικά του γυμνασίου!! :eek::eek: Δηλαδή στο λύκειο τι θα κάνω, θα τρέχω να κρυφτώ??

Σας έχουν τύχει παρόμοιες περιπτώσεις? Αν ναι, πώς τις αντιμετωπίσατε? Αν όχι, για όλα υπάρχει πρώτη φορά :P:P

Και μην με βρίσετε, please :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Το ειχα και εγω στο λυκειο το φοβο για τα μαθηματικα ο οποιος προκληθηκε μετα απο μια κακη επιδοση στης εξετασης του ιουνιο (νταξει ειναι ψιλο μακακια) αλλα το ξεπερασα τωρα πιστευω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Τα μαθηματικά που κάνετε στο γυμνάσιο θυμίζουν πιο πολυ αριθμητική παρά...μαθηματικά. Στο Λύκειο οι ασκήσεις δεν θα σου ζητάνε να βρεις την τιμή μια τεράστιας αριθμητικης παράστασης με κλάσματα ή να παραγοντοποιησεις μια μεγάλη εξισωση. Ναι, θα υπάρχουν και αυτά, αλλά δεν θα είναι ο μοναδικός σκοπός της άσκησης να κανείς σωστά τις πράξεις. Τα μαθηματικα στο Λύκειο είναι ένα υπέροχο μάθημα. Θα μελετας συναρτησεις, θα τις σχεδιάζεις, θα δεις πως όλα συνδέονται μεταξύ τους... Ίσως τα φοβάσαι επειδή κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά. Συζήτησε το με κάποιον καθηγητή σου και λύσε ασκήσεις. Πρέπει να αντιμετωπίσεις τον φόβο σου. Λύσε ασκησεις, ακόμα και αν δυσκολεύεσαι. Όπου κόλλας, ρωτά τον καθηγητή σου ή κάποιον γνωστό που είναι καλός στα μαθηματικα. Καλύτερα να ξεπερασεις αυτό το πρόβλημα τώρα παρά να έρθεις αντιμέτωπη με αυτό στο Λύκειο ;)
Εγώ εμφάνισα έντονα συμπτώματα..φυσικοφοβιας από τον Ιανουάριο και μετά αλλά προσπαθώ να το αντιμετωπίσω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

quintana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο quintana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
εμενα αυτο που με τρομαζει περισσοτερο οταν λυνω μια ασκηση και εχὢ κολλησει ειναι το ερωτημα αν θελει καποιο απλο κολπακι ή μετασχηματισμο που δεν βλεπω ή αν δεν εχω καταλαβει την απαραιτητη θεωρια οποτε αυτο που κανω ειναι ματαιο και πρεπει να ξαναγυρισω στο βιβλιο και να διαβασω :P
Η απλα δεν εχω κατανοησει σχεδον καθολου την θεωρια :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mitroglou

Νεοφερμένος

Ο Mitroglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Παλαιότερα μπορώ να πω πως είχα πιο συχνή επαφή με τα μαθηματικά. Για να πω την αλήθεια, πολλές φορές ξεκουραζόμουν λύνοντας ασκήσεις (ναι ξερω ακουγεται τρελο!). Μονο μη μου πεις να λύσω τώρα! Τώρα δε θυμάμαι τίποτα... και ντρέπομαι που το λεω :Ρ Οπότε Ιταλίδα οδηγέ και λοιπά μέλη μια χαρά είμαστε, δεν έχουμε τίποτα παράξενο. (η έτσι θελω να πιστευω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris_SM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Τα μαθηματικά που κάνετε στο γυμνάσιο θυμίζουν πιο πολυ αριθμητική παρά...μαθηματικά.
+1 σε αυτο.Ακόμα θυμάμαι τον μαθηματικό να μας βάζει να ''λύσουμε'' τεράστιες παραστάσεις και να βρίσκουμε τρελά νούμερα.Η πολυπλοκότητα είναι ένα μέρος τον μαθηματικών οπότε λογικό είναι να μας περνάνε και απο αυτό το στάδιο.Εγώ,από 2α γυμνασίου μέχρι 1η λυκείου τα αντιπαθούσα τα μαθηματικά και 2α λυκείου τα αγνόησα για αρκετό καιρό...και φαντάσου ότι είχα πάρει τεχνολογική κατεύθυνση:clapup: . Ε λοιπόν, στα μέσα της 2ας λυκείου στρώθηκα,τα διάβασα και κάλυψα κ τα κένα που είχα απο προηγούμενες χρονιές.Μέχρι να φτάσει η στιγμή που έδωσα πανελλήνιες,τα είχα αγαπήσει και φυσικά έγραψα πολύ καλά(δεν λέω βαθμούς,μην με πείτε και ψωνάρα :P).Εφόσον είσαι γυμνασιο ακόμα,ένας τροπος υπάρχει-->εξάσκηση,εξάσκηση,εξάσκηση μέχρι να είσαι σίγουρη ότι το χεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Μου φαίνεται υπερβάλλετε! :P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

millie_M

Νεοφερμένος

Η thomasina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 61 μηνύματα.


AND ALSO CHECK THIS :D https://www.covershub.net/covers/cover/5439/dear-maths-funny

συμβουλή από κάποια που έχει φάει πολύ μαθηματικά στη μάπα
η εξάσκηση είναι το ήμιση των μαθηματικών... και άλλων επιστημών αλλά κυρίως των μαθηματικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Τα μαθηματικά που κάνετε στο γυμνάσιο θυμίζουν πιο πολυ αριθμητική παρά...μαθηματικά.

Αληθεια..?? Εγώ νόμιζα ότι αυτά ήταν μόνο η αρχή... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top