Δυσκολία Μαθηματικών Γενικής Παιδείας

!!!..evaki..!!!

Νεοφερμένος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Μαθηματικά γενικής:
3 κεφαλαιάκια... Πανεύκολα! Να το πάρεις, αλλά μόνο αν σου αρέσουν τα μαθηματικά γενικότερα και όχι επειδή σου λέμε ότι είναι εύκολο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nightwalker

Νεοφερμένος

Ο nightwalker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Κρήτης (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
απλα........γελοια!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnakoseco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 129 μηνύματα.
αν θελεις 5ο πεδιο παρε μαθηματικα
αλλα αμα θες απλα να διαλεξεις το πιο ευκολο παρε βιλογια
ειναι 40 σελιδες και πανευκολη!!σα μελετη περιβαλλοντος!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsos_312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsos_312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Άμα ήσουν θετικοτεχνολόγος θα σέλεγα στάνταρ Μαθηματικά!!!Τώρα πουσαι θεωρητικός δεν ξέρω!!Αμα θες 5ο πεδίο πάρε Μαθηματικά χωρίς να το σκέφτεσαι!!!Μετα θα το μετανιώνεις μια ζωή αμα δεν πάρεις γιαυτό σου λέω!!!Άσε που είναι πανεύκολα απλά εσύ θα θες λίγο παραπανω διάβασμα απαυτούς που είναι Θετ ή Τέχνο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paraskevas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paraskevas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Δηλαδη το καλυτερο που κυκλοφορει για γενικης ειναι του μπαρλα?Δε με διαφερει να ναι καλογραμμενο και με καλη θεωρια αρκει οι ασκησεις του να γα....ζωνουν..!!τι λετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Προσωπικα,δεν ξερω ουτε εναν θεωρητικο(που να διαβαζε)και να εγραψε κατω απο 19 βιολογια γενικης.Στα μαθηματικα γενικης συχνα δυσκολευονται οι της θεωρητικης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
Δηλαδη το καλυτερο που κυκλοφορει για γενικης ειναι του μπαρλα?Δε με διαφερει να ναι καλογραμμενο και με καλη θεωρια αρκει οι ασκησεις του να γα....ζωνουν..!!τι λετε?


ωραιο ειναι κ των στεργιου-νακης...οχι μονο μπαρλας...τοσα βοηθηματα υπαρχουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tzia

Νεοφερμένος

Η Tzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
εχει κάποιοις να μου δώσει όλες τις αποδείξεις στα μαθηματικά γενικής?

sos
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
δεν ξερω αν ειναι ολες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΣΧΟΛΙΑ.doc
    419 KB · Εμφανίσεις: 1,186

EIRHNH...

Νεοφερμένος

Η EIRHNH... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙΣ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΓΕΝΙΚΗΣ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΜΟΡΦΗ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΞΕΙ. ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.

evelin19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η evelin19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
πω πω αυτα τα μαθηματικα γενικης προσφερονται για καλο βαθμο και υπαρχει τρελο αγχος!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrysa2912

Νεοφερμένος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
εγω δυστυχώς έχω πελαγώσει και βρίσκομαι σε πλήρη σύγχηση για το μάθημα επιλογ΄ς του χρόνου...απο τη μια θα μ'άρεσε κατι σε μαρκετινγ αλλά απ'την άλλη ποτέ μ δεν έδωσα βάση στα μαθηματικά και πιστεύω ότι δε θα τα καταφερω....φέτοσ τα σταμάτησα στην αρχή και ξεκίνησα τωρα στο τέλος αλλα μάταια μάλλον....σκέφτομαι να αρχίσω ιδιαίτερο αλλά δεν έχω βρει καθηγητή...μήπως έχετε να μ προτείνετε κάποιον ΥΠΟΜΟΝΕΤΙΚΟ πάνω απ'ολα και μ λογικές τιμέσ?στειλτε μου ενα μήνυμα,θα με βοηθούσε πολύ!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

joseph

Νεοφερμένος

Ο joseph αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΕΣ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ Δ΄ ΤΑΞΗΣ ΕΣΠΕΡΙΝΟΥ ΕΝΙΑΙΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΔΕΥΤΕΡΑ 30 ΙΟΥΝΙΟΥ 2003
ΕΞΕΤΑΖΟΜΕΝΟ ΜΑΘΗΜΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ:
ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗΣ
θεμα1ο Α
είναι απόδειξη που υπάρχει πάνω από τον ορισμό της διακύμανσης
το επισημάνω γιατί δεν την έχεις συμπεριλάβει κανείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

momolis

Νεοφερμένος

Ο Μανώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Γεια σας, τελειώνοντας φέτος τη β΄ λυκείου (θεωρητική κατεύθυνση) σκέφτομαι ποιο μάθημα γενικής να επιλέξω. Είμαι ανάμεσα στα μαθηματικά και τη βιολογία. Αν και θεωρητική στα μαθηματικά δεν τα πάω και άσχημα (γύρω στο 17). Το θέμα είναι, όμως, ότι στα μαθήματα της κατεύθυνσης μου η αποστήθιση είναι απαραίτητη και δεν γνωρίζω κατά πόσο θα μπορώ να ανταπεξέλθω με ένα ακόμα θεωρητικό μάθημα. Για αυτό θα ήθελα να με συμβουλέψετε κατά πόσο ένας μαθητής της θεωρητικής μπορεί να πετύχει στα μαθηματικά γενικής και εάν χρειάζονται καλοκαιρινά μαθήματα. Έχω προβληματιστεί ιδιαίτερα γιατί οι βαθμοί μου στα μαθήματα της κατεύθυνσης είναι πολύ καλοί και δε θέλω να χάσω από μια από μία απερίσκεπτη επιλογή. Επίσης να πως πως στοχεύω κυρίως στο 1ο πεδίο.Ευχαριστώ, κάθε απάντηση δεκτή!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
κοιτα να δεις momolis
Η βιολογια γενικης ειναι ενα μαθημα το οποιο οπως φανηκε απο τις φετινες εξετασεις, πλεον δεν απαιτει στεγνη αποστηθιση αλλα κατανοηση σε βαθος των εννοιων γιατι οι ασκησεις ειχαν συνδυασμους θεματων...(φετος στην βιολογια ομως επεσαν θεματα ευκολοτερα απο αλλες χρονιες)
Τα μαθηματικα γενικης αν και κατα κανονα ειναι ευκολο μαθημα, φετος επεσαν πολυ απαιτητικα θεματα και ηταν (κακα τα ψεματα) δυσκολα κυριως για τους θεωρητικους.
Εγω ειχα επιλεξει μαθηματικα καθως εχω τρομερο προβλημα με την αποστηθιση και δεν ειχα αλλη επιλογη, (δεδομενου οτι στο ΕΠΑΛ μπορουμε να επιλεξουμε μονο αναμεσα σε μαθ γενικης, βιολ γενικης, βιολ κατευθυηνσης)

Παρολαυτα, μετα απο κουβεντα που ειχα με καθηγητη μου, μου ειπε οτι η καλυτερη επιλογη για ενα μαθητη της θεωρητικης του σχολ ετους 2010-2011 θα ηταν η φυσικη γενικης, αφου τα θεματα ηταν τα ευκολοτερα που εχουν μπει μεχρι στιγμης(!!!!)

Και οπως το βέπω εγω, στα ιδια επιπεδα θα κινηθουν τα θεματα και τουχρονου
Η επιλογη βεβαια ειναι καθαρα προσωπικα δικη σου και για αυτο το λογο δεν σου απαντω ξεκαθαρα, παρα μονο σου παραθετω αυτα τα δεδομενα
Ελπιζω να σε βοηθησουν να κανεις την επιλογη σου!!!
Ρωτα και καποιον καθηγητη που σε ειχε τα προηγουμενα χρονια και ξερει της δυνατοτητες σου πριν κανεις αυτη την επιλογη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Και οπως το βέπω εγω, στα ιδια επιπεδα θα κινηθουν τα θεματα και τουχρονου

Μου εξηγείς λίγο πώς προκύπτει αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

momolis

Νεοφερμένος

Ο Μανώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
mathitisp σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Επειδή δε γνωρίζω την ύλη, μήπως θα μπορούσε να μου πει κανείς αν χρειαστεί να την ξεκινήσω από το καλοκαίρι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Μου εξηγείς λίγο πώς προκύπτει αυτό;

Αν και εφοσον δεν εχουν γινει εκλογες θα ειναι οι ιδιοι που θα βαλουν τα θεματα, ετσι προκυπτει

mathitisp σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Επειδή δε γνωρίζω την ύλη, μήπως θα μπορούσε να μου πει κανείς αν χρειαστεί να την ξεκινήσω από το καλοκαίρι;

Εγω δεν εκανα μαθηματα το καλοκαιρι, απλα διαβαζα λιγο την θεωρια μονος μου,
εξαλλου η υλη ειναι πολυ μικρη και βγαινει ανετα στο σχολειο αν εχεις καλο καθηγητη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι η Φυσική Γενικής (που την διαλέγουν πολλοί λίγοι μαθητές ως τώρα), είναι το μάθημα με τα ευκολότερα θέματα ανάμεσα στα τέσσερα "έκτα μαθήματα", τα τελευταία 10 χρόνια.

Όσον αφορά τα μαθηματικά γενικής και την ερώτηση που κάνει ο φίλος, αν χρειάζεται να τα ξεκινήσει από το καλοκαίρι, εγώ θα έλεγα ότι η απάντηση εξαρτάται από το ήδη υπάρχον επίπεδο που έχει στα μαθηματικά. Πάντως πιστεύω ότι γενικά δύσκολα χρειάζεται να ξεκινήσει κανείς από το καλοκαίρι για τα μαθηματικά γενικής, εκτός αν πια δεν ξέρει βασικά πράγματα.

Το αν τα θέματα θα κινηθούν στο ίδιο επίπεδο και ο συσχετισμός τους με τις ενδεχόμενες εκλογές είναι από τα πιο βλακώδη πράγματα που μπορεί να πει κανείς. Δείχνει τεράστια άγνοια περί του συστήματος και εκθέτει αυτόν που μιλάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top