Δραμα nr2...

Foux

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
γιατί δεν δηλώνεις πολιτικών επιστημών;
τα μόρια τα πιάνεις άνετα και μπορείς μετά απο 2 χρόνια να μεταπηδήσεις στη νομική.
σκέψου το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
γιατί δεν δηλώνεις πολιτικών επιστημών;
τα μόρια τα πιάνεις άνετα και μπορείς μετά απο 2 χρόνια να μεταπηδήσεις στη νομική.
σκέψου το.


what?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foux

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
ισχύει νομίζω.
αλλα τελειώνεις τις σπουδές σου πιο αργά..
0ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
ε δεν νομίζω να στέκει γιατί κάποιος θετικός μπορεί να μπεις στο ΠΕ ρεθύμνου που έχει χαμηλή σχετικά βάση και να γίνει δικηγόρος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the mage

Νεοφερμένος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέα Αλικαρνασσός (Ηράκλειο). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
γιατί δεν δηλώνεις πολιτικών επιστημών;
τα μόρια τα πιάνεις άνετα και μπορείς μετά απο 2 χρόνια να μεταπηδήσεις στη νομική.
σκέψου το.

Ε? Αυτο δεν το ηξερα. Ισχυει?

Εγω πιστευω πως θα ειναι του ιδιου επιπεδου με περυσι τα θεματα. Αν βαλουν ακομα πιο ευκολα θα ειναι ξεφτιλα, πραγματικα. Και σε μας στη Θετικη περυσι γελοια βαλανε (εκτος των Μαθηματικων, που κι εκει δεν ηταν κατι το εντελως δυσκολο, ψυχραιμια ηθελε μονο).

Κι εγω αν ειχα 20αρια στους προφορικους θα επιανα πολυ περισσοτερα μορια (με τα γραπτα που περιμενω). :( Αλλα νταξει, το να ξανακανεις την Γ' Λυκειου θελει κοτσια, κι εγω δεν ηθελα να ξαναπατησω στο σχολειο. :P
Την παρασκευη αποφασισα να μεινω τελικα αλλα η υποδιευθ/υπευθ τμηματος δεν με αφησε και ακομα και αν το επιχειρησω/ουσα κατι μου λεει πως δεν θα εμενα...
Την αποφαση την ελαβα αφ'οτου εγινε κατι στο σχολειο (αν και απ'οτι φαινεται δεν θα το ακολουθησω αφου οχι να μου ξεδικαιολογισει απουσιες δεν θελει αλλα εχει σκοπο να μου δικαιολογισει μονοωρες αν το επιχειρησω, 1 θελω για να μεινω. Βεβαια λιγο αργα και εγω το αποφασισα αφου μεχρι την δευτερα απουσιες και ακομα και τοτε λειψες θα μπουν...τεσπα I hope for the best.)

Λοιπον...Η μητερα μου που ηταν καθετη και μονο στην σκεψη του να μεινω ηρθε στο σχολ την παρασκευη για να μιλησει με την καθηγητρια που μου κανει αρχαια κατ για να δει για τον βαθμο και αν μπορει να κανει κατι.(σημειοτεον οτι ποτε αλλοτε δεν ειχε ξανακανει κατι αναλογο.)

Η εν λογω "καθηγητρια" μου ειχε βαλει 16 στο Α'Τ και εμαθα την τεταρτη απο την ιδια οτι θα μου εβαζε 18 στο Β... Δηλ ΜΟ τετραμηνων 17.
Απο το Πασχα και μετα δεν εχω πεσει στο Αγν κατω απο 16 και στο γνωστο κατω απο 18 (Σχολ-Φροντ αλλα και σ'αυτα π κανω μονος μου)...
Τεσπα, αυτη το εξελαβε ως απειλη (φωναζε και ειχε ενα στυλακι...bitch οπως εμαθα απο μια αλλη καθηγ) ειπε "Δεν καταλαβα?!? Με εκβιαζετε, με απειλειτε? Ο γιος σου σε εκβιαζει και ετσι μεσω εσενα εκβιαζει και εμενα..." και αλλα τετοια. "Χαρηστικα του βαζω αυτους τους βαθμους, ξερετε ποσο αξιζει, ποσο πιστευω οτι θα γραψει ο γιοκας σας?!?! Πανω απο 14 δεν παει!!" Φωναζε σαν την αλλοπαρμενη, θελοντας να ακουστει μαλιστα απο ολους στο γραφειο η ξεφτυλισμενη. Και για το τελος " τι νομιζετε? Σχολειο ειναι εδω, δεν μπορειτε να μας παρεμποδιζετε εσεις την δουλεια μας...κλπ κλπ".

Σιγα Μ*ΡΗ που νιαστικες για το μαθημα! Που αναθεμα με αν εχεις κανει τις μισες ωρες μαθημα και αυτο σαν τα μουτρα σου, ετσι, ξεφτυλισμενο! Μπαινει καθε φορα στην ταξη αφου περασουν 15 λεπτα και προσπαθει να υποκινησει ασχετες συζητησεις για να χασει κι'αλλη ωρα. Και μετα στο τελευταιο 10λεπτο (και αν...) λεει "Μα ρε παιδια δεν ειναι αυτη κατασταση...Δεν προχωρατε, δεν ειναι σωστο, προσπαθειτε να με αποσπασετε". Ποιος, αυτη?! Καλα και οι συμμαθητριες μου αλλο που δεν θελουν αλλα εγω ενα ξερω...It takes two to tango.

Α ειναι και το αλλο...Στην αρχη της χρονιας ηξερα πως τις προηγουμενες χρονιες τα 20αρια στην κατευθ τα χαριζε... Μαλλον ειναι συμπτωση που την ιδια χρονια που δινει και η κορη της αποφασισε να βαλει στον καθενα "οσο πραγματικα αξιζει". Και μην τολμισει κανεις να τα συνδεσει αυτα τα δυο... Ειπαμε, η γυναικα ειναι ηθικη, σωστη και ακριβοδικαιη!
Α και κατι αλλο στο Α τετραμηνο το μαξ που εβαλε ηταν 18 οσο και στο Β (σε αντιθεση με τα 20αρια στο ιδιο μαθημα, συγκεκριμενα 6 την προηγουμενη στο Α και 8 στο Β τετρ.).

Συγνωμη για το rant μου αλλα ηθελα να τα βγαλω (και ας δουμε ποσο θα γραψω...Καλα ετσι και γραψω κανα 17 αντε 18αρι θα γινει της... ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΥ [η κηδεια (οχι δεν θα την σκοτωσω, θα την κανω να αυτοκτ. , τοσο ρεζιλι...Αν ξερεις εσυ να φωναζεις μια εγω ξερω...17 οσο και ο ΜΟ που μου εβαλε...Καλα, ετσι και χασω...Ετσι και χασω ακομα και 0,1 θα παρακαλαει να ανοιξει η γη να την καταπιει.)])

Θα ηθελα να ευχαριστησω την αξιο...ΘΡΗΝΗΤΗ κ.Μητσοπουλου που μου εκανε την χαρη να μου ανεβασει τον βαθμο στο 17, ενω αξιζω μονο 14.
Πραγματικα θα την θυμαμαι οσο λιγους απο το ΓεΛ Ν.Αλικαρνασσου.

Α και αν κανενας απο εδω διαβαζει αυτο και του τυχει η συγκεκριμενη...Συλλυπητηρια!

Αιτια ελομενου΄ θεος αναιτιος. Ουχ υμας δαιμων ληξεται, αλλ' υμεις δαιμονα αιρησεσθε.

Disclaimer: Δεν φερω καμια ευθυνη σε περιπτωση που η συγκεκριμενη καταστρεψει το μελλον καποιου, οπως ειπα πριν λιγο (στα αρχαια, με πρβλ απο την πολιτεια του πλατωνα) προειδοποιησα. Ας φευγατε/αλλαζατε σχολειο/κατευθ/αυτοκτονουσατε (μην πιστεψετε οτι εννοω το τελευταιο...). Τα'θελε ο πολος σου, τα θελες κ' εσυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the mage

Νεοφερμένος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέα Αλικαρνασσός (Ηράκλειο). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Και για να τελειωσω με αυτο το thread, οριστε τα αποτελεσματα μου:
ΙστΚ: 18 (93-87)
ΑρχΚ: 15.6 (80-76)
ΝΕΛκ: 17.5 (90-85)
ΛατΚ: 13.3 (67-66)
ΕκθΓ: 17.1 (86-85)
ΒιοΓ: 15.7 (81-76)

Οχι καλα για νομικη, οχι κακα αν συνυπολογισω την αλλαγη κατευθυνσης και το οτι απο το Πασχα και επειτα εκανα σοβαρη δουλεια (λαθος μου αλλα το αξιοποιησα πιστευω...).

16600 περιπου για 1ο.
Ηδη καταφερα και περασα τον προφορικο σε ενα μαθημα, στην ιστορια (για λιγο αλλα και παλι), ποσο απιθανο ειναι επομενως αν προσπαθησω να περασω τους προφορικους στα περισσοτερα ?
Αν εχω για καποια πραγματα να χαιρομαι ειναι:
* Παρα τα λαθη, εν τελει καταφερα να σταθω με μια αξιοπρεπη βαθμολογια.
* Ιστορια εγραψα 18 κατι που για μαθημα που χρειαζεται διαβασμα και για ατομο σαν κι εμενα που αντικειμενικα δεν εχει την "εξη του διαβαζειν ( :P ) " ειναι πολυ καλο
* Αν και οχι οσο θα ηθελα, καταφερα να περασω την εκτιμηση της καθηγητριας αυτης στα αρχαια (ουτε 14 μου ειχε πει) γραφοντας σχεδον 2 μοναδες πιο πανω απο την εκτιμηση της, δηλαδη 15,6 κατι που μαλλον ανοιγει προοπτικες για μεγαλυτερη διαψευση της "αυθεντιας της".

Θα ηθελα να ευχαριστησω οσους μου απαντησαν και με βοηθησαν στο θεμα αυτο και το προηγουμενο-σχετικο και να ευχηθω πολλες και καλες επιτυχιες! Και φυσικα επιτυχια δεν ειναι απαραιτητα μια βαθμολογια ή μια υψηλοβαθμη σχολη ΑΛΛΑ η επιτυχης εισαγωγη στην σχολη που πραγματικα επιθυμει καποιος! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foux

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
και που σκέφτεσαι να περάσεις τελικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Θα ξαναδώσει για το όνειρο του και καλά κάνει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the mage

Νεοφερμένος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέα Αλικαρνασσός (Ηράκλειο). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Ναι, ξαναδινω :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuXu-MuXu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SuXu-MuXu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας, αν και λιγο αργα...
Με τους βαθμους που περιμενουν στο φροντιστηριο να γραψω και λαμβανοντας υπ'οψην τους προφορκκους και του β'τετραμηνου βγαζω 18332
Δηλαδη παιρναω δν παιρναω κομοτηνη (εκει περιπου ειναι η βαση αλλα φετος μαλλον θα ανεβει λογο εκλογων και θεματων)...
Αν παλι ειχα 20αρια που δινονται χαριστικα πολλες φορες θα επαιρνα 19025 μορια, που ειναι με λιγη τυχη ισως αρκετα να περασω Αθηνα.
Και μιλαω για τα ιδια γραπτα και στις 2 περιπτωσεις...Δεν ξερω τι να κανω.
Αν και ολοι μου λενε οτι το να μεινω ειναι παραλογο αρχικα, μετα σε οσους το εχω πει βλεπουν λογικη σε αυτο αλλα παλι (το καταλαβαινω βεβαια αλλα....) η συμβουλη ειναι "κανε οτι νομιζεις" κλπ τοσο στο σχολειο/φροντ οσο και στο σπιτι...

Επομενος κατα πασαν πιθανοτητα φετος δεν παιρναω.
Πρεπει να επιλεξω αν θα ξαναδωσω του χρονου με ή χωρις το ΒΑΣΑΝΟ του σχολειου. Με νεους προφορικους (που δεν υπαρχει περιπτωση να μην ειναι 19 20, γιατι πλεον τους εχω δειξει οτι μπορω να το γραψω, αργα βεβαια) θα μου ερθουν πιο ευκολα καθως οχι μονο δεν θα χασω αλλα μπορει να παρω και καμια 50αρια μορια. Αντιθετα αν δεν μεινω, ειμαι school-free αλλα αντε παλι τα ιδια ζορια με τους ιδιους προφορικους... Συν το οτι ακουω συχνα το "δεν θα αντεξεις" κλπ...

Να παιξω σιγουρα και να χασω μια χρονια στα θρανια ή να ρισκαρω να περασω ακομα και φετος (απιθανο σχετικα) ή του χρονου (δυσκολο) ?

ΥΣ: Τις εκλογες μου μεσα....Μεσα σε λιγα χρονια ειναι 2 μοναδες πανω οι βασεις στις νομικες...Αν δεν γινουν και οι βουλευτικες μεσα στο 09 ή αντε μεχρι το πασχα του 10 κατι μου λεει πως θα παω για 3η προσπαθια αν δεν μεινω. Ξεφτιλες πολιτικοι.

Τι σχέση έχουν οι εκλογές με τις βάσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the mage

Νεοφερμένος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέα Αλικαρνασσός (Ηράκλειο). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Τι σχέση έχουν οι εκλογές με τις βάσεις;
Εκλογες συνηθως = ευκολα θεματα = ανοδος βασεων
Φετος Το επαιξαν λιγο διαφορετικα (αν εξαιρεσεις τα του 5ου) ριχνοντας πολυ το επιπεδο στα μισα ωστε να αυξηθουν τα >10 γραπτα (μπονους οσο να 'ναι για τι ιματζ τους) με προχειρο-μπερδεμενο-δυσκολουτσικα, κλιμακωνοντας ετσι τις βαθμολογιες και την δυσκολια.

Αρχική Δημοσίευση από E-Typos:
Η μείωση του δείκτη δυσκολίας στα τρία πρώτα θέματα όλων των μαθημάτων των πανελλαδικών εξετάσεων έριξε τα ποσοστά αποτυχίας, γλίτωσε την κυβέρνηση από τις «μαύρες σημαίες» της περιφέρειας, που θα ορφάνευε από φοιτητές, και απέδειξε ότι ο μοχλός των βάσεων βρίσκεται κάτω από το γραφείο του υπουργού Παιδείας. Το φίλτρο του 4ου θέματος και η μείωση του αριθμού των υποψηφίων που για πρώτη φορά στα χρονικά έπεσε στις 85.000 έκοψαν τις βάσεις στον ανήφορο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuXu-MuXu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SuXu-MuXu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Εκλογες συνηθως = ευκολα θεματα = ανοδος βασεων
Φετος Το επαιξαν λιγο διαφορετικα (αν εξαιρεσεις τα του 5ου) ριχνοντας πολυ το επιπεδο στα μισα ωστε να αυξηθουν τα >10 γραπτα (μπονους οσο να 'ναι για τι ιματζ τους) με προχειρο-μπερδεμενο-δυσκολουτσικα, κλιμακωνοντας ετσι τις βαθμολογιες και την δυσκολια.

Δεν μπορώ να καταλάβω αυτήν την λογική. Αυτοί που βάζουν τα θέματα ας μην ξεχνάμε ότι είναι καθηγητές όχι πολιτικοί, επιπλέον δεν νομίζω να μπαίνουν και σε αυτήν την λογική λόγω των. Να κάνουν δηλαδή όλα αυτα τα "κολπά" για να μείνουν τάχα ευχαριστιμαίνοι οι γονείς των μαθητών; Δεν νομίζω ότι κανείς επιλέγει την ψήφο του βάσει αυτού του παράγοντα. Επίσης τι νόημα έχει να μπούν πιο έυκολα θέματα; Ο αριθμός τον εισακτέων θα είναι ο ίδιος οπότε όσοι είναι να περάσουν θα περάσουν.

Φιλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the mage

Νεοφερμένος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέα Αλικαρνασσός (Ηράκλειο). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω αυτήν την λογική. Αυτοί που βάζουν τα θέματα ας μην ξεχνάμε ότι είναι καθηγητές όχι πολιτικοί, επιπλέον δεν νομίζω να μπαίνουν και σε αυτήν την λογική λόγω των.
Αυτους ομως τους επιλεγει (αρα και κατευθυνει) η λεγομενη "πολιτικη ηγεσια" του ΥΠΕΠΘ και του ΠΙ που στην ουσια εχουν ως προησταμενο τον υπευθηνο υπουργο και κατ'επεκταση την πρωθυπουργο και το εκαστοτε κομμα που κυβερνα.

Και η μονη αποδειξη που εχω (και απαιτηται) γι'αυτο ειναι το οτι καθε χρονο αλλοι/διαφορετικοι ειναι οι υπευθυνοι. Επομενως αυτους καποιος πρεπει να τους επιλεγει και να τους τοποθετει εκει και φυσικα αυτος ειναι ο ρολος της πολιτικης ηγεσιας μιας δημοσιας υπηρεσιας (πχ υπουργειο) με το να διαχειριζεται το επιστημονικο προσωπικο/συνεργατες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top