Δουλεύοντας το καλοκαίρι...

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
πιστεύετε πως η εφηβική εργασία είναι σωστή?εγώ μένω στην κόρινθο είμαι 15 και ψάχνω καλοκαιρινή εργασία.μπορείτε να με βοηθήσετε? ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ε σε καφετέριες συνήθως δουλεύουν, δεν είναι κακό.
Δες και εδώ για καμιά ιδέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
δεν ειναι κακο πανε να δουλεψεις σε καμια καφετερια να εχεις δικα σου λεφτα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εγώ δουλεύω απο πολύ μικρός τα καλοκαίρια!
Καλό είναι να δουλεύεις,απλά χρειάζεται προσοχή :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,102 μηνύματα.
πιστεύετε πως η εφηβική εργασία είναι σωστή?εγώ μένω στην κόρινθο είμαι 15 και ψάχνω καλοκαιρινή εργασία.μπορείτε να με βοηθήσετε? ευχαριστώ!

H εφηβική εργασία δεν είναι κακή η μαύρη εργασία είναι κακή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
η μαυρη εργασια δεν ειναι καθολου κακη (αν εχεισ επιγνωση κ απο επιλογη σου) .... δεν καταλαβαινω για πιο λογο να κολλασ ενσημα με την πλεον κατασταση...! επισησ προσωπικα κατα πασα πιθανοτητα θα συνδιασω διακοπεσ κ δουλεια... οτι πιο ομορφο... ξενοδοχειο σε νησακι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuXu-MuXu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SuXu-MuXu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
η μαυρη εργασια δεν ειναι καθολου κακη (αν εχεισ επιγνωση κ απο επιλογη σου) .... δεν καταλαβαινω για πιο λογο να κολλασ ενσημα με την πλεον κατασταση...! επισησ προσωπικα κατα πασα πιθανοτητα θα συνδιασω διακοπεσ κ δουλεια... οτι πιο ομορφο... ξενοδοχειο σε νησακι!

Αν αναλογιστείς ότι με την δική σου επιλογή στερείς την δυνατότητα εργασίας απο κάποιον άλλον που έχει ανάγκη να δουλεύει με ασφάλιση, τότε ίσως αναθεωρίσεις την άποψη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
δηλαδη η αναγκη τησ δουλειασ με ασφαλιση ειναι μεγαλυτερη απο την αναγκη τησ δουλειασ χωρισ ασφαλιση ? απο που και ωσ που ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuXu-MuXu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SuXu-MuXu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
δηλαδη η αναγκη τησ δουλειασ με ασφαλιση ειναι μεγαλυτερη απο την αναγκη τησ δουλειασ χωρισ ασφαλιση ? απο που και ωσ που ?

Καταρχάς συζητάμε σε λάθος βάση αφού η δουλειά χωρίς ασφάλιση είναι πρώτα απ' όλα παράνομη και δεν θα έπρεπε να αποτελεί καν επιλογη.
Στην περίπτωση σου όμως:
Εσύ όπως είπες και παραπάνω θες να συνδιάσεις δουλειά και διακοπές, ξεκούραση δουλειά για χαρτζιλίκη και ποτά, να χτυπήσεις και καμιά σουηδέζα στο μπαρ του ξενοδοχείου το βράδυ κτλ. Κατανοητό ότι δεν έχεις πολλές απαιτήσεις για ασφάλιση και τα συναφή. Κάποιος άλλος όμως που έχει οικογένεια, ζει ίσως μόνινα στο νησί που εσύ θες να πας για διακοπές είναι όλο το χειμώνα στην ανεργία και περιμένει να έρθει το καλοκαίρι για να ασφαλιστεί και να έχει έναν αξιοπρεπή μισθό,πολύ απλά δεν θα καταφέρει να βρεί δουλειά που να καλύπτει τις ανάγκες του. Ο εργοδότης θα προτιμήσει εσένα με τις περιορισμένες απαιτήσεις σου. Με λίγα λόγια θα "χαλάσεις την πιάτσα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackgirl

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Take care of the one you love αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 897 μηνύματα.
Εμένα αν μου δίνανε μια δουλεία σε βιβλιοπωλείο ή υπάλληλος (πχ ταμείας) σε κανένα μαγαζί θα πήγαινα ευχαρίστως.... Σε καμία περίπτωση όμως σε καφετέριαγιατί θα τα έσπαγα όλα..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
SuXu-MuXu οκε... σκεψου το και διαφορετικα... αυτοσ που ειναι ανεργοσ ολο τον χρονο και περιμενει το καλοκαιρι να κανει κανα μεροκαματο... πρωτον τον συμφερει να δουλεψει χωρισ ασφλιση γτ τοτε τα λεφτα ειναι περισσοτερα.εφοσαν τα ενσημα τα μοιραζεσαι με το αφεντικο... κ δευτερον κ να θελει να κολλησει ενσημα.. δουλευοντασ μονο καθε καλοκαιρι δεν υπαρχει καμια περιπτωση για συνταξη! εδω δεν περνουν αυτοι που δουλευουν μερα νυχτα χειμωνα καλοκαιρι! αλλωστε στα νησια επειδη τα εχουν ντοπιοι τα ξενοδοχεια-τισ καφετεριεσ κτλ...βαζουν να δουλεψουν οι δικοι τουσ.. αμα παω ξεμπαρκα σε ενα νησι εγω που δεν με ξερουν δεν παιζει να μου δωσει κανεισ δουλεια γτ βαζουν τουσ δικουσ τουσ.. ενω αν παω στον τοπο μου. που εχω τα κοννε μου θα βρω δουλιτσα... αρα η πιατσα ειναι ηδη φτιαχμενη...κ δεν δινει δουλεια σε οποιον να ναι... αρα ο μονιμοσ στο νησι θα βρει δουλεια το καλοκαιρι γτ εχει τ κοννε του.. το ιδιο και εγω που γνωριζω κοσμο! ενασ τελιωσ ξεμπαρκοσ ομωσ δεν θα φαει την δουλεια ουτε την δικη μου με τα κοννε! ουτε του ντοπιου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
τον συμφερει να δουλεψει χωρισ ασφλιση γτ τοτε τα λεφτα ειναι περισσοτερα.εφοσαν τα ενσημα τα μοιραζεσαι με το αφεντικο...

Αυτό πάντως δεν ισχύει, ειδικά σήμερα ξέρω γω.:/:
Το μόνο που θέλουν οι εργοδότες είναι να σε εκμεταλλευτούν (και χαμηλός μισθός και χωρίς ασφάλιση).

(άκυρο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
αγαπητη ^prinCess^ μην τα ισοπεδωνουμε ολα... ειπαμε στο νησι να δουλεψεισ στο κοννε χωρισ ασφαλιση και απο επιλογη σου. στο "rooms to let" και στο "greek tavern" ... δεν μιλαμε για τραπεζεσ πολυεθνικεσ κ εργοστασια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
1. Και πού κολλάει αυτό που λες τώρα;:worry:
2. Σιγά μην πας σε τράπεζες να δουλέψεις χωρίς ασφάλιση.
3. Δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι κονέδες, και δεν μίλησα για ταβέρνες μόνο, αλλά γενικότερα για το τι επικρατεί εκεί έξω.


... αγαπητέ Μανώλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
ναι πολυαγαπημενη ^prinCess^ εσενα δεν κολλαγε αυτο που ελεγεσ γτ μιλαγαμε για καλοκαιρινη δουλεια σε νησι... αρα δεν λεγαμε για τα τρελα αφεντικα που κερδιζουν καργα εκμεταλευοντασ εσενα! δεν δουλευεισ σε τραπεζεσ χωρισ ασφαλιση ε? και οι απληρωτεσ υπερωριεσ που δεν φαινονται πουθενα? τι ειναι ? δεν ειναι εκμεταλευση εργαζομενων ?(γτ για εκμεταλυεση εργαζομενων απο αφεντικα μιλησεσ) σαφωσ και δεν εχουν ολοι ανθρωποι "κοννεδεσ"...για αυτο εχουμε και ανεργια...(υποψην τα κοννε δεν τα αποκτασ απλα κ μονο επειδη τα ειχε ο πατερασ σ... αλλα τα κανεισ μονοσ σ!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
και εγώ σκέφτομαι να δουλέψω...απλά δεν ξέρω που. Δεν έχω ξαναδουλέψει...με αγχώνει το όλο concept. Άπλα του χρόνου Γ λυκείου και υπάρχουν αρκετά έξοδα όπως ξέρετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν πολλές επιλογές.
Σερβιτόρος και πωλητής είναι οι κυρίαρχες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demy22

Νεοφερμένος

Η Demy22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κυλλήνη (Ηλεία). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
'Εγω παντως δουλευω καθε καλοκαιρι απο τα 12 μου σε σουπερμαρκετ και εστιατορια. Ειναι ωραιο να μη χρειαζεται να ζητας λεφτα απο τη μαμα και το μπαμπα και να μπορεις να πληρωνεις μονη σου τα φροντιστηρια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διώνη

Νεοφερμένος

Η Διώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά, είμαι 18-19 χρονών και θα ήθελα να βρω δουλειά για τον Ιούλιο. Έχω την ανάγκη να ανεξαρτητοποιηθώ λιγάκι και να μην τα ζητάω όλα από τους γονείς μου. Φέτος έδωσα Πανελλήνιες και καλώς εχόντων των πραγμάτων του χρόνου θα είμαι φοιτήτρια. Αν το περιβάλλον είναι ευχάριστο μπορεί να καθίσω και τον Αύγουστο. Μήπως είναι κάποιος από εσάς από νησί και ξέρει κάποια επιχείρηση όπου θα μπορούσα να πάω. Δεν με νοιάζει αν είναι στην άκρη της Ελλάδας. Έχουν γίνει πολλά τελευταία και θα ήθελα λίγο να ηρεμήσω και να αποδείξω στον εαυτό μου ότι μπορώ και μόνη μου να κάνω πράγματα. Υποθέτω ότι οι δουλειές που θα μπορούσα να κάνω το καλοκαίρι είναι σερβιτόρα, πωλήτρια ή κάτι παρόμοιο. Αυτό που σκέφτηκα πρώτα ήταν να γίνω ομαδάρχισσα σε κατασκήνωση αλλά υποθέτω ότι τώρα είναι πολύ αργά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tzenaki_m

Νεοφερμένος

Η τζενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
φυσικα το καλοκαιρι ειναι για ξεκουραση αλλα αμα καποιος θελει να ενισχυθει οικονομικα..δεν εχει παρα να δουλεψει...Ξερω πολλους γνωστους οι οποιοι αποφασισαν να δουλεψουν σε καφετεριες και μπαρακια στην περιοχη..εχει αρκετα ειναι η αληθεια..μετα για ντιλιβερι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top