Δουλεύοντας το καλοκαίρι...

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Αν μπορείτε να πιέζετε για ένσημα, έτσι όπως έχει γίνει το ασφαλιστικό δεν είναι να δουλεύεις απλά για το χαρτζιλίκι, από τώρα πρέπει να μας απασχολεί η σύνταξη:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Αν μπορείτε να πιέζετε για ένσημα, έτσι όπως έχει γίνει το ασφαλιστικό δεν είναι να δουλεύεις απλά για το χαρτζιλίκι, από τώρα πρέπει να μας απασχολεί η σύνταξη:/:

Ωραία άγχωσε μας:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tanasis

Νεοφερμένος

Ο tanasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
αν εισαι προστατευομενος της οικογεννειας σου,καπως ετσι λεγεται οταν πας σχολειο η σχολη, γίνεται να σε βαζουν ενσημα;δεν εισαι αναγκαστηκα ασφαλιζομενος απο την οικογενεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
αν εισαι προστατευομενος της οικογεννειας σου,καπως ετσι λεγεται οταν πας σχολειο η σχολη, γίνεται να σε βαζουν ενσημα;δεν εισαι αναγκαστηκα ασφαλιζομενος απο την οικογενεια;

Αυτό το' χω και γω απορία.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Πάντως και γω θα 'θελα να δουλέψω.Νομίζω είναι ωραίο γιατί αποκτάς και εμπειρίες.Αρκεί να μην πέσεις σε κανένα χαζό αφεντικό και τρέχεις μετά....Εγώ σκέφτομαι τον επόμενο Σεπτέμβριο,να έχω τελειώσει με Πανελλαδικές,να έχω ξεκουραστεί και να μπορέσω να βοηθήσω και οικονομικά τους γονείς μου γιατί πιθανότατα θα περάσω σε άλλη πόλη οπότε τα έξοδα θα είναι αρκετά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Στο μαγαζί του πατέρα μου.Πέρυσι,χτύπαγα και 12ωρα :P
Πέρα απο την πλάκα,εγω θα δουλέψω για να μην τεμπελοσκυλιάζω ολο το καλοκαίρι αλλα και για να βγάλω μονος μου τα χρήματα,με τα οποια θα πάω διακοπές,ετσι ώστε να μην επιβαρύνω την οικόγενεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valia_92

Νεοφερμένος

Η βαλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κασσάνδρεια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
στην περιοχη πο μενω, επειδη ειναι τουριστικη,τουλαχιστον το 80% των παιδιων λυκειου δουλευουν τα καλοκαιρια, και πολλα ειναι αυτα που ξεκινουν απο το γυμνασιο.. ειναι πολυ ωραια εμπειρια, ειδικα αν δουλευεις με συνομηλικους σου.. η δουελεια σε Beach Bar ειναι ιδιαιτερα κουραστικη, κυριως επειδη εισαι ολη μερα κατω απο τον ηλιο.. καλυτερα ειναι σε καποια ταβερνα, ζαχαροπλαστειο η κατι παραπλησιο...
οσο για το αν βρισκεις δουλεια ευκολα, νομιζω οτι ειναι πολυ πιο ευκολο απο οτι καποιος σε μεγαλη ηλικια, γιατι ενω δεν εχουμε τις ιδιες απαιτησεις σε χρηματα πολλες φορες αποδιδουμε καλυτερα απο αυτους σε τετοιου ειδους δουλειες... α και απο τη στιγμη που εισαι πανω των 15 και σ κολλανε ενσημα ολα ειναι νομιμα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Το θέμα beach bar το σκέφτομαι και γω για τα καλοκαίρια γιατί φέτος πήραμε εξοχικό οπότε θα έχω και σπίτι να μένω!Και όντως πιστεύω ότι είναι πολύ καλή λύση γιατί περνάς το καλοκαίρι στη θάλασσα τουλάχιστον και όχι μέσα σε κάποιο μαγαζί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Το αν είσαι προστατευόμενο μέλος άρα έχεις βιβλιάριο υγείας σε κάποιο ταμείο γονιού είναι εντελώς άσχετο από τα ένσημα. Ένσημα σου κολλά ο εργοδότης σου, ανάλογα με το αν είσαι part/full-time και το επάγγελμα. Ένσημα+χρόνια δουλειάς καθορίζουν την σύνταξη που θα πάρεις. Όσοι έχετε γονείς με δουλειές και τους βοηθάτε, συζητήστε το ενδεχόμενο να σας κολλάν ένσημα. Ακόμη κι αν δεν παίρνεις μισθό είναι σημαντικό να τα μαζεύεις, και ίσως να τους εξυπηρετεί και τους ίδιους να έχουν κάποιο επιπλέον έξοδο->υπάλληλο για την εφορία. Ο λογιστής συνήθως ξέρει καλύτερα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
:D:D:D εκανα συνειρμο...ασε..ασε! μην το λες αυτο γιατι μου ρχεται να λυθω στα γελια...
αν εισαι προστατευομενος της οικογεννειας σου,καπως ετσι λεγεται οταν πας σχολειο η σχολη, γίνεται να σε βαζουν ενσημα;δεν εισαι αναγκαστηκα ασφαλιζομενος απο την οικογενεια;
μηπως τελικα αυτο ειναι μεχρι τα 15??:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
:D:D:D εκανα συνειρμο...ασε..ασε! μην το λες αυτο γιατι μου ρχεται να λυθω στα γελια...

μηπως τελικα αυτο ειναι μεχρι τα 15??:worry:

Αποκλείεται.Δεν ξέρω μέχρι τι ηλικία μπορεί να είναι αλλά έχω την εντύπωση ότι μπορεί και ένας ενήλικας να έχει π.χ. τη σύζυγό του προστατευόμενο μέλος..Λέω εγώ τώρα:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Όπως τα λέει η Ιωάννα είναι. Αν δεν εργάζεται μπορεί να είναι ασφαλισμένος σαν προστατευόμενο μέλος.
Αν εργάζεται έχει δικό του ταμείο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VakocNE

Νεοφερμένος

Ο Κωστάκης ;) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νεάπολης (Λασιθίου). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Εγώ θα δουλεύω 8ωρο στο μαγαζί της μάνας μου πάντως όλο το καλοκαίρι:Ρ

Βρε συγχωριανή μου, τι μαγαζί έχει η μάνα σου;
Τι λες σ' αρέσει η Νεάπολη;;;; χαχα δίπλα είμαστε!!

Εγώ θα δουλεύω στην εταιρία του πατέρα μου ως ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ. Τηλέφωνα, μαιλ, φαξ, λειτουργία λογισμικού, κόψιμο τιμολογίων. Εν ολίγοις, τα πάντα όλα...
:clapup:

Αν μπορείτε να πιέζετε για ένσημα, έτσι όπως έχει γίνει το ασφαλιστικό δεν είναι να δουλεύεις απλά για το χαρτζιλίκι, από τώρα πρέπει να μας απασχολεί η σύνταξη:/:

Αγαπητή θα πάμε σε ξένα μέρη, όπου το ασφαλιστικό μεριμνεί !!:P! Πάντως όλα τα λεφτά το σχολιάκι σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Βρε συγχωριανή μου, τι μαγαζί έχει η μάνα σου;
Τι λες σ' αρέσει η Νεάπολη;;;; χαχα δίπλα είμαστε!!

.
Έλααααα!
Νεαπολίτισσα? [με 2 σ γραφεται?:P]
οοοοοοο :)
φυσικά,ο πατερας μου είναι απο Λατσίδα,και έχω πολλούς συγγενείς στη Νεαπολη!! :D
πωπω:eek:
ουαου xD
εε,εχει μαγαζί στον Αγιο,δεν είναι σωστο νομίζω να το πω εδώ,σε κοινή θεα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
χμμ ναι δουλευω εδω και 5 χρονια συνεχομενα :D
και μου αρεσει να εχω τα δικα μου χρηματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VakocNE

Νεοφερμένος

Ο Κωστάκης ;) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νεάπολης (Λασιθίου). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Έλααααα!
Νεαπολίτισσα? [με 2 σ γραφεται?:P]
οοοοοοο :)
φυσικά,ο πατερας μου είναι απο Λατσίδα,και έχω πολλούς συγγενείς στη Νεαπολη!! :D
πωπω:eek:
ουαου xD
εε,εχει μαγαζί στον Αγιο,δεν είναι σωστο νομίζω να το πω εδώ,σε κοινή θεα:P

Αντράκι είμαι...:D Και η γιαγιά μου από Λατσίδα...!!! Αν θες στείλες μου σε π.μ. ποιους έχεις στη Νεάπολη..
Τι ωραία να συναντιούνται 2 γειτονάκια..:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lemOnbush

Νεοφερμένος

Η Λεμονιά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Δεν συμφωνώ με το να δουλεύει κάποιος πριν τα 18 (ακόμα κ αν επιτρέπεται όπως λετε).Εκτός κ αν είναι μεγάλη ανάγκη, με τη σκέψη πως τη μισή ζωή μας θα δουλεύουμε άρα ποιός ο σκοπός να βιαστούμε? ας ζήσουμε την παιδικότητα μας τώρα που μπορούμε......
Συμφωνώ.
Αν και καλό είναι να παίρνει κανείς μια ιδέα του τι κάνεις (υποχρεώσεις, ρουτίνα) σε επαγγέλματα που τον ενδιαφέρουν για να αποφασίσει που θα πρασανατολιστεί επαγγελματικά. Γι' αυτό όσοι έχουν τη δυνατότητα να εργαστούν ως βοηθοί σε συγγενείς τους ή φίλους καλό είναι να δοκιμάσουν. Όχι τόσο δηλαδή για να ανταμειφθούν με ένα χρηματικό ποσό!
Εγώ για παραδειγμα έχω βοηθήσει σε αρχιτεκτονικό γραφείο (που έχει κάποια φίλη των γονιών μου) και πραγματικά έμαθα πολλά που καν δε φανταζόμουν ότι μπορεί να περνούν απ' το χέρι ενός αρχιτέκτονα.Έχω βοηθήσει και σε mini-market και μαγαζί παιχνιδιών αλλά αυτά περισσότερο για την πλάκα.... =D

Ωραίο είναι να έχεις τα δικά σου χρήματα (έως εξάντλησης των αποθεμάτων)! Όσες χρονιές όμως δούλεψα ή έκανα καλοκαιρινά μαθήματα καλοκαιράκι δεν κατάλαβα....Λίγο ανία, βαρεμάρα....Μου έλειψε! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VakocNE

Νεοφερμένος

Ο Κωστάκης ;) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νεάπολης (Λασιθίου). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Συμφωνώ.
Αν και καλό είναι να παίρνει κανείς μια ιδέα του τι κάνεις (υποχρεώσεις, ρουτίνα) σε επαγγέλματα που τον ενδιαφέρουν για να αποφασίσει που θα πρασανατολιστεί επαγγελματικά. Γι' αυτό όσοι έχουν τη δυνατότητα να εργαστούν ως βοηθοί σε συγγενείς τους ή φίλους καλό είναι να δοκιμάσουν. Όχι τόσο δηλαδή για να ανταμειφθούν με ένα χρηματικό ποσό!
Εγώ για παραδειγμα έχω βοηθήσει σε αρχιτεκτονικό γραφείο (που έχει κάποια φίλη των γονιών μου) και πραγματικά έμαθα πολλά που καν δε φανταζόμουν ότι μπορεί να περνούν απ' το χέρι ενός αρχιτέκτονα.Έχω βοηθήσει και σε mini-market και μαγαζί παιχνιδιών αλλά αυτά περισσότερο για την πλάκα.... =D

Ωραίο είναι να έχεις τα δικά σου χρήματα (έως εξάντλησης των αποθεμάτων)! Όσες χρονιές όμως δούλεψα ή έκανα καλοκαιρινά μαθήματα καλοκαιράκι δεν κατάλαβα....Λίγο ανία, βαρεμάρα....Μου έλειψε! :(

Κατ' εμέ δεν είναι καθόλου έτσι...!! Γιατί αν είσαι ολοκληρη την ημέρα σπίτι τι θα κάνεις; Τηλεόραση κάτι χαζοφόρουμς :D και ΦΒ. Εξάλλου αν δουλεύεις πρωί το βράδυ θα βγαίνεις... Το απόγευμα θα κάνεις και τα μπανάκια σου αλλά όλα αυτά εξαρτώνται από το ωράριο... Κανείς δεν είπε νομίζω, να πάει και να δουλεύει σπαστό ωράριο.!!

Ενώ αν δουλεύεις και η ώρα θα περνάει και το χαρτζιλίκι σου θα βγάζεις... Αλλά πάντα δεν μιλάω για εξαντλητικές δουλείες!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Κι εγώ λέω να δουλέψω το καλοκαίρι αλλά δεν ξέρω που :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantina*

Νεοφερμένος

Η konstantina* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
οσοι θελετε να δουλεψετε ειναι πολυ καλο... ΑΛΛΑ δεν προκειται να βρειτε δουλεια εκτος αν εχτετε συγγενεις με στρωμενη μια μικρουλα θεση για σας. και εκτος αν ειστε τυχεροι απο την φυση σας!! μην ξεχνατε οτι πολλοι ανεργοι ψαχνουν δουλειες οπως και σεις για να βγαλουν τα προς το ζην..... και τωρα με την οικονομικη κριση ακομα πιο πολλοι ανεργοι.... επισης ολοι φοβουνται να προσλαβουν εναν ανηλικο ακομα και ας επιτρεπεται απο τα 17 και μετα και βεβαια ακομα και να τον προσλαβουν δεν προκειται να τον ασφαλισουν... μονο να το ζητησετε θα σας αγριοκοιταξουν και μαλλον θα προσλαβουν τον αμεσως επομενο που δεν θα εχει τοσες απαιτησεις... (αν και αυτο δεν ειναι απαιτηση ειναι δικαιωμα)!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top