Δουλειά (το καλοκαίρι)

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σαφώς και τη δουλειά κατ'ουσίαν τη μαθαίνεις στην πράξη, αλλά αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία για να είσαι άσχετος για όσο περισσότερο χρόνικό διάστημα σε παίρνει.
Αν μη τι άλλο, αν δεν έχεις προσωπικό ενδιαφέρον για τη (μελλοντική) δουλειά σου, αν δεν διψάς για γνώσεις στο αντικείμενο που επέλεξες, με όποιο τρόπο μπορείς να τις βρεις (τις γνώσεις), τότε είσαι χαμένος από χέρι και κατά πάσα πιθανότητα θα καταλήξεις ένας ακόμα στις ορδές των σημερινών χαμηλόβαθμων υπαλλήλων που σιχαίνονται τη δουλειά τους και ονειρεύονται τη σύνταξη (ο δεύτερος πληθυντικός χάριν αμεσότητας, δεν απευθύνομαι σε κάποιον συγκεκριμένα).

@Dythor: Εκτός από το φίλο μου κι εμένα, γνωρίζω αρκετούς ακόμα συμφοιτητές και συναδέλφους (οι δύο αυτές ομάδες δεν ταυτίζονται).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Υπάρχουν κάποιοι τομείς με τους οποίους δεν μπορείς να ασχοληθείς εκτός πανεπιστημίου βέβαια ε, λόγω έλλειψης εξοπλισμού για παράδειγμα, μη το ξεχνάμε αυτό.
Υπάρχουν και πράγματα που δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβεις μόνος σου ώστε να ξέρεις αν σου αρέσουν ή όχι, μπορείς να τα γνωρίσεις μόνο στο πανεπιστήμιο.

Με πληροφορική νταξ, όλοι ασχολούνται, έναν υπολογιστή θες απλά, μπόλικο χρόνο και το google.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
@Anarki: Γι'αυτό ανέφερα και παράδειγμα πέραν της πληροφορικής. ;)
Δεν διαφωνώ σε αυτό που λες, σαφώς και δεν μπορείς να αποκτήσεις τις ίδιες γνώσεις πχ σε διοίκηση επιχειρήσεων και σε πληροφορική στα 18 σου, αλλά δεν το θεωρώ δικαιολογία για την απόλυτη άγνοια. Όταν σε ενδιαφέρει κάτι έχεις ανάγκη να μάθεις όσα μπορείς για αυτό, όπως μπορείς και όσο συντομότερα μπορείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DoKi

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Παύλος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
10 ώρες περιπλανιόμουν στο κέντρο ψάχνοντας για δουλειά.
Τηλεφώνησα σε κάθε αγγελία που βρήκα.
Ρώτησα κάθε γνωστό αν μπορεί να με βοηθήσει.
Τίποτα.Τσάμπα η κούραση.Ούτε για να μοιράσεις φυλλάδια δεν σε παίρνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Εγώ πάντως ειδικά για μαθητές που τελείωσαν τώρα τη Β' Λυκείου,δεν θεωρώ πολύ καλή ιδέα την δουλειά τώρα το καλοκαίρι.Ολο το χειμώνα θα κουραστούμε τόσο πολύ που αν δεν τα περάσουμε καλά τουλαχιστον τώρα το καλοκαίρι δεν θα αντέξουμε μεχρι τις πανελλήνιες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ε καλά μια δουλίτσα με ημιαπασχόληση (4 ώρες) δεν είναι και ιδιαίτερα κουραστική. Ίσα ίσα σε αποτρέπει απο το να βαρεθείς.
Αν δουλεύεις σε κανένα τουριστικό μέρος συνδυάζεις δουλειά με διασκέδαση (τουριστριούλες! :P ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DoKi

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Παύλος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Εγώ πάντως ειδικά για μαθητές που τελείωσαν τώρα τη Β' Λυκείου,δεν θεωρώ πολύ καλή ιδέα την δουλειά τώρα το καλοκαίρι.Ολο το χειμώνα θα κουραστούμε τόσο πολύ που αν δεν τα περάσουμε καλά τουλαχιστον τώρα το καλοκαίρι δεν θα αντέξουμε μεχρι τις πανελλήνιες...

Εγω πρωτη τελειωσα φετος.
Το δευτερα λυκειου το βαλα λογω του οτι πλεον ουσιαστικα δευτερα πηγαινω...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΜΙΛΥ

Νεοφερμένος

Η ΕΜΙΛΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
εγώ δουλεύω σε μια τοπική εφημερίδα αν και είναι εντελώς άσχετο με το μελλοντικό μου επάγγελμα(δασκάλα).δεν έχει σημασία όμως....Ό,τι μαθαίνει κανείς καλό είναι...Δεν έχει βέβαια και τα τρελά λεφτά(300 ευρώ για ένα μήνα),αλλά δε βαριέσαι...Χαρτζιλίκι για τις διακοπές μου με τις κολλητές στη Σκιάθο!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

potentilla.anserina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Κάποιος που δεν έχει κλείσει τα 18 που μπορεί να δουλέψει;;;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι. Η εργασία επιτρέπεται από τα 16.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmy13

Νεοφερμένος

Ο Jimmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Μα, δεν ειναι απόφοιτος Λυκείου γενικά...Είναι απόφοιτος Λυκείου επειδή φέτος τελείωσε το Λύκειο...Δηλαδή τι περίμενες να ξέρει να κάνει; Ούτε στο σχολείο, ούτε στο πανεπιστήμιο αποκτάς τις ικανότητες για να κάνεις κάτι εξεζητημένο. Τις αποκτάς στο κουρμπέτι, στο οποίο φυσικά δε μπορεί να βγει ένας δεκαοχτάχρονος.

Ναι μπορεί..........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.

greggr

Νεοφερμένος

Ο Γρηγόρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Μορεί να δουλέψει απλά νομίζω ότι πρέπει να έχει δήλωση γονέων άν θέλεις να είσαι τυπικός.
Επιπλέον, κατά τη γνώμη μου το καλοκαίρι μετά τις Πανελλήνιες πρέπει να είναι ένα ξεκούραστο καλοκαίρι (όπως πέρασα εγώ δηλαδή ξαπλώνοντας). Εντάξει το πολύ μια δουλειά με ημιαπασχόληση αλλά και πάλι σκεφτείτε ότι είναι δέσμευση:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Εγώ καπάκι μετά τις πανελλήνιες ήρθα Νάξο και αμέσως δουλειά σε ξενοδοχείο...reception και έτσι...850 το μήνα ;) έκανα και διακοπές και γνωριμίες.καλά ήτανε:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmy13

Νεοφερμένος

Ο Jimmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος.

Δυστυχώς δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες.Απλά λέω ότι υπάρχει η δυνατότητα να εργαστεί κάποιος από τα 14 ας πούμε και χωρίς να χάνει το σχολείο και αποκτώντας πολύτιμες εμπειρίες...........Τα λεφτά; Εξαρτάται..............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες.Απλά λέω ότι υπάρχει η δυνατότητα να εργαστεί κάποιος από τα 14 ας πούμε και χωρίς να χάνει το σχολείο και αποκτώντας πολύτιμες εμπειρίες...........Τα λεφτά; Εξαρτάται..............

Καλό είναι όμως να λέμε ολόκληρη την άποψη μας και να μην αφηνουμε τους άλλους να μαντεύουν. Ένα μπορεί ατεκμηρίωτο είναι ίδιο με ένα "δεν μπορεί".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmy13

Νεοφερμένος

Ο Jimmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Γ*μ*τ*, έχεις δίκιο.Δεν είχα σκοπό να πω τίποτα, αλλά βρήκα απόλυτη την απάντηση του μιβ και είπα να παρέμβω λακωνικά.............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΥΗ ΟΛΕ!!!

Νεοφερμένος

Η εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
σε συμβουλευω ν τ κανεις! εγω δουλευω στ πατερα μου τ μαγαζι(ταβερνα) καθε καλοκαιρι! σερβιρω, πλενω πιατα οτι λαχει! ειναι τελεια! βλεπω και γνωριζω κοσμο, και εξασκω τ αγγλικα και τ γαλλικα μου γιατι μιλαω συνεχεια με ξενους! τ μεγαλυτερο ομωσ πλεονεκτημα ειναι οτι περνω 15Ε τ βδομαδα και αν ειναι στ κεφια τ ο πατερας μου μπορει ν παρω κ 20!:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
σε συμβουλευω ν τ κανεις! εγω δουλευω στ πατερα μου τ μαγαζι(ταβερνα) καθε καλοκαιρι! σερβιρω, πλενω πιατα οτι λαχει! ειναι τελεια! βλεπω και γνωριζω κοσμο, και εξασκω τ αγγλικα και τ γαλλικα μου γιατι μιλαω συνεχεια με ξενους! τ μεγαλυτερο ομωσ πλεονεκτημα ειναι οτι περνω 15Ε τ βδομαδα και αν ειναι στ κεφια τ ο πατερας μου μπορει ν παρω κ 20!:jumpy:
Και πόσες ώρες την εβδομάδα δουλέυεις γι' αυτα τα 15-20 ευρώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Και 2 ώρες τη μέρα να είναι, μια μικρή αύξηση μπορείς να τη ζητήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top