Δουλειά για φοιτητές

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Καθολου δυσκολο, δυο δεδομενα εχε υποψιν σου: Ανταγωνισμος και ευρος.
Που σημαινει: Ριξε την τιμη αρκετα (τι να κανεις ετσι και αλλιως) ετσι ωστε να σε επιλεξουν (αντι για 15-12 βαλτο 9 την ωρα) , και ευρος σημαινει γεμισε οσο μπορεις οτιδηποτε με αγγελιες σου, ιντερνετ, εφημεριδες, δρομους οτι θες.

Γραψε τελοιοφοιτη btw , οι φοιτητες προτιμουντε για τις μικρες ταξεις διοτι ειναι πιο οικονομικοι. Γιαυτο σου λεω ριξε τιμη.

Ειναι σωστο να γραψω τελειοφοιτη οταν ειμαι στο πρωτο ετος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Ειναι σωστο να γραψω τελειοφοιτη οταν ειμαι στο πρωτο ετος?




Λογικα θα φαινεται οτι εισαι φοιτητρια:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Ειναι σωστο να γραψω τελειοφοιτη οταν ειμαι στο πρωτο ετος?

Εγώ πάντως δεν θα το έκανα. Θα ντρεπόμουν πάρα πολύ αν το μάθαιναν με κάποιο τρόπο. :redface: Άσε που νομίζω ότι δεν θα είναι καλό για τη "φήμη" σου.
Το καλοκαίρι είχα κάνει κάτι λίγα ιδιαίτερα σε ένα παιδάκι γυμνασίου, αφιλοκερδώς μιας και οικογένεια δεν δύναται. Μου είπαν στο τέλος ότι θέλουν να με κρατήσουν, αλλά το "Θεσσαλονίκη-Γιάννενα" έχει ελαττωθεί πλέον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taratata_re

Νεοφερμένος

Η taratata_re αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Ειναι σωστο να γραψω τελειοφοιτη οταν ειμαι στο πρωτο ετος?

Oχι το πα σε περιπτωση που σουν, δεν το χα τσεκαρει. Τοτε γραψε φοιτητρια για αρχη, αν βλεπεις οτι δεν λειτουργει μην γραψεις ιδιοτητα γραψει μονο τι προσφερεις(..μαθηματα κτλ κτλ)

Επισης στη συνεχεια οταν με το καλο πιασεις μια δουλεια, κανε 1 τεταρτο εστω παραπανω απτην μια ωρα που εχεις. Κατσε εξτρα δηλαδη, αλλα μονο την πρωτη-2η φορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ειναι σωστο να γραψω τελειοφοιτη οταν ειμαι στο πρωτο ετος?
Στις αγγελίες οι πρωτοετείς γράφουν "τελειόφοιτος", οι δευτεροετείς προσθέτουν και το "αριστούχος", οι τριτοετείς γράφουν "πτυχιούχος καθηγητής" και οι τεταρτοετείς "με μεταπτυχιακό" ή "διδάκτωρ". Ποιος θα ζητήσει πτυχίο? (και αν ζητήσει, μια φωτοτυπία πλαστή είναι πολύ εύκολο). Στις αγγελίες διαβάζουμε και άλλα, όπως "καθηγητής φυσικομαθηματικός" (υπάρχει κάτι τέτοιο?) ή "φοιτητής με πολυετή φροντιστηριακή πείρα (πότε πρόλαβε και την απόκτησε?).
Το ερώτημα είναι: Βρήκε κανείς σας ιδαίτερο από αγγελία? Ή ξέρετε πολλούς που να βρήκαν έτσι?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taratata_re

Νεοφερμένος

Η taratata_re αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Στις αγγελίες οι πρωτοετείς γράφουν "τελειόφοιτος", οι δευτεροετείς προσθέτουν και το "αριστούχος", οι τριτοετείς γράφουν "πτυχιούχος καθηγητής" και οι τεταρτοετείς "με μεταπτυχιακό" ή "διδάκτωρ". Ποιος θα ζητήσει πτυχίο? (και αν ζητήσει, μια φωτοτυπία πλαστή είναι πολύ εύκολο). Στις αγγελίες διαβάζουμε και άλλα, όπως "καθηγητής φυσικομαθηματικός" (υπάρχει κάτι τέτοιο?) ή "φοιτητής με πολυετή φροντιστηριακή πείρα (πότε πρόλαβε και την απόκτησε?).
Το ερώτημα είναι: Βρήκε κανείς σας ιδαίτερο από αγγελία? Ή ξέρετε πολλούς που να βρήκαν έτσι?


Eχω 10 παιδια με 5 μηνες ψαξιμο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Σε ποια περιοχη και σε ποιο αντικειμενο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taratata_re

Νεοφερμένος

Η taratata_re αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 108 μηνύματα.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Σοβαρολογείς τώρα; Τι βλακείες κάθεστε και γράφετε, ρε; Έχω αμέτρητα παραδείγματα φοιτητών που τελείωσαν τις σπουδές τους με χρονική συνέπεια, βαθμό κι αξιοπρέπεια, ενώ παράλληλα δούλευαν είτε 8ωρα είτε part time 5/7 ημέρες. Όποιος έχει ανάγκη, δουλεύει και είναι και πρότυπο στη σχολή του. Αυτά που γράφεις εσύ είναι για τους φυγόπονους!

Όχι..Δουλεύοντας 8ώρα πάνω απο 3 μέρες την εβδομάδα,δεν βγάζεις σχολή.
Ειδικά το ξύπνημα της Δευτέρας μετά από Π-Σ-Κ εργασίας δεν παλεύεται.Άσε που ο εγκέφαλος θα είναι ένας πουρές,οπότε και να παραστείς στην διάλεξη θα είσαι αλλού.
Και δεν γράφω καθόλου βλακείες,είναι απο προσωπικές εμπειρίες.Το όριο για κάποιον που θέλει να πιάσει δουλειά είναι 16-20 ώρες εβδομαδιαίως.Ούτε λεπτό παραπάνω.Οι δουλείες εκτός αντικειμένου σπουδών του φοιτητή είναι εξαιρετικά κουραστικές και κακοπληρωμένες(μάξ 3 ευρώ την ώρα),και τράστ μι,ο εργοδότης δεν δίνει μία που σπουδάζεις και έχεις μαθήματα,welcome to the real world.
Μιλάω πάντα για εργασία εντός των ακαδημαικών περιόδων. Στις γιορτές-διακοπές,κάποιος μπορεί να δουλέψει ελεύθερα όσο θέλει.Ειδικά το καλοκαίρι,μπορείς να βγάλεις χρήματα για τον υπόλοιπο χρόνο.Βέβαια θα στερηθείς διακοπές,αλλά η ζωή σπάνια είναι win-win καταστάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Limoncello

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Limoncello αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 199 μηνύματα.
Σοβαρολογείς τώρα; Τι βλακείες κάθεστε και γράφετε, ρε; Έχω αμέτρητα παραδείγματα φοιτητών που τελείωσαν τις σπουδές τους με χρονική συνέπεια, βαθμό κι αξιοπρέπεια, ενώ παράλληλα δούλευαν είτε 8ωρα είτε part time 5/7 ημέρες. Όποιος έχει ανάγκη, δουλεύει και είναι και πρότυπο στη σχολή του. Αυτά που γράφεις εσύ είναι για τους φυγόπονους!

Μπράβο στα παιδιά.
Εσύ δεν νομίζεις οτι είσαι υπερβολικός και απόλυτος? Δεν έχουν όλες οι σχολές τις ίδιες απαιτήσεις,δεν έχουν όλοι οι φοιτητές τις ίδιες δυνατότητες.
Τουλάχιστον σε σχολή σαν την δική μου,με εργαστήρια,υποχρεωτικά αμφιθέατρα και εργασίες δεν την βγάζεις όταν δουλεύεις 8ωρα 5/7 ημέρες.Εκτός κι αν έχεις φωτογραφική μνήμη και δεν χρειάζεσαι ύπνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Mercury,

Μπορείς να έχεις τη δική σου άποψη, άφησέ με, όμως, να διαφωνήσω - έχοντας απτά παραδείγματα, κι όχι θεωρώντας.

Limoncello,

Τέλος πάντων, επειδή είναι βαρετή η επανάληψη, όταν η εργασία αποτελεί τη μοναδική διέξοδο για να σπουδάσει κανείς, τότε κάλλιστα τα προλαβαίνει όλα. Είναι τόσο απλό.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Limoncello

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Limoncello αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 199 μηνύματα.
Όχι δεν είναι τόσο απλό :P
Και μην το παρουσιάζεις έτσι κάνοντας όλους τους υπόλοιπους φοιτητές οι οποίοι ψάχνουν μια δουλειά με λίγες ώρες ωστε να την συνδυάσουν με την σχολή τους "φυγόπονους".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Αν είσαστε φοιτητές καθηγητικών σχολών, μπορείτε να απευθυνθείτε σε φροντιστήρια (μέσης εκπαίδευσης, ξένων γλωσσών, ΗΥ - αναλόγως με το αντικείμενο) και να δείτε αν μπορείτε να εργαστείτε επικουρικά, δηλαδή να κάνετε επιτηρήσεις, διορθώσεις γραπτών, ενισχυντικές διδασκαλίες, γενικότερα πράγματα που έχουν ανάγκη τα φροντιστήρια αυτή την εποχή και δεν μπορούν να καλυφθούν από το υπάρχον προσωπικό. Εγώ έτσι ξεκίνησα, αρχικά δεν πληρωνόμουν καν, το έκανα για την εμπειρία. Είναι δουλειά με λίγες ώρες και πολλή ευελιξία, σαφώς προτιμότερη από το να δουλεύεις οκτάωρα σε μαγαζί, το οποίο δεν σου προσφέρει τίποτα ουσιαστικό από επαγγελματικής άποψης (για τους φοιτητές των καθηγητικών σχολών μιλάω πάντα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Αν είσαστε φοιτητές καθηγητικών σχολών, μπορείτε να απευθυνθείτε σε φροντιστήρια (μέσης εκπαίδευσης, ξένων γλωσσών, ΗΥ - αναλόγως με το αντικείμενο) και να δείτε αν μπορείτε να εργαστείτε επικουρικά, δηλαδή να κάνετε επιτηρήσεις, διορθώσεις γραπτών, ενισχυντικές διδασκαλίες, γενικότερα πράγματα που έχουν ανάγκη τα φροντιστήρια αυτή την εποχή και δεν μπορούν να καλυφθούν από το υπάρχον προσωπικό. Εγώ έτσι ξεκίνησα, αρχικά δεν πληρωνόμουν καν, το έκανα για την εμπειρία. Είναι δουλειά με λίγες ώρες και πολλή ευελιξία, σαφώς προτιμότερη από το να δουλεύεις οκτάωρα σε μαγαζί, το οποίο δεν σου προσφέρει τίποτα ουσιαστικό από επαγγελματικής άποψης (για τους φοιτητές των καθηγητικών σχολών μιλάω πάντα).

Εντάξει αν είσαι πρώτο έτος,όπως η Χαρά που είναι χημικός, είναι λίγο δύσκολο να διορθώνεις γραπτά και να κάνεις μάθημα.Νομίζω η καλύτερη λύση είναι η εργασία 12 ώρες(πχ βιβλιοθηκη) τον μήνα περίπου που αρκετά συχνά ζητάει το πανεπιστήμειο.Νομίζω είναι αρκετά καλά αν δεν έχεις περάσει έξω ,ίσα ίσα για να μην επιβαρυνεις τους γονείς σου και να βγάζεις τα έξοδα σου (+ χρόνος για την σχολή ;) ) !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Γιατί το λες αυτό; Δεν είναι ανάγκη να διορθώνεις γραπτά Πανελληνίων. Επιπλέον υπάρχουν κι άλλα πράγματα που μπορείς να κάνεις σε ένα φροντιστήριο, όπως επιτηρήσεις, γραμματειακή υποστήριξη, ενισχυτικές διδασκαλίες. Αυτά μπορεί να τα κάνει και ένας πρωτοετής φοιτητής.

Δεν διαφωνώ για την εργασία σε βιβλιοθήκη, οτιδήποτε βρεις μέσα στο πανεπιστήμιο είναι καλό. Αυτό που είπα για τα φροντιστήρια το ανέφερα ως εναλλακτική στην αναζήτηση ιδιαίτερων μαθημάτων, ειδικά για όσους δεν έχουν (και θέλουν να αποκτήσουν) προϋπηρεσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Γιατί το λες αυτό; Δεν είναι ανάγκη να διορθώνεις γραπτά Πανελληνίων. Επιπλέον υπάρχουν κι άλλα πράγματα που μπορείς να κάνεις σε ένα φροντιστήριο, όπως επιτηρήσεις, γραμματειακή υποστήριξη, ενισχυτικές διδασκαλίες. Αυτά μπορεί να τα κάνει και ένας πρωτοετής φοιτητής.

Δεν διαφωνώ για την εργασία σε βιβλιοθήκη, οτιδήποτε βρεις μέσα στο πανεπιστήμιο είναι καλό. Αυτό που είπα για τα φροντιστήρια το ανέφερα ως εναλλακτική στην αναζήτηση ιδιαίτερων μαθημάτων, ειδικά για όσους δεν έχουν (και θέλουν να αποκτήσουν) προϋπηρεσία.

Όχι συμφωνώ και εγώ για τις επιτηρήσεις και για την γραμματεία :redface: Απλά μόνο στην διόρθωση γραπτών , νομίζω ότι χρειάζεται κάποια εμπειρία (ειδικά αν κάποιος πρέπει να διορθώνει της θεωρητικής) ! Ναι ναι η προυπηρεσία είναι σημαντική και φτιάχνεις και κύκλο αν ασχοληθείς λίγο με το φροντιστήριο(γίνεσαι σιγά σιγά γνωστος ) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Ρε παιδια και πως πας να δουλεψεις στο πανεπιστημιο? Λες "Γεια σας, ηρθα"? Δεν χρειαζεται κατι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Eχω 10 παιδια με 5 μηνες ψαξιμο..
Να σου ζήσουν. :)
Δεν ξέρω τι παίζει με τα μαθήματα πιάνου. Δοκίμασα με αγγελίες (σε εφημερίδα, σε κολόνες και αλλού) αλλά τζίφος. (Τα μόνα τηλεφωνήματα που δέχθηκα ήταν φάρσες με απόκρυψη). Αυτή τη στιγμή έχω 12 ώρες ιδαίτερα την εβδομάδα (μαθηματικά, φυσική, χημεία σε γυμνάσιο και Α λυκείου) και όλα τα βρήκα επειδή με σύστησε ο γνωστός, ο φίλος, ο συγγενής.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taratata_re

Νεοφερμένος

Η taratata_re αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Να σου ζήσουν. :)
Δεν ξέρω τι παίζει με τα μαθήματα πιάνου. Δοκίμασα με αγγελίες (σε εφημερίδα, σε κολόνες και αλλού) αλλά τζίφος. (Τα μόνα τηλεφωνήματα που δέχθηκα ήταν φάρσες με απόκρυψη). Αυτή τη στιγμή έχω 12 ώρες ιδαίτερα την εβδομάδα (μαθηματικά, φυσική, χημεία σε γυμνάσιο και Α λυκείου) και όλα τα βρήκα επειδή με σύστησε ο γνωστός, ο φίλος, ο συγγενής.


Σε ποια περιοχη εισαι αν επιτρεπεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Να σου ζήσουν. :)
Δεν ξέρω τι παίζει με τα μαθήματα πιάνου. Δοκίμασα με αγγελίες (σε εφημερίδα, σε κολόνες και αλλού) αλλά τζίφος. (Τα μόνα τηλεφωνήματα που δέχθηκα ήταν φάρσες με απόκρυψη). Αυτή τη στιγμή έχω 12 ώρες ιδαίτερα την εβδομάδα (μαθηματικά, φυσική, χημεία σε γυμνάσιο και Α λυκείου) και όλα τα βρήκα επειδή με σύστησε ο γνωστός, ο φίλος, ο συγγενής.


Καλώς ή κακώς, μόνο έτσι μπορείς να βρεις ιδιαίτερα πλέον, αν πας "συστημένος". Με τις αγγελίες και τα χαρτιά στις κολόνες, το μόνο που θα καταφέρεις είναι να μάθουν το κινητό σου και να έχουν θύμα για καφρο-φάρσες.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top