Δουλειά για φοιτητές

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Σκέφτομαι να επικοινωνήσω με τόσες αγγελίες που υπάρχουν για φύλαξη παιδιών αλλά φοβάμαι ότι τζάμπα θα γίνει, ποιος θα εμπιστευτεί baby sitter 20 χρονών χωρίς καμία προϋπηρεσία;
Εξαρτάται για τι παιδιά μιλάμε και τι μπορείς να κάνεις. Αναλόγως τις ικανότητες που έχεις μπορεί να μην χρειάζεσαι προϋπηρεσία. Μπορείς ας πούμε να απασχολείς μεγαλύτερα παιδάκια πχ ένα 7χρονο που δεν έχει ιδιαίτερες ανάγκες, απλά χρειάζεται έναν ενήλικα να είναι μαζί του στο σπίτι όσο λείπουν οι γονείς του. Εγώ όταν τα παιδιά μου ήταν σε αυτές τις ηλικίες, μια νεαρή κοπέλα είχα, όχι κανονική baby sitter. Η κόρη μιας φίλης μου κάνει ακριβώς αυτή τη δουλειά για το χαρτζιλίκι της από 12 ετών (πολύ υπεύθυνο παιδί γενικά, ίσως είναι η εξαίρεση). Αν έχεις δυνατότητα να κάνεις κάτι δημιουργικό μαζί τους, κουκλοθέατρο, θεατρικό παιχνίδι, ζωγραφική, σίγουρα θα βρεις οικογένειες που ενδιαφέρονται.

Εναλλακτικά ρώτα σε κέντρα μελέτης, φροντιστήρια, θεατρικά εργαστήρια. Συνήθως ψάχνουν βοηθούς ή άτομα για τη γραμματεία και στις θέσεις αυτές προτιμούνται όσοι αγαπούν τα παιδιά και μπορούν να τα απασχολούν όταν χρειάζεται. Τέτοιες θέσεις είναι καλές γιατί προσφέρουν εμπειρία γραφείου, και ένσημα, ίσως και ταμείο ανεργίας κάποια στιγμή.

Μην ψάχνεις μόνο αγγελίες, δικτυώσου μέσω Facebook σε ομάδες της περιοχής σου. Οι περισσότεροι γονείς εκεί ψάχνουν πρώτα.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,848 μηνύματα.
Αν έχεις δυνατότητα να κάνεις κάτι δημιουργικό μαζί τους, κουκλοθέατρο, θεατρικό παιχνίδι, ζωγραφική, σίγουρα θα βρεις οικογένειες που ενδιαφέρονται.
Γενικά κάνω τα πάντα από αυτά. Ζωγραφίζω, παίζω, μου αρέσει να απασχολω τα παιδιά με τέτοια. Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι θα ζητάνε προϋπηρεσία.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εξαρτάται για τι παιδιά μιλάμε και τι μπορείς να κάνεις. Αναλόγως τις ικανότητες που έχεις μπορεί να μην χρειάζεσαι προϋπηρεσία. Μπορείς ας πούμε να απασχολείς μεγαλύτερα παιδάκια πχ ένα 7χρονο που δεν έχει ιδιαίτερες ανάγκες, απλά χρειάζεται έναν ενήλικα να είναι μαζί του στο σπίτι όσο λείπουν οι γονείς του. Εγώ όταν τα παιδιά μου ήταν σε αυτές τις ηλικίες, μια νεαρή κοπέλα είχα, όχι κανονική baby sitter. Η κόρη μιας φίλης μου κάνει ακριβώς αυτή τη δουλειά για το χαρτζιλίκι της από 12 ετών (πολύ υπεύθυνο παιδί γενικά, ίσως είναι η εξαίρεση). Αν έχεις δυνατότητα να κάνεις κάτι δημιουργικό μαζί τους, κουκλοθέατρο, θεατρικό παιχνίδι, ζωγραφική, σίγουρα θα βρεις οικογένειες που ενδιαφέρονται.

Εναλλακτικά ρώτα σε κέντρα μελέτης, φροντιστήρια, θεατρικά εργαστήρια. Συνήθως ψάχνουν βοηθούς ή άτομα για τη γραμματεία και στις θέσεις αυτές προτιμούνται όσοι αγαπούν τα παιδιά και μπορούν να τα απασχολούν όταν χρειάζεται. Τέτοιες θέσεις είναι καλές γιατί προσφέρουν εμπειρία γραφείου, και ένσημα, ίσως και ταμείο ανεργίας κάποια στιγμή.

Μην ψάχνεις μόνο αγγελίες, δικτυώσου μέσω Facebook σε ομάδες της περιοχής σου. Οι περισσότεροι γονείς εκεί ψάχνουν πρώτα.
Είμαι πολύ υπεύθυνο άτομο. Πάρα πολύ. Εδώ έναν σκύλο έχω και είμαι όλη την ώρα πάνω από το κεφάλι του μη φάει τίποτα 😂 απλά είπα για μεγαλύτερα παιδιά γιατί μηνών δεν νομίζω πως μπορώ να προσέξω
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Είμαι πολύ υπεύθυνο άτομο. Πάρα πολύ. Εδώ έναν σκύλο έχω και είμαι όλη την ώρα πάνω από το κεφάλι του μη φάει τίποτα 😂 απλά είπα για μεγαλύτερα παιδιά γιατί μηνών δεν νομίζω πως μπορώ να προσέξω
Μηνών δεν μπορώ να προσέξω ούτε εγώ που πρόσεχα τα δικά μου ολομόναχη! Αυτές είναι δουλειές που θέλουν προϋπηρεσία, εξειδίκευση, ιδανικά και σπουδές. Αλλά δεν υπάρχει ζήτηση μόνο για νταντάδες μωρών. Όλοι σχεδόν οι γονείς έχουν ανάγκη κάποιον ενήλικα να προσέχει τα παιδιά τους την ώρα που δουλεύουν (ακόμα κι αν οι ίδιοι είναι στο σπίτι) ή για λίγες ώρες όσο κάνουν εξωτερικές δουλειές ή για να ξελαμπικάρει λίγο το μυαλό τους, ειδικά όσοι δεν έχουν βοήθεια από παπουδογιαγιάδες. Φυσικά κανείς δεν θέλει να πληρώσει $$$ σε αυτές τις περιπτώσεις, οπότε δεν έχουν τρελές απαιτήσεις για σπουδές, προϋπηρεσία κλπ. Γράψε μια ωραία παρουσίαση του εαυτού σου, τι σπουδάζεις, τι μπορείς να κάνεις, πόσο υπεύθυνη είσαι, ότι μπορείς να αναλάβεις φύλαξη κατοικιδίων και παιδιών, όρισε και μια λογική τιμή, και μοίρασε χαρτάκια στη γειτονιά σου. Πάω στοίχημα πως θα βρεις δουλειά στο πι και φι.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Γιατί δεν υπάρχει τίποτα τέτοιο.

Όλες οι δουλειές απαιτούν επαφή με κόσμο και οι δυο-τρεις που δεν απαιτούν (στυλ customer support και τέτοια από το σπίτι) είναι κατάθλιψη με μισθό.

Το 99% των φοιτητών δουλεύουν:
  • Μπαρμαν/γουμαν
  • Εστίαση (λάντζα, σερβιτόρος, μάγειρας)
  • Λιανική (πωλήτρια, ταμείας)
  • Πλανώδιοι (λαχεία, cosmote κλπ. που από ό,τι ακούω έχουν πιο λάσκα ωράριο)
Όλα εκ των οποίων απαιτούν επαφή με κόσμο

Influencer-ίνα; :shifty: Το μπάρμαν θεωρείται επάγγελμα; :beach: Το πανελίστας σε εκπομπή σουργελάδικου; Ιδέες δίνω.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,848 μηνύματα.
Influencer-ίνα; :shifty: Το μπάρμαν θεωρείται επάγγελμα; :beach: Το πανελίστας σε εκπομπή σουργελάδικου; Ιδέες δίνω.
Με κόβεις να μπορώ να κάνω τέτοια; Influencer λέει, το 1,65 που μοιάζω με 12χρονο🥺
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,848 μηνύματα.

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Influencer-ίνα; :shifty: Το μπάρμαν θεωρείται επάγγελμα; :beach: Το πανελίστας σε εκπομπή σουργελάδικου; Ιδέες δίνω.
Σε σχέση με το influencer το μπάρμαν μοιάζει με διδακτορικό.

Χωρίς πλάκα, κάνε μου ένα καλό whiskey sour και σου δίνω 20άρικο. Για τόσο τέχνη μιλάμε.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,848 μηνύματα.
Πάντως, πέρα από την πλάκα, ΜΛΚ δίνουν όλοι τόσο λίγα... Έλεος. Δηλαδή αν δεν έχεις γονείς από πίσω θα πεινάς... Εντάξει ρε, κάπου έλεος. Από την μία θέλω πολύ να βρω μία δουλειά από την άλλη αισθάνομαι μαλακας να τρέχω όλη μέρα κάθε μέρα για ούτε 500€ τον μήνα
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Πάντως, πέρα από την πλάκα, ΜΛΚ δίνουν όλοι τόσο λίγα... Έλεος. Δηλαδή αν δεν έχεις γονείς από πίσω θα πεινάς... Εντάξει ρε, κάπου έλεος. Από την μία θέλω πολύ να βρω μία δουλειά από την άλλη αισθάνομαι μαλακας να τρέχω όλη μέρα κάθε μέρα για ούτε 500€ τον μήνα
Επειδή έχω δει αυτα που γράφεις... υπάρχει κάτι που να σε χαροποιεί γενικά;🤣🤣
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,848 μηνύματα.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Πάντως, πέρα από την πλάκα, ΜΛΚ δίνουν όλοι τόσο λίγα... Έλεος. Δηλαδή αν δεν έχεις γονείς από πίσω θα πεινάς... Εντάξει ρε, κάπου έλεος. Από την μία θέλω πολύ να βρω μία δουλειά από την άλλη αισθάνομαι μαλακας να τρέχω όλη μέρα κάθε μέρα για ούτε 500€ τον μήνα
Ε μην τρέχεις τότε. Κάτσε αραχτή να τρως τα έτοιμα, μέχρι να βρεθεί κάποιος να σε πληρώσει αυτά που πιστεύεις πως αξίζεις.

Follow me for more work tips :prettyplz:
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,848 μηνύματα.

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
ξέρετε τι παίζει με αυτές τις ιστοσελίδες που σε πληρώνουν για να απαντήσεις σε έρευνες; είναι αξιόπιστες; πώς ακριβώς δουλεύουν;

ρωτάω με αφορμή το θέμα δουλειάς φοιτητών, μιας και μου φαίνεται καλή ιδέα για φοιτητές αυτή, αν είναι αξιόπιστη και ουσιαστική η λειτουργία της.
 

nimbus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nimbus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωπονίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
ξέρετε τι παίζει με αυτές τις ιστοσελίδες που σε πληρώνουν για να απαντήσεις σε έρευνες; είναι αξιόπιστες; πώς ακριβώς δουλεύουν;

ρωτάω με αφορμή το θέμα δουλειάς φοιτητών, μιας και μου φαίνεται καλή ιδέα για φοιτητές αυτή, αν είναι αξιόπιστη και ουσιαστική η λειτουργία της.
Δεν αξίζει καν να προσπαθήσεις. Όσα σάιτ σου δίνουν όντως λεφτά (και δεν είναι απλώς ένα scam διαφήμισης) σου δίνουν το πολύ 3-5 ευρό ανά έρευνα. Το θέμα είναι ότι κάνεις ένα προφίλ όπου βάζεις ΟΛΑ τα προσωπικά σου στοιχεία και περιμένεις μέχρι να υπάρχει μία έρευνα που να ταιριάζει στο δικό σου προφίλ. Μπορεί να υπάρχει ας πούμε μία έρευνα την βδομάδα.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,614 μηνύματα.
Δεν αξίζει καν να προσπαθήσεις. Όσα σάιτ σου δίνουν όντως λεφτά (και δεν είναι απλώς ένα scam διαφήμισης) σου δίνουν το πολύ 3-5 ευρό ανά έρευνα. Το θέμα είναι ότι κάνεις ένα προφίλ όπου βάζεις ΟΛΑ τα προσωπικά σου στοιχεία και περιμένεις μέχρι να υπάρχει μία έρευνα που να ταιριάζει στο δικό σου προφίλ. Μπορεί να υπάρχει ας πούμε μία έρευνα την βδομάδα.
worth το βλεπω
 

nimbus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nimbus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωπονίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 224 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.

Why αγαπητή; :ermm: Προσπαθούμε να σε κατευθύνουμε σε κάτι...έχεις σκεφτεί το εξωτερικό γενικά; Ή τι θα ήθελες να κάνεις στη ζωή σου; Εννοώ κάτι που να περνάει ο χρόνος δημιουργικά; Έχεις σκεφτεί να σπουδάσεις ζωγραφική και να ασχοληθείς με ιστορία της τέχνης, μουσειολογία;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top