Δικαιούνται οι απόφοιτοι ΙΕΚ εστία σε ΑΕΙ;

Stathis2001a

Νεοφερμένος

Ο Stathis2001a αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλημερα σας, σπουδαζω τουριστικα σε ενα ιεκ (ιδιωτικο) και μολις το τελειωσω θελω να δωσω πανελληνιες για να μπω σε μια σχολη που μου αρεσει, ξερετε αν επειδη θα εχω τελειωσει το ιεκ δεν θα δικαιουμαι εστια?(πληρω καποια αλλα κριτηρια για εστια)
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημερα σας, σπουδαζω τουριστικα σε ενα ιεκ (ιδιωτικο) και μολις το τελειωσω θελω να δωσω πανελληνιες για να μπω σε μια σχολη που μου αρεσει, ξερετε αν επειδη θα εχω τελειωσει το ιεκ δεν θα δικαιουμαι εστια?(πληρω καποια αλλα κριτηρια για εστια)


Το ότι θα έχεις τελειώσει ΙΕΚ, καμία σχέση δεν έχει! ΄Οταν με το καλό μπεις στο Πανεπιστήμιο και πληροίς τα κριτήρια που προβλέπονται για τη στέγαση τότε θα μπορείς να διεκδικήσεις μια θέση στην εστία.
 

Ευα24

Νεοφερμένος

Η Ευα24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Καλημερα σας, σπουδαζω τουριστικα σε ενα ιεκ (ιδιωτικο) και μολις το τελειωσω θελω να δωσω πανελληνιες για να μπω σε μια σχολη που μου αρεσει, ξερετε αν επειδη θα εχω τελειωσει το ιεκ δεν θα δικαιουμαι εστια?(πληρω καποια αλλα κριτηρια για εστια)

Καλημερα,αρχικα τελειωσε με το καλο το ιεκ,δωσε πανελληνιες που θες και οταν τελειωσεις και περασεις στην επιθυμητη σχολη σου,τοτε αν πληρεις τις προυποθεσεις μπορεις να παρεις εστια.δεν εχει καμια σχεση το αν φοιτουσες σε ιεκ.για εμενα αρχισε να διαβαζεις απο τωρα για πανελληνιες και ασε το ιεκ.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Ναι, θα επιβεβαιώσω κι εγώ ότι τα ΙΕΚ δεν έχουν καμία σύνδεση με τα ΑΕΙ. Δεν έχει καμία σχέση το αν έχεις τελειώσει ΙΕΚ, όσον αφορά παροχές των ΑΕΙ (εστίες, βιβλία, σίτιση, φοιτητικό πάσο κτλ). Μάλιστα, αν δεν άλλαξε ο νόμος σε σχέση με το 2017, μπορείς να σπουδάζεις παράλληλα και σε ΙΕΚ και σε ΑΕΙ! (tip: Όχι όμως παράλληλα σε δύο ΑΕΙ).
 

angelina95

Νεοφερμένος

Η angelina95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Εγω σπουδαζα ΤΕΙ και ΙΕΚ παραλληλα απο το 2015-2017 :laugh::laugh: . Οντως δεν εχει καμια σχεση το ενα με το αλλο! Καλη επιτυχια σε ο,τι και αν κανεις <3
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρέπει να το ξαναπούμε πολλές φορές ότι τα ΙΕΚ δεν ανήκουν στο επίπεδο των Πανεπιστημίων και των πρώην ΤΕΙ και ούτε των Κολλεγίων. Ανήκουν στο επίπεδο 5 της Συνθήκη της Μπολόνια, και στην ουσία το χαρτί που παίρνεις δεν αποτυπώνει τίποτα. Καλή επιτυχία στις πανελλήνιες, να περάσεις εκεί που θες πραγματικά και αφού φυσικά πληρείς τα κριτήρια για τη στέγαση ( κάνε το σταυρό σου ειδικά σε μεγαλούπολη για βίσμα , καθώς χρειάζεται σε αυτό), τότε με το καλό να μπεις.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
***Αστερακιιι (δεν πήγαν χαμένα τόσα χρόνια στα τραπεζάκια της αριστεράς)
Διακύρηξη της Μπολόνια, όχι συνθήκη. Έχει σημασία του!

Εντός θέματος τώρα, αναφέρω και την περίπτωσή μου, που ενώ φοιτούσα σε ΕΠΑΛ και πέρασα σε ΑΕΙ, έπρεπε να διαγραφώ για να μην υπάρξει νομικό "κώλυμα". Δεν έχω εύκαιρο το φεκ, αλλά το αναφερω για να συμπληρώσω τα παραπάνω σχόλια.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top