Διευκρινήσεις πάνω στη διαφορά ''επιπέδου'' των Ανωτάτων Σχολών

Kaim

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Χαίρετε φίλοι μου.

Ήθελα εδώ και καιρό να ανοίξω αυτό το θέμα και λαμβάνοντας ως αφορμή το χαμό που έγινε σήμερα στο θέμα ''ΗΜΜΥ ΕΜΠ'' , αποφάσισα να το ανοίξω.

Επειδή λοιπόν πολλά ακούγονται γύρω από τη διαφορά στο επίπεδο των ΑΕΙ, θέλω να ρωτήσω ευθέως, υπάρχουν τέτοιες διαφορές?Δηλαδή, πολλές φορές ακούω πως η Φιλολογική της Αθήνας είναι ''καλύτερη'' από αυτήν της Θεσσαλονίκης ή πως το ΕΜΠ είναι καλύτερο από τo Πολυτεχνείο των Χανίων.Τελικά όμως, είναι αυτές οι απόψεις σωστές?Είναι πράγματι τα μόρια εισαγωγής μέτρο σύγκρισης επιπέδου και δυσκολίας των σπουδών ή απλά δηλώνουν την προτίμηση πόλης?

Και για να το φέρω και στη σχολή που με απασχολεί προσωπικά :P, είναι η Ιατρική Αθήνας η ''καλύτερη'' Ιατρική στην Ελλάδα ή αυτό είναι μύθος?Είναι γιά παράδειγμα ένας απόφοιτος Ιατρικής Αθηνών και ένας απόφοιτος Ιατρικής Ιωαννίνων ισάξιοι ή μήπως αυτός της Αθήνας έχει καλύτερες επαγγελματικές προοπτικές είτε λόγω κύρους της σχολής είτε λόγω επιπέδου?

Λοιπόν, επειδή νομίζω πως πολλούς απασχολεί το θέμα αυτό, ας παραθέσουμε τις απόψεις μας μήπως και καταφέρουμε να ξεκαθαρίσουμε επιτέλους τί πραγματικά συμβαίνει.

Ευχαριστώ όλους σας. :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μια διόρθωση μόνο, στα Χανιά υπάρχει Πολυτεχνείο, όχι πολυτεχνική σχολή.
Εγώ το μόνο που ξερω είναι ότι όντως υπάρχουν πολλές σχολές στην Ελλάδα με πιο ανεβασμένο επίπεδο ή με μια α' φιλοσοφία. Φυσικά δεν έπεται απο πουθενά ότι αυτές ειναι στην Αθήνα. Άλλωστε οι βάσεις βγαίνουν λόγω ζήτησης (πολλοί είναι εκείνοι που θέλουν να περάσουν Αθήνα, για να μην ξενιτευτούν στην επαρχία ή αντίστροφα, πολλοί θέλουν να κατέβουν στην πρωτεύουσα) κι επιδόσεων. Επ'ουδενί μια βάση δεν καθορίζει ούτε το 0.0000000000000001% της ποιότητας μιας σχολής. Απο κει και πέρα ολα αυτά ειναι αναστρέψιμα και ρευστά. Είναι το τελευταίο που θα έπρεπε ν'απασχολεί, αν θα έπρεπε ν'απασχολεί καν, τον συντάκτη ενος μηχανογραφικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kaim

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Μια διόρθωση μόνο, στα Χανιά υπάρχει Πολυτεχνείο, όχι πολυτεχνική σχολή.
Εγώ το μόνο που ξερω είναι ότι όντως υπάρχουν πολλές σχολές στην Ελλάδα με πιο ανεβασμένο επίπεδο ή με μια α' φιλοσοφία. Φυσικά δεν έπεται απο πουθενά ότι αυτές ειναι στην Αθήνα. Άλλωστε οι βάσεις βγαίνουν λόγω ζήτησης (πολλοί είναι εκείνοι που θέλουν να περάσουν Αθήνα, για να μην ξενιτευτούν στην επαρχία ή αντίστροφα, πολλοί θέλουν να κατέβουν στην πρωτεύουσα) κι επιδόσεων. Επ'ουδενί μια βάση δεν καθορίζει ούτε το 0.0000000000000001% της ποιότητας μιας σχολής. Απο κει και πέρα ολα αυτά ειναι αναστρέψιμα και ρευστά. Είναι το τελευταίο που θα έπρεπε ν'απασχολεί, αν θα έπρεπε ν'απασχολεί καν, τον συντάκτη ενος μηχανογραφικού.

Ευχαριστώ γιά τη διόρθωση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Kaim ποτε δεν ασχοληθηκα με αυτο το θεμα διοτι η σχολη που ηθελα και περασα βρισκεται μονο στα Ιωαννινα...Αλλα και παλι πιστευω οτι το ΑΕΙ που θα αποφοιτησεις αν εσυ δεν εχεις ορεξη να κυνηγησεις αυτο που κανεις δε προκειται να καταφερεις κατι...Δε μπα να εισαι και αποφοιτος ΜΙΤ που λεει ο λογος :P

Για την Ιατρικη που ρωτησες παντως εχω ακουσει οτι απο τα καλυτερα τμηματα θεωρειται των Ιωαννινων.Επαναλαμβανω ετσι εχω ακουσει μη με πιασετε ολοι απο τα @@@@@@ :P ... Τωρα τι να σου πω...Κατα τη γνωμη μου δε θα επρεπε καν να τιθεται θεμα συγγρισης μεταξυ των σχολων...Παντου γινεται δουλεια αλλα θελει και απο εσενα προσπαθεια :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Δεν ειναι καλυτερη η σχολη της Αθηνας.Απο ατομα που εχουν περασει απο τις 2 σχολες,γνωριζω πως καλυτερη θεωρειται αυτη του ΑΠΘ αν και τα τελευταια χρονια ανεβαινει σταθερα και των Ιωαννινων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kaim

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Kaim ποτε δεν ασχοληθηκα με αυτο το θεμα διοτι η σχολη που ηθελα και περασα βρισκεται μονο στα Ιωαννινα...Αλλα και παλι πιστευω οτι το ΑΕΙ που θα αποφοιτησεις αν εσυ δεν εχεις ορεξη να κυνηγησεις αυτο που κανεις δε προκειται να καταφερεις κατι...Δε μπα να εισαι και αποφοιτος ΜΙΤ που λεει ο λογος :P

Για την Ιατρικη που ρωτησες παντως εχω ακουσει οτι απο τα καλυτερα τμηματα θεωρειται των Ιωαννινων... Τωρα τι να σου πω...Κατα τη γνωμη μου δε θα επρεπε καν να τιθεται θεμα συγγρισης μεταξυ των σχολων...Παντου γινεται δουλεια αλλα θελει και απο εσενα προσπαθεια :no1:

Ευχαριστώ γιά την απάντηση ρε Χρήστο αλλά μην αναφέρεις το MIT μη ξυπνήσουν μερικοί μερικοί ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Ευχαριστώ γιά την απάντηση ρε Χρήστο αλλά μην αναφέρεις το MIT μη ξυπνήσουν μερικοί μερικοί ;)

Γι αυτο το ανεφερα να γελασουμε και λιγο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Huntress

Νεοφερμένος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Πολλά από τα τμήματα του Πανεπιστημίου Αθηνών θεωρούνται καλύτερα απλώς και μόνο επειδή αυτό είναι το παλαιότερο πανεπιστήμιο της χώρας...
Όσο για τη Φιλοσοφική Αθηνών,εδώ και χρόνια έχει ''ξεπεραστεί'' από τη Φιλοσοφική Θεσσαλονίκης και Ιωαννίνων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Οσον αφορα τις ιατρικες, ολων των πολεων τα πτυχια ειναι ισαξια. Δεν πρεπει να υπαρχει αμφιβολια πανω σ' αυτο! Και γενικα στα περιφερειακα τμηματα ενα μεγαλο "συν" ειναι το γεγονος οτι παιρνουν λιγοτερους, αρα καλυτερη η σχεση καθηγητων-φοιτητων. Μπορουν δηλαδη να συνεργασουν πιο ευκολα. Αυτο μου το λενε ολοι και για τη δικη μου σχολη (βιοχημικο) που παιρνει μολις 72 ατομα!

Τα μορια δεν λενε ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα για την αξια μιας σχολης! Ειναι απλα αποτελεσμα της ζητησης που εχουν καποιες σχολες. Ειναι ατοπο να λεμε οτι μια σχολη ειναι καλη η κακη επειδη εχει υψηλη η χαμηλη βαση αντιστοιχα!

Σημερα ειδα σε μια οικοδομη το ονομα του εργολαβου και απο κατω "Πολιτικος Μηχανικος ΕΜΠ" Ε, αυτο ειναι καθαρα ψωνιο! Στην αγορα εργασιας μετρανε παρα πολλα πραγματα, οχι μονο ποια σχολη τελειωσες!!

Είναι το τελευταίο που θα έπρεπε ν'απασχολεί, αν θα έπρεπε ν'απασχολεί καν, τον συντάκτη ενος μηχανογραφικού.
Ο συντακτης του μηχανογραφικου, ομως θα κοιταξει να γλιτωσει κανα φραγκο με το να περασει στην πολη του. Αρα πρωτα θα βαλει την πολη του. Σε καμια περιπτωση ομως δεν θα πρεπει να αποκλεισει τις αλλες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Geo12345

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Κοιτα,η αληθεια ειναι πως πολλα τμηματα της επαρχιας(ισως τα περισσοτερα) ειναι στην πραξη πολυ καλυτερα οργανωμενα και προσφερουν καλυτερη ποιοτητα σπουδων.Τωρα φιλε μ στο χερι σ ειναι,αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα και σε ενδιαφερουν οι ποιοτικες σπουδες,κανε το βημα και πηγαινε σε αλλη πολη,δν θα χασεις.Τωρα αν προτιμας να βρισκεσαι στην πρωτευουσα για οποιοδηποτε λογο,και δν σε πολυ ενδιαφερει η καλη σχεση με τους καθηγητες σ ας πουμε,ελα αθηνα.Δικη σ επιλογη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ασχετο (τελειως ομως). Για Ιατρικη Αλεξανδρουπολης τι εχετε ακουσει; (μιας και ειναι η πιο "προσεγγισιμη" ιατρικη απο πλευρας μοριων :p)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Οσον αφορα τις ιατρικες, ολων των πολεων τα πτυχια ειναι ισαξια. Δεν πρεπει να υπαρχει αμφιβολια πανω σ' αυτο! Και γενικα στα περιφερειακα τμηματα ενα μεγαλο "συν" ειναι το γεγονος οτι παιρνουν λιγοτερους, αρα καλυτερη η σχεση καθηγητων-φοιτητων. Μπορουν δηλαδη να συνεργασουν πιο ευκολα. Αυτο μου το λενε ολοι και για τη δικη μου σχολη (βιοχημικο) που παιρνει μολις 72 ατομα!

Τα μορια δεν λενε ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα για την αξια μιας σχολης! Ειναι απλα αποτελεσμα της ζητησης που εχουν καποιες σχολες. Ειναι ατοπο να λεμε οτι μια σχολη ειναι καλη η κακη επειδη εχει υψηλη η χαμηλη βαση αντιστοιχα!

Σημερα ειδα σε μια οικοδομη το ονομα του εργολαβου και απο κατω "Πολιτικος Μηχανικος ΕΜΠ" Ε, αυτο ειναι καθαρα ψωνιο! Στην αγορα εργασιας μετρανε παρα πολλα πραγματα, οχι μονο ποια σχολη τελειωσες!!


Ο συντακτης του μηχανογραφικου, ομως θα κοιταξει να γλιτωσει κανα φραγκο με το να περασει στην πολη του. Αρα πρωτα θα βαλει την πολη του. Σε καμια περιπτωση ομως δεν θα πρεπει να αποκλεισει τις αλλες!


Αυτό είναι άλλο ζήτημα. Δεν είπα το αντίθετο. Άλλωστε ούτε εγώ έχω σκοπό να περάσω στην επαρχία. Όχι γιατί σνομπάρω, αλλά γιατι δεν θέλω φύγω από την Αθήνα για κοινωνικούς, κυρίως, λόγους, αλλά και για οικονομικούς. 1200 ευρώ πληρώνουμε για τα φροντιστήρια φέτος, δεν σκοπεύω να επιβαρύνω με άλλα τόσα την οικογένεια επί 5 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kaim

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Εμείς όμως που ήδη ζούμε στην επαρχία δεν έχουμε επιλογή .... Απλά, σας λέω πως εδώ επικρατεί το κλίμα πως στην πόλη είναι το ''ψωμί''....Ίσως δεν είναι έτοιμα πολλά παιδιά να δεχθούν πως και οι σχολές της επαρχίας είναι εξίσου καλές με αυτές της πόλης.Θέλουν απλά να πάνε στην πόλη για σπουδές κυρίως γιατί δεν έχουν γνωρίσει ανάλογη ζωή με αυτήν της πόλης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ασχετο (τελειως ομως). Για Ιατρικη Αλεξανδρουπολης τι εχετε ακουσει; (μιας και ειναι η πιο "προσεγγισιμη" ιατρικη απο πλευρας μοριων :p)

Ο...φίλος (:P) της αδερφής μου, απόφοιτος Νοσηλευτικής Αθήνας (ΑΕΙ) που έδωσε κατατακτήριες στο Δημοκρίτειο κατήγγειλε νοθείες και διαφθορα από πλευράς καθηγητών προκειμένου να βοηθήσουν συγκεκριμένα παιδιά βουλευτών. Μιλάμε κόπηκε όντας ανέκαθεν αριστούχος. Σε 6 μήνες πηγε Σαλονίκη να ξαναδώσει και πέρασε στο Αριστοτέλειο τελικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Α καταλαβα... αν ειχα καποιες αμυδρες σκεψεις για ιατρικη παει... χαθηκαν κι αυτες! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καλά εντάξει, στις κατατακτήριες έγινε αυτο. Στους φοιτητές από Πανελλήνιες δεν πρέπει να έχουν και πολλά περιθώρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raster

Νεοφερμένος

Ο raster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Ο...φίλος (:P) της αδερφής μου, απόφοιτος Νοσηλευτικής Αθήνας (ΑΕΙ) που έδωσε κατατακτήριες στο Δημοκρίτειο κατήγγειλε νοθείες και διαφθορα από πλευράς καθηγητών προκειμένου να βοηθήσουν συγκεκριμένα παιδιά βουλευτών. Μιλάμε κόπηκε όντας ανέκαθεν αριστούχος. Σε 6 μήνες πηγε Σαλονίκη να ξαναδώσει και πέρασε στο Αριστοτέλειο τελικά.

Φίλος μου με στόχο τη Φαρμακευτική μπήκε πέρυσι στο Χημικό (δεύτερη επιλογή του) νομίζοντας ότι αφού πάρει πτυχίο, με κατατακτήριες θα μπει πιο εύκολα (και θα του μείνει και το πτυχίο του χημικού). Το έψαξε, και η τελική του απόφαση είναι φέτος να ξαναδώσει πανελλαδικές. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Στο μηχανογραφικό μετά από ιατρική και οδοντιατρική έβαλα σχολές πολυτεχνείου. Είχα και εγώ αυτή την απορία και ρώτησα τον πατέρα μου που είναι μηχ μηχ αλλά και έναν καθηγητή μου απ'το φροντιστήριο και μου είπαν -γελώντας- ότι καλύτερα είναι να βάλω αυτά που έχουν το "όνομα" (βλ ΕΜΠ) πρώτα γιατί έτσι όπως είναι η κατάσταση.. το κοιτάνε και αυτό. Εντάξει, η βλακεία βρίσκεται παντού, και εγώ βλέπω σε μια οικοδομή εδώ κοντά "Αρχιτέκτων Μηχανικός ΕΜΠ".
Για την Ιατρική Αθήνας πάντως έχω ακούσει ότι είναι αίσχος από άποψη κτιρίων κλπ :p
Για την Ιατρική Ιωαννίνων όμως όπου θα φοιτήσω εγώ έχω ακούσει ότι ξεπερνάει αυτή του Harvard και ότι είναι η καλύτερη που υπάρχει και ότι στην εστία φτιάχνουν και ρυζόγαλο.
Ο κάθε κολλημένος (έχω φάει κολλημα μαζί σου, έχω φάει κόλλημα μεγάλοοο) παινεύει τη σχολή του. Προσωπική μου άποψη: σπούδασε εσύ αυτό που θες χωρίς να κοιτάς την πόλη(για άσχετους λόγους.. αν είναι οικονομικοί τότε οκ!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Φίλος μου με στόχο τη Φαρμακευτική μπήκε πέρυσι στο Χημικό (δεύτερη επιλογή του) νομίζοντας ότι αφού πάρει πτυχίο, με κατατακτήριες θα μπει πιο εύκολα (και θα του μείνει και το πτυχίο του χημικού). Το έψαξε, και η τελική του απόφαση είναι φέτος να ξαναδώσει πανελλαδικές. :P

Αυτό παίζει. Κάθε εξέταση έχει τη δική της δυσκολία και φυσικά παίζουν και οι συγκυρίες. Στην περίπτωση του γνωστού μου παίχτηκε πουστιά. Γιατί είχε θέματα ξεφτίλα (πχ. "Πως λειτουργεί ένα στηθοσκόπιο;") και τα έγραψε για φουλ βαθμό και δεν πέρασε για να μπει ο γιος του τοπικού βουλευτή. Μιλάμε για αριστούχο της Νοσηλευτικής Αθηνών που δεν είχε πρόβλημα κανένα. Άλλωστε το γεγονός ότι ξαναδωσε στο ΑΠΘ με πολύ δυσκολότερα θέματα και μπήκε, το αποδεικνύει. Όπως αποδεικνύει κι ότι στην Αλεξανδρούπολη παίχτηκε πουστιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftkox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Η γνώμη μου είναι πως παίζει ελάχιστο ή και καθόλου ρόλο σε ποιο τμήμα θα μπεις. Εφ΄όσον σου αρέσει αυτό που σπουδάζεις και ασχολείσαι ώστε να βγάλεις και κάποιο βαθμό λογικά θα προχωρήσεις από όπου και αν είσαι. Τώρα αυτά με το κύρος κάθε σχολής δεν έχω ιδέα τι παίζει, αν παίζει κάτι μιας και τώρα αρχίζω τη φοιτητική μου ζωή. Λογικά αν μετράει το όνομα ενός ιδρύματος θα είναι από τα τελευταία πράγματα που λαμβάνει κάποιος (εργοδότης ή υπεύθυνος επιλογής μεταπτυχιακών φοιτητών κλπ) υπ' όψην του. Κατ' εμέ μη λάβεις υπ' όψη το "όνομα" μιας σχολής για να συμπληρώσεις το μηχανογραφικό σου αν έχεις τη δυνατότητα να επιλέξεις όποια πόλη θες, αλλά κοίτα άλλα πράγματα που μπορεί να διαφέρουν ανάμεσα στα διαφορετικά τμήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top